Achterdijk 41
1191 JJ Ouderkerk aan de Amstel · Ouderkerk aan de Amstel, Ouder-Amstel
- Omakotitalo
- Rakennusvuosi 1967
- 196 m² asuinpinta-alaa
- 329 m² tonttia
- A energialuokka
Kysykää kohteesta Achterdijk 41
Kysykää asunnosta, asuinalueesta, arvosta tai kustannuksista. Avustaja vastaa tämän sivun tietojen pohjalta ja hakee tarvittaessa ajantasaista lisätietoa.
Lyhyesti
Osoitteessa Achterdijk 41 paikkakunnalla Ouderkerk aan de Amstel sijaitsee omakotitalo vuodelta 1967 , jonka asuinpinta-ala on 196 m² ja energialuokka on A. Sijainti: asuinalue Ouderkerk aan de Amstel (kunta: Ouder-Amstel). Suuntaa antava markkina-arvo on € 1.067.000–€ 1.264.000. Elinympäristö: melutaso 57 dB (vilkas), ilmanlaatu yli WHO:n ohjearvon, viheralueiden osuus 58 % 500 m:n säteellä, tulvatilanteessa veden syvyys enimmillään 1,1 m. Lentoliikenne: noin 18 lentokonetta päivässä alle 3 000 m:n korkeudella 2 km:n säteellä. Asuinalueen asumisviihtyvyys: erittäin hyvä.
Kaikki tämän sivun tiedot ovat peräisin julkisista rekistereistä ja kartoista, ja ne ovat maksuttomia. Tietojen kerääminen itse vie tuntikausia asuntoa kohden – täällä ne ovat koossa sekunnissa. Kunkin osion alta voitte lukea, mitä luvut tarkoittavat täällä asumisen kannalta.
Sijainti
Suuntaa antava arvohaarukka
Markkinat
- +1,8% myyntihinnat Noord-Holland vuodessa (CBS-hintaindeksi, syy 2026)
- € 623.392 keskimääräinen myyntihinta kunnassa Ouder-Amstel vuonna 2025 (CBS/Kadaster)
- € 609.000 keskimääräinen WOZ-verotusarvo: asuinalue Ouderkerk aan de Amstel (CBS 2024)
Näin arvio on laskettu
| Lähde | Lähtöarvo | Nykyiseen hintatasoon | Painoarvo |
|---|---|---|---|
| Tämän asunnon WOZ-verotusarvo vuodelta 2026 arvostuspäivä 1. tammikuuta 2025 |
€ 1.021.000 | € 1.072.050 +5,0% ajankohdasta 2025 K1 lähtien |
39% |
| Asuntojen arvonmäärityspalvelun arvohaarukka € 1.151.000 – € 1.282.000, hei 2025 |
€ 1.216.500 | € 1.238.727 +1,8% ajankohdasta 2025 K3 lähtien |
26% |
| 13 vertailukelpoista asuntoa 320 m:n säteellä WOZ-verotusarvon indeksoitu mediaani / m² |
€ 6.343/m² | € 1.243.228 | 28% |
| Keskiarvo, asuinalue: Ouderkerk aan de Amstel CBS:n WOZ-verotusarvo 2024 (€ 609.000) / keskiarvo 128 m² |
€ 4.758/m² | € 1.101.253 +18,1% ajankohdasta 2023 K1 lähtien |
7% |
Tämän asunnon WOZ-verotusarvo eri vuosina
Tämän asunnon WOZ-verotusarvo
Tarkastelkaa WOZ-verotusarvoa vuosittain vuodesta 2014 alkaen ja verratkaa sitä suuntaa antavaan arvohaarukkaan.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Vastaavat asunnot lähistöllä (löytyi 13)
Vertailukelpoiset asunnot
Tutustukaa suuntaa antavan arvohaarukan perustana oleviin lähialueen vertailuasuntoihin, niiden neliöhintoihin ja etäisyyksiin.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Laskentatapa: kunkin lähteen arvo on muunnettu arvostuspäivän hintatasosta nykyiseen hintatasoon CBS:n vanhojen omistusasuntojen hintaindeksillä. Indeksi on maakuntakohtainen, mutta kaupungeissa Amsterdam, Rotterdam, Den Haag ja Utrecht käytetään kaupunkikohtaista indeksiä. Viimeisimpien kuukausien osalta käytetään valtakunnallista kuukausi-indeksiä. Keskiarvo lasketaan painotettuna, ja arvohaarukka perustuu lähteiden väliseen hajontaan (vähintään 5 %). Asunnon kuntoa, sijaintia kadun varrella, maanvuokraoikeutta tai erityispiirteitä ei ole huomioitu. Tämä ei ole kiinteistön arvonmääritys.
Vuokrata vai ostaa?
Vastaavan asunnon vuokraaminen
Lähialueella on liian vähän vastaavia vuokra-asuntoja vuokra-arvion laatimiseen.
Tämän asunnon ostaminen
€ 5.470 kuukaudessa
Annuiteettilyhenteinen asuntolaina € 1.165.000 (arvohaarukan keskikohta), korko 3,9 %, laina-aika 30 vuotta, koko hinta lainalla: ensimmäisen kuukauden korko € 3.760 ja lyhennys € 1.720. Ei sisällä ylläpitokuluja, veroja eikä korkovähennystä.
Kumpi on järkevämpää?
Vertailuun tarvitaan sekä vuokra-arvio että suuntaa antava arvohaarukka.
Ominaisuudet
- Asuntotyyppi
- Omakotitalo
- Käyttötarkoitus
- Asuinkäyttö
- Rakennusvuosi
- 1967
- Asuinpinta-ala
- 196 m²
- Rakennuksen pinta-ala
- 92 m²
- Tontin pinta-ala
- 329 m²
- Energialuokka
- A (22 kesäkuu 2023)
- Käyttöyksikön tila
- Käytössä
- Rakennuksen tila
- Käytössä
- BAG-osoitetunnus
- 0437200000000273
- BAG-käyttöyksikkö
- 0437010000000176
- BAG-rakennus
- 0437100000003106
Lähde ja menetelmä
Basisregistratie Adressen en Gebouwen (Kadaster) ja energialuokkarekisteri. Tontin pinta-ala tarkoittaa kiinteistörekisteriin merkittyä kokonaispinta-alaa. Kerrostaloasunnoissa se kattaa rakennuksen koko tontin.
Tontti, maaperä ja kaavoitus
Perustusongelmat ovat tällä asuinalueella harvinaisia. Maaperä on täällä vakaa.
- Tontin pinta-ala (BAG)
- 329 m²
- Perustusten vaurioitumisriski alueella Ouderkerk aan de Amstel
- 0,5 %:ssa asunnoista perustuspaalujen lahoamisriski (erittäin matala) vuoden 2050 voimakkaan ilmastonmuutoksen skenaario 0,6 %, epätasainen painuminen 0,4 %; kunta Ouder-Amstel: 0,8 % — Klimaateffectatlas (Deltares/KCAF)
- Maan vajoaminen alueella Ouderkerk aan de Amstel
- −0,7 mm vuodessa pintakerroksissa +0,1 mm; kunta Ouder-Amstel: −1,8 mm
- Kadaster, korkeus, kaavoitus, maaperä
- haetaan…
Lähde ja menetelmä
Tontti: Kadaster (BRK, PDOK-palvelun kautta; tontin raja näkyy yllä olevassa kartassa). Korkeus: Actueel Hoogtebestand Nederland. Kaavoitus: ruimtelijkeplannen.nl (asemakaavat 1.1.2024 asti; uudemmat määräykset ovat kunnan elinympäristökaavassa). Maaperä ja perustukset: Klimaateffectatlas (CC BY 4.0) ja RVO/KCAF. Tiedot ovat suuntaa antavia, eivät rakennusteknistä tai oikeudellista neuvontaa.
Aurinko ja varjot
Miten julkisivut, piha ja katto suuntautuvat aurinkoon nähden, ja kuinka paljon ympäröivät rakennukset varjostavat niitä? Laskenta perustuu auringon sijaintiin ja 3D BAG -aineiston rakennuskorkeuksiin.
- Julkisivut, piha, katto ja päivänvalo
- lasketaan…
Rakennustietojen lataaminen epäonnistui.
tämä asunto rakennusten varjot tonttia auringon suunta
Rakennukset ja korkeudet: 3D BAG (TU Delft, CC BY 4.0; katon korkeus = 70. persentiili tämän asunnon maanpinnasta mitatuista korkeuksista, lähde AHN). Tontti: Kadaster (BRK). Auringon sijainti: NOAA-algoritmi, paikallista aikaa. Ilmakuva: PDOK, Beeldmateriaal Nederland (CC BY 4.0). Suuntaa antava: puita, aitoja, kattolyhtyjä ja maastonmuotoja ei ole huomioitu.
Energia ja lämmitys
Energiatehokas asunto: pienet energiakulut, miellyttävä sisäilmasto ja monissa pankeissa edullisemmat asuntolainaehdot. Energiatehokkuuden lisäparannuksista on enää vähän hyötyä. Vastaavan asunnon vuotuiset energiakulut ovat noin € 1.151 suuremmat kuin paikkakunnan Ouderkerk aan de Amstel asunnoissa keskimäärin.
Energialuokka
A rekisteröity energialuokka (NTA 8800)
- Tarkastuspäivä
- 22 kesäkuu 2023
- Energialuokka A tai parempi alueella Ouderkerk aan de Amstel
- 29% asunnoista
Sertifioidun asiantuntijan nykyisen menetelmän mukaisesti määrittämä.
Kulutus ja kustannukset
€ 286 kuukaudessa keskimääräisellä kulutuksella
- Maakaasu
- 1.500 m³ vuodessa; asuinalue 890
- Sähkö
- 3.940 kWh vuodessa; asuinalue 2.770
- Vuosikustannukset
- € 3.430 kaasu € 2.083, sähkö € 1.023, kiinteät maksut € 324
- Keskimääräinen asunto alueella Ouderkerk aan de Amstel
- € 2.279 vuodessa
- Aurinkopaneelit
- 61% vastaavista asunnoista; asuinalue 40%
Lähde ja menetelmä
Kohteeseen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavat asunnot toimitettu keskimääräinen energiamäärä (CBS 2025, lämpötilakorjattu) ajankohdan syy 2026 keskimääräisillä kuluttajahinnoilla (CBS: 1,39/m³ ja 0,26/kWh veroineen, perusmaksut ja energiaveron hyvitys huomioituina). Todellinen kulutus riippuu asukkaista ja laitteistosta.
Siirtyminen puhtaaseen lämmitykseen ja tuet
- Lämmitys alueella Ouderkerk aan de Amstel
- 96 % asuntokohtainen lämmityskattila, 2 % kiinteistökohtainen keskuslämmitys, 1 % sähkölämmitystä 2022
- Geotermisen energian potentiaali
- Epäsuotuisa Slochteren-muodostuma, WarmteAtlas
- Kaukolämpöverkko
- asuinalueella ei ole kaukolämpöverkkoa eikä sellaista ole tiettävästi suunnitteilla
ISDE 2026 (500 miljoonaa €): tukea eristykseen, lämpöpumppuun (myös hybridimalliin), aurinkolämpöjärjestelmään, ilmanvaihtoon ja kaukolämpöverkkoon liittymiseen (kiinteä tuki 3 775 €). Lämpöpumppujen tuet vaihtelevat tyypin ja tehon mukaan noin 500 €:sta yli 13 000 €:oon. Tukea haetaan RVO:lta asennuksen jälkeen. ISDE-tuki RVO:lta · Energiesubsidiewijzer (myös kuntien tuet)
Energialuokat alueella Ouderkerk aan de Amstel
Lähde ja menetelmä
Energialuokka ja energialuokkien jakauma: EP-Online (RVO) oman tietokantamme kautta; kulutusprofiilit: CBS 85140NED (CC BY 4.0); hinnat: CBS 85592NED; asuinalueen kulutus: CBS Kerncijfers; kaukolämpöverkot, suunnitelmat, kokeilualueet ja lämmitysmuotojen jakauma: WarmteAtlas (RVO, asuinaluetasolla; suunnitelmat on kohdistettu asuinalueisiin, joiden keskipiste on suunnittelualueella); ISDE: RVO. Suuntaa antavia tietoja, ei energianeuvontaa.
Kuukausittaiset asumiskulut: omistus- vai vuokra-asunto
Käyttäkää laskelmassa omia kauppahinta- ja vuokratietojanne sekä omia oletuksianne. Kaikkia summia voi muuttaa. Tulos on suuntaa antava.
Mitä tämän asunnon ostaminen maksaa?
Kauppahinnan lisäksi maksettavat kertaluonteiset kulut: vero, notaarikulut, kiinteistön arvonmääritys, neuvonta ja kuntotarkastus. Vuodesta 2018 lähtien lainaa on saanut enintään asunnon arvon verran, joten nämä kulut maksetaan omista varoista.
Hyödyllisiä työkaluja
Sisustuksen uudistaminen tekoälyllä
Ladatkaa kuva huoneesta ja valitkaa tyyli, niin näette puolessa minuutissa, miltä huone voisi näyttää. Itse huone pysyy ennallaan, vain sisustus muuttuu.
Tämä työkalu on tarkoitettu kirjautuneille käyttäjille. Tilin luominen on ilmaista.
Asuinalue, kaupunginosa ja kunta
Ouderkerk aan de Amstel
- Asunnot
- 3.505
- Asukkaita
- 8.250
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 609.000
- Omistusasunnot
- 63%
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1984
- Yleisin
- Rivitalon keskiasunto (44%)
Wijk 00
- Asunnot
- 7.198
- Asukkaita
- 14.530
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 558.000
- Omistusasunnot
- 55%
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1984
- Yleisin
- Kerrostaloasunto (48%)
Ouder-Amstel
- Asunnot
- 7.198
- Asukkaita
- 14.532
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 558.000
- Omistusasunnot
- 55%
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1984
- Yleisin
- Kerrostaloasunto (48%)
Tämän asuinalueen asunnot kartalla Ouderkerk aan de Amstel · Noord-Holland
Keitä asuinalueella asuu?
Keitä asuinalueella asuu?
Verratkaa CBS:n asuinaluetta, kaupunginosaa ja kuntaa koskevia tietoja koko maan lukuihin: tausta, koulutus, tulot, etuudet ja työllisyys.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Lähipalvelut ja liikenneyhteydet
Ruokakauppa on pyöräilymatkan päässä. Alakoulu on kävelymatkan päässä, mikä helpottaa lapsiperheiden arkea. Joukkoliikenteen yhteydet ovat muutaman minuutin kävelymatkan päässä. Maaseutumainen ympäristö: rauhaa ja tilaa, mutta lähipalvelut ovat kauempana.
- Suuri ruokakauppa
- 800 m keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Yleislääkärin vastaanotto
- 1,0 km keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Alakoulu
- 600 m keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Päiväkoti
- 600 m keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Lähin alakoulu
- 390 m Openbare Basisschool Jan Hekman
- Lähin joukkoliikennepysäkki
- 560 m Ouderkerk a/d Amstel, Ouderkerk West · bus · 4 vertrekken per uur overdag
- Lähin latauspiste
- 60 m Achterdijk 55 - EVBox
- Lähin lastenhoitopaikka
- 340 m Villa Kakelbont
- Lähin antennimasto
- 160 m Zendmast 2G, 4G, 5G · 3 antennes · 38,2 m hoog · veilige afstand 33,2 m
- Koulut 3 km:n säteellä
- 3
- Kaupungistumisaste
- Hieman kaupunkimainen 976 osoitetta / km²
Lähde ja menetelmä
Tieverkkoa pitkin mitatut etäisyydet ovat asuinalueen kaikkien asukkaiden keskiarvoja (CBS). Etäisyydet kouluun (DUO), joukkoliikennepysäkille (OVapi/GTFS, arkipäivän lähdöt), antennimastoon (Antenneregister), latauspisteelle ja lastenhoitopaikkaan on mitattu linnuntietä tästä osoitteesta oman tietokantamme perusteella.
Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet
Melu
57 dB Vilkas
enintään 45 dB: erittäin hiljainenyli 70 dB: äärimmäisen meluisa
- Tieliikenne
- 54 dB
- Junaliikenne
- ei lainkaan
- Lentoliikenne
- 45 dB
- Tuulivoimalat
- alle 40 dB
- Tieliikenne yöllä
- 45 dB
- Junaliikenne yöllä
- ei lainkaan
Alueella Ouderkerk aan de Amstel (asuinalue) 9 %:ssa asunnoista melutaso on korkeampi kuin tässä osoitteessa. Alueen keskiarvo on 55 dB.
Vilkkaan liikenteen melua: ylittää WHO:n tieliikennemelua koskevan suosituksen (53 dB). Liikenteen ääni kuuluu jatkuvasti sekä sisällä että pihalla. Hyvin ääntä eristävät ikkunat ja äänenvaimennetut ilmanvaihtoventtiilit vähentävät melua makuuhuoneissa merkittävästi. Merkittävin melulähde on tieliikenne (54 dB).
Lähde ja menetelmä
Lden: päivä-, ilta- ja yöajan melualtistuksen vuosikeskiarvo (RIVM-melukartat 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024, 10 m:n ruudukko). Karkea arvio, ei rakennuksen julkisivulta mitattu arvo. WHO suosittelee tieliikennemelulle enintään 53 dB:n ja lentoliikennemelulle 45 dB:n tasoa.
Tulva
1,05 m Huomattava
Jos alue tulvii, veden syvyys voi suurinta tulvasyvyyttä kuvaavan kartan mukaan olla tässä kohdassa jopa 1,05 m.
- Tulvalle alttiit asunnot alueella Ouderkerk aan de Amstel
- 96%
- Näistä tulvasyvyys yli 0,5 m
- 73%
- Suurin tulvasyvyys asuinalueella
- 3,02 m
Huomattava: maantasokerros voi joutua veden alle, mikä vaurioittaa lattioita, keittiötä ja talotekniikkaa. Kuivana pysyvä ylempi kerros, johon voi siirtyä, ja lattiatason yläpuolelle sijoitettu mittarikaappi ovat täällä tärkeitä. Kysykää aiemmista vesivahingoista. Tulvan todennäköisyys on pieni (1/300–1/3 000 vuodessa): veden syvyys kertoo, mitä tulvan sattuessa tapahtuu, ja todennäköisyys kertoo, kuinka usein se voi tapahtua.
Lähde ja menetelmä
LIWO (Rijkswaterstaat), tulvan suurinta veden syvyyttä kuvaava kartta, 25 m:n ruudukko; tulvan todennäköisyys: Klimaateffectatlas. Veden syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Tulvapenkereet ja muut tulvasuojarakenteet on mitoitettu tämän todennäköisyyden perusteella.
Ilmanlaatu
- NO₂ 16,7 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
- PM2,5 8,4 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
- PM10 15,0 µg/m³ WHO:n ohjearvon rajoissa
Saastunut ilma: ylittää vuoden 2030 eurooppalaiset raja-arvot, yleensä lähellä sijaitsevan vilkkaan tien, teollisuuden tai intensiivisen karjatalouden vuoksi. Tämä on syytä huomioida etenkin hengitystieoireista kärsivien ja pienten lasten kohdalla. Tuulettaminen talon rauhallisemmalta puolelta auttaa.
Keskimäärin alueella Ouderkerk aan de Amstel: NO₂ 14,7, PM2,5 8,4 µg/m³.
Lähde ja menetelmä
Pitoisuuksien vuosikeskiarvot 25 m:n tarkkuudella (RIVM, uusin kartta). Palkin viiva osoittaa WHO:n ohjearvon (NO₂ 10, PM2,5 5, PM10 15 µg/m³). Väri kuvaa pitoisuuden suhdetta WHO:n ohjearvoon ja EU:n vuoden 2030 raja-arvoon.
Valo yöllä
Valaistu
pimeäerittäin valoisa
Keskiarvo alueella Ouderkerk aan de Amstel: valaistu.
Valaistu: vastaa tavallista kaupunkia tai kyläkeskusta. Kadunpuoleisissa makuuhuoneissa pimennysverhoista on hyötyä.
Lähde ja menetelmä
Satelliittien mittaama ylöspäin suuntautuva keinovalo (RIVM:n valopäästökartta 2023, 375 m:n ruudukko). Luokitus perustuu vertailuun kaikkien Alankomaiden asuntojen kanssa: pimeä tarkoittaa pimeimpään 20 %:iin ja erittäin valoisa valoisimpaan 10 %:iin kuuluvia asuntoja.
Asuinalueen kasvillisuus
58% kasvillisuutta 500 m:n säteellä
Keskiarvo alueella Ouderkerk aan de Amstel: 59 %.
Kasvillisuutta on Alankomaiden asuinalueille tyypillinen määrä: puutarhoja, pieniä viheralueita ja päällystettyjä pintoja. Muutaman minuutin kävelymatkan päässä oleva puisto tai viheralue helpottaa oloa lämpiminä päivinä.
Lähde ja menetelmä
Kasvillisuuden (ruoho, pensaat, puut) osuus osoitetta ympäröivässä 500 m:n ruudussa (RIVM groenkaart 2022). Puolella Alankomaiden asunnoista kasvillisuuden osuus 500 m:n säteellä on yli 52 % ja joka kymmenennellä alle 32 %.
Lentoliikenne tämän osoitteen yllä
Lentoliikenne tämän osoitteen yllä
Katsokaa, kuinka monta lentokonetta alueen yli lentää päivittäin, millä korkeudella, mihin aikaan ja mihin lentoasemiin lennot liittyvät.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Ilmasto ja turvallisuus
Lämpöstressi pysyy talon ympärillä kohtuullisena myös kuumina päivinä, ja ympäristö viilenee illalla melko hyvin.
Kuumuus
46–48 °C äärimmäinen lämpöstressi
Koettu lämpötila kuumana kesäpäivänä (2022), 1 m:n päässä talosta.
- Lämpösaarekevaikutus
- 0,6–0,8 °C lämpimämpää kuin ympäröivällä maaseudulla
- Lämpimät yöt (vähintään 20 °C)
- 6–7 yötä vuodessa
- Etäisyys viileään paikkaan
- 300–400 m
- Keskiarvo alueella Ouderkerk aan de Amstel
- 44 °C koettu lämpötila
Vesi
Pieni tulvan todennäköisyys
Todennäköisyys, että veden syvyys on vähintään 20 cm tulvavallin murtumisen tai korkean vedenpinnan vuoksi: 1/300–1/3 000 vuodessa. Veden enimmäissyvyys tulvan sattuessa: 1,05 m.
- Sadevesi rankkasateella (70 mm tunnissa)
- ei sadeveden virtausreittiä aivan talon vieressä
- Pohjaveden aiheuttamat haitat vuonna 2050
- Erittäin suuri kasvu
- Kuivana säilyvä kerros alueella Ouderkerk aan de Amstel
- 89% asunnoista vakavimmassa tulvatilanteessa
- Asunnot alueella Ouderkerk aan de Amstel, joissa todennäköisyys on kohtalainen tai suuri
- 0%
Ympäristön onnettomuusriskit
- Suurjännitelinja
- ei yhtään 2 km:n säteellä
- Tuulivoimala
- 2,9 km Windturbine 15 kW, ashoogte 15 m · rotor 13 m · EAZ wind · tässä noin 23 dB
- Tuulivoimalamelu tässä osoitteessa
- 9 dB Lden-melutaso RIVM:n tuulivoimaloiden melukartan mukaan
- Vaaraa aiheuttava toiminta 1 km:n säteellä
- Buisleiding, propaantank, vervoer gevaarlijke stoffen
Alueella Ouderkerk aan de Amstel sijaitsevista asunnoista 0% on suurjännitelinjan magneettikenttävyöhykkeellä ja 0% enintään 1 km:n päässä tuulivoimalasta.
Lähde ja menetelmä
Kuumuus, vesi ja pohjavesi: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0; koettu lämpötila ja lämpösaarekevaikutus 2022, tulvan todennäköisyys ja veden syvyys valtakunnallisten tulvaskenaarioiden perusteella, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 korkean skenaarion mukaan, sadeveden virtausreitit sademäärän ollessa 70 mm tunnissa). Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet (magneettikenttävyöhyke); tuulivoimalat: RIVM; vaaraa aiheuttava toiminta: Register Externe Veiligheidsrisico's, saatavilla RIVM Atlas Leefomgeving -palvelusta (toiminta, jonka riskien huomiointialue ulottuu 1 km:n säteelle). Karttoihin perustuvia suuntaa antavia arvioita, ei mittauksia.
Turvallisuus ja asumisviihtyvyys
Asumisviihtyvyys alueella Ouderkerk aan de Amstel (asuinalue)
Erittäin hyvä Leefbaarometer 2024, luokka 8 / 9
- Fyysinen ympäristö: tyydyttävä
- Asunnot: tyydyttävä
- Lähipalvelut: melko hyvä
- Sosiaalinen yhteenkuuluvuus: tyydyttävä
- Häiriöt ja turvattomuus: melko hyvä
Leefbaarometer 3.0 (BZK): asumisviihtyvyyden arvio yhdeksässä luokassa. Viittä osa-aluetta verrataan valtakunnalliseen keskiarvoon. Lisätietoa tästä asuinalueesta
Rikokset alueella Ouderkerk aan de Amstel (asuinalue)
22 1 000 asukasta kohti vuodessa -27% edellisvuoteen verrattuna
- Kirjattu syy 2025 – elo 2026
- 177
- Kaupunginosa Wijk 00
- 72 1 000:ta kohti
- Kunta Ouder-Amstel
- 72 1 000:ta kohti
- Nederland
- 45 1 000:ta kohti
- Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
- 5,1 18 asuntomurtoa
Yleisin
- Fietsdiefstal
- 26
- Woninginbraak
- 18
- Vernieling
- 12
- Mishandeling
- 10
Selvästi keskimääräistä turvallisempi: asukasta kohti tehdään enintään puolet koko maan keskimääräisestä rikosmäärästä. Tällaiset asuinalueet ovat yleensä rauhallisia, ja niillä on vähän ohikulkijoita.
Lähde ja menetelmä
Poliisin kirjaamat rikokset asuinalueittain (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Pienillä asuinalueilla määrät ovat pieniä. Tarkastelkaa lukua suhteessa asukkaiden ja asuntojen määrään. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.
Aiotteko tehdä tarjouksen kohteesta Achterdijk 41? Selvittäkää asunnon todellinen arvo.
Maksuton sivu kertoo faktat. Raportti vastaa ratkaisevaan kysymykseen: paljonko tarjoan? Kolme euromääräistä skenaariota, joiden pohjana ovat Kadasterin tiedot vastaavien asuntojen toteutuneista kauppahinnoista, laskennallinen arvo, kunnan tilastot pyyntihinnan ylittävistä tarjouksista ja asunnon kunto kuvien perusteella. Lisäksi saatte kysymykset, jotka kannattaa esittää kiinteistönvälittäjälle ennen allekirjoittamista.
Laskentaesimerkki: jo 2% liian korkea tarjous tarkoittaa, että 450 000 €:n asunnosta maksetaan 9 000 € liikaa. Raportti maksaa 19 €.
-
Tarjousstrategia: kolme vaihtoehtoa
Kolme euromääräistä tarjousvaihtoehtoa: varovainen tarjous, markkinatasoinen tarjous ja tarjous, jolla on hyvät mahdollisuudet menestyä. Ne perustuvat laskennalliseen arvoon, vertailukelpoisiin asuntokauppoihin ja siihen, kuinka paljon kunnassa maksetaan yli pyyntihinnan. -
Vertailukaupat Kadasterista
Lähialueen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavien asuntojen toteutuneet kauppahinnat kartalla ja taulukossa, indeksoituina nykyhetkeen. -
Laskennallinen arvo ja aiemmat kaupat
Automaattinen arvonmääritys arvohaarukoineen, tämän osoitteen kauppahistoria ja WOZ-verotusarvon kehitys vuosien varrella. -
Kunnan asuntomarkkinatilastot
Myyntiaika, pyyntihinnan ylitysprosentti, hinta per m² ja tämän asuntotyypin kysynnän ja tarjonnan suhdetta kuvaava mittari (NVM) kertovat, kuinka paljon kilpailua on odotettavissa. -
Kysymyksiä kiinteistönvälittäjälle
Asuntonäyttöä varten räätälöity kysymyslista, joka perustuu rakennusvuoteen, energialuokkaan, ympäristön riskeihin, myynti-ilmoitukseen ja kuva-analyysiin. -
Asunnon kunto kuvien perusteella
Kuvantunnistusmalli arvioi myynti-ilmoituksen kuvista yleiskunnon, keittiön ja kylpyhuoneen sekä näkyvät puutteet ja antaa suuntaa antavan kunnostusbudjetin. -
Kuukausittaiset asumiskulut eri tarjoushinnoilla
Kunkin vaihtoehdon kuukausikulut: asuntolaina, ostajan kaupantekokulut, kunnalliset maksut, energia ja kunnossapito sekä vertailuksi vuokralla asuminen. -
Mukana myös kaikki maksuttoman sivun tiedot
Asunto, asuinalue, energia, elinympäristö, ilmasto, turvallisuus ja lentoliikenne tiiviisti koottuna yhteen PDF-tiedostoon.
Haluatteko vertailla useita asuntoja? 5 raporttia hintaan 39 € kuukaudessa, lisäraportit 6 € kappaleelta. Ei kiinteistön arvonmääritystä eikä takuuta, vaan lukuja, joilla voitte perustella tarjouksenne.
Usein kysyttyä: Achterdijk 41
Millainen asunto on osoitteessa Achterdijk 41?
Osoitteessa Achterdijk 41 (Ouderkerk aan de Amstel) sijaitseva asunto on vrijstaande woning, rakennettu vuonna 1967, asuinpinta-ala 196 m², tontti 329 m². Asuinalue on Ouderkerk aan de Amstel ja kunta Ouder-Amstel.
Mikä on osoitteessa Achterdijk 41 sijaitsevan asunnon energialuokka?
Rekisteröity energialuokka on A (rekisteröity 22 kesäkuu 2023). Vastaavan asunnon kaasu- ja sähkökulut ovat keskimäärin € 286 kuukaudessa.
Mikä on osoitteessa Achterdijk 41 sijaitsevan asunnon arvioitu arvo?
Suuntaa antavan markkina-arvon alaraja on € 1.067.000 ja yläraja € 1.264.000 (keskikohta € 1.165.000, hintataso syy 2026). Arvio perustuu asuinalueen vastaavien asuntojen WOZ-verotusarvoihin, pyyntihintoihin ja toteutuneisiin asuntokauppoihin. Kyseessä on suuntaa antava arvio, ei kiinteistön arvonmääritys.
Kuinka hiljaista osoitteessa Achterdijk 41 on?
Melutason vuosikeskiarvo julkisivun kohdalla on 57 dB Lden (vilkas). Suurin melulähde on tieliikenne. Päivittäin noin 18 lentokonetta lentää 2 km säteellä asunnosta alle 3 000 m korkeudessa.
Voiko osoitteessa Achterdijk 41 tulvia?
Kyllä, teoriassa: tulvan aikana veden syvyys voi täällä olla jopa 1,05 m (huomattava). Todennäköisyys, että vettä kertyy vähintään 20 cm, on pieni (1/300–1/3 000 vuodessa).
Kuinka turvallista osoitteen Achterdijk 41 asuinalueella on?
Alueella Ouderkerk aan de Amstel (asuinalue) poliisi kirjasi 22 rikosta 1 000 asukasta kohden vuodessa, kun koko kunnassa vastaava luku oli 72 ja koko maassa 45. Leefbaarometerin arvio asumisviihtyvyydestä on erittäin hyvä.
Mitä lähipalveluja osoitteen Achterdijk 41 ympäristössä on?
Asuinalueen keskimääräiset etäisyydet: suuri ruokakauppa 800 m, yleislääkäri 1,0 km, alakoulu 600 m, päiväkoti 600 m (CBS). Tällä sivulla näkyvät lähin koulu, joukkoliikennepysäkki, latauspiste ja lastenhoitopaikka sekä niiden etäisyydet tästä osoitteesta.
Mistä nämä tiedot ovat peräisin?
Viranomaisten julkisista tietolähteistä: BAG ja Kadaster (asunnon ominaisuudet, tontti), EP-Online (energialuokka), CBS (asuinalueen tilastot, hintaindeksi, energiankulutus), RIVM (melu, ilma, valo, viheralueet), Klimaateffectatlas ja LIWO (kuumuus, vesi), poliisin avoin data ja Leefbaarometer (turvallisuus) sekä ADS-B-verkostot (lentoliikenne). Kaikki laskelmat ovat suuntaa antavia, eivät kiinteistön arvonmäärityksiä tai asiantuntijaneuvontaa.