Bleijenburg 24 - E

2511 VD 's-Gravenhage · Voorhout, Den Haag

  • Kerrostaloasunto
  • Rakennusvuosi 1996
  • 95 m² asuinpinta-alaa
  • A energialuokka
Vertaile
Tekoälyavustaja

Kysykää kohteesta Bleijenburg 24 - E

Kysykää asunnosta, asuinalueesta, arvosta tai kustannuksista. Avustaja vastaa tämän sivun tietojen pohjalta ja hakee tarvittaessa ajantasaista lisätietoa.

Vastaukset ovat suuntaa antavia, eikä niitä tule pitää neuvontana. Keskustelut tallennetaan avustajan kehittämistä varten.

Lyhyesti

Osoitteessa Bleijenburg 24 - E paikkakunnalla 's-Gravenhage sijaitsee kerrostaloasunto vuodelta 1996 , jonka asuinpinta-ala on 95 m² ja energialuokka on A. Sijainti: asuinalue Voorhout (kunta: Den Haag). Suuntaa antava markkina-arvo on € 504.000–€ 557.000. Elinympäristö: melutaso 54 dB (kohtalainen), ilmanlaatu yli WHO:n ohjearvon, viheralueiden osuus 29 % 500 m:n säteellä, ei kohteeseen soveltuvaa tulvaskenaariota. Lentoliikenne: noin 18 lentokonetta päivässä alle 3 000 m:n korkeudella 2 km:n säteellä. Asuinalueen asumisviihtyvyys: erinomainen.

Kaikki tämän sivun tiedot ovat peräisin julkisista rekistereistä ja kartoista, ja ne ovat maksuttomia. Tietojen kerääminen itse vie tuntikausia asuntoa kohden – täällä ne ovat koossa sekunnissa. Kunkin osion alta voitte lukea, mitä luvut tarkoittavat täällä asumisen kannalta.

Sijainti

BAG:n mukainen sijainti (52.08119, 4.31752). Avatkaa OpenStreetMapissa

Suuntaa antava arvohaarukka

Tämän asunnon suuntaa antava markkina-arvo € 504.000 – € 557.000 keskiarvo € 531.000 · hintataso syy 2026 € 5.589 / m² · 95 m²

Markkinat

  • +4,4% myyntihinnat Den Haag vuodessa (CBS-hintaindeksi, syy 2026)
  • € 465.418 keskimääräinen myyntihinta kunnassa Den Haag vuonna 2025 (CBS/Kadaster)
  • € 523.000 keskimääräinen WOZ-verotusarvo: asuinalue Voorhout (CBS 2024)

Näin arvio on laskettu

LähdeLähtöarvoNykyiseen hintatasoonPainoarvo
40 vertailukelpoista asuntoa 390 m:n säteellä
WOZ-verotusarvon indeksoitu mediaani / m²
€ 5.407/m² € 513.665 56%
7 vertailukelpoisen asunnon pyyntihinnat
Pyyntihinnan indeksoitu mediaani / m²
€ 5.718/m² € 543.210 33%
Keskiarvo, asuinalue: Voorhout
CBS:n WOZ-verotusarvo 2024 (€ 523.000) / keskiarvo 104 m²
€ 5.029/m² € 579.918
+21,4% ajankohdasta 2023 K1 lähtien
11%

Vastaavat asunnot lähistöllä (löytyi 45)

Vertailukelpoiset asunnot

Tutustukaa suuntaa antavan arvohaarukan perustana oleviin lähialueen vertailuasuntoihin, niiden neliöhintoihin ja etäisyyksiin.

Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.

Luokaa maksuton käyttäjätili Kirjautukaa sisään

Laskentatapa: kunkin lähteen arvo on muunnettu arvostuspäivän hintatasosta nykyiseen hintatasoon CBS:n vanhojen omistusasuntojen hintaindeksillä. Indeksi on maakuntakohtainen, mutta kaupungeissa Amsterdam, Rotterdam, Den Haag ja Utrecht käytetään kaupunkikohtaista indeksiä. Viimeisimpien kuukausien osalta käytetään valtakunnallista kuukausi-indeksiä. Keskiarvo lasketaan painotettuna, ja arvohaarukka perustuu lähteiden väliseen hajontaan (vähintään 5 %). Asunnon kuntoa, sijaintia kadun varrella, maanvuokraoikeutta tai erityispiirteitä ei ole huomioitu. Tämä ei ole kiinteistön arvonmääritys.

Vuokrata vai ostaa?

Vastaavan asunnon vuokraaminen

€ 2.050 – € 2.410 kuukaudessa

Markkinatasoinen vuokra: lähialueen 157 samantyyppisen vuokra-asunnon mediaani on € 23,50/m², tässä laskettuna pinta-alalle 95 m².

Tämän asunnon ostaminen

€ 2.500 kuukaudessa

Annuiteettilyhenteinen asuntolaina € 531.000 (arvohaarukan keskikohta), korko 3,9 %, laina-aika 30 vuotta, koko hinta lainalla: ensimmäisen kuukauden korko € 1.710 ja lyhennys € 780. Ei sisällä ylläpitokuluja, veroja eikä korkovähennystä.

Kumpi on järkevämpää?

Ostaminen on edullisempaa

Asuntolainan kuukausierästä (€ 2.500) € 1.710 on korkoa (osuus, jota ette saa takaisin) ja € 780 lyhennystä (varallisuuden kartuttamista). Pelkkä korko on pienempi kuin vastaavan asunnon vuokra (€ 2.230).

Voitte käyttää omaa omarahoitusosuuttanne, korkoanne ja vuokraanne Kuukausittaiset asumiskulut -osion laskelmassa.

Ominaisuudet

Asuntotyyppi
Kerrostaloasunto
Käyttötarkoitus
Asuinkäyttö
Rakennusvuosi
1996
Asuinpinta-ala
95 m²
Rakennuksen pinta-ala
739 m²
Tontin pinta-ala
730 m²
Energialuokka
A (30 joulukuu 2024)
Käyttöyksikön tila
Käytössä
Rakennuksen tila
Käytössä
BAG-osoitetunnus
0518200001753434
BAG-käyttöyksikkö
0518010001753430
BAG-rakennus
0518100000296339
Lähde ja menetelmä

Basisregistratie Adressen en Gebouwen (Kadaster) ja energialuokkarekisteri. Tontin pinta-ala tarkoittaa kiinteistörekisteriin merkittyä kokonaispinta-alaa. Kerrostaloasunnoissa se kattaa rakennuksen koko tontin.

Tontti, maaperä ja kaavoitus

Kaupunki- tai kyläkuvaltaan suojellulla alueella: katunäkymä säilyy, mutta julkisivua, kattoa sekä ikkuna- ja ovenkarmeja koskevat lisämääräykset. Perustusongelmat ovat tällä asuinalueella harvinaisia. Maaperä on täällä vakaa.

Tontin pinta-ala (BAG)
730 m² rakennuksen koko tontti
Suojeltu kaupunki- tai kyläympäristö
's-Gravenhage Uitbreiding valtakunnallisesti suojeltu ympäristö (RCE); rakennuksen ulkoasua koskevia lisämääräyksiä
Perustusten vaurioitumisriski alueella Voorhout
0,1 %:ssa asunnoista perustuspaalujen lahoamisriski (erittäin matala) vuoden 2050 voimakkaan ilmastonmuutoksen skenaario 0,1 %, epätasainen painuminen 1,2 % — Klimaateffectatlas (Deltares/KCAF)
Maan vajoaminen alueella Voorhout
−0,9 mm vuodessa pintakerroksissa −0,1 mm; kunta Den Haag: −1,1 mm
Kadaster, korkeus, kaavoitus, maaperä
haetaan…
Lähde ja menetelmä

Tontti: Kadaster (BRK, PDOK-palvelun kautta; tontin raja näkyy yllä olevassa kartassa). Korkeus: Actueel Hoogtebestand Nederland. Kaavoitus: ruimtelijkeplannen.nl (asemakaavat 1.1.2024 asti; uudemmat määräykset ovat kunnan elinympäristökaavassa). Maaperä ja perustukset: Klimaateffectatlas (CC BY 4.0) ja RVO/KCAF. Tiedot ovat suuntaa antavia, eivät rakennusteknistä tai oikeudellista neuvontaa.

Aurinko ja varjot

Miten julkisivut, piha ja katto suuntautuvat aurinkoon nähden, ja kuinka paljon ympäröivät rakennukset varjostavat niitä? Laskenta perustuu auringon sijaintiin ja 3D BAG -aineiston rakennuskorkeuksiin.

Julkisivut, piha, katto ja päivänvalo
lasketaan…
Auringon rata asunnon yllä (paikallista aikaa): kesällä korkealla, talvella matalalla. Keskipiste = suoraan yläpuolella, reuna = horisontti. Vihreä piste = pihan suunta.

tämä asunto rakennusten varjot tonttia auringon suunta

Rakennukset ja korkeudet: 3D BAG (TU Delft, CC BY 4.0; katon korkeus = 70. persentiili tämän asunnon maanpinnasta mitatuista korkeuksista, lähde AHN). Tontti: Kadaster (BRK). Auringon sijainti: NOAA-algoritmi, paikallista aikaa. Ilmakuva: PDOK, Beeldmateriaal Nederland (CC BY 4.0). Suuntaa antava: puita, aitoja, kattolyhtyjä ja maastonmuotoja ei ole huomioitu.

Energia ja lämmitys

Energiatehokas asunto: pienet energiakulut, miellyttävä sisäilmasto ja monissa pankeissa edullisemmat asuntolainaehdot. Energiatehokkuuden lisäparannuksista on enää vähän hyötyä. Vastaavan asunnon vuotuiset energiakulut ovat noin € 508 pienemmät kuin paikkakunnan Voorhout asunnoissa keskimäärin.

Energialuokka

A rekisteröity energialuokka (NTA 8800)

Tarkastuspäivä
30 joulukuu 2024
Energialuokka A tai parempi alueella Voorhout
19% asunnoista

Sertifioidun asiantuntijan nykyisen menetelmän mukaisesti määrittämä.

Kulutus ja kustannukset

€ 125 kuukaudessa keskimääräisellä kulutuksella

Maakaasu
520 m³ vuodessa; asuinalue 820
Sähkö
1.750 kWh vuodessa; asuinalue 2.100
Vuosikustannukset
€ 1.500 kaasu € 722, sähkö € 454, kiinteät maksut € 324
Keskimääräinen asunto alueella Voorhout
€ 2.008 vuodessa
Aurinkopaneelit
5% vastaavista asunnoista; asuinalue 2%
Lähde ja menetelmä

Kohteeseen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavat asunnot toimitettu keskimääräinen energiamäärä (CBS 2025, lämpötilakorjattu) ajankohdan syy 2026 keskimääräisillä kuluttajahinnoilla (CBS: 1,39/m³ ja 0,26/kWh veroineen, perusmaksut ja energiaveron hyvitys huomioituina). Todellinen kulutus riippuu asukkaista ja laitteistosta.

Siirtyminen puhtaaseen lämmitykseen ja tuet

Asuinalueen kaukolämpöverkko
9% asunnoista liitetty verkkoon (2023)
Lämmitys alueella Voorhout
70 % asuntokohtainen lämmityskattila, 7 % kiinteistökohtainen keskuslämmitys, 9 % kaukolämpöä, 1 % sähkölämmitystä 2022
Geotermisen energian potentiaali
Epäsuotuisa Slochteren-muodostuma, WarmteAtlas

ISDE 2026 (500 miljoonaa €): tukea eristykseen, lämpöpumppuun (myös hybridimalliin), aurinkolämpöjärjestelmään, ilmanvaihtoon ja kaukolämpöverkkoon liittymiseen (kiinteä tuki 3 775 €). Lämpöpumppujen tuet vaihtelevat tyypin ja tehon mukaan noin 500 €:sta yli 13 000 €:oon. Tukea haetaan RVO:lta asennuksen jälkeen. ISDE-tuki RVO:lta · Energiesubsidiewijzer (myös kuntien tuet)

Energialuokat alueella Voorhout

  • A tai parempi 19% 357
  • B 8% 159
  • C 16% 303
  • D 8% 156
  • E 7% 130
  • F 9% 181
  • G 26% 493
  • Ei energialuokkaa 7% 136
Lähde ja menetelmä

Energialuokka ja energialuokkien jakauma: EP-Online (RVO) oman tietokantamme kautta; kulutusprofiilit: CBS 85140NED (CC BY 4.0); hinnat: CBS 85592NED; asuinalueen kulutus: CBS Kerncijfers; kaukolämpöverkot, suunnitelmat, kokeilualueet ja lämmitysmuotojen jakauma: WarmteAtlas (RVO, asuinaluetasolla; suunnitelmat on kohdistettu asuinalueisiin, joiden keskipiste on suunnittelualueella); ISDE: RVO. Suuntaa antavia tietoja, ei energianeuvontaa.

Kuukausittaiset asumiskulut: omistus- vai vuokra-asunto

Käyttäkää laskelmassa omia kauppahinta- ja vuokratietojanne sekä omia oletuksianne. Kaikkia summia voi muuttaa. Tulos on suuntaa antava.

Omarahoitusosuus 10% Säästöt tai aiemmasta asunnosta vapautuva pääoma, joilla katatte osan kauppahinnasta.
Lainan lyhennystapa
Asuntolainan maksuerä (brutto) —
josta lyhennystä (jää varallisuudeksenne)
Kiinteät kulut —
Yhteensä kuukaudessa —
Kiinteät kulut kuukaudessa (keskiarvoja, muokatkaa tarvittaessa)
Kunta: Den Haag, 2026. Kiinteistövero (OZB) on 0,0505 % WOZ-verotusarvosta (WOZ-verotusarvo ei ole tiedossa, laskennassa on käytetty suuntaa antavaa arvohaarukkaa € 531.000 eli € 268 vuodessa), jätehuoltomaksu € 507 ja viemärimaksu € 195 vuodessa usean hengen kotitaloudelle (COELO).
Hoogheemraadschap van Delfland, 2026: asukasmaksu € 138, jätevedenpuhdistusmaksu € 346 (kolme kuormitusyksikköä) ja vesienhallintamaksu 0,0256 % WOZ-verotusarvosta (€ 136) vuodessa (CBS).
Pakollinen asuntolainan yhteydessä; keskimääräinen vakuutusmaksu.
Kunnossapitovaraus; usein 1 % asunnon arvosta vuodessa.
520 m³ kaasua ja 1.750 kWh sähköä vuodessa (CBS:n keskiarvo: tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavat asunnot), hinnat: syy 2026.
Vain kerrostaloasunnoissa.
Keskimääräinen liittymäpaketti.

Ostaa vai vuokrata?

KulueräOstaminenVuokraaminen
Yhteensä kuukaudessa——
Josta lyhennystä (varallisuuden karttuminen)——
Asumiskulut ilman lainanlyhennystä——
Lyhennetty 10 vuodessa——

Laskelma ei huomioi arvonkehitystä, asuntolainan korkovähennystä, laskennallista omistusasuntotuloa, asumistukea eikä vuokrankorotuksia. Laskelma on suuntaa antava, ei suositus.

Mitä tämän asunnon ostaminen maksaa?

Kauppahinnan lisäksi maksettavat kertaluonteiset kulut: vero, notaarikulut, kiinteistön arvonmääritys, neuvonta ja kuntotarkastus. Vuodesta 2018 lähtien lainaa on saanut enintään asunnon arvon verran, joten nämä kulut maksetaan omista varoista.

Ostajan kulut yhteensä—
Prosentteina kauppahinnasta—
Tästä verovähennyskelpoista (kertaluonteisesti)—
Tarvittavat omat varat kulut sekä se osa kauppahinnasta, jota ei rahoiteta lainalla—
Kuluerät (suuntaa antavat summat vuodelta 2026, muokatkaa tarvittaessa)
2 % kauppahinnasta, kun asunto tulee omaan käyttöön.
Sisältää kirjauksen Kadasterin rekisteriin ja selvityskulut; hinnat vaihtelevat notaareittain. Ei vähennyskelpoinen.
Vain asuntolainan yhteydessä; sisältää kirjauksen Kadasterin rekisteriin. Vähennyskelpoinen.
Lainanantaja edellyttää varmennettua arvonmääritysraporttia. Vähennyskelpoinen.
Yleensä 2 000–3 500 €, neuvojasta ja tilanteesta riippuen. Vähennyskelpoinen.
Kauppahinta ylittää NHG-takauksen enimmäisrajan € 470.000 (2026): NHG-takausta ei voi saada.
Tämä asunto on rakennettu vuonna 1996; uudemmissa asunnoissa tarkastusta tarvitaan harvemmin, mutta se tuo varmuutta. Ei vähennyskelpoinen.
Usein 1–1,5 % kauppahinnasta tai kiinteä palkkio. Ei vähennyskelpoinen.
Jos ette maksa 10 %:n vakuusmaksua itse, pankkitakaus maksaa noin 1 % vakuusmaksun määrästä. Ei vähennyskelpoinen.
Muuttopalvelu, lattiat, verhot ja pienet muutostyöt; kustannukset vaihtelevat yksilöllisten tarpeiden mukaan.

Suuntaa antavat summat perustuvat tavanomaisiin hintoihin; pyytäkää tarjoukset notaarilta, arvioijalta ja neuvojalta. Vähennyskelpoiset kulut vähennetään kertaluonteisesti tuloverotuksessa ostovuonna. Ei taloudellista neuvontaa.

Hyödyllisiä työkaluja

Sisustuksen uudistaminen tekoälyllä

Ladatkaa kuva huoneesta ja valitkaa tyyli, niin näette puolessa minuutissa, miltä huone voisi näyttää. Itse huone pysyy ennallaan, vain sisustus muuttuu.

Tämä työkalu on tarkoitettu kirjautuneille käyttäjille. Tilin luominen on ilmaista.

Kirjautukaa sisään

Asuinalue, kaupunginosa ja kunta

Asuinalue

Voorhout

Asunnot
1.915
Asukkaita
2.595
Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
€ 523.000
Omistusasunnot
27%
Keskimääräinen rakennusvuosi
1896
Yleisin
Kerrostaloasunto (83%)
Kaikki tiedot: Voorhout →
Kaupunginosa

Centrum

Asunnot
13.987
Asukkaita
21.920
Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
€ 346.000
Omistusasunnot
20%
Keskimääräinen rakennusvuosi
1937
Yleisin
Kerrostaloasunto (91%)
Kaikki tiedot: Centrum →
Kunta

Den Haag

Asunnot
281.368
Asukkaita
568.945
Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
€ 362.000
Omistusasunnot
42%
Keskimääräinen rakennusvuosi
1961
Yleisin
Kerrostaloasunto (79%)
Kaikki tiedot: Den Haag →

Keitä asuinalueella asuu?

Keitä asuinalueella asuu?

Verratkaa CBS:n asuinaluetta, kaupunginosaa ja kuntaa koskevia tietoja koko maan lukuihin: tausta, koulutus, tulot, etuudet ja työllisyys.

Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.

Luokaa maksuton käyttäjätili Kirjautukaa sisään

Lähipalvelut ja liikenneyhteydet

Ruokaostokset hoituvat kävellen. Alakoulu on pyöräilymatkan päässä. Joukkoliikenteen pysäkki on aivan lähellä. Kaupunkimainen ympäristö: kaikki on lähellä, mutta myös vilskettä riittää.

Suuri ruokakauppa
600 m
keskimääräinen etäisyys asuinalueella
Yleislääkärin vastaanotto
700 m
keskimääräinen etäisyys asuinalueella
Alakoulu
800 m
keskimääräinen etäisyys asuinalueella
Päiväkoti
700 m
keskimääräinen etäisyys asuinalueella
Lähin alakoulu
830 m
Basisschool van de Stichting Haagsche School Vereniging
Lähin joukkoliikennepysäkki
200 m
Korte Voorhout · tram · 21 vertrekken per uur overdag
Lähin latauspiste
20 m
Bleijenburg nabij 5 - EQUANS Den Haag Perceel 1
Lähin lastenhoitopaikka
580 m
Happy Planet KDV Den Haag Centrum B.V.
Lähin antennimasto
20 m
Zendmast 2G, 4G, 5G · 3 antennes · 22,8 m hoog · veilige afstand 36,4 m
Koulut 3 km:n säteellä
29
Kaupungistumisaste
Erittäin kaupunkimainen
6.162 osoitetta / km²
Lähde ja menetelmä

Tieverkkoa pitkin mitatut etäisyydet ovat asuinalueen kaikkien asukkaiden keskiarvoja (CBS). Etäisyydet kouluun (DUO), joukkoliikennepysäkille (OVapi/GTFS, arkipäivän lähdöt), antennimastoon (Antenneregister), latauspisteelle ja lastenhoitopaikkaan on mitattu linnuntietä tästä osoitteesta oman tietokantamme perusteella.

Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet

Melu

54 dB Kohtalainen

enintään 45 dB: erittäin hiljainenyli 70 dB: äärimmäisen meluisa

Tieliikenne
53 dB
Junaliikenne
40 dB
Lentoliikenne
alle 40 dB
Tuulivoimalat
ei lainkaan
Tieliikenne yöllä
43 dB
Junaliikenne yöllä
31 dB

Alueella Voorhout (asuinalue) 27 %:ssa asunnoista melutaso on korkeampi kuin tässä osoitteessa. Alueen keskiarvo on 53 dB.

Kohtalainen: liikenne kuuluu kuten asuinalueen läpikulkukadulla. Sisällä sitä tuskin huomaa ikkunoiden ollessa kiinni. Ulkona voi hyvin oleskella, mutta täysin hiljaista ei ole koskaan. Merkittävin melulähde on tieliikenne (53 dB).

Lähde ja menetelmä

Lden: päivä-, ilta- ja yöajan melualtistuksen vuosikeskiarvo (RIVM-melukartat 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024, 10 m:n ruudukko). Karkea arvio, ei rakennuksen julkisivulta mitattu arvo. WHO suosittelee tieliikennemelulle enintään 53 dB:n ja lentoliikennemelulle 45 dB:n tasoa.

Tulva

Ei tulvaa Ei tulvaa

Suurinta tulvasyvyyttä kuvaavassa kartassa ei ole tälle paikalle tulvaskenaariota.

Tulvalle alttiit asunnot alueella Voorhout
90%
Näistä tulvasyvyys yli 0,5 m
79%
Suurin tulvasyvyys asuinalueella
1,55 m

Tälle paikalle ei ole laskettu tulvaskenaariota: alueen odotetaan säilyvän kuivana, vaikka tulvapenger murtuisi tai vedenpinta nousisi korkealle. Tulvavakuutus ei ole täällä välttämätön.

Lähde ja menetelmä

LIWO (Rijkswaterstaat), tulvan suurinta veden syvyyttä kuvaava kartta, 25 m:n ruudukko; tulvan todennäköisyys: Klimaateffectatlas. Veden syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Tulvapenkereet ja muut tulvasuojarakenteet on mitoitettu tämän todennäköisyyden perusteella.

Ilmanlaatu

  • NO₂ 18,4 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
  • PM2,5 8,7 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
  • PM10 15,9 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon

Saastunut ilma: ylittää vuoden 2030 eurooppalaiset raja-arvot, yleensä lähellä sijaitsevan vilkkaan tien, teollisuuden tai intensiivisen karjatalouden vuoksi. Tämä on syytä huomioida etenkin hengitystieoireista kärsivien ja pienten lasten kohdalla. Tuulettaminen talon rauhallisemmalta puolelta auttaa.

Keskimäärin alueella Voorhout: NO₂ 18,5, PM2,5 8,8 µg/m³.

Lähde ja menetelmä

Pitoisuuksien vuosikeskiarvot 25 m:n tarkkuudella (RIVM, uusin kartta). Palkin viiva osoittaa WHO:n ohjearvon (NO₂ 10, PM2,5 5, PM10 15 µg/m³). Väri kuvaa pitoisuuden suhdetta WHO:n ohjearvoon ja EU:n vuoden 2030 raja-arvoon.

Valo yöllä

Erittäin kirkas

pimeäerittäin valoisa

Keskiarvo alueella Voorhout: erittäin kirkas.

Erittäin valoisa: kuuluu Alankomaiden valoisimpaan 10 prosenttiin, yleensä kasvihuoneiden, teollisuuden, suurten teiden tai kaupungin keskustan lähellä. Varautukaa oranssina hohtavaan yötaivaaseen ja siihen, että pimennysverhot ovat välttämättömät.

Lähde ja menetelmä

Satelliittien mittaama ylöspäin suuntautuva keinovalo (RIVM:n valopäästökartta 2023, 375 m:n ruudukko). Luokitus perustuu vertailuun kaikkien Alankomaiden asuntojen kanssa: pimeä tarkoittaa pimeimpään 20 %:iin ja erittäin valoisa valoisimpaan 10 %:iin kuuluvia asuntoja.

Asuinalueen kasvillisuus

29% kasvillisuutta 500 m:n säteellä

Keskiarvo alueella Voorhout: 31 %.

Vähän kasvillisuutta: enimmäkseen päällystettyjä pintoja ja kattoja, vain harvoja puutarhoja ja puita. Tällaiset asuinalueet kuumenevat kesällä enemmän ja tuntuvat levottomammilta. Kasvillisuuden lisääminen esimerkiksi seinustaistutuksilla tai puilla auttaa heti.

Lähde ja menetelmä

Kasvillisuuden (ruoho, pensaat, puut) osuus osoitetta ympäröivässä 500 m:n ruudussa (RIVM groenkaart 2022). Puolella Alankomaiden asunnoista kasvillisuuden osuus 500 m:n säteellä on yli 52 % ja joka kymmenennellä alle 32 %.

Ydinturvallisuusvyöhyke: Kerncentrale Borssele, etäisyys 83 km (vyöhyke 100 km:n säteellä: joditablettien käyttö alle 18-vuotiailla ja raskaana olevilla); Kerncentrale Doel (B), etäisyys 84 km (vyöhyke 100 km:n säteellä: joditablettien käyttö alle 18-vuotiailla ja raskaana olevilla). Säteilyvaaratilanteita koskevan kansallisen kriisisuunnitelman mukaiset suojelutoimien vyöhykkeet.

Lentoliikenne tämän osoitteen yllä

Lentoliikenne tämän osoitteen yllä

Katsokaa, kuinka monta lentokonetta alueen yli lentää päivittäin, millä korkeudella, mihin aikaan ja mihin lentoasemiin lennot liittyvät.

Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.

Luokaa maksuton käyttäjätili Kirjautukaa sisään

Ilmasto ja turvallisuus

Lämpöstressi pysyy talon ympärillä kohtuullisena myös kuumina päivinä, ja ympäristö viilenee illalla melko hyvin. Rankkasateella sadevesi virtaa talon vierustaa pitkin. Vesi voi päästä sisään matalan kynnyksen yli tai tulvia osittain maanpinnan alapuolella olevaan kerrokseen tai matalalla sijaitsevalle pihalle.

Kuumuus

38–40 °C voimakas lämpöstressi

Koettu lämpötila kuumana kesäpäivänä (2022), 1 m:n päässä talosta.

Lämpösaarekevaikutus
yli 2 °C lämpimämpää kuin ympäröivällä maaseudulla
Lämpimät yöt (vähintään 20 °C)
8–14 yötä vuodessa
Etäisyys viileään paikkaan
200–300 m
Keskiarvo alueella Voorhout
44 °C koettu lämpötila

Vesi

Sadevesi rankkasateella (70 mm tunnissa)
sadeveden virtausreitti kulkee talon vierestä (alle 10 m:n päässä)
Pohjaveden aiheuttamat haitat vuonna 2050
Erittäin suuri kasvu
Kuivana säilyvä kerros alueella Voorhout
98% asunnoista vakavimmassa tulvatilanteessa
Asunnot alueella Voorhout, joissa todennäköisyys on kohtalainen tai suuri
0%

Ympäristön onnettomuusriskit

Suurjännitelinja
ei yhtään 2 km:n säteellä
Tuulivoimala
4,9 km Windturbine 3,3 MW, ashoogte 97 m · rotor 112 m · tässä noin 15 dB
Tuulivoimalamelu tässä osoitteessa
noin 14 dB ei kuulu; arvio lähimmän tuulivoimalan tehon ja etäisyyden perusteella, RIVM-kartan kattaman alueen ulkopuolella
Vaaraa aiheuttava toiminta 1 km:n säteellä
Aardgasstation

Alueella Voorhout sijaitsevista asunnoista 0% on suurjännitelinjan magneettikenttävyöhykkeellä ja 0% enintään 1 km:n päässä tuulivoimalasta.

Lähde ja menetelmä

Kuumuus, vesi ja pohjavesi: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0; koettu lämpötila ja lämpösaarekevaikutus 2022, tulvan todennäköisyys ja veden syvyys valtakunnallisten tulvaskenaarioiden perusteella, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 korkean skenaarion mukaan, sadeveden virtausreitit sademäärän ollessa 70 mm tunnissa). Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet (magneettikenttävyöhyke); tuulivoimalat: RIVM; vaaraa aiheuttava toiminta: Register Externe Veiligheidsrisico's, saatavilla RIVM Atlas Leefomgeving -palvelusta (toiminta, jonka riskien huomiointialue ulottuu 1 km:n säteelle). Karttoihin perustuvia suuntaa antavia arvioita, ei mittauksia.

Turvallisuus ja asumisviihtyvyys

Asumisviihtyvyys alueella Voorhout (asuinalue)

Erinomainen Leefbaarometer 2024, luokka 9 / 9

  • Fyysinen ympäristö: tyydyttävä
  • Asunnot: melko hyvä
  • Lähipalvelut: erinomainen
  • Sosiaalinen yhteenkuuluvuus: tyydyttävä
  • Häiriöt ja turvattomuus: heikko

Leefbaarometer 3.0 (BZK): asumisviihtyvyyden arvio yhdeksässä luokassa. Viittä osa-aluetta verrataan valtakunnalliseen keskiarvoon. Lisätietoa tästä asuinalueesta

Rikokset alueella Voorhout (asuinalue)

358 1 000 asukasta kohti vuodessa +15% edellisvuoteen verrattuna

Kirjattu syy 2025 – elo 2026
929
Kaupunginosa Centrum
252 1 000:ta kohti
Kunta Den Haag
72 1 000:ta kohti
Nederland
45 1 000:ta kohti
Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
2,6 5 asuntomurtoa

Yleisin

Fietsdiefstal
104
Vernieling
80
Mishandeling
58
Winkeldiefstal
52
  1. 8232021
  2. 6982022
  3. 7472023
  4. 7082024
  5. 9492025

Selvästi maan keskiarvoa korkeampi. Kyseessä on usein vilkas keskustan tai aseman lähialue, joskus taas asuinalue, jolla on pitkäaikaisia ongelmia. Leefbaarometer ja iltakäynti alueella auttavat selvittämään, kummasta on kyse.

Lähde ja menetelmä

Poliisin kirjaamat rikokset asuinalueittain (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Pienillä asuinalueilla määrät ovat pieniä. Tarkastelkaa lukua suhteessa asukkaiden ja asuntojen määrään. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.

Asuntoraportti ja tarjoussuositus

Aiotteko tehdä tarjouksen kohteesta Bleijenburg 24 - E? Selvittäkää asunnon todellinen arvo.

Maksuton sivu kertoo faktat. Raportti vastaa ratkaisevaan kysymykseen: paljonko tarjoan? Kolme euromääräistä skenaariota, joiden pohjana ovat Kadasterin tiedot vastaavien asuntojen toteutuneista kauppahinnoista, laskennallinen arvo, kunnan tilastot pyyntihinnan ylittävistä tarjouksista ja asunnon kunto kuvien perusteella. Lisäksi saatte kysymykset, jotka kannattaa esittää kiinteistönvälittäjälle ennen allekirjoittamista.

Laskentaesimerkki: jo 2% liian korkea tarjous tarkoittaa, että 450 000 €:n asunnosta maksetaan 9 000 € liikaa. Raportti maksaa 19 €.

Varovainenalle pyyntihinnan tai sen tuntumassa, jos tarjoajia on vähän
Markkinatason mukainenmillä hinnalla vastaavia asuntoja on täällä myyty viime kuukausina
Vahva tarjousyli markkinatason mutta arvohaarukan sisällä
  • Tarjousstrategia: kolme vaihtoehtoa
    Kolme euromääräistä tarjousvaihtoehtoa: varovainen tarjous, markkinatasoinen tarjous ja tarjous, jolla on hyvät mahdollisuudet menestyä. Ne perustuvat laskennalliseen arvoon, vertailukelpoisiin asuntokauppoihin ja siihen, kuinka paljon kunnassa maksetaan yli pyyntihinnan.
  • Vertailukaupat Kadasterista
    Lähialueen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavien asuntojen toteutuneet kauppahinnat kartalla ja taulukossa, indeksoituina nykyhetkeen.
  • Laskennallinen arvo ja aiemmat kaupat
    Automaattinen arvonmääritys arvohaarukoineen, tämän osoitteen kauppahistoria ja WOZ-verotusarvon kehitys vuosien varrella.
  • Kunnan asuntomarkkinatilastot
    Myyntiaika, pyyntihinnan ylitysprosentti, hinta per m² ja tämän asuntotyypin kysynnän ja tarjonnan suhdetta kuvaava mittari (NVM) kertovat, kuinka paljon kilpailua on odotettavissa.
  • Kysymyksiä kiinteistönvälittäjälle
    Asuntonäyttöä varten räätälöity kysymyslista, joka perustuu rakennusvuoteen, energialuokkaan, ympäristön riskeihin, myynti-ilmoitukseen ja kuva-analyysiin.
  • Asunnon kunto kuvien perusteella
    Kuvantunnistusmalli arvioi myynti-ilmoituksen kuvista yleiskunnon, keittiön ja kylpyhuoneen sekä näkyvät puutteet ja antaa suuntaa antavan kunnostusbudjetin.
  • Kuukausittaiset asumiskulut eri tarjoushinnoilla
    Kunkin vaihtoehdon kuukausikulut: asuntolaina, ostajan kaupantekokulut, kunnalliset maksut, energia ja kunnossapito sekä vertailuksi vuokralla asuminen.
  • Mukana myös kaikki maksuttoman sivun tiedot
    Asunto, asuinalue, energia, elinympäristö, ilmasto, turvallisuus ja lentoliikenne tiiviisti koottuna yhteen PDF-tiedostoon.

Haluatteko vertailla useita asuntoja? 5 raporttia hintaan 39 € kuukaudessa, lisäraportit 6 € kappaleelta. Ei kiinteistön arvonmääritystä eikä takuuta, vaan lukuja, joilla voitte perustella tarjouksenne.

Usein kysyttyä: Bleijenburg 24 - E

Millainen asunto on osoitteessa Bleijenburg 24 - E?

Osoitteessa Bleijenburg 24 - E ('s-Gravenhage) sijaitseva asunto on appartement, rakennettu vuonna 1996, asuinpinta-ala 95 m². Asuinalue on Voorhout ja kunta Den Haag.

Mikä on osoitteessa Bleijenburg 24 - E sijaitsevan asunnon energialuokka?

Rekisteröity energialuokka on A (rekisteröity 30 joulukuu 2024). Vastaavan asunnon kaasu- ja sähkökulut ovat keskimäärin € 125 kuukaudessa.

Mikä on osoitteessa Bleijenburg 24 - E sijaitsevan asunnon arvioitu arvo?

Suuntaa antavan markkina-arvon alaraja on € 504.000 ja yläraja € 557.000 (keskikohta € 531.000, hintataso syy 2026). Arvio perustuu asuinalueen vastaavien asuntojen WOZ-verotusarvoihin, pyyntihintoihin ja toteutuneisiin asuntokauppoihin. Kyseessä on suuntaa antava arvio, ei kiinteistön arvonmääritys.

Mikä on osoitteessa Bleijenburg 24 - E sijaitsevaa asuntoa vastaavan asunnon kuukausivuokra?

Lähialueen vastaavien vuokra-asuntojen kuukausivuokran mediaani on € 2.230 (€ 23/m², 157 asuntoa). Tämän sivun pisteytyksestä selviää, kuuluuko vuokra sääntelyn piiriin.

Kuinka hiljaista osoitteessa Bleijenburg 24 - E on?

Melutason vuosikeskiarvo julkisivun kohdalla on 54 dB Lden (kohtalainen). Suurin melulähde on tieliikenne. Päivittäin noin 18 lentokonetta lentää 2 km säteellä asunnosta alle 3 000 m korkeudessa.

Voiko osoitteessa Bleijenburg 24 - E tulvia?

Valtakunnallisessa tulvaveden enimmäissyvyyskartassa tälle paikalle ei ole esitetty tulvaskenaariota.

Kuinka turvallista osoitteen Bleijenburg 24 - E asuinalueella on?

Alueella Voorhout (asuinalue) poliisi kirjasi 358 rikosta 1 000 asukasta kohden vuodessa, kun koko kunnassa vastaava luku oli 72 ja koko maassa 45. Leefbaarometerin arvio asumisviihtyvyydestä on erinomainen.

Mitä lähipalveluja osoitteen Bleijenburg 24 - E ympäristössä on?

Asuinalueen keskimääräiset etäisyydet: suuri ruokakauppa 600 m, yleislääkäri 700 m, alakoulu 800 m, päiväkoti 700 m (CBS). Tällä sivulla näkyvät lähin koulu, joukkoliikennepysäkki, latauspiste ja lastenhoitopaikka sekä niiden etäisyydet tästä osoitteesta.

Mistä nämä tiedot ovat peräisin?

Viranomaisten julkisista tietolähteistä: BAG ja Kadaster (asunnon ominaisuudet, tontti), EP-Online (energialuokka), CBS (asuinalueen tilastot, hintaindeksi, energiankulutus), RIVM (melu, ilma, valo, viheralueet), Klimaateffectatlas ja LIWO (kuumuus, vesi), poliisin avoin data ja Leefbaarometer (turvallisuus) sekä ADS-B-verkostot (lentoliikenne). Kaikki laskelmat ovat suuntaa antavia, eivät kiinteistön arvonmäärityksiä tai asiantuntijaneuvontaa.