Blekenweg 2

9753 JS Haren Gn · Tuindorp, Groningen

  • Paritalo
  • Rakennusvuosi 1919
  • 97 m² asuinpinta-alaa
  • 250 m² tonttia
  • C energialuokka
Vertaile
Tekoälyavustaja

Kysykää kohteesta Blekenweg 2

Kysykää asunnosta, asuinalueesta, arvosta tai kustannuksista. Avustaja vastaa tämän sivun tietojen pohjalta ja hakee tarvittaessa ajantasaista lisätietoa.

Vastaukset ovat suuntaa antavia, eikä niitä tule pitää neuvontana. Keskustelut tallennetaan avustajan kehittämistä varten.

Lyhyesti

Osoitteessa Blekenweg 2 paikkakunnalla Haren Gn sijaitsee paritalo vuodelta 1919 , jonka asuinpinta-ala on 97 m² ja energialuokka on C. Sijainti: asuinalue Tuindorp (kunta: Groningen). Suuntaa antava markkina-arvo on € 396.000–€ 477.000. Elinympäristö: melutaso 62 dB (meluisa), ilmanlaatu WHO:n ohjearvon rajoissa, viheralueiden osuus 52 % 500 m:n säteellä, ei kohteeseen soveltuvaa tulvaskenaariota. Lentoliikenne: noin 16 lentokonetta päivässä alle 3 000 m:n korkeudella 2 km:n säteellä. Asuinalueen asumisviihtyvyys: hyvä.

Kaikki tämän sivun tiedot ovat peräisin julkisista rekistereistä ja kartoista, ja ne ovat maksuttomia. Tietojen kerääminen itse vie tuntikausia asuntoa kohden – täällä ne ovat koossa sekunnissa. Kunkin osion alta voitte lukea, mitä luvut tarkoittavat täällä asumisen kannalta.

Sijainti

BAG:n mukainen sijainti (53.16577, 6.62502). Avatkaa OpenStreetMapissa

Suuntaa antava arvohaarukka

Tämän asunnon suuntaa antava markkina-arvo € 396.000 – € 477.000 keskiarvo € 436.000 · hintataso syy 2026 € 4.494 / m² · 97 m²

Markkinat

  • +4,5% myyntihinnat Groningen vuodessa (CBS-hintaindeksi, syy 2026)
  • € 396.626 keskimääräinen myyntihinta kunnassa Groningen vuonna 2025 (CBS/Kadaster)
  • € 335.000 keskimääräinen WOZ-verotusarvo: asuinalue Tuindorp (CBS 2024)

Näin arvio on laskettu

LähdeLähtöarvoNykyiseen hintatasoonPainoarvo
9 vertailukelpoista asuntoa 320 m:n säteellä
WOZ-verotusarvon indeksoitu mediaani / m²
€ 4.653/m² € 451.341 76%
Keskiarvo, asuinalue: Tuindorp
CBS:n WOZ-verotusarvo 2024 (€ 335.000) / keskiarvo 110 m²
€ 3.045/m² € 387.753
+31,3% ajankohdasta 2023 K1 lähtien
24%

Vastaavat asunnot lähistöllä (löytyi 10)

Vertailukelpoiset asunnot

Tutustukaa suuntaa antavan arvohaarukan perustana oleviin lähialueen vertailuasuntoihin, niiden neliöhintoihin ja etäisyyksiin.

Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.

Luokaa maksuton käyttäjätili Kirjautukaa sisään

Laskentatapa: kunkin lähteen arvo on muunnettu arvostuspäivän hintatasosta nykyiseen hintatasoon CBS:n vanhojen omistusasuntojen hintaindeksillä. Indeksi on maakuntakohtainen, mutta kaupungeissa Amsterdam, Rotterdam, Den Haag ja Utrecht käytetään kaupunkikohtaista indeksiä. Viimeisimpien kuukausien osalta käytetään valtakunnallista kuukausi-indeksiä. Keskiarvo lasketaan painotettuna, ja arvohaarukka perustuu lähteiden väliseen hajontaan (vähintään 5 %). Asunnon kuntoa, sijaintia kadun varrella, maanvuokraoikeutta tai erityispiirteitä ei ole huomioitu. Tämä ei ole kiinteistön arvonmääritys.

Vuokrata vai ostaa?

Vastaavan asunnon vuokraaminen

Lähialueella on liian vähän vastaavia vuokra-asuntoja vuokra-arvion laatimiseen.

Tämän asunnon ostaminen

€ 2.050 kuukaudessa

Annuiteettilyhenteinen asuntolaina € 436.000 (arvohaarukan keskikohta), korko 3,9 %, laina-aika 30 vuotta, koko hinta lainalla: ensimmäisen kuukauden korko € 1.410 ja lyhennys € 640. Ei sisällä ylläpitokuluja, veroja eikä korkovähennystä.

Kumpi on järkevämpää?

Vertailuun tarvitaan sekä vuokra-arvio että suuntaa antava arvohaarukka.

Voitte käyttää omaa omarahoitusosuuttanne, korkoanne ja vuokraanne Kuukausittaiset asumiskulut -osion laskelmassa.

Ominaisuudet

Asuntotyyppi
Paritalo
Käyttötarkoitus
Asuinkäyttö
Rakennusvuosi
1919
Asuinpinta-ala
97 m²
Rakennuksen pinta-ala
66 m²
Tontin pinta-ala
250 m²
Energialuokka
C (24 huhtikuu 2025)
Käyttöyksikön tila
Käytössä
Rakennuksen tila
Käytössä
BAG-osoitetunnus
0017200000010395
BAG-käyttöyksikkö
0017010000005225
BAG-rakennus
0017100000003208
Lähde ja menetelmä

Basisregistratie Adressen en Gebouwen (Kadaster) ja energialuokkarekisteri. Tontin pinta-ala tarkoittaa kiinteistörekisteriin merkittyä kokonaispinta-alaa. Kerrostaloasunnoissa se kattaa rakennuksen koko tontin.

Tontti, maaperä ja kaavoitus

Perustusongelmat ovat tällä asuinalueella harvinaisia. Maaperä painuu hieman, kuten monilla turve- ja savialueilla. Pihan ja päällysteiden korottaminen aika ajoin kuuluu asiaan.

Tontin pinta-ala (BAG)
250 m²
Perustusten vaurioitumisriski alueella Tuindorp
2,0 %:ssa asunnoista perustuspaalujen lahoamisriski (matala) vuoden 2050 voimakkaan ilmastonmuutoksen skenaario 2,0 %, epätasainen painuminen 0,3 %; kunta Groningen: 0,8 % — Klimaateffectatlas (Deltares/KCAF)
Maan vajoaminen alueella Tuindorp
−2,8 mm vuodessa pintakerroksissa −0,5 mm; kunta Groningen: −3,1 mm
Kadaster, korkeus, kaavoitus, maaperä
haetaan…
Lähde ja menetelmä

Tontti: Kadaster (BRK, PDOK-palvelun kautta; tontin raja näkyy yllä olevassa kartassa). Korkeus: Actueel Hoogtebestand Nederland. Kaavoitus: ruimtelijkeplannen.nl (asemakaavat 1.1.2024 asti; uudemmat määräykset ovat kunnan elinympäristökaavassa). Maaperä ja perustukset: Klimaateffectatlas (CC BY 4.0) ja RVO/KCAF. Tiedot ovat suuntaa antavia, eivät rakennusteknistä tai oikeudellista neuvontaa.

Aurinko ja varjot

Miten julkisivut, piha ja katto suuntautuvat aurinkoon nähden, ja kuinka paljon ympäröivät rakennukset varjostavat niitä? Laskenta perustuu auringon sijaintiin ja 3D BAG -aineiston rakennuskorkeuksiin.

Julkisivut, piha, katto ja päivänvalo
lasketaan…
Auringon rata asunnon yllä (paikallista aikaa): kesällä korkealla, talvella matalalla. Keskipiste = suoraan yläpuolella, reuna = horisontti. Vihreä piste = pihan suunta.

tämä asunto rakennusten varjot tonttia auringon suunta

Rakennukset ja korkeudet: 3D BAG (TU Delft, CC BY 4.0; katon korkeus = 70. persentiili tämän asunnon maanpinnasta mitatuista korkeuksista, lähde AHN). Tontti: Kadaster (BRK). Auringon sijainti: NOAA-algoritmi, paikallista aikaa. Ilmakuva: PDOK, Beeldmateriaal Nederland (CC BY 4.0). Suuntaa antava: puita, aitoja, kattolyhtyjä ja maastonmuotoja ei ole huomioitu.

Energia ja lämmitys

Alankomaiden keskitasoa: kohtuullinen eristys, mutta katossa, lattiassa ja ikkunoissa on parantamisen varaa. Lisäeristys maksaa itsensä yleensä takaisin muutamassa vuodessa ja nostaa asunnon arvoa. Vastaavan asunnon vuotuiset energiakulut ovat noin € 219 suuremmat kuin paikkakunnan Tuindorp asunnoissa keskimäärin.

Energialuokka

C rekisteröity energialuokka (NTA 8800)

Tarkastuspäivä
24 huhtikuu 2025
Energialuokka A tai parempi alueella Tuindorp
26% asunnoista

Sertifioidun asiantuntijan nykyisen menetelmän mukaisesti määrittämä.

Kulutus ja kustannukset

€ 204 kuukaudessa keskimääräisellä kulutuksella

Maakaasu
1.070 m³ vuodessa; asuinalue 970
Sähkö
2.470 kWh vuodessa; asuinalue 2.160
Vuosikustannukset
€ 2.451 kaasu € 1.486, sähkö € 641, kiinteät maksut € 324
Keskimääräinen asunto alueella Tuindorp
€ 2.232 vuodessa
Aurinkopaneelit
31% vastaavista asunnoista; asuinalue 57%
Lähde ja menetelmä

Kohteeseen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavat asunnot toimitettu keskimääräinen energiamäärä (CBS 2025, lämpötilakorjattu) ajankohdan syy 2026 keskimääräisillä kuluttajahinnoilla (CBS: 1,39/m³ ja 0,26/kWh veroineen, perusmaksut ja energiaveron hyvitys huomioituina). Todellinen kulutus riippuu asukkaista ja laitteistosta.

Siirtyminen puhtaaseen lämmitykseen ja tuet

Lämmitys alueella Tuindorp
99 % asuntokohtainen lämmityskattila, 1 % sähkölämmitystä 2022
Geotermisen energian potentiaali
>50%kans >5MWth Slochteren-muodostuma, WarmteAtlas
Kaukolämpöverkko
asuinalueella ei ole kaukolämpöverkkoa eikä sellaista ole tiettävästi suunnitteilla

ISDE 2026 (500 miljoonaa €): tukea eristykseen, lämpöpumppuun (myös hybridimalliin), aurinkolämpöjärjestelmään, ilmanvaihtoon ja kaukolämpöverkkoon liittymiseen (kiinteä tuki 3 775 €). Lämpöpumppujen tuet vaihtelevat tyypin ja tehon mukaan noin 500 €:sta yli 13 000 €:oon. Tukea haetaan RVO:lta asennuksen jälkeen. ISDE-tuki RVO:lta · Energiesubsidiewijzer (myös kuntien tuet)

Energialuokat alueella Tuindorp

  • A tai parempi 26% 89
  • B 8% 27
  • C 21% 75
  • D 11% 40
  • E 5% 19
  • F 13% 47
  • G 13% 47
  • Ei energialuokkaa 1% 5
Lähde ja menetelmä

Energialuokka ja energialuokkien jakauma: EP-Online (RVO) oman tietokantamme kautta; kulutusprofiilit: CBS 85140NED (CC BY 4.0); hinnat: CBS 85592NED; asuinalueen kulutus: CBS Kerncijfers; kaukolämpöverkot, suunnitelmat, kokeilualueet ja lämmitysmuotojen jakauma: WarmteAtlas (RVO, asuinaluetasolla; suunnitelmat on kohdistettu asuinalueisiin, joiden keskipiste on suunnittelualueella); ISDE: RVO. Suuntaa antavia tietoja, ei energianeuvontaa.

Kuukausittaiset asumiskulut: omistus- vai vuokra-asunto

Käyttäkää laskelmassa omia kauppahinta- ja vuokratietojanne sekä omia oletuksianne. Kaikkia summia voi muuttaa. Tulos on suuntaa antava.

Omarahoitusosuus 10% Säästöt tai aiemmasta asunnosta vapautuva pääoma, joilla katatte osan kauppahinnasta.
Lainan lyhennystapa
Asuntolainan maksuerä (brutto) —
josta lyhennystä (jää varallisuudeksenne)
Kiinteät kulut —
Yhteensä kuukaudessa —
Kiinteät kulut kuukaudessa (keskiarvoja, muokatkaa tarvittaessa)
Kunta: Groningen, 2026. Kiinteistövero (OZB) on 0,1473 % WOZ-verotusarvosta (WOZ-verotusarvo ei ole tiedossa, laskennassa on käytetty suuntaa antavaa arvohaarukkaa € 436.000 eli € 642 vuodessa), jätehuoltomaksu € 402 ja viemärimaksu € 179 vuodessa usean hengen kotitaloudelle (COELO).
Waterschap Hunze en Aa's, 2026: asukasmaksu € 94, jätevedenpuhdistusmaksu € 256 (kolme kuormitusyksikköä) ja vesienhallintamaksu 0,0365 % WOZ-verotusarvosta (€ 159) vuodessa (CBS).
Pakollinen asuntolainan yhteydessä; keskimääräinen vakuutusmaksu.
Kunnossapitovaraus; usein 1 % asunnon arvosta vuodessa.
1.070 m³ kaasua ja 2.470 kWh sähköä vuodessa (CBS:n keskiarvo: tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavat asunnot), hinnat: syy 2026.
Vain kerrostaloasunnoissa.
Keskimääräinen liittymäpaketti.

Ostaa vai vuokrata?

KulueräOstaminenVuokraaminen
Yhteensä kuukaudessa——
Josta lyhennystä (varallisuuden karttuminen)——
Asumiskulut ilman lainanlyhennystä——
Lyhennetty 10 vuodessa——

Laskelma ei huomioi arvonkehitystä, asuntolainan korkovähennystä, laskennallista omistusasuntotuloa, asumistukea eikä vuokrankorotuksia. Laskelma on suuntaa antava, ei suositus.

Mitä tämän asunnon ostaminen maksaa?

Kauppahinnan lisäksi maksettavat kertaluonteiset kulut: vero, notaarikulut, kiinteistön arvonmääritys, neuvonta ja kuntotarkastus. Vuodesta 2018 lähtien lainaa on saanut enintään asunnon arvon verran, joten nämä kulut maksetaan omista varoista.

Ostajan kulut yhteensä—
Prosentteina kauppahinnasta—
Tästä verovähennyskelpoista (kertaluonteisesti)—
Tarvittavat omat varat kulut sekä se osa kauppahinnasta, jota ei rahoiteta lainalla—
Kuluerät (suuntaa antavat summat vuodelta 2026, muokatkaa tarvittaessa)
2 % kauppahinnasta, kun asunto tulee omaan käyttöön.
Sisältää kirjauksen Kadasterin rekisteriin ja selvityskulut; hinnat vaihtelevat notaareittain. Ei vähennyskelpoinen.
Vain asuntolainan yhteydessä; sisältää kirjauksen Kadasterin rekisteriin. Vähennyskelpoinen.
Lainanantaja edellyttää varmennettua arvonmääritysraporttia. Vähennyskelpoinen.
Yleensä 2 000–3 500 €, neuvojasta ja tilanteesta riippuen. Vähennyskelpoinen.
Kertamaksu 0,4 % asuntolainasta: alempi korko ja turvaverkko pakkomyynnin varalta; saatavilla, kun kauppahinta on enintään € 470.000 (2026). Vähennyskelpoinen.
Suositeltava ennen vuotta 1995 rakennetuissa asunnoissa; tämä asunto on rakennettu vuonna 1919. Tarkastuksessa selvitetään tekemättä jääneet huolto- ja korjaustyöt, perustusten ja katon kunto sekä mahdolliset kosteusongelmat. Ei vähennyskelpoinen.
Usein 1–1,5 % kauppahinnasta tai kiinteä palkkio. Ei vähennyskelpoinen.
Jos ette maksa 10 %:n vakuusmaksua itse, pankkitakaus maksaa noin 1 % vakuusmaksun määrästä. Ei vähennyskelpoinen.
Muuttopalvelu, lattiat, verhot ja pienet muutostyöt; kustannukset vaihtelevat yksilöllisten tarpeiden mukaan.

Suuntaa antavat summat perustuvat tavanomaisiin hintoihin; pyytäkää tarjoukset notaarilta, arvioijalta ja neuvojalta. Vähennyskelpoiset kulut vähennetään kertaluonteisesti tuloverotuksessa ostovuonna. Ei taloudellista neuvontaa.

Hyödyllisiä työkaluja

Sisustuksen uudistaminen tekoälyllä

Ladatkaa kuva huoneesta ja valitkaa tyyli, niin näette puolessa minuutissa, miltä huone voisi näyttää. Itse huone pysyy ennallaan, vain sisustus muuttuu.

Tämä työkalu on tarkoitettu kirjautuneille käyttäjille. Tilin luominen on ilmaista.

Kirjautukaa sisään

Asuinalue, kaupunginosa ja kunta

Asuinalue

Tuindorp

Asunnot
349
Asukkaita
775
Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
€ 335.000
Omistusasunnot
70%
Keskimääräinen rakennusvuosi
1959
Yleisin
Rivitalon keskiasunto (43%)
Kaikki tiedot: Tuindorp →
Kunta

Groningen

Asunnot
128.466
Asukkaita
244.441
Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
€ 300.000
Omistusasunnot
40%
Keskimääräinen rakennusvuosi
1964
Yleisin
Kerrostaloasunto (62%)
Kaikki tiedot: Groningen →

Keitä asuinalueella asuu?

Keitä asuinalueella asuu?

Verratkaa CBS:n asuinaluetta, kaupunginosaa ja kuntaa koskevia tietoja koko maan lukuihin: tausta, koulutus, tulot, etuudet ja työllisyys.

Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.

Luokaa maksuton käyttäjätili Kirjautukaa sisään

Lähipalvelut ja liikenneyhteydet

Ruokaostokset hoituvat kävellen. Alakoulu on kävelymatkan päässä, mikä helpottaa lapsiperheiden arkea. Joukkoliikenteen pysäkki on aivan lähellä. Maaseutumainen ympäristö: rauhaa ja tilaa, mutta lähipalvelut ovat kauempana.

Suuri ruokakauppa
600 m
keskimääräinen etäisyys asuinalueella
Yleislääkärin vastaanotto
700 m
keskimääräinen etäisyys asuinalueella
Alakoulu
600 m
keskimääräinen etäisyys asuinalueella
Päiväkoti
400 m
keskimääräinen etäisyys asuinalueella
Lähin alakoulu
700 m
Openbare Basisschool de Wissel
Lähin joukkoliikennepysäkki
20 m
Haren, Blekenweg · bus · 4 vertrekken per uur overdag
Lähin lastenhoitopaikka
290 m
Kinderdagverblijf Brabbel
Lähin antennimasto
130 m
Zendmast 2G, 4G, 5G · 3 antennes · 32,3 m hoog · veilige afstand 22,9 m
Koulut 3 km:n säteellä
6
Kaupungistumisaste
Hieman kaupunkimainen
987 osoitetta / km²
Lähde ja menetelmä

Tieverkkoa pitkin mitatut etäisyydet ovat asuinalueen kaikkien asukkaiden keskiarvoja (CBS). Etäisyydet kouluun (DUO), joukkoliikennepysäkille (OVapi/GTFS, arkipäivän lähdöt), antennimastoon (Antenneregister), latauspisteelle ja lastenhoitopaikkaan on mitattu linnuntietä tästä osoitteesta oman tietokantamme perusteella.

Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet

Melu

62 dB Meluisa

enintään 45 dB: erittäin hiljainenyli 70 dB: äärimmäisen meluisa

Tieliikenne
49 dB
Junaliikenne
54 dB
Lentoliikenne
alle 40 dB
Tuulivoimalat
ei lainkaan
Tieliikenne yöllä
39 dB
Junaliikenne yöllä
46 dB

Alueella Tuindorp (asuinalue) 1 %:ssa asunnoista melutaso on korkeampi kuin tässä osoitteessa. Alueen keskiarvo on 59 dB.

Meluisa: vastaa vilkkaan kaupunkikadun tai lähellä kulkevan moottoritien melutasoa. Ulkona keskusteleminen on hankalaa, ja sisällä äänieristys ratkaisee asumismukavuuden. Pitkäaikainen altistuminen tälle melutasolle on yhteydessä unihäiriöihin ja lisääntyneeseen stressiin. Merkittävin melulähde on junaliikenne (54 dB).

Lähde ja menetelmä

Lden: päivä-, ilta- ja yöajan melualtistuksen vuosikeskiarvo (RIVM-melukartat 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024, 10 m:n ruudukko). Karkea arvio, ei rakennuksen julkisivulta mitattu arvo. WHO suosittelee tieliikennemelulle enintään 53 dB:n ja lentoliikennemelulle 45 dB:n tasoa.

Tulva

Ei tulvaa Ei tulvaa

Suurinta tulvasyvyyttä kuvaavassa kartassa ei ole tälle paikalle tulvaskenaariota.

Tulvalle alttiit asunnot alueella Tuindorp
1%
Näistä tulvasyvyys yli 0,5 m
0%
Suurin tulvasyvyys asuinalueella
0,15 m

Tälle paikalle ei ole laskettu tulvaskenaariota: alueen odotetaan säilyvän kuivana, vaikka tulvapenger murtuisi tai vedenpinta nousisi korkealle. Tulvavakuutus ei ole täällä välttämätön.

Lähde ja menetelmä

LIWO (Rijkswaterstaat), tulvan suurinta veden syvyyttä kuvaava kartta, 25 m:n ruudukko; tulvan todennäköisyys: Klimaateffectatlas. Veden syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Tulvapenkereet ja muut tulvasuojarakenteet on mitoitettu tämän todennäköisyyden perusteella.

Ilmanlaatu

  • NO₂ 7,0 µg/m³ WHO:n ohjearvon rajoissa
  • PM2,5 6,4 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
  • PM10 12,2 µg/m³ WHO:n ohjearvon rajoissa

Saastunut ilma: ylittää vuoden 2030 eurooppalaiset raja-arvot, yleensä lähellä sijaitsevan vilkkaan tien, teollisuuden tai intensiivisen karjatalouden vuoksi. Tämä on syytä huomioida etenkin hengitystieoireista kärsivien ja pienten lasten kohdalla. Tuulettaminen talon rauhallisemmalta puolelta auttaa.

Keskimäärin alueella Tuindorp: NO₂ 7,0, PM2,5 6,4 µg/m³.

Lähde ja menetelmä

Pitoisuuksien vuosikeskiarvot 25 m:n tarkkuudella (RIVM, uusin kartta). Palkin viiva osoittaa WHO:n ohjearvon (NO₂ 10, PM2,5 5, PM10 15 µg/m³). Väri kuvaa pitoisuuden suhdetta WHO:n ohjearvoon ja EU:n vuoden 2030 raja-arvoon.

Valo yöllä

Hämärä

pimeäerittäin valoisa

Keskiarvo alueella Tuindorp: hämärä.

Hämärä: jonkin verran katuvalaistusta, mutta ei asuinalueen yllä hohtavaa valokajoa. Tämä tukee hyvää yöunta, mutta Linnunrataa ei täällä enää näe.

Lähde ja menetelmä

Satelliittien mittaama ylöspäin suuntautuva keinovalo (RIVM:n valopäästökartta 2023, 375 m:n ruudukko). Luokitus perustuu vertailuun kaikkien Alankomaiden asuntojen kanssa: pimeä tarkoittaa pimeimpään 20 %:iin ja erittäin valoisa valoisimpaan 10 %:iin kuuluvia asuntoja.

Asuinalueen kasvillisuus

52% kasvillisuutta 500 m:n säteellä

Keskiarvo alueella Tuindorp: 52 %.

Kasvillisuutta on Alankomaiden asuinalueille tyypillinen määrä: puutarhoja, pieniä viheralueita ja päällystettyjä pintoja. Muutaman minuutin kävelymatkan päässä oleva puisto tai viheralue helpottaa oloa lämpiminä päivinä.

Lähde ja menetelmä

Kasvillisuuden (ruoho, pensaat, puut) osuus osoitetta ympäröivässä 500 m:n ruudussa (RIVM groenkaart 2022). Puolella Alankomaiden asunnoista kasvillisuuden osuus 500 m:n säteellä on yli 52 % ja joka kymmenennellä alle 32 %.

Ydinturvallisuusvyöhyke: Kerncentrale Emsland (D), etäisyys 90 km (vyöhyke 100 km:n säteellä: joditablettien käyttö alle 18-vuotiailla ja raskaana olevilla). Säteilyvaaratilanteita koskevan kansallisen kriisisuunnitelman mukaiset suojelutoimien vyöhykkeet.

Lentoliikenne tämän osoitteen yllä

Lentoliikenne tämän osoitteen yllä

Katsokaa, kuinka monta lentokonetta alueen yli lentää päivittäin, millä korkeudella, mihin aikaan ja mihin lentoasemiin lennot liittyvät.

Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.

Luokaa maksuton käyttäjätili Kirjautukaa sisään

Ilmasto ja turvallisuus

Lämpöstressi pysyy talon ympärillä kohtuullisena myös kuumina päivinä, ja ympäristö viilenee illalla melko hyvin.

Kuumuus

49–50 °C äärimmäinen lämpöstressi

Koettu lämpötila kuumana kesäpäivänä (2022), 1 m:n päässä talosta.

Lämpösaarekevaikutus
0,6–0,8 °C lämpimämpää kuin ympäröivällä maaseudulla
Lämpimät yöt (vähintään 20 °C)
6–7 yötä vuodessa
Etäisyys viileään paikkaan
0–200 m
Keskiarvo alueella Tuindorp
44 °C koettu lämpötila

Vesi

Sadevesi rankkasateella (70 mm tunnissa)
ei sadeveden virtausreittiä aivan talon vieressä
Pohjaveden aiheuttamat haitat vuonna 2050
Erittäin suuri kasvu
Kuivana säilyvä kerros alueella Tuindorp
100% asunnoista vakavimmassa tulvatilanteessa

Ympäristön onnettomuusriskit

Suurjännitelinja
938 m 110 kV
Tuulivoimala
ei yhtään 5 km:n säteellä
Vaaraa aiheuttava toiminta 1 km:n säteellä
Buisleiding, vervoer gevaarlijke stoffen

Alueella Tuindorp sijaitsevista asunnoista 0% on suurjännitelinjan magneettikenttävyöhykkeellä ja 0% enintään 1 km:n päässä tuulivoimalasta.

Lähde ja menetelmä

Kuumuus, vesi ja pohjavesi: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0; koettu lämpötila ja lämpösaarekevaikutus 2022, tulvan todennäköisyys ja veden syvyys valtakunnallisten tulvaskenaarioiden perusteella, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 korkean skenaarion mukaan, sadeveden virtausreitit sademäärän ollessa 70 mm tunnissa). Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet (magneettikenttävyöhyke); tuulivoimalat: RIVM; vaaraa aiheuttava toiminta: Register Externe Veiligheidsrisico's, saatavilla RIVM Atlas Leefomgeving -palvelusta (toiminta, jonka riskien huomiointialue ulottuu 1 km:n säteelle). Karttoihin perustuvia suuntaa antavia arvioita, ei mittauksia.

Turvallisuus ja asumisviihtyvyys

Asumisviihtyvyys alueella Tuindorp (asuinalue)

Hyvä Leefbaarometer 2024, luokka 7 / 9

  • Fyysinen ympäristö: tyydyttävä
  • Asunnot: tyydyttävä
  • Lähipalvelut: heikko
  • Sosiaalinen yhteenkuuluvuus: tyydyttävä
  • Häiriöt ja turvattomuus: hyvä

Leefbaarometer 3.0 (BZK): asumisviihtyvyyden arvio yhdeksässä luokassa. Viittä osa-aluetta verrataan valtakunnalliseen keskiarvoon. Lisätietoa tästä asuinalueesta

Rikokset alueella Tuindorp (asuinalue)

9 1 000 asukasta kohti vuodessa +40% edellisvuoteen verrattuna

Kirjattu syy 2025 – elo 2026
7
Kaupunginosa Haren-Oost en omgeving
17 1 000:ta kohti
Kunta Groningen
63 1 000:ta kohti
Nederland
45 1 000:ta kohti
Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
0,0 0 asuntomurtoa

Yleisin

Inbraak schuur/garage
1
Bedreiging
1
Woninginbraak
0
Diefstal uit auto
0
  1. 122021
  2. 102022
  3. 102023
  4. 32024
  5. 62025

Selvästi keskimääräistä turvallisempi: asukasta kohti tehdään enintään puolet koko maan keskimääräisestä rikosmäärästä. Tällaiset asuinalueet ovat yleensä rauhallisia, ja niillä on vähän ohikulkijoita. Asuntomurrot ovat täällä harvinaisia.

Lähde ja menetelmä

Poliisin kirjaamat rikokset asuinalueittain (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Pienillä asuinalueilla määrät ovat pieniä. Tarkastelkaa lukua suhteessa asukkaiden ja asuntojen määrään. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.

Asuntoraportti ja tarjoussuositus

Aiotteko tehdä tarjouksen kohteesta Blekenweg 2? Selvittäkää asunnon todellinen arvo.

Maksuton sivu kertoo faktat. Raportti vastaa ratkaisevaan kysymykseen: paljonko tarjoan? Kolme euromääräistä skenaariota, joiden pohjana ovat Kadasterin tiedot vastaavien asuntojen toteutuneista kauppahinnoista, laskennallinen arvo, kunnan tilastot pyyntihinnan ylittävistä tarjouksista ja asunnon kunto kuvien perusteella. Lisäksi saatte kysymykset, jotka kannattaa esittää kiinteistönvälittäjälle ennen allekirjoittamista.

Laskentaesimerkki: jo 2% liian korkea tarjous tarkoittaa, että 450 000 €:n asunnosta maksetaan 9 000 € liikaa. Raportti maksaa 19 €.

Varovainenalle pyyntihinnan tai sen tuntumassa, jos tarjoajia on vähän
Markkinatason mukainenmillä hinnalla vastaavia asuntoja on täällä myyty viime kuukausina
Vahva tarjousyli markkinatason mutta arvohaarukan sisällä
  • Tarjousstrategia: kolme vaihtoehtoa
    Kolme euromääräistä tarjousvaihtoehtoa: varovainen tarjous, markkinatasoinen tarjous ja tarjous, jolla on hyvät mahdollisuudet menestyä. Ne perustuvat laskennalliseen arvoon, vertailukelpoisiin asuntokauppoihin ja siihen, kuinka paljon kunnassa maksetaan yli pyyntihinnan.
  • Vertailukaupat Kadasterista
    Lähialueen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavien asuntojen toteutuneet kauppahinnat kartalla ja taulukossa, indeksoituina nykyhetkeen.
  • Laskennallinen arvo ja aiemmat kaupat
    Automaattinen arvonmääritys arvohaarukoineen, tämän osoitteen kauppahistoria ja WOZ-verotusarvon kehitys vuosien varrella.
  • Kunnan asuntomarkkinatilastot
    Myyntiaika, pyyntihinnan ylitysprosentti, hinta per m² ja tämän asuntotyypin kysynnän ja tarjonnan suhdetta kuvaava mittari (NVM) kertovat, kuinka paljon kilpailua on odotettavissa.
  • Kysymyksiä kiinteistönvälittäjälle
    Asuntonäyttöä varten räätälöity kysymyslista, joka perustuu rakennusvuoteen, energialuokkaan, ympäristön riskeihin, myynti-ilmoitukseen ja kuva-analyysiin.
  • Asunnon kunto kuvien perusteella
    Kuvantunnistusmalli arvioi myynti-ilmoituksen kuvista yleiskunnon, keittiön ja kylpyhuoneen sekä näkyvät puutteet ja antaa suuntaa antavan kunnostusbudjetin.
  • Kuukausittaiset asumiskulut eri tarjoushinnoilla
    Kunkin vaihtoehdon kuukausikulut: asuntolaina, ostajan kaupantekokulut, kunnalliset maksut, energia ja kunnossapito sekä vertailuksi vuokralla asuminen.
  • Mukana myös kaikki maksuttoman sivun tiedot
    Asunto, asuinalue, energia, elinympäristö, ilmasto, turvallisuus ja lentoliikenne tiiviisti koottuna yhteen PDF-tiedostoon.

Haluatteko vertailla useita asuntoja? 5 raporttia hintaan 39 € kuukaudessa, lisäraportit 6 € kappaleelta. Ei kiinteistön arvonmääritystä eikä takuuta, vaan lukuja, joilla voitte perustella tarjouksenne.

Usein kysyttyä: Blekenweg 2

Millainen asunto on osoitteessa Blekenweg 2?

Osoitteessa Blekenweg 2 (Haren Gn) sijaitseva asunto on twee-onder-één-kap woning, rakennettu vuonna 1919, asuinpinta-ala 97 m², tontti 250 m². Asuinalue on Tuindorp ja kunta Groningen.

Mikä on osoitteessa Blekenweg 2 sijaitsevan asunnon energialuokka?

Rekisteröity energialuokka on C (rekisteröity 24 huhtikuu 2025). Vastaavan asunnon kaasu- ja sähkökulut ovat keskimäärin € 204 kuukaudessa.

Mikä on osoitteessa Blekenweg 2 sijaitsevan asunnon arvioitu arvo?

Suuntaa antavan markkina-arvon alaraja on € 396.000 ja yläraja € 477.000 (keskikohta € 436.000, hintataso syy 2026). Arvio perustuu asuinalueen vastaavien asuntojen WOZ-verotusarvoihin, pyyntihintoihin ja toteutuneisiin asuntokauppoihin. Kyseessä on suuntaa antava arvio, ei kiinteistön arvonmääritys.

Kuinka hiljaista osoitteessa Blekenweg 2 on?

Melutason vuosikeskiarvo julkisivun kohdalla on 62 dB Lden (meluisa). Suurin melulähde on junaliikenne. Päivittäin noin 16 lentokonetta lentää 2 km säteellä asunnosta alle 3 000 m korkeudessa.

Voiko osoitteessa Blekenweg 2 tulvia?

Valtakunnallisessa tulvaveden enimmäissyvyyskartassa tälle paikalle ei ole esitetty tulvaskenaariota.

Kuinka turvallista osoitteen Blekenweg 2 asuinalueella on?

Alueella Tuindorp (asuinalue) poliisi kirjasi 9 rikosta 1 000 asukasta kohden vuodessa, kun koko kunnassa vastaava luku oli 63 ja koko maassa 45. Leefbaarometerin arvio asumisviihtyvyydestä on hyvä.

Mitä lähipalveluja osoitteen Blekenweg 2 ympäristössä on?

Asuinalueen keskimääräiset etäisyydet: suuri ruokakauppa 600 m, yleislääkäri 700 m, alakoulu 600 m, päiväkoti 400 m (CBS). Tällä sivulla näkyvät lähin koulu, joukkoliikennepysäkki, latauspiste ja lastenhoitopaikka sekä niiden etäisyydet tästä osoitteesta.

Mistä nämä tiedot ovat peräisin?

Viranomaisten julkisista tietolähteistä: BAG ja Kadaster (asunnon ominaisuudet, tontti), EP-Online (energialuokka), CBS (asuinalueen tilastot, hintaindeksi, energiankulutus), RIVM (melu, ilma, valo, viheralueet), Klimaateffectatlas ja LIWO (kuumuus, vesi), poliisin avoin data ja Leefbaarometer (turvallisuus) sekä ADS-B-verkostot (lentoliikenne). Kaikki laskelmat ovat suuntaa antavia, eivät kiinteistön arvonmäärityksiä tai asiantuntijaneuvontaa.