Bodestraat 357
1315 HK Almere · Centrum Stad Oost, Almere
- Kerrostaloasunto
- Rakennusvuosi 2023
- 44 m² asuinpinta-alaa
- A+ energialuokka
Kysykää kohteesta Bodestraat 357
Kysykää asunnosta, asuinalueesta, arvosta tai kustannuksista. Avustaja vastaa tämän sivun tietojen pohjalta ja hakee tarvittaessa ajantasaista lisätietoa.
Lyhyesti
Osoitteessa Bodestraat 357 paikkakunnalla Almere sijaitsee kerrostaloasunto vuodelta 2023 , jonka asuinpinta-ala on 44 m² ja energialuokka on A+. Sijainti: asuinalue Centrum Stad Oost (kunta: Almere). Suuntaa antava markkina-arvo on € 186.000–€ 278.000. Elinympäristö: melutaso 65 dB (meluisa), ilmanlaatu yli WHO:n ohjearvon, viheralueiden osuus 31 % 500 m:n säteellä, tulvatilanteessa veden syvyys enimmillään 2,4 m. Lentoliikenne: noin 20 lentokonetta päivässä alle 3 000 m:n korkeudella 2 km:n säteellä. Asuinalueen asumisviihtyvyys: riittämätön.
Kaikki tämän sivun tiedot ovat peräisin julkisista rekistereistä ja kartoista, ja ne ovat maksuttomia. Tietojen kerääminen itse vie tuntikausia asuntoa kohden – täällä ne ovat koossa sekunnissa. Kunkin osion alta voitte lukea, mitä luvut tarkoittavat täällä asumisen kannalta.
Sijainti
Suuntaa antava arvohaarukka
Markkinat
- +2,4% myyntihinnat Flevoland vuodessa (CBS-hintaindeksi, syy 2026)
- € 493.406 keskimääräinen myyntihinta kunnassa Almere vuonna 2025 (CBS/Kadaster)
- € 224.000 keskimääräinen WOZ-verotusarvo: asuinalue Centrum Stad Oost (CBS 2024)
Näin arvio on laskettu
| Lähde | Lähtöarvo | Nykyiseen hintatasoon | Painoarvo |
|---|---|---|---|
| Asuntojen arvonmäärityspalvelun arvohaarukka € 286.000 – € 332.000, huh 2025 |
€ 309.000 | € 320.452 +3,7% ajankohdasta 2025 K2 lähtien |
35% |
| 40 vertailukelpoista asuntoa 330 m:n säteellä WOZ-verotusarvon indeksoitu mediaani / m² |
€ 4.074/m² | € 179.256 | 43% |
| 3 vertailukelpoisen asunnon pyyntihinnat Pyyntihinnan indeksoitu mediaani / m² |
€ 4.709/m² | € 207.196 | 13% |
| Keskiarvo, asuinalue: Centrum Stad Oost CBS:n WOZ-verotusarvo 2024 (€ 224.000) / keskiarvo 67 m² |
€ 3.343/m² | € 179.918 +22,3% ajankohdasta 2023 K1 lähtien |
9% |
Vastaavat asunnot lähistöllä (löytyi 43)
Vertailukelpoiset asunnot
Tutustukaa suuntaa antavan arvohaarukan perustana oleviin lähialueen vertailuasuntoihin, niiden neliöhintoihin ja etäisyyksiin.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Laskentatapa: kunkin lähteen arvo on muunnettu arvostuspäivän hintatasosta nykyiseen hintatasoon CBS:n vanhojen omistusasuntojen hintaindeksillä. Indeksi on maakuntakohtainen, mutta kaupungeissa Amsterdam, Rotterdam, Den Haag ja Utrecht käytetään kaupunkikohtaista indeksiä. Viimeisimpien kuukausien osalta käytetään valtakunnallista kuukausi-indeksiä. Keskiarvo lasketaan painotettuna, ja arvohaarukka perustuu lähteiden väliseen hajontaan (vähintään 5 %). Asunnon kuntoa, sijaintia kadun varrella, maanvuokraoikeutta tai erityispiirteitä ei ole huomioitu. Tämä ei ole kiinteistön arvonmääritys.
Vuokrata vai ostaa?
Vastaavan asunnon vuokraaminen
€ 1.560 – € 1.840 kuukaudessa
Markkinatasoinen vuokra: lähialueen 5 samantyyppisen vuokra-asunnon mediaani on € 38,50/m², tässä laskettuna pinta-alalle 44 m².
Tämän asunnon ostaminen
€ 1.090 kuukaudessa
Annuiteettilyhenteinen asuntolaina € 232.000 (arvohaarukan keskikohta), korko 3,9 %, laina-aika 30 vuotta, koko hinta lainalla: ensimmäisen kuukauden korko € 750 ja lyhennys € 340. Ei sisällä ylläpitokuluja, veroja eikä korkovähennystä.
Kumpi on järkevämpää?
Ostaminen on edullisempaa
Asuntolainan kuukausierästä (€ 1.090) € 750 on korkoa (osuus, jota ette saa takaisin) ja € 340 lyhennystä (varallisuuden kartuttamista). Pelkkä korko on pienempi kuin vastaavan asunnon vuokra (€ 1.700).
Ominaisuudet
- Asuntotyyppi
- Kerrostaloasunto
- Käyttötarkoitus
- Asuinkäyttö
- Rakennusvuosi
- 2023
- Asuinpinta-ala
- 44 m²
- Rakennuksen pinta-ala
- 1.613 m²
- Tontin pinta-ala
- 2.046 m²
- Energialuokka
- A+ (4 heinäkuu 2023)
- Käyttöyksikön tila
- Käytössä
- Rakennuksen tila
- Käytössä
- BAG-osoitetunnus
- 0034200000102848
- BAG-käyttöyksikkö
- 0034010000100950
- BAG-rakennus
- 0034100000117786
Lähde ja menetelmä
Basisregistratie Adressen en Gebouwen (Kadaster) ja energialuokkarekisteri. Tontin pinta-ala tarkoittaa kiinteistörekisteriin merkittyä kokonaispinta-alaa. Kerrostaloasunnoissa se kattaa rakennuksen koko tontin.
Tontti, maaperä ja kaavoitus
Maaperä painuu hieman, kuten monilla turve- ja savialueilla. Pihan ja päällysteiden korottaminen aika ajoin kuuluu asiaan.
- Tontin pinta-ala (BAG)
- 2.046 m² rakennuksen koko tontti
- Perustusten vaurioitumisriski alueella Centrum Stad Oost
- 0,0 %:ssa asunnoista perustuspaalujen lahoamisriski (erittäin matala) vuoden 2050 voimakkaan ilmastonmuutoksen skenaario 0,0 %, epätasainen painuminen 0,0 % — Klimaateffectatlas (Deltares/KCAF)
- Maan vajoaminen alueella Centrum Stad Oost
- −2,3 mm vuodessa pintakerroksissa −1,1 mm; kunta Almere: −2,5 mm
- Kadaster, korkeus, kaavoitus, maaperä
- haetaan…
Lähde ja menetelmä
Tontti: Kadaster (BRK, PDOK-palvelun kautta; tontin raja näkyy yllä olevassa kartassa). Korkeus: Actueel Hoogtebestand Nederland. Kaavoitus: ruimtelijkeplannen.nl (asemakaavat 1.1.2024 asti; uudemmat määräykset ovat kunnan elinympäristökaavassa). Maaperä ja perustukset: Klimaateffectatlas (CC BY 4.0) ja RVO/KCAF. Tiedot ovat suuntaa antavia, eivät rakennusteknistä tai oikeudellista neuvontaa.
Aurinko ja varjot
Miten julkisivut, piha ja katto suuntautuvat aurinkoon nähden, ja kuinka paljon ympäröivät rakennukset varjostavat niitä? Laskenta perustuu auringon sijaintiin ja 3D BAG -aineiston rakennuskorkeuksiin.
- Julkisivut, piha, katto ja päivänvalo
- lasketaan…
Rakennustietojen lataaminen epäonnistui.
tämä asunto rakennusten varjot tonttia auringon suunta
Rakennukset ja korkeudet: 3D BAG (TU Delft, CC BY 4.0; katon korkeus = 70. persentiili tämän asunnon maanpinnasta mitatuista korkeuksista, lähde AHN). Tontti: Kadaster (BRK). Auringon sijainti: NOAA-algoritmi, paikallista aikaa. Ilmakuva: PDOK, Beeldmateriaal Nederland (CC BY 4.0). Suuntaa antava: puita, aitoja, kattolyhtyjä ja maastonmuotoja ei ole huomioitu.
Energia ja lämmitys
Energiatehokas asunto: pienet energiakulut, miellyttävä sisäilmasto ja monissa pankeissa edullisemmat asuntolainaehdot. Energiatehokkuuden lisäparannuksista on enää vähän hyötyä. Vastaavan asunnon vuotuiset energiakulut ovat noin € 400 suuremmat kuin paikkakunnan Centrum Stad Oost asunnoissa keskimäärin.
Energialuokka
A+ rekisteröity energialuokka (NTA 8800)
- Tarkastuspäivä
- 4 heinäkuu 2023
- Energialuokka A tai parempi alueella Centrum Stad Oost
- 72% asunnoista
Sertifioidun asiantuntijan nykyisen menetelmän mukaisesti määrittämä.
Kulutus ja kustannukset
€ 70 kuukaudessa keskimääräisellä kulutuksella
- Maakaasu
- 120 m³ vuodessa; asuinalue 0
- Sähkö
- 1.340 kWh vuodessa; asuinalue 1.830
- Vuosikustannukset
- € 838 kaasu € 167, sähkö € 348, kiinteät maksut € 324
- Keskimääräinen asunto alueella Centrum Stad Oost
- € 438 vuodessa
- Aurinkopaneelit
- 13% vastaavista asunnoista; asuinalue 5%
Lähde ja menetelmä
Kohteeseen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavat asunnot toimitettu keskimääräinen energiamäärä (CBS 2025, lämpötilakorjattu) ajankohdan syy 2026 keskimääräisillä kuluttajahinnoilla (CBS: 1,39/m³ ja 0,26/kWh veroineen, perusmaksut ja energiaveron hyvitys huomioituina). Todellinen kulutus riippuu asukkaista ja laitteistosta.
Siirtyminen puhtaaseen lämmitykseen ja tuet
- Asuinalueen kaukolämpöverkko
- 100% asunnoista liitetty verkkoon (2023)
- Lämmitys alueella Centrum Stad Oost
- 2022
- Geotermisen energian potentiaali
- 30-50%kans >5MWth Slochteren-muodostuma, WarmteAtlas
ISDE 2026 (500 miljoonaa €): tukea eristykseen, lämpöpumppuun (myös hybridimalliin), aurinkolämpöjärjestelmään, ilmanvaihtoon ja kaukolämpöverkkoon liittymiseen (kiinteä tuki 3 775 €). Lämpöpumppujen tuet vaihtelevat tyypin ja tehon mukaan noin 500 €:sta yli 13 000 €:oon. Tukea haetaan RVO:lta asennuksen jälkeen. ISDE-tuki RVO:lta · Energiesubsidiewijzer (myös kuntien tuet)
Energialuokat alueella Centrum Stad Oost
Lähde ja menetelmä
Energialuokka ja energialuokkien jakauma: EP-Online (RVO) oman tietokantamme kautta; kulutusprofiilit: CBS 85140NED (CC BY 4.0); hinnat: CBS 85592NED; asuinalueen kulutus: CBS Kerncijfers; kaukolämpöverkot, suunnitelmat, kokeilualueet ja lämmitysmuotojen jakauma: WarmteAtlas (RVO, asuinaluetasolla; suunnitelmat on kohdistettu asuinalueisiin, joiden keskipiste on suunnittelualueella); ISDE: RVO. Suuntaa antavia tietoja, ei energianeuvontaa.
Kuukausittaiset asumiskulut: omistus- vai vuokra-asunto
Käyttäkää laskelmassa omia kauppahinta- ja vuokratietojanne sekä omia oletuksianne. Kaikkia summia voi muuttaa. Tulos on suuntaa antava.
Mitä tämän asunnon ostaminen maksaa?
Kauppahinnan lisäksi maksettavat kertaluonteiset kulut: vero, notaarikulut, kiinteistön arvonmääritys, neuvonta ja kuntotarkastus. Vuodesta 2018 lähtien lainaa on saanut enintään asunnon arvon verran, joten nämä kulut maksetaan omista varoista.
Hyödyllisiä työkaluja
Sisustuksen uudistaminen tekoälyllä
Ladatkaa kuva huoneesta ja valitkaa tyyli, niin näette puolessa minuutissa, miltä huone voisi näyttää. Itse huone pysyy ennallaan, vain sisustus muuttuu.
Tämä työkalu on tarkoitettu kirjautuneille käyttäjille. Tilin luominen on ilmaista.
Asuinalue, kaupunginosa ja kunta
Centrum Stad Oost
- Asunnot
- 680
- Asukkaita
- 1.140
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 224.000
- Omistusasunnot
- 3%
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 2003
- Yleisin
- Kerrostaloasunto (100%)
Centrum Almere Stad
- Asunnot
- 3.936
- Asukkaita
- 6.290
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 277.000
- Omistusasunnot
- 25%
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 2002
- Yleisin
- Kerrostaloasunto (100%)
Almere
- Asunnot
- 97.672
- Asukkaita
- 229.574
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 375.000
- Omistusasunnot
- 62%
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1999
- Yleisin
- Rivitalon keskiasunto (46%)
Tämän asuinalueen asunnot kartalla Almere · Flevoland
Keitä asuinalueella asuu?
Keitä asuinalueella asuu?
Verratkaa CBS:n asuinaluetta, kaupunginosaa ja kuntaa koskevia tietoja koko maan lukuihin: tausta, koulutus, tulot, etuudet ja työllisyys.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Lähipalvelut ja liikenneyhteydet
Ruokaostokset hoituvat kävellen. Alakoulu on pyöräilymatkan päässä. Joukkoliikenteen pysäkki on aivan lähellä. Kaupunkimainen ympäristö: kaikki on lähellä, mutta myös vilskettä riittää.
- Suuri ruokakauppa
- 200 m keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Yleislääkärin vastaanotto
- 500 m keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Alakoulu
- 800 m keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Päiväkoti
- 600 m keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Lähin alakoulu
- 720 m Openbare Basisschool Polygoon
- Lähin joukkoliikennepysäkki
- 220 m Almere Stad, Flevoziekenhuis · bus · 42 vertrekken per uur overdag
- Lähin lastenhoitopaikka
- 370 m Prokino De Regenboog Almere KDV
- Lähin antennimasto
- 60 m Zendmast 2G, 4G, 5G · 3 antennes · 28,7 m hoog · veilige afstand 36,4 m
- Koulut 3 km:n säteellä
- 23
- Kaupungistumisaste
- Erittäin kaupunkimainen 2.578 osoitetta / km²
Lähde ja menetelmä
Tieverkkoa pitkin mitatut etäisyydet ovat asuinalueen kaikkien asukkaiden keskiarvoja (CBS). Etäisyydet kouluun (DUO), joukkoliikennepysäkille (OVapi/GTFS, arkipäivän lähdöt), antennimastoon (Antenneregister), latauspisteelle ja lastenhoitopaikkaan on mitattu linnuntietä tästä osoitteesta oman tietokantamme perusteella.
Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet
Melu
65 dB Meluisa
enintään 45 dB: erittäin hiljainenyli 70 dB: äärimmäisen meluisa
- Tieliikenne
- 65 dB
- Junaliikenne
- alle 40 dB
- Lentoliikenne
- 41 dB
- Tuulivoimalat
- ei lainkaan
- Tieliikenne yöllä
- 55 dB
- Junaliikenne yöllä
- 30 dB
Alueella Centrum Stad Oost (asuinalue) 1 %:ssa asunnoista melutaso on korkeampi kuin tässä osoitteessa. Alueen keskiarvo on 56 dB.
Meluisa: vastaa vilkkaan kaupunkikadun tai lähellä kulkevan moottoritien melutasoa. Ulkona keskusteleminen on hankalaa, ja sisällä äänieristys ratkaisee asumismukavuuden. Pitkäaikainen altistuminen tälle melutasolle on yhteydessä unihäiriöihin ja lisääntyneeseen stressiin. Merkittävin melulähde on tieliikenne (65 dB). Yölläkin melutaso on 55 dB, mikä ylittää WHO:n suosituksen häiriöttömälle yöunelle (45 dB).
Lähde ja menetelmä
Lden: päivä-, ilta- ja yöajan melualtistuksen vuosikeskiarvo (RIVM-melukartat 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024, 10 m:n ruudukko). Karkea arvio, ei rakennuksen julkisivulta mitattu arvo. WHO suosittelee tieliikennemelulle enintään 53 dB:n ja lentoliikennemelulle 45 dB:n tasoa.
Tulva
2,38 m Suuri
Jos alue tulvii, veden syvyys voi suurinta tulvasyvyyttä kuvaavan kartan mukaan olla tässä kohdassa jopa 2,38 m.
- Tulvalle alttiit asunnot alueella Centrum Stad Oost
- 100%
- Näistä tulvasyvyys yli 0,5 m
- 100%
- Suurin tulvasyvyys asuinalueella
- 2,56 m
Suuri: tulvassa koko maantasokerros jää veden alle ja asunto on tilapäisesti asuinkelvoton. Näillä alueilla suositellaan evakuointia. Ottakaa riski huomioon asuntoa ja vakuutusta valitessanne. Tulvan todennäköisyys on pieni (1/300–1/3 000 vuodessa): veden syvyys kertoo, mitä tulvan sattuessa tapahtuu, ja todennäköisyys kertoo, kuinka usein se voi tapahtua.
Lähde ja menetelmä
LIWO (Rijkswaterstaat), tulvan suurinta veden syvyyttä kuvaava kartta, 25 m:n ruudukko; tulvan todennäköisyys: Klimaateffectatlas. Veden syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Tulvapenkereet ja muut tulvasuojarakenteet on mitoitettu tämän todennäköisyyden perusteella.
Ilmanlaatu
- NO₂ 12,7 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
- PM2,5 8,3 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
- PM10 14,7 µg/m³ WHO:n ohjearvon rajoissa
Saastunut ilma: ylittää vuoden 2030 eurooppalaiset raja-arvot, yleensä lähellä sijaitsevan vilkkaan tien, teollisuuden tai intensiivisen karjatalouden vuoksi. Tämä on syytä huomioida etenkin hengitystieoireista kärsivien ja pienten lasten kohdalla. Tuulettaminen talon rauhallisemmalta puolelta auttaa.
Keskimäärin alueella Centrum Stad Oost: NO₂ 12,5, PM2,5 8,3 µg/m³.
Lähde ja menetelmä
Pitoisuuksien vuosikeskiarvot 25 m:n tarkkuudella (RIVM, uusin kartta). Palkin viiva osoittaa WHO:n ohjearvon (NO₂ 10, PM2,5 5, PM10 15 µg/m³). Väri kuvaa pitoisuuden suhdetta WHO:n ohjearvoon ja EU:n vuoden 2030 raja-arvoon.
Valo yöllä
Kirkas
pimeäerittäin valoisa
Keskiarvo alueella Centrum Stad Oost: erittäin kirkas.
Valoisa: paljon teiden, yritysten tai kasvihuoneiden keinovaloa. Runsas yöaikainen valo on yhteydessä heikompaan uneen. Kiinnittäkää huomiota makuuhuoneiden sijaintiin.
Lähde ja menetelmä
Satelliittien mittaama ylöspäin suuntautuva keinovalo (RIVM:n valopäästökartta 2023, 375 m:n ruudukko). Luokitus perustuu vertailuun kaikkien Alankomaiden asuntojen kanssa: pimeä tarkoittaa pimeimpään 20 %:iin ja erittäin valoisa valoisimpaan 10 %:iin kuuluvia asuntoja.
Asuinalueen kasvillisuus
31% kasvillisuutta 500 m:n säteellä
Keskiarvo alueella Centrum Stad Oost: 29 %.
Vähän kasvillisuutta: enimmäkseen päällystettyjä pintoja ja kattoja, vain harvoja puutarhoja ja puita. Tällaiset asuinalueet kuumenevat kesällä enemmän ja tuntuvat levottomammilta. Kasvillisuuden lisääminen esimerkiksi seinustaistutuksilla tai puilla auttaa heti.
Lähde ja menetelmä
Kasvillisuuden (ruoho, pensaat, puut) osuus osoitetta ympäröivässä 500 m:n ruudussa (RIVM groenkaart 2022). Puolella Alankomaiden asunnoista kasvillisuuden osuus 500 m:n säteellä on yli 52 % ja joka kymmenennellä alle 32 %.
Lentoliikenne tämän osoitteen yllä
Lentoliikenne tämän osoitteen yllä
Katsokaa, kuinka monta lentokonetta alueen yli lentää päivittäin, millä korkeudella, mihin aikaan ja mihin lentoasemiin lennot liittyvät.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Ilmasto ja turvallisuus
Lämpöstressi pysyy talon ympärillä kohtuullisena myös kuumina päivinä, ja ympäristö viilenee illalla melko hyvin.
Kuumuus
49–50 °C äärimmäinen lämpöstressi
Koettu lämpötila kuumana kesäpäivänä (2022), 1 m:n päässä talosta.
- Lämpösaarekevaikutus
- 1,2–1,4 °C lämpimämpää kuin ympäröivällä maaseudulla
- Lämpimät yöt (vähintään 20 °C)
- 8–14 yötä vuodessa
- Keskiarvo alueella Centrum Stad Oost
- 46 °C koettu lämpötila
Vesi
Pieni tulvan todennäköisyys
Todennäköisyys, että veden syvyys on vähintään 20 cm tulvavallin murtumisen tai korkean vedenpinnan vuoksi: 1/300–1/3 000 vuodessa. Veden enimmäissyvyys tulvan sattuessa: 2,38 m.
- Sadevesi rankkasateella (70 mm tunnissa)
- ei sadeveden virtausreittiä aivan talon vieressä
- Pohjaveden aiheuttamat haitat vuonna 2050
- Huomattava kasvu
- Asunnot alueella Centrum Stad Oost, joissa todennäköisyys on kohtalainen tai suuri
- 0%
Ympäristön onnettomuusriskit
- Suurjännitelinja
- 989 m 380 kV
- Tuulivoimala
- ei yhtään 5 km:n säteellä
- Vaaraa aiheuttava toiminta 1 km:n säteellä
- Vervoer gevaarlijke stoffen
Alueella Centrum Stad Oost sijaitsevista asunnoista 0% on suurjännitelinjan magneettikenttävyöhykkeellä ja 0% enintään 1 km:n päässä tuulivoimalasta.
Lähde ja menetelmä
Kuumuus, vesi ja pohjavesi: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0; koettu lämpötila ja lämpösaarekevaikutus 2022, tulvan todennäköisyys ja veden syvyys valtakunnallisten tulvaskenaarioiden perusteella, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 korkean skenaarion mukaan, sadeveden virtausreitit sademäärän ollessa 70 mm tunnissa). Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet (magneettikenttävyöhyke); tuulivoimalat: RIVM; vaaraa aiheuttava toiminta: Register Externe Veiligheidsrisico's, saatavilla RIVM Atlas Leefomgeving -palvelusta (toiminta, jonka riskien huomiointialue ulottuu 1 km:n säteelle). Karttoihin perustuvia suuntaa antavia arvioita, ei mittauksia.
Turvallisuus ja asumisviihtyvyys
Asumisviihtyvyys alueella Centrum Stad Oost (asuinalue)
Riittämätön Leefbaarometer 2024, luokka 3 / 9
- Fyysinen ympäristö: tyydyttävä
- Asunnot: riittämätön
- Lähipalvelut: erittäin hyvä
- Sosiaalinen yhteenkuuluvuus: riittämätön
- Häiriöt ja turvattomuus: erittäin heikko
Leefbaarometer 3.0 (BZK): asumisviihtyvyyden arvio yhdeksässä luokassa. Viittä osa-aluetta verrataan valtakunnalliseen keskiarvoon. Lisätietoa tästä asuinalueesta
Rikokset alueella Centrum Stad Oost (asuinalue)
720 1 000 asukasta kohti vuodessa +58% edellisvuoteen verrattuna
- Kirjattu syy 2025 – elo 2026
- 821
- Kaupunginosa Centrum Almere Stad
- 310 1 000:ta kohti
- Kunta Almere
- 41 1 000:ta kohti
- Nederland
- 45 1 000:ta kohti
- Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
- 0,0 0 asuntomurtoa
Yleisin
- Fietsdiefstal
- 119
- Winkeldiefstal
- 67
- Zakkenrollerij
- 28
- Vernieling
- 25
Selvästi maan keskiarvoa korkeampi. Kyseessä on usein vilkas keskustan tai aseman lähialue, joskus taas asuinalue, jolla on pitkäaikaisia ongelmia. Leefbaarometer ja iltakäynti alueella auttavat selvittämään, kummasta on kyse. Asuntomurrot ovat täällä harvinaisia.
Lähde ja menetelmä
Poliisin kirjaamat rikokset asuinalueittain (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Pienillä asuinalueilla määrät ovat pieniä. Tarkastelkaa lukua suhteessa asukkaiden ja asuntojen määrään. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.
Aiotteko tehdä tarjouksen kohteesta Bodestraat 357? Selvittäkää asunnon todellinen arvo.
Maksuton sivu kertoo faktat. Raportti vastaa ratkaisevaan kysymykseen: paljonko tarjoan? Kolme euromääräistä skenaariota, joiden pohjana ovat Kadasterin tiedot vastaavien asuntojen toteutuneista kauppahinnoista, laskennallinen arvo, kunnan tilastot pyyntihinnan ylittävistä tarjouksista ja asunnon kunto kuvien perusteella. Lisäksi saatte kysymykset, jotka kannattaa esittää kiinteistönvälittäjälle ennen allekirjoittamista.
Laskentaesimerkki: jo 2% liian korkea tarjous tarkoittaa, että 450 000 €:n asunnosta maksetaan 9 000 € liikaa. Raportti maksaa 19 €.
-
Tarjousstrategia: kolme vaihtoehtoa
Kolme euromääräistä tarjousvaihtoehtoa: varovainen tarjous, markkinatasoinen tarjous ja tarjous, jolla on hyvät mahdollisuudet menestyä. Ne perustuvat laskennalliseen arvoon, vertailukelpoisiin asuntokauppoihin ja siihen, kuinka paljon kunnassa maksetaan yli pyyntihinnan. -
Vertailukaupat Kadasterista
Lähialueen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavien asuntojen toteutuneet kauppahinnat kartalla ja taulukossa, indeksoituina nykyhetkeen. -
Laskennallinen arvo ja aiemmat kaupat
Automaattinen arvonmääritys arvohaarukoineen, tämän osoitteen kauppahistoria ja WOZ-verotusarvon kehitys vuosien varrella. -
Kunnan asuntomarkkinatilastot
Myyntiaika, pyyntihinnan ylitysprosentti, hinta per m² ja tämän asuntotyypin kysynnän ja tarjonnan suhdetta kuvaava mittari (NVM) kertovat, kuinka paljon kilpailua on odotettavissa. -
Kysymyksiä kiinteistönvälittäjälle
Asuntonäyttöä varten räätälöity kysymyslista, joka perustuu rakennusvuoteen, energialuokkaan, ympäristön riskeihin, myynti-ilmoitukseen ja kuva-analyysiin. -
Asunnon kunto kuvien perusteella
Kuvantunnistusmalli arvioi myynti-ilmoituksen kuvista yleiskunnon, keittiön ja kylpyhuoneen sekä näkyvät puutteet ja antaa suuntaa antavan kunnostusbudjetin. -
Kuukausittaiset asumiskulut eri tarjoushinnoilla
Kunkin vaihtoehdon kuukausikulut: asuntolaina, ostajan kaupantekokulut, kunnalliset maksut, energia ja kunnossapito sekä vertailuksi vuokralla asuminen. -
Mukana myös kaikki maksuttoman sivun tiedot
Asunto, asuinalue, energia, elinympäristö, ilmasto, turvallisuus ja lentoliikenne tiiviisti koottuna yhteen PDF-tiedostoon.
Haluatteko vertailla useita asuntoja? 5 raporttia hintaan 39 € kuukaudessa, lisäraportit 6 € kappaleelta. Ei kiinteistön arvonmääritystä eikä takuuta, vaan lukuja, joilla voitte perustella tarjouksenne.
Usein kysyttyä: Bodestraat 357
Millainen asunto on osoitteessa Bodestraat 357?
Osoitteessa Bodestraat 357 (Almere) sijaitseva asunto on appartement, rakennettu vuonna 2023, asuinpinta-ala 44 m². Asuinalue on Centrum Stad Oost ja kunta Almere.
Mikä on osoitteessa Bodestraat 357 sijaitsevan asunnon energialuokka?
Rekisteröity energialuokka on A+ (rekisteröity 4 heinäkuu 2023). Vastaavan asunnon kaasu- ja sähkökulut ovat keskimäärin € 70 kuukaudessa.
Mikä on osoitteessa Bodestraat 357 sijaitsevan asunnon arvioitu arvo?
Suuntaa antavan markkina-arvon alaraja on € 186.000 ja yläraja € 278.000 (keskikohta € 232.000, hintataso syy 2026). Arvio perustuu asuinalueen vastaavien asuntojen WOZ-verotusarvoihin, pyyntihintoihin ja toteutuneisiin asuntokauppoihin. Kyseessä on suuntaa antava arvio, ei kiinteistön arvonmääritys.
Mikä on osoitteessa Bodestraat 357 sijaitsevaa asuntoa vastaavan asunnon kuukausivuokra?
Lähialueen vastaavien vuokra-asuntojen kuukausivuokran mediaani on € 1.700 (€ 38/m², 5 asuntoa). Tämän sivun pisteytyksestä selviää, kuuluuko vuokra sääntelyn piiriin.
Kuinka hiljaista osoitteessa Bodestraat 357 on?
Melutason vuosikeskiarvo julkisivun kohdalla on 65 dB Lden (meluisa). Suurin melulähde on tieliikenne. Päivittäin noin 20 lentokonetta lentää 2 km säteellä asunnosta alle 3 000 m korkeudessa.
Voiko osoitteessa Bodestraat 357 tulvia?
Kyllä, teoriassa: tulvan aikana veden syvyys voi täällä olla jopa 2,38 m (suuri). Todennäköisyys, että vettä kertyy vähintään 20 cm, on pieni (1/300–1/3 000 vuodessa).
Kuinka turvallista osoitteen Bodestraat 357 asuinalueella on?
Alueella Centrum Stad Oost (asuinalue) poliisi kirjasi 720 rikosta 1 000 asukasta kohden vuodessa, kun koko kunnassa vastaava luku oli 41 ja koko maassa 45. Leefbaarometerin arvio asumisviihtyvyydestä on riittämätön.
Mitä lähipalveluja osoitteen Bodestraat 357 ympäristössä on?
Asuinalueen keskimääräiset etäisyydet: suuri ruokakauppa 200 m, yleislääkäri 500 m, alakoulu 800 m, päiväkoti 600 m (CBS). Tällä sivulla näkyvät lähin koulu, joukkoliikennepysäkki, latauspiste ja lastenhoitopaikka sekä niiden etäisyydet tästä osoitteesta.
Mistä nämä tiedot ovat peräisin?
Viranomaisten julkisista tietolähteistä: BAG ja Kadaster (asunnon ominaisuudet, tontti), EP-Online (energialuokka), CBS (asuinalueen tilastot, hintaindeksi, energiankulutus), RIVM (melu, ilma, valo, viheralueet), Klimaateffectatlas ja LIWO (kuumuus, vesi), poliisin avoin data ja Leefbaarometer (turvallisuus) sekä ADS-B-verkostot (lentoliikenne). Kaikki laskelmat ovat suuntaa antavia, eivät kiinteistön arvonmäärityksiä tai asiantuntijaneuvontaa.