De Bommel 2
9982 HV Uithuizermeeden · Uithuizermeeden Noord, Het Hogeland
- Rivitalon päätyasunto
- Rakennusvuosi 2014
- 126 m² asuinpinta-alaa
- 710 m² tonttia
- A energialuokka
Kysykää kohteesta De Bommel 2
Kysykää asunnosta, asuinalueesta, arvosta tai kustannuksista. Avustaja vastaa tämän sivun tietojen pohjalta ja hakee tarvittaessa ajantasaista lisätietoa.
Lyhyesti
Osoitteessa De Bommel 2 paikkakunnalla Uithuizermeeden sijaitsee rivitalon päätyasunto vuodelta 2014 , jonka asuinpinta-ala on 126 m² ja energialuokka on A. Sijainti: asuinalue Uithuizermeeden Noord (kunta: Het Hogeland). Suuntaa antava markkina-arvo on € 238.000–€ 263.000. Elinympäristö: melutaso 45 dB (erittäin hiljainen), ilmanlaatu WHO:n ohjearvon rajoissa, viheralueiden osuus 60 % 500 m:n säteellä, tulvatilanteessa veden syvyys enimmillään 1,0 m. Lentoliikenne: noin 3 lentokonetta päivässä alle 3 000 m:n korkeudella 2 km:n säteellä. Asuinalueen asumisviihtyvyys: melko hyvä.
Kaikki tämän sivun tiedot ovat peräisin julkisista rekistereistä ja kartoista, ja ne ovat maksuttomia. Tietojen kerääminen itse vie tuntikausia asuntoa kohden – täällä ne ovat koossa sekunnissa. Kunkin osion alta voitte lukea, mitä luvut tarkoittavat täällä asumisen kannalta.
Sijainti
Suuntaa antava arvohaarukka
Markkinat
- +4,5% myyntihinnat Groningen vuodessa (CBS-hintaindeksi, syy 2026)
- € 356.956 keskimääräinen myyntihinta kunnassa Het Hogeland vuonna 2025 (CBS/Kadaster)
- € 217.000 keskimääräinen WOZ-verotusarvo: asuinalue Uithuizermeeden Noord (CBS 2024)
Näin arvio on laskettu
| Lähde | Lähtöarvo | Nykyiseen hintatasoon | Painoarvo |
|---|---|---|---|
| Tämän asunnon WOZ-verotusarvo vuodelta 2026 arvostuspäivä 1. tammikuuta 2025 |
€ 224.000 | € 246.660 +10,1% ajankohdasta 2025 K1 lähtien |
52% |
| 14 vertailukelpoista asuntoa 290 m:n säteellä WOZ-verotusarvon indeksoitu mediaani / m² |
€ 2.007/m² | € 252.882 | 39% |
| Keskiarvo, asuinalue: Uithuizermeeden Noord CBS:n WOZ-verotusarvo 2024 (€ 217.000) / keskiarvo 137 m² |
€ 1.584/m² | € 261.964 +31,3% ajankohdasta 2023 K1 lähtien |
9% |
Tämän asunnon WOZ-verotusarvo eri vuosina
Tämän asunnon WOZ-verotusarvo
Tarkastelkaa WOZ-verotusarvoa vuosittain vuodesta 2014 alkaen ja verratkaa sitä suuntaa antavaan arvohaarukkaan.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Vastaavat asunnot lähistöllä (löytyi 15)
Vertailukelpoiset asunnot
Tutustukaa suuntaa antavan arvohaarukan perustana oleviin lähialueen vertailuasuntoihin, niiden neliöhintoihin ja etäisyyksiin.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Laskentatapa: kunkin lähteen arvo on muunnettu arvostuspäivän hintatasosta nykyiseen hintatasoon CBS:n vanhojen omistusasuntojen hintaindeksillä. Indeksi on maakuntakohtainen, mutta kaupungeissa Amsterdam, Rotterdam, Den Haag ja Utrecht käytetään kaupunkikohtaista indeksiä. Viimeisimpien kuukausien osalta käytetään valtakunnallista kuukausi-indeksiä. Keskiarvo lasketaan painotettuna, ja arvohaarukka perustuu lähteiden väliseen hajontaan (vähintään 5 %). Asunnon kuntoa, sijaintia kadun varrella, maanvuokraoikeutta tai erityispiirteitä ei ole huomioitu. Tämä ei ole kiinteistön arvonmääritys.
Vuokrata vai ostaa?
Vastaavan asunnon vuokraaminen
Lähialueella on liian vähän vastaavia vuokra-asuntoja vuokra-arvion laatimiseen.
Tämän asunnon ostaminen
€ 1.170 kuukaudessa
Annuiteettilyhenteinen asuntolaina € 250.000 (arvohaarukan keskikohta), korko 3,9 %, laina-aika 30 vuotta, koko hinta lainalla: ensimmäisen kuukauden korko € 810 ja lyhennys € 370. Ei sisällä ylläpitokuluja, veroja eikä korkovähennystä.
Kumpi on järkevämpää?
Vertailuun tarvitaan sekä vuokra-arvio että suuntaa antava arvohaarukka.
Ominaisuudet
- Asuntotyyppi
- Rivitalon päätyasunto
- Käyttötarkoitus
- Asuinkäyttö
- Rakennusvuosi
- 2014
- Asuinpinta-ala
- 126 m²
- Rakennuksen pinta-ala
- 100 m²
- Tontin pinta-ala
- 710 m²
- Energialuokka
- A (11 maaliskuu 2025)
- Käyttöyksikön tila
- Käytössä
- Rakennuksen tila
- Käytössä
- BAG-osoitetunnus
- 1651200000033741
- BAG-käyttöyksikkö
- 1651010000023742
- BAG-rakennus
- 1651100000015446
Lähde ja menetelmä
Basisregistratie Adressen en Gebouwen (Kadaster) ja energialuokkarekisteri. Tontin pinta-ala tarkoittaa kiinteistörekisteriin merkittyä kokonaispinta-alaa. Kerrostaloasunnoissa se kattaa rakennuksen koko tontin.
Tontti, maaperä ja kaavoitus
Perustusongelmat ovat tällä asuinalueella harvinaisia. Maaperä painuu täällä nopeasti. Tällaisilla asuinalueilla painuneet päällysteet, kallistuneet jalkakäytävät sekä putkien ja viemäriliittymien vauriot ovat tavallisia.
- Tontin pinta-ala (BAG)
- 710 m²
- Perustusten vaurioitumisriski alueella Uithuizermeeden Noord
- 0,3 %:ssa asunnoista perustuspaalujen lahoamisriski (erittäin matala) vuoden 2050 voimakkaan ilmastonmuutoksen skenaario 0,4 %, epätasainen painuminen 0,7 %; kunta Het Hogeland: 1,8 % — Klimaateffectatlas (Deltares/KCAF)
- Maan vajoaminen alueella Uithuizermeeden Noord
- −4,6 mm vuodessa pintakerroksissa −0,0 mm; kunta Het Hogeland: −2,8 mm
- Kadaster, korkeus, kaavoitus, maaperä
- haetaan…
Lähde ja menetelmä
Tontti: Kadaster (BRK, PDOK-palvelun kautta; tontin raja näkyy yllä olevassa kartassa). Korkeus: Actueel Hoogtebestand Nederland. Kaavoitus: ruimtelijkeplannen.nl (asemakaavat 1.1.2024 asti; uudemmat määräykset ovat kunnan elinympäristökaavassa). Maaperä ja perustukset: Klimaateffectatlas (CC BY 4.0) ja RVO/KCAF. Tiedot ovat suuntaa antavia, eivät rakennusteknistä tai oikeudellista neuvontaa.
Aurinko ja varjot
Miten julkisivut, piha ja katto suuntautuvat aurinkoon nähden, ja kuinka paljon ympäröivät rakennukset varjostavat niitä? Laskenta perustuu auringon sijaintiin ja 3D BAG -aineiston rakennuskorkeuksiin.
- Julkisivut, piha, katto ja päivänvalo
- lasketaan…
Rakennustietojen lataaminen epäonnistui.
tämä asunto rakennusten varjot tonttia auringon suunta
Rakennukset ja korkeudet: 3D BAG (TU Delft, CC BY 4.0; katon korkeus = 70. persentiili tämän asunnon maanpinnasta mitatuista korkeuksista, lähde AHN). Tontti: Kadaster (BRK). Auringon sijainti: NOAA-algoritmi, paikallista aikaa. Ilmakuva: PDOK, Beeldmateriaal Nederland (CC BY 4.0). Suuntaa antava: puita, aitoja, kattolyhtyjä ja maastonmuotoja ei ole huomioitu.
Energia ja lämmitys
Energiatehokas asunto: pienet energiakulut, miellyttävä sisäilmasto ja monissa pankeissa edullisemmat asuntolainaehdot. Energiatehokkuuden lisäparannuksista on enää vähän hyötyä. Vastaavan asunnon vuotuiset energiakulut ovat noin € 409 pienemmät kuin paikkakunnan Uithuizermeeden Noord asunnoissa keskimäärin.
Energialuokka
A rekisteröity energialuokka (NTA 8800)
- Tarkastuspäivä
- 11 maaliskuu 2025
- Energialuokka A tai parempi alueella Uithuizermeeden Noord
- 22% asunnoista
Sertifioidun asiantuntijan nykyisen menetelmän mukaisesti määrittämä.
Kulutus ja kustannukset
€ 171 kuukaudessa keskimääräisellä kulutuksella
- Maakaasu
- 710 m³ vuodessa; asuinalue 1.070
- Sähkö
- 2.870 kWh vuodessa; asuinalue 2.520
- Vuosikustannukset
- € 2.055 kaasu € 986, sähkö € 745, kiinteät maksut € 324
- Keskimääräinen asunto alueella Uithuizermeeden Noord
- € 2.464 vuodessa
- Aurinkopaneelit
- 55% vastaavista asunnoista; asuinalue 55%
Lähde ja menetelmä
Kohteeseen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavat asunnot toimitettu keskimääräinen energiamäärä (CBS 2025, lämpötilakorjattu) ajankohdan syy 2026 keskimääräisillä kuluttajahinnoilla (CBS: 1,39/m³ ja 0,26/kWh veroineen, perusmaksut ja energiaveron hyvitys huomioituina). Todellinen kulutus riippuu asukkaista ja laitteistosta.
Siirtyminen puhtaaseen lämmitykseen ja tuet
- Lämmitys alueella Uithuizermeeden Noord
- 97 % asuntokohtainen lämmityskattila, 3 % sähkölämmitystä 2022
- Geotermisen energian potentiaali
- >50%kans >5MWth Slochteren-muodostuma, WarmteAtlas
- Kaukolämpöverkko
- asuinalueella ei ole kaukolämpöverkkoa eikä sellaista ole tiettävästi suunnitteilla
ISDE 2026 (500 miljoonaa €): tukea eristykseen, lämpöpumppuun (myös hybridimalliin), aurinkolämpöjärjestelmään, ilmanvaihtoon ja kaukolämpöverkkoon liittymiseen (kiinteä tuki 3 775 €). Lämpöpumppujen tuet vaihtelevat tyypin ja tehon mukaan noin 500 €:sta yli 13 000 €:oon. Tukea haetaan RVO:lta asennuksen jälkeen. ISDE-tuki RVO:lta · Energiesubsidiewijzer (myös kuntien tuet)
Energialuokat alueella Uithuizermeeden Noord
Lähde ja menetelmä
Energialuokka ja energialuokkien jakauma: EP-Online (RVO) oman tietokantamme kautta; kulutusprofiilit: CBS 85140NED (CC BY 4.0); hinnat: CBS 85592NED; asuinalueen kulutus: CBS Kerncijfers; kaukolämpöverkot, suunnitelmat, kokeilualueet ja lämmitysmuotojen jakauma: WarmteAtlas (RVO, asuinaluetasolla; suunnitelmat on kohdistettu asuinalueisiin, joiden keskipiste on suunnittelualueella); ISDE: RVO. Suuntaa antavia tietoja, ei energianeuvontaa.
Kuukausittaiset asumiskulut: omistus- vai vuokra-asunto
Käyttäkää laskelmassa omia kauppahinta- ja vuokratietojanne sekä omia oletuksianne. Kaikkia summia voi muuttaa. Tulos on suuntaa antava.
Mitä tämän asunnon ostaminen maksaa?
Kauppahinnan lisäksi maksettavat kertaluonteiset kulut: vero, notaarikulut, kiinteistön arvonmääritys, neuvonta ja kuntotarkastus. Vuodesta 2018 lähtien lainaa on saanut enintään asunnon arvon verran, joten nämä kulut maksetaan omista varoista.
Hyödyllisiä työkaluja
Sisustuksen uudistaminen tekoälyllä
Ladatkaa kuva huoneesta ja valitkaa tyyli, niin näette puolessa minuutissa, miltä huone voisi näyttää. Itse huone pysyy ennallaan, vain sisustus muuttuu.
Tämä työkalu on tarkoitettu kirjautuneille käyttäjille. Tilin luominen on ilmaista.
Asuinalue, kaupunginosa ja kunta
Uithuizermeeden Noord
- Asunnot
- 965
- Asukkaita
- 2.080
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 217.000
- Omistusasunnot
- 56%
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1970
- Yleisin
- Omakotitalo (33%)
Uithuizermeeden
- Asunnot
- 2.095
- Asukkaita
- 4.780
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 235.000
- Omistusasunnot
- 66%
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1956
- Yleisin
- Omakotitalo (52%)
Het Hogeland
- Asunnot
- 22.627
- Asukkaita
- 48.178
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 262.000
- Omistusasunnot
- 67%
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1964
- Yleisin
- Omakotitalo (39%)
Tämän asuinalueen asunnot kartalla Uithuizermeeden · Groningen
Keitä asuinalueella asuu?
Keitä asuinalueella asuu?
Verratkaa CBS:n asuinaluetta, kaupunginosaa ja kuntaa koskevia tietoja koko maan lukuihin: tausta, koulutus, tulot, etuudet ja työllisyys.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Lähipalvelut ja liikenneyhteydet
Ruokaostokset hoituvat kävellen. Alakoulu on kävelymatkan päässä, mikä helpottaa lapsiperheiden arkea. Joukkoliikenteen pysäkki on aivan lähellä. Maaseutumainen ympäristö: rauhaa ja tilaa, mutta lähipalvelut ovat kauempana.
- Suuri ruokakauppa
- 600 m keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Yleislääkärin vastaanotto
- 600 m keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Alakoulu
- 400 m keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Päiväkoti
- 500 m keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Lähin alakoulu
- 370 m C B S De Noordkaap
- Lähin joukkoliikennepysäkki
- 290 m Uithuizermeeden, Lange Drift · bus · 1,0 vertrekken per uur overdag
- Lähin lastenhoitopaikka
- 250 m Kinderdagverblijf MamiNet
- Lähin antennimasto
- 320 m Zendmast 2G, 4G, 5G · 3 antennes · 21 m hoog · veilige afstand 7 m
- Koulut 3 km:n säteellä
- 3
- Kaupungistumisaste
- Ei kaupunkimainen 360 osoitetta / km²
Lähde ja menetelmä
Tieverkkoa pitkin mitatut etäisyydet ovat asuinalueen kaikkien asukkaiden keskiarvoja (CBS). Etäisyydet kouluun (DUO), joukkoliikennepysäkille (OVapi/GTFS, arkipäivän lähdöt), antennimastoon (Antenneregister), latauspisteelle ja lastenhoitopaikkaan on mitattu linnuntietä tästä osoitteesta oman tietokantamme perusteella.
Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet
Melu
45 dB Erittäin hiljainen
enintään 45 dB: erittäin hiljainenyli 70 dB: äärimmäisen meluisa
- Tieliikenne
- 42 dB
- Junaliikenne
- alle 40 dB
- Lentoliikenne
- ei lainkaan
- Tuulivoimalat
- alle 40 dB
- Tieliikenne yöllä
- 31 dB
- Junaliikenne yöllä
- 20 dB
Alueella Uithuizermeeden Noord (asuinalue) 81 %:ssa asunnoista melutaso on korkeampi kuin tässä osoitteessa. Alueen keskiarvo on 50 dB.
Erittäin hiljainen: vastaa hiljaista asuinaluetta tai maaseutua. Ikkunat auki nukkuminen ei ole ongelma, ja pihalla kuuluu lähinnä lintujen ja naapurien ääniä. Merkittävin melulähde on tieliikenne (42 dB).
Lähde ja menetelmä
Lden: päivä-, ilta- ja yöajan melualtistuksen vuosikeskiarvo (RIVM-melukartat 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024, 10 m:n ruudukko). Karkea arvio, ei rakennuksen julkisivulta mitattu arvo. WHO suosittelee tieliikennemelulle enintään 53 dB:n ja lentoliikennemelulle 45 dB:n tasoa.
Tulva
1,02 m Huomattava
Jos alue tulvii, veden syvyys voi suurinta tulvasyvyyttä kuvaavan kartan mukaan olla tässä kohdassa jopa 1,02 m.
- Tulvalle alttiit asunnot alueella Uithuizermeeden Noord
- 100%
- Näistä tulvasyvyys yli 0,5 m
- 94%
- Suurin tulvasyvyys asuinalueella
- 1,16 m
Huomattava: maantasokerros voi joutua veden alle, mikä vaurioittaa lattioita, keittiötä ja talotekniikkaa. Kuivana pysyvä ylempi kerros, johon voi siirtyä, ja lattiatason yläpuolelle sijoitettu mittarikaappi ovat täällä tärkeitä. Kysykää aiemmista vesivahingoista. Tulvan todennäköisyys on erittäin pieni (1/3 000–1/30 000 vuodessa): veden syvyys kertoo, mitä tulvan sattuessa tapahtuu, ja todennäköisyys kertoo, kuinka usein se voi tapahtua.
Lähde ja menetelmä
LIWO (Rijkswaterstaat), tulvan suurinta veden syvyyttä kuvaava kartta, 25 m:n ruudukko; tulvan todennäköisyys: Klimaateffectatlas. Veden syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Tulvapenkereet ja muut tulvasuojarakenteet on mitoitettu tämän todennäköisyyden perusteella.
Ilmanlaatu
- NO₂ 4,6 µg/m³ WHO:n ohjearvon rajoissa
- PM2,5 5,9 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
- PM10 12,0 µg/m³ WHO:n ohjearvon rajoissa
Saastunut ilma: ylittää vuoden 2030 eurooppalaiset raja-arvot, yleensä lähellä sijaitsevan vilkkaan tien, teollisuuden tai intensiivisen karjatalouden vuoksi. Tämä on syytä huomioida etenkin hengitystieoireista kärsivien ja pienten lasten kohdalla. Tuulettaminen talon rauhallisemmalta puolelta auttaa.
Keskimäärin alueella Uithuizermeeden Noord: NO₂ 4,8, PM2,5 6,1 µg/m³.
Lähde ja menetelmä
Pitoisuuksien vuosikeskiarvot 25 m:n tarkkuudella (RIVM, uusin kartta). Palkin viiva osoittaa WHO:n ohjearvon (NO₂ 10, PM2,5 5, PM10 15 µg/m³). Väri kuvaa pitoisuuden suhdetta WHO:n ohjearvoon ja EU:n vuoden 2030 raja-arvoon.
Valo yöllä
Pimeä
pimeäerittäin valoisa
Keskiarvo alueella Uithuizermeeden Noord: pimeä.
Pimeä: kuuluu Alankomaiden pimeimpiin paikkoihin. Tähdet näkyvät, ja nukkuminen onnistuu helposti ilman pimennysverhoja.
Lähde ja menetelmä
Satelliittien mittaama ylöspäin suuntautuva keinovalo (RIVM:n valopäästökartta 2023, 375 m:n ruudukko). Luokitus perustuu vertailuun kaikkien Alankomaiden asuntojen kanssa: pimeä tarkoittaa pimeimpään 20 %:iin ja erittäin valoisa valoisimpaan 10 %:iin kuuluvia asuntoja.
Asuinalueen kasvillisuus
60% kasvillisuutta 500 m:n säteellä
Keskiarvo alueella Uithuizermeeden Noord: 60 %.
Paljon kasvillisuutta: puut, nurmikot ja pensaat hallitsevat maisemaa. Kasvillisuus viilentää asuinaluetta kuumina päivinä, vaimentaa melua, sitoo pienhiukkasia ja houkuttelee liikkumaan. Tutkimuksissa se on yhdistetty vähäisempään stressiin.
Lähde ja menetelmä
Kasvillisuuden (ruoho, pensaat, puut) osuus osoitetta ympäröivässä 500 m:n ruudussa (RIVM groenkaart 2022). Puolella Alankomaiden asunnoista kasvillisuuden osuus 500 m:n säteellä on yli 52 % ja joka kymmenennellä alle 32 %.
Lentoliikenne tämän osoitteen yllä
Lentoliikenne tämän osoitteen yllä
Katsokaa, kuinka monta lentokonetta alueen yli lentää päivittäin, millä korkeudella, mihin aikaan ja mihin lentoasemiin lennot liittyvät.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Ilmasto ja turvallisuus
Lämpöstressi pysyy talon ympärillä kohtuullisena myös kuumina päivinä, ja ympäristö viilenee illalla melko hyvin. Alle 1 km:n päässä sijaitseva tuulivoimala aiheuttaa tuulella kuuluvaa suhinaa ja auringon ollessa matalalla asuntoon ulottuvaa varjovälkettä.
Kuumuus
46–48 °C äärimmäinen lämpöstressi
Koettu lämpötila kuumana kesäpäivänä (2022), 1 m:n päässä talosta.
- Lämpösaarekevaikutus
- 0,2–0,4 °C lämpimämpää kuin ympäröivällä maaseudulla
- Lämpimät yöt (vähintään 20 °C)
- 1–3 yötä vuodessa
- Etäisyys viileään paikkaan
- 0–200 m
- Keskiarvo alueella Uithuizermeeden Noord
- 45 °C koettu lämpötila
Vesi
Erittäin pieni tulvan todennäköisyys
Todennäköisyys, että veden syvyys on vähintään 20 cm tulvavallin murtumisen tai korkean vedenpinnan vuoksi: 1/3 000–1/30 000 vuodessa. Veden enimmäissyvyys tulvan sattuessa: 1,02 m.
- Sadevesi rankkasateella (70 mm tunnissa)
- ei sadeveden virtausreittiä aivan talon vieressä
- Pohjaveden aiheuttamat haitat vuonna 2050
- Vähäinen kasvu
- Asunnot alueella Uithuizermeeden Noord, joissa todennäköisyys on kohtalainen tai suuri
- 0%
Ympäristön onnettomuusriskit
- Suurjännitelinja
- ei yhtään 2 km:n säteellä
- Tuulivoimala
- 883 m Windturbine 25 kW, ashoogte 15 m · rotor 13 m · tässä noin 39 dB
- Tuulivoimalamelu tässä osoitteessa
- 26 dB Lden-melutaso RIVM:n tuulivoimaloiden melukartan mukaan
- Vaaraa aiheuttava toiminta 1 km:n säteellä
- Propaantank, vervoer gevaarlijke stoffen
Alueella Uithuizermeeden Noord sijaitsevista asunnoista 0% on suurjännitelinjan magneettikenttävyöhykkeellä ja 43% enintään 1 km:n päässä tuulivoimalasta.
Lähde ja menetelmä
Kuumuus, vesi ja pohjavesi: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0; koettu lämpötila ja lämpösaarekevaikutus 2022, tulvan todennäköisyys ja veden syvyys valtakunnallisten tulvaskenaarioiden perusteella, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 korkean skenaarion mukaan, sadeveden virtausreitit sademäärän ollessa 70 mm tunnissa). Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet (magneettikenttävyöhyke); tuulivoimalat: RIVM; vaaraa aiheuttava toiminta: Register Externe Veiligheidsrisico's, saatavilla RIVM Atlas Leefomgeving -palvelusta (toiminta, jonka riskien huomiointialue ulottuu 1 km:n säteelle). Karttoihin perustuvia suuntaa antavia arvioita, ei mittauksia.
Turvallisuus ja asumisviihtyvyys
Asumisviihtyvyys alueella Uithuizermeeden Noord (asuinalue)
Melko hyvä Leefbaarometer 2024, luokka 6 / 9
- Fyysinen ympäristö: tyydyttävä
- Asunnot: melko hyvä
- Lähipalvelut: selvästi riittämätön
- Sosiaalinen yhteenkuuluvuus: tyydyttävä
- Häiriöt ja turvattomuus: tyydyttävä
Leefbaarometer 3.0 (BZK): asumisviihtyvyyden arvio yhdeksässä luokassa. Viittä osa-aluetta verrataan valtakunnalliseen keskiarvoon. Lisätietoa tästä asuinalueesta
Rikokset alueella Uithuizermeeden Noord (asuinalue)
23 1 000 asukasta kohti vuodessa -31% edellisvuoteen verrattuna
- Kirjattu syy 2025 – elo 2026
- 47
- Kaupunginosa Uithuizermeeden
- 19 1 000:ta kohti
- Kunta Het Hogeland
- 23 1 000:ta kohti
- Nederland
- 45 1 000:ta kohti
- Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
- 1,0 1 asuntomurto
Yleisin
- Vernieling
- 9
- Bedreiging
- 7
- Mishandeling
- 3
- Winkeldiefstal
- 3
Selvästi keskimääräistä turvallisempi: asukasta kohti tehdään enintään puolet koko maan keskimääräisestä rikosmäärästä. Tällaiset asuinalueet ovat yleensä rauhallisia, ja niillä on vähän ohikulkijoita. Asuntomurrot ovat täällä harvinaisia.
Lähde ja menetelmä
Poliisin kirjaamat rikokset asuinalueittain (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Pienillä asuinalueilla määrät ovat pieniä. Tarkastelkaa lukua suhteessa asukkaiden ja asuntojen määrään. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.
Aiotteko tehdä tarjouksen kohteesta De Bommel 2? Selvittäkää asunnon todellinen arvo.
Maksuton sivu kertoo faktat. Raportti vastaa ratkaisevaan kysymykseen: paljonko tarjoan? Kolme euromääräistä skenaariota, joiden pohjana ovat Kadasterin tiedot vastaavien asuntojen toteutuneista kauppahinnoista, laskennallinen arvo, kunnan tilastot pyyntihinnan ylittävistä tarjouksista ja asunnon kunto kuvien perusteella. Lisäksi saatte kysymykset, jotka kannattaa esittää kiinteistönvälittäjälle ennen allekirjoittamista.
Laskentaesimerkki: jo 2% liian korkea tarjous tarkoittaa, että 450 000 €:n asunnosta maksetaan 9 000 € liikaa. Raportti maksaa 19 €.
-
Tarjousstrategia: kolme vaihtoehtoa
Kolme euromääräistä tarjousvaihtoehtoa: varovainen tarjous, markkinatasoinen tarjous ja tarjous, jolla on hyvät mahdollisuudet menestyä. Ne perustuvat laskennalliseen arvoon, vertailukelpoisiin asuntokauppoihin ja siihen, kuinka paljon kunnassa maksetaan yli pyyntihinnan. -
Vertailukaupat Kadasterista
Lähialueen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavien asuntojen toteutuneet kauppahinnat kartalla ja taulukossa, indeksoituina nykyhetkeen. -
Laskennallinen arvo ja aiemmat kaupat
Automaattinen arvonmääritys arvohaarukoineen, tämän osoitteen kauppahistoria ja WOZ-verotusarvon kehitys vuosien varrella. -
Kunnan asuntomarkkinatilastot
Myyntiaika, pyyntihinnan ylitysprosentti, hinta per m² ja tämän asuntotyypin kysynnän ja tarjonnan suhdetta kuvaava mittari (NVM) kertovat, kuinka paljon kilpailua on odotettavissa. -
Kysymyksiä kiinteistönvälittäjälle
Asuntonäyttöä varten räätälöity kysymyslista, joka perustuu rakennusvuoteen, energialuokkaan, ympäristön riskeihin, myynti-ilmoitukseen ja kuva-analyysiin. -
Asunnon kunto kuvien perusteella
Kuvantunnistusmalli arvioi myynti-ilmoituksen kuvista yleiskunnon, keittiön ja kylpyhuoneen sekä näkyvät puutteet ja antaa suuntaa antavan kunnostusbudjetin. -
Kuukausittaiset asumiskulut eri tarjoushinnoilla
Kunkin vaihtoehdon kuukausikulut: asuntolaina, ostajan kaupantekokulut, kunnalliset maksut, energia ja kunnossapito sekä vertailuksi vuokralla asuminen. -
Mukana myös kaikki maksuttoman sivun tiedot
Asunto, asuinalue, energia, elinympäristö, ilmasto, turvallisuus ja lentoliikenne tiiviisti koottuna yhteen PDF-tiedostoon.
Haluatteko vertailla useita asuntoja? 5 raporttia hintaan 39 € kuukaudessa, lisäraportit 6 € kappaleelta. Ei kiinteistön arvonmääritystä eikä takuuta, vaan lukuja, joilla voitte perustella tarjouksenne.
Usein kysyttyä: De Bommel 2
Millainen asunto on osoitteessa De Bommel 2?
Osoitteessa De Bommel 2 (Uithuizermeeden) sijaitseva asunto on hoekwoning, rakennettu vuonna 2014, asuinpinta-ala 126 m², tontti 710 m². Asuinalue on Uithuizermeeden Noord ja kunta Het Hogeland.
Mikä on osoitteessa De Bommel 2 sijaitsevan asunnon energialuokka?
Rekisteröity energialuokka on A (rekisteröity 11 maaliskuu 2025). Vastaavan asunnon kaasu- ja sähkökulut ovat keskimäärin € 171 kuukaudessa.
Mikä on osoitteessa De Bommel 2 sijaitsevan asunnon arvioitu arvo?
Suuntaa antavan markkina-arvon alaraja on € 238.000 ja yläraja € 263.000 (keskikohta € 250.000, hintataso syy 2026). Arvio perustuu asuinalueen vastaavien asuntojen WOZ-verotusarvoihin, pyyntihintoihin ja toteutuneisiin asuntokauppoihin. Kyseessä on suuntaa antava arvio, ei kiinteistön arvonmääritys.
Kuinka hiljaista osoitteessa De Bommel 2 on?
Melutason vuosikeskiarvo julkisivun kohdalla on 45 dB Lden (erittäin hiljainen). Suurin melulähde on tieliikenne. Päivittäin noin 3 lentokonetta lentää 2 km säteellä asunnosta alle 3 000 m korkeudessa.
Voiko osoitteessa De Bommel 2 tulvia?
Kyllä, teoriassa: tulvan aikana veden syvyys voi täällä olla jopa 1,02 m (huomattava). Todennäköisyys, että vettä kertyy vähintään 20 cm, on erittäin pieni (1/3 000–1/30 000 vuodessa).
Kuinka turvallista osoitteen De Bommel 2 asuinalueella on?
Alueella Uithuizermeeden Noord (asuinalue) poliisi kirjasi 23 rikosta 1 000 asukasta kohden vuodessa, kun koko kunnassa vastaava luku oli 23 ja koko maassa 45. Leefbaarometerin arvio asumisviihtyvyydestä on melko hyvä.
Mitä lähipalveluja osoitteen De Bommel 2 ympäristössä on?
Asuinalueen keskimääräiset etäisyydet: suuri ruokakauppa 600 m, yleislääkäri 600 m, alakoulu 400 m, päiväkoti 500 m (CBS). Tällä sivulla näkyvät lähin koulu, joukkoliikennepysäkki, latauspiste ja lastenhoitopaikka sekä niiden etäisyydet tästä osoitteesta.
Mistä nämä tiedot ovat peräisin?
Viranomaisten julkisista tietolähteistä: BAG ja Kadaster (asunnon ominaisuudet, tontti), EP-Online (energialuokka), CBS (asuinalueen tilastot, hintaindeksi, energiankulutus), RIVM (melu, ilma, valo, viheralueet), Klimaateffectatlas ja LIWO (kuumuus, vesi), poliisin avoin data ja Leefbaarometer (turvallisuus) sekä ADS-B-verkostot (lentoliikenne). Kaikki laskelmat ovat suuntaa antavia, eivät kiinteistön arvonmäärityksiä tai asiantuntijaneuvontaa.