Echteldse Singel 2

4033 KL Lienden · Verspreide huizen Aalst Leutes polder Aalst, Buren

  • Omakotitalo
  • Rakennusvuosi 1999
  • 181 m² asuinpinta-alaa
  • 461 m² tonttia
  • B energialuokka
Vertaile
Tekoälyavustaja

Kysykää kohteesta Echteldse Singel 2

Kysykää asunnosta, asuinalueesta, arvosta tai kustannuksista. Avustaja vastaa tämän sivun tietojen pohjalta ja hakee tarvittaessa ajantasaista lisätietoa.

Vastaukset ovat suuntaa antavia, eikä niitä tule pitää neuvontana. Keskustelut tallennetaan avustajan kehittämistä varten.

Lyhyesti

Osoitteessa Echteldse Singel 2 paikkakunnalla Lienden sijaitsee omakotitalo vuodelta 1999 , jonka asuinpinta-ala on 181 m² ja energialuokka on B. Sijainti: asuinalue Verspreide huizen Aalst Leutes polder Aalst (kunta: Buren). Suuntaa antava markkina-arvo on € 757.000–€ 837.000. Elinympäristö: melutaso 49 dB (hiljainen), ilmanlaatu yli WHO:n ohjearvon, viheralueiden osuus 82 % 500 m:n säteellä, tulvatilanteessa veden syvyys enimmillään 2,8 m. Lentoliikenne: noin 1 lentokonetta päivässä alle 3 000 m:n korkeudella 2 km:n säteellä. Asuinalueen asumisviihtyvyys: hyvä.

Kaikki tämän sivun tiedot ovat peräisin julkisista rekistereistä ja kartoista, ja ne ovat maksuttomia. Tietojen kerääminen itse vie tuntikausia asuntoa kohden – täällä ne ovat koossa sekunnissa. Kunkin osion alta voitte lukea, mitä luvut tarkoittavat täällä asumisen kannalta.

Sijainti

BAG:n mukainen sijainti (51.92401, 5.49261). Avatkaa OpenStreetMapissa

Suuntaa antava arvohaarukka

Tämän asunnon suuntaa antava markkina-arvo € 757.000 – € 837.000 keskiarvo € 797.000 · hintataso syy 2026 € 4.403 / m² · 181 m²

Markkinat

  • +4,4% myyntihinnat Gelderland vuodessa (CBS-hintaindeksi, syy 2026)
  • € 580.256 keskimääräinen myyntihinta kunnassa Buren vuonna 2025 (CBS/Kadaster)
  • € 512.000 keskimääräinen WOZ-verotusarvo: asuinalue Verspreide huizen Aalst Leutes polder Aalst (CBS 2024)

Näin arvio on laskettu

LähdeLähtöarvoNykyiseen hintatasoonPainoarvo
40 vertailukelpoista asuntoa 360 m:n säteellä
WOZ-verotusarvon indeksoitu mediaani / m²
€ 4.444/m² € 804.364 83%
Keskiarvo, asuinalue: Verspreide huizen Aalst Leutes polder Aalst
CBS:n WOZ-verotusarvo 2024 (€ 512.000) / keskiarvo 154 m²
€ 3.325/m² € 759.404
+26,2% ajankohdasta 2023 K1 lähtien
17%

Vastaavat asunnot lähistöllä (löytyi 42)

Vertailukelpoiset asunnot

Tutustukaa suuntaa antavan arvohaarukan perustana oleviin lähialueen vertailuasuntoihin, niiden neliöhintoihin ja etäisyyksiin.

Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.

Luokaa maksuton käyttäjätili Kirjautukaa sisään

Laskentatapa: kunkin lähteen arvo on muunnettu arvostuspäivän hintatasosta nykyiseen hintatasoon CBS:n vanhojen omistusasuntojen hintaindeksillä. Indeksi on maakuntakohtainen, mutta kaupungeissa Amsterdam, Rotterdam, Den Haag ja Utrecht käytetään kaupunkikohtaista indeksiä. Viimeisimpien kuukausien osalta käytetään valtakunnallista kuukausi-indeksiä. Keskiarvo lasketaan painotettuna, ja arvohaarukka perustuu lähteiden väliseen hajontaan (vähintään 5 %). Asunnon kuntoa, sijaintia kadun varrella, maanvuokraoikeutta tai erityispiirteitä ei ole huomioitu. Tämä ei ole kiinteistön arvonmääritys.

Vuokrata vai ostaa?

Vastaavan asunnon vuokraaminen

Lähialueella on liian vähän vastaavia vuokra-asuntoja vuokra-arvion laatimiseen.

Tämän asunnon ostaminen

€ 3.750 kuukaudessa

Annuiteettilyhenteinen asuntolaina € 797.000 (arvohaarukan keskikohta), korko 3,9 %, laina-aika 30 vuotta, koko hinta lainalla: ensimmäisen kuukauden korko € 2.570 ja lyhennys € 1.180. Ei sisällä ylläpitokuluja, veroja eikä korkovähennystä.

Kumpi on järkevämpää?

Vertailuun tarvitaan sekä vuokra-arvio että suuntaa antava arvohaarukka.

Voitte käyttää omaa omarahoitusosuuttanne, korkoanne ja vuokraanne Kuukausittaiset asumiskulut -osion laskelmassa.

Ominaisuudet

Asuntotyyppi
Omakotitalo
Käyttötarkoitus
Asuinkäyttö
Rakennusvuosi
1999
Asuinpinta-ala
181 m²
Rakennuksen pinta-ala
137 m²
Tontin pinta-ala
461 m²
Energialuokka
B (19 syyskuu 2018)
Käyttöyksikön tila
Käytössä
Rakennuksen tila
Käytössä
BAG-osoitetunnus
0214200000001429
BAG-käyttöyksikkö
0214010000001429
BAG-rakennus
0214100000005145
Lähde ja menetelmä

Basisregistratie Adressen en Gebouwen (Kadaster) ja energialuokkarekisteri. Tontin pinta-ala tarkoittaa kiinteistörekisteriin merkittyä kokonaispinta-alaa. Kerrostaloasunnoissa se kattaa rakennuksen koko tontin.

Tontti, maaperä ja kaavoitus

Perustusongelmat ovat tällä asuinalueella harvinaisia.

Tontin pinta-ala (BAG)
461 m²
Perustusten vaurioitumisriski alueella Verspreide huizen Aalst Leutes polder Aalst
0,8 %:ssa asunnoista perustuspaalujen lahoamisriski (erittäin matala) vuoden 2050 voimakkaan ilmastonmuutoksen skenaario 0,8 %, epätasainen painuminen 0,3 %; kunta Buren: 1,5 % — Klimaateffectatlas (Deltares/KCAF)
Kadaster, korkeus, kaavoitus, maaperä
haetaan…
Lähde ja menetelmä

Tontti: Kadaster (BRK, PDOK-palvelun kautta; tontin raja näkyy yllä olevassa kartassa). Korkeus: Actueel Hoogtebestand Nederland. Kaavoitus: ruimtelijkeplannen.nl (asemakaavat 1.1.2024 asti; uudemmat määräykset ovat kunnan elinympäristökaavassa). Maaperä ja perustukset: Klimaateffectatlas (CC BY 4.0) ja RVO/KCAF. Tiedot ovat suuntaa antavia, eivät rakennusteknistä tai oikeudellista neuvontaa.

Aurinko ja varjot

Miten julkisivut, piha ja katto suuntautuvat aurinkoon nähden, ja kuinka paljon ympäröivät rakennukset varjostavat niitä? Laskenta perustuu auringon sijaintiin ja 3D BAG -aineiston rakennuskorkeuksiin.

Julkisivut, piha, katto ja päivänvalo
lasketaan…
Auringon rata asunnon yllä (paikallista aikaa): kesällä korkealla, talvella matalalla. Keskipiste = suoraan yläpuolella, reuna = horisontti. Vihreä piste = pihan suunta.

tämä asunto rakennusten varjot tonttia auringon suunta

Rakennukset ja korkeudet: 3D BAG (TU Delft, CC BY 4.0; katon korkeus = 70. persentiili tämän asunnon maanpinnasta mitatuista korkeuksista, lähde AHN). Tontti: Kadaster (BRK). Auringon sijainti: NOAA-algoritmi, paikallista aikaa. Ilmakuva: PDOK, Beeldmateriaal Nederland (CC BY 4.0). Suuntaa antava: puita, aitoja, kattolyhtyjä ja maastonmuotoja ei ole huomioitu.

Energia ja lämmitys

Energiatehokas asunto: pienet energiakulut, miellyttävä sisäilmasto ja monissa pankeissa edullisemmat asuntolainaehdot. Energiatehokkuuden lisäparannuksista on enää vähän hyötyä. Vastaavan asunnon vuotuiset energiakulut ovat noin € 388 suuremmat kuin paikkakunnan Verspreide huizen Aalst Leutes polder Aalst asunnoissa keskimäärin.

Energialuokka

B rekisteröity energialuokka (energiaindeksi)

Tarkastuspäivä
19 syyskuu 2018
Energialuokka A tai parempi alueella Verspreide huizen Aalst Leutes polder Aalst
20% asunnoista

Määritetty ennen vuotta 2021 käytetyllä menetelmällä; vuodesta 2021 lähtien käytössä on NTA 8800.

Kulutus ja kustannukset

€ 256 kuukaudessa keskimääräisellä kulutuksella

Maakaasu
1.210 m³ vuodessa; asuinalue 970
Sähkö
4.130 kWh vuodessa; asuinalue 3.920
Vuosikustannukset
€ 3.076 kaasu € 1.680, sähkö € 1.072, kiinteät maksut € 324
Keskimääräinen asunto alueella Verspreide huizen Aalst Leutes polder Aalst
€ 2.688 vuodessa
Aurinkopaneelit
73% vastaavista asunnoista; asuinalue 63%
Lähde ja menetelmä

Kohteeseen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavat asunnot toimitettu keskimääräinen energiamäärä (CBS 2025, lämpötilakorjattu) ajankohdan syy 2026 keskimääräisillä kuluttajahinnoilla (CBS: 1,39/m³ ja 0,26/kWh veroineen, perusmaksut ja energiaveron hyvitys huomioituina). Todellinen kulutus riippuu asukkaista ja laitteistosta.

Siirtyminen puhtaaseen lämmitykseen ja tuet

Lämmitys alueella Verspreide huizen Aalst Leutes polder Aalst
94 % asuntokohtainen lämmityskattila, 2 % sähkölämmitystä 2022
Geotermisen energian potentiaali
Epäsuotuisa Slochteren-muodostuma, WarmteAtlas
Kaukolämpöverkko
asuinalueella ei ole kaukolämpöverkkoa eikä sellaista ole tiettävästi suunnitteilla

ISDE 2026 (500 miljoonaa €): tukea eristykseen, lämpöpumppuun (myös hybridimalliin), aurinkolämpöjärjestelmään, ilmanvaihtoon ja kaukolämpöverkkoon liittymiseen (kiinteä tuki 3 775 €). Lämpöpumppujen tuet vaihtelevat tyypin ja tehon mukaan noin 500 €:sta yli 13 000 €:oon. Tukea haetaan RVO:lta asennuksen jälkeen. ISDE-tuki RVO:lta · Energiesubsidiewijzer (myös kuntien tuet)

Energialuokat alueella Verspreide huizen Aalst Leutes polder Aalst

  • A tai parempi 20% 90
  • B 56% 250
  • C 5% 20
  • D 3% 12
  • E 0% 1
  • F 4% 16
  • G 6% 26
  • Ei energialuokkaa 6% 28
Lähde ja menetelmä

Energialuokka ja energialuokkien jakauma: EP-Online (RVO) oman tietokantamme kautta; kulutusprofiilit: CBS 85140NED (CC BY 4.0); hinnat: CBS 85592NED; asuinalueen kulutus: CBS Kerncijfers; kaukolämpöverkot, suunnitelmat, kokeilualueet ja lämmitysmuotojen jakauma: WarmteAtlas (RVO, asuinaluetasolla; suunnitelmat on kohdistettu asuinalueisiin, joiden keskipiste on suunnittelualueella); ISDE: RVO. Suuntaa antavia tietoja, ei energianeuvontaa.

Kuukausittaiset asumiskulut: omistus- vai vuokra-asunto

Käyttäkää laskelmassa omia kauppahinta- ja vuokratietojanne sekä omia oletuksianne. Kaikkia summia voi muuttaa. Tulos on suuntaa antava.

Omarahoitusosuus 10% Säästöt tai aiemmasta asunnosta vapautuva pääoma, joilla katatte osan kauppahinnasta.
Lainan lyhennystapa
Asuntolainan maksuerä (brutto) —
josta lyhennystä (jää varallisuudeksenne)
Kiinteät kulut —
Yhteensä kuukaudessa —
Kiinteät kulut kuukaudessa (keskiarvoja, muokatkaa tarvittaessa)
Kunta: Buren, 2026. Kiinteistövero (OZB) on 0,1171 % WOZ-verotusarvosta (WOZ-verotusarvo ei ole tiedossa, laskennassa on käytetty suuntaa antavaa arvohaarukkaa € 797.000 eli € 933 vuodessa), jätehuoltomaksu € 417 ja viemärimaksu € 260 vuodessa usean hengen kotitaloudelle (COELO).
Waterschap Rivierenland, 2026: asukasmaksu € 147, jätevedenpuhdistusmaksu € 229 (kolme kuormitusyksikköä) ja vesienhallintamaksu 0,0378 % WOZ-verotusarvosta (€ 301) vuodessa (CBS).
Pakollinen asuntolainan yhteydessä; keskimääräinen vakuutusmaksu.
Kunnossapitovaraus; usein 1 % asunnon arvosta vuodessa.
1.210 m³ kaasua ja 4.130 kWh sähköä vuodessa (CBS:n keskiarvo: tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavat asunnot), hinnat: syy 2026.
Vain kerrostaloasunnoissa.
Keskimääräinen liittymäpaketti.

Ostaa vai vuokrata?

KulueräOstaminenVuokraaminen
Yhteensä kuukaudessa——
Josta lyhennystä (varallisuuden karttuminen)——
Asumiskulut ilman lainanlyhennystä——
Lyhennetty 10 vuodessa——

Laskelma ei huomioi arvonkehitystä, asuntolainan korkovähennystä, laskennallista omistusasuntotuloa, asumistukea eikä vuokrankorotuksia. Laskelma on suuntaa antava, ei suositus.

Mitä tämän asunnon ostaminen maksaa?

Kauppahinnan lisäksi maksettavat kertaluonteiset kulut: vero, notaarikulut, kiinteistön arvonmääritys, neuvonta ja kuntotarkastus. Vuodesta 2018 lähtien lainaa on saanut enintään asunnon arvon verran, joten nämä kulut maksetaan omista varoista.

Ostajan kulut yhteensä—
Prosentteina kauppahinnasta—
Tästä verovähennyskelpoista (kertaluonteisesti)—
Tarvittavat omat varat kulut sekä se osa kauppahinnasta, jota ei rahoiteta lainalla—
Kuluerät (suuntaa antavat summat vuodelta 2026, muokatkaa tarvittaessa)
2 % kauppahinnasta, kun asunto tulee omaan käyttöön.
Sisältää kirjauksen Kadasterin rekisteriin ja selvityskulut; hinnat vaihtelevat notaareittain. Ei vähennyskelpoinen.
Vain asuntolainan yhteydessä; sisältää kirjauksen Kadasterin rekisteriin. Vähennyskelpoinen.
Lainanantaja edellyttää varmennettua arvonmääritysraporttia. Vähennyskelpoinen.
Yleensä 2 000–3 500 €, neuvojasta ja tilanteesta riippuen. Vähennyskelpoinen.
Kauppahinta ylittää NHG-takauksen enimmäisrajan € 470.000 (2026): NHG-takausta ei voi saada.
Tämä asunto on rakennettu vuonna 1999; uudemmissa asunnoissa tarkastusta tarvitaan harvemmin, mutta se tuo varmuutta. Ei vähennyskelpoinen.
Usein 1–1,5 % kauppahinnasta tai kiinteä palkkio. Ei vähennyskelpoinen.
Jos ette maksa 10 %:n vakuusmaksua itse, pankkitakaus maksaa noin 1 % vakuusmaksun määrästä. Ei vähennyskelpoinen.
Muuttopalvelu, lattiat, verhot ja pienet muutostyöt; kustannukset vaihtelevat yksilöllisten tarpeiden mukaan.

Suuntaa antavat summat perustuvat tavanomaisiin hintoihin; pyytäkää tarjoukset notaarilta, arvioijalta ja neuvojalta. Vähennyskelpoiset kulut vähennetään kertaluonteisesti tuloverotuksessa ostovuonna. Ei taloudellista neuvontaa.

Hyödyllisiä työkaluja

Sisustuksen uudistaminen tekoälyllä

Ladatkaa kuva huoneesta ja valitkaa tyyli, niin näette puolessa minuutissa, miltä huone voisi näyttää. Itse huone pysyy ennallaan, vain sisustus muuttuu.

Tämä työkalu on tarkoitettu kirjautuneille käyttäjille. Tilin luominen on ilmaista.

Kirjautukaa sisään

Asuinalue, kaupunginosa ja kunta

Kaupunginosa

Lienden

Asunnot
2.510
Asukkaita
6.745
Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
€ 431.000
Omistusasunnot
72%
Keskimääräinen rakennusvuosi
1976
Yleisin
Omakotitalo (39%)
Kaikki tiedot: Lienden →
Kunta

Buren

Asunnot
10.860
Asukkaita
27.978
Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
€ 444.000
Omistusasunnot
75%
Keskimääräinen rakennusvuosi
1970
Yleisin
Omakotitalo (36%)
Kaikki tiedot: Buren →

Keitä asuinalueella asuu?

Keitä asuinalueella asuu?

Verratkaa CBS:n asuinaluetta, kaupunginosaa ja kuntaa koskevia tietoja koko maan lukuihin: tausta, koulutus, tulot, etuudet ja työllisyys.

Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.

Luokaa maksuton käyttäjätili Kirjautukaa sisään

Lähipalvelut ja liikenneyhteydet

Ruokaostoksille on mentävä autolla tai varauduttava pitkään pyörämatkaan. Alakouluun on yli puolitoista kilometriä, joten varautukaa lasten saattamiseen ja hakemiseen. Joukkoliikenteen pysäkki on aivan lähellä. Maaseutumainen ympäristö: rauhaa ja tilaa, mutta lähipalvelut ovat kauempana.

Suuri ruokakauppa
2,7 km
keskimääräinen etäisyys asuinalueella
Yleislääkärin vastaanotto
3,1 km
keskimääräinen etäisyys asuinalueella
Alakoulu
2,7 km
keskimääräinen etäisyys asuinalueella
Päiväkoti
2,4 km
keskimääräinen etäisyys asuinalueella
Lähin joukkoliikennepysäkki
380 m
Lingemeer, Gelderse Singel · bus · 1,0 vertrekken per uur overdag
Lähin latauspiste
240 m
53 Gelderse Singel - Rexel
Lähin lastenhoitopaikka
1,3 km
Van de Kieft Kusters
Koulut 3 km:n säteellä
1
Kaupungistumisaste
Ei kaupunkimainen
119 osoitetta / km²
Lähde ja menetelmä

Tieverkkoa pitkin mitatut etäisyydet ovat asuinalueen kaikkien asukkaiden keskiarvoja (CBS). Etäisyydet kouluun (DUO), joukkoliikennepysäkille (OVapi/GTFS, arkipäivän lähdöt), antennimastoon (Antenneregister), latauspisteelle ja lastenhoitopaikkaan on mitattu linnuntietä tästä osoitteesta oman tietokantamme perusteella.

Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet

Melu

49 dB Hiljainen

enintään 45 dB: erittäin hiljainenyli 70 dB: äärimmäisen meluisa

Tieliikenne
48 dB
Junaliikenne
alle 40 dB
Lentoliikenne
ei lainkaan
Tuulivoimalat
alle 40 dB
Tieliikenne yöllä
39 dB
Junaliikenne yöllä
28 dB

Alueella Verspreide huizen Aalst Leutes polder Aalst (asuinalue) 36 %:ssa asunnoista melutaso on korkeampi kuin tässä osoitteessa. Alueen keskiarvo on 50 dB.

Hiljainen: tavallisen asuntokadun äänitaso. Päivällä äänet huomaa, jos niihin kiinnittää huomiota. Öisin on riittävän hiljaista ikkuna auki nukkumiseen. Merkittävin melulähde on tieliikenne (48 dB).

Lähde ja menetelmä

Lden: päivä-, ilta- ja yöajan melualtistuksen vuosikeskiarvo (RIVM-melukartat 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024, 10 m:n ruudukko). Karkea arvio, ei rakennuksen julkisivulta mitattu arvo. WHO suosittelee tieliikennemelulle enintään 53 dB:n ja lentoliikennemelulle 45 dB:n tasoa.

Tulva

2,83 m Suuri

Jos alue tulvii, veden syvyys voi suurinta tulvasyvyyttä kuvaavan kartan mukaan olla tässä kohdassa jopa 2,83 m.

Tulvalle alttiit asunnot alueella Verspreide huizen Aalst Leutes polder Aalst
100%
Näistä tulvasyvyys yli 0,5 m
100%
Suurin tulvasyvyys asuinalueella
4,69 m

Suuri: tulvassa koko maantasokerros jää veden alle ja asunto on tilapäisesti asuinkelvoton. Näillä alueilla suositellaan evakuointia. Ottakaa riski huomioon asuntoa ja vakuutusta valitessanne. Tulvan todennäköisyys on keskisuuri (1/30–1/300 vuodessa): veden syvyys kertoo, mitä tulvan sattuessa tapahtuu, ja todennäköisyys kertoo, kuinka usein se voi tapahtua.

Lähde ja menetelmä

LIWO (Rijkswaterstaat), tulvan suurinta veden syvyyttä kuvaava kartta, 25 m:n ruudukko; tulvan todennäköisyys: Klimaateffectatlas. Veden syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Tulvapenkereet ja muut tulvasuojarakenteet on mitoitettu tämän todennäköisyyden perusteella.

Ilmanlaatu

  • NO₂ 11,9 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
  • PM2,5 8,7 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
  • PM10 14,6 µg/m³ WHO:n ohjearvon rajoissa

Saastunut ilma: ylittää vuoden 2030 eurooppalaiset raja-arvot, yleensä lähellä sijaitsevan vilkkaan tien, teollisuuden tai intensiivisen karjatalouden vuoksi. Tämä on syytä huomioida etenkin hengitystieoireista kärsivien ja pienten lasten kohdalla. Tuulettaminen talon rauhallisemmalta puolelta auttaa.

Keskimäärin alueella Verspreide huizen Aalst Leutes polder Aalst: NO₂ 12,1, PM2,5 8,7 µg/m³.

Lähde ja menetelmä

Pitoisuuksien vuosikeskiarvot 25 m:n tarkkuudella (RIVM, uusin kartta). Palkin viiva osoittaa WHO:n ohjearvon (NO₂ 10, PM2,5 5, PM10 15 µg/m³). Väri kuvaa pitoisuuden suhdetta WHO:n ohjearvoon ja EU:n vuoden 2030 raja-arvoon.

Valo yöllä

Pimeä

pimeäerittäin valoisa

Keskiarvo alueella Verspreide huizen Aalst Leutes polder Aalst: pimeä.

Pimeä: kuuluu Alankomaiden pimeimpiin paikkoihin. Tähdet näkyvät, ja nukkuminen onnistuu helposti ilman pimennysverhoja.

Lähde ja menetelmä

Satelliittien mittaama ylöspäin suuntautuva keinovalo (RIVM:n valopäästökartta 2023, 375 m:n ruudukko). Luokitus perustuu vertailuun kaikkien Alankomaiden asuntojen kanssa: pimeä tarkoittaa pimeimpään 20 %:iin ja erittäin valoisa valoisimpaan 10 %:iin kuuluvia asuntoja.

Asuinalueen kasvillisuus

82% kasvillisuutta 500 m:n säteellä

Keskiarvo alueella Verspreide huizen Aalst Leutes polder Aalst: 83 %.

Paljon kasvillisuutta: puut, nurmikot ja pensaat hallitsevat maisemaa. Kasvillisuus viilentää asuinaluetta kuumina päivinä, vaimentaa melua, sitoo pienhiukkasia ja houkuttelee liikkumaan. Tutkimuksissa se on yhdistetty vähäisempään stressiin.

Lähde ja menetelmä

Kasvillisuuden (ruoho, pensaat, puut) osuus osoitetta ympäröivässä 500 m:n ruudussa (RIVM groenkaart 2022). Puolella Alankomaiden asunnoista kasvillisuuden osuus 500 m:n säteellä on yli 52 % ja joka kymmenennellä alle 32 %.

Lentoliikenne tämän osoitteen yllä

Lentoliikenne tämän osoitteen yllä

Katsokaa, kuinka monta lentokonetta alueen yli lentää päivittäin, millä korkeudella, mihin aikaan ja mihin lentoasemiin lennot liittyvät.

Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.

Luokaa maksuton käyttäjätili Kirjautukaa sisään

Ilmasto ja turvallisuus

Lämpöstressi pysyy talon ympärillä kohtuullisena myös kuumina päivinä, ja ympäristö viilenee illalla melko hyvin.

Kuumuus

46–48 °C äärimmäinen lämpöstressi

Koettu lämpötila kuumana kesäpäivänä (2022), 1 m:n päässä talosta.

Lämpösaarekevaikutus
0,2–0,4 °C lämpimämpää kuin ympäröivällä maaseudulla
Lämpimät yöt (vähintään 20 °C)
6–7 yötä vuodessa
Etäisyys viileään paikkaan
300–400 m
Keskiarvo alueella Verspreide huizen Aalst Leutes polder Aalst
45 °C koettu lämpötila

Vesi

Keskisuuri tulvan todennäköisyys

Todennäköisyys, että veden syvyys on vähintään 20 cm tulvavallin murtumisen tai korkean vedenpinnan vuoksi: 1/30–1/300 vuodessa. Veden enimmäissyvyys tulvan sattuessa: 2,83 m.

Sadevesi rankkasateella (70 mm tunnissa)
ei sadeveden virtausreittiä aivan talon vieressä
Pohjaveden aiheuttamat haitat vuonna 2050
Pieni todennäköisyys alhainen pohjavedenpinta
Kuivana säilyvä kerros alueella Verspreide huizen Aalst Leutes polder Aalst
17% asunnoista vakavimmassa tulvatilanteessa
Asunnot alueella Verspreide huizen Aalst Leutes polder Aalst, joissa todennäköisyys on kohtalainen tai suuri
100%

Ympäristön onnettomuusriskit

Suurjännitelinja
2,0 km 150 kV
Tuulivoimala
1,1 km Windturbine 2,0 MW, ashoogte 78 m · rotor 82 m · tässä noin 34 dB
Tuulivoimalamelu tässä osoitteessa
34 dB Lden-melutaso RIVM:n tuulivoimaloiden melukartan mukaan
Vaaraa aiheuttava toiminta 1 km:n säteellä
Buisleiding, vervoer gevaarlijke stoffen

Alueella Verspreide huizen Aalst Leutes polder Aalst sijaitsevista asunnoista 0% on suurjännitelinjan magneettikenttävyöhykkeellä ja 37% enintään 1 km:n päässä tuulivoimalasta.

Lähde ja menetelmä

Kuumuus, vesi ja pohjavesi: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0; koettu lämpötila ja lämpösaarekevaikutus 2022, tulvan todennäköisyys ja veden syvyys valtakunnallisten tulvaskenaarioiden perusteella, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 korkean skenaarion mukaan, sadeveden virtausreitit sademäärän ollessa 70 mm tunnissa). Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet (magneettikenttävyöhyke); tuulivoimalat: RIVM; vaaraa aiheuttava toiminta: Register Externe Veiligheidsrisico's, saatavilla RIVM Atlas Leefomgeving -palvelusta (toiminta, jonka riskien huomiointialue ulottuu 1 km:n säteelle). Karttoihin perustuvia suuntaa antavia arvioita, ei mittauksia.

Turvallisuus ja asumisviihtyvyys

Asumisviihtyvyys alueella Verspreide huizen Aalst Leutes polder Aalst (asuinalue)

Hyvä Leefbaarometer 2024, luokka 7 / 9

  • Fyysinen ympäristö: tyydyttävä
  • Asunnot: melko hyvä
  • Lähipalvelut: riittämätön
  • Sosiaalinen yhteenkuuluvuus: melko hyvä
  • Häiriöt ja turvattomuus: melko hyvä

Leefbaarometer 3.0 (BZK): asumisviihtyvyyden arvio yhdeksässä luokassa. Viittä osa-aluetta verrataan valtakunnalliseen keskiarvoon. Lisätietoa tästä asuinalueesta

Rikokset alueella Verspreide huizen Aalst Leutes polder Aalst (asuinalue)

25 1 000 asukasta kohti vuodessa 0% edellisvuoteen verrattuna

Kirjattu syy 2025 – elo 2026
30
Kaupunginosa Lienden
19 1 000:ta kohti
Kunta Buren
21 1 000:ta kohti
Nederland
45 1 000:ta kohti
Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
0,0 0 asuntomurtoa

Yleisin

Bedreiging
4
Vernieling
3
Drugshandel
2
Woninginbraak
0
  1. 312021
  2. 282022
  3. 312023
  4. 282024
  5. 272025

Keskimääräistä turvallisempi: vähemmän rikoksia asukasta kohti kuin koko maassa keskimäärin. Asuntomurrot ja polkupyörävarkaudet ovat silti tavallisia riskejä, joihin on syytä varautua. Asuntomurrot ovat täällä harvinaisia.

Lähde ja menetelmä

Poliisin kirjaamat rikokset asuinalueittain (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Pienillä asuinalueilla määrät ovat pieniä. Tarkastelkaa lukua suhteessa asukkaiden ja asuntojen määrään. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.

Asuntoraportti ja tarjoussuositus

Aiotteko tehdä tarjouksen kohteesta Echteldse Singel 2? Selvittäkää asunnon todellinen arvo.

Maksuton sivu kertoo faktat. Raportti vastaa ratkaisevaan kysymykseen: paljonko tarjoan? Kolme euromääräistä skenaariota, joiden pohjana ovat Kadasterin tiedot vastaavien asuntojen toteutuneista kauppahinnoista, laskennallinen arvo, kunnan tilastot pyyntihinnan ylittävistä tarjouksista ja asunnon kunto kuvien perusteella. Lisäksi saatte kysymykset, jotka kannattaa esittää kiinteistönvälittäjälle ennen allekirjoittamista.

Laskentaesimerkki: jo 2% liian korkea tarjous tarkoittaa, että 450 000 €:n asunnosta maksetaan 9 000 € liikaa. Raportti maksaa 19 €.

Varovainenalle pyyntihinnan tai sen tuntumassa, jos tarjoajia on vähän
Markkinatason mukainenmillä hinnalla vastaavia asuntoja on täällä myyty viime kuukausina
Vahva tarjousyli markkinatason mutta arvohaarukan sisällä
  • Tarjousstrategia: kolme vaihtoehtoa
    Kolme euromääräistä tarjousvaihtoehtoa: varovainen tarjous, markkinatasoinen tarjous ja tarjous, jolla on hyvät mahdollisuudet menestyä. Ne perustuvat laskennalliseen arvoon, vertailukelpoisiin asuntokauppoihin ja siihen, kuinka paljon kunnassa maksetaan yli pyyntihinnan.
  • Vertailukaupat Kadasterista
    Lähialueen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavien asuntojen toteutuneet kauppahinnat kartalla ja taulukossa, indeksoituina nykyhetkeen.
  • Laskennallinen arvo ja aiemmat kaupat
    Automaattinen arvonmääritys arvohaarukoineen, tämän osoitteen kauppahistoria ja WOZ-verotusarvon kehitys vuosien varrella.
  • Kunnan asuntomarkkinatilastot
    Myyntiaika, pyyntihinnan ylitysprosentti, hinta per m² ja tämän asuntotyypin kysynnän ja tarjonnan suhdetta kuvaava mittari (NVM) kertovat, kuinka paljon kilpailua on odotettavissa.
  • Kysymyksiä kiinteistönvälittäjälle
    Asuntonäyttöä varten räätälöity kysymyslista, joka perustuu rakennusvuoteen, energialuokkaan, ympäristön riskeihin, myynti-ilmoitukseen ja kuva-analyysiin.
  • Asunnon kunto kuvien perusteella
    Kuvantunnistusmalli arvioi myynti-ilmoituksen kuvista yleiskunnon, keittiön ja kylpyhuoneen sekä näkyvät puutteet ja antaa suuntaa antavan kunnostusbudjetin.
  • Kuukausittaiset asumiskulut eri tarjoushinnoilla
    Kunkin vaihtoehdon kuukausikulut: asuntolaina, ostajan kaupantekokulut, kunnalliset maksut, energia ja kunnossapito sekä vertailuksi vuokralla asuminen.
  • Mukana myös kaikki maksuttoman sivun tiedot
    Asunto, asuinalue, energia, elinympäristö, ilmasto, turvallisuus ja lentoliikenne tiiviisti koottuna yhteen PDF-tiedostoon.

Haluatteko vertailla useita asuntoja? 5 raporttia hintaan 39 € kuukaudessa, lisäraportit 6 € kappaleelta. Ei kiinteistön arvonmääritystä eikä takuuta, vaan lukuja, joilla voitte perustella tarjouksenne.

Usein kysyttyä: Echteldse Singel 2

Millainen asunto on osoitteessa Echteldse Singel 2?

Osoitteessa Echteldse Singel 2 (Lienden) sijaitseva asunto on vrijstaande woning, rakennettu vuonna 1999, asuinpinta-ala 181 m², tontti 461 m². Asuinalue on Verspreide huizen Aalst Leutes polder Aalst ja kunta Buren.

Mikä on osoitteessa Echteldse Singel 2 sijaitsevan asunnon energialuokka?

Rekisteröity energialuokka on B (rekisteröity 19 syyskuu 2018). Vastaavan asunnon kaasu- ja sähkökulut ovat keskimäärin € 256 kuukaudessa.

Mikä on osoitteessa Echteldse Singel 2 sijaitsevan asunnon arvioitu arvo?

Suuntaa antavan markkina-arvon alaraja on € 757.000 ja yläraja € 837.000 (keskikohta € 797.000, hintataso syy 2026). Arvio perustuu asuinalueen vastaavien asuntojen WOZ-verotusarvoihin, pyyntihintoihin ja toteutuneisiin asuntokauppoihin. Kyseessä on suuntaa antava arvio, ei kiinteistön arvonmääritys.

Kuinka hiljaista osoitteessa Echteldse Singel 2 on?

Melutason vuosikeskiarvo julkisivun kohdalla on 49 dB Lden (hiljainen). Suurin melulähde on tieliikenne. Päivittäin noin 1 lentokonetta lentää 2 km säteellä asunnosta alle 3 000 m korkeudessa.

Voiko osoitteessa Echteldse Singel 2 tulvia?

Kyllä, teoriassa: tulvan aikana veden syvyys voi täällä olla jopa 2,83 m (suuri). Todennäköisyys, että vettä kertyy vähintään 20 cm, on keskisuuri (1/30–1/300 vuodessa).

Kuinka turvallista osoitteen Echteldse Singel 2 asuinalueella on?

Alueella Verspreide huizen Aalst Leutes polder Aalst (asuinalue) poliisi kirjasi 25 rikosta 1 000 asukasta kohden vuodessa, kun koko kunnassa vastaava luku oli 21 ja koko maassa 45. Leefbaarometerin arvio asumisviihtyvyydestä on hyvä.

Mitä lähipalveluja osoitteen Echteldse Singel 2 ympäristössä on?

Asuinalueen keskimääräiset etäisyydet: suuri ruokakauppa 2,7 km, yleislääkäri 3,1 km, alakoulu 2,7 km, päiväkoti 2,4 km (CBS). Tällä sivulla näkyvät lähin koulu, joukkoliikennepysäkki, latauspiste ja lastenhoitopaikka sekä niiden etäisyydet tästä osoitteesta.

Mistä nämä tiedot ovat peräisin?

Viranomaisten julkisista tietolähteistä: BAG ja Kadaster (asunnon ominaisuudet, tontti), EP-Online (energialuokka), CBS (asuinalueen tilastot, hintaindeksi, energiankulutus), RIVM (melu, ilma, valo, viheralueet), Klimaateffectatlas ja LIWO (kuumuus, vesi), poliisin avoin data ja Leefbaarometer (turvallisuus) sekä ADS-B-verkostot (lentoliikenne). Kaikki laskelmat ovat suuntaa antavia, eivät kiinteistön arvonmäärityksiä tai asiantuntijaneuvontaa.