Hegge 3
6365 EA Schinnen · Nagelbeek-Hegge, Beekdaelen
- Omakotitalo
- Rakennusvuosi 1974
- 200 m² asuinpinta-alaa
- 460 m² tonttia
- E energialuokka
Kysykää kohteesta Hegge 3
Kysykää asunnosta, asuinalueesta, arvosta tai kustannuksista. Avustaja vastaa tämän sivun tietojen pohjalta ja hakee tarvittaessa ajantasaista lisätietoa.
Lyhyesti
Osoitteessa Hegge 3 paikkakunnalla Schinnen sijaitsee omakotitalo vuodelta 1974 , jonka asuinpinta-ala on 200 m² ja energialuokka on E. Sijainti: asuinalue Nagelbeek-Hegge (kunta: Beekdaelen). Suuntaa antava markkina-arvo on € 494.000–€ 601.000. Elinympäristö: melutaso 60 dB (vilkas), ilmanlaatu yli WHO:n ohjearvon, viheralueiden osuus 65 % 500 m:n säteellä, ei kohteeseen soveltuvaa tulvaskenaariota. Lentoliikenne: noin 15 lentokonetta päivässä alle 3 000 m:n korkeudella 2 km:n säteellä. Asuinalueen asumisviihtyvyys: hyvä.
Kaikki tämän sivun tiedot ovat peräisin julkisista rekistereistä ja kartoista, ja ne ovat maksuttomia. Tietojen kerääminen itse vie tuntikausia asuntoa kohden – täällä ne ovat koossa sekunnissa. Kunkin osion alta voitte lukea, mitä luvut tarkoittavat täällä asumisen kannalta.
Sijainti
Suuntaa antava arvohaarukka
Markkinat
- +3,8% myyntihinnat Limburg vuodessa (CBS-hintaindeksi, syy 2026)
- € 383.775 keskimääräinen myyntihinta kunnassa Beekdaelen vuonna 2025 (CBS/Kadaster)
- € 325.000 keskimääräinen WOZ-verotusarvo: asuinalue Nagelbeek-Hegge (CBS 2024)
Näin arvio on laskettu
| Lähde | Lähtöarvo | Nykyiseen hintatasoon | Painoarvo |
|---|---|---|---|
| 11 vertailukelpoista asuntoa 650 m:n säteellä WOZ-verotusarvon indeksoitu mediaani / m² |
€ 2.835/m² | € 567.000 | 79% |
| Keskiarvo, asuinalue: Nagelbeek-Hegge CBS:n WOZ-verotusarvo 2024 (€ 325.000) / keskiarvo 171 m² |
€ 1.901/m² | € 473.548 +24,6% ajankohdasta 2023 K1 lähtien |
21% |
Vastaavat asunnot lähistöllä (löytyi 11)
Vertailukelpoiset asunnot
Tutustukaa suuntaa antavan arvohaarukan perustana oleviin lähialueen vertailuasuntoihin, niiden neliöhintoihin ja etäisyyksiin.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Laskentatapa: kunkin lähteen arvo on muunnettu arvostuspäivän hintatasosta nykyiseen hintatasoon CBS:n vanhojen omistusasuntojen hintaindeksillä. Indeksi on maakuntakohtainen, mutta kaupungeissa Amsterdam, Rotterdam, Den Haag ja Utrecht käytetään kaupunkikohtaista indeksiä. Viimeisimpien kuukausien osalta käytetään valtakunnallista kuukausi-indeksiä. Keskiarvo lasketaan painotettuna, ja arvohaarukka perustuu lähteiden väliseen hajontaan (vähintään 5 %). Asunnon kuntoa, sijaintia kadun varrella, maanvuokraoikeutta tai erityispiirteitä ei ole huomioitu. Tämä ei ole kiinteistön arvonmääritys.
Vuokrata vai ostaa?
Vastaavan asunnon vuokraaminen
Lähialueella on liian vähän vastaavia vuokra-asuntoja vuokra-arvion laatimiseen.
Tämän asunnon ostaminen
€ 2.570 kuukaudessa
Annuiteettilyhenteinen asuntolaina € 547.000 (arvohaarukan keskikohta), korko 3,9 %, laina-aika 30 vuotta, koko hinta lainalla: ensimmäisen kuukauden korko € 1.760 ja lyhennys € 810. Ei sisällä ylläpitokuluja, veroja eikä korkovähennystä.
Kumpi on järkevämpää?
Vertailuun tarvitaan sekä vuokra-arvio että suuntaa antava arvohaarukka.
Ominaisuudet
- Asuntotyyppi
- Omakotitalo
- Käyttötarkoitus
- Asuinkäyttö
- Rakennusvuosi
- 1974
- Asuinpinta-ala
- 200 m²
- Rakennuksen pinta-ala
- 184 m²
- Tontin pinta-ala
- 460 m²
- Energialuokka
- E (9 lokakuu 2021)
- Käyttöyksikön tila
- Käytössä
- Rakennuksen tila
- Käytössä
- BAG-osoitetunnus
- 0962200000218227
- BAG-käyttöyksikkö
- 0962010000218228
- BAG-rakennus
- 0962100000206300
Lähde ja menetelmä
Basisregistratie Adressen en Gebouwen (Kadaster) ja energialuokkarekisteri. Tontin pinta-ala tarkoittaa kiinteistörekisteriin merkittyä kokonaispinta-alaa. Kerrostaloasunnoissa se kattaa rakennuksen koko tontin.
Tontti, maaperä ja kaavoitus
Maaperä on täällä vakaa.
- Tontin pinta-ala (BAG)
- 460 m²
- Maan vajoaminen alueella Nagelbeek-Hegge
- +1,2 mm vuodessa pintakerroksissa +0,1 mm; kunta Beekdaelen: +0,4 mm
- Kadaster, korkeus, kaavoitus, maaperä
- haetaan…
Lähde ja menetelmä
Tontti: Kadaster (BRK, PDOK-palvelun kautta; tontin raja näkyy yllä olevassa kartassa). Korkeus: Actueel Hoogtebestand Nederland. Kaavoitus: ruimtelijkeplannen.nl (asemakaavat 1.1.2024 asti; uudemmat määräykset ovat kunnan elinympäristökaavassa). Maaperä ja perustukset: Klimaateffectatlas (CC BY 4.0) ja RVO/KCAF. Tiedot ovat suuntaa antavia, eivät rakennusteknistä tai oikeudellista neuvontaa.
Aurinko ja varjot
Miten julkisivut, piha ja katto suuntautuvat aurinkoon nähden, ja kuinka paljon ympäröivät rakennukset varjostavat niitä? Laskenta perustuu auringon sijaintiin ja 3D BAG -aineiston rakennuskorkeuksiin.
- Julkisivut, piha, katto ja päivänvalo
- lasketaan…
Rakennustietojen lataaminen epäonnistui.
tämä asunto rakennusten varjot tonttia auringon suunta
Rakennukset ja korkeudet: 3D BAG (TU Delft, CC BY 4.0; katon korkeus = 70. persentiili tämän asunnon maanpinnasta mitatuista korkeuksista, lähde AHN). Tontti: Kadaster (BRK). Auringon sijainti: NOAA-algoritmi, paikallista aikaa. Ilmakuva: PDOK, Beeldmateriaal Nederland (CC BY 4.0). Suuntaa antava: puita, aitoja, kattolyhtyjä ja maastonmuotoja ei ole huomioitu.
Energia ja lämmitys
Energiatehoton asunto: suuret energiakulut, talvella vetoa ja kylmät seinät, kesällä usein liian kuuma. Varautukaa kymmenientuhansien eurojen energiaparannuksiin, joihin on saatavilla ISDE-tukea, sekä vuokrattaessa alhaisempaan WWS-pistemäärään. Pankit arvioivat asumiskulut tällaisissa asunnoissa usein suuremmiksi. Vastaavan asunnon vuotuiset energiakulut ovat noin € 791 suuremmat kuin paikkakunnan Nagelbeek-Hegge asunnoissa keskimäärin.
Energialuokka
E rekisteröity energialuokka (NTA 8800)
- Tarkastuspäivä
- 9 lokakuu 2021
- Energialuokka A tai parempi alueella Nagelbeek-Hegge
- 16% asunnoista
Sertifioidun asiantuntijan nykyisen menetelmän mukaisesti määrittämä.
Energialuokka E, F tai G vähentää asunnon WWS-pisteitä 4–15 pisteellä. Energiatehokkuuden parantamiseen, kuten eristykseen tai lämpöpumppuun, voi saada ISDE-tukea.
Kulutus ja kustannukset
€ 286 kuukaudessa keskimääräisellä kulutuksella
- Maakaasu
- 1.500 m³ vuodessa; asuinalue 1.050
- Sähkö
- 3.940 kWh vuodessa; asuinalue 3.300
- Vuosikustannukset
- € 3.430 kaasu € 2.083, sähkö € 1.023, kiinteät maksut € 324
- Keskimääräinen asunto alueella Nagelbeek-Hegge
- € 2.639 vuodessa
- Aurinkopaneelit
- 61% vastaavista asunnoista; asuinalue 52%
Lähde ja menetelmä
Kohteeseen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavat asunnot toimitettu keskimääräinen energiamäärä (CBS 2025, lämpötilakorjattu) ajankohdan syy 2026 keskimääräisillä kuluttajahinnoilla (CBS: 1,39/m³ ja 0,26/kWh veroineen, perusmaksut ja energiaveron hyvitys huomioituina). Todellinen kulutus riippuu asukkaista ja laitteistosta.
Siirtyminen puhtaaseen lämmitykseen ja tuet
- Lämmitys alueella Nagelbeek-Hegge
- 88 % asuntokohtainen lämmityskattila, 7 % sähkölämmitystä 2022
- Geotermisen energian potentiaali
- Epäsuotuisa Slochteren-muodostuma, WarmteAtlas
- Kaukolämpöverkko
- asuinalueella ei ole kaukolämpöverkkoa eikä sellaista ole tiettävästi suunnitteilla
ISDE 2026 (500 miljoonaa €): tukea eristykseen, lämpöpumppuun (myös hybridimalliin), aurinkolämpöjärjestelmään, ilmanvaihtoon ja kaukolämpöverkkoon liittymiseen (kiinteä tuki 3 775 €). Lämpöpumppujen tuet vaihtelevat tyypin ja tehon mukaan noin 500 €:sta yli 13 000 €:oon. Tukea haetaan RVO:lta asennuksen jälkeen. ISDE-tuki RVO:lta · Energiesubsidiewijzer (myös kuntien tuet)
Energialuokat alueella Nagelbeek-Hegge
Lähde ja menetelmä
Energialuokka ja energialuokkien jakauma: EP-Online (RVO) oman tietokantamme kautta; kulutusprofiilit: CBS 85140NED (CC BY 4.0); hinnat: CBS 85592NED; asuinalueen kulutus: CBS Kerncijfers; kaukolämpöverkot, suunnitelmat, kokeilualueet ja lämmitysmuotojen jakauma: WarmteAtlas (RVO, asuinaluetasolla; suunnitelmat on kohdistettu asuinalueisiin, joiden keskipiste on suunnittelualueella); ISDE: RVO. Suuntaa antavia tietoja, ei energianeuvontaa.
Kuukausittaiset asumiskulut: omistus- vai vuokra-asunto
Käyttäkää laskelmassa omia kauppahinta- ja vuokratietojanne sekä omia oletuksianne. Kaikkia summia voi muuttaa. Tulos on suuntaa antava.
Mitä tämän asunnon ostaminen maksaa?
Kauppahinnan lisäksi maksettavat kertaluonteiset kulut: vero, notaarikulut, kiinteistön arvonmääritys, neuvonta ja kuntotarkastus. Vuodesta 2018 lähtien lainaa on saanut enintään asunnon arvon verran, joten nämä kulut maksetaan omista varoista.
Hyödyllisiä työkaluja
Sisustuksen uudistaminen tekoälyllä
Ladatkaa kuva huoneesta ja valitkaa tyyli, niin näette puolessa minuutissa, miltä huone voisi näyttää. Itse huone pysyy ennallaan, vain sisustus muuttuu.
Tämä työkalu on tarkoitettu kirjautuneille käyttäjille. Tilin luominen on ilmaista.
Asuinalue, kaupunginosa ja kunta
Nagelbeek-Hegge
- Asunnot
- 432
- Asukkaita
- 990
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 325.000
- Omistusasunnot
- 73%
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1964
- Yleisin
- Omakotitalo (37%)
Wijk 05
- Asunnot
- 2.847
- Asukkaita
- 6.430
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 326.000
- Omistusasunnot
- 75%
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1966
- Yleisin
- Omakotitalo (28%)
Beekdaelen
- Asunnot
- 14.335
- Asukkaita
- 35.824
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 305.000
- Omistusasunnot
- 73%
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1963
- Yleisin
- Omakotitalo (25%)
Tämän asuinalueen asunnot kartalla Schinnen · Limburg
Keitä asuinalueella asuu?
Keitä asuinalueella asuu?
Verratkaa CBS:n asuinaluetta, kaupunginosaa ja kuntaa koskevia tietoja koko maan lukuihin: tausta, koulutus, tulot, etuudet ja työllisyys.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Lähipalvelut ja liikenneyhteydet
Ruokakauppa on pyöräilymatkan päässä. Alakoulu on pyöräilymatkan päässä. Joukkoliikenteen pysäkki on aivan lähellä. Maaseutumainen ympäristö: rauhaa ja tilaa, mutta lähipalvelut ovat kauempana.
- Suuri ruokakauppa
- 1,4 km keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Yleislääkärin vastaanotto
- 1,3 km keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Alakoulu
- 1,3 km keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Päiväkoti
- 700 m keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Lähin alakoulu
- 880 m Basisschool St Dionysius
- Lähin joukkoliikennepysäkki
- 250 m Schinnen · trein · 4 vertrekken per uur overdag
- Lähin latauspiste
- 300 m Breinderveldweg 1 - Allego
- Lähin lastenhoitopaikka
- 380 m KDV Kidts
- Koulut 3 km:n säteellä
- 2
- Kaupungistumisaste
- Ei kaupunkimainen 274 osoitetta / km²
Lähde ja menetelmä
Tieverkkoa pitkin mitatut etäisyydet ovat asuinalueen kaikkien asukkaiden keskiarvoja (CBS). Etäisyydet kouluun (DUO), joukkoliikennepysäkille (OVapi/GTFS, arkipäivän lähdöt), antennimastoon (Antenneregister), latauspisteelle ja lastenhoitopaikkaan on mitattu linnuntietä tästä osoitteesta oman tietokantamme perusteella.
Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet
Melu
60 dB Vilkas
enintään 45 dB: erittäin hiljainenyli 70 dB: äärimmäisen meluisa
- Tieliikenne
- 59 dB
- Junaliikenne
- alle 40 dB
- Lentoliikenne
- 42 dB
- Tuulivoimalat
- ei lainkaan
- Tieliikenne yöllä
- 51 dB
- Junaliikenne yöllä
- 29 dB
Alueella Nagelbeek-Hegge (asuinalue) 23 %:ssa asunnoista melutaso on korkeampi kuin tässä osoitteessa. Alueen keskiarvo on 56 dB.
Vilkkaan liikenteen melua: ylittää WHO:n tieliikennemelua koskevan suosituksen (53 dB). Liikenteen ääni kuuluu jatkuvasti sekä sisällä että pihalla. Hyvin ääntä eristävät ikkunat ja äänenvaimennetut ilmanvaihtoventtiilit vähentävät melua makuuhuoneissa merkittävästi. Merkittävin melulähde on tieliikenne (59 dB). Yölläkin melutaso on 51 dB, mikä ylittää WHO:n suosituksen häiriöttömälle yöunelle (45 dB).
Lähde ja menetelmä
Lden: päivä-, ilta- ja yöajan melualtistuksen vuosikeskiarvo (RIVM-melukartat 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024, 10 m:n ruudukko). Karkea arvio, ei rakennuksen julkisivulta mitattu arvo. WHO suosittelee tieliikennemelulle enintään 53 dB:n ja lentoliikennemelulle 45 dB:n tasoa.
Tulva
Ei tulvaa Ei tulvaa
Suurinta tulvasyvyyttä kuvaavassa kartassa ei ole tälle paikalle tulvaskenaariota.
- Tulvalle alttiit asunnot alueella Nagelbeek-Hegge
- 0%
- Näistä tulvasyvyys yli 0,5 m
- 0%
- Suurin tulvasyvyys asuinalueella
- 0,12 m
Tälle paikalle ei ole laskettu tulvaskenaariota: alueen odotetaan säilyvän kuivana, vaikka tulvapenger murtuisi tai vedenpinta nousisi korkealle. Tulvavakuutus ei ole täällä välttämätön.
Lähde ja menetelmä
LIWO (Rijkswaterstaat), tulvan suurinta veden syvyyttä kuvaava kartta, 25 m:n ruudukko; tulvan todennäköisyys: Klimaateffectatlas. Veden syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Tulvapenkereet ja muut tulvasuojarakenteet on mitoitettu tämän todennäköisyyden perusteella.
Ilmanlaatu
- NO₂ 11,6 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
- PM2,5 7,5 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
- PM10 12,8 µg/m³ WHO:n ohjearvon rajoissa
Saastunut ilma: ylittää vuoden 2030 eurooppalaiset raja-arvot, yleensä lähellä sijaitsevan vilkkaan tien, teollisuuden tai intensiivisen karjatalouden vuoksi. Tämä on syytä huomioida etenkin hengitystieoireista kärsivien ja pienten lasten kohdalla. Tuulettaminen talon rauhallisemmalta puolelta auttaa.
Keskimäärin alueella Nagelbeek-Hegge: NO₂ 10,9, PM2,5 7,5 µg/m³.
Lähde ja menetelmä
Pitoisuuksien vuosikeskiarvot 25 m:n tarkkuudella (RIVM, uusin kartta). Palkin viiva osoittaa WHO:n ohjearvon (NO₂ 10, PM2,5 5, PM10 15 µg/m³). Väri kuvaa pitoisuuden suhdetta WHO:n ohjearvoon ja EU:n vuoden 2030 raja-arvoon.
Valo yöllä
Pimeä
pimeäerittäin valoisa
Keskiarvo alueella Nagelbeek-Hegge: hämärä.
Pimeä: kuuluu Alankomaiden pimeimpiin paikkoihin. Tähdet näkyvät, ja nukkuminen onnistuu helposti ilman pimennysverhoja.
Lähde ja menetelmä
Satelliittien mittaama ylöspäin suuntautuva keinovalo (RIVM:n valopäästökartta 2023, 375 m:n ruudukko). Luokitus perustuu vertailuun kaikkien Alankomaiden asuntojen kanssa: pimeä tarkoittaa pimeimpään 20 %:iin ja erittäin valoisa valoisimpaan 10 %:iin kuuluvia asuntoja.
Asuinalueen kasvillisuus
65% kasvillisuutta 500 m:n säteellä
Keskiarvo alueella Nagelbeek-Hegge: 68 %.
Paljon kasvillisuutta: puut, nurmikot ja pensaat hallitsevat maisemaa. Kasvillisuus viilentää asuinaluetta kuumina päivinä, vaimentaa melua, sitoo pienhiukkasia ja houkuttelee liikkumaan. Tutkimuksissa se on yhdistetty vähäisempään stressiin.
Lähde ja menetelmä
Kasvillisuuden (ruoho, pensaat, puut) osuus osoitetta ympäröivässä 500 m:n ruudussa (RIVM groenkaart 2022). Puolella Alankomaiden asunnoista kasvillisuuden osuus 500 m:n säteellä on yli 52 % ja joka kymmenennellä alle 32 %.
Ydinturvallisuusvyöhyke: Kerncentrale Tihange (B), etäisyys 61 km (vyöhyke 100 km:n säteellä: joditablettien käyttö alle 18-vuotiailla ja raskaana olevilla). Säteilyvaaratilanteita koskevan kansallisen kriisisuunnitelman mukaiset suojelutoimien vyöhykkeet.
Lentoliikenne tämän osoitteen yllä
Lentoliikenne tämän osoitteen yllä
Katsokaa, kuinka monta lentokonetta alueen yli lentää päivittäin, millä korkeudella, mihin aikaan ja mihin lentoasemiin lennot liittyvät.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Ilmasto ja turvallisuus
Lämpöstressi pysyy talon ympärillä kohtuullisena myös kuumina päivinä, ja ympäristö viilenee illalla melko hyvin. Rankkasateella sadevesi virtaa talon vierustaa pitkin. Vesi voi päästä sisään matalan kynnyksen yli tai tulvia osittain maanpinnan alapuolella olevaan kerrokseen tai matalalla sijaitsevalle pihalle.
Kuumuus
46–48 °C äärimmäinen lämpöstressi
Koettu lämpötila kuumana kesäpäivänä (2022), 1 m:n päässä talosta.
- Lämpösaarekevaikutus
- 0,4–0,6 °C lämpimämpää kuin ympäröivällä maaseudulla
- Lämpimät yöt (vähintään 20 °C)
- 8–14 yötä vuodessa
- Etäisyys viileään paikkaan
- 200–300 m
- Keskiarvo alueella Nagelbeek-Hegge
- 44 °C koettu lämpötila
Vesi
- Sadevesi rankkasateella (70 mm tunnissa)
- sadeveden virtausreitti kulkee talon vierestä (alle 10 m:n päässä)
- Pohjaveden aiheuttamat haitat vuonna 2050
- Erittäin suuri kasvu
- Kuivana säilyvä kerros alueella Nagelbeek-Hegge
- 100% asunnoista vakavimmassa tulvatilanteessa
Ympäristön onnettomuusriskit
- Suurjännitelinja
- ei yhtään 2 km:n säteellä
- Tuulivoimala
- ei yhtään 5 km:n säteellä
- Vaaraa aiheuttava toiminta 1 km:n säteellä
- Buisleiding, vervoer gevaarlijke stoffen
Alueella Nagelbeek-Hegge sijaitsevista asunnoista 0% on suurjännitelinjan magneettikenttävyöhykkeellä ja 0% enintään 1 km:n päässä tuulivoimalasta.
Lähde ja menetelmä
Kuumuus, vesi ja pohjavesi: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0; koettu lämpötila ja lämpösaarekevaikutus 2022, tulvan todennäköisyys ja veden syvyys valtakunnallisten tulvaskenaarioiden perusteella, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 korkean skenaarion mukaan, sadeveden virtausreitit sademäärän ollessa 70 mm tunnissa). Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet (magneettikenttävyöhyke); tuulivoimalat: RIVM; vaaraa aiheuttava toiminta: Register Externe Veiligheidsrisico's, saatavilla RIVM Atlas Leefomgeving -palvelusta (toiminta, jonka riskien huomiointialue ulottuu 1 km:n säteelle). Karttoihin perustuvia suuntaa antavia arvioita, ei mittauksia.
Turvallisuus ja asumisviihtyvyys
Asumisviihtyvyys alueella Nagelbeek-Hegge (asuinalue)
Hyvä Leefbaarometer 2024, luokka 7 / 9
- Fyysinen ympäristö: tyydyttävä
- Asunnot: melko hyvä
- Lähipalvelut: riittämätön
- Sosiaalinen yhteenkuuluvuus: melko hyvä
- Häiriöt ja turvattomuus: melko hyvä
Leefbaarometer 3.0 (BZK): asumisviihtyvyyden arvio yhdeksässä luokassa. Viittä osa-aluetta verrataan valtakunnalliseen keskiarvoon. Lisätietoa tästä asuinalueesta
Rikokset alueella Nagelbeek-Hegge (asuinalue)
40 1 000 asukasta kohti vuodessa -5% edellisvuoteen verrattuna
- Kirjattu syy 2025 – elo 2026
- 40
- Kaupunginosa Wijk 05
- 28 1 000:ta kohti
- Kunta Beekdaelen
- 27 1 000:ta kohti
- Nederland
- 45 1 000:ta kohti
- Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
- 0,0 0 asuntomurtoa
Yleisin
- Diefstal uit auto
- 6
- Fietsdiefstal
- 6
- Mishandeling
- 2
- Drugshandel
- 2
Keskimääräistä turvallisempi: vähemmän rikoksia asukasta kohti kuin koko maassa keskimäärin. Asuntomurrot ja polkupyörävarkaudet ovat silti tavallisia riskejä, joihin on syytä varautua. Asuntomurrot ovat täällä harvinaisia.
Lähde ja menetelmä
Poliisin kirjaamat rikokset asuinalueittain (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Pienillä asuinalueilla määrät ovat pieniä. Tarkastelkaa lukua suhteessa asukkaiden ja asuntojen määrään. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.
Aiotteko tehdä tarjouksen kohteesta Hegge 3? Selvittäkää asunnon todellinen arvo.
Maksuton sivu kertoo faktat. Raportti vastaa ratkaisevaan kysymykseen: paljonko tarjoan? Kolme euromääräistä skenaariota, joiden pohjana ovat Kadasterin tiedot vastaavien asuntojen toteutuneista kauppahinnoista, laskennallinen arvo, kunnan tilastot pyyntihinnan ylittävistä tarjouksista ja asunnon kunto kuvien perusteella. Lisäksi saatte kysymykset, jotka kannattaa esittää kiinteistönvälittäjälle ennen allekirjoittamista.
Laskentaesimerkki: jo 2% liian korkea tarjous tarkoittaa, että 450 000 €:n asunnosta maksetaan 9 000 € liikaa. Raportti maksaa 19 €.
-
Tarjousstrategia: kolme vaihtoehtoa
Kolme euromääräistä tarjousvaihtoehtoa: varovainen tarjous, markkinatasoinen tarjous ja tarjous, jolla on hyvät mahdollisuudet menestyä. Ne perustuvat laskennalliseen arvoon, vertailukelpoisiin asuntokauppoihin ja siihen, kuinka paljon kunnassa maksetaan yli pyyntihinnan. -
Vertailukaupat Kadasterista
Lähialueen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavien asuntojen toteutuneet kauppahinnat kartalla ja taulukossa, indeksoituina nykyhetkeen. -
Laskennallinen arvo ja aiemmat kaupat
Automaattinen arvonmääritys arvohaarukoineen, tämän osoitteen kauppahistoria ja WOZ-verotusarvon kehitys vuosien varrella. -
Kunnan asuntomarkkinatilastot
Myyntiaika, pyyntihinnan ylitysprosentti, hinta per m² ja tämän asuntotyypin kysynnän ja tarjonnan suhdetta kuvaava mittari (NVM) kertovat, kuinka paljon kilpailua on odotettavissa. -
Kysymyksiä kiinteistönvälittäjälle
Asuntonäyttöä varten räätälöity kysymyslista, joka perustuu rakennusvuoteen, energialuokkaan, ympäristön riskeihin, myynti-ilmoitukseen ja kuva-analyysiin. -
Asunnon kunto kuvien perusteella
Kuvantunnistusmalli arvioi myynti-ilmoituksen kuvista yleiskunnon, keittiön ja kylpyhuoneen sekä näkyvät puutteet ja antaa suuntaa antavan kunnostusbudjetin. -
Kuukausittaiset asumiskulut eri tarjoushinnoilla
Kunkin vaihtoehdon kuukausikulut: asuntolaina, ostajan kaupantekokulut, kunnalliset maksut, energia ja kunnossapito sekä vertailuksi vuokralla asuminen. -
Mukana myös kaikki maksuttoman sivun tiedot
Asunto, asuinalue, energia, elinympäristö, ilmasto, turvallisuus ja lentoliikenne tiiviisti koottuna yhteen PDF-tiedostoon.
Haluatteko vertailla useita asuntoja? 5 raporttia hintaan 39 € kuukaudessa, lisäraportit 6 € kappaleelta. Ei kiinteistön arvonmääritystä eikä takuuta, vaan lukuja, joilla voitte perustella tarjouksenne.
Usein kysyttyä: Hegge 3
Millainen asunto on osoitteessa Hegge 3?
Osoitteessa Hegge 3 (Schinnen) sijaitseva asunto on vrijstaande woning, rakennettu vuonna 1974, asuinpinta-ala 200 m², tontti 460 m². Asuinalue on Nagelbeek-Hegge ja kunta Beekdaelen.
Mikä on osoitteessa Hegge 3 sijaitsevan asunnon energialuokka?
Rekisteröity energialuokka on E (rekisteröity 9 lokakuu 2021). Vastaavan asunnon kaasu- ja sähkökulut ovat keskimäärin € 286 kuukaudessa.
Mikä on osoitteessa Hegge 3 sijaitsevan asunnon arvioitu arvo?
Suuntaa antavan markkina-arvon alaraja on € 494.000 ja yläraja € 601.000 (keskikohta € 547.000, hintataso syy 2026). Arvio perustuu asuinalueen vastaavien asuntojen WOZ-verotusarvoihin, pyyntihintoihin ja toteutuneisiin asuntokauppoihin. Kyseessä on suuntaa antava arvio, ei kiinteistön arvonmääritys.
Kuinka hiljaista osoitteessa Hegge 3 on?
Melutason vuosikeskiarvo julkisivun kohdalla on 60 dB Lden (vilkas). Suurin melulähde on tieliikenne. Päivittäin noin 15 lentokonetta lentää 2 km säteellä asunnosta alle 3 000 m korkeudessa.
Voiko osoitteessa Hegge 3 tulvia?
Valtakunnallisessa tulvaveden enimmäissyvyyskartassa tälle paikalle ei ole esitetty tulvaskenaariota.
Kuinka turvallista osoitteen Hegge 3 asuinalueella on?
Alueella Nagelbeek-Hegge (asuinalue) poliisi kirjasi 40 rikosta 1 000 asukasta kohden vuodessa, kun koko kunnassa vastaava luku oli 27 ja koko maassa 45. Leefbaarometerin arvio asumisviihtyvyydestä on hyvä.
Mitä lähipalveluja osoitteen Hegge 3 ympäristössä on?
Asuinalueen keskimääräiset etäisyydet: suuri ruokakauppa 1,4 km, yleislääkäri 1,3 km, alakoulu 1,3 km, päiväkoti 700 m (CBS). Tällä sivulla näkyvät lähin koulu, joukkoliikennepysäkki, latauspiste ja lastenhoitopaikka sekä niiden etäisyydet tästä osoitteesta.
Mistä nämä tiedot ovat peräisin?
Viranomaisten julkisista tietolähteistä: BAG ja Kadaster (asunnon ominaisuudet, tontti), EP-Online (energialuokka), CBS (asuinalueen tilastot, hintaindeksi, energiankulutus), RIVM (melu, ilma, valo, viheralueet), Klimaateffectatlas ja LIWO (kuumuus, vesi), poliisin avoin data ja Leefbaarometer (turvallisuus) sekä ADS-B-verkostot (lentoliikenne). Kaikki laskelmat ovat suuntaa antavia, eivät kiinteistön arvonmäärityksiä tai asiantuntijaneuvontaa.