Het Arsenaal 2
1781 XP Den Helder · Mijnendienst, Den Helder
- Omakotitalo
- Rakennusvuosi 1950
- 31 m² asuinpinta-alaa
- 35 m² tonttia
- G energialuokka
Kysykää kohteesta Het Arsenaal 2
Kysykää asunnosta, asuinalueesta, arvosta tai kustannuksista. Avustaja vastaa tämän sivun tietojen pohjalta ja hakee tarvittaessa ajantasaista lisätietoa.
Lyhyesti
Osoitteessa Het Arsenaal 2 paikkakunnalla Den Helder sijaitsee omakotitalo vuodelta 1950 , jonka asuinpinta-ala on 31 m² ja energialuokka on G. Sijainti: asuinalue Mijnendienst (kunta: Den Helder). Suuntaa antava markkina-arvo on € 69.000–€ 87.000. Elinympäristö: melutaso 54 dB (kohtalainen), ilmanlaatu WHO:n ohjearvon rajoissa, viheralueiden osuus 36 % 500 m:n säteellä, tulvatilanteessa veden syvyys enimmillään 1,7 m. Lentoliikenne: noin 5 lentokonetta päivässä alle 3 000 m:n korkeudella 2 km:n säteellä.
Kaikki tämän sivun tiedot ovat peräisin julkisista rekistereistä ja kartoista, ja ne ovat maksuttomia. Tietojen kerääminen itse vie tuntikausia asuntoa kohden – täällä ne ovat koossa sekunnissa. Kunkin osion alta voitte lukea, mitä luvut tarkoittavat täällä asumisen kannalta.
Sijainti
Suuntaa antava arvohaarukka
Markkinat
- +1,8% myyntihinnat Noord-Holland vuodessa (CBS-hintaindeksi, syy 2026)
- € 319.893 keskimääräinen myyntihinta kunnassa Den Helder vuonna 2025 (CBS/Kadaster)
- € 405.000 keskimääräinen WOZ-verotusarvo: asuinalue Mijnendienst (CBS 2024)
Näin arvio on laskettu
| Lähde | Lähtöarvo | Nykyiseen hintatasoon | Painoarvo |
|---|---|---|---|
| Keskiarvo, asuinalue: Mijnendienst CBS:n WOZ-verotusarvo 2024 (€ 405.000) / keskiarvo 190 m² |
€ 2.132/m² | € 78.035 +18,1% ajankohdasta 2023 K1 lähtien |
100% |
Laskentatapa: kunkin lähteen arvo on muunnettu arvostuspäivän hintatasosta nykyiseen hintatasoon CBS:n vanhojen omistusasuntojen hintaindeksillä. Indeksi on maakuntakohtainen, mutta kaupungeissa Amsterdam, Rotterdam, Den Haag ja Utrecht käytetään kaupunkikohtaista indeksiä. Viimeisimpien kuukausien osalta käytetään valtakunnallista kuukausi-indeksiä. Keskiarvo lasketaan painotettuna, ja arvohaarukka perustuu lähteiden väliseen hajontaan (vähintään 5 %). Asunnon kuntoa, sijaintia kadun varrella, maanvuokraoikeutta tai erityispiirteitä ei ole huomioitu. Tämä ei ole kiinteistön arvonmääritys.
Vuokrata vai ostaa?
Vastaavan asunnon vuokraaminen
Lähialueella on liian vähän vastaavia vuokra-asuntoja vuokra-arvion laatimiseen.
Tämän asunnon ostaminen
€ 370 kuukaudessa
Annuiteettilyhenteinen asuntolaina € 78.000 (arvohaarukan keskikohta), korko 3,9 %, laina-aika 30 vuotta, koko hinta lainalla: ensimmäisen kuukauden korko € 250 ja lyhennys € 120. Ei sisällä ylläpitokuluja, veroja eikä korkovähennystä.
Kumpi on järkevämpää?
Vertailuun tarvitaan sekä vuokra-arvio että suuntaa antava arvohaarukka.
Ominaisuudet
- Asuntotyyppi
- Omakotitalo
- Käyttötarkoitus
- Asuinkäyttö
- Rakennusvuosi
- 1950
- Asuinpinta-ala
- 31 m²
- Rakennuksen pinta-ala
- 25 m²
- Tontin pinta-ala
- 35 m²
- Energialuokka
- G (19 joulukuu 2016)
- Käyttöyksikön tila
- Käytössä
- Rakennuksen tila
- Käytössä
- BAG-osoitetunnus
- 0400200000036177
- BAG-käyttöyksikkö
- 0400010000036177
- BAG-rakennus
- 0400100000023472
Lähde ja menetelmä
Basisregistratie Adressen en Gebouwen (Kadaster) ja energialuokkarekisteri. Tontin pinta-ala tarkoittaa kiinteistörekisteriin merkittyä kokonaispinta-alaa. Kerrostaloasunnoissa se kattaa rakennuksen koko tontin.
Tontti, maaperä ja kaavoitus
Maaperä on täällä vakaa.
- Tontin pinta-ala (BAG)
- 35 m²
- Perustusten vaurioitumisriski alueella Mijnendienst
- 0,0 %:ssa asunnoista perustuspaalujen lahoamisriski (erittäin matala) vuoden 2050 voimakkaan ilmastonmuutoksen skenaario 0,0 %, epätasainen painuminen 1,0 %; kunta Den Helder: 0,0 % — Klimaateffectatlas (Deltares/KCAF)
- Maan vajoaminen alueella Mijnendienst
- −0,6 mm vuodessa pintakerroksissa −0,1 mm; kunta Den Helder: −0,9 mm
- Kadaster, korkeus, kaavoitus, maaperä
- haetaan…
Lähde ja menetelmä
Tontti: Kadaster (BRK, PDOK-palvelun kautta; tontin raja näkyy yllä olevassa kartassa). Korkeus: Actueel Hoogtebestand Nederland. Kaavoitus: ruimtelijkeplannen.nl (asemakaavat 1.1.2024 asti; uudemmat määräykset ovat kunnan elinympäristökaavassa). Maaperä ja perustukset: Klimaateffectatlas (CC BY 4.0) ja RVO/KCAF. Tiedot ovat suuntaa antavia, eivät rakennusteknistä tai oikeudellista neuvontaa.
Aurinko ja varjot
Miten julkisivut, piha ja katto suuntautuvat aurinkoon nähden, ja kuinka paljon ympäröivät rakennukset varjostavat niitä? Laskenta perustuu auringon sijaintiin ja 3D BAG -aineiston rakennuskorkeuksiin.
- Julkisivut, piha, katto ja päivänvalo
- lasketaan…
Rakennustietojen lataaminen epäonnistui.
tämä asunto rakennusten varjot tonttia auringon suunta
Rakennukset ja korkeudet: 3D BAG (TU Delft, CC BY 4.0; katon korkeus = 70. persentiili tämän asunnon maanpinnasta mitatuista korkeuksista, lähde AHN). Tontti: Kadaster (BRK). Auringon sijainti: NOAA-algoritmi, paikallista aikaa. Ilmakuva: PDOK, Beeldmateriaal Nederland (CC BY 4.0). Suuntaa antava: puita, aitoja, kattolyhtyjä ja maastonmuotoja ei ole huomioitu.
Energia ja lämmitys
Energiatehoton asunto: suuret energiakulut, talvella vetoa ja kylmät seinät, kesällä usein liian kuuma. Varautukaa kymmenientuhansien eurojen energiaparannuksiin, joihin on saatavilla ISDE-tukea, sekä vuokrattaessa alhaisempaan WWS-pistemäärään. Pankit arvioivat asumiskulut tällaisissa asunnoissa usein suuremmiksi. Vastaavan asunnon vuotuiset energiakulut ovat noin € 1.158 pienemmät kuin paikkakunnan Mijnendienst asunnoissa keskimäärin.
Energialuokka
G rekisteröity energialuokka (energiaindeksi)
- Tarkastuspäivä
- 19 joulukuu 2016
- Energialuokka A tai parempi alueella Mijnendienst
- 94% asunnoista
Määritetty ennen vuotta 2021 käytetyllä menetelmällä; vuodesta 2021 lähtien käytössä on NTA 8800.
Energialuokka E, F tai G vähentää asunnon WWS-pisteitä 4–15 pisteellä. Energiatehokkuuden parantamiseen, kuten eristykseen tai lämpöpumppuun, voi saada ISDE-tukea.
Kulutus ja kustannukset
€ 154 kuukaudessa keskimääräisellä kulutuksella
- Maakaasu
- 700 m³ vuodessa; asuinalue 1.160
- Sähkö
- 2.120 kWh vuodessa; asuinalue 4.120
- Vuosikustannukset
- € 1.846 kaasu € 972, sähkö € 550, kiinteät maksut € 324
- Keskimääräinen asunto alueella Mijnendienst
- € 3.004 vuodessa
- Aurinkopaneelit
- 7% vastaavista asunnoista
Lähde ja menetelmä
Kohteeseen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavat asunnot toimitettu keskimääräinen energiamäärä (CBS 2025, lämpötilakorjattu) ajankohdan syy 2026 keskimääräisillä kuluttajahinnoilla (CBS: 1,39/m³ ja 0,26/kWh veroineen, perusmaksut ja energiaveron hyvitys huomioituina). Todellinen kulutus riippuu asukkaista ja laitteistosta.
Siirtyminen puhtaaseen lämmitykseen ja tuet
- Lämmitys alueella Mijnendienst
- 100 % asuntokohtainen lämmityskattila 2022
- Geotermisen energian potentiaali
- Epäsuotuisa Slochteren-muodostuma, WarmteAtlas
- Kaukolämpöverkko
- asuinalueella ei ole kaukolämpöverkkoa eikä sellaista ole tiettävästi suunnitteilla
ISDE 2026 (500 miljoonaa €): tukea eristykseen, lämpöpumppuun (myös hybridimalliin), aurinkolämpöjärjestelmään, ilmanvaihtoon ja kaukolämpöverkkoon liittymiseen (kiinteä tuki 3 775 €). Lämpöpumppujen tuet vaihtelevat tyypin ja tehon mukaan noin 500 €:sta yli 13 000 €:oon. Tukea haetaan RVO:lta asennuksen jälkeen. ISDE-tuki RVO:lta · Energiesubsidiewijzer (myös kuntien tuet)
Energialuokat alueella Mijnendienst
Lähde ja menetelmä
Energialuokka ja energialuokkien jakauma: EP-Online (RVO) oman tietokantamme kautta; kulutusprofiilit: CBS 85140NED (CC BY 4.0); hinnat: CBS 85592NED; asuinalueen kulutus: CBS Kerncijfers; kaukolämpöverkot, suunnitelmat, kokeilualueet ja lämmitysmuotojen jakauma: WarmteAtlas (RVO, asuinaluetasolla; suunnitelmat on kohdistettu asuinalueisiin, joiden keskipiste on suunnittelualueella); ISDE: RVO. Suuntaa antavia tietoja, ei energianeuvontaa.
Kuukausittaiset asumiskulut: omistus- vai vuokra-asunto
Käyttäkää laskelmassa omia kauppahinta- ja vuokratietojanne sekä omia oletuksianne. Kaikkia summia voi muuttaa. Tulos on suuntaa antava.
Mitä tämän asunnon ostaminen maksaa?
Kauppahinnan lisäksi maksettavat kertaluonteiset kulut: vero, notaarikulut, kiinteistön arvonmääritys, neuvonta ja kuntotarkastus. Vuodesta 2018 lähtien lainaa on saanut enintään asunnon arvon verran, joten nämä kulut maksetaan omista varoista.
Hyödyllisiä työkaluja
Sisustuksen uudistaminen tekoälyllä
Ladatkaa kuva huoneesta ja valitkaa tyyli, niin näette puolessa minuutissa, miltä huone voisi näyttää. Itse huone pysyy ennallaan, vain sisustus muuttuu.
Tämä työkalu on tarkoitettu kirjautuneille käyttäjille. Tilin luominen on ilmaista.
Asuinalue, kaupunginosa ja kunta
Mijnendienst
- Asunnot
- 34
- Asukkaita
- 100
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 405.000
- Omistusasunnot
- 97%
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 2002
- Yleisin
- Rivitalon keskiasunto (68%)
Stad binnen de Linie-Oost
- Asunnot
- 5.355
- Asukkaita
- 9.265
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 193.000
- Omistusasunnot
- 54%
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1952
- Yleisin
- Rivitalon keskiasunto (49%)
Den Helder
- Asunnot
- 29.001
- Asukkaita
- 56.662
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 241.000
- Omistusasunnot
- 55%
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1967
- Yleisin
- Rivitalon keskiasunto (47%)
Tämän asuinalueen asunnot kartalla Den Helder · Noord-Holland
Keitä asuinalueella asuu?
Keitä asuinalueella asuu?
Verratkaa CBS:n asuinaluetta, kaupunginosaa ja kuntaa koskevia tietoja koko maan lukuihin: tausta, koulutus, tulot, etuudet ja työllisyys.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Lähipalvelut ja liikenneyhteydet
Ruokaostokset hoituvat kävellen. Alakoulu on kävelymatkan päässä, mikä helpottaa lapsiperheiden arkea. Joukkoliikenteen yhteydet ovat muutaman minuutin kävelymatkan päässä. Kaupunkimainen ympäristö: kaikki on lähellä, mutta myös vilskettä riittää.
- Suuri ruokakauppa
- 600 m keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Yleislääkärin vastaanotto
- 700 m keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Alakoulu
- 300 m keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Päiväkoti
- 300 m keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Lähin alakoulu
- 410 m Dr. J.P. Thijsse
- Lähin joukkoliikennepysäkki
- 410 m Den Helder, Vinkenstraat · bus · 1,1 vertrekken per uur overdag
- Lähin latauspiste
- 390 m Jan in 't Veltstraat 120 - TotalEnergies
- Lähin lastenhoitopaikka
- 160 m Bruintje Beer
- Lähin antennimasto
- 410 m Zendmast 2G, 4G, 5G · 3 antennes
- Koulut 3 km:n säteellä
- 11
- Kaupungistumisaste
- Hyvin kaupunkimainen 1.954 osoitetta / km²
Lähde ja menetelmä
Tieverkkoa pitkin mitatut etäisyydet ovat asuinalueen kaikkien asukkaiden keskiarvoja (CBS). Etäisyydet kouluun (DUO), joukkoliikennepysäkille (OVapi/GTFS, arkipäivän lähdöt), antennimastoon (Antenneregister), latauspisteelle ja lastenhoitopaikkaan on mitattu linnuntietä tästä osoitteesta oman tietokantamme perusteella.
Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet
Melu
54 dB Kohtalainen
enintään 45 dB: erittäin hiljainenyli 70 dB: äärimmäisen meluisa
- Tieliikenne
- 53 dB
- Junaliikenne
- alle 40 dB
- Lentoliikenne
- alle 40 dB
- Tuulivoimalat
- alle 40 dB
- Tieliikenne yöllä
- 42 dB
- Junaliikenne yöllä
- 23 dB
Alueella Mijnendienst (asuinalue) 0 %:ssa asunnoista melutaso on korkeampi kuin tässä osoitteessa. Alueen keskiarvo on 51 dB.
Kohtalainen: liikenne kuuluu kuten asuinalueen läpikulkukadulla. Sisällä sitä tuskin huomaa ikkunoiden ollessa kiinni. Ulkona voi hyvin oleskella, mutta täysin hiljaista ei ole koskaan. Merkittävin melulähde on tieliikenne (53 dB).
Lähde ja menetelmä
Lden: päivä-, ilta- ja yöajan melualtistuksen vuosikeskiarvo (RIVM-melukartat 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024, 10 m:n ruudukko). Karkea arvio, ei rakennuksen julkisivulta mitattu arvo. WHO suosittelee tieliikennemelulle enintään 53 dB:n ja lentoliikennemelulle 45 dB:n tasoa.
Tulva
1,65 m Huomattava
Jos alue tulvii, veden syvyys voi suurinta tulvasyvyyttä kuvaavan kartan mukaan olla tässä kohdassa jopa 1,65 m.
- Tulvalle alttiit asunnot alueella Mijnendienst
- 85%
- Näistä tulvasyvyys yli 0,5 m
- 85%
- Suurin tulvasyvyys asuinalueella
- 1,65 m
Huomattava: maantasokerros voi joutua veden alle, mikä vaurioittaa lattioita, keittiötä ja talotekniikkaa. Kuivana pysyvä ylempi kerros, johon voi siirtyä, ja lattiatason yläpuolelle sijoitettu mittarikaappi ovat täällä tärkeitä. Kysykää aiemmista vesivahingoista. Tulvan todennäköisyys on äärimmäisen pieni (alle 1/30 000 vuodessa): veden syvyys kertoo, mitä tulvan sattuessa tapahtuu, ja todennäköisyys kertoo, kuinka usein se voi tapahtua.
Lähde ja menetelmä
LIWO (Rijkswaterstaat), tulvan suurinta veden syvyyttä kuvaava kartta, 25 m:n ruudukko; tulvan todennäköisyys: Klimaateffectatlas. Veden syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Tulvapenkereet ja muut tulvasuojarakenteet on mitoitettu tämän todennäköisyyden perusteella.
Ilmanlaatu
- NO₂ 7,0 µg/m³ WHO:n ohjearvon rajoissa
- PM2,5 6,6 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
- PM10 14,2 µg/m³ WHO:n ohjearvon rajoissa
Saastunut ilma: ylittää vuoden 2030 eurooppalaiset raja-arvot, yleensä lähellä sijaitsevan vilkkaan tien, teollisuuden tai intensiivisen karjatalouden vuoksi. Tämä on syytä huomioida etenkin hengitystieoireista kärsivien ja pienten lasten kohdalla. Tuulettaminen talon rauhallisemmalta puolelta auttaa.
Keskimäärin alueella Mijnendienst: NO₂ 7,1, PM2,5 6,6 µg/m³.
Lähde ja menetelmä
Pitoisuuksien vuosikeskiarvot 25 m:n tarkkuudella (RIVM, uusin kartta). Palkin viiva osoittaa WHO:n ohjearvon (NO₂ 10, PM2,5 5, PM10 15 µg/m³). Väri kuvaa pitoisuuden suhdetta WHO:n ohjearvoon ja EU:n vuoden 2030 raja-arvoon.
Valo yöllä
Valaistu
pimeäerittäin valoisa
Keskiarvo alueella Mijnendienst: valaistu.
Valaistu: vastaa tavallista kaupunkia tai kyläkeskusta. Kadunpuoleisissa makuuhuoneissa pimennysverhoista on hyötyä.
Lähde ja menetelmä
Satelliittien mittaama ylöspäin suuntautuva keinovalo (RIVM:n valopäästökartta 2023, 375 m:n ruudukko). Luokitus perustuu vertailuun kaikkien Alankomaiden asuntojen kanssa: pimeä tarkoittaa pimeimpään 20 %:iin ja erittäin valoisa valoisimpaan 10 %:iin kuuluvia asuntoja.
Asuinalueen kasvillisuus
36% kasvillisuutta 500 m:n säteellä
Keskiarvo alueella Mijnendienst: 40 %.
Vähän kasvillisuutta: enimmäkseen päällystettyjä pintoja ja kattoja, vain harvoja puutarhoja ja puita. Tällaiset asuinalueet kuumenevat kesällä enemmän ja tuntuvat levottomammilta. Kasvillisuuden lisääminen esimerkiksi seinustaistutuksilla tai puilla auttaa heti.
Lähde ja menetelmä
Kasvillisuuden (ruoho, pensaat, puut) osuus osoitetta ympäröivässä 500 m:n ruudussa (RIVM groenkaart 2022). Puolella Alankomaiden asunnoista kasvillisuuden osuus 500 m:n säteellä on yli 52 % ja joka kymmenennellä alle 32 %.
Lentoliikenne tämän osoitteen yllä
Lentoliikenne tämän osoitteen yllä
Katsokaa, kuinka monta lentokonetta alueen yli lentää päivittäin, millä korkeudella, mihin aikaan ja mihin lentoasemiin lennot liittyvät.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Ilmasto ja turvallisuus
Lämpöstressi pysyy talon ympärillä kohtuullisena myös kuumina päivinä, ja ympäristö viilenee illalla melko hyvin. Rankkasateella sadevesi virtaa talon vierustaa pitkin. Vesi voi päästä sisään matalan kynnyksen yli tai tulvia osittain maanpinnan alapuolella olevaan kerrokseen tai matalalla sijaitsevalle pihalle.
Kuumuus
49–50 °C äärimmäinen lämpöstressi
Koettu lämpötila kuumana kesäpäivänä (2022), 1 m:n päässä talosta.
- Lämpösaarekevaikutus
- 0,8–1,0 °C lämpimämpää kuin ympäröivällä maaseudulla
- Lämpimät yöt (vähintään 20 °C)
- 8–14 yötä vuodessa
- Keskiarvo alueella Mijnendienst
- 46 °C koettu lämpötila
Vesi
Äärimmäisen pieni tulvan todennäköisyys
Todennäköisyys, että veden syvyys on vähintään 20 cm tulvavallin murtumisen tai korkean vedenpinnan vuoksi: alle 1/30 000 vuodessa. Veden enimmäissyvyys tulvan sattuessa: 1,65 m.
- Sadevesi rankkasateella (70 mm tunnissa)
- sadeveden virtausreitti kulkee talon vierestä (alle 10 m:n päässä)
- Pohjaveden aiheuttamat haitat vuonna 2050
- Vähäinen kasvu
- Kuivana säilyvä kerros alueella Mijnendienst
- 92% asunnoista vakavimmassa tulvatilanteessa
- Asunnot alueella Mijnendienst, joissa todennäköisyys on kohtalainen tai suuri
- 0%
Ympäristön onnettomuusriskit
- Suurjännitelinja
- ei yhtään 2 km:n säteellä
- Tuulivoimala
- 1,1 km Windturbine 225 kW, ashoogte 40 m · rotor 29 m · tässä noin 36 dB
- Tuulivoimalamelu tässä osoitteessa
- 30 dB Lden-melutaso RIVM:n tuulivoimaloiden melukartan mukaan
- Vaaraa aiheuttava toiminta 1 km:n säteellä
- Aardgasstation, buisleiding, industrie, tanken brandstoffen
Alueella Mijnendienst sijaitsevista asunnoista 0% on suurjännitelinjan magneettikenttävyöhykkeellä ja 24% enintään 1 km:n päässä tuulivoimalasta.
Lähde ja menetelmä
Kuumuus, vesi ja pohjavesi: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0; koettu lämpötila ja lämpösaarekevaikutus 2022, tulvan todennäköisyys ja veden syvyys valtakunnallisten tulvaskenaarioiden perusteella, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 korkean skenaarion mukaan, sadeveden virtausreitit sademäärän ollessa 70 mm tunnissa). Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet (magneettikenttävyöhyke); tuulivoimalat: RIVM; vaaraa aiheuttava toiminta: Register Externe Veiligheidsrisico's, saatavilla RIVM Atlas Leefomgeving -palvelusta (toiminta, jonka riskien huomiointialue ulottuu 1 km:n säteelle). Karttoihin perustuvia suuntaa antavia arvioita, ei mittauksia.
Turvallisuus ja asumisviihtyvyys
Asumisviihtyvyys alueella Stad binnen de Linie-Oost (kaupunginosa)
Heikko Leefbaarometer 2024, luokka 4 / 9
- Fyysinen ympäristö: tyydyttävä
- Asunnot: tyydyttävä
- Lähipalvelut: heikko
- Sosiaalinen yhteenkuuluvuus: tyydyttävä
- Häiriöt ja turvattomuus: riittämätön
Leefbaarometer 3.0 (BZK): asumisviihtyvyyden arvio yhdeksässä luokassa. Viittä osa-aluetta verrataan valtakunnalliseen keskiarvoon. Lisätietoa tästä asuinalueesta
Rikokset alueella Mijnendienst (asuinalue)
70 1 000 asukasta kohti vuodessa -63% edellisvuoteen verrattuna
- Kirjattu syy 2025 – elo 2026
- 7
- Kaupunginosa Stad binnen de Linie-Oost
- 105 1 000:ta kohti
- Kunta Den Helder
- 53 1 000:ta kohti
- Nederland
- 45 1 000:ta kohti
- Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
- 29,4 1 asuntomurto
Yleisin
- Vernieling
- 2
- Woninginbraak
- 1
- Inbraak schuur/garage
- 0
- Diefstal uit auto
- 0
Keskimääräistä enemmän rikoksia: tyypillistä keskustoille, asemien lähialueille ja yöelämän keskittymille, joissa suuri kävijämäärä nostaa asukaskohtaisia lukuja. Tarkastelkaa rikoslajikohtaista erittelyä: myymälä- ja polkupyörävarkaudet ovat eri asia kuin murrot ja väkivalta. Asuntomurtoja tehdään paljon suhteessa asuntojen määrään: laadukkaat ovi- ja ikkunahelat sekä lukot (SKG) ja hyvä valaistus ovat täällä erityisen tärkeitä.
Lähde ja menetelmä
Poliisin kirjaamat rikokset asuinalueittain (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Pienillä asuinalueilla määrät ovat pieniä. Tarkastelkaa lukua suhteessa asukkaiden ja asuntojen määrään. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.
Aiotteko tehdä tarjouksen kohteesta Het Arsenaal 2? Selvittäkää asunnon todellinen arvo.
Maksuton sivu kertoo faktat. Raportti vastaa ratkaisevaan kysymykseen: paljonko tarjoan? Kolme euromääräistä skenaariota, joiden pohjana ovat Kadasterin tiedot vastaavien asuntojen toteutuneista kauppahinnoista, laskennallinen arvo, kunnan tilastot pyyntihinnan ylittävistä tarjouksista ja asunnon kunto kuvien perusteella. Lisäksi saatte kysymykset, jotka kannattaa esittää kiinteistönvälittäjälle ennen allekirjoittamista.
Laskentaesimerkki: jo 2% liian korkea tarjous tarkoittaa, että 450 000 €:n asunnosta maksetaan 9 000 € liikaa. Raportti maksaa 19 €.
-
Tarjousstrategia: kolme vaihtoehtoa
Kolme euromääräistä tarjousvaihtoehtoa: varovainen tarjous, markkinatasoinen tarjous ja tarjous, jolla on hyvät mahdollisuudet menestyä. Ne perustuvat laskennalliseen arvoon, vertailukelpoisiin asuntokauppoihin ja siihen, kuinka paljon kunnassa maksetaan yli pyyntihinnan. -
Vertailukaupat Kadasterista
Lähialueen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavien asuntojen toteutuneet kauppahinnat kartalla ja taulukossa, indeksoituina nykyhetkeen. -
Laskennallinen arvo ja aiemmat kaupat
Automaattinen arvonmääritys arvohaarukoineen, tämän osoitteen kauppahistoria ja WOZ-verotusarvon kehitys vuosien varrella. -
Kunnan asuntomarkkinatilastot
Myyntiaika, pyyntihinnan ylitysprosentti, hinta per m² ja tämän asuntotyypin kysynnän ja tarjonnan suhdetta kuvaava mittari (NVM) kertovat, kuinka paljon kilpailua on odotettavissa. -
Kysymyksiä kiinteistönvälittäjälle
Asuntonäyttöä varten räätälöity kysymyslista, joka perustuu rakennusvuoteen, energialuokkaan, ympäristön riskeihin, myynti-ilmoitukseen ja kuva-analyysiin. -
Asunnon kunto kuvien perusteella
Kuvantunnistusmalli arvioi myynti-ilmoituksen kuvista yleiskunnon, keittiön ja kylpyhuoneen sekä näkyvät puutteet ja antaa suuntaa antavan kunnostusbudjetin. -
Kuukausittaiset asumiskulut eri tarjoushinnoilla
Kunkin vaihtoehdon kuukausikulut: asuntolaina, ostajan kaupantekokulut, kunnalliset maksut, energia ja kunnossapito sekä vertailuksi vuokralla asuminen. -
Mukana myös kaikki maksuttoman sivun tiedot
Asunto, asuinalue, energia, elinympäristö, ilmasto, turvallisuus ja lentoliikenne tiiviisti koottuna yhteen PDF-tiedostoon.
Haluatteko vertailla useita asuntoja? 5 raporttia hintaan 39 € kuukaudessa, lisäraportit 6 € kappaleelta. Ei kiinteistön arvonmääritystä eikä takuuta, vaan lukuja, joilla voitte perustella tarjouksenne.
Usein kysyttyä: Het Arsenaal 2
Millainen asunto on osoitteessa Het Arsenaal 2?
Osoitteessa Het Arsenaal 2 (Den Helder) sijaitseva asunto on vrijstaande woning, rakennettu vuonna 1950, asuinpinta-ala 31 m², tontti 35 m². Asuinalue on Mijnendienst ja kunta Den Helder.
Mikä on osoitteessa Het Arsenaal 2 sijaitsevan asunnon energialuokka?
Rekisteröity energialuokka on G (rekisteröity 19 joulukuu 2016). Vastaavan asunnon kaasu- ja sähkökulut ovat keskimäärin € 154 kuukaudessa.
Mikä on osoitteessa Het Arsenaal 2 sijaitsevan asunnon arvioitu arvo?
Suuntaa antavan markkina-arvon alaraja on € 69.000 ja yläraja € 87.000 (keskikohta € 78.000, hintataso syy 2026). Arvio perustuu asuinalueen vastaavien asuntojen WOZ-verotusarvoihin, pyyntihintoihin ja toteutuneisiin asuntokauppoihin. Kyseessä on suuntaa antava arvio, ei kiinteistön arvonmääritys.
Kuinka hiljaista osoitteessa Het Arsenaal 2 on?
Melutason vuosikeskiarvo julkisivun kohdalla on 54 dB Lden (kohtalainen). Suurin melulähde on tieliikenne. Päivittäin noin 5 lentokonetta lentää 2 km säteellä asunnosta alle 3 000 m korkeudessa.
Voiko osoitteessa Het Arsenaal 2 tulvia?
Kyllä, teoriassa: tulvan aikana veden syvyys voi täällä olla jopa 1,65 m (huomattava). Todennäköisyys, että vettä kertyy vähintään 20 cm, on äärimmäisen pieni (alle 1/30 000 vuodessa).
Kuinka turvallista osoitteen Het Arsenaal 2 asuinalueella on?
Alueella Mijnendienst (asuinalue) poliisi kirjasi 70 rikosta 1 000 asukasta kohden vuodessa, kun koko kunnassa vastaava luku oli 53 ja koko maassa 45. Leefbaarometerin arvio asumisviihtyvyydestä on heikko.
Mitä lähipalveluja osoitteen Het Arsenaal 2 ympäristössä on?
Asuinalueen keskimääräiset etäisyydet: suuri ruokakauppa 600 m, yleislääkäri 700 m, alakoulu 300 m, päiväkoti 300 m (CBS). Tällä sivulla näkyvät lähin koulu, joukkoliikennepysäkki, latauspiste ja lastenhoitopaikka sekä niiden etäisyydet tästä osoitteesta.
Mistä nämä tiedot ovat peräisin?
Viranomaisten julkisista tietolähteistä: BAG ja Kadaster (asunnon ominaisuudet, tontti), EP-Online (energialuokka), CBS (asuinalueen tilastot, hintaindeksi, energiankulutus), RIVM (melu, ilma, valo, viheralueet), Klimaateffectatlas ja LIWO (kuumuus, vesi), poliisin avoin data ja Leefbaarometer (turvallisuus) sekä ADS-B-verkostot (lentoliikenne). Kaikki laskelmat ovat suuntaa antavia, eivät kiinteistön arvonmäärityksiä tai asiantuntijaneuvontaa.