Jan Lievensstraat 78

2526 LR 's-Gravenhage · Schildersbuurt-Noord, Den Haag

  • Kerrostaloasunto
  • Rakennusvuosi 1985
  • 56 m² asuinpinta-alaa
  • A energialuokka
Vertaile
Tekoälyavustaja

Kysykää kohteesta Jan Lievensstraat 78

Kysykää asunnosta, asuinalueesta, arvosta tai kustannuksista. Avustaja vastaa tämän sivun tietojen pohjalta ja hakee tarvittaessa ajantasaista lisätietoa.

Vastaukset ovat suuntaa antavia, eikä niitä tule pitää neuvontana. Keskustelut tallennetaan avustajan kehittämistä varten.

Lyhyesti

Osoitteessa Jan Lievensstraat 78 paikkakunnalla 's-Gravenhage sijaitsee kerrostaloasunto vuodelta 1985 , jonka asuinpinta-ala on 56 m² ja energialuokka on A. Sijainti: asuinalue Schildersbuurt-Noord (kunta: Den Haag). Suuntaa antava markkina-arvo on € 212.000–€ 236.000. Elinympäristö: melutaso 54 dB (kohtalainen), ilmanlaatu yli WHO:n ohjearvon, viheralueiden osuus 26 % 500 m:n säteellä, tulvatilanteessa veden syvyys enimmillään 1,5 m. Lentoliikenne: noin 25 lentokonetta päivässä alle 3 000 m:n korkeudella 2 km:n säteellä. Asuinalueen asumisviihtyvyys: tyydyttävä.

Kaikki tämän sivun tiedot ovat peräisin julkisista rekistereistä ja kartoista, ja ne ovat maksuttomia. Tietojen kerääminen itse vie tuntikausia asuntoa kohden – täällä ne ovat koossa sekunnissa. Kunkin osion alta voitte lukea, mitä luvut tarkoittavat täällä asumisen kannalta.

Sijainti

BAG:n mukainen sijainti (52.06956, 4.30834). Avatkaa OpenStreetMapissa

Suuntaa antava arvohaarukka

Tämän asunnon suuntaa antava markkina-arvo € 212.000 – € 236.000 keskiarvo € 224.000 · hintataso syy 2026 € 4.000 / m² · 56 m²

Markkinat

  • +4,4% myyntihinnat Den Haag vuodessa (CBS-hintaindeksi, syy 2026)
  • € 465.418 keskimääräinen myyntihinta kunnassa Den Haag vuonna 2025 (CBS/Kadaster)
  • € 246.000 keskimääräinen WOZ-verotusarvo: asuinalue Schildersbuurt-Noord (CBS 2024)

Näin arvio on laskettu

LähdeLähtöarvoNykyiseen hintatasoonPainoarvo
40 vertailukelpoista asuntoa 310 m:n säteellä
WOZ-verotusarvon indeksoitu mediaani / m²
€ 4.049/m² € 226.744 83%
Keskiarvo, asuinalue: Schildersbuurt-Noord
CBS:n WOZ-verotusarvo 2024 (€ 246.000) / keskiarvo 79 m²
€ 3.114/m² € 211.676
+21,4% ajankohdasta 2023 K1 lähtien
17%

Vastaavat asunnot lähistöllä (löytyi 41)

Vertailukelpoiset asunnot

Tutustukaa suuntaa antavan arvohaarukan perustana oleviin lähialueen vertailuasuntoihin, niiden neliöhintoihin ja etäisyyksiin.

Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.

Luokaa maksuton käyttäjätili Kirjautukaa sisään

Laskentatapa: kunkin lähteen arvo on muunnettu arvostuspäivän hintatasosta nykyiseen hintatasoon CBS:n vanhojen omistusasuntojen hintaindeksillä. Indeksi on maakuntakohtainen, mutta kaupungeissa Amsterdam, Rotterdam, Den Haag ja Utrecht käytetään kaupunkikohtaista indeksiä. Viimeisimpien kuukausien osalta käytetään valtakunnallista kuukausi-indeksiä. Keskiarvo lasketaan painotettuna, ja arvohaarukka perustuu lähteiden väliseen hajontaan (vähintään 5 %). Asunnon kuntoa, sijaintia kadun varrella, maanvuokraoikeutta tai erityispiirteitä ei ole huomioitu. Tämä ei ole kiinteistön arvonmääritys.

Vuokrata vai ostaa?

Vastaavan asunnon vuokraaminen

€ 1.360 – € 1.600 kuukaudessa

Markkinatasoinen vuokra: lähialueen 46 samantyyppisen vuokra-asunnon mediaani on € 26,40/m², tässä laskettuna pinta-alalle 56 m².

Tämän asunnon ostaminen

€ 1.060 kuukaudessa

Annuiteettilyhenteinen asuntolaina € 224.000 (arvohaarukan keskikohta), korko 3,9 %, laina-aika 30 vuotta, koko hinta lainalla: ensimmäisen kuukauden korko € 730 ja lyhennys € 330. Ei sisällä ylläpitokuluja, veroja eikä korkovähennystä.

Kumpi on järkevämpää?

Ostaminen on edullisempaa

Asuntolainan kuukausierästä (€ 1.060) € 730 on korkoa (osuus, jota ette saa takaisin) ja € 330 lyhennystä (varallisuuden kartuttamista). Pelkkä korko on pienempi kuin vastaavan asunnon vuokra (€ 1.480).

Voitte käyttää omaa omarahoitusosuuttanne, korkoanne ja vuokraanne Kuukausittaiset asumiskulut -osion laskelmassa.

Ominaisuudet

Asuntotyyppi
Kerrostaloasunto
Käyttötarkoitus
Asuinkäyttö
Rakennusvuosi
1985
Asuinpinta-ala
56 m²
Rakennuksen pinta-ala
126 m²
Tontin pinta-ala
1.726 m²
Energialuokka
A (23 joulukuu 2019)
Käyttöyksikön tila
Käytössä
Rakennuksen tila
Käytössä
BAG-osoitetunnus
0518200000868840
BAG-käyttöyksikkö
0518010000868841
BAG-rakennus
0518100000301649
Lähde ja menetelmä

Basisregistratie Adressen en Gebouwen (Kadaster) ja energialuokkarekisteri. Tontin pinta-ala tarkoittaa kiinteistörekisteriin merkittyä kokonaispinta-alaa. Kerrostaloasunnoissa se kattaa rakennuksen koko tontin.

Tontti, maaperä ja kaavoitus

Maaperä on täällä vakaa.

Tontin pinta-ala (BAG)
1.726 m² rakennuksen koko tontti
Perustusten vaurioitumisriski alueella Schildersbuurt-Noord
0,0 %:ssa asunnoista perustuspaalujen lahoamisriski (erittäin matala) vuoden 2050 voimakkaan ilmastonmuutoksen skenaario 0,0 %, epätasainen painuminen 1,0 % — Klimaateffectatlas (Deltares/KCAF)
Maan vajoaminen alueella Schildersbuurt-Noord
−1,3 mm vuodessa pintakerroksissa −0,5 mm; kunta Den Haag: −1,1 mm
Kadaster, korkeus, kaavoitus, maaperä
haetaan…
Lähde ja menetelmä

Tontti: Kadaster (BRK, PDOK-palvelun kautta; tontin raja näkyy yllä olevassa kartassa). Korkeus: Actueel Hoogtebestand Nederland. Kaavoitus: ruimtelijkeplannen.nl (asemakaavat 1.1.2024 asti; uudemmat määräykset ovat kunnan elinympäristökaavassa). Maaperä ja perustukset: Klimaateffectatlas (CC BY 4.0) ja RVO/KCAF. Tiedot ovat suuntaa antavia, eivät rakennusteknistä tai oikeudellista neuvontaa.

Aurinko ja varjot

Miten julkisivut, piha ja katto suuntautuvat aurinkoon nähden, ja kuinka paljon ympäröivät rakennukset varjostavat niitä? Laskenta perustuu auringon sijaintiin ja 3D BAG -aineiston rakennuskorkeuksiin.

Julkisivut, piha, katto ja päivänvalo
lasketaan…
Auringon rata asunnon yllä (paikallista aikaa): kesällä korkealla, talvella matalalla. Keskipiste = suoraan yläpuolella, reuna = horisontti. Vihreä piste = pihan suunta.

tämä asunto rakennusten varjot tonttia auringon suunta

Rakennukset ja korkeudet: 3D BAG (TU Delft, CC BY 4.0; katon korkeus = 70. persentiili tämän asunnon maanpinnasta mitatuista korkeuksista, lähde AHN). Tontti: Kadaster (BRK). Auringon sijainti: NOAA-algoritmi, paikallista aikaa. Ilmakuva: PDOK, Beeldmateriaal Nederland (CC BY 4.0). Suuntaa antava: puita, aitoja, kattolyhtyjä ja maastonmuotoja ei ole huomioitu.

Energia ja lämmitys

Energiatehokas asunto: pienet energiakulut, miellyttävä sisäilmasto ja monissa pankeissa edullisemmat asuntolainaehdot. Energiatehokkuuden lisäparannuksista on enää vähän hyötyä. Vastaavan asunnon vuotuiset energiakulut ovat noin € 237 pienemmät kuin paikkakunnan Schildersbuurt-Noord asunnoissa keskimäärin.

Energialuokka

A rekisteröity energialuokka (energiaindeksi)

Tarkastuspäivä
23 joulukuu 2019
Energialuokka A tai parempi alueella Schildersbuurt-Noord
33% asunnoista

Määritetty ennen vuotta 2021 käytetyllä menetelmällä; vuodesta 2021 lähtien käytössä on NTA 8800.

Kulutus ja kustannukset

€ 127 kuukaudessa keskimääräisellä kulutuksella

Maakaasu
580 m³ vuodessa; asuinalue 680
Sähkö
1.520 kWh vuodessa; asuinalue 1.900
Vuosikustannukset
€ 1.524 kaasu € 805, sähkö € 395, kiinteät maksut € 324
Keskimääräinen asunto alueella Schildersbuurt-Noord
€ 1.761 vuodessa
Aurinkopaneelit
8% vastaavista asunnoista; asuinalue 3%
Lähde ja menetelmä

Kohteeseen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavat asunnot toimitettu keskimääräinen energiamäärä (CBS 2025, lämpötilakorjattu) ajankohdan syy 2026 keskimääräisillä kuluttajahinnoilla (CBS: 1,39/m³ ja 0,26/kWh veroineen, perusmaksut ja energiaveron hyvitys huomioituina). Todellinen kulutus riippuu asukkaista ja laitteistosta.

Siirtyminen puhtaaseen lämmitykseen ja tuet

Asuinalueen kaukolämpöverkko
4% asunnoista liitetty verkkoon (2023)
Lämmitys alueella Schildersbuurt-Noord
88 % asuntokohtainen lämmityskattila, 6 % kiinteistökohtainen keskuslämmitys, 5 % kaukolämpöä 2022
Geotermisen energian potentiaali
Epäsuotuisa Slochteren-muodostuma, WarmteAtlas

ISDE 2026 (500 miljoonaa €): tukea eristykseen, lämpöpumppuun (myös hybridimalliin), aurinkolämpöjärjestelmään, ilmanvaihtoon ja kaukolämpöverkkoon liittymiseen (kiinteä tuki 3 775 €). Lämpöpumppujen tuet vaihtelevat tyypin ja tehon mukaan noin 500 €:sta yli 13 000 €:oon. Tukea haetaan RVO:lta asennuksen jälkeen. ISDE-tuki RVO:lta · Energiesubsidiewijzer (myös kuntien tuet)

Energialuokat alueella Schildersbuurt-Noord

  • A tai parempi 33% 1.400
  • B 24% 1.025
  • C 26% 1.096
  • D 8% 335
  • E 3% 119
  • F 2% 83
  • G 4% 186
  • Ei energialuokkaa 0% 10
Lähde ja menetelmä

Energialuokka ja energialuokkien jakauma: EP-Online (RVO) oman tietokantamme kautta; kulutusprofiilit: CBS 85140NED (CC BY 4.0); hinnat: CBS 85592NED; asuinalueen kulutus: CBS Kerncijfers; kaukolämpöverkot, suunnitelmat, kokeilualueet ja lämmitysmuotojen jakauma: WarmteAtlas (RVO, asuinaluetasolla; suunnitelmat on kohdistettu asuinalueisiin, joiden keskipiste on suunnittelualueella); ISDE: RVO. Suuntaa antavia tietoja, ei energianeuvontaa.

Kuukausittaiset asumiskulut: omistus- vai vuokra-asunto

Käyttäkää laskelmassa omia kauppahinta- ja vuokratietojanne sekä omia oletuksianne. Kaikkia summia voi muuttaa. Tulos on suuntaa antava.

Omarahoitusosuus 10% Säästöt tai aiemmasta asunnosta vapautuva pääoma, joilla katatte osan kauppahinnasta.
Lainan lyhennystapa
Asuntolainan maksuerä (brutto) —
josta lyhennystä (jää varallisuudeksenne)
Kiinteät kulut —
Yhteensä kuukaudessa —
Kiinteät kulut kuukaudessa (keskiarvoja, muokatkaa tarvittaessa)
Kunta: Den Haag, 2026. Kiinteistövero (OZB) on 0,0505 % WOZ-verotusarvosta (WOZ-verotusarvo ei ole tiedossa, laskennassa on käytetty suuntaa antavaa arvohaarukkaa € 224.000 eli € 113 vuodessa), jätehuoltomaksu € 507 ja viemärimaksu € 195 vuodessa usean hengen kotitaloudelle (COELO).
Hoogheemraadschap van Delfland, 2026: asukasmaksu € 138, jätevedenpuhdistusmaksu € 346 (kolme kuormitusyksikköä) ja vesienhallintamaksu 0,0256 % WOZ-verotusarvosta (€ 57) vuodessa (CBS).
Pakollinen asuntolainan yhteydessä; keskimääräinen vakuutusmaksu.
Kunnossapitovaraus; usein 1 % asunnon arvosta vuodessa.
580 m³ kaasua ja 1.520 kWh sähköä vuodessa (CBS:n keskiarvo: tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavat asunnot), hinnat: syy 2026.
Vain kerrostaloasunnoissa.
Keskimääräinen liittymäpaketti.

Ostaa vai vuokrata?

KulueräOstaminenVuokraaminen
Yhteensä kuukaudessa——
Josta lyhennystä (varallisuuden karttuminen)——
Asumiskulut ilman lainanlyhennystä——
Lyhennetty 10 vuodessa——

Laskelma ei huomioi arvonkehitystä, asuntolainan korkovähennystä, laskennallista omistusasuntotuloa, asumistukea eikä vuokrankorotuksia. Laskelma on suuntaa antava, ei suositus.

Mitä tämän asunnon ostaminen maksaa?

Kauppahinnan lisäksi maksettavat kertaluonteiset kulut: vero, notaarikulut, kiinteistön arvonmääritys, neuvonta ja kuntotarkastus. Vuodesta 2018 lähtien lainaa on saanut enintään asunnon arvon verran, joten nämä kulut maksetaan omista varoista.

Ostajan kulut yhteensä—
Prosentteina kauppahinnasta—
Tästä verovähennyskelpoista (kertaluonteisesti)—
Tarvittavat omat varat kulut sekä se osa kauppahinnasta, jota ei rahoiteta lainalla—
Kuluerät (suuntaa antavat summat vuodelta 2026, muokatkaa tarvittaessa)
2 % kauppahinnasta, kun asunto tulee omaan käyttöön.
Sisältää kirjauksen Kadasterin rekisteriin ja selvityskulut; hinnat vaihtelevat notaareittain. Ei vähennyskelpoinen.
Vain asuntolainan yhteydessä; sisältää kirjauksen Kadasterin rekisteriin. Vähennyskelpoinen.
Lainanantaja edellyttää varmennettua arvonmääritysraporttia. Vähennyskelpoinen.
Yleensä 2 000–3 500 €, neuvojasta ja tilanteesta riippuen. Vähennyskelpoinen.
Kertamaksu 0,4 % asuntolainasta: alempi korko ja turvaverkko pakkomyynnin varalta; saatavilla, kun kauppahinta on enintään € 470.000 (2026). Vähennyskelpoinen.
Suositeltava ennen vuotta 1995 rakennetuissa asunnoissa; tämä asunto on rakennettu vuonna 1985. Tarkastuksessa selvitetään tekemättä jääneet huolto- ja korjaustyöt, perustusten ja katon kunto sekä mahdolliset kosteusongelmat. Ei vähennyskelpoinen.
Usein 1–1,5 % kauppahinnasta tai kiinteä palkkio. Ei vähennyskelpoinen.
Jos ette maksa 10 %:n vakuusmaksua itse, pankkitakaus maksaa noin 1 % vakuusmaksun määrästä. Ei vähennyskelpoinen.
Muuttopalvelu, lattiat, verhot ja pienet muutostyöt; kustannukset vaihtelevat yksilöllisten tarpeiden mukaan.

Suuntaa antavat summat perustuvat tavanomaisiin hintoihin; pyytäkää tarjoukset notaarilta, arvioijalta ja neuvojalta. Vähennyskelpoiset kulut vähennetään kertaluonteisesti tuloverotuksessa ostovuonna. Ei taloudellista neuvontaa.

Hyödyllisiä työkaluja

Sisustuksen uudistaminen tekoälyllä

Ladatkaa kuva huoneesta ja valitkaa tyyli, niin näette puolessa minuutissa, miltä huone voisi näyttää. Itse huone pysyy ennallaan, vain sisustus muuttuu.

Tämä työkalu on tarkoitettu kirjautuneille käyttäjille. Tilin luominen on ilmaista.

Kirjautukaa sisään

Asuinalue, kaupunginosa ja kunta

Kunta

Den Haag

Asunnot
281.368
Asukkaita
568.945
Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
€ 362.000
Omistusasunnot
42%
Keskimääräinen rakennusvuosi
1961
Yleisin
Kerrostaloasunto (79%)
Kaikki tiedot: Den Haag →

Keitä asuinalueella asuu?

Keitä asuinalueella asuu?

Verratkaa CBS:n asuinaluetta, kaupunginosaa ja kuntaa koskevia tietoja koko maan lukuihin: tausta, koulutus, tulot, etuudet ja työllisyys.

Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.

Luokaa maksuton käyttäjätili Kirjautukaa sisään

Lähipalvelut ja liikenneyhteydet

Ruokaostokset hoituvat kävellen. Alakoulu on kävelymatkan päässä, mikä helpottaa lapsiperheiden arkea. Joukkoliikenteen pysäkki on aivan lähellä. Kaupunkimainen ympäristö: kaikki on lähellä, mutta myös vilskettä riittää.

Suuri ruokakauppa
300 m
keskimääräinen etäisyys asuinalueella
Yleislääkärin vastaanotto
400 m
keskimääräinen etäisyys asuinalueella
Alakoulu
500 m
keskimääräinen etäisyys asuinalueella
Päiväkoti
400 m
keskimääräinen etäisyys asuinalueella
Lähin alakoulu
330 m
Zuidwalschool
Lähin joukkoliikennepysäkki
120 m
Om en Bij · tram · 11 vertrekken per uur overdag
Lähin latauspiste
50 m
Jacob Jordaensplein 18 - EQUANS Den Haag Perceel 1
Lähin lastenhoitopaikka
250 m
Doedijntje
Lähin antennimasto
90 m
Zendmast 2G, 4G, 5G · 3 antennes · 18 m hoog · veilige afstand 36,4 m
Koulut 3 km:n säteellä
47
Kaupungistumisaste
Erittäin kaupunkimainen
8.899 osoitetta / km²
Lähde ja menetelmä

Tieverkkoa pitkin mitatut etäisyydet ovat asuinalueen kaikkien asukkaiden keskiarvoja (CBS). Etäisyydet kouluun (DUO), joukkoliikennepysäkille (OVapi/GTFS, arkipäivän lähdöt), antennimastoon (Antenneregister), latauspisteelle ja lastenhoitopaikkaan on mitattu linnuntietä tästä osoitteesta oman tietokantamme perusteella.

Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet

Melu

54 dB Kohtalainen

enintään 45 dB: erittäin hiljainenyli 70 dB: äärimmäisen meluisa

Tieliikenne
54 dB
Junaliikenne
alle 40 dB
Lentoliikenne
alle 40 dB
Tuulivoimalat
ei lainkaan
Tieliikenne yöllä
43 dB
Junaliikenne yöllä
31 dB

Alueella Schildersbuurt-Noord (asuinalue) 24 %:ssa asunnoista melutaso on korkeampi kuin tässä osoitteessa. Alueen keskiarvo on 53 dB.

Kohtalainen: liikenne kuuluu kuten asuinalueen läpikulkukadulla. Sisällä sitä tuskin huomaa ikkunoiden ollessa kiinni. Ulkona voi hyvin oleskella, mutta täysin hiljaista ei ole koskaan. Merkittävin melulähde on tieliikenne (54 dB).

Lähde ja menetelmä

Lden: päivä-, ilta- ja yöajan melualtistuksen vuosikeskiarvo (RIVM-melukartat 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024, 10 m:n ruudukko). Karkea arvio, ei rakennuksen julkisivulta mitattu arvo. WHO suosittelee tieliikennemelulle enintään 53 dB:n ja lentoliikennemelulle 45 dB:n tasoa.

Tulva

1,46 m Huomattava

Jos alue tulvii, veden syvyys voi suurinta tulvasyvyyttä kuvaavan kartan mukaan olla tässä kohdassa jopa 1,46 m.

Tulvalle alttiit asunnot alueella Schildersbuurt-Noord
100%
Näistä tulvasyvyys yli 0,5 m
95%
Suurin tulvasyvyys asuinalueella
2,02 m

Huomattava: maantasokerros voi joutua veden alle, mikä vaurioittaa lattioita, keittiötä ja talotekniikkaa. Kuivana pysyvä ylempi kerros, johon voi siirtyä, ja lattiatason yläpuolelle sijoitettu mittarikaappi ovat täällä tärkeitä. Kysykää aiemmista vesivahingoista. Tulvan todennäköisyys on äärimmäisen pieni (alle 1/30 000 vuodessa): veden syvyys kertoo, mitä tulvan sattuessa tapahtuu, ja todennäköisyys kertoo, kuinka usein se voi tapahtua.

Lähde ja menetelmä

LIWO (Rijkswaterstaat), tulvan suurinta veden syvyyttä kuvaava kartta, 25 m:n ruudukko; tulvan todennäköisyys: Klimaateffectatlas. Veden syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Tulvapenkereet ja muut tulvasuojarakenteet on mitoitettu tämän todennäköisyyden perusteella.

Ilmanlaatu

  • NO₂ 18,9 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
  • PM2,5 9,1 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
  • PM10 16,5 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon

Saastunut ilma: ylittää vuoden 2030 eurooppalaiset raja-arvot, yleensä lähellä sijaitsevan vilkkaan tien, teollisuuden tai intensiivisen karjatalouden vuoksi. Tämä on syytä huomioida etenkin hengitystieoireista kärsivien ja pienten lasten kohdalla. Tuulettaminen talon rauhallisemmalta puolelta auttaa.

Keskimäärin alueella Schildersbuurt-Noord: NO₂ 18,6, PM2,5 9,0 µg/m³.

Lähde ja menetelmä

Pitoisuuksien vuosikeskiarvot 25 m:n tarkkuudella (RIVM, uusin kartta). Palkin viiva osoittaa WHO:n ohjearvon (NO₂ 10, PM2,5 5, PM10 15 µg/m³). Väri kuvaa pitoisuuden suhdetta WHO:n ohjearvoon ja EU:n vuoden 2030 raja-arvoon.

Valo yöllä

Erittäin kirkas

pimeäerittäin valoisa

Keskiarvo alueella Schildersbuurt-Noord: erittäin kirkas.

Erittäin valoisa: kuuluu Alankomaiden valoisimpaan 10 prosenttiin, yleensä kasvihuoneiden, teollisuuden, suurten teiden tai kaupungin keskustan lähellä. Varautukaa oranssina hohtavaan yötaivaaseen ja siihen, että pimennysverhot ovat välttämättömät.

Lähde ja menetelmä

Satelliittien mittaama ylöspäin suuntautuva keinovalo (RIVM:n valopäästökartta 2023, 375 m:n ruudukko). Luokitus perustuu vertailuun kaikkien Alankomaiden asuntojen kanssa: pimeä tarkoittaa pimeimpään 20 %:iin ja erittäin valoisa valoisimpaan 10 %:iin kuuluvia asuntoja.

Asuinalueen kasvillisuus

26% kasvillisuutta 500 m:n säteellä

Keskiarvo alueella Schildersbuurt-Noord: 25 %.

Vähän kasvillisuutta: enimmäkseen päällystettyjä pintoja ja kattoja, vain harvoja puutarhoja ja puita. Tällaiset asuinalueet kuumenevat kesällä enemmän ja tuntuvat levottomammilta. Kasvillisuuden lisääminen esimerkiksi seinustaistutuksilla tai puilla auttaa heti.

Lähde ja menetelmä

Kasvillisuuden (ruoho, pensaat, puut) osuus osoitetta ympäröivässä 500 m:n ruudussa (RIVM groenkaart 2022). Puolella Alankomaiden asunnoista kasvillisuuden osuus 500 m:n säteellä on yli 52 % ja joka kymmenennellä alle 32 %.

Ydinturvallisuusvyöhyke: Kerncentrale Borssele, etäisyys 82 km (vyöhyke 100 km:n säteellä: joditablettien käyttö alle 18-vuotiailla ja raskaana olevilla); Kerncentrale Doel (B), etäisyys 83 km (vyöhyke 100 km:n säteellä: joditablettien käyttö alle 18-vuotiailla ja raskaana olevilla). Säteilyvaaratilanteita koskevan kansallisen kriisisuunnitelman mukaiset suojelutoimien vyöhykkeet.

Lentoliikenne tämän osoitteen yllä

Lentoliikenne tämän osoitteen yllä

Katsokaa, kuinka monta lentokonetta alueen yli lentää päivittäin, millä korkeudella, mihin aikaan ja mihin lentoasemiin lennot liittyvät.

Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.

Luokaa maksuton käyttäjätili Kirjautukaa sisään

Ilmasto ja turvallisuus

Lämpöstressi pysyy talon ympärillä kohtuullisena myös kuumina päivinä, ja ympäristö viilenee illalla melko hyvin.

Kuumuus

46–48 °C äärimmäinen lämpöstressi

Koettu lämpötila kuumana kesäpäivänä (2022), 1 m:n päässä talosta.

Lämpösaarekevaikutus
yli 2 °C lämpimämpää kuin ympäröivällä maaseudulla
Lämpimät yöt (vähintään 20 °C)
8–14 yötä vuodessa
Etäisyys viileään paikkaan
0–200 m
Keskiarvo alueella Schildersbuurt-Noord
46 °C koettu lämpötila

Vesi

Äärimmäisen pieni tulvan todennäköisyys

Todennäköisyys, että veden syvyys on vähintään 20 cm tulvavallin murtumisen tai korkean vedenpinnan vuoksi: alle 1/30 000 vuodessa. Veden enimmäissyvyys tulvan sattuessa: 1,46 m.

Sadevesi rankkasateella (70 mm tunnissa)
ei sadeveden virtausreittiä aivan talon vieressä
Pohjaveden aiheuttamat haitat vuonna 2050
Vähäinen kasvu
Kuivana säilyvä kerros alueella Schildersbuurt-Noord
96% asunnoista vakavimmassa tulvatilanteessa
Asunnot alueella Schildersbuurt-Noord, joissa todennäköisyys on kohtalainen tai suuri
0%

Ympäristön onnettomuusriskit

Suurjännitelinja
ei yhtään 2 km:n säteellä
Tuulivoimala
ei yhtään 5 km:n säteellä
Vaaraa aiheuttava toiminta 1 km:n säteellä
Aardgasstation, buisleiding

Alueella Schildersbuurt-Noord sijaitsevista asunnoista 0% on suurjännitelinjan magneettikenttävyöhykkeellä ja 0% enintään 1 km:n päässä tuulivoimalasta.

Lähde ja menetelmä

Kuumuus, vesi ja pohjavesi: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0; koettu lämpötila ja lämpösaarekevaikutus 2022, tulvan todennäköisyys ja veden syvyys valtakunnallisten tulvaskenaarioiden perusteella, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 korkean skenaarion mukaan, sadeveden virtausreitit sademäärän ollessa 70 mm tunnissa). Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet (magneettikenttävyöhyke); tuulivoimalat: RIVM; vaaraa aiheuttava toiminta: Register Externe Veiligheidsrisico's, saatavilla RIVM Atlas Leefomgeving -palvelusta (toiminta, jonka riskien huomiointialue ulottuu 1 km:n säteelle). Karttoihin perustuvia suuntaa antavia arvioita, ei mittauksia.

Turvallisuus ja asumisviihtyvyys

Asumisviihtyvyys alueella Schildersbuurt-Noord (asuinalue)

Tyydyttävä Leefbaarometer 2024, luokka 5 / 9

  • Fyysinen ympäristö: tyydyttävä
  • Asunnot: heikko
  • Lähipalvelut: erinomainen
  • Sosiaalinen yhteenkuuluvuus: riittämätön
  • Häiriöt ja turvattomuus: erittäin heikko

Leefbaarometer 3.0 (BZK): asumisviihtyvyyden arvio yhdeksässä luokassa. Viittä osa-aluetta verrataan valtakunnalliseen keskiarvoon. Lisätietoa tästä asuinalueesta

Rikokset alueella Schildersbuurt-Noord (asuinalue)

92 1 000 asukasta kohti vuodessa +1% edellisvuoteen verrattuna

Kirjattu syy 2025 – elo 2026
878
Kaupunginosa Schildersbuurt
76 1 000:ta kohti
Kunta Den Haag
72 1 000:ta kohti
Nederland
45 1 000:ta kohti
Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
3,5 15 asuntomurtoa

Yleisin

Vernieling
95
Mishandeling
78
Fietsdiefstal
68
Diefstal uit auto
49
  1. 7052021
  2. 7302022
  3. 6952023
  4. 8192024
  5. 7942025

Selvästi maan keskiarvoa korkeampi. Kyseessä on usein vilkas keskustan tai aseman lähialue, joskus taas asuinalue, jolla on pitkäaikaisia ongelmia. Leefbaarometer ja iltakäynti alueella auttavat selvittämään, kummasta on kyse.

Lähde ja menetelmä

Poliisin kirjaamat rikokset asuinalueittain (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Pienillä asuinalueilla määrät ovat pieniä. Tarkastelkaa lukua suhteessa asukkaiden ja asuntojen määrään. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.

Asuntoraportti ja tarjoussuositus

Aiotteko tehdä tarjouksen kohteesta Jan Lievensstraat 78? Selvittäkää asunnon todellinen arvo.

Maksuton sivu kertoo faktat. Raportti vastaa ratkaisevaan kysymykseen: paljonko tarjoan? Kolme euromääräistä skenaariota, joiden pohjana ovat Kadasterin tiedot vastaavien asuntojen toteutuneista kauppahinnoista, laskennallinen arvo, kunnan tilastot pyyntihinnan ylittävistä tarjouksista ja asunnon kunto kuvien perusteella. Lisäksi saatte kysymykset, jotka kannattaa esittää kiinteistönvälittäjälle ennen allekirjoittamista.

Laskentaesimerkki: jo 2% liian korkea tarjous tarkoittaa, että 450 000 €:n asunnosta maksetaan 9 000 € liikaa. Raportti maksaa 19 €.

Varovainenalle pyyntihinnan tai sen tuntumassa, jos tarjoajia on vähän
Markkinatason mukainenmillä hinnalla vastaavia asuntoja on täällä myyty viime kuukausina
Vahva tarjousyli markkinatason mutta arvohaarukan sisällä
  • Tarjousstrategia: kolme vaihtoehtoa
    Kolme euromääräistä tarjousvaihtoehtoa: varovainen tarjous, markkinatasoinen tarjous ja tarjous, jolla on hyvät mahdollisuudet menestyä. Ne perustuvat laskennalliseen arvoon, vertailukelpoisiin asuntokauppoihin ja siihen, kuinka paljon kunnassa maksetaan yli pyyntihinnan.
  • Vertailukaupat Kadasterista
    Lähialueen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavien asuntojen toteutuneet kauppahinnat kartalla ja taulukossa, indeksoituina nykyhetkeen.
  • Laskennallinen arvo ja aiemmat kaupat
    Automaattinen arvonmääritys arvohaarukoineen, tämän osoitteen kauppahistoria ja WOZ-verotusarvon kehitys vuosien varrella.
  • Kunnan asuntomarkkinatilastot
    Myyntiaika, pyyntihinnan ylitysprosentti, hinta per m² ja tämän asuntotyypin kysynnän ja tarjonnan suhdetta kuvaava mittari (NVM) kertovat, kuinka paljon kilpailua on odotettavissa.
  • Kysymyksiä kiinteistönvälittäjälle
    Asuntonäyttöä varten räätälöity kysymyslista, joka perustuu rakennusvuoteen, energialuokkaan, ympäristön riskeihin, myynti-ilmoitukseen ja kuva-analyysiin.
  • Asunnon kunto kuvien perusteella
    Kuvantunnistusmalli arvioi myynti-ilmoituksen kuvista yleiskunnon, keittiön ja kylpyhuoneen sekä näkyvät puutteet ja antaa suuntaa antavan kunnostusbudjetin.
  • Kuukausittaiset asumiskulut eri tarjoushinnoilla
    Kunkin vaihtoehdon kuukausikulut: asuntolaina, ostajan kaupantekokulut, kunnalliset maksut, energia ja kunnossapito sekä vertailuksi vuokralla asuminen.
  • Mukana myös kaikki maksuttoman sivun tiedot
    Asunto, asuinalue, energia, elinympäristö, ilmasto, turvallisuus ja lentoliikenne tiiviisti koottuna yhteen PDF-tiedostoon.

Haluatteko vertailla useita asuntoja? 5 raporttia hintaan 39 € kuukaudessa, lisäraportit 6 € kappaleelta. Ei kiinteistön arvonmääritystä eikä takuuta, vaan lukuja, joilla voitte perustella tarjouksenne.

Usein kysyttyä: Jan Lievensstraat 78

Millainen asunto on osoitteessa Jan Lievensstraat 78?

Osoitteessa Jan Lievensstraat 78 ('s-Gravenhage) sijaitseva asunto on appartement, rakennettu vuonna 1985, asuinpinta-ala 56 m². Asuinalue on Schildersbuurt-Noord ja kunta Den Haag.

Mikä on osoitteessa Jan Lievensstraat 78 sijaitsevan asunnon energialuokka?

Rekisteröity energialuokka on A (rekisteröity 23 joulukuu 2019). Vastaavan asunnon kaasu- ja sähkökulut ovat keskimäärin € 127 kuukaudessa.

Mikä on osoitteessa Jan Lievensstraat 78 sijaitsevan asunnon arvioitu arvo?

Suuntaa antavan markkina-arvon alaraja on € 212.000 ja yläraja € 236.000 (keskikohta € 224.000, hintataso syy 2026). Arvio perustuu asuinalueen vastaavien asuntojen WOZ-verotusarvoihin, pyyntihintoihin ja toteutuneisiin asuntokauppoihin. Kyseessä on suuntaa antava arvio, ei kiinteistön arvonmääritys.

Mikä on osoitteessa Jan Lievensstraat 78 sijaitsevaa asuntoa vastaavan asunnon kuukausivuokra?

Lähialueen vastaavien vuokra-asuntojen kuukausivuokran mediaani on € 1.480 (€ 26/m², 46 asuntoa). Tämän sivun pisteytyksestä selviää, kuuluuko vuokra sääntelyn piiriin.

Kuinka hiljaista osoitteessa Jan Lievensstraat 78 on?

Melutason vuosikeskiarvo julkisivun kohdalla on 54 dB Lden (kohtalainen). Suurin melulähde on tieliikenne. Päivittäin noin 25 lentokonetta lentää 2 km säteellä asunnosta alle 3 000 m korkeudessa.

Voiko osoitteessa Jan Lievensstraat 78 tulvia?

Kyllä, teoriassa: tulvan aikana veden syvyys voi täällä olla jopa 1,46 m (huomattava). Todennäköisyys, että vettä kertyy vähintään 20 cm, on äärimmäisen pieni (alle 1/30 000 vuodessa).

Kuinka turvallista osoitteen Jan Lievensstraat 78 asuinalueella on?

Alueella Schildersbuurt-Noord (asuinalue) poliisi kirjasi 92 rikosta 1 000 asukasta kohden vuodessa, kun koko kunnassa vastaava luku oli 72 ja koko maassa 45. Leefbaarometerin arvio asumisviihtyvyydestä on tyydyttävä.

Mitä lähipalveluja osoitteen Jan Lievensstraat 78 ympäristössä on?

Asuinalueen keskimääräiset etäisyydet: suuri ruokakauppa 300 m, yleislääkäri 400 m, alakoulu 500 m, päiväkoti 400 m (CBS). Tällä sivulla näkyvät lähin koulu, joukkoliikennepysäkki, latauspiste ja lastenhoitopaikka sekä niiden etäisyydet tästä osoitteesta.

Mistä nämä tiedot ovat peräisin?

Viranomaisten julkisista tietolähteistä: BAG ja Kadaster (asunnon ominaisuudet, tontti), EP-Online (energialuokka), CBS (asuinalueen tilastot, hintaindeksi, energiankulutus), RIVM (melu, ilma, valo, viheralueet), Klimaateffectatlas ja LIWO (kuumuus, vesi), poliisin avoin data ja Leefbaarometer (turvallisuus) sekä ADS-B-verkostot (lentoliikenne). Kaikki laskelmat ovat suuntaa antavia, eivät kiinteistön arvonmäärityksiä tai asiantuntijaneuvontaa.