Koninginneweg 75
2982 AH Ridderkerk · Centrum, Ridderkerk
- Kerrostaloasunto
- Rakennusvuosi 1959
- 79 m² asuinpinta-alaa
- C energialuokka
Kysykää kohteesta Koninginneweg 75
Kysykää asunnosta, asuinalueesta, arvosta tai kustannuksista. Avustaja vastaa tämän sivun tietojen pohjalta ja hakee tarvittaessa ajantasaista lisätietoa.
Lyhyesti
Osoitteessa Koninginneweg 75 paikkakunnalla Ridderkerk sijaitsee kerrostaloasunto vuodelta 1959 , jonka asuinpinta-ala on 79 m² ja energialuokka on C. Sijainti: asuinalue Centrum (kunta: Ridderkerk). Suuntaa antava markkina-arvo on € 279.000–€ 332.000. Elinympäristö: melutaso 59 dB (vilkas), ilmanlaatu yli WHO:n ohjearvon, viheralueiden osuus 41 % 500 m:n säteellä, tulvatilanteessa veden syvyys enimmillään 2,6 m. Lentoliikenne: noin 38 lentokonetta päivässä alle 3 000 m:n korkeudella 2 km:n säteellä. Asuinalueen asumisviihtyvyys: tyydyttävä.
Kaikki tämän sivun tiedot ovat peräisin julkisista rekistereistä ja kartoista, ja ne ovat maksuttomia. Tietojen kerääminen itse vie tuntikausia asuntoa kohden – täällä ne ovat koossa sekunnissa. Kunkin osion alta voitte lukea, mitä luvut tarkoittavat täällä asumisen kannalta.
Sijainti
Suuntaa antava arvohaarukka
Markkinat
- +3,8% myyntihinnat Zuid-Holland vuodessa (CBS-hintaindeksi, syy 2026)
- € 428.160 keskimääräinen myyntihinta kunnassa Ridderkerk vuonna 2025 (CBS/Kadaster)
- € 276.000 keskimääräinen WOZ-verotusarvo: asuinalue Centrum (CBS 2024)
Näin arvio on laskettu
| Lähde | Lähtöarvo | Nykyiseen hintatasoon | Painoarvo |
|---|---|---|---|
| 40 vertailukelpoista asuntoa 380 m:n säteellä WOZ-verotusarvon indeksoitu mediaani / m² |
€ 3.620/m² | € 285.980 | 56% |
| 8 vertailukelpoisen asunnon pyyntihinnat Pyyntihinnan indeksoitu mediaani / m² |
€ 4.250/m² | € 335.750 | 33% |
| Keskiarvo, asuinalue: Centrum CBS:n WOZ-verotusarvo 2024 (€ 276.000) / keskiarvo 85 m² |
€ 3.247/m² | € 314.041 +22,4% ajankohdasta 2023 K1 lähtien |
11% |
Vastaavat asunnot lähistöllä (löytyi 48)
Vertailukelpoiset asunnot
Tutustukaa suuntaa antavan arvohaarukan perustana oleviin lähialueen vertailuasuntoihin, niiden neliöhintoihin ja etäisyyksiin.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Laskentatapa: kunkin lähteen arvo on muunnettu arvostuspäivän hintatasosta nykyiseen hintatasoon CBS:n vanhojen omistusasuntojen hintaindeksillä. Indeksi on maakuntakohtainen, mutta kaupungeissa Amsterdam, Rotterdam, Den Haag ja Utrecht käytetään kaupunkikohtaista indeksiä. Viimeisimpien kuukausien osalta käytetään valtakunnallista kuukausi-indeksiä. Keskiarvo lasketaan painotettuna, ja arvohaarukka perustuu lähteiden väliseen hajontaan (vähintään 5 %). Asunnon kuntoa, sijaintia kadun varrella, maanvuokraoikeutta tai erityispiirteitä ei ole huomioitu. Tämä ei ole kiinteistön arvonmääritys.
Vuokrata vai ostaa?
Vastaavan asunnon vuokraaminen
Lähialueella on liian vähän vastaavia vuokra-asuntoja vuokra-arvion laatimiseen.
Tämän asunnon ostaminen
€ 1.440 kuukaudessa
Annuiteettilyhenteinen asuntolaina € 306.000 (arvohaarukan keskikohta), korko 3,9 %, laina-aika 30 vuotta, koko hinta lainalla: ensimmäisen kuukauden korko € 990 ja lyhennys € 450. Ei sisällä ylläpitokuluja, veroja eikä korkovähennystä.
Kumpi on järkevämpää?
Vertailuun tarvitaan sekä vuokra-arvio että suuntaa antava arvohaarukka.
Ominaisuudet
- Asuntotyyppi
- Kerrostaloasunto
- Käyttötarkoitus
- Asuinkäyttö
- Rakennusvuosi
- 1959
- Asuinpinta-ala
- 79 m²
- Rakennuksen pinta-ala
- 1.374 m²
- Tontin pinta-ala
- 107 m²
- Energialuokka
- C (1 heinäkuu 2022)
- Käyttöyksikön tila
- Käytössä
- Rakennuksen tila
- Käytössä
- BAG-osoitetunnus
- 0597200000272180
- BAG-käyttöyksikkö
- 0597010000272181
- BAG-rakennus
- 0597100000216472
Lähde ja menetelmä
Basisregistratie Adressen en Gebouwen (Kadaster) ja energialuokkarekisteri. Tontin pinta-ala tarkoittaa kiinteistörekisteriin merkittyä kokonaispinta-alaa. Kerrostaloasunnoissa se kattaa rakennuksen koko tontin.
Tontti, maaperä ja kaavoitus
Perustusongelmat ovat tällä asuinalueella harvinaisia. Maaperä on täällä vakaa.
- Tontin pinta-ala (BAG)
- 107 m² rakennuksen koko tontti
- Perustusten vaurioitumisriski alueella Centrum
- 1,9 %:ssa asunnoista perustuspaalujen lahoamisriski (matala) vuoden 2050 voimakkaan ilmastonmuutoksen skenaario 2,0 %, epätasainen painuminen 0,1 %; kunta Ridderkerk: 1,0 % — Klimaateffectatlas (Deltares/KCAF)
- Maan vajoaminen alueella Centrum
- −1,3 mm vuodessa pintakerroksissa −0,3 mm; kunta Ridderkerk: −1,7 mm
- Kadaster, korkeus, kaavoitus, maaperä
- haetaan…
Lähde ja menetelmä
Tontti: Kadaster (BRK, PDOK-palvelun kautta; tontin raja näkyy yllä olevassa kartassa). Korkeus: Actueel Hoogtebestand Nederland. Kaavoitus: ruimtelijkeplannen.nl (asemakaavat 1.1.2024 asti; uudemmat määräykset ovat kunnan elinympäristökaavassa). Maaperä ja perustukset: Klimaateffectatlas (CC BY 4.0) ja RVO/KCAF. Tiedot ovat suuntaa antavia, eivät rakennusteknistä tai oikeudellista neuvontaa.
Aurinko ja varjot
Miten julkisivut, piha ja katto suuntautuvat aurinkoon nähden, ja kuinka paljon ympäröivät rakennukset varjostavat niitä? Laskenta perustuu auringon sijaintiin ja 3D BAG -aineiston rakennuskorkeuksiin.
- Julkisivut, piha, katto ja päivänvalo
- lasketaan…
Rakennustietojen lataaminen epäonnistui.
tämä asunto rakennusten varjot tonttia auringon suunta
Rakennukset ja korkeudet: 3D BAG (TU Delft, CC BY 4.0; katon korkeus = 70. persentiili tämän asunnon maanpinnasta mitatuista korkeuksista, lähde AHN). Tontti: Kadaster (BRK). Auringon sijainti: NOAA-algoritmi, paikallista aikaa. Ilmakuva: PDOK, Beeldmateriaal Nederland (CC BY 4.0). Suuntaa antava: puita, aitoja, kattolyhtyjä ja maastonmuotoja ei ole huomioitu.
Energia ja lämmitys
Alankomaiden keskitasoa: kohtuullinen eristys, mutta katossa, lattiassa ja ikkunoissa on parantamisen varaa. Lisäeristys maksaa itsensä yleensä takaisin muutamassa vuodessa ja nostaa asunnon arvoa.
Energialuokka
C rekisteröity energialuokka (NTA 8800)
- Tarkastuspäivä
- 1 heinäkuu 2022
- Energialuokka A tai parempi alueella Centrum
- 21% asunnoista
Sertifioidun asiantuntijan nykyisen menetelmän mukaisesti määrittämä.
Kulutus ja kustannukset
€ 159 kuukaudessa keskimääräisellä kulutuksella
- Maakaasu
- 780 m³ vuodessa; asuinalue 660
- Sähkö
- 1.940 kWh vuodessa; asuinalue 2.160
- Vuosikustannukset
- € 1.911 kaasu € 1.083, sähkö € 504, kiinteät maksut € 324
- Keskimääräinen asunto alueella Centrum
- € 1.801 vuodessa
- Aurinkopaneelit
- 9% vastaavista asunnoista; asuinalue 11%
Lähde ja menetelmä
Kohteeseen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavat asunnot toimitettu keskimääräinen energiamäärä (CBS 2025, lämpötilakorjattu) ajankohdan syy 2026 keskimääräisillä kuluttajahinnoilla (CBS: 1,39/m³ ja 0,26/kWh veroineen, perusmaksut ja energiaveron hyvitys huomioituina). Todellinen kulutus riippuu asukkaista ja laitteistosta.
Siirtyminen puhtaaseen lämmitykseen ja tuet
- Lämmitys alueella Centrum
- 94 % asuntokohtainen lämmityskattila, 5 % sähkölämmitystä 2022
- Geotermisen energian potentiaali
- Epäsuotuisa Slochteren-muodostuma, WarmteAtlas
- Kaukolämpöverkko
- asuinalueella ei ole kaukolämpöverkkoa eikä sellaista ole tiettävästi suunnitteilla
ISDE 2026 (500 miljoonaa €): tukea eristykseen, lämpöpumppuun (myös hybridimalliin), aurinkolämpöjärjestelmään, ilmanvaihtoon ja kaukolämpöverkkoon liittymiseen (kiinteä tuki 3 775 €). Lämpöpumppujen tuet vaihtelevat tyypin ja tehon mukaan noin 500 €:sta yli 13 000 €:oon. Tukea haetaan RVO:lta asennuksen jälkeen. ISDE-tuki RVO:lta · Energiesubsidiewijzer (myös kuntien tuet)
Energialuokat alueella Centrum
Lähde ja menetelmä
Energialuokka ja energialuokkien jakauma: EP-Online (RVO) oman tietokantamme kautta; kulutusprofiilit: CBS 85140NED (CC BY 4.0); hinnat: CBS 85592NED; asuinalueen kulutus: CBS Kerncijfers; kaukolämpöverkot, suunnitelmat, kokeilualueet ja lämmitysmuotojen jakauma: WarmteAtlas (RVO, asuinaluetasolla; suunnitelmat on kohdistettu asuinalueisiin, joiden keskipiste on suunnittelualueella); ISDE: RVO. Suuntaa antavia tietoja, ei energianeuvontaa.
Kuukausittaiset asumiskulut: omistus- vai vuokra-asunto
Käyttäkää laskelmassa omia kauppahinta- ja vuokratietojanne sekä omia oletuksianne. Kaikkia summia voi muuttaa. Tulos on suuntaa antava.
Mitä tämän asunnon ostaminen maksaa?
Kauppahinnan lisäksi maksettavat kertaluonteiset kulut: vero, notaarikulut, kiinteistön arvonmääritys, neuvonta ja kuntotarkastus. Vuodesta 2018 lähtien lainaa on saanut enintään asunnon arvon verran, joten nämä kulut maksetaan omista varoista.
Hyödyllisiä työkaluja
Sisustuksen uudistaminen tekoälyllä
Ladatkaa kuva huoneesta ja valitkaa tyyli, niin näette puolessa minuutissa, miltä huone voisi näyttää. Itse huone pysyy ennallaan, vain sisustus muuttuu.
Tämä työkalu on tarkoitettu kirjautuneille käyttäjille. Tilin luominen on ilmaista.
Asuinalue, kaupunginosa ja kunta
Centrum
- Asunnot
- 2.585
- Asukkaita
- 4.830
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 276.000
- Omistusasunnot
- 45%
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1974
- Yleisin
- Kerrostaloasunto (71%)
Centrum
- Asunnot
- 2.585
- Asukkaita
- 4.830
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 276.000
- Omistusasunnot
- 45%
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1974
- Yleisin
- Kerrostaloasunto (71%)
Ridderkerk
- Asunnot
- 21.460
- Asukkaita
- 47.999
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 342.000
- Omistusasunnot
- 57%
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1976
- Yleisin
- Kerrostaloasunto (45%)
Tämän asuinalueen asunnot kartalla Ridderkerk · Zuid-Holland
Keitä asuinalueella asuu?
Keitä asuinalueella asuu?
Verratkaa CBS:n asuinaluetta, kaupunginosaa ja kuntaa koskevia tietoja koko maan lukuihin: tausta, koulutus, tulot, etuudet ja työllisyys.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Lähipalvelut ja liikenneyhteydet
Ruokakauppa on pyöräilymatkan päässä. Alakoulu on kävelymatkan päässä, mikä helpottaa lapsiperheiden arkea. Joukkoliikenteen pysäkki on aivan lähellä. Kaupunkimainen ympäristö: kaikki on lähellä, mutta myös vilskettä riittää.
- Suuri ruokakauppa
- 700 m keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Yleislääkärin vastaanotto
- 900 m keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Alakoulu
- 400 m keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Päiväkoti
- 400 m keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Lähin alakoulu
- 300 m Dr. Schaepmanschool Ridderkerk
- Lähin joukkoliikennepysäkki
- 180 m Dr. Colijnstraat · bus · 12 vertrekken per uur overdag
- Lähin latauspiste
- 60 m Koninginneweg 40 - EQUANS SGZH 2.0
- Lähin lastenhoitopaikka
- 170 m Bordalo da Silva Coelho-Aleixo Aurélio
- Lähin antennimasto
- 350 m Zendmast 2G, 4G, 5G · 3 antennes · 17 m hoog · veilige afstand 22,9 m
- Koulut 3 km:n säteellä
- 11
- Kaupungistumisaste
- Hyvin kaupunkimainen 2.368 osoitetta / km²
Lähde ja menetelmä
Tieverkkoa pitkin mitatut etäisyydet ovat asuinalueen kaikkien asukkaiden keskiarvoja (CBS). Etäisyydet kouluun (DUO), joukkoliikennepysäkille (OVapi/GTFS, arkipäivän lähdöt), antennimastoon (Antenneregister), latauspisteelle ja lastenhoitopaikkaan on mitattu linnuntietä tästä osoitteesta oman tietokantamme perusteella.
Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet
Melu
59 dB Vilkas
enintään 45 dB: erittäin hiljainenyli 70 dB: äärimmäisen meluisa
- Tieliikenne
- 59 dB
- Junaliikenne
- alle 40 dB
- Lentoliikenne
- alle 40 dB
- Tuulivoimalat
- ei lainkaan
- Tieliikenne yöllä
- 49 dB
- Junaliikenne yöllä
- ei lainkaan
Alueella Centrum (asuinalue) 7 %:ssa asunnoista melutaso on korkeampi kuin tässä osoitteessa. Alueen keskiarvo on 54 dB.
Vilkkaan liikenteen melua: ylittää WHO:n tieliikennemelua koskevan suosituksen (53 dB). Liikenteen ääni kuuluu jatkuvasti sekä sisällä että pihalla. Hyvin ääntä eristävät ikkunat ja äänenvaimennetut ilmanvaihtoventtiilit vähentävät melua makuuhuoneissa merkittävästi. Merkittävin melulähde on tieliikenne (59 dB).
Lähde ja menetelmä
Lden: päivä-, ilta- ja yöajan melualtistuksen vuosikeskiarvo (RIVM-melukartat 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024, 10 m:n ruudukko). Karkea arvio, ei rakennuksen julkisivulta mitattu arvo. WHO suosittelee tieliikennemelulle enintään 53 dB:n ja lentoliikennemelulle 45 dB:n tasoa.
Tulva
2,56 m Suuri
Jos alue tulvii, veden syvyys voi suurinta tulvasyvyyttä kuvaavan kartan mukaan olla tässä kohdassa jopa 2,56 m.
- Tulvalle alttiit asunnot alueella Centrum
- 97%
- Näistä tulvasyvyys yli 0,5 m
- 97%
- Suurin tulvasyvyys asuinalueella
- 3,07 m
Suuri: tulvassa koko maantasokerros jää veden alle ja asunto on tilapäisesti asuinkelvoton. Näillä alueilla suositellaan evakuointia. Ottakaa riski huomioon asuntoa ja vakuutusta valitessanne. Tulvan todennäköisyys on pieni (1/300–1/3 000 vuodessa): veden syvyys kertoo, mitä tulvan sattuessa tapahtuu, ja todennäköisyys kertoo, kuinka usein se voi tapahtua.
Lähde ja menetelmä
LIWO (Rijkswaterstaat), tulvan suurinta veden syvyyttä kuvaava kartta, 25 m:n ruudukko; tulvan todennäköisyys: Klimaateffectatlas. Veden syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Tulvapenkereet ja muut tulvasuojarakenteet on mitoitettu tämän todennäköisyyden perusteella.
Ilmanlaatu
- NO₂ 19,7 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
- PM2,5 9,1 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
- PM10 15,7 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
Saastunut ilma: ylittää vuoden 2030 eurooppalaiset raja-arvot, yleensä lähellä sijaitsevan vilkkaan tien, teollisuuden tai intensiivisen karjatalouden vuoksi. Tämä on syytä huomioida etenkin hengitystieoireista kärsivien ja pienten lasten kohdalla. Tuulettaminen talon rauhallisemmalta puolelta auttaa.
Keskimäärin alueella Centrum: NO₂ 19,4, PM2,5 9,0 µg/m³.
Lähde ja menetelmä
Pitoisuuksien vuosikeskiarvot 25 m:n tarkkuudella (RIVM, uusin kartta). Palkin viiva osoittaa WHO:n ohjearvon (NO₂ 10, PM2,5 5, PM10 15 µg/m³). Väri kuvaa pitoisuuden suhdetta WHO:n ohjearvoon ja EU:n vuoden 2030 raja-arvoon.
Valo yöllä
Kirkas
pimeäerittäin valoisa
Keskiarvo alueella Centrum: kirkas.
Valoisa: paljon teiden, yritysten tai kasvihuoneiden keinovaloa. Runsas yöaikainen valo on yhteydessä heikompaan uneen. Kiinnittäkää huomiota makuuhuoneiden sijaintiin.
Lähde ja menetelmä
Satelliittien mittaama ylöspäin suuntautuva keinovalo (RIVM:n valopäästökartta 2023, 375 m:n ruudukko). Luokitus perustuu vertailuun kaikkien Alankomaiden asuntojen kanssa: pimeä tarkoittaa pimeimpään 20 %:iin ja erittäin valoisa valoisimpaan 10 %:iin kuuluvia asuntoja.
Asuinalueen kasvillisuus
41% kasvillisuutta 500 m:n säteellä
Keskiarvo alueella Centrum: 46 %.
Kasvillisuutta on Alankomaiden asuinalueille tyypillinen määrä: puutarhoja, pieniä viheralueita ja päällystettyjä pintoja. Muutaman minuutin kävelymatkan päässä oleva puisto tai viheralue helpottaa oloa lämpiminä päivinä.
Lähde ja menetelmä
Kasvillisuuden (ruoho, pensaat, puut) osuus osoitetta ympäröivässä 500 m:n ruudussa (RIVM groenkaart 2022). Puolella Alankomaiden asunnoista kasvillisuuden osuus 500 m:n säteellä on yli 52 % ja joka kymmenennellä alle 32 %.
Ydinturvallisuusvyöhyke: Kerncentrale Doel (B), etäisyys 65 km (vyöhyke 100 km:n säteellä: joditablettien käyttö alle 18-vuotiailla ja raskaana olevilla); Kerncentrale Borssele, etäisyys 78 km (vyöhyke 100 km:n säteellä: joditablettien käyttö alle 18-vuotiailla ja raskaana olevilla). Säteilyvaaratilanteita koskevan kansallisen kriisisuunnitelman mukaiset suojelutoimien vyöhykkeet.
Lentoliikenne tämän osoitteen yllä
Lentoliikenne tämän osoitteen yllä
Katsokaa, kuinka monta lentokonetta alueen yli lentää päivittäin, millä korkeudella, mihin aikaan ja mihin lentoasemiin lennot liittyvät.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Ilmasto ja turvallisuus
Lämpöstressi pysyy talon ympärillä kohtuullisena myös kuumina päivinä, ja ympäristö viilenee illalla melko hyvin.
Kuumuus
46–48 °C äärimmäinen lämpöstressi
Koettu lämpötila kuumana kesäpäivänä (2022), 1 m:n päässä talosta.
- Lämpösaarekevaikutus
- 1,6–1,8 °C lämpimämpää kuin ympäröivällä maaseudulla
- Lämpimät yöt (vähintään 20 °C)
- 8–14 yötä vuodessa
- Etäisyys viileään paikkaan
- 0–200 m
- Keskiarvo alueella Centrum
- 45 °C koettu lämpötila
Vesi
Pieni tulvan todennäköisyys
Todennäköisyys, että veden syvyys on vähintään 20 cm tulvavallin murtumisen tai korkean vedenpinnan vuoksi: 1/300–1/3 000 vuodessa. Veden enimmäissyvyys tulvan sattuessa: 2,56 m.
- Sadevesi rankkasateella (70 mm tunnissa)
- ei sadeveden virtausreittiä aivan talon vieressä
- Pohjaveden aiheuttamat haitat vuonna 2050
- Vähäinen kasvu
- Kuivana säilyvä kerros alueella Centrum
- 86% asunnoista vakavimmassa tulvatilanteessa
- Asunnot alueella Centrum, joissa todennäköisyys on kohtalainen tai suuri
- 0%
Ympäristön onnettomuusriskit
- Suurjännitelinja
- 1,7 km 150 kV
- Tuulivoimala
- ei yhtään 5 km:n säteellä
- Vaaraa aiheuttava toiminta 1 km:n säteellä
- Buisleiding, tanken brandstoffen
- Lähin vaaraa aiheuttava yritys
- Esso Vissers Rotterdamseweg 634 m
Alueella Centrum sijaitsevista asunnoista 0% on suurjännitelinjan magneettikenttävyöhykkeellä ja 0% enintään 1 km:n päässä tuulivoimalasta.
Lähde ja menetelmä
Kuumuus, vesi ja pohjavesi: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0; koettu lämpötila ja lämpösaarekevaikutus 2022, tulvan todennäköisyys ja veden syvyys valtakunnallisten tulvaskenaarioiden perusteella, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 korkean skenaarion mukaan, sadeveden virtausreitit sademäärän ollessa 70 mm tunnissa). Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet (magneettikenttävyöhyke); tuulivoimalat: RIVM; vaaraa aiheuttava toiminta: Register Externe Veiligheidsrisico's, saatavilla RIVM Atlas Leefomgeving -palvelusta (toiminta, jonka riskien huomiointialue ulottuu 1 km:n säteelle). Karttoihin perustuvia suuntaa antavia arvioita, ei mittauksia.
Turvallisuus ja asumisviihtyvyys
Asumisviihtyvyys alueella Centrum (asuinalue)
Tyydyttävä Leefbaarometer 2024, luokka 5 / 9
- Fyysinen ympäristö: tyydyttävä
- Asunnot: tyydyttävä
- Lähipalvelut: tyydyttävä
- Sosiaalinen yhteenkuuluvuus: tyydyttävä
- Häiriöt ja turvattomuus: riittämätön
Leefbaarometer 3.0 (BZK): asumisviihtyvyyden arvio yhdeksässä luokassa. Viittä osa-aluetta verrataan valtakunnalliseen keskiarvoon. Lisätietoa tästä asuinalueesta
Rikokset alueella Centrum (asuinalue)
80 1 000 asukasta kohti vuodessa +44% edellisvuoteen verrattuna
- Kirjattu syy 2025 – elo 2026
- 385
- Kaupunginosa Centrum
- 80 1 000:ta kohti
- Kunta Ridderkerk
- 46 1 000:ta kohti
- Nederland
- 45 1 000:ta kohti
- Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
- 1,2 3 asuntomurtoa
Yleisin
- Fietsdiefstal
- 41
- Vernieling
- 31
- Winkeldiefstal
- 28
- Diefstal uit auto
- 20
Keskimääräistä enemmän rikoksia: tyypillistä keskustoille, asemien lähialueille ja yöelämän keskittymille, joissa suuri kävijämäärä nostaa asukaskohtaisia lukuja. Tarkastelkaa rikoslajikohtaista erittelyä: myymälä- ja polkupyörävarkaudet ovat eri asia kuin murrot ja väkivalta. Asuntomurrot ovat täällä harvinaisia.
Lähde ja menetelmä
Poliisin kirjaamat rikokset asuinalueittain (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Pienillä asuinalueilla määrät ovat pieniä. Tarkastelkaa lukua suhteessa asukkaiden ja asuntojen määrään. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.
Aiotteko tehdä tarjouksen kohteesta Koninginneweg 75? Selvittäkää asunnon todellinen arvo.
Maksuton sivu kertoo faktat. Raportti vastaa ratkaisevaan kysymykseen: paljonko tarjoan? Kolme euromääräistä skenaariota, joiden pohjana ovat Kadasterin tiedot vastaavien asuntojen toteutuneista kauppahinnoista, laskennallinen arvo, kunnan tilastot pyyntihinnan ylittävistä tarjouksista ja asunnon kunto kuvien perusteella. Lisäksi saatte kysymykset, jotka kannattaa esittää kiinteistönvälittäjälle ennen allekirjoittamista.
Laskentaesimerkki: jo 2% liian korkea tarjous tarkoittaa, että 450 000 €:n asunnosta maksetaan 9 000 € liikaa. Raportti maksaa 19 €.
-
Tarjousstrategia: kolme vaihtoehtoa
Kolme euromääräistä tarjousvaihtoehtoa: varovainen tarjous, markkinatasoinen tarjous ja tarjous, jolla on hyvät mahdollisuudet menestyä. Ne perustuvat laskennalliseen arvoon, vertailukelpoisiin asuntokauppoihin ja siihen, kuinka paljon kunnassa maksetaan yli pyyntihinnan. -
Vertailukaupat Kadasterista
Lähialueen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavien asuntojen toteutuneet kauppahinnat kartalla ja taulukossa, indeksoituina nykyhetkeen. -
Laskennallinen arvo ja aiemmat kaupat
Automaattinen arvonmääritys arvohaarukoineen, tämän osoitteen kauppahistoria ja WOZ-verotusarvon kehitys vuosien varrella. -
Kunnan asuntomarkkinatilastot
Myyntiaika, pyyntihinnan ylitysprosentti, hinta per m² ja tämän asuntotyypin kysynnän ja tarjonnan suhdetta kuvaava mittari (NVM) kertovat, kuinka paljon kilpailua on odotettavissa. -
Kysymyksiä kiinteistönvälittäjälle
Asuntonäyttöä varten räätälöity kysymyslista, joka perustuu rakennusvuoteen, energialuokkaan, ympäristön riskeihin, myynti-ilmoitukseen ja kuva-analyysiin. -
Asunnon kunto kuvien perusteella
Kuvantunnistusmalli arvioi myynti-ilmoituksen kuvista yleiskunnon, keittiön ja kylpyhuoneen sekä näkyvät puutteet ja antaa suuntaa antavan kunnostusbudjetin. -
Kuukausittaiset asumiskulut eri tarjoushinnoilla
Kunkin vaihtoehdon kuukausikulut: asuntolaina, ostajan kaupantekokulut, kunnalliset maksut, energia ja kunnossapito sekä vertailuksi vuokralla asuminen. -
Mukana myös kaikki maksuttoman sivun tiedot
Asunto, asuinalue, energia, elinympäristö, ilmasto, turvallisuus ja lentoliikenne tiiviisti koottuna yhteen PDF-tiedostoon.
Haluatteko vertailla useita asuntoja? 5 raporttia hintaan 39 € kuukaudessa, lisäraportit 6 € kappaleelta. Ei kiinteistön arvonmääritystä eikä takuuta, vaan lukuja, joilla voitte perustella tarjouksenne.
Usein kysyttyä: Koninginneweg 75
Millainen asunto on osoitteessa Koninginneweg 75?
Osoitteessa Koninginneweg 75 (Ridderkerk) sijaitseva asunto on appartement, rakennettu vuonna 1959, asuinpinta-ala 79 m². Asuinalue on Centrum ja kunta Ridderkerk.
Mikä on osoitteessa Koninginneweg 75 sijaitsevan asunnon energialuokka?
Rekisteröity energialuokka on C (rekisteröity 1 heinäkuu 2022). Vastaavan asunnon kaasu- ja sähkökulut ovat keskimäärin € 159 kuukaudessa.
Mikä on osoitteessa Koninginneweg 75 sijaitsevan asunnon arvioitu arvo?
Suuntaa antavan markkina-arvon alaraja on € 279.000 ja yläraja € 332.000 (keskikohta € 306.000, hintataso syy 2026). Arvio perustuu asuinalueen vastaavien asuntojen WOZ-verotusarvoihin, pyyntihintoihin ja toteutuneisiin asuntokauppoihin. Kyseessä on suuntaa antava arvio, ei kiinteistön arvonmääritys.
Kuinka hiljaista osoitteessa Koninginneweg 75 on?
Melutason vuosikeskiarvo julkisivun kohdalla on 59 dB Lden (vilkas). Suurin melulähde on tieliikenne. Päivittäin noin 38 lentokonetta lentää 2 km säteellä asunnosta alle 3 000 m korkeudessa.
Voiko osoitteessa Koninginneweg 75 tulvia?
Kyllä, teoriassa: tulvan aikana veden syvyys voi täällä olla jopa 2,56 m (suuri). Todennäköisyys, että vettä kertyy vähintään 20 cm, on pieni (1/300–1/3 000 vuodessa).
Kuinka turvallista osoitteen Koninginneweg 75 asuinalueella on?
Alueella Centrum (asuinalue) poliisi kirjasi 80 rikosta 1 000 asukasta kohden vuodessa, kun koko kunnassa vastaava luku oli 46 ja koko maassa 45. Leefbaarometerin arvio asumisviihtyvyydestä on tyydyttävä.
Mitä lähipalveluja osoitteen Koninginneweg 75 ympäristössä on?
Asuinalueen keskimääräiset etäisyydet: suuri ruokakauppa 700 m, yleislääkäri 900 m, alakoulu 400 m, päiväkoti 400 m (CBS). Tällä sivulla näkyvät lähin koulu, joukkoliikennepysäkki, latauspiste ja lastenhoitopaikka sekä niiden etäisyydet tästä osoitteesta.
Mistä nämä tiedot ovat peräisin?
Viranomaisten julkisista tietolähteistä: BAG ja Kadaster (asunnon ominaisuudet, tontti), EP-Online (energialuokka), CBS (asuinalueen tilastot, hintaindeksi, energiankulutus), RIVM (melu, ilma, valo, viheralueet), Klimaateffectatlas ja LIWO (kuumuus, vesi), poliisin avoin data ja Leefbaarometer (turvallisuus) sekä ADS-B-verkostot (lentoliikenne). Kaikki laskelmat ovat suuntaa antavia, eivät kiinteistön arvonmäärityksiä tai asiantuntijaneuvontaa.