Koperweg 4
3785 KN Zwartebroek · Buitengebied Zwartebroek, Barneveld
- Omakotitalo
- Rakennusvuosi 2024
- 167 m² asuinpinta-alaa
- 2.517 m² tonttia
- ? ei rekisteröityä energialuokkaa
- Rekisteröity
Kysykää kohteesta Koperweg 4
Kysykää asunnosta, asuinalueesta, arvosta tai kustannuksista. Avustaja vastaa tämän sivun tietojen pohjalta ja hakee tarvittaessa ajantasaista lisätietoa.
Lyhyesti
Osoitteessa Koperweg 4 paikkakunnalla Zwartebroek sijaitsee omakotitalo vuodelta 2024 , jonka asuinpinta-ala on 167 m² ja jonka energialuokkaa ei ole rekisteröity. Sijainti: asuinalue Buitengebied Zwartebroek (kunta: Barneveld). Suuntaa antava markkina-arvo on € 914.000–€ 1.012.000. Elinympäristö: melutaso 39 dB (erittäin hiljainen), ilmanlaatu WHO:n ohjearvon rajoissa, viheralueiden osuus 98 % 500 m:n säteellä, ei kohteeseen soveltuvaa tulvaskenaariota. Lentoliikenne: noin 23 lentokonetta päivässä alle 3 000 m:n korkeudella 2 km:n säteellä. Asuinalueen asumisviihtyvyys: erittäin hyvä.
Kaikki tämän sivun tiedot ovat peräisin julkisista rekistereistä ja kartoista, ja ne ovat maksuttomia. Tietojen kerääminen itse vie tuntikausia asuntoa kohden – täällä ne ovat koossa sekunnissa. Kunkin osion alta voitte lukea, mitä luvut tarkoittavat täällä asumisen kannalta.
Sijainti
Suuntaa antava arvohaarukka
Markkinat
- +4,4% myyntihinnat Gelderland vuodessa (CBS-hintaindeksi, syy 2026)
- € 533.904 keskimääräinen myyntihinta kunnassa Barneveld vuonna 2025 (CBS/Kadaster)
- € 547.000 keskimääräinen WOZ-verotusarvo: asuinalue Buitengebied Zwartebroek (CBS 2024)
Näin arvio on laskettu
| Lähde | Lähtöarvo | Nykyiseen hintatasoon | Painoarvo |
|---|---|---|---|
| Tämän asunnon WOZ-verotusarvo vuodelta 2026 arvostuspäivä 1. tammikuuta 2025 |
€ 902.000 | € 986.266 +9,3% ajankohdasta 2025 K1 lähtien |
59% |
| 9 vertailukelpoista asuntoa 680 m:n säteellä WOZ-verotusarvon indeksoitu mediaani / m² |
€ 5.896/m² | € 984.632 | 32% |
| Keskiarvo, asuinalue: Buitengebied Zwartebroek CBS:n WOZ-verotusarvo 2024 (€ 547.000) / keskiarvo 153 m² |
€ 3.575/m² | € 753.456 +26,2% ajankohdasta 2023 K1 lähtien |
10% |
Tämän asunnon WOZ-verotusarvo eri vuosina
Tämän asunnon WOZ-verotusarvo
Tarkastelkaa WOZ-verotusarvoa vuosittain vuodesta 2014 alkaen ja verratkaa sitä suuntaa antavaan arvohaarukkaan.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Vastaavat asunnot lähistöllä (löytyi 9)
Vertailukelpoiset asunnot
Tutustukaa suuntaa antavan arvohaarukan perustana oleviin lähialueen vertailuasuntoihin, niiden neliöhintoihin ja etäisyyksiin.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Laskentatapa: kunkin lähteen arvo on muunnettu arvostuspäivän hintatasosta nykyiseen hintatasoon CBS:n vanhojen omistusasuntojen hintaindeksillä. Indeksi on maakuntakohtainen, mutta kaupungeissa Amsterdam, Rotterdam, Den Haag ja Utrecht käytetään kaupunkikohtaista indeksiä. Viimeisimpien kuukausien osalta käytetään valtakunnallista kuukausi-indeksiä. Keskiarvo lasketaan painotettuna, ja arvohaarukka perustuu lähteiden väliseen hajontaan (vähintään 5 %). Asunnon kuntoa, sijaintia kadun varrella, maanvuokraoikeutta tai erityispiirteitä ei ole huomioitu. Tämä ei ole kiinteistön arvonmääritys.
Vuokrata vai ostaa?
Vastaavan asunnon vuokraaminen
Lähialueella on liian vähän vastaavia vuokra-asuntoja vuokra-arvion laatimiseen.
Tämän asunnon ostaminen
€ 4.530 kuukaudessa
Annuiteettilyhenteinen asuntolaina € 963.000 (arvohaarukan keskikohta), korko 3,9 %, laina-aika 30 vuotta, koko hinta lainalla: ensimmäisen kuukauden korko € 3.110 ja lyhennys € 1.420. Ei sisällä ylläpitokuluja, veroja eikä korkovähennystä.
Kumpi on järkevämpää?
Vertailuun tarvitaan sekä vuokra-arvio että suuntaa antava arvohaarukka.
Ominaisuudet
- Asuntotyyppi
- Omakotitalo
- Käyttötarkoitus
- Asuinkäyttö
- Rakennusvuosi
- 2024
- Asuinpinta-ala
- 167 m²
- Rakennuksen pinta-ala
- 204 m²
- Tontin pinta-ala
- 2.517 m²
- Energialuokka
- Ei rekisteröity
- Käyttöyksikön tila
- Rekisteröity
- Rakennuksen tila
- Rakentaminen aloitettu
- BAG-osoitetunnus
- 0203200001034808
- BAG-käyttöyksikkö
- 0203010001034809
- BAG-rakennus
- 0203100001034807
Lähde ja menetelmä
Basisregistratie Adressen en Gebouwen (Kadaster) ja energialuokkarekisteri. Tontin pinta-ala tarkoittaa kiinteistörekisteriin merkittyä kokonaispinta-alaa. Kerrostaloasunnoissa se kattaa rakennuksen koko tontin.
Tontti, maaperä ja kaavoitus
Perustusongelmat ovat tällä asuinalueella harvinaisia. Maaperä on täällä vakaa.
- Tontin pinta-ala (BAG)
- 2.517 m²
- Perustusten vaurioitumisriski alueella Buitengebied Zwartebroek
- 0,0 %:ssa asunnoista perustuspaalujen lahoamisriski (erittäin matala) vuoden 2050 voimakkaan ilmastonmuutoksen skenaario 0,0 %, epätasainen painuminen 1,0 %; kunta Barneveld: 0,0 % — Klimaateffectatlas (Deltares/KCAF)
- Maan vajoaminen alueella Buitengebied Zwartebroek
- −1,2 mm vuodessa pintakerroksissa −0,4 mm; kunta Barneveld: −0,6 mm
- Kadaster, korkeus, kaavoitus, maaperä
- haetaan…
Lähde ja menetelmä
Tontti: Kadaster (BRK, PDOK-palvelun kautta; tontin raja näkyy yllä olevassa kartassa). Korkeus: Actueel Hoogtebestand Nederland. Kaavoitus: ruimtelijkeplannen.nl (asemakaavat 1.1.2024 asti; uudemmat määräykset ovat kunnan elinympäristökaavassa). Maaperä ja perustukset: Klimaateffectatlas (CC BY 4.0) ja RVO/KCAF. Tiedot ovat suuntaa antavia, eivät rakennusteknistä tai oikeudellista neuvontaa.
Aurinko ja varjot
Miten julkisivut, piha ja katto suuntautuvat aurinkoon nähden, ja kuinka paljon ympäröivät rakennukset varjostavat niitä? Laskenta perustuu auringon sijaintiin ja 3D BAG -aineiston rakennuskorkeuksiin.
- Julkisivut, piha, katto ja päivänvalo
- lasketaan…
Rakennustietojen lataaminen epäonnistui.
tämä asunto rakennusten varjot tonttia auringon suunta
Rakennukset ja korkeudet: 3D BAG (TU Delft, CC BY 4.0; katon korkeus = 70. persentiili tämän asunnon maanpinnasta mitatuista korkeuksista, lähde AHN). Tontti: Kadaster (BRK). Auringon sijainti: NOAA-algoritmi, paikallista aikaa. Ilmakuva: PDOK, Beeldmateriaal Nederland (CC BY 4.0). Suuntaa antava: puita, aitoja, kattolyhtyjä ja maastonmuotoja ei ole huomioitu.
Energia ja lämmitys
Ilman rekisteröityä energialuokkaa energiankulutus jää arvailun varaan. Pyytäkää nähtäväksi energian vuositasauslasku ja hankkikaa energiatodistus ennen kauppaa. Usein kyse on vanhoista, eristämättömistä asunnoista.
Energialuokka
? Tähän osoitteeseen ei ole rekisteröity energialuokkaa. Energialuokka on pakollinen asuntoa myytäessä tai vuokrattaessa.
Kulutus ja kustannukset
€ 210 kuukaudessa keskimääräisellä kulutuksella
- Maakaasu
- 560 m³ vuodessa; asuinalue 990
- Sähkö
- 5.460 kWh vuodessa; asuinalue 3.440
- Vuosikustannukset
- € 2.519 kaasu € 778, sähkö € 1.417, kiinteät maksut € 324
- Keskimääräinen asunto alueella Buitengebied Zwartebroek
- € 2.592 vuodessa
- Aurinkopaneelit
- 86% vastaavista asunnoista; asuinalue 56%
Lähde ja menetelmä
Kohteeseen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavat asunnot toimitettu keskimääräinen energiamäärä (CBS 2025, lämpötilakorjattu) ajankohdan syy 2026 keskimääräisillä kuluttajahinnoilla (CBS: 1,39/m³ ja 0,26/kWh veroineen, perusmaksut ja energiaveron hyvitys huomioituina). Todellinen kulutus riippuu asukkaista ja laitteistosta.
Siirtyminen puhtaaseen lämmitykseen ja tuet
- Lämmitys alueella Buitengebied Zwartebroek
- 86 % asuntokohtainen lämmityskattila, 5 % sähkölämmitystä 2022
- Geotermisen energian potentiaali
- 30-50%kans >5MWth Slochteren-muodostuma, WarmteAtlas
- Kaukolämpöverkko
- asuinalueella ei ole kaukolämpöverkkoa eikä sellaista ole tiettävästi suunnitteilla
ISDE 2026 (500 miljoonaa €): tukea eristykseen, lämpöpumppuun (myös hybridimalliin), aurinkolämpöjärjestelmään, ilmanvaihtoon ja kaukolämpöverkkoon liittymiseen (kiinteä tuki 3 775 €). Lämpöpumppujen tuet vaihtelevat tyypin ja tehon mukaan noin 500 €:sta yli 13 000 €:oon. Tukea haetaan RVO:lta asennuksen jälkeen. ISDE-tuki RVO:lta · Energiesubsidiewijzer (myös kuntien tuet)
Energialuokat alueella Buitengebied Zwartebroek
Lähde ja menetelmä
Energialuokka ja energialuokkien jakauma: EP-Online (RVO) oman tietokantamme kautta; kulutusprofiilit: CBS 85140NED (CC BY 4.0); hinnat: CBS 85592NED; asuinalueen kulutus: CBS Kerncijfers; kaukolämpöverkot, suunnitelmat, kokeilualueet ja lämmitysmuotojen jakauma: WarmteAtlas (RVO, asuinaluetasolla; suunnitelmat on kohdistettu asuinalueisiin, joiden keskipiste on suunnittelualueella); ISDE: RVO. Suuntaa antavia tietoja, ei energianeuvontaa.
Kuukausittaiset asumiskulut: omistus- vai vuokra-asunto
Käyttäkää laskelmassa omia kauppahinta- ja vuokratietojanne sekä omia oletuksianne. Kaikkia summia voi muuttaa. Tulos on suuntaa antava.
Mitä tämän asunnon ostaminen maksaa?
Kauppahinnan lisäksi maksettavat kertaluonteiset kulut: vero, notaarikulut, kiinteistön arvonmääritys, neuvonta ja kuntotarkastus. Vuodesta 2018 lähtien lainaa on saanut enintään asunnon arvon verran, joten nämä kulut maksetaan omista varoista.
Hyödyllisiä työkaluja
Sisustuksen uudistaminen tekoälyllä
Ladatkaa kuva huoneesta ja valitkaa tyyli, niin näette puolessa minuutissa, miltä huone voisi näyttää. Itse huone pysyy ennallaan, vain sisustus muuttuu.
Tämä työkalu on tarkoitettu kirjautuneille käyttäjille. Tilin luominen on ilmaista.
Asuinalue, kaupunginosa ja kunta
Buitengebied Zwartebroek
- Asunnot
- 321
- Asukkaita
- 830
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 547.000
- Omistusasunnot
- 72%
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1987
- Yleisin
- Omakotitalo (49%)
Zwartebroek
- Asunnot
- 624
- Asukkaita
- 1.595
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 516.000
- Omistusasunnot
- 75%
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1983
- Yleisin
- Omakotitalo (40%)
Barneveld
- Asunnot
- 25.526
- Asukkaita
- 63.152
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 453.000
- Omistusasunnot
- 68%
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1987
- Yleisin
- Rivitalon keskiasunto (31%)
Tämän asuinalueen asunnot kartalla Zwartebroek · Gelderland
Keitä asuinalueella asuu?
Keitä asuinalueella asuu?
Verratkaa CBS:n asuinaluetta, kaupunginosaa ja kuntaa koskevia tietoja koko maan lukuihin: tausta, koulutus, tulot, etuudet ja työllisyys.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Lähipalvelut ja liikenneyhteydet
Ruokakauppa on pyöräilymatkan päässä. Alakoulu on pyöräilymatkan päässä. Joukkoliikenteen saatavuus ei ole täällä itsestään selvää. Varautukaa liikkumaan autolla tai pyörällä. Maaseutumainen ympäristö: rauhaa ja tilaa, mutta lähipalvelut ovat kauempana.
- Suuri ruokakauppa
- 1,1 km keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Yleislääkärin vastaanotto
- 1,6 km keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Alakoulu
- 1,0 km keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Päiväkoti
- 1,3 km keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Lähin alakoulu
- 1,1 km Het Anker
- Lähin joukkoliikennepysäkki
- 970 m Zwartebroek, School · bus · 2 vertrekken per uur overdag
- Lähin lastenhoitopaikka
- 620 m Plat Buitenhuis
- Koulut 3 km:n säteellä
- 2
- Kaupungistumisaste
- Ei kaupunkimainen 146 osoitetta / km²
Lähde ja menetelmä
Tieverkkoa pitkin mitatut etäisyydet ovat asuinalueen kaikkien asukkaiden keskiarvoja (CBS). Etäisyydet kouluun (DUO), joukkoliikennepysäkille (OVapi/GTFS, arkipäivän lähdöt), antennimastoon (Antenneregister), latauspisteelle ja lastenhoitopaikkaan on mitattu linnuntietä tästä osoitteesta oman tietokantamme perusteella.
Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet
Melu
39 dB Erittäin hiljainen
enintään 45 dB: erittäin hiljainenyli 70 dB: äärimmäisen meluisa
- Tieliikenne
- alle 40 dB
- Junaliikenne
- alle 40 dB
- Lentoliikenne
- ei lainkaan
- Tuulivoimalat
- ei lainkaan
- Tieliikenne yöllä
- 28 dB
- Junaliikenne yöllä
- 5 dB
Alueella Buitengebied Zwartebroek (asuinalue) 48 %:ssa asunnoista melutaso on korkeampi kuin tässä osoitteessa. Alueen keskiarvo on 48 dB.
Erittäin hiljainen: vastaa hiljaista asuinaluetta tai maaseutua. Ikkunat auki nukkuminen ei ole ongelma, ja pihalla kuuluu lähinnä lintujen ja naapurien ääniä.
Lähde ja menetelmä
Lden: päivä-, ilta- ja yöajan melualtistuksen vuosikeskiarvo (RIVM-melukartat 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024, 10 m:n ruudukko). Karkea arvio, ei rakennuksen julkisivulta mitattu arvo. WHO suosittelee tieliikennemelulle enintään 53 dB:n ja lentoliikennemelulle 45 dB:n tasoa.
Tulva
Ei tulvaa Ei tulvaa
Suurinta tulvasyvyyttä kuvaavassa kartassa ei ole tälle paikalle tulvaskenaariota.
- Tulvalle alttiit asunnot alueella Buitengebied Zwartebroek
- 7%
- Näistä tulvasyvyys yli 0,5 m
- 1%
- Suurin tulvasyvyys asuinalueella
- 0,77 m
Tälle paikalle ei ole laskettu tulvaskenaariota: alueen odotetaan säilyvän kuivana, vaikka tulvapenger murtuisi tai vedenpinta nousisi korkealle. Tulvavakuutus ei ole täällä välttämätön.
Lähde ja menetelmä
LIWO (Rijkswaterstaat), tulvan suurinta veden syvyyttä kuvaava kartta, 25 m:n ruudukko; tulvan todennäköisyys: Klimaateffectatlas. Veden syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Tulvapenkereet ja muut tulvasuojarakenteet on mitoitettu tämän todennäköisyyden perusteella.
Ilmanlaatu
- NO₂ 9,1 µg/m³ WHO:n ohjearvon rajoissa
- PM2,5 8,3 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
- PM10 14,5 µg/m³ WHO:n ohjearvon rajoissa
Saastunut ilma: ylittää vuoden 2030 eurooppalaiset raja-arvot, yleensä lähellä sijaitsevan vilkkaan tien, teollisuuden tai intensiivisen karjatalouden vuoksi. Tämä on syytä huomioida etenkin hengitystieoireista kärsivien ja pienten lasten kohdalla. Tuulettaminen talon rauhallisemmalta puolelta auttaa.
Keskimäärin alueella Buitengebied Zwartebroek: NO₂ 10,4, PM2,5 8,5 µg/m³.
Lähde ja menetelmä
Pitoisuuksien vuosikeskiarvot 25 m:n tarkkuudella (RIVM, uusin kartta). Palkin viiva osoittaa WHO:n ohjearvon (NO₂ 10, PM2,5 5, PM10 15 µg/m³). Väri kuvaa pitoisuuden suhdetta WHO:n ohjearvoon ja EU:n vuoden 2030 raja-arvoon.
Valo yöllä
Pimeä
pimeäerittäin valoisa
Keskiarvo alueella Buitengebied Zwartebroek: pimeä.
Pimeä: kuuluu Alankomaiden pimeimpiin paikkoihin. Tähdet näkyvät, ja nukkuminen onnistuu helposti ilman pimennysverhoja.
Lähde ja menetelmä
Satelliittien mittaama ylöspäin suuntautuva keinovalo (RIVM:n valopäästökartta 2023, 375 m:n ruudukko). Luokitus perustuu vertailuun kaikkien Alankomaiden asuntojen kanssa: pimeä tarkoittaa pimeimpään 20 %:iin ja erittäin valoisa valoisimpaan 10 %:iin kuuluvia asuntoja.
Asuinalueen kasvillisuus
98% kasvillisuutta 500 m:n säteellä
Keskiarvo alueella Buitengebied Zwartebroek: 84 %.
Paljon kasvillisuutta: puut, nurmikot ja pensaat hallitsevat maisemaa. Kasvillisuus viilentää asuinaluetta kuumina päivinä, vaimentaa melua, sitoo pienhiukkasia ja houkuttelee liikkumaan. Tutkimuksissa se on yhdistetty vähäisempään stressiin.
Lähde ja menetelmä
Kasvillisuuden (ruoho, pensaat, puut) osuus osoitetta ympäröivässä 500 m:n ruudussa (RIVM groenkaart 2022). Puolella Alankomaiden asunnoista kasvillisuuden osuus 500 m:n säteellä on yli 52 % ja joka kymmenennellä alle 32 %.
Lentoliikenne tämän osoitteen yllä
Lentoliikenne tämän osoitteen yllä
Katsokaa, kuinka monta lentokonetta alueen yli lentää päivittäin, millä korkeudella, mihin aikaan ja mihin lentoasemiin lennot liittyvät.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Ilmasto ja turvallisuus
Lämpöstressi pysyy talon ympärillä kohtuullisena myös kuumina päivinä, ja ympäristö viilenee illalla melko hyvin.
Kuumuus
44–45 °C äärimmäinen lämpöstressi
Koettu lämpötila kuumana kesäpäivänä (2022), 1 m:n päässä talosta.
- Lämpösaarekevaikutus
- 0–0,2 °C lämpimämpää kuin ympäröivällä maaseudulla
- Lämpimät yöt (vähintään 20 °C)
- 4–5 yötä vuodessa
- Keskiarvo alueella Buitengebied Zwartebroek
- 44 °C koettu lämpötila
Vesi
- Sadevesi rankkasateella (70 mm tunnissa)
- ei sadeveden virtausreittiä aivan talon vieressä
- Pohjaveden aiheuttamat haitat vuonna 2050
- Pieni todennäköisyys alhainen pohjavedenpinta
- Kuivana säilyvä kerros alueella Buitengebied Zwartebroek
- 93% asunnoista vakavimmassa tulvatilanteessa
- Asunnot alueella Buitengebied Zwartebroek, joissa todennäköisyys on kohtalainen tai suuri
- 0%
Ympäristön onnettomuusriskit
- Suurjännitelinja
- 1,6 km 50 kV
- Tuulivoimala
- 4,9 km Windturbine 80 kW, ashoogte 30 m · rotor 10 m · tässä noin 14 dB
- Tuulivoimalamelu tässä osoitteessa
- noin 14 dB ei kuulu; arvio lähimmän tuulivoimalan tehon ja etäisyyden perusteella, RIVM-kartan kattaman alueen ulkopuolella
- Vaaraa aiheuttava toiminta 1 km:n säteellä
- Buisleiding
Alueella Buitengebied Zwartebroek sijaitsevista asunnoista 0% on suurjännitelinjan magneettikenttävyöhykkeellä ja 0% enintään 1 km:n päässä tuulivoimalasta.
Lähde ja menetelmä
Kuumuus, vesi ja pohjavesi: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0; koettu lämpötila ja lämpösaarekevaikutus 2022, tulvan todennäköisyys ja veden syvyys valtakunnallisten tulvaskenaarioiden perusteella, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 korkean skenaarion mukaan, sadeveden virtausreitit sademäärän ollessa 70 mm tunnissa). Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet (magneettikenttävyöhyke); tuulivoimalat: RIVM; vaaraa aiheuttava toiminta: Register Externe Veiligheidsrisico's, saatavilla RIVM Atlas Leefomgeving -palvelusta (toiminta, jonka riskien huomiointialue ulottuu 1 km:n säteelle). Karttoihin perustuvia suuntaa antavia arvioita, ei mittauksia.
Turvallisuus ja asumisviihtyvyys
Asumisviihtyvyys alueella Buitengebied Zwartebroek (asuinalue)
Erittäin hyvä Leefbaarometer 2024, luokka 8 / 9
- Fyysinen ympäristö: tyydyttävä
- Asunnot: melko hyvä
- Lähipalvelut: riittämätön
- Sosiaalinen yhteenkuuluvuus: melko hyvä
- Häiriöt ja turvattomuus: hyvä
Leefbaarometer 3.0 (BZK): asumisviihtyvyyden arvio yhdeksässä luokassa. Viittä osa-aluetta verrataan valtakunnalliseen keskiarvoon. Lisätietoa tästä asuinalueesta
Rikokset alueella Buitengebied Zwartebroek (asuinalue)
10 1 000 asukasta kohti vuodessa -38% edellisvuoteen verrattuna
- Kirjattu syy 2025 – elo 2026
- 8
- Kaupunginosa Zwartebroek
- 10 1 000:ta kohti
- Kunta Barneveld
- 26 1 000:ta kohti
- Nederland
- 45 1 000:ta kohti
- Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
- 3,1 1 asuntomurto
Yleisin
- Woninginbraak
- 1
- Fietsdiefstal
- 1
- Inbraak schuur/garage
- 0
- Diefstal uit auto
- 0
Selvästi keskimääräistä turvallisempi: asukasta kohti tehdään enintään puolet koko maan keskimääräisestä rikosmäärästä. Tällaiset asuinalueet ovat yleensä rauhallisia, ja niillä on vähän ohikulkijoita.
Lähde ja menetelmä
Poliisin kirjaamat rikokset asuinalueittain (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Pienillä asuinalueilla määrät ovat pieniä. Tarkastelkaa lukua suhteessa asukkaiden ja asuntojen määrään. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.
Aiotteko tehdä tarjouksen kohteesta Koperweg 4? Selvittäkää asunnon todellinen arvo.
Maksuton sivu kertoo faktat. Raportti vastaa ratkaisevaan kysymykseen: paljonko tarjoan? Kolme euromääräistä skenaariota, joiden pohjana ovat Kadasterin tiedot vastaavien asuntojen toteutuneista kauppahinnoista, laskennallinen arvo, kunnan tilastot pyyntihinnan ylittävistä tarjouksista ja asunnon kunto kuvien perusteella. Lisäksi saatte kysymykset, jotka kannattaa esittää kiinteistönvälittäjälle ennen allekirjoittamista.
Laskentaesimerkki: jo 2% liian korkea tarjous tarkoittaa, että 450 000 €:n asunnosta maksetaan 9 000 € liikaa. Raportti maksaa 19 €.
-
Tarjousstrategia: kolme vaihtoehtoa
Kolme euromääräistä tarjousvaihtoehtoa: varovainen tarjous, markkinatasoinen tarjous ja tarjous, jolla on hyvät mahdollisuudet menestyä. Ne perustuvat laskennalliseen arvoon, vertailukelpoisiin asuntokauppoihin ja siihen, kuinka paljon kunnassa maksetaan yli pyyntihinnan. -
Vertailukaupat Kadasterista
Lähialueen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavien asuntojen toteutuneet kauppahinnat kartalla ja taulukossa, indeksoituina nykyhetkeen. -
Laskennallinen arvo ja aiemmat kaupat
Automaattinen arvonmääritys arvohaarukoineen, tämän osoitteen kauppahistoria ja WOZ-verotusarvon kehitys vuosien varrella. -
Kunnan asuntomarkkinatilastot
Myyntiaika, pyyntihinnan ylitysprosentti, hinta per m² ja tämän asuntotyypin kysynnän ja tarjonnan suhdetta kuvaava mittari (NVM) kertovat, kuinka paljon kilpailua on odotettavissa. -
Kysymyksiä kiinteistönvälittäjälle
Asuntonäyttöä varten räätälöity kysymyslista, joka perustuu rakennusvuoteen, energialuokkaan, ympäristön riskeihin, myynti-ilmoitukseen ja kuva-analyysiin. -
Asunnon kunto kuvien perusteella
Kuvantunnistusmalli arvioi myynti-ilmoituksen kuvista yleiskunnon, keittiön ja kylpyhuoneen sekä näkyvät puutteet ja antaa suuntaa antavan kunnostusbudjetin. -
Kuukausittaiset asumiskulut eri tarjoushinnoilla
Kunkin vaihtoehdon kuukausikulut: asuntolaina, ostajan kaupantekokulut, kunnalliset maksut, energia ja kunnossapito sekä vertailuksi vuokralla asuminen. -
Mukana myös kaikki maksuttoman sivun tiedot
Asunto, asuinalue, energia, elinympäristö, ilmasto, turvallisuus ja lentoliikenne tiiviisti koottuna yhteen PDF-tiedostoon.
Haluatteko vertailla useita asuntoja? 5 raporttia hintaan 39 € kuukaudessa, lisäraportit 6 € kappaleelta. Ei kiinteistön arvonmääritystä eikä takuuta, vaan lukuja, joilla voitte perustella tarjouksenne.
Usein kysyttyä: Koperweg 4
Millainen asunto on osoitteessa Koperweg 4?
Osoitteessa Koperweg 4 (Zwartebroek) sijaitseva asunto on vrijstaande woning, rakennettu vuonna 2024, asuinpinta-ala 167 m², tontti 2.517 m². Asuinalue on Buitengebied Zwartebroek ja kunta Barneveld.
Mikä on osoitteessa Koperweg 4 sijaitsevan asunnon energialuokka?
Tälle osoitteelle ei ole rekisteröity energialuokkaa. Voimassa oleva energiatodistus on pakollinen asuntoa myytäessä tai vuokrattaessa.
Mikä on osoitteessa Koperweg 4 sijaitsevan asunnon arvioitu arvo?
Suuntaa antavan markkina-arvon alaraja on € 914.000 ja yläraja € 1.012.000 (keskikohta € 963.000, hintataso syy 2026). Arvio perustuu asuinalueen vastaavien asuntojen WOZ-verotusarvoihin, pyyntihintoihin ja toteutuneisiin asuntokauppoihin. Kyseessä on suuntaa antava arvio, ei kiinteistön arvonmääritys.
Kuinka hiljaista osoitteessa Koperweg 4 on?
Melutason vuosikeskiarvo julkisivun kohdalla on 39 dB Lden (erittäin hiljainen). Suurin melulähde on tieliikenne. Päivittäin noin 23 lentokonetta lentää 2 km säteellä asunnosta alle 3 000 m korkeudessa.
Voiko osoitteessa Koperweg 4 tulvia?
Valtakunnallisessa tulvaveden enimmäissyvyyskartassa tälle paikalle ei ole esitetty tulvaskenaariota.
Kuinka turvallista osoitteen Koperweg 4 asuinalueella on?
Alueella Buitengebied Zwartebroek (asuinalue) poliisi kirjasi 10 rikosta 1 000 asukasta kohden vuodessa, kun koko kunnassa vastaava luku oli 26 ja koko maassa 45. Leefbaarometerin arvio asumisviihtyvyydestä on erittäin hyvä.
Mitä lähipalveluja osoitteen Koperweg 4 ympäristössä on?
Asuinalueen keskimääräiset etäisyydet: suuri ruokakauppa 1,1 km, yleislääkäri 1,6 km, alakoulu 1,0 km, päiväkoti 1,3 km (CBS). Tällä sivulla näkyvät lähin koulu, joukkoliikennepysäkki, latauspiste ja lastenhoitopaikka sekä niiden etäisyydet tästä osoitteesta.
Mistä nämä tiedot ovat peräisin?
Viranomaisten julkisista tietolähteistä: BAG ja Kadaster (asunnon ominaisuudet, tontti), EP-Online (energialuokka), CBS (asuinalueen tilastot, hintaindeksi, energiankulutus), RIVM (melu, ilma, valo, viheralueet), Klimaateffectatlas ja LIWO (kuumuus, vesi), poliisin avoin data ja Leefbaarometer (turvallisuus) sekä ADS-B-verkostot (lentoliikenne). Kaikki laskelmat ovat suuntaa antavia, eivät kiinteistön arvonmäärityksiä tai asiantuntijaneuvontaa.