Leijzoom 9
5051 WZ Goirle · De Leijzoom, Goirle
- Omakotitalo
- Rakennusvuosi 1987
- 251 m² asuinpinta-alaa
- 652 m² tonttia
- C energialuokka
Kysykää kohteesta Leijzoom 9
Kysykää asunnosta, asuinalueesta, arvosta tai kustannuksista. Avustaja vastaa tämän sivun tietojen pohjalta ja hakee tarvittaessa ajantasaista lisätietoa.
Lyhyesti
Osoitteessa Leijzoom 9 paikkakunnalla Goirle sijaitsee omakotitalo vuodelta 1987 , jonka asuinpinta-ala on 251 m² ja energialuokka on C. Sijainti: asuinalue De Leijzoom (kunta: Goirle). Suuntaa antava markkina-arvo on € 1.081.000–€ 1.195.000. Elinympäristö: melutaso 47 dB (hiljainen), ilmanlaatu yli WHO:n ohjearvon, viheralueiden osuus 66 % 500 m:n säteellä, tulvatilanteessa veden syvyys enimmillään 0,8 m. Lentoliikenne: noin 12 lentokonetta päivässä alle 3 000 m:n korkeudella 2 km:n säteellä. Asuinalueen asumisviihtyvyys: erinomainen.
Kaikki tämän sivun tiedot ovat peräisin julkisista rekistereistä ja kartoista, ja ne ovat maksuttomia. Tietojen kerääminen itse vie tuntikausia asuntoa kohden – täällä ne ovat koossa sekunnissa. Kunkin osion alta voitte lukea, mitä luvut tarkoittavat täällä asumisen kannalta.
Sijainti
Suuntaa antava arvohaarukka
Markkinat
- +3,3% myyntihinnat Noord-Brabant vuodessa (CBS-hintaindeksi, syy 2026)
- € 549.970 keskimääräinen myyntihinta kunnassa Goirle vuonna 2025 (CBS/Kadaster)
- € 801.000 keskimääräinen WOZ-verotusarvo: asuinalue De Leijzoom (CBS 2024)
Näin arvio on laskettu
| Lähde | Lähtöarvo | Nykyiseen hintatasoon | Painoarvo |
|---|---|---|---|
| Tämän asunnon WOZ-verotusarvo vuodelta 2025 arvostuspäivä 1. tammikuuta 2024 |
€ 911.000 | € 1.090.857 +19,7% ajankohdasta 2024 K1 lähtien |
50% |
| 22 vertailukelpoista asuntoa 420 m:n säteellä WOZ-verotusarvon indeksoitu mediaani / m² |
€ 4.753/m² | € 1.193.003 | 42% |
| Keskiarvo, asuinalue: De Leijzoom CBS:n WOZ-verotusarvo 2024 (€ 801.000) / keskiarvo 219 m² |
€ 3.658/m² | € 1.141.602 +24,4% ajankohdasta 2023 K1 lähtien |
8% |
Tämän asunnon WOZ-verotusarvo eri vuosina
Tämän asunnon WOZ-verotusarvo
Tarkastelkaa WOZ-verotusarvoa vuosittain vuodesta 2014 alkaen ja verratkaa sitä suuntaa antavaan arvohaarukkaan.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Vastaavat asunnot lähistöllä (löytyi 24)
Vertailukelpoiset asunnot
Tutustukaa suuntaa antavan arvohaarukan perustana oleviin lähialueen vertailuasuntoihin, niiden neliöhintoihin ja etäisyyksiin.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Laskentatapa: kunkin lähteen arvo on muunnettu arvostuspäivän hintatasosta nykyiseen hintatasoon CBS:n vanhojen omistusasuntojen hintaindeksillä. Indeksi on maakuntakohtainen, mutta kaupungeissa Amsterdam, Rotterdam, Den Haag ja Utrecht käytetään kaupunkikohtaista indeksiä. Viimeisimpien kuukausien osalta käytetään valtakunnallista kuukausi-indeksiä. Keskiarvo lasketaan painotettuna, ja arvohaarukka perustuu lähteiden väliseen hajontaan (vähintään 5 %). Asunnon kuntoa, sijaintia kadun varrella, maanvuokraoikeutta tai erityispiirteitä ei ole huomioitu. Tämä ei ole kiinteistön arvonmääritys.
Vuokrata vai ostaa?
Vastaavan asunnon vuokraaminen
Lähialueella on liian vähän vastaavia vuokra-asuntoja vuokra-arvion laatimiseen.
Tämän asunnon ostaminen
€ 5.350 kuukaudessa
Annuiteettilyhenteinen asuntolaina € 1.138.000 (arvohaarukan keskikohta), korko 3,9 %, laina-aika 30 vuotta, koko hinta lainalla: ensimmäisen kuukauden korko € 3.670 ja lyhennys € 1.680. Ei sisällä ylläpitokuluja, veroja eikä korkovähennystä.
Kumpi on järkevämpää?
Vertailuun tarvitaan sekä vuokra-arvio että suuntaa antava arvohaarukka.
Ominaisuudet
- Asuntotyyppi
- Omakotitalo
- Käyttötarkoitus
- Asuinkäyttö
- Rakennusvuosi
- 1987
- Asuinpinta-ala
- 251 m²
- Rakennuksen pinta-ala
- 181 m²
- Tontin pinta-ala
- 652 m²
- Energialuokka
- C (14 lokakuu 2020)
- Käyttöyksikön tila
- Käytössä
- Rakennuksen tila
- Käytössä
- BAG-osoitetunnus
- 0785200000007049
- BAG-käyttöyksikkö
- 0785010000005230
- BAG-rakennus
- 0785100000003743
Lähde ja menetelmä
Basisregistratie Adressen en Gebouwen (Kadaster) ja energialuokkarekisteri. Tontin pinta-ala tarkoittaa kiinteistörekisteriin merkittyä kokonaispinta-alaa. Kerrostaloasunnoissa se kattaa rakennuksen koko tontin.
Tontti, maaperä ja kaavoitus
Maaperä on täällä vakaa.
- Tontin pinta-ala (BAG)
- 652 m²
- Perustusten vaurioitumisriski alueella De Leijzoom
- 0,0 %:ssa asunnoista perustuspaalujen lahoamisriski (erittäin matala) vuoden 2050 voimakkaan ilmastonmuutoksen skenaario 0,0 %, epätasainen painuminen 1,0 % — Klimaateffectatlas (Deltares/KCAF)
- Maan vajoaminen alueella De Leijzoom
- +0,0 mm vuodessa pintakerroksissa +0,5 mm; kunta Goirle: −0,5 mm
- Kadaster, korkeus, kaavoitus, maaperä
- haetaan…
Lähde ja menetelmä
Tontti: Kadaster (BRK, PDOK-palvelun kautta; tontin raja näkyy yllä olevassa kartassa). Korkeus: Actueel Hoogtebestand Nederland. Kaavoitus: ruimtelijkeplannen.nl (asemakaavat 1.1.2024 asti; uudemmat määräykset ovat kunnan elinympäristökaavassa). Maaperä ja perustukset: Klimaateffectatlas (CC BY 4.0) ja RVO/KCAF. Tiedot ovat suuntaa antavia, eivät rakennusteknistä tai oikeudellista neuvontaa.
Aurinko ja varjot
Miten julkisivut, piha ja katto suuntautuvat aurinkoon nähden, ja kuinka paljon ympäröivät rakennukset varjostavat niitä? Laskenta perustuu auringon sijaintiin ja 3D BAG -aineiston rakennuskorkeuksiin.
- Julkisivut, piha, katto ja päivänvalo
- lasketaan…
Rakennustietojen lataaminen epäonnistui.
tämä asunto rakennusten varjot tonttia auringon suunta
Rakennukset ja korkeudet: 3D BAG (TU Delft, CC BY 4.0; katon korkeus = 70. persentiili tämän asunnon maanpinnasta mitatuista korkeuksista, lähde AHN). Tontti: Kadaster (BRK). Auringon sijainti: NOAA-algoritmi, paikallista aikaa. Ilmakuva: PDOK, Beeldmateriaal Nederland (CC BY 4.0). Suuntaa antava: puita, aitoja, kattolyhtyjä ja maastonmuotoja ei ole huomioitu.
Energia ja lämmitys
Alankomaiden keskitasoa: kohtuullinen eristys, mutta katossa, lattiassa ja ikkunoissa on parantamisen varaa. Lisäeristys maksaa itsensä yleensä takaisin muutamassa vuodessa ja nostaa asunnon arvoa. Vastaavan asunnon vuotuiset energiakulut ovat noin € 788 suuremmat kuin paikkakunnan De Leijzoom asunnoissa keskimäärin.
Energialuokka
C rekisteröity energialuokka (energiaindeksi)
- Tarkastuspäivä
- 14 lokakuu 2020
- Energialuokka A tai parempi alueella De Leijzoom
- 9% asunnoista
Määritetty ennen vuotta 2021 käytetyllä menetelmällä; vuodesta 2021 lähtien käytössä on NTA 8800.
Kulutus ja kustannukset
€ 354 kuukaudessa keskimääräisellä kulutuksella
- Maakaasu
- 1.880 m³ vuodessa; asuinalue 1.430
- Sähkö
- 5.080 kWh vuodessa; asuinalue 4.450
- Vuosikustannukset
- € 4.253 kaasu € 2.611, sähkö € 1.319, kiinteät maksut € 324
- Keskimääräinen asunto alueella De Leijzoom
- € 3.465 vuodessa
- Aurinkopaneelit
- 64% vastaavista asunnoista
Lähde ja menetelmä
Kohteeseen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavat asunnot toimitettu keskimääräinen energiamäärä (CBS 2025, lämpötilakorjattu) ajankohdan syy 2026 keskimääräisillä kuluttajahinnoilla (CBS: 1,39/m³ ja 0,26/kWh veroineen, perusmaksut ja energiaveron hyvitys huomioituina). Todellinen kulutus riippuu asukkaista ja laitteistosta.
Siirtyminen puhtaaseen lämmitykseen ja tuet
- Lämmitys alueella De Leijzoom
- 100 % asuntokohtainen lämmityskattila 2022
- Geotermisen energian potentiaali
- Epäsuotuisa Slochteren-muodostuma, WarmteAtlas
- Kaukolämpöverkko
- asuinalueella ei ole kaukolämpöverkkoa eikä sellaista ole tiettävästi suunnitteilla
ISDE 2026 (500 miljoonaa €): tukea eristykseen, lämpöpumppuun (myös hybridimalliin), aurinkolämpöjärjestelmään, ilmanvaihtoon ja kaukolämpöverkkoon liittymiseen (kiinteä tuki 3 775 €). Lämpöpumppujen tuet vaihtelevat tyypin ja tehon mukaan noin 500 €:sta yli 13 000 €:oon. Tukea haetaan RVO:lta asennuksen jälkeen. ISDE-tuki RVO:lta · Energiesubsidiewijzer (myös kuntien tuet)
Energialuokat alueella De Leijzoom
Lähde ja menetelmä
Energialuokka ja energialuokkien jakauma: EP-Online (RVO) oman tietokantamme kautta; kulutusprofiilit: CBS 85140NED (CC BY 4.0); hinnat: CBS 85592NED; asuinalueen kulutus: CBS Kerncijfers; kaukolämpöverkot, suunnitelmat, kokeilualueet ja lämmitysmuotojen jakauma: WarmteAtlas (RVO, asuinaluetasolla; suunnitelmat on kohdistettu asuinalueisiin, joiden keskipiste on suunnittelualueella); ISDE: RVO. Suuntaa antavia tietoja, ei energianeuvontaa.
Kuukausittaiset asumiskulut: omistus- vai vuokra-asunto
Käyttäkää laskelmassa omia kauppahinta- ja vuokratietojanne sekä omia oletuksianne. Kaikkia summia voi muuttaa. Tulos on suuntaa antava.
Mitä tämän asunnon ostaminen maksaa?
Kauppahinnan lisäksi maksettavat kertaluonteiset kulut: vero, notaarikulut, kiinteistön arvonmääritys, neuvonta ja kuntotarkastus. Vuodesta 2018 lähtien lainaa on saanut enintään asunnon arvon verran, joten nämä kulut maksetaan omista varoista.
Hyödyllisiä työkaluja
Sisustuksen uudistaminen tekoälyllä
Ladatkaa kuva huoneesta ja valitkaa tyyli, niin näette puolessa minuutissa, miltä huone voisi näyttää. Itse huone pysyy ennallaan, vain sisustus muuttuu.
Tämä työkalu on tarkoitettu kirjautuneille käyttäjille. Tilin luominen on ilmaista.
Asuinalue, kaupunginosa ja kunta
De Leijzoom
- Asunnot
- 44
- Asukkaita
- 120
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 801.000
- Omistusasunnot
- 98%
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1982
- Yleisin
- Omakotitalo (100%)
De Groote Akkers
- Asunnot
- 855
- Asukkaita
- 2.005
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 428.000
- Omistusasunnot
- 74%
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1988
- Yleisin
- Rivitalon keskiasunto (54%)
Goirle
- Asunnot
- 10.883
- Asukkaita
- 24.468
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 425.000
- Omistusasunnot
- 71%
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1981
- Yleisin
- Rivitalon keskiasunto (38%)
Tämän asuinalueen asunnot kartalla Goirle · Noord-Brabant
Keitä asuinalueella asuu?
Keitä asuinalueella asuu?
Verratkaa CBS:n asuinaluetta, kaupunginosaa ja kuntaa koskevia tietoja koko maan lukuihin: tausta, koulutus, tulot, etuudet ja työllisyys.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Lähipalvelut ja liikenneyhteydet
Ruokakauppa on pyöräilymatkan päässä. Alakoulu on pyöräilymatkan päässä. Joukkoliikenteen pysäkki on aivan lähellä. Maaseutumainen ympäristö: rauhaa ja tilaa, mutta lähipalvelut ovat kauempana.
- Suuri ruokakauppa
- 1,0 km keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Yleislääkärin vastaanotto
- 1,2 km keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Alakoulu
- 900 m keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Päiväkoti
- 900 m keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Lähin alakoulu
- 240 m Basisschool 't Schrijverke
- Lähin joukkoliikennepysäkki
- 210 m Goirle, Abcovenseweg · bus · 4 vertrekken per uur overdag
- Lähin latauspiste
- 80 m 27B Abcovenseweg - Rexel
- Lähin lastenhoitopaikka
- 240 m De Avonturiers BSO Groote Akkers
- Lähin antennimasto
- 220 m Zendmast 2G, 4G, 5G · 3 antennes · 34,7 m hoog · veilige afstand 5 m
- Koulut 3 km:n säteellä
- 6
- Kaupungistumisaste
- Hieman kaupunkimainen 929 osoitetta / km²
Lähde ja menetelmä
Tieverkkoa pitkin mitatut etäisyydet ovat asuinalueen kaikkien asukkaiden keskiarvoja (CBS). Etäisyydet kouluun (DUO), joukkoliikennepysäkille (OVapi/GTFS, arkipäivän lähdöt), antennimastoon (Antenneregister), latauspisteelle ja lastenhoitopaikkaan on mitattu linnuntietä tästä osoitteesta oman tietokantamme perusteella.
Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet
Melu
47 dB Hiljainen
enintään 45 dB: erittäin hiljainenyli 70 dB: äärimmäisen meluisa
- Tieliikenne
- 46 dB
- Junaliikenne
- ei lainkaan
- Lentoliikenne
- ei lainkaan
- Tuulivoimalat
- ei lainkaan
- Tieliikenne yöllä
- 37 dB
- Junaliikenne yöllä
- ei lainkaan
Alueella De Leijzoom (asuinalue) 48 %:ssa asunnoista melutaso on korkeampi kuin tässä osoitteessa. Alueen keskiarvo on 53 dB.
Hiljainen: tavallisen asuntokadun äänitaso. Päivällä äänet huomaa, jos niihin kiinnittää huomiota. Öisin on riittävän hiljaista ikkuna auki nukkumiseen. Merkittävin melulähde on tieliikenne (46 dB).
Lähde ja menetelmä
Lden: päivä-, ilta- ja yöajan melualtistuksen vuosikeskiarvo (RIVM-melukartat 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024, 10 m:n ruudukko). Karkea arvio, ei rakennuksen julkisivulta mitattu arvo. WHO suosittelee tieliikennemelulle enintään 53 dB:n ja lentoliikennemelulle 45 dB:n tasoa.
Tulva
0,83 m Huomattava
Jos alue tulvii, veden syvyys voi suurinta tulvasyvyyttä kuvaavan kartan mukaan olla tässä kohdassa jopa 0,83 m.
- Tulvalle alttiit asunnot alueella De Leijzoom
- 7%
- Näistä tulvasyvyys yli 0,5 m
- 2%
- Suurin tulvasyvyys asuinalueella
- 0,83 m
Huomattava: maantasokerros voi joutua veden alle, mikä vaurioittaa lattioita, keittiötä ja talotekniikkaa. Kuivana pysyvä ylempi kerros, johon voi siirtyä, ja lattiatason yläpuolelle sijoitettu mittarikaappi ovat täällä tärkeitä. Kysykää aiemmista vesivahingoista.
Lähde ja menetelmä
LIWO (Rijkswaterstaat), tulvan suurinta veden syvyyttä kuvaava kartta, 25 m:n ruudukko; tulvan todennäköisyys: Klimaateffectatlas. Veden syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Tulvapenkereet ja muut tulvasuojarakenteet on mitoitettu tämän todennäköisyyden perusteella.
Ilmanlaatu
- NO₂ 10,2 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
- PM2,5 8,6 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
- PM10 14,4 µg/m³ WHO:n ohjearvon rajoissa
Saastunut ilma: ylittää vuoden 2030 eurooppalaiset raja-arvot, yleensä lähellä sijaitsevan vilkkaan tien, teollisuuden tai intensiivisen karjatalouden vuoksi. Tämä on syytä huomioida etenkin hengitystieoireista kärsivien ja pienten lasten kohdalla. Tuulettaminen talon rauhallisemmalta puolelta auttaa.
Keskimäärin alueella De Leijzoom: NO₂ 10,6, PM2,5 8,7 µg/m³.
Lähde ja menetelmä
Pitoisuuksien vuosikeskiarvot 25 m:n tarkkuudella (RIVM, uusin kartta). Palkin viiva osoittaa WHO:n ohjearvon (NO₂ 10, PM2,5 5, PM10 15 µg/m³). Väri kuvaa pitoisuuden suhdetta WHO:n ohjearvoon ja EU:n vuoden 2030 raja-arvoon.
Valo yöllä
Hämärä
pimeäerittäin valoisa
Keskiarvo alueella De Leijzoom: hämärä.
Hämärä: jonkin verran katuvalaistusta, mutta ei asuinalueen yllä hohtavaa valokajoa. Tämä tukee hyvää yöunta, mutta Linnunrataa ei täällä enää näe.
Lähde ja menetelmä
Satelliittien mittaama ylöspäin suuntautuva keinovalo (RIVM:n valopäästökartta 2023, 375 m:n ruudukko). Luokitus perustuu vertailuun kaikkien Alankomaiden asuntojen kanssa: pimeä tarkoittaa pimeimpään 20 %:iin ja erittäin valoisa valoisimpaan 10 %:iin kuuluvia asuntoja.
Asuinalueen kasvillisuus
66% kasvillisuutta 500 m:n säteellä
Keskiarvo alueella De Leijzoom: 63 %.
Paljon kasvillisuutta: puut, nurmikot ja pensaat hallitsevat maisemaa. Kasvillisuus viilentää asuinaluetta kuumina päivinä, vaimentaa melua, sitoo pienhiukkasia ja houkuttelee liikkumaan. Tutkimuksissa se on yhdistetty vähäisempään stressiin.
Lähde ja menetelmä
Kasvillisuuden (ruoho, pensaat, puut) osuus osoitetta ympäröivässä 500 m:n ruudussa (RIVM groenkaart 2022). Puolella Alankomaiden asunnoista kasvillisuuden osuus 500 m:n säteellä on yli 52 % ja joka kymmenennellä alle 32 %.
Ydinturvallisuusvyöhyke: Kerncentrale Doel (B), etäisyys 61 km (vyöhyke 100 km:n säteellä: joditablettien käyttö alle 18-vuotiailla ja raskaana olevilla); Kerncentrale Borssele, etäisyys 95 km (vyöhyke 100 km:n säteellä: joditablettien käyttö alle 18-vuotiailla ja raskaana olevilla). Säteilyvaaratilanteita koskevan kansallisen kriisisuunnitelman mukaiset suojelutoimien vyöhykkeet.
Lentoliikenne tämän osoitteen yllä
Lentoliikenne tämän osoitteen yllä
Katsokaa, kuinka monta lentokonetta alueen yli lentää päivittäin, millä korkeudella, mihin aikaan ja mihin lentoasemiin lennot liittyvät.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Ilmasto ja turvallisuus
Lämpöstressi pysyy talon ympärillä kohtuullisena myös kuumina päivinä, ja ympäristö viilenee illalla melko hyvin.
Kuumuus
46–48 °C äärimmäinen lämpöstressi
Koettu lämpötila kuumana kesäpäivänä (2022), 1 m:n päässä talosta.
- Lämpösaarekevaikutus
- 0,6–0,8 °C lämpimämpää kuin ympäröivällä maaseudulla
- Lämpimät yöt (vähintään 20 °C)
- 6–7 yötä vuodessa
- Etäisyys viileään paikkaan
- 0–200 m
- Keskiarvo alueella De Leijzoom
- 42 °C koettu lämpötila
Vesi
- Sadevesi rankkasateella (70 mm tunnissa)
- ei sadeveden virtausreittiä aivan talon vieressä
- Pohjaveden aiheuttamat haitat vuonna 2050
- Erittäin suuri kasvu
- Kuivana säilyvä kerros alueella De Leijzoom
- 100% asunnoista vakavimmassa tulvatilanteessa
Lähde ja menetelmä
Kuumuus, vesi ja pohjavesi: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0; koettu lämpötila ja lämpösaarekevaikutus 2022, tulvan todennäköisyys ja veden syvyys valtakunnallisten tulvaskenaarioiden perusteella, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 korkean skenaarion mukaan, sadeveden virtausreitit sademäärän ollessa 70 mm tunnissa). Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet (magneettikenttävyöhyke); tuulivoimalat: RIVM; vaaraa aiheuttava toiminta: Register Externe Veiligheidsrisico's, saatavilla RIVM Atlas Leefomgeving -palvelusta (toiminta, jonka riskien huomiointialue ulottuu 1 km:n säteelle). Karttoihin perustuvia suuntaa antavia arvioita, ei mittauksia.
Turvallisuus ja asumisviihtyvyys
Asumisviihtyvyys alueella De Leijzoom (asuinalue)
Erinomainen Leefbaarometer 2024, luokka 9 / 9
- Fyysinen ympäristö: tyydyttävä
- Asunnot: melko hyvä
- Lähipalvelut: tyydyttävä
- Sosiaalinen yhteenkuuluvuus: melko hyvä
- Häiriöt ja turvattomuus: hyvä
Leefbaarometer 3.0 (BZK): asumisviihtyvyyden arvio yhdeksässä luokassa. Viittä osa-aluetta verrataan valtakunnalliseen keskiarvoon. Lisätietoa tästä asuinalueesta
Rikokset alueella De Leijzoom (asuinalue)
33 1 000 asukasta kohti vuodessa -20% edellisvuoteen verrattuna
- Kirjattu syy 2025 – elo 2026
- 4
- Kaupunginosa De Groote Akkers
- 16 1 000:ta kohti
- Kunta Goirle
- 24 1 000:ta kohti
- Nederland
- 45 1 000:ta kohti
- Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
- 45,5 2 asuntomurtoa
Yleisin
- Woninginbraak
- 2
- Bedreiging
- 1
- Inbraak schuur/garage
- 0
- Diefstal uit auto
- 0
Keskimääräistä turvallisempi: vähemmän rikoksia asukasta kohti kuin koko maassa keskimäärin. Asuntomurrot ja polkupyörävarkaudet ovat silti tavallisia riskejä, joihin on syytä varautua. Asuntomurtoja tehdään paljon suhteessa asuntojen määrään: laadukkaat ovi- ja ikkunahelat sekä lukot (SKG) ja hyvä valaistus ovat täällä erityisen tärkeitä.
Lähde ja menetelmä
Poliisin kirjaamat rikokset asuinalueittain (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Pienillä asuinalueilla määrät ovat pieniä. Tarkastelkaa lukua suhteessa asukkaiden ja asuntojen määrään. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.
Aiotteko tehdä tarjouksen kohteesta Leijzoom 9? Selvittäkää asunnon todellinen arvo.
Maksuton sivu kertoo faktat. Raportti vastaa ratkaisevaan kysymykseen: paljonko tarjoan? Kolme euromääräistä skenaariota, joiden pohjana ovat Kadasterin tiedot vastaavien asuntojen toteutuneista kauppahinnoista, laskennallinen arvo, kunnan tilastot pyyntihinnan ylittävistä tarjouksista ja asunnon kunto kuvien perusteella. Lisäksi saatte kysymykset, jotka kannattaa esittää kiinteistönvälittäjälle ennen allekirjoittamista.
Laskentaesimerkki: jo 2% liian korkea tarjous tarkoittaa, että 450 000 €:n asunnosta maksetaan 9 000 € liikaa. Raportti maksaa 19 €.
-
Tarjousstrategia: kolme vaihtoehtoa
Kolme euromääräistä tarjousvaihtoehtoa: varovainen tarjous, markkinatasoinen tarjous ja tarjous, jolla on hyvät mahdollisuudet menestyä. Ne perustuvat laskennalliseen arvoon, vertailukelpoisiin asuntokauppoihin ja siihen, kuinka paljon kunnassa maksetaan yli pyyntihinnan. -
Vertailukaupat Kadasterista
Lähialueen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavien asuntojen toteutuneet kauppahinnat kartalla ja taulukossa, indeksoituina nykyhetkeen. -
Laskennallinen arvo ja aiemmat kaupat
Automaattinen arvonmääritys arvohaarukoineen, tämän osoitteen kauppahistoria ja WOZ-verotusarvon kehitys vuosien varrella. -
Kunnan asuntomarkkinatilastot
Myyntiaika, pyyntihinnan ylitysprosentti, hinta per m² ja tämän asuntotyypin kysynnän ja tarjonnan suhdetta kuvaava mittari (NVM) kertovat, kuinka paljon kilpailua on odotettavissa. -
Kysymyksiä kiinteistönvälittäjälle
Asuntonäyttöä varten räätälöity kysymyslista, joka perustuu rakennusvuoteen, energialuokkaan, ympäristön riskeihin, myynti-ilmoitukseen ja kuva-analyysiin. -
Asunnon kunto kuvien perusteella
Kuvantunnistusmalli arvioi myynti-ilmoituksen kuvista yleiskunnon, keittiön ja kylpyhuoneen sekä näkyvät puutteet ja antaa suuntaa antavan kunnostusbudjetin. -
Kuukausittaiset asumiskulut eri tarjoushinnoilla
Kunkin vaihtoehdon kuukausikulut: asuntolaina, ostajan kaupantekokulut, kunnalliset maksut, energia ja kunnossapito sekä vertailuksi vuokralla asuminen. -
Mukana myös kaikki maksuttoman sivun tiedot
Asunto, asuinalue, energia, elinympäristö, ilmasto, turvallisuus ja lentoliikenne tiiviisti koottuna yhteen PDF-tiedostoon.
Haluatteko vertailla useita asuntoja? 5 raporttia hintaan 39 € kuukaudessa, lisäraportit 6 € kappaleelta. Ei kiinteistön arvonmääritystä eikä takuuta, vaan lukuja, joilla voitte perustella tarjouksenne.
Usein kysyttyä: Leijzoom 9
Millainen asunto on osoitteessa Leijzoom 9?
Osoitteessa Leijzoom 9 (Goirle) sijaitseva asunto on vrijstaande woning, rakennettu vuonna 1987, asuinpinta-ala 251 m², tontti 652 m². Asuinalue on De Leijzoom ja kunta Goirle.
Mikä on osoitteessa Leijzoom 9 sijaitsevan asunnon energialuokka?
Rekisteröity energialuokka on C (rekisteröity 14 lokakuu 2020). Vastaavan asunnon kaasu- ja sähkökulut ovat keskimäärin € 354 kuukaudessa.
Mikä on osoitteessa Leijzoom 9 sijaitsevan asunnon arvioitu arvo?
Suuntaa antavan markkina-arvon alaraja on € 1.081.000 ja yläraja € 1.195.000 (keskikohta € 1.138.000, hintataso syy 2026). Arvio perustuu asuinalueen vastaavien asuntojen WOZ-verotusarvoihin, pyyntihintoihin ja toteutuneisiin asuntokauppoihin. Kyseessä on suuntaa antava arvio, ei kiinteistön arvonmääritys.
Kuinka hiljaista osoitteessa Leijzoom 9 on?
Melutason vuosikeskiarvo julkisivun kohdalla on 47 dB Lden (hiljainen). Suurin melulähde on tieliikenne. Päivittäin noin 12 lentokonetta lentää 2 km säteellä asunnosta alle 3 000 m korkeudessa.
Voiko osoitteessa Leijzoom 9 tulvia?
Kyllä, teoriassa: tulvan aikana veden syvyys voi täällä olla jopa 0,83 m (huomattava).
Kuinka turvallista osoitteen Leijzoom 9 asuinalueella on?
Alueella De Leijzoom (asuinalue) poliisi kirjasi 33 rikosta 1 000 asukasta kohden vuodessa, kun koko kunnassa vastaava luku oli 24 ja koko maassa 45. Leefbaarometerin arvio asumisviihtyvyydestä on erinomainen.
Mitä lähipalveluja osoitteen Leijzoom 9 ympäristössä on?
Asuinalueen keskimääräiset etäisyydet: suuri ruokakauppa 1,0 km, yleislääkäri 1,2 km, alakoulu 900 m, päiväkoti 900 m (CBS). Tällä sivulla näkyvät lähin koulu, joukkoliikennepysäkki, latauspiste ja lastenhoitopaikka sekä niiden etäisyydet tästä osoitteesta.
Mistä nämä tiedot ovat peräisin?
Viranomaisten julkisista tietolähteistä: BAG ja Kadaster (asunnon ominaisuudet, tontti), EP-Online (energialuokka), CBS (asuinalueen tilastot, hintaindeksi, energiankulutus), RIVM (melu, ilma, valo, viheralueet), Klimaateffectatlas ja LIWO (kuumuus, vesi), poliisin avoin data ja Leefbaarometer (turvallisuus) sekä ADS-B-verkostot (lentoliikenne). Kaikki laskelmat ovat suuntaa antavia, eivät kiinteistön arvonmäärityksiä tai asiantuntijaneuvontaa.