Oosteinde 9

3274 KB Heinenoord · Heinenoord Woonkern, Hoeksche Waard

  • Omakotitalo
  • Rakennusvuosi 1937
  • 147 m² asuinpinta-alaa
  • 395 m² tonttia
  • G energialuokka
Vertaile
Tekoälyavustaja

Kysykää kohteesta Oosteinde 9

Kysykää asunnosta, asuinalueesta, arvosta tai kustannuksista. Avustaja vastaa tämän sivun tietojen pohjalta ja hakee tarvittaessa ajantasaista lisätietoa.

Vastaukset ovat suuntaa antavia, eikä niitä tule pitää neuvontana. Keskustelut tallennetaan avustajan kehittämistä varten.

Lyhyesti

Osoitteessa Oosteinde 9 paikkakunnalla Heinenoord sijaitsee omakotitalo vuodelta 1937 , jonka asuinpinta-ala on 147 m² ja energialuokka on G. Sijainti: asuinalue Heinenoord Woonkern (kunta: Hoeksche Waard). Suuntaa antava markkina-arvo on € 527.000–€ 583.000. Elinympäristö: melutaso 52 dB (kohtalainen), ilmanlaatu yli WHO:n ohjearvon, viheralueiden osuus 71 % 500 m:n säteellä, ei kohteeseen soveltuvaa tulvaskenaariota. Lentoliikenne: noin 16 lentokonetta päivässä alle 3 000 m:n korkeudella 2 km:n säteellä. Asuinalueen asumisviihtyvyys: melko hyvä.

Kaikki tämän sivun tiedot ovat peräisin julkisista rekistereistä ja kartoista, ja ne ovat maksuttomia. Tietojen kerääminen itse vie tuntikausia asuntoa kohden – täällä ne ovat koossa sekunnissa. Kunkin osion alta voitte lukea, mitä luvut tarkoittavat täällä asumisen kannalta.

Sijainti

BAG:n mukainen sijainti (51.82392, 4.48742). Avatkaa OpenStreetMapissa

Suuntaa antava arvohaarukka

Tämän asunnon suuntaa antava markkina-arvo € 527.000 – € 583.000 keskiarvo € 555.000 · hintataso syy 2026 € 3.775 / m² · 147 m²

Markkinat

  • +3,8% myyntihinnat Zuid-Holland vuodessa (CBS-hintaindeksi, syy 2026)
  • € 500.231 keskimääräinen myyntihinta kunnassa Hoeksche Waard vuonna 2025 (CBS/Kadaster)
  • € 366.000 keskimääräinen WOZ-verotusarvo: asuinalue Heinenoord Woonkern (CBS 2024)

Näin arvio on laskettu

LähdeLähtöarvoNykyiseen hintatasoonPainoarvo
15 vertailukelpoista asuntoa 410 m:n säteellä
WOZ-verotusarvon indeksoitu mediaani / m²
€ 3.777/m² € 555.219 83%
Keskiarvo, asuinalue: Heinenoord Woonkern
CBS:n WOZ-verotusarvo 2024 (€ 366.000) / keskiarvo 119 m²
€ 3.076/m² € 553.504
+22,4% ajankohdasta 2023 K1 lähtien
17%

Vastaavat asunnot lähistöllä (löytyi 15)

Vertailukelpoiset asunnot

Tutustukaa suuntaa antavan arvohaarukan perustana oleviin lähialueen vertailuasuntoihin, niiden neliöhintoihin ja etäisyyksiin.

Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.

Luokaa maksuton käyttäjätili Kirjautukaa sisään

Laskentatapa: kunkin lähteen arvo on muunnettu arvostuspäivän hintatasosta nykyiseen hintatasoon CBS:n vanhojen omistusasuntojen hintaindeksillä. Indeksi on maakuntakohtainen, mutta kaupungeissa Amsterdam, Rotterdam, Den Haag ja Utrecht käytetään kaupunkikohtaista indeksiä. Viimeisimpien kuukausien osalta käytetään valtakunnallista kuukausi-indeksiä. Keskiarvo lasketaan painotettuna, ja arvohaarukka perustuu lähteiden väliseen hajontaan (vähintään 5 %). Asunnon kuntoa, sijaintia kadun varrella, maanvuokraoikeutta tai erityispiirteitä ei ole huomioitu. Tämä ei ole kiinteistön arvonmääritys.

Vuokrata vai ostaa?

Vastaavan asunnon vuokraaminen

Lähialueella on liian vähän vastaavia vuokra-asuntoja vuokra-arvion laatimiseen.

Tämän asunnon ostaminen

€ 2.610 kuukaudessa

Annuiteettilyhenteinen asuntolaina € 555.000 (arvohaarukan keskikohta), korko 3,9 %, laina-aika 30 vuotta, koko hinta lainalla: ensimmäisen kuukauden korko € 1.790 ja lyhennys € 820. Ei sisällä ylläpitokuluja, veroja eikä korkovähennystä.

Kumpi on järkevämpää?

Vertailuun tarvitaan sekä vuokra-arvio että suuntaa antava arvohaarukka.

Voitte käyttää omaa omarahoitusosuuttanne, korkoanne ja vuokraanne Kuukausittaiset asumiskulut -osion laskelmassa.

Ominaisuudet

Asuntotyyppi
Omakotitalo
Käyttötarkoitus
Asuinkäyttö
Rakennusvuosi
1937
Asuinpinta-ala
147 m²
Rakennuksen pinta-ala
72 m²
Tontin pinta-ala
395 m²
Energialuokka
G
Käyttöyksikön tila
Käytössä
Rakennuksen tila
Käytössä
BAG-osoitetunnus
0585200001367402
BAG-käyttöyksikkö
0585010001353670
BAG-rakennus
0585100001334071
Lähde ja menetelmä

Basisregistratie Adressen en Gebouwen (Kadaster) ja energialuokkarekisteri. Tontin pinta-ala tarkoittaa kiinteistörekisteriin merkittyä kokonaispinta-alaa. Kerrostaloasunnoissa se kattaa rakennuksen koko tontin.

Tontti, maaperä ja kaavoitus

Perustusongelmat ovat tällä asuinalueella harvinaisia. Maaperä on täällä vakaa.

Tontin pinta-ala (BAG)
395 m²
Perustusten vaurioitumisriski alueella Heinenoord Woonkern
1,0 %:ssa asunnoista perustuspaalujen lahoamisriski (matala) vuoden 2050 voimakkaan ilmastonmuutoksen skenaario 1,4 %, epätasainen painuminen 1,0 %; kunta Hoeksche Waard: 0,9 % — Klimaateffectatlas (Deltares/KCAF)
Maan vajoaminen alueella Heinenoord Woonkern
−1,3 mm vuodessa pintakerroksissa −0,0 mm; kunta Hoeksche Waard: −1,8 mm
Kadaster, korkeus, kaavoitus, maaperä
haetaan…
Lähde ja menetelmä

Tontti: Kadaster (BRK, PDOK-palvelun kautta; tontin raja näkyy yllä olevassa kartassa). Korkeus: Actueel Hoogtebestand Nederland. Kaavoitus: ruimtelijkeplannen.nl (asemakaavat 1.1.2024 asti; uudemmat määräykset ovat kunnan elinympäristökaavassa). Maaperä ja perustukset: Klimaateffectatlas (CC BY 4.0) ja RVO/KCAF. Tiedot ovat suuntaa antavia, eivät rakennusteknistä tai oikeudellista neuvontaa.

Aurinko ja varjot

Miten julkisivut, piha ja katto suuntautuvat aurinkoon nähden, ja kuinka paljon ympäröivät rakennukset varjostavat niitä? Laskenta perustuu auringon sijaintiin ja 3D BAG -aineiston rakennuskorkeuksiin.

Julkisivut, piha, katto ja päivänvalo
lasketaan…
Auringon rata asunnon yllä (paikallista aikaa): kesällä korkealla, talvella matalalla. Keskipiste = suoraan yläpuolella, reuna = horisontti. Vihreä piste = pihan suunta.

tämä asunto rakennusten varjot tonttia auringon suunta

Rakennukset ja korkeudet: 3D BAG (TU Delft, CC BY 4.0; katon korkeus = 70. persentiili tämän asunnon maanpinnasta mitatuista korkeuksista, lähde AHN). Tontti: Kadaster (BRK). Auringon sijainti: NOAA-algoritmi, paikallista aikaa. Ilmakuva: PDOK, Beeldmateriaal Nederland (CC BY 4.0). Suuntaa antava: puita, aitoja, kattolyhtyjä ja maastonmuotoja ei ole huomioitu.

Energia ja lämmitys

Energiatehoton asunto: suuret energiakulut, talvella vetoa ja kylmät seinät, kesällä usein liian kuuma. Varautukaa kymmenientuhansien eurojen energiaparannuksiin, joihin on saatavilla ISDE-tukea, sekä vuokrattaessa alhaisempaan WWS-pistemäärään. Pankit arvioivat asumiskulut tällaisissa asunnoissa usein suuremmiksi. Vastaavan asunnon vuotuiset energiakulut ovat noin € 865 suuremmat kuin paikkakunnan Heinenoord Woonkern asunnoissa keskimäärin.

Energialuokka

G alustava energialuokka

Energialuokka A tai parempi alueella Heinenoord Woonkern
32% asunnoista

Viranomaisen rakennusvuoden ja asuntotyypin perusteella tekemä arvio, ei tarkastukseen perustuva rekisteröity energialuokka; myyntiä tai vuokrausta varten tarvitaan vahvistettu energialuokka.

Energialuokka E, F tai G vähentää asunnon WWS-pisteitä 4–15 pisteellä. Energiatehokkuuden parantamiseen, kuten eristykseen tai lämpöpumppuun, voi saada ISDE-tukea.

Kulutus ja kustannukset

€ 252 kuukaudessa keskimääräisellä kulutuksella

Maakaasu
1.330 m³ vuodessa; asuinalue 810
Sähkö
3.270 kWh vuodessa; asuinalue 2.720
Vuosikustannukset
€ 3.020 kaasu € 1.847, sähkö € 849, kiinteät maksut € 324
Keskimääräinen asunto alueella Heinenoord Woonkern
€ 2.155 vuodessa
Aurinkopaneelit
49% vastaavista asunnoista; asuinalue 42%
Lähde ja menetelmä

Kohteeseen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavat asunnot toimitettu keskimääräinen energiamäärä (CBS 2025, lämpötilakorjattu) ajankohdan syy 2026 keskimääräisillä kuluttajahinnoilla (CBS: 1,39/m³ ja 0,26/kWh veroineen, perusmaksut ja energiaveron hyvitys huomioituina). Todellinen kulutus riippuu asukkaista ja laitteistosta.

Siirtyminen puhtaaseen lämmitykseen ja tuet

Lämmitys alueella Heinenoord Woonkern
94 % asuntokohtainen lämmityskattila, 5 % sähkölämmitystä 2022
Geotermisen energian potentiaali
Epäsuotuisa Slochteren-muodostuma, WarmteAtlas
Kaukolämpöverkko
asuinalueella ei ole kaukolämpöverkkoa eikä sellaista ole tiettävästi suunnitteilla

ISDE 2026 (500 miljoonaa €): tukea eristykseen, lämpöpumppuun (myös hybridimalliin), aurinkolämpöjärjestelmään, ilmanvaihtoon ja kaukolämpöverkkoon liittymiseen (kiinteä tuki 3 775 €). Lämpöpumppujen tuet vaihtelevat tyypin ja tehon mukaan noin 500 €:sta yli 13 000 €:oon. Tukea haetaan RVO:lta asennuksen jälkeen. ISDE-tuki RVO:lta · Energiesubsidiewijzer (myös kuntien tuet)

Energialuokat alueella Heinenoord Woonkern

  • A tai parempi 32% 397
  • B 14% 177
  • C 30% 375
  • D 8% 95
  • E 3% 41
  • F 3% 43
  • G 8% 95
  • Ei energialuokkaa 3% 37
Lähde ja menetelmä

Energialuokka ja energialuokkien jakauma: EP-Online (RVO) oman tietokantamme kautta; kulutusprofiilit: CBS 85140NED (CC BY 4.0); hinnat: CBS 85592NED; asuinalueen kulutus: CBS Kerncijfers; kaukolämpöverkot, suunnitelmat, kokeilualueet ja lämmitysmuotojen jakauma: WarmteAtlas (RVO, asuinaluetasolla; suunnitelmat on kohdistettu asuinalueisiin, joiden keskipiste on suunnittelualueella); ISDE: RVO. Suuntaa antavia tietoja, ei energianeuvontaa.

Kuukausittaiset asumiskulut: omistus- vai vuokra-asunto

Käyttäkää laskelmassa omia kauppahinta- ja vuokratietojanne sekä omia oletuksianne. Kaikkia summia voi muuttaa. Tulos on suuntaa antava.

Omarahoitusosuus 10% Säästöt tai aiemmasta asunnosta vapautuva pääoma, joilla katatte osan kauppahinnasta.
Lainan lyhennystapa
Asuntolainan maksuerä (brutto) —
josta lyhennystä (jää varallisuudeksenne)
Kiinteät kulut —
Yhteensä kuukaudessa —
Kiinteät kulut kuukaudessa (keskiarvoja, muokatkaa tarvittaessa)
Kunta: Hoeksche Waard, 2026. Kiinteistövero (OZB) on 0,0816 % WOZ-verotusarvosta (WOZ-verotusarvo ei ole tiedossa, laskennassa on käytetty suuntaa antavaa arvohaarukkaa € 555.000 eli € 453 vuodessa), jätehuoltomaksu € 354 ja viemärimaksu € 289 vuodessa usean hengen kotitaloudelle (COELO).
Waterschap Hollandse Delta, 2026: asukasmaksu € 126, jätevedenpuhdistusmaksu € 283 (kolme kuormitusyksikköä) ja vesienhallintamaksu 0,0343 % WOZ-verotusarvosta (€ 190) vuodessa (CBS).
Pakollinen asuntolainan yhteydessä; keskimääräinen vakuutusmaksu.
Kunnossapitovaraus; usein 1 % asunnon arvosta vuodessa.
1.330 m³ kaasua ja 3.270 kWh sähköä vuodessa (CBS:n keskiarvo: tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavat asunnot), hinnat: syy 2026.
Vain kerrostaloasunnoissa.
Keskimääräinen liittymäpaketti.

Ostaa vai vuokrata?

KulueräOstaminenVuokraaminen
Yhteensä kuukaudessa——
Josta lyhennystä (varallisuuden karttuminen)——
Asumiskulut ilman lainanlyhennystä——
Lyhennetty 10 vuodessa——

Laskelma ei huomioi arvonkehitystä, asuntolainan korkovähennystä, laskennallista omistusasuntotuloa, asumistukea eikä vuokrankorotuksia. Laskelma on suuntaa antava, ei suositus.

Mitä tämän asunnon ostaminen maksaa?

Kauppahinnan lisäksi maksettavat kertaluonteiset kulut: vero, notaarikulut, kiinteistön arvonmääritys, neuvonta ja kuntotarkastus. Vuodesta 2018 lähtien lainaa on saanut enintään asunnon arvon verran, joten nämä kulut maksetaan omista varoista.

Ostajan kulut yhteensä—
Prosentteina kauppahinnasta—
Tästä verovähennyskelpoista (kertaluonteisesti)—
Tarvittavat omat varat kulut sekä se osa kauppahinnasta, jota ei rahoiteta lainalla—
Kuluerät (suuntaa antavat summat vuodelta 2026, muokatkaa tarvittaessa)
2 % kauppahinnasta, kun asunto tulee omaan käyttöön.
Sisältää kirjauksen Kadasterin rekisteriin ja selvityskulut; hinnat vaihtelevat notaareittain. Ei vähennyskelpoinen.
Vain asuntolainan yhteydessä; sisältää kirjauksen Kadasterin rekisteriin. Vähennyskelpoinen.
Lainanantaja edellyttää varmennettua arvonmääritysraporttia. Vähennyskelpoinen.
Yleensä 2 000–3 500 €, neuvojasta ja tilanteesta riippuen. Vähennyskelpoinen.
Kauppahinta ylittää NHG-takauksen enimmäisrajan € 470.000 (2026): NHG-takausta ei voi saada.
Suositeltava ennen vuotta 1995 rakennetuissa asunnoissa; tämä asunto on rakennettu vuonna 1937. Tarkastuksessa selvitetään tekemättä jääneet huolto- ja korjaustyöt, perustusten ja katon kunto sekä mahdolliset kosteusongelmat. Ei vähennyskelpoinen.
Usein 1–1,5 % kauppahinnasta tai kiinteä palkkio. Ei vähennyskelpoinen.
Jos ette maksa 10 %:n vakuusmaksua itse, pankkitakaus maksaa noin 1 % vakuusmaksun määrästä. Ei vähennyskelpoinen.
Muuttopalvelu, lattiat, verhot ja pienet muutostyöt; kustannukset vaihtelevat yksilöllisten tarpeiden mukaan.

Suuntaa antavat summat perustuvat tavanomaisiin hintoihin; pyytäkää tarjoukset notaarilta, arvioijalta ja neuvojalta. Vähennyskelpoiset kulut vähennetään kertaluonteisesti tuloverotuksessa ostovuonna. Ei taloudellista neuvontaa.

Hyödyllisiä työkaluja

Sisustuksen uudistaminen tekoälyllä

Ladatkaa kuva huoneesta ja valitkaa tyyli, niin näette puolessa minuutissa, miltä huone voisi näyttää. Itse huone pysyy ennallaan, vain sisustus muuttuu.

Tämä työkalu on tarkoitettu kirjautuneille käyttäjille. Tilin luominen on ilmaista.

Kirjautukaa sisään

Asuinalue, kaupunginosa ja kunta

Kaupunginosa

Heinenoord

Asunnot
1.672
Asukkaita
3.740
Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
€ 378.000
Omistusasunnot
75%
Keskimääräinen rakennusvuosi
1970
Yleisin
Rivitalon keskiasunto (38%)
Kaikki tiedot: Heinenoord →

Keitä asuinalueella asuu?

Keitä asuinalueella asuu?

Verratkaa CBS:n asuinaluetta, kaupunginosaa ja kuntaa koskevia tietoja koko maan lukuihin: tausta, koulutus, tulot, etuudet ja työllisyys.

Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.

Luokaa maksuton käyttäjätili Kirjautukaa sisään

Lähipalvelut ja liikenneyhteydet

Ruokaostokset hoituvat kävellen. Alakoulu on kävelymatkan päässä, mikä helpottaa lapsiperheiden arkea. Joukkoliikenteen yhteydet ovat muutaman minuutin kävelymatkan päässä. Maaseutumainen ympäristö: rauhaa ja tilaa, mutta lähipalvelut ovat kauempana.

Suuri ruokakauppa
600 m
keskimääräinen etäisyys asuinalueella
Yleislääkärin vastaanotto
600 m
keskimääräinen etäisyys asuinalueella
Alakoulu
500 m
keskimääräinen etäisyys asuinalueella
Päiväkoti
500 m
keskimääräinen etäisyys asuinalueella
Lähin alakoulu
530 m
Christelijke Basisschool De Regenboog
Lähin joukkoliikennepysäkki
680 m
Heinenoord, Tienvoet · bus · 19 vertrekken per uur overdag
Lähin latauspiste
230 m
Dokter de Vliegerstraat 28 - Allego
Lähin lastenhoitopaikka
630 m
't Anker
Koulut 3 km:n säteellä
2
Kaupungistumisaste
Ei kaupunkimainen
379 osoitetta / km²
Lähde ja menetelmä

Tieverkkoa pitkin mitatut etäisyydet ovat asuinalueen kaikkien asukkaiden keskiarvoja (CBS). Etäisyydet kouluun (DUO), joukkoliikennepysäkille (OVapi/GTFS, arkipäivän lähdöt), antennimastoon (Antenneregister), latauspisteelle ja lastenhoitopaikkaan on mitattu linnuntietä tästä osoitteesta oman tietokantamme perusteella.

Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet

Melu

52 dB Kohtalainen

enintään 45 dB: erittäin hiljainenyli 70 dB: äärimmäisen meluisa

Tieliikenne
52 dB
Junaliikenne
ei lainkaan
Lentoliikenne
alle 40 dB
Tuulivoimalat
alle 40 dB
Tieliikenne yöllä
43 dB
Junaliikenne yöllä
ei lainkaan

Alueella Heinenoord Woonkern (asuinalue) 5 %:ssa asunnoista melutaso on korkeampi kuin tässä osoitteessa. Alueen keskiarvo on 48 dB.

Kohtalainen: liikenne kuuluu kuten asuinalueen läpikulkukadulla. Sisällä sitä tuskin huomaa ikkunoiden ollessa kiinni. Ulkona voi hyvin oleskella, mutta täysin hiljaista ei ole koskaan. Merkittävin melulähde on tieliikenne (52 dB).

Lähde ja menetelmä

Lden: päivä-, ilta- ja yöajan melualtistuksen vuosikeskiarvo (RIVM-melukartat 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024, 10 m:n ruudukko). Karkea arvio, ei rakennuksen julkisivulta mitattu arvo. WHO suosittelee tieliikennemelulle enintään 53 dB:n ja lentoliikennemelulle 45 dB:n tasoa.

Tulva

Ei tulvaa Ei tulvaa

Suurinta tulvasyvyyttä kuvaavassa kartassa ei ole tälle paikalle tulvaskenaariota.

Tulvalle alttiit asunnot alueella Heinenoord Woonkern
39%
Näistä tulvasyvyys yli 0,5 m
13%
Suurin tulvasyvyys asuinalueella
1,75 m

Tälle paikalle ei ole laskettu tulvaskenaariota: alueen odotetaan säilyvän kuivana, vaikka tulvapenger murtuisi tai vedenpinta nousisi korkealle. Tulvavakuutus ei ole täällä välttämätön.

Lähde ja menetelmä

LIWO (Rijkswaterstaat), tulvan suurinta veden syvyyttä kuvaava kartta, 25 m:n ruudukko; tulvan todennäköisyys: Klimaateffectatlas. Veden syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Tulvapenkereet ja muut tulvasuojarakenteet on mitoitettu tämän todennäköisyyden perusteella.

Ilmanlaatu

  • NO₂ 15,6 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
  • PM2,5 8,3 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
  • PM10 14,7 µg/m³ WHO:n ohjearvon rajoissa

Saastunut ilma: ylittää vuoden 2030 eurooppalaiset raja-arvot, yleensä lähellä sijaitsevan vilkkaan tien, teollisuuden tai intensiivisen karjatalouden vuoksi. Tämä on syytä huomioida etenkin hengitystieoireista kärsivien ja pienten lasten kohdalla. Tuulettaminen talon rauhallisemmalta puolelta auttaa.

Keskimäärin alueella Heinenoord Woonkern: NO₂ 15,2, PM2,5 8,3 µg/m³.

Lähde ja menetelmä

Pitoisuuksien vuosikeskiarvot 25 m:n tarkkuudella (RIVM, uusin kartta). Palkin viiva osoittaa WHO:n ohjearvon (NO₂ 10, PM2,5 5, PM10 15 µg/m³). Väri kuvaa pitoisuuden suhdetta WHO:n ohjearvoon ja EU:n vuoden 2030 raja-arvoon.

Valo yöllä

Hämärä

pimeäerittäin valoisa

Keskiarvo alueella Heinenoord Woonkern: pimeä.

Hämärä: jonkin verran katuvalaistusta, mutta ei asuinalueen yllä hohtavaa valokajoa. Tämä tukee hyvää yöunta, mutta Linnunrataa ei täällä enää näe.

Lähde ja menetelmä

Satelliittien mittaama ylöspäin suuntautuva keinovalo (RIVM:n valopäästökartta 2023, 375 m:n ruudukko). Luokitus perustuu vertailuun kaikkien Alankomaiden asuntojen kanssa: pimeä tarkoittaa pimeimpään 20 %:iin ja erittäin valoisa valoisimpaan 10 %:iin kuuluvia asuntoja.

Asuinalueen kasvillisuus

71% kasvillisuutta 500 m:n säteellä

Keskiarvo alueella Heinenoord Woonkern: 68 %.

Paljon kasvillisuutta: puut, nurmikot ja pensaat hallitsevat maisemaa. Kasvillisuus viilentää asuinaluetta kuumina päivinä, vaimentaa melua, sitoo pienhiukkasia ja houkuttelee liikkumaan. Tutkimuksissa se on yhdistetty vähäisempään stressiin.

Lähde ja menetelmä

Kasvillisuuden (ruoho, pensaat, puut) osuus osoitetta ympäröivässä 500 m:n ruudussa (RIVM groenkaart 2022). Puolella Alankomaiden asunnoista kasvillisuuden osuus 500 m:n säteellä on yli 52 % ja joka kymmenennellä alle 32 %.

Ydinturvallisuusvyöhyke: Kerncentrale Doel (B), etäisyys 58 km (vyöhyke 100 km:n säteellä: joditablettien käyttö alle 18-vuotiailla ja raskaana olevilla); Kerncentrale Borssele, etäisyys 69 km (vyöhyke 100 km:n säteellä: joditablettien käyttö alle 18-vuotiailla ja raskaana olevilla). Säteilyvaaratilanteita koskevan kansallisen kriisisuunnitelman mukaiset suojelutoimien vyöhykkeet.

Lentoliikenne tämän osoitteen yllä

Lentoliikenne tämän osoitteen yllä

Katsokaa, kuinka monta lentokonetta alueen yli lentää päivittäin, millä korkeudella, mihin aikaan ja mihin lentoasemiin lennot liittyvät.

Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.

Luokaa maksuton käyttäjätili Kirjautukaa sisään

Ilmasto ja turvallisuus

Lämpöstressi pysyy talon ympärillä kohtuullisena myös kuumina päivinä, ja ympäristö viilenee illalla melko hyvin.

Kuumuus

46–48 °C äärimmäinen lämpöstressi

Koettu lämpötila kuumana kesäpäivänä (2022), 1 m:n päässä talosta.

Lämpösaarekevaikutus
0,2–0,4 °C lämpimämpää kuin ympäröivällä maaseudulla
Lämpimät yöt (vähintään 20 °C)
4–5 yötä vuodessa
Etäisyys viileään paikkaan
300–400 m
Keskiarvo alueella Heinenoord Woonkern
44 °C koettu lämpötila

Vesi

Sadevesi rankkasateella (70 mm tunnissa)
ei sadeveden virtausreittiä aivan talon vieressä
Pohjaveden aiheuttamat haitat vuonna 2050
Vähäinen kasvu
Kuivana säilyvä kerros alueella Heinenoord Woonkern
94% asunnoista vakavimmassa tulvatilanteessa
Asunnot alueella Heinenoord Woonkern, joissa todennäköisyys on kohtalainen tai suuri
0%

Ympäristön onnettomuusriskit

Suurjännitelinja
1,4 km 380 kV
Tuulivoimala
1,1 km Windturbine 3,6 MW, ashoogte 120 m · rotor 131 m · Nordex N131 · tässä noin 37 dB
Tuulivoimalamelu tässä osoitteessa
38 dB Lden-melutaso RIVM:n tuulivoimaloiden melukartan mukaan
Vaaraa aiheuttava toiminta 1 km:n säteellä
Vervoer gevaarlijke stoffen

Alueella Heinenoord Woonkern sijaitsevista asunnoista 0% on suurjännitelinjan magneettikenttävyöhykkeellä ja 4% enintään 1 km:n päässä tuulivoimalasta.

Lähde ja menetelmä

Kuumuus, vesi ja pohjavesi: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0; koettu lämpötila ja lämpösaarekevaikutus 2022, tulvan todennäköisyys ja veden syvyys valtakunnallisten tulvaskenaarioiden perusteella, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 korkean skenaarion mukaan, sadeveden virtausreitit sademäärän ollessa 70 mm tunnissa). Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet (magneettikenttävyöhyke); tuulivoimalat: RIVM; vaaraa aiheuttava toiminta: Register Externe Veiligheidsrisico's, saatavilla RIVM Atlas Leefomgeving -palvelusta (toiminta, jonka riskien huomiointialue ulottuu 1 km:n säteelle). Karttoihin perustuvia suuntaa antavia arvioita, ei mittauksia.

Turvallisuus ja asumisviihtyvyys

Asumisviihtyvyys alueella Heinenoord Woonkern (asuinalue)

Melko hyvä Leefbaarometer 2024, luokka 6 / 9

  • Fyysinen ympäristö: tyydyttävä
  • Asunnot: tyydyttävä
  • Lähipalvelut: riittämätön
  • Sosiaalinen yhteenkuuluvuus: tyydyttävä
  • Häiriöt ja turvattomuus: melko hyvä

Leefbaarometer 3.0 (BZK): asumisviihtyvyyden arvio yhdeksässä luokassa. Viittä osa-aluetta verrataan valtakunnalliseen keskiarvoon. Lisätietoa tästä asuinalueesta

Rikokset alueella Heinenoord Woonkern (asuinalue)

19 1 000 asukasta kohti vuodessa -28% edellisvuoteen verrattuna

Kirjattu syy 2025 – elo 2026
51
Kaupunginosa Heinenoord
50 1 000:ta kohti
Kunta Hoeksche Waard
26 1 000:ta kohti
Nederland
45 1 000:ta kohti
Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
2,4 3 asuntomurtoa

Yleisin

Vernieling
7
Woninginbraak
3
Diefstal uit auto
2
Winkeldiefstal
1
  1. 622021
  2. 582022
  3. 452023
  4. 542024
  5. 712025

Selvästi keskimääräistä turvallisempi: asukasta kohti tehdään enintään puolet koko maan keskimääräisestä rikosmäärästä. Tällaiset asuinalueet ovat yleensä rauhallisia, ja niillä on vähän ohikulkijoita.

Lähde ja menetelmä

Poliisin kirjaamat rikokset asuinalueittain (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Pienillä asuinalueilla määrät ovat pieniä. Tarkastelkaa lukua suhteessa asukkaiden ja asuntojen määrään. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.

Asuntoraportti ja tarjoussuositus

Aiotteko tehdä tarjouksen kohteesta Oosteinde 9? Selvittäkää asunnon todellinen arvo.

Maksuton sivu kertoo faktat. Raportti vastaa ratkaisevaan kysymykseen: paljonko tarjoan? Kolme euromääräistä skenaariota, joiden pohjana ovat Kadasterin tiedot vastaavien asuntojen toteutuneista kauppahinnoista, laskennallinen arvo, kunnan tilastot pyyntihinnan ylittävistä tarjouksista ja asunnon kunto kuvien perusteella. Lisäksi saatte kysymykset, jotka kannattaa esittää kiinteistönvälittäjälle ennen allekirjoittamista.

Laskentaesimerkki: jo 2% liian korkea tarjous tarkoittaa, että 450 000 €:n asunnosta maksetaan 9 000 € liikaa. Raportti maksaa 19 €.

Varovainenalle pyyntihinnan tai sen tuntumassa, jos tarjoajia on vähän
Markkinatason mukainenmillä hinnalla vastaavia asuntoja on täällä myyty viime kuukausina
Vahva tarjousyli markkinatason mutta arvohaarukan sisällä
  • Tarjousstrategia: kolme vaihtoehtoa
    Kolme euromääräistä tarjousvaihtoehtoa: varovainen tarjous, markkinatasoinen tarjous ja tarjous, jolla on hyvät mahdollisuudet menestyä. Ne perustuvat laskennalliseen arvoon, vertailukelpoisiin asuntokauppoihin ja siihen, kuinka paljon kunnassa maksetaan yli pyyntihinnan.
  • Vertailukaupat Kadasterista
    Lähialueen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavien asuntojen toteutuneet kauppahinnat kartalla ja taulukossa, indeksoituina nykyhetkeen.
  • Laskennallinen arvo ja aiemmat kaupat
    Automaattinen arvonmääritys arvohaarukoineen, tämän osoitteen kauppahistoria ja WOZ-verotusarvon kehitys vuosien varrella.
  • Kunnan asuntomarkkinatilastot
    Myyntiaika, pyyntihinnan ylitysprosentti, hinta per m² ja tämän asuntotyypin kysynnän ja tarjonnan suhdetta kuvaava mittari (NVM) kertovat, kuinka paljon kilpailua on odotettavissa.
  • Kysymyksiä kiinteistönvälittäjälle
    Asuntonäyttöä varten räätälöity kysymyslista, joka perustuu rakennusvuoteen, energialuokkaan, ympäristön riskeihin, myynti-ilmoitukseen ja kuva-analyysiin.
  • Asunnon kunto kuvien perusteella
    Kuvantunnistusmalli arvioi myynti-ilmoituksen kuvista yleiskunnon, keittiön ja kylpyhuoneen sekä näkyvät puutteet ja antaa suuntaa antavan kunnostusbudjetin.
  • Kuukausittaiset asumiskulut eri tarjoushinnoilla
    Kunkin vaihtoehdon kuukausikulut: asuntolaina, ostajan kaupantekokulut, kunnalliset maksut, energia ja kunnossapito sekä vertailuksi vuokralla asuminen.
  • Mukana myös kaikki maksuttoman sivun tiedot
    Asunto, asuinalue, energia, elinympäristö, ilmasto, turvallisuus ja lentoliikenne tiiviisti koottuna yhteen PDF-tiedostoon.

Haluatteko vertailla useita asuntoja? 5 raporttia hintaan 39 € kuukaudessa, lisäraportit 6 € kappaleelta. Ei kiinteistön arvonmääritystä eikä takuuta, vaan lukuja, joilla voitte perustella tarjouksenne.

Usein kysyttyä: Oosteinde 9

Millainen asunto on osoitteessa Oosteinde 9?

Osoitteessa Oosteinde 9 (Heinenoord) sijaitseva asunto on vrijstaande woning, rakennettu vuonna 1937, asuinpinta-ala 147 m², tontti 395 m². Asuinalue on Heinenoord Woonkern ja kunta Hoeksche Waard.

Mikä on osoitteessa Oosteinde 9 sijaitsevan asunnon energialuokka?

Rekisteröity energialuokka on G. Vastaavan asunnon kaasu- ja sähkökulut ovat keskimäärin € 252 kuukaudessa.

Mikä on osoitteessa Oosteinde 9 sijaitsevan asunnon arvioitu arvo?

Suuntaa antavan markkina-arvon alaraja on € 527.000 ja yläraja € 583.000 (keskikohta € 555.000, hintataso syy 2026). Arvio perustuu asuinalueen vastaavien asuntojen WOZ-verotusarvoihin, pyyntihintoihin ja toteutuneisiin asuntokauppoihin. Kyseessä on suuntaa antava arvio, ei kiinteistön arvonmääritys.

Kuinka hiljaista osoitteessa Oosteinde 9 on?

Melutason vuosikeskiarvo julkisivun kohdalla on 52 dB Lden (kohtalainen). Suurin melulähde on tieliikenne. Päivittäin noin 16 lentokonetta lentää 2 km säteellä asunnosta alle 3 000 m korkeudessa.

Voiko osoitteessa Oosteinde 9 tulvia?

Valtakunnallisessa tulvaveden enimmäissyvyyskartassa tälle paikalle ei ole esitetty tulvaskenaariota.

Kuinka turvallista osoitteen Oosteinde 9 asuinalueella on?

Alueella Heinenoord Woonkern (asuinalue) poliisi kirjasi 19 rikosta 1 000 asukasta kohden vuodessa, kun koko kunnassa vastaava luku oli 26 ja koko maassa 45. Leefbaarometerin arvio asumisviihtyvyydestä on melko hyvä.

Mitä lähipalveluja osoitteen Oosteinde 9 ympäristössä on?

Asuinalueen keskimääräiset etäisyydet: suuri ruokakauppa 600 m, yleislääkäri 600 m, alakoulu 500 m, päiväkoti 500 m (CBS). Tällä sivulla näkyvät lähin koulu, joukkoliikennepysäkki, latauspiste ja lastenhoitopaikka sekä niiden etäisyydet tästä osoitteesta.

Mistä nämä tiedot ovat peräisin?

Viranomaisten julkisista tietolähteistä: BAG ja Kadaster (asunnon ominaisuudet, tontti), EP-Online (energialuokka), CBS (asuinalueen tilastot, hintaindeksi, energiankulutus), RIVM (melu, ilma, valo, viheralueet), Klimaateffectatlas ja LIWO (kuumuus, vesi), poliisin avoin data ja Leefbaarometer (turvallisuus) sekä ADS-B-verkostot (lentoliikenne). Kaikki laskelmat ovat suuntaa antavia, eivät kiinteistön arvonmäärityksiä tai asiantuntijaneuvontaa.