Schrans 123
8932 ND Leeuwarden · Huizum-Sixma, Leeuwarden
- Rivitalon päätyasunto
- Rakennusvuosi 1991
- 112 m² asuinpinta-alaa
- 538 m² tonttia
- B energialuokka
Kysykää kohteesta Schrans 123
Kysykää asunnosta, asuinalueesta, arvosta tai kustannuksista. Avustaja vastaa tämän sivun tietojen pohjalta ja hakee tarvittaessa ajantasaista lisätietoa.
Lyhyesti
Osoitteessa Schrans 123 paikkakunnalla Leeuwarden sijaitsee rivitalon päätyasunto vuodelta 1991 , jonka asuinpinta-ala on 112 m² ja energialuokka on B. Sijainti: asuinalue Huizum-Sixma (kunta: Leeuwarden). Suuntaa antava markkina-arvo on € 312.000–€ 344.000. Elinympäristö: melutaso 63 dB (meluisa), ilmanlaatu WHO:n ohjearvon rajoissa, viheralueiden osuus 29 % 500 m:n säteellä, ei kohteeseen soveltuvaa tulvaskenaariota. Lentoliikenne: noin 6 lentokonetta päivässä alle 3 000 m:n korkeudella 2 km:n säteellä. Asuinalueen asumisviihtyvyys: melko hyvä.
Kaikki tämän sivun tiedot ovat peräisin julkisista rekistereistä ja kartoista, ja ne ovat maksuttomia. Tietojen kerääminen itse vie tuntikausia asuntoa kohden – täällä ne ovat koossa sekunnissa. Kunkin osion alta voitte lukea, mitä luvut tarkoittavat täällä asumisen kannalta.
Sijainti
Suuntaa antava arvohaarukka
Markkinat
- +5,7% myyntihinnat Fryslân vuodessa (CBS-hintaindeksi, syy 2026)
- € 319.443 keskimääräinen myyntihinta kunnassa Leeuwarden vuonna 2025 (CBS/Kadaster)
- € 142.000 keskimääräinen WOZ-verotusarvo: asuinalue Huizum-Sixma (CBS 2024)
Näin arvio on laskettu
| Lähde | Lähtöarvo | Nykyiseen hintatasoon | Painoarvo |
|---|---|---|---|
| 40 vertailukelpoista asuntoa 330 m:n säteellä WOZ-verotusarvon indeksoitu mediaani / m² |
€ 2.943/m² | € 329.616 | 83% |
| Keskiarvo, asuinalue: Huizum-Sixma CBS:n WOZ-verotusarvo 2024 (€ 142.000) / keskiarvo 63 m² |
€ 2.254/m² | € 320.050 +26,8% ajankohdasta 2023 K1 lähtien |
17% |
Vastaavat asunnot lähistöllä (löytyi 41)
Vertailukelpoiset asunnot
Tutustukaa suuntaa antavan arvohaarukan perustana oleviin lähialueen vertailuasuntoihin, niiden neliöhintoihin ja etäisyyksiin.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Laskentatapa: kunkin lähteen arvo on muunnettu arvostuspäivän hintatasosta nykyiseen hintatasoon CBS:n vanhojen omistusasuntojen hintaindeksillä. Indeksi on maakuntakohtainen, mutta kaupungeissa Amsterdam, Rotterdam, Den Haag ja Utrecht käytetään kaupunkikohtaista indeksiä. Viimeisimpien kuukausien osalta käytetään valtakunnallista kuukausi-indeksiä. Keskiarvo lasketaan painotettuna, ja arvohaarukka perustuu lähteiden väliseen hajontaan (vähintään 5 %). Asunnon kuntoa, sijaintia kadun varrella, maanvuokraoikeutta tai erityispiirteitä ei ole huomioitu. Tämä ei ole kiinteistön arvonmääritys.
Vuokrata vai ostaa?
Vastaavan asunnon vuokraaminen
Lähialueella on liian vähän vastaavia vuokra-asuntoja vuokra-arvion laatimiseen.
Tämän asunnon ostaminen
€ 1.540 kuukaudessa
Annuiteettilyhenteinen asuntolaina € 328.000 (arvohaarukan keskikohta), korko 3,9 %, laina-aika 30 vuotta, koko hinta lainalla: ensimmäisen kuukauden korko € 1.060 ja lyhennys € 480. Ei sisällä ylläpitokuluja, veroja eikä korkovähennystä.
Kumpi on järkevämpää?
Vertailuun tarvitaan sekä vuokra-arvio että suuntaa antava arvohaarukka.
Ominaisuudet
- Asuntotyyppi
- Rivitalon päätyasunto
- Käyttötarkoitus
- Asuinkäyttö
- Rakennusvuosi
- 1991
- Asuinpinta-ala
- 112 m²
- Rakennuksen pinta-ala
- 540 m²
- Tontin pinta-ala
- 538 m²
- Energialuokka
- B (10 lokakuu 2018)
- Käyttöyksikön tila
- Käytössä
- Rakennuksen tila
- Käytössä
- BAG-osoitetunnus
- 0080200000407437
- BAG-käyttöyksikkö
- 0080010000407438
- BAG-rakennus
- 0080100000371864
Lähde ja menetelmä
Basisregistratie Adressen en Gebouwen (Kadaster) ja energialuokkarekisteri. Tontin pinta-ala tarkoittaa kiinteistörekisteriin merkittyä kokonaispinta-alaa. Kerrostaloasunnoissa se kattaa rakennuksen koko tontin.
Tontti, maaperä ja kaavoitus
Perustusongelmat ovat tällä asuinalueella harvinaisia. Maaperä painuu hieman, kuten monilla turve- ja savialueilla. Pihan ja päällysteiden korottaminen aika ajoin kuuluu asiaan.
- Tontin pinta-ala (BAG)
- 538 m²
- Perustusten vaurioitumisriski alueella Huizum-Sixma
- 3,4 %:ssa asunnoista perustuspaalujen lahoamisriski (kohtalainen) vuoden 2050 voimakkaan ilmastonmuutoksen skenaario 3,4 %, epätasainen painuminen 0,6 %; kunta Leeuwarden: 3,1 % — Klimaateffectatlas (Deltares/KCAF)
- Maan vajoaminen alueella Huizum-Sixma
- −1,7 mm vuodessa pintakerroksissa −0,3 mm; kunta Leeuwarden: −1,9 mm
- Kadaster, korkeus, kaavoitus, maaperä
- haetaan…
Lähde ja menetelmä
Tontti: Kadaster (BRK, PDOK-palvelun kautta; tontin raja näkyy yllä olevassa kartassa). Korkeus: Actueel Hoogtebestand Nederland. Kaavoitus: ruimtelijkeplannen.nl (asemakaavat 1.1.2024 asti; uudemmat määräykset ovat kunnan elinympäristökaavassa). Maaperä ja perustukset: Klimaateffectatlas (CC BY 4.0) ja RVO/KCAF. Tiedot ovat suuntaa antavia, eivät rakennusteknistä tai oikeudellista neuvontaa.
Aurinko ja varjot
Miten julkisivut, piha ja katto suuntautuvat aurinkoon nähden, ja kuinka paljon ympäröivät rakennukset varjostavat niitä? Laskenta perustuu auringon sijaintiin ja 3D BAG -aineiston rakennuskorkeuksiin.
- Julkisivut, piha, katto ja päivänvalo
- lasketaan…
Rakennustietojen lataaminen epäonnistui.
tämä asunto rakennusten varjot tonttia auringon suunta
Rakennukset ja korkeudet: 3D BAG (TU Delft, CC BY 4.0; katon korkeus = 70. persentiili tämän asunnon maanpinnasta mitatuista korkeuksista, lähde AHN). Tontti: Kadaster (BRK). Auringon sijainti: NOAA-algoritmi, paikallista aikaa. Ilmakuva: PDOK, Beeldmateriaal Nederland (CC BY 4.0). Suuntaa antava: puita, aitoja, kattolyhtyjä ja maastonmuotoja ei ole huomioitu.
Energia ja lämmitys
Energiatehokas asunto: pienet energiakulut, miellyttävä sisäilmasto ja monissa pankeissa edullisemmat asuntolainaehdot. Energiatehokkuuden lisäparannuksista on enää vähän hyötyä. Vastaavan asunnon vuotuiset energiakulut ovat noin € 891 suuremmat kuin paikkakunnan Huizum-Sixma asunnoissa keskimäärin.
Energialuokka
B rekisteröity energialuokka (energiaindeksi)
- Tarkastuspäivä
- 10 lokakuu 2018
- Energialuokka A tai parempi alueella Huizum-Sixma
- 27% asunnoista
Määritetty ennen vuotta 2021 käytetyllä menetelmällä; vuodesta 2021 lähtien käytössä on NTA 8800.
Kulutus ja kustannukset
€ 197 kuukaudessa keskimääräisellä kulutuksella
- Maakaasu
- 970 m³ vuodessa; asuinalue 500
- Sähkö
- 2.690 kWh vuodessa; asuinalue 1.770
- Vuosikustannukset
- € 2.369 kaasu € 1.347, sähkö € 698, kiinteät maksut € 324
- Keskimääräinen asunto alueella Huizum-Sixma
- € 1.478 vuodessa
- Aurinkopaneelit
- 55% vastaavista asunnoista; asuinalue 3%
Lähde ja menetelmä
Kohteeseen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavat asunnot toimitettu keskimääräinen energiamäärä (CBS 2025, lämpötilakorjattu) ajankohdan syy 2026 keskimääräisillä kuluttajahinnoilla (CBS: 1,39/m³ ja 0,26/kWh veroineen, perusmaksut ja energiaveron hyvitys huomioituina). Todellinen kulutus riippuu asukkaista ja laitteistosta.
Siirtyminen puhtaaseen lämmitykseen ja tuet
- Lämmitys alueella Huizum-Sixma
- 20 % asuntokohtainen lämmityskattila, 4 % kiinteistökohtainen keskuslämmitys, 36 % sähkölämmitystä 2022
- Geotermisen energian potentiaali
- 30-50%kans >5MWth Slochteren-muodostuma, WarmteAtlas
- Kaukolämpöverkko
- asuinalueella ei ole kaukolämpöverkkoa eikä sellaista ole tiettävästi suunnitteilla
ISDE 2026 (500 miljoonaa €): tukea eristykseen, lämpöpumppuun (myös hybridimalliin), aurinkolämpöjärjestelmään, ilmanvaihtoon ja kaukolämpöverkkoon liittymiseen (kiinteä tuki 3 775 €). Lämpöpumppujen tuet vaihtelevat tyypin ja tehon mukaan noin 500 €:sta yli 13 000 €:oon. Tukea haetaan RVO:lta asennuksen jälkeen. ISDE-tuki RVO:lta · Energiesubsidiewijzer (myös kuntien tuet)
Energialuokat alueella Huizum-Sixma
Lähde ja menetelmä
Energialuokka ja energialuokkien jakauma: EP-Online (RVO) oman tietokantamme kautta; kulutusprofiilit: CBS 85140NED (CC BY 4.0); hinnat: CBS 85592NED; asuinalueen kulutus: CBS Kerncijfers; kaukolämpöverkot, suunnitelmat, kokeilualueet ja lämmitysmuotojen jakauma: WarmteAtlas (RVO, asuinaluetasolla; suunnitelmat on kohdistettu asuinalueisiin, joiden keskipiste on suunnittelualueella); ISDE: RVO. Suuntaa antavia tietoja, ei energianeuvontaa.
Kuukausittaiset asumiskulut: omistus- vai vuokra-asunto
Käyttäkää laskelmassa omia kauppahinta- ja vuokratietojanne sekä omia oletuksianne. Kaikkia summia voi muuttaa. Tulos on suuntaa antava.
Mitä tämän asunnon ostaminen maksaa?
Kauppahinnan lisäksi maksettavat kertaluonteiset kulut: vero, notaarikulut, kiinteistön arvonmääritys, neuvonta ja kuntotarkastus. Vuodesta 2018 lähtien lainaa on saanut enintään asunnon arvon verran, joten nämä kulut maksetaan omista varoista.
Hyödyllisiä työkaluja
Sisustuksen uudistaminen tekoälyllä
Ladatkaa kuva huoneesta ja valitkaa tyyli, niin näette puolessa minuutissa, miltä huone voisi näyttää. Itse huone pysyy ennallaan, vain sisustus muuttuu.
Tämä työkalu on tarkoitettu kirjautuneille käyttäjille. Tilin luominen on ilmaista.
Asuinalue, kaupunginosa ja kunta
Huizum-Sixma
- Asunnot
- 220
- Asukkaita
- 230
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 142.000
- Omistusasunnot
- 7%
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1987
- Yleisin
- Kerrostaloasunto (88%)
Potmargezone
- Asunnot
- 4.869
- Asukkaita
- 8.670
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 205.000
- Omistusasunnot
- 38%
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1955
- Yleisin
- Kerrostaloasunto (51%)
Leeuwarden
- Asunnot
- 67.208
- Asukkaita
- 129.973
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 249.000
- Omistusasunnot
- 50%
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1965
- Yleisin
- Kerrostaloasunto (38%)
Tämän asuinalueen asunnot kartalla Leeuwarden · Fryslân (Friesland)
Keitä asuinalueella asuu?
Keitä asuinalueella asuu?
Verratkaa CBS:n asuinaluetta, kaupunginosaa ja kuntaa koskevia tietoja koko maan lukuihin: tausta, koulutus, tulot, etuudet ja työllisyys.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Lähipalvelut ja liikenneyhteydet
Ruokaostokset hoituvat kävellen. Alakoulu on kävelymatkan päässä, mikä helpottaa lapsiperheiden arkea. Joukkoliikenteen pysäkki on aivan lähellä. Kaupunkimainen ympäristö: kaikki on lähellä, mutta myös vilskettä riittää.
- Suuri ruokakauppa
- 300 m keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Yleislääkärin vastaanotto
- 300 m keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Alakoulu
- 500 m keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Päiväkoti
- 500 m keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Lähin alakoulu
- 250 m IKC Johan Willem Friso
- Lähin joukkoliikennepysäkki
- 30 m Leeuwarden, Emmanuel Murandstraat · bus · 2 vertrekken per uur overdag
- Lähin latauspiste
- 130 m Sixmastraat 66 - Allego
- Lähin lastenhoitopaikka
- 100 m Fabries
- Lähin antennimasto
- 110 m Zendmast 2G, 4G, 5G · 3 antennes · 29,4 m hoog · veilige afstand 22,9 m
- Koulut 3 km:n säteellä
- 17
- Kaupungistumisaste
- Erittäin kaupunkimainen 3.813 osoitetta / km²
Lähde ja menetelmä
Tieverkkoa pitkin mitatut etäisyydet ovat asuinalueen kaikkien asukkaiden keskiarvoja (CBS). Etäisyydet kouluun (DUO), joukkoliikennepysäkille (OVapi/GTFS, arkipäivän lähdöt), antennimastoon (Antenneregister), latauspisteelle ja lastenhoitopaikkaan on mitattu linnuntietä tästä osoitteesta oman tietokantamme perusteella.
Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet
Melu
63 dB Meluisa
enintään 45 dB: erittäin hiljainenyli 70 dB: äärimmäisen meluisa
- Tieliikenne
- 62 dB
- Junaliikenne
- alle 40 dB
- Lentoliikenne
- alle 40 dB
- Tuulivoimalat
- alle 40 dB
- Tieliikenne yöllä
- 52 dB
- Junaliikenne yöllä
- 22 dB
Alueella Huizum-Sixma (asuinalue) 5 %:ssa asunnoista melutaso on korkeampi kuin tässä osoitteessa. Alueen keskiarvo on 60 dB.
Meluisa: vastaa vilkkaan kaupunkikadun tai lähellä kulkevan moottoritien melutasoa. Ulkona keskusteleminen on hankalaa, ja sisällä äänieristys ratkaisee asumismukavuuden. Pitkäaikainen altistuminen tälle melutasolle on yhteydessä unihäiriöihin ja lisääntyneeseen stressiin. Merkittävin melulähde on tieliikenne (62 dB). Yölläkin melutaso on 52 dB, mikä ylittää WHO:n suosituksen häiriöttömälle yöunelle (45 dB).
Lähde ja menetelmä
Lden: päivä-, ilta- ja yöajan melualtistuksen vuosikeskiarvo (RIVM-melukartat 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024, 10 m:n ruudukko). Karkea arvio, ei rakennuksen julkisivulta mitattu arvo. WHO suosittelee tieliikennemelulle enintään 53 dB:n ja lentoliikennemelulle 45 dB:n tasoa.
Tulva
Ei tulvaa Ei tulvaa
Suurinta tulvasyvyyttä kuvaavassa kartassa ei ole tälle paikalle tulvaskenaariota.
- Tulvalle alttiit asunnot alueella Huizum-Sixma
- 0%
- Näistä tulvasyvyys yli 0,5 m
- 0%
- Suurin tulvasyvyys asuinalueella
- ei lainkaan
Tälle paikalle ei ole laskettu tulvaskenaariota: alueen odotetaan säilyvän kuivana, vaikka tulvapenger murtuisi tai vedenpinta nousisi korkealle. Tulvavakuutus ei ole täällä välttämätön.
Lähde ja menetelmä
LIWO (Rijkswaterstaat), tulvan suurinta veden syvyyttä kuvaava kartta, 25 m:n ruudukko; tulvan todennäköisyys: Klimaateffectatlas. Veden syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Tulvapenkereet ja muut tulvasuojarakenteet on mitoitettu tämän todennäköisyyden perusteella.
Ilmanlaatu
- NO₂ 7,9 µg/m³ WHO:n ohjearvon rajoissa
- PM2,5 6,4 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
- PM10 12,7 µg/m³ WHO:n ohjearvon rajoissa
Saastunut ilma: ylittää vuoden 2030 eurooppalaiset raja-arvot, yleensä lähellä sijaitsevan vilkkaan tien, teollisuuden tai intensiivisen karjatalouden vuoksi. Tämä on syytä huomioida etenkin hengitystieoireista kärsivien ja pienten lasten kohdalla. Tuulettaminen talon rauhallisemmalta puolelta auttaa.
Keskimäärin alueella Huizum-Sixma: NO₂ 7,4, PM2,5 6,4 µg/m³.
Lähde ja menetelmä
Pitoisuuksien vuosikeskiarvot 25 m:n tarkkuudella (RIVM, uusin kartta). Palkin viiva osoittaa WHO:n ohjearvon (NO₂ 10, PM2,5 5, PM10 15 µg/m³). Väri kuvaa pitoisuuden suhdetta WHO:n ohjearvoon ja EU:n vuoden 2030 raja-arvoon.
Valo yöllä
Kirkas
pimeäerittäin valoisa
Keskiarvo alueella Huizum-Sixma: kirkas.
Valoisa: paljon teiden, yritysten tai kasvihuoneiden keinovaloa. Runsas yöaikainen valo on yhteydessä heikompaan uneen. Kiinnittäkää huomiota makuuhuoneiden sijaintiin.
Lähde ja menetelmä
Satelliittien mittaama ylöspäin suuntautuva keinovalo (RIVM:n valopäästökartta 2023, 375 m:n ruudukko). Luokitus perustuu vertailuun kaikkien Alankomaiden asuntojen kanssa: pimeä tarkoittaa pimeimpään 20 %:iin ja erittäin valoisa valoisimpaan 10 %:iin kuuluvia asuntoja.
Asuinalueen kasvillisuus
29% kasvillisuutta 500 m:n säteellä
Keskiarvo alueella Huizum-Sixma: 30 %.
Vähän kasvillisuutta: enimmäkseen päällystettyjä pintoja ja kattoja, vain harvoja puutarhoja ja puita. Tällaiset asuinalueet kuumenevat kesällä enemmän ja tuntuvat levottomammilta. Kasvillisuuden lisääminen esimerkiksi seinustaistutuksilla tai puilla auttaa heti.
Lähde ja menetelmä
Kasvillisuuden (ruoho, pensaat, puut) osuus osoitetta ympäröivässä 500 m:n ruudussa (RIVM groenkaart 2022). Puolella Alankomaiden asunnoista kasvillisuuden osuus 500 m:n säteellä on yli 52 % ja joka kymmenennellä alle 32 %.
Lentoliikenne tämän osoitteen yllä
Lentoliikenne tämän osoitteen yllä
Katsokaa, kuinka monta lentokonetta alueen yli lentää päivittäin, millä korkeudella, mihin aikaan ja mihin lentoasemiin lennot liittyvät.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Ilmasto ja turvallisuus
Lämpöstressi pysyy talon ympärillä kohtuullisena myös kuumina päivinä, ja ympäristö viilenee illalla melko hyvin.
Kuumuus
46–48 °C äärimmäinen lämpöstressi
Koettu lämpötila kuumana kesäpäivänä (2022), 1 m:n päässä talosta.
- Lämpösaarekevaikutus
- 1,4–1,6 °C lämpimämpää kuin ympäröivällä maaseudulla
- Lämpimät yöt (vähintään 20 °C)
- 6–7 yötä vuodessa
- Etäisyys viileään paikkaan
- 0–200 m
- Keskiarvo alueella Huizum-Sixma
- 46 °C koettu lämpötila
Vesi
- Sadevesi rankkasateella (70 mm tunnissa)
- ei sadeveden virtausreittiä aivan talon vieressä
- Pohjaveden aiheuttamat haitat vuonna 2050
- Pieni todennäköisyys alhainen pohjavedenpinta
- Kuivana säilyvä kerros alueella Huizum-Sixma
- 100% asunnoista vakavimmassa tulvatilanteessa
Ympäristön onnettomuusriskit
- Suurjännitelinja
- 1,4 km 110 kV
- Tuulivoimala
- 2,0 km Windturbine 75 kW, ashoogte 31 m · rotor 16 m · tässä noin 29 dB
- Tuulivoimalamelu tässä osoitteessa
- 19 dB Lden-melutaso RIVM:n tuulivoimaloiden melukartan mukaan
- Vaaraa aiheuttava toiminta 1 km:n säteellä
- Propaantank, tanken brandstoffen, vervoer gevaarlijke stoffen
- Lähin vaaraa aiheuttava yritys
- Liander 82 m
Alueella Huizum-Sixma sijaitsevista asunnoista 0% on suurjännitelinjan magneettikenttävyöhykkeellä ja 0% enintään 1 km:n päässä tuulivoimalasta.
Lähde ja menetelmä
Kuumuus, vesi ja pohjavesi: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0; koettu lämpötila ja lämpösaarekevaikutus 2022, tulvan todennäköisyys ja veden syvyys valtakunnallisten tulvaskenaarioiden perusteella, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 korkean skenaarion mukaan, sadeveden virtausreitit sademäärän ollessa 70 mm tunnissa). Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet (magneettikenttävyöhyke); tuulivoimalat: RIVM; vaaraa aiheuttava toiminta: Register Externe Veiligheidsrisico's, saatavilla RIVM Atlas Leefomgeving -palvelusta (toiminta, jonka riskien huomiointialue ulottuu 1 km:n säteelle). Karttoihin perustuvia suuntaa antavia arvioita, ei mittauksia.
Turvallisuus ja asumisviihtyvyys
Asumisviihtyvyys alueella Huizum-Sixma (asuinalue)
Melko hyvä Leefbaarometer 2024, luokka 6 / 9
- Fyysinen ympäristö: melko hyvä
- Asunnot: selvästi riittämätön
- Lähipalvelut: hyvä
- Sosiaalinen yhteenkuuluvuus: tyydyttävä
- Häiriöt ja turvattomuus: heikko
Leefbaarometer 3.0 (BZK): asumisviihtyvyyden arvio yhdeksässä luokassa. Viittä osa-aluetta verrataan valtakunnalliseen keskiarvoon. Lisätietoa tästä asuinalueesta
Rikokset alueella Huizum-Sixma (asuinalue)
444 1 000 asukasta kohti vuodessa -25% edellisvuoteen verrattuna
- Kirjattu syy 2025 – elo 2026
- 102
- Kaupunginosa Potmargezone
- 98 1 000:ta kohti
- Kunta Leeuwarden
- 53 1 000:ta kohti
- Nederland
- 45 1 000:ta kohti
- Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
- 0,0 0 asuntomurtoa
Yleisin
- Winkeldiefstal
- 54
- Fietsdiefstal
- 10
- Vernieling
- 6
- Mishandeling
- 3
Selvästi maan keskiarvoa korkeampi. Kyseessä on usein vilkas keskustan tai aseman lähialue, joskus taas asuinalue, jolla on pitkäaikaisia ongelmia. Leefbaarometer ja iltakäynti alueella auttavat selvittämään, kummasta on kyse. Asuntomurrot ovat täällä harvinaisia.
Lähde ja menetelmä
Poliisin kirjaamat rikokset asuinalueittain (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Pienillä asuinalueilla määrät ovat pieniä. Tarkastelkaa lukua suhteessa asukkaiden ja asuntojen määrään. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.
Aiotteko tehdä tarjouksen kohteesta Schrans 123? Selvittäkää asunnon todellinen arvo.
Maksuton sivu kertoo faktat. Raportti vastaa ratkaisevaan kysymykseen: paljonko tarjoan? Kolme euromääräistä skenaariota, joiden pohjana ovat Kadasterin tiedot vastaavien asuntojen toteutuneista kauppahinnoista, laskennallinen arvo, kunnan tilastot pyyntihinnan ylittävistä tarjouksista ja asunnon kunto kuvien perusteella. Lisäksi saatte kysymykset, jotka kannattaa esittää kiinteistönvälittäjälle ennen allekirjoittamista.
Laskentaesimerkki: jo 2% liian korkea tarjous tarkoittaa, että 450 000 €:n asunnosta maksetaan 9 000 € liikaa. Raportti maksaa 19 €.
-
Tarjousstrategia: kolme vaihtoehtoa
Kolme euromääräistä tarjousvaihtoehtoa: varovainen tarjous, markkinatasoinen tarjous ja tarjous, jolla on hyvät mahdollisuudet menestyä. Ne perustuvat laskennalliseen arvoon, vertailukelpoisiin asuntokauppoihin ja siihen, kuinka paljon kunnassa maksetaan yli pyyntihinnan. -
Vertailukaupat Kadasterista
Lähialueen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavien asuntojen toteutuneet kauppahinnat kartalla ja taulukossa, indeksoituina nykyhetkeen. -
Laskennallinen arvo ja aiemmat kaupat
Automaattinen arvonmääritys arvohaarukoineen, tämän osoitteen kauppahistoria ja WOZ-verotusarvon kehitys vuosien varrella. -
Kunnan asuntomarkkinatilastot
Myyntiaika, pyyntihinnan ylitysprosentti, hinta per m² ja tämän asuntotyypin kysynnän ja tarjonnan suhdetta kuvaava mittari (NVM) kertovat, kuinka paljon kilpailua on odotettavissa. -
Kysymyksiä kiinteistönvälittäjälle
Asuntonäyttöä varten räätälöity kysymyslista, joka perustuu rakennusvuoteen, energialuokkaan, ympäristön riskeihin, myynti-ilmoitukseen ja kuva-analyysiin. -
Asunnon kunto kuvien perusteella
Kuvantunnistusmalli arvioi myynti-ilmoituksen kuvista yleiskunnon, keittiön ja kylpyhuoneen sekä näkyvät puutteet ja antaa suuntaa antavan kunnostusbudjetin. -
Kuukausittaiset asumiskulut eri tarjoushinnoilla
Kunkin vaihtoehdon kuukausikulut: asuntolaina, ostajan kaupantekokulut, kunnalliset maksut, energia ja kunnossapito sekä vertailuksi vuokralla asuminen. -
Mukana myös kaikki maksuttoman sivun tiedot
Asunto, asuinalue, energia, elinympäristö, ilmasto, turvallisuus ja lentoliikenne tiiviisti koottuna yhteen PDF-tiedostoon.
Haluatteko vertailla useita asuntoja? 5 raporttia hintaan 39 € kuukaudessa, lisäraportit 6 € kappaleelta. Ei kiinteistön arvonmääritystä eikä takuuta, vaan lukuja, joilla voitte perustella tarjouksenne.
Usein kysyttyä: Schrans 123
Millainen asunto on osoitteessa Schrans 123?
Osoitteessa Schrans 123 (Leeuwarden) sijaitseva asunto on hoekwoning, rakennettu vuonna 1991, asuinpinta-ala 112 m², tontti 538 m². Asuinalue on Huizum-Sixma ja kunta Leeuwarden.
Mikä on osoitteessa Schrans 123 sijaitsevan asunnon energialuokka?
Rekisteröity energialuokka on B (rekisteröity 10 lokakuu 2018). Vastaavan asunnon kaasu- ja sähkökulut ovat keskimäärin € 197 kuukaudessa.
Mikä on osoitteessa Schrans 123 sijaitsevan asunnon arvioitu arvo?
Suuntaa antavan markkina-arvon alaraja on € 312.000 ja yläraja € 344.000 (keskikohta € 328.000, hintataso syy 2026). Arvio perustuu asuinalueen vastaavien asuntojen WOZ-verotusarvoihin, pyyntihintoihin ja toteutuneisiin asuntokauppoihin. Kyseessä on suuntaa antava arvio, ei kiinteistön arvonmääritys.
Kuinka hiljaista osoitteessa Schrans 123 on?
Melutason vuosikeskiarvo julkisivun kohdalla on 63 dB Lden (meluisa). Suurin melulähde on tieliikenne. Päivittäin noin 6 lentokonetta lentää 2 km säteellä asunnosta alle 3 000 m korkeudessa.
Voiko osoitteessa Schrans 123 tulvia?
Valtakunnallisessa tulvaveden enimmäissyvyyskartassa tälle paikalle ei ole esitetty tulvaskenaariota.
Kuinka turvallista osoitteen Schrans 123 asuinalueella on?
Alueella Huizum-Sixma (asuinalue) poliisi kirjasi 444 rikosta 1 000 asukasta kohden vuodessa, kun koko kunnassa vastaava luku oli 53 ja koko maassa 45. Leefbaarometerin arvio asumisviihtyvyydestä on melko hyvä.
Mitä lähipalveluja osoitteen Schrans 123 ympäristössä on?
Asuinalueen keskimääräiset etäisyydet: suuri ruokakauppa 300 m, yleislääkäri 300 m, alakoulu 500 m, päiväkoti 500 m (CBS). Tällä sivulla näkyvät lähin koulu, joukkoliikennepysäkki, latauspiste ja lastenhoitopaikka sekä niiden etäisyydet tästä osoitteesta.
Mistä nämä tiedot ovat peräisin?
Viranomaisten julkisista tietolähteistä: BAG ja Kadaster (asunnon ominaisuudet, tontti), EP-Online (energialuokka), CBS (asuinalueen tilastot, hintaindeksi, energiankulutus), RIVM (melu, ilma, valo, viheralueet), Klimaateffectatlas ja LIWO (kuumuus, vesi), poliisin avoin data ja Leefbaarometer (turvallisuus) sekä ADS-B-verkostot (lentoliikenne). Kaikki laskelmat ovat suuntaa antavia, eivät kiinteistön arvonmäärityksiä tai asiantuntijaneuvontaa.