Wolweg 53

3776 LN Stroe · Stroe, Barneveld

  • Omakotitalo
  • Rakennusvuosi 1952
  • 96 m² asuinpinta-alaa
  • 3.180 m² tonttia
  • F energialuokka
Vertaile
Tekoälyavustaja

Kysykää kohteesta Wolweg 53

Kysykää asunnosta, asuinalueesta, arvosta tai kustannuksista. Avustaja vastaa tämän sivun tietojen pohjalta ja hakee tarvittaessa ajantasaista lisätietoa.

Vastaukset ovat suuntaa antavia, eikä niitä tule pitää neuvontana. Keskustelut tallennetaan avustajan kehittämistä varten.

Lyhyesti

Osoitteessa Wolweg 53 paikkakunnalla Stroe sijaitsee omakotitalo vuodelta 1952 , jonka asuinpinta-ala on 96 m² ja energialuokka on F. Sijainti: asuinalue Stroe (kunta: Barneveld). Suuntaa antava markkina-arvo on € 487.000–€ 731.000. Elinympäristö: melutaso 62 dB (meluisa), ilmanlaatu yli WHO:n ohjearvon, viheralueiden osuus 74 % 500 m:n säteellä, ei kohteeseen soveltuvaa tulvaskenaariota. Lentoliikenne: noin 8 lentokonetta päivässä alle 3 000 m:n korkeudella 2 km:n säteellä. Asuinalueen asumisviihtyvyys: melko hyvä.

Kaikki tämän sivun tiedot ovat peräisin julkisista rekistereistä ja kartoista, ja ne ovat maksuttomia. Tietojen kerääminen itse vie tuntikausia asuntoa kohden – täällä ne ovat koossa sekunnissa. Kunkin osion alta voitte lukea, mitä luvut tarkoittavat täällä asumisen kannalta.

Sijainti

BAG:n mukainen sijainti (52.18749, 5.69202). Avatkaa OpenStreetMapissa

Suuntaa antava arvohaarukka

Tämän asunnon suuntaa antava markkina-arvo € 487.000 – € 731.000 keskiarvo € 609.000 · hintataso syy 2026 € 6.343 / m² · 96 m²

Markkinat

  • +4,4% myyntihinnat Gelderland vuodessa (CBS-hintaindeksi, syy 2026)
  • € 533.904 keskimääräinen myyntihinta kunnassa Barneveld vuonna 2025 (CBS/Kadaster)
  • € 442.000 keskimääräinen WOZ-verotusarvo: asuinalue Stroe (CBS 2024)

Näin arvio on laskettu

LähdeLähtöarvoNykyiseen hintatasoonPainoarvo
Tämän asunnon WOZ-verotusarvo vuodelta 2026
arvostuspäivä 1. tammikuuta 2025
€ 646.000 € 706.350
+9,3% ajankohdasta 2025 K1 lähtien
55%
12 vertailukelpoista asuntoa 380 m:n säteellä
WOZ-verotusarvon indeksoitu mediaani / m²
€ 5.373/m² € 515.808 36%
Keskiarvo, asuinalue: Stroe
CBS:n WOZ-verotusarvo 2024 (€ 442.000) / keskiarvo 134 m²
€ 3.299/m² € 399.608
+26,2% ajankohdasta 2023 K1 lähtien
9%

Tämän asunnon WOZ-verotusarvo eri vuosina

Tämän asunnon WOZ-verotusarvo

Tarkastelkaa WOZ-verotusarvoa vuosittain vuodesta 2014 alkaen ja verratkaa sitä suuntaa antavaan arvohaarukkaan.

Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.

Luokaa maksuton käyttäjätili Kirjautukaa sisään

Vastaavat asunnot lähistöllä (löytyi 12)

Vertailukelpoiset asunnot

Tutustukaa suuntaa antavan arvohaarukan perustana oleviin lähialueen vertailuasuntoihin, niiden neliöhintoihin ja etäisyyksiin.

Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.

Luokaa maksuton käyttäjätili Kirjautukaa sisään

Laskentatapa: kunkin lähteen arvo on muunnettu arvostuspäivän hintatasosta nykyiseen hintatasoon CBS:n vanhojen omistusasuntojen hintaindeksillä. Indeksi on maakuntakohtainen, mutta kaupungeissa Amsterdam, Rotterdam, Den Haag ja Utrecht käytetään kaupunkikohtaista indeksiä. Viimeisimpien kuukausien osalta käytetään valtakunnallista kuukausi-indeksiä. Keskiarvo lasketaan painotettuna, ja arvohaarukka perustuu lähteiden väliseen hajontaan (vähintään 5 %). Asunnon kuntoa, sijaintia kadun varrella, maanvuokraoikeutta tai erityispiirteitä ei ole huomioitu. Tämä ei ole kiinteistön arvonmääritys.

Vuokrata vai ostaa?

Vastaavan asunnon vuokraaminen

Lähialueella on liian vähän vastaavia vuokra-asuntoja vuokra-arvion laatimiseen.

Tämän asunnon ostaminen

€ 2.860 kuukaudessa

Annuiteettilyhenteinen asuntolaina € 609.000 (arvohaarukan keskikohta), korko 3,9 %, laina-aika 30 vuotta, koko hinta lainalla: ensimmäisen kuukauden korko € 1.960 ja lyhennys € 900. Ei sisällä ylläpitokuluja, veroja eikä korkovähennystä.

Kumpi on järkevämpää?

Vertailuun tarvitaan sekä vuokra-arvio että suuntaa antava arvohaarukka.

Voitte käyttää omaa omarahoitusosuuttanne, korkoanne ja vuokraanne Kuukausittaiset asumiskulut -osion laskelmassa.

Ominaisuudet

Asuntotyyppi
Omakotitalo
Käyttötarkoitus
Asuinkäyttö
Rakennusvuosi
1952
Asuinpinta-ala
96 m²
Rakennuksen pinta-ala
70 m²
Tontin pinta-ala
3.180 m²
Energialuokka
F
Käyttöyksikön tila
Käytössä
Rakennuksen tila
Käytössä
BAG-osoitetunnus
0203200000387826
BAG-käyttöyksikkö
0203010000387827
BAG-rakennus
0203100000340343
Lähde ja menetelmä

Basisregistratie Adressen en Gebouwen (Kadaster) ja energialuokkarekisteri. Tontin pinta-ala tarkoittaa kiinteistörekisteriin merkittyä kokonaispinta-alaa. Kerrostaloasunnoissa se kattaa rakennuksen koko tontin.

Tontti, maaperä ja kaavoitus

Maaperä on täällä vakaa.

Tontin pinta-ala (BAG)
3.180 m²
Perustusten vaurioitumisriski alueella Stroe
0,0 %:ssa asunnoista perustuspaalujen lahoamisriski (erittäin matala) vuoden 2050 voimakkaan ilmastonmuutoksen skenaario 0,0 %, epätasainen painuminen 1,0 %; kunta Barneveld: 0,0 % — Klimaateffectatlas (Deltares/KCAF)
Maan vajoaminen alueella Stroe
−0,6 mm vuodessa pintakerroksissa −0,0 mm; kunta Barneveld: −0,6 mm
Kadaster, korkeus, kaavoitus, maaperä
haetaan…
Lähde ja menetelmä

Tontti: Kadaster (BRK, PDOK-palvelun kautta; tontin raja näkyy yllä olevassa kartassa). Korkeus: Actueel Hoogtebestand Nederland. Kaavoitus: ruimtelijkeplannen.nl (asemakaavat 1.1.2024 asti; uudemmat määräykset ovat kunnan elinympäristökaavassa). Maaperä ja perustukset: Klimaateffectatlas (CC BY 4.0) ja RVO/KCAF. Tiedot ovat suuntaa antavia, eivät rakennusteknistä tai oikeudellista neuvontaa.

Aurinko ja varjot

Miten julkisivut, piha ja katto suuntautuvat aurinkoon nähden, ja kuinka paljon ympäröivät rakennukset varjostavat niitä? Laskenta perustuu auringon sijaintiin ja 3D BAG -aineiston rakennuskorkeuksiin.

Julkisivut, piha, katto ja päivänvalo
lasketaan…
Auringon rata asunnon yllä (paikallista aikaa): kesällä korkealla, talvella matalalla. Keskipiste = suoraan yläpuolella, reuna = horisontti. Vihreä piste = pihan suunta.

tämä asunto rakennusten varjot tonttia auringon suunta

Rakennukset ja korkeudet: 3D BAG (TU Delft, CC BY 4.0; katon korkeus = 70. persentiili tämän asunnon maanpinnasta mitatuista korkeuksista, lähde AHN). Tontti: Kadaster (BRK). Auringon sijainti: NOAA-algoritmi, paikallista aikaa. Ilmakuva: PDOK, Beeldmateriaal Nederland (CC BY 4.0). Suuntaa antava: puita, aitoja, kattolyhtyjä ja maastonmuotoja ei ole huomioitu.

Energia ja lämmitys

Energiatehoton asunto: suuret energiakulut, talvella vetoa ja kylmät seinät, kesällä usein liian kuuma. Varautukaa kymmenientuhansien eurojen energiaparannuksiin, joihin on saatavilla ISDE-tukea, sekä vuokrattaessa alhaisempaan WWS-pistemäärään. Pankit arvioivat asumiskulut tällaisissa asunnoissa usein suuremmiksi.

Energialuokka

F alustava energialuokka

Energialuokka A tai parempi alueella Stroe
19% asunnoista

Viranomaisen rakennusvuoden ja asuntotyypin perusteella tekemä arvio, ei tarkastukseen perustuva rekisteröity energialuokka; myyntiä tai vuokrausta varten tarvitaan vahvistettu energialuokka.

Energialuokka E, F tai G vähentää asunnon WWS-pisteitä 4–15 pisteellä. Energiatehokkuuden parantamiseen, kuten eristykseen tai lämpöpumppuun, voi saada ISDE-tukea.

Kulutus ja kustannukset

€ 226 kuukaudessa keskimääräisellä kulutuksella

Maakaasu
1.200 m³ vuodessa; asuinalue 1.010
Sähkö
2.760 kWh vuodessa; asuinalue 3.320
Vuosikustannukset
€ 2.707 kaasu € 1.666, sähkö € 716, kiinteät maksut € 324
Keskimääräinen asunto alueella Stroe
€ 2.588 vuodessa
Aurinkopaneelit
37% vastaavista asunnoista; asuinalue 38%
Lähde ja menetelmä

Kohteeseen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavat asunnot toimitettu keskimääräinen energiamäärä (CBS 2025, lämpötilakorjattu) ajankohdan syy 2026 keskimääräisillä kuluttajahinnoilla (CBS: 1,39/m³ ja 0,26/kWh veroineen, perusmaksut ja energiaveron hyvitys huomioituina). Todellinen kulutus riippuu asukkaista ja laitteistosta.

Siirtyminen puhtaaseen lämmitykseen ja tuet

Lämmitys alueella Stroe
91 % asuntokohtainen lämmityskattila, 3 % sähkölämmitystä 2022
Geotermisen energian potentiaali
Epäsuotuisa Slochteren-muodostuma, WarmteAtlas
Kaukolämpöverkko
asuinalueella ei ole kaukolämpöverkkoa eikä sellaista ole tiettävästi suunnitteilla

ISDE 2026 (500 miljoonaa €): tukea eristykseen, lämpöpumppuun (myös hybridimalliin), aurinkolämpöjärjestelmään, ilmanvaihtoon ja kaukolämpöverkkoon liittymiseen (kiinteä tuki 3 775 €). Lämpöpumppujen tuet vaihtelevat tyypin ja tehon mukaan noin 500 €:sta yli 13 000 €:oon. Tukea haetaan RVO:lta asennuksen jälkeen. ISDE-tuki RVO:lta · Energiesubsidiewijzer (myös kuntien tuet)

Energialuokat alueella Stroe

  • A tai parempi 19% 55
  • B 20% 58
  • C 28% 84
  • D 11% 31
  • E 4% 13
  • F 8% 25
  • G 2% 7
  • Ei energialuokkaa 7% 22
Lähde ja menetelmä

Energialuokka ja energialuokkien jakauma: EP-Online (RVO) oman tietokantamme kautta; kulutusprofiilit: CBS 85140NED (CC BY 4.0); hinnat: CBS 85592NED; asuinalueen kulutus: CBS Kerncijfers; kaukolämpöverkot, suunnitelmat, kokeilualueet ja lämmitysmuotojen jakauma: WarmteAtlas (RVO, asuinaluetasolla; suunnitelmat on kohdistettu asuinalueisiin, joiden keskipiste on suunnittelualueella); ISDE: RVO. Suuntaa antavia tietoja, ei energianeuvontaa.

Kuukausittaiset asumiskulut: omistus- vai vuokra-asunto

Käyttäkää laskelmassa omia kauppahinta- ja vuokratietojanne sekä omia oletuksianne. Kaikkia summia voi muuttaa. Tulos on suuntaa antava.

Omarahoitusosuus 10% Säästöt tai aiemmasta asunnosta vapautuva pääoma, joilla katatte osan kauppahinnasta.
Lainan lyhennystapa
Asuntolainan maksuerä (brutto) —
josta lyhennystä (jää varallisuudeksenne)
Kiinteät kulut —
Yhteensä kuukaudessa —
Kiinteät kulut kuukaudessa (keskiarvoja, muokatkaa tarvittaessa)
Kunta: Barneveld, 2026. Kiinteistövero (OZB) on 0,0730 % WOZ-verotusarvosta (€ 646.000 eli € 472 vuodessa), jätehuoltomaksu € 360 ja viemärimaksu € 233 vuodessa usean hengen kotitaloudelle (COELO).
Waterschap Vallei en Veluwe, 2026: asukasmaksu € 71, jätevedenpuhdistusmaksu € 258 (kolme kuormitusyksikköä) ja vesienhallintamaksu 0,0206 % WOZ-verotusarvosta (€ 133) vuodessa (CBS).
Pakollinen asuntolainan yhteydessä; keskimääräinen vakuutusmaksu.
Kunnossapitovaraus; usein 1 % asunnon arvosta vuodessa.
1.200 m³ kaasua ja 2.760 kWh sähköä vuodessa (CBS:n keskiarvo: tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavat asunnot), hinnat: syy 2026.
Vain kerrostaloasunnoissa.
Keskimääräinen liittymäpaketti.

Ostaa vai vuokrata?

KulueräOstaminenVuokraaminen
Yhteensä kuukaudessa——
Josta lyhennystä (varallisuuden karttuminen)——
Asumiskulut ilman lainanlyhennystä——
Lyhennetty 10 vuodessa——

Laskelma ei huomioi arvonkehitystä, asuntolainan korkovähennystä, laskennallista omistusasuntotuloa, asumistukea eikä vuokrankorotuksia. Laskelma on suuntaa antava, ei suositus.

Mitä tämän asunnon ostaminen maksaa?

Kauppahinnan lisäksi maksettavat kertaluonteiset kulut: vero, notaarikulut, kiinteistön arvonmääritys, neuvonta ja kuntotarkastus. Vuodesta 2018 lähtien lainaa on saanut enintään asunnon arvon verran, joten nämä kulut maksetaan omista varoista.

Ostajan kulut yhteensä—
Prosentteina kauppahinnasta—
Tästä verovähennyskelpoista (kertaluonteisesti)—
Tarvittavat omat varat kulut sekä se osa kauppahinnasta, jota ei rahoiteta lainalla—
Kuluerät (suuntaa antavat summat vuodelta 2026, muokatkaa tarvittaessa)
2 % kauppahinnasta, kun asunto tulee omaan käyttöön.
Sisältää kirjauksen Kadasterin rekisteriin ja selvityskulut; hinnat vaihtelevat notaareittain. Ei vähennyskelpoinen.
Vain asuntolainan yhteydessä; sisältää kirjauksen Kadasterin rekisteriin. Vähennyskelpoinen.
Lainanantaja edellyttää varmennettua arvonmääritysraporttia. Vähennyskelpoinen.
Yleensä 2 000–3 500 €, neuvojasta ja tilanteesta riippuen. Vähennyskelpoinen.
Kauppahinta ylittää NHG-takauksen enimmäisrajan € 470.000 (2026): NHG-takausta ei voi saada.
Suositeltava ennen vuotta 1995 rakennetuissa asunnoissa; tämä asunto on rakennettu vuonna 1952. Tarkastuksessa selvitetään tekemättä jääneet huolto- ja korjaustyöt, perustusten ja katon kunto sekä mahdolliset kosteusongelmat. Ei vähennyskelpoinen.
Usein 1–1,5 % kauppahinnasta tai kiinteä palkkio. Ei vähennyskelpoinen.
Jos ette maksa 10 %:n vakuusmaksua itse, pankkitakaus maksaa noin 1 % vakuusmaksun määrästä. Ei vähennyskelpoinen.
Muuttopalvelu, lattiat, verhot ja pienet muutostyöt; kustannukset vaihtelevat yksilöllisten tarpeiden mukaan.

Suuntaa antavat summat perustuvat tavanomaisiin hintoihin; pyytäkää tarjoukset notaarilta, arvioijalta ja neuvojalta. Vähennyskelpoiset kulut vähennetään kertaluonteisesti tuloverotuksessa ostovuonna. Ei taloudellista neuvontaa.

Hyödyllisiä työkaluja

Sisustuksen uudistaminen tekoälyllä

Ladatkaa kuva huoneesta ja valitkaa tyyli, niin näette puolessa minuutissa, miltä huone voisi näyttää. Itse huone pysyy ennallaan, vain sisustus muuttuu.

Tämä työkalu on tarkoitettu kirjautuneille käyttäjille. Tilin luominen on ilmaista.

Kirjautukaa sisään

Asuinalue, kaupunginosa ja kunta

Asuinalue

Stroe

Asunnot
295
Asukkaita
680
Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
€ 442.000
Omistusasunnot
75%
Keskimääräinen rakennusvuosi
1982
Yleisin
Rivitalon keskiasunto (29%)
Kaikki tiedot: Stroe →
Kaupunginosa

Stroe

Asunnot
728
Asukkaita
1.760
Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
€ 505.000
Omistusasunnot
80%
Keskimääräinen rakennusvuosi
1985
Yleisin
Omakotitalo (35%)
Kaikki tiedot: Stroe →
Kunta

Barneveld

Asunnot
25.526
Asukkaita
63.152
Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
€ 453.000
Omistusasunnot
68%
Keskimääräinen rakennusvuosi
1987
Yleisin
Rivitalon keskiasunto (31%)
Kaikki tiedot: Barneveld →

Keitä asuinalueella asuu?

Keitä asuinalueella asuu?

Verratkaa CBS:n asuinaluetta, kaupunginosaa ja kuntaa koskevia tietoja koko maan lukuihin: tausta, koulutus, tulot, etuudet ja työllisyys.

Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.

Luokaa maksuton käyttäjätili Kirjautukaa sisään

Lähipalvelut ja liikenneyhteydet

Ruokaostokset hoituvat kävellen. Alakoulu on kävelymatkan päässä, mikä helpottaa lapsiperheiden arkea. Joukkoliikenteen pysäkki on aivan lähellä. Maaseutumainen ympäristö: rauhaa ja tilaa, mutta lähipalvelut ovat kauempana.

Suuri ruokakauppa
300 m
keskimääräinen etäisyys asuinalueella
Yleislääkärin vastaanotto
500 m
keskimääräinen etäisyys asuinalueella
Alakoulu
300 m
keskimääräinen etäisyys asuinalueella
Päiväkoti
300 m
keskimääräinen etäisyys asuinalueella
Lähin alakoulu
300 m
De Bron
Lähin joukkoliikennepysäkki
110 m
Stroe, Centrum · bus · 2 vertrekken per uur overdag
Lähin latauspiste
120 m
Wolweg
Lähin lastenhoitopaikka
100 m
Partou KDV Ericaweg 6
Lähin antennimasto
150 m
Zendmast 2G, 4G, 5G · 3 antennes · 15,4 m hoog · veilige afstand 5 m
Koulut 3 km:n säteellä
1
Kaupungistumisaste
Ei kaupunkimainen
178 osoitetta / km²
Lähde ja menetelmä

Tieverkkoa pitkin mitatut etäisyydet ovat asuinalueen kaikkien asukkaiden keskiarvoja (CBS). Etäisyydet kouluun (DUO), joukkoliikennepysäkille (OVapi/GTFS, arkipäivän lähdöt), antennimastoon (Antenneregister), latauspisteelle ja lastenhoitopaikkaan on mitattu linnuntietä tästä osoitteesta oman tietokantamme perusteella.

Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet

Melu

62 dB Meluisa

enintään 45 dB: erittäin hiljainenyli 70 dB: äärimmäisen meluisa

Tieliikenne
57 dB
Junaliikenne
58 dB
Lentoliikenne
ei lainkaan
Tuulivoimalat
ei lainkaan
Tieliikenne yöllä
47 dB
Junaliikenne yöllä
49 dB

Alueella Stroe (asuinalue) 0 %:ssa asunnoista melutaso on korkeampi kuin tässä osoitteessa. Alueen keskiarvo on 54 dB.

Meluisa: vastaa vilkkaan kaupunkikadun tai lähellä kulkevan moottoritien melutasoa. Ulkona keskusteleminen on hankalaa, ja sisällä äänieristys ratkaisee asumismukavuuden. Pitkäaikainen altistuminen tälle melutasolle on yhteydessä unihäiriöihin ja lisääntyneeseen stressiin. Merkittävin melulähde on junaliikenne (58 dB).

Lähde ja menetelmä

Lden: päivä-, ilta- ja yöajan melualtistuksen vuosikeskiarvo (RIVM-melukartat 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024, 10 m:n ruudukko). Karkea arvio, ei rakennuksen julkisivulta mitattu arvo. WHO suosittelee tieliikennemelulle enintään 53 dB:n ja lentoliikennemelulle 45 dB:n tasoa.

Tulva

Ei tulvaa Ei tulvaa

Suurinta tulvasyvyyttä kuvaavassa kartassa ei ole tälle paikalle tulvaskenaariota.

Tulvalle alttiit asunnot alueella Stroe
0%
Näistä tulvasyvyys yli 0,5 m
0%
Suurin tulvasyvyys asuinalueella
ei lainkaan

Tälle paikalle ei ole laskettu tulvaskenaariota: alueen odotetaan säilyvän kuivana, vaikka tulvapenger murtuisi tai vedenpinta nousisi korkealle. Tulvavakuutus ei ole täällä välttämätön.

Lähde ja menetelmä

LIWO (Rijkswaterstaat), tulvan suurinta veden syvyyttä kuvaava kartta, 25 m:n ruudukko; tulvan todennäköisyys: Klimaateffectatlas. Veden syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Tulvapenkereet ja muut tulvasuojarakenteet on mitoitettu tämän todennäköisyyden perusteella.

Ilmanlaatu

  • NO₂ 10,2 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
  • PM2,5 8,4 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
  • PM10 14,8 µg/m³ WHO:n ohjearvon rajoissa

Saastunut ilma: ylittää vuoden 2030 eurooppalaiset raja-arvot, yleensä lähellä sijaitsevan vilkkaan tien, teollisuuden tai intensiivisen karjatalouden vuoksi. Tämä on syytä huomioida etenkin hengitystieoireista kärsivien ja pienten lasten kohdalla. Tuulettaminen talon rauhallisemmalta puolelta auttaa.

Keskimäärin alueella Stroe: NO₂ 10,0, PM2,5 8,4 µg/m³.

Lähde ja menetelmä

Pitoisuuksien vuosikeskiarvot 25 m:n tarkkuudella (RIVM, uusin kartta). Palkin viiva osoittaa WHO:n ohjearvon (NO₂ 10, PM2,5 5, PM10 15 µg/m³). Väri kuvaa pitoisuuden suhdetta WHO:n ohjearvoon ja EU:n vuoden 2030 raja-arvoon.

Valo yöllä

Pimeä

pimeäerittäin valoisa

Keskiarvo alueella Stroe: pimeä.

Pimeä: kuuluu Alankomaiden pimeimpiin paikkoihin. Tähdet näkyvät, ja nukkuminen onnistuu helposti ilman pimennysverhoja.

Lähde ja menetelmä

Satelliittien mittaama ylöspäin suuntautuva keinovalo (RIVM:n valopäästökartta 2023, 375 m:n ruudukko). Luokitus perustuu vertailuun kaikkien Alankomaiden asuntojen kanssa: pimeä tarkoittaa pimeimpään 20 %:iin ja erittäin valoisa valoisimpaan 10 %:iin kuuluvia asuntoja.

Asuinalueen kasvillisuus

74% kasvillisuutta 500 m:n säteellä

Keskiarvo alueella Stroe: 76 %.

Paljon kasvillisuutta: puut, nurmikot ja pensaat hallitsevat maisemaa. Kasvillisuus viilentää asuinaluetta kuumina päivinä, vaimentaa melua, sitoo pienhiukkasia ja houkuttelee liikkumaan. Tutkimuksissa se on yhdistetty vähäisempään stressiin.

Lähde ja menetelmä

Kasvillisuuden (ruoho, pensaat, puut) osuus osoitetta ympäröivässä 500 m:n ruudussa (RIVM groenkaart 2022). Puolella Alankomaiden asunnoista kasvillisuuden osuus 500 m:n säteellä on yli 52 % ja joka kymmenennellä alle 32 %.

Lentoliikenne tämän osoitteen yllä

Lentoliikenne tämän osoitteen yllä

Katsokaa, kuinka monta lentokonetta alueen yli lentää päivittäin, millä korkeudella, mihin aikaan ja mihin lentoasemiin lennot liittyvät.

Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.

Luokaa maksuton käyttäjätili Kirjautukaa sisään

Ilmasto ja turvallisuus

Lämpöstressi pysyy talon ympärillä kohtuullisena myös kuumina päivinä, ja ympäristö viilenee illalla melko hyvin.

Kuumuus

46–48 °C äärimmäinen lämpöstressi

Koettu lämpötila kuumana kesäpäivänä (2022), 1 m:n päässä talosta.

Lämpösaarekevaikutus
0,2–0,4 °C lämpimämpää kuin ympäröivällä maaseudulla
Lämpimät yöt (vähintään 20 °C)
4–5 yötä vuodessa
Etäisyys viileään paikkaan
0–200 m
Keskiarvo alueella Stroe
44 °C koettu lämpötila

Vesi

Sadevesi rankkasateella (70 mm tunnissa)
ei sadeveden virtausreittiä aivan talon vieressä
Pohjaveden aiheuttamat haitat vuonna 2050
Suuri kasvu
Kuivana säilyvä kerros alueella Stroe
100% asunnoista vakavimmassa tulvatilanteessa

Ympäristön onnettomuusriskit

Suurjännitelinja
ei yhtään 2 km:n säteellä
Tuulivoimala
3,4 km Windturbine 25 kW, ashoogte 14 m · rotor 15 m · tässä noin 21 dB
Tuulivoimalamelu tässä osoitteessa
noin 21 dB ei kuulu; arvio lähimmän tuulivoimalan tehon ja etäisyyden perusteella, RIVM-kartan kattaman alueen ulkopuolella
Vaaraa aiheuttava toiminta 1 km:n säteellä
Propaantank, vervoer gevaarlijke stoffen

Alueella Stroe sijaitsevista asunnoista 0% on suurjännitelinjan magneettikenttävyöhykkeellä ja 0% enintään 1 km:n päässä tuulivoimalasta.

Lähde ja menetelmä

Kuumuus, vesi ja pohjavesi: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0; koettu lämpötila ja lämpösaarekevaikutus 2022, tulvan todennäköisyys ja veden syvyys valtakunnallisten tulvaskenaarioiden perusteella, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 korkean skenaarion mukaan, sadeveden virtausreitit sademäärän ollessa 70 mm tunnissa). Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet (magneettikenttävyöhyke); tuulivoimalat: RIVM; vaaraa aiheuttava toiminta: Register Externe Veiligheidsrisico's, saatavilla RIVM Atlas Leefomgeving -palvelusta (toiminta, jonka riskien huomiointialue ulottuu 1 km:n säteelle). Karttoihin perustuvia suuntaa antavia arvioita, ei mittauksia.

Turvallisuus ja asumisviihtyvyys

Asumisviihtyvyys alueella Stroe (asuinalue)

Melko hyvä Leefbaarometer 2024, luokka 6 / 9

  • Fyysinen ympäristö: tyydyttävä
  • Asunnot: tyydyttävä
  • Lähipalvelut: selvästi riittämätön
  • Sosiaalinen yhteenkuuluvuus: melko hyvä
  • Häiriöt ja turvattomuus: hyvä

Leefbaarometer 3.0 (BZK): asumisviihtyvyyden arvio yhdeksässä luokassa. Viittä osa-aluetta verrataan valtakunnalliseen keskiarvoon. Lisätietoa tästä asuinalueesta

Rikokset alueella Stroe (asuinalue)

19 1 000 asukasta kohti vuodessa +8% edellisvuoteen verrattuna

Kirjattu syy 2025 – elo 2026
13
Kaupunginosa Stroe
50 1 000:ta kohti
Kunta Barneveld
26 1 000:ta kohti
Nederland
45 1 000:ta kohti
Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
16,9 5 asuntomurtoa

Yleisin

Woninginbraak
5
Vernieling
3
Diefstal uit auto
1
Mishandeling
1
  1. 132021
  2. 142022
  3. 92023
  4. 122024
  5. 102025

Selvästi keskimääräistä turvallisempi: asukasta kohti tehdään enintään puolet koko maan keskimääräisestä rikosmäärästä. Tällaiset asuinalueet ovat yleensä rauhallisia, ja niillä on vähän ohikulkijoita. Asuntomurtoja tehdään paljon suhteessa asuntojen määrään: laadukkaat ovi- ja ikkunahelat sekä lukot (SKG) ja hyvä valaistus ovat täällä erityisen tärkeitä.

Lähde ja menetelmä

Poliisin kirjaamat rikokset asuinalueittain (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Pienillä asuinalueilla määrät ovat pieniä. Tarkastelkaa lukua suhteessa asukkaiden ja asuntojen määrään. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.

Asuntoraportti ja tarjoussuositus

Aiotteko tehdä tarjouksen kohteesta Wolweg 53? Selvittäkää asunnon todellinen arvo.

Maksuton sivu kertoo faktat. Raportti vastaa ratkaisevaan kysymykseen: paljonko tarjoan? Kolme euromääräistä skenaariota, joiden pohjana ovat Kadasterin tiedot vastaavien asuntojen toteutuneista kauppahinnoista, laskennallinen arvo, kunnan tilastot pyyntihinnan ylittävistä tarjouksista ja asunnon kunto kuvien perusteella. Lisäksi saatte kysymykset, jotka kannattaa esittää kiinteistönvälittäjälle ennen allekirjoittamista.

Laskentaesimerkki: jo 2% liian korkea tarjous tarkoittaa, että 450 000 €:n asunnosta maksetaan 9 000 € liikaa. Raportti maksaa 19 €.

Varovainenalle pyyntihinnan tai sen tuntumassa, jos tarjoajia on vähän
Markkinatason mukainenmillä hinnalla vastaavia asuntoja on täällä myyty viime kuukausina
Vahva tarjousyli markkinatason mutta arvohaarukan sisällä
  • Tarjousstrategia: kolme vaihtoehtoa
    Kolme euromääräistä tarjousvaihtoehtoa: varovainen tarjous, markkinatasoinen tarjous ja tarjous, jolla on hyvät mahdollisuudet menestyä. Ne perustuvat laskennalliseen arvoon, vertailukelpoisiin asuntokauppoihin ja siihen, kuinka paljon kunnassa maksetaan yli pyyntihinnan.
  • Vertailukaupat Kadasterista
    Lähialueen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavien asuntojen toteutuneet kauppahinnat kartalla ja taulukossa, indeksoituina nykyhetkeen.
  • Laskennallinen arvo ja aiemmat kaupat
    Automaattinen arvonmääritys arvohaarukoineen, tämän osoitteen kauppahistoria ja WOZ-verotusarvon kehitys vuosien varrella.
  • Kunnan asuntomarkkinatilastot
    Myyntiaika, pyyntihinnan ylitysprosentti, hinta per m² ja tämän asuntotyypin kysynnän ja tarjonnan suhdetta kuvaava mittari (NVM) kertovat, kuinka paljon kilpailua on odotettavissa.
  • Kysymyksiä kiinteistönvälittäjälle
    Asuntonäyttöä varten räätälöity kysymyslista, joka perustuu rakennusvuoteen, energialuokkaan, ympäristön riskeihin, myynti-ilmoitukseen ja kuva-analyysiin.
  • Asunnon kunto kuvien perusteella
    Kuvantunnistusmalli arvioi myynti-ilmoituksen kuvista yleiskunnon, keittiön ja kylpyhuoneen sekä näkyvät puutteet ja antaa suuntaa antavan kunnostusbudjetin.
  • Kuukausittaiset asumiskulut eri tarjoushinnoilla
    Kunkin vaihtoehdon kuukausikulut: asuntolaina, ostajan kaupantekokulut, kunnalliset maksut, energia ja kunnossapito sekä vertailuksi vuokralla asuminen.
  • Mukana myös kaikki maksuttoman sivun tiedot
    Asunto, asuinalue, energia, elinympäristö, ilmasto, turvallisuus ja lentoliikenne tiiviisti koottuna yhteen PDF-tiedostoon.

Haluatteko vertailla useita asuntoja? 5 raporttia hintaan 39 € kuukaudessa, lisäraportit 6 € kappaleelta. Ei kiinteistön arvonmääritystä eikä takuuta, vaan lukuja, joilla voitte perustella tarjouksenne.

Usein kysyttyä: Wolweg 53

Millainen asunto on osoitteessa Wolweg 53?

Osoitteessa Wolweg 53 (Stroe) sijaitseva asunto on vrijstaande woning, rakennettu vuonna 1952, asuinpinta-ala 96 m², tontti 3.180 m². Asuinalue on Stroe ja kunta Barneveld.

Mikä on osoitteessa Wolweg 53 sijaitsevan asunnon energialuokka?

Rekisteröity energialuokka on F. Vastaavan asunnon kaasu- ja sähkökulut ovat keskimäärin € 226 kuukaudessa.

Mikä on osoitteessa Wolweg 53 sijaitsevan asunnon arvioitu arvo?

Suuntaa antavan markkina-arvon alaraja on € 487.000 ja yläraja € 731.000 (keskikohta € 609.000, hintataso syy 2026). Arvio perustuu asuinalueen vastaavien asuntojen WOZ-verotusarvoihin, pyyntihintoihin ja toteutuneisiin asuntokauppoihin. Kyseessä on suuntaa antava arvio, ei kiinteistön arvonmääritys.

Kuinka hiljaista osoitteessa Wolweg 53 on?

Melutason vuosikeskiarvo julkisivun kohdalla on 62 dB Lden (meluisa). Suurin melulähde on junaliikenne. Päivittäin noin 8 lentokonetta lentää 2 km säteellä asunnosta alle 3 000 m korkeudessa.

Voiko osoitteessa Wolweg 53 tulvia?

Valtakunnallisessa tulvaveden enimmäissyvyyskartassa tälle paikalle ei ole esitetty tulvaskenaariota.

Kuinka turvallista osoitteen Wolweg 53 asuinalueella on?

Alueella Stroe (asuinalue) poliisi kirjasi 19 rikosta 1 000 asukasta kohden vuodessa, kun koko kunnassa vastaava luku oli 26 ja koko maassa 45. Leefbaarometerin arvio asumisviihtyvyydestä on melko hyvä.

Mitä lähipalveluja osoitteen Wolweg 53 ympäristössä on?

Asuinalueen keskimääräiset etäisyydet: suuri ruokakauppa 300 m, yleislääkäri 500 m, alakoulu 300 m, päiväkoti 300 m (CBS). Tällä sivulla näkyvät lähin koulu, joukkoliikennepysäkki, latauspiste ja lastenhoitopaikka sekä niiden etäisyydet tästä osoitteesta.

Mistä nämä tiedot ovat peräisin?

Viranomaisten julkisista tietolähteistä: BAG ja Kadaster (asunnon ominaisuudet, tontti), EP-Online (energialuokka), CBS (asuinalueen tilastot, hintaindeksi, energiankulutus), RIVM (melu, ilma, valo, viheralueet), Klimaateffectatlas ja LIWO (kuumuus, vesi), poliisin avoin data ja Leefbaarometer (turvallisuus) sekä ADS-B-verkostot (lentoliikenne). Kaikki laskelmat ovat suuntaa antavia, eivät kiinteistön arvonmäärityksiä tai asiantuntijaneuvontaa.