Asuinalue Bazeldonk

Asuinalue kaupunginosassa Zuidoost · kunta: Den Bosch · Noord-Brabant

  • 970 asuntoa
  • 1.600 asukasta
  • keskim. rakennusvuosi 1961
  • keskim. WOZ-verotusarvo € 328.000

Asuminen alueella Bazeldonk: asuinalue kunnassa Den Bosch, jossa on 970 asuntoa, 1.600 asukasta ja 970 kotitaloutta. Alueen Bazeldonk asunnot: pääasiassa tyyppiä kerrostaloasunto (67%) ja rivitalon keskiasunto (20%), rakennettu pääosin ajanjaksolla 1945-1969 (90%) ja omistusasuntoja 21% ja vuokra-asuntoja 79%. Keskimääräinen WOZ-verotusarvo on € 328.000. Asunnoista, joille on rekisteröity energialuokka, 59 % kuuluu luokkaan A tai B. Yleisin energialuokka on A. Asumisviihtyvyyden arvosana on melko hyvä Leefbaarometer-arvion mukaan, keskimääräinen melutaso on 54 dB (kohtalainen) ja poliisi kirjasi 55,6 rikosta tuhatta asukasta kohden (koko maassa 45,3). Ruokakauppaan on keskimäärin 900 m, alakouluun 900 m ja 20 % kotitalouksista on lapsiperheitä. Huisleonista löydätte alueella Bazeldonk sijaitsevien asuntojen suuntaa antavat arvohaarukat, energialuokat, kuukausittaiset asumiskulut ja elinympäristön tiedot sekä ajantasaiset myynti- ja vuokrausilmoitukset.

Kartta

Alueraja perustuu CBS:n vuoden 2024 kaupunginosa- ja asuinaluekarttaan. Lähentäkää karttaa nähdäksenne yksittäiset asunnot. Avatkaa asunnon tiedot napsauttamalla asuntoa. Avatkaa asuntokartalla

Asunnot alueella Bazeldonk

Asunnot
970
asuinkäyttöön tarkoitetut osoitteet (BAG)
Keskimääräinen rakennusvuosi
1961
Keskimääräinen asuinpinta-ala
83 m²
Asuntokanta (CBS)
968
2025

Asuntotyyppi

  • Kerrostaloasunto 67% 646
  • Rivitalon keskiasunto 20% 192
  • Rivitalon päätyasunto 9% 86
  • Omakotitalo 2% 24
  • Paritalo 2% 22

Energialuokka

  • A tai parempi 50% 483
  • B 9% 89
  • C 13% 124
  • D 9% 84
  • E 13% 126
  • F 5% 51
  • G 1% 10
  • Ei energialuokkaa 0% 3

Rakennusajankohta

  • Ennen vuotta 1945 0% 1
  • 1945–1969 90% 874
  • 1990–2009 1% 8
  • Vuodesta 2010 alkaen 9% 87

Asukkaat

Asukkaita
1.600
1. tammikuuta 2025
Kotitaloudet
970
keskimäärin 1,6 henkilöä
Yhden hengen kotitaloudet
59%
Alankomaat: 40%
Lapsiperheet
20%
Alankomaat: 32%
Väestötiheys
6.527
asukasta/km²
Pinta-ala
0,3 km²
josta vesialuetta 0,0 km²
Alankomaiden ulkopuolella syntyneet
18%
Alankomaat: 16%
Köyhyydessä elävät
9%
Alankomaat: 3%
Toimeentulotuet
63
1 000 asukasta kohti · Alankomaat: 22
Työllisyysaste
65%
Alankomaat: 72%
Vakituisessa työsuhteessa olevat palkansaajat
54%
Alankomaat: 56%

Ikärakenne

  • 0–15-vuotiaat 10% 165
  • 15–25-vuotiaat 10% 165
  • 25–45-vuotiaat 34% 550
  • 45–65-vuotiaat 28% 445
  • 65-vuotiaat ja vanhemmat 17% 280

Syntyperä

  • Nederland 70% 1.095
  • Eurooppa (pl. Alankomaat) 8% 125
  • Euroopan ulkopuoli 23% 355

Koulutustaso (15–75-vuotiaat)

  • Perusopetus, vmbo, mbo 1 23% 310
  • Havo, vwo, mbo 2–4 33% 440
  • Hbo, wo 44% 580

Lähde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Syntyperä CBS:n luokituksen mukaan (henkilön itsensä tai hänen vanhempiensa syntymämaa); koulutustaso 15–75-vuotiaiden osalta; tulot standardoitu kotitalouden koon ja rakenteen mukaan; CBS ei julkaise pieniä lukumääriä.

Asuminen ja asuntojen arvot

Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
€ 328.000
CBS 2024
Omistusasunnot
21%
Vuokra-asunnot
79%
70% yleishyödyllisten vuokrataloyhteisöjen omistuksessa
Pientaloasunnot
33%
67% kerrostaloasuntoja
Viimeisten 10 vuoden aikana rakennetut
7%
Tyhjillään olevat asunnot
3%
Vuoden uudisrakentaminen
0
valmistuneet asunnot

WOZ-verotusarvo on alueen asuntojen WOZ-verotusarvojen keskiarvo (arvostuspäivä on edellisen vuoden 1. tammikuuta), ei yksittäisen asunnon markkina-arvo.

Energia

Keskimääräinen sähkönkulutus
1.730 kWh
asuntoa kohti vuodessa
Verkkoon syötetyn sähkön keskimääräinen määrä
360 kWh
aurinkosähköä asuntoa kohti
Keskimääräinen kaasunkulutus
680 m³
asuntoa kohti vuodessa
Asunnot, joissa on aurinkopaneelit
26%
Maakaasuton
7%
Pääosin sähkölämmitteinen
8%
Lämmitys (WarmteAtlas)
Huoneistokohtainen keskuslämmitys 99%
2022
Geotermisen energian potentiaali
Ongunstig
Slochteren-muodostuma

Kulutus on kaikkien alueen verkkoon liitettyjen asuntojen keskiarvo (CBS). Energialuokkajakauma on kohdassa ”Asunnot”.

Lähipalvelut ja liikenneyhteydet

Suuri ruokakauppa
900 m
keskim. etäisyys
Yleislääkärin vastaanotto
600 m
keskim. etäisyys
Alakoulu
900 m
keskim. etäisyys
Päiväkoti
900 m
keskim. etäisyys
Koulut 3 km:n säteellä
8
Kaupungistumisaste
Erittäin kaupunkimainen
3.139 osoitetta / km²
Autoja kotitaloutta kohden
0,7
663 henkilöautoa
Yritysten toimipaikat
230
joista 45 kaupan sekä majoitus- ja ravitsemisalan toimipaikkoja

Etäisyydet tieverkkoa pitkin, alueen kaikkien asukkaiden keskiarvo (CBS).

Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet

Keskimääräinen melutaso (Lden)
54 dB
kunnassa 52 dB
Asunnot, joissa tieliikenteen melu ylittää 55 dB
22%
kunta: 22%
Asunnot, joissa raideliikenteen melu ylittää 55 dB
0%
kunta: 2%
Asunnot, joissa lentoliikenteen melu ylittää 48 dB
0%
kunta: 0%
Asunnot, joissa tuulivoimaloiden melu ylittää 40 dB
0%
kunta: 2%
Tieliikenteen melu yöllä yli 50 dB
4%
kunta: 8%

970 asunnon melutaso

  • 46–50 dB: hiljainen 26% 248
  • 51–55 dB: kohtuullinen 41% 399
  • 56–60 dB: melko meluisa 29% 279
  • 61–65 dB: meluisa 4% 36
  • 66–70 dB: erittäin meluisa 1% 8

Tulva

Asunnot, jotka voivat jäädä tulvan alle
100%
kunta: 97%
Näistä veden syvyys yli 0,5 m
100%
Näistä veden syvyys yli 2 m
52%
Veden enimmäissyvyys
3,2 m
keskimäärin 1,9 m tulvivilla alueilla

Ilma, valo ja viheralueet

NO₂
15,3 µg/m³
100% yli WHO:n suosituksen (10)
PM2,5
9,3 µg/m³
100% yli WHO:n suosituksen (5)
PM10
15,5 µg/m³
100% yli WHO:n suosituksen (15)
Valo yöllä
Valaistu
kunta: valaistu
Viheralueet 500 m:n säteellä
45%
kunnassa 56%

Melu: RIVM:n melukartat (tie- ja raideliikenne 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024), vuotuinen keskimääräinen Lden-arvo 10 m:n tarkkuudella, poimittu kunkin osoitteen kohdalta. Tulvat: LIWO (Rijkswaterstaat), veden enimmäissyvyyden kartta; syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Ilma: RIVM:n vuotuiset keskimääräiset pitoisuudet 25 m:n tarkkuudella. Valo: RIVM:n valopäästökartta 2023. Viheralueet: RIVM:n viheraluekartta 2022, viheralueiden osuus 500 m:n säteellä. Ottakaa melukartta käyttöön yllä olevalla kartalla.

Ilmasto ja turvallisuus

Koettu lämpötila kuumana päivänä
45 °C
äärimmäinen lämpöstressi
Äärimmäiselle lämpöstressille altistuvat asunnot (vähintään 41 °C)
89%
kunta: 89%
Lämpösaarekevaikutus
1,4–1,6 °C
keskimäärin lämpimämpi kuin ympäröivä maaseutu
Asunnot, joista on viileään paikkaan enintään 300 m
92%
kunta: 87%
Asunnot, joissa tulvan todennäköisyys on keskisuuri tai suuri
8%
kunta: 70%
Kuivana pysyvä kerros pahimmassa tulvassa
77%
Asunnot, joissa pohjavesihaittojen todennäköisyys on suurempi vuonna 2050
100%
kunta: 81%
Asunnot, joiden vieressä kulkee sadeveden virtausreitti
8%
kunta: 4%
Asunnot suurjännitelinjan magneettikenttävyöhykkeellä
0%
kunta: 1%
Asunnot enintään 1 km:n päässä tuulivoimalasta
0%
kunta: 4%

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): koettu lämpötila ja lämpösaarekeilmiö 2022, viileät paikat, paikallinen tulvan todennäköisyys (vähintään 20 cm vettä), kuivana pysyvät kerrokset, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 (voimakkaan ilmastonmuutoksen skenaario), virtausreitit sademäärällä 70 mm tunnissa; tiedot poimittu asuntokohtaisesti. Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet. Tuulivoimalat: RIVM. Ottakaa lämpökartta käyttöön yllä olevalla kartalla.

Turvallisuus

Rikoksia 1 000 asukasta kohti
56
syy 2025 – elo 2026
Kirjatut rikokset
89
-11 % edellisvuoteen verrattuna
Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
5,2
5 asuntomurtoa
Kunta
59
1 000 asukasta kohti
Nederland
45
1 000 asukasta kohti

Rikoslajit (viimeiset 12 kuukautta)

  • Fietsdiefstal 17% 15
  • Vernieling 12% 11
  • Mishandeling 10% 9
  • Woninginbraak 6% 5
  • Inbraak schuur/garage 6% 5
  • Diefstal uit auto 4% 4
  • Bedreiging 4% 4
  • Autodiefstal 2% 2

Vuosittain

  1. 692021
  2. 742022
  3. 822023
  4. 972024
  5. 992025

Lähde: poliisi, alueittain kirjatut rikokset (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Luvut 1 000 asukasta kohti on laskettu alueen asukasluvun perusteella. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.

Asumisviihtyvyys

Melko hyvä Leefbaarometer 2024

erittäin heikkoerinomainen

Asumisviihtyvyys
Melko hyvä
luokka 6/9, mittausvuosi 2024
Pistemäärä
4,03
−0,08 koko maan keskiarvoon verrattuna
Muutos edellisestä mittauksesta
−0,01
mittaus 2022: Melko hyvä
Kunta
Hyvä
pistemäärä 4,12

Viisi osa-aluetta, poikkeama koko maan keskiarvosta

  • Fyysinen ympäristö viheralueet, vesistöt, rakennukset, melu −0,01 tyydyttävä
  • Asuntokanta asuntotyyppi, rakennusvuosi, hallintamuoto −0,01 tyydyttävä
  • Lähipalvelut kaupat, koulut, terveyspalvelut, joukkoliikenne +0,09 hyvä
  • Sosiaalinen yhteenkuuluvuus väestörakenne, muutot −0,04 heikko
  • Häiriöt ja turvattomuus rikollisuus ja häiriöt −0,11 riittämätön

Lähde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0). Kahden vuoden välein laadittava arvio, joka perustuu yli sataan ominaisuuteen. Pistemäärä kuvaa asukkaiden keskimääräistä arviota asumisviihtyvyydestä. Negatiivinen arvo = alle koko maan keskiarvon.

Maaperä ja perustukset

Maanpinnan kokonaispainuminen
−1,1 mm vuodessa
kunta: −0,9 mm
Maanpinnan painuminen (pintakerrokset)
−0,3 mm vuodessa
turpeen ja saven tiivistyminen
Ennustettu painuminen vuoteen 2050 mennessä
0 cm
voimakkaan muutoksen skenaario
Asunnot, joissa on perustuspaalujen lahoamisriski
0,0%
zeer laag, kunta: 0,0%
Perustuspaalujen lahoaminen vuonna 2050
0,0%
voimakkaan muutoksen skenaario, kuivemmat kesät
Epätasainen painuminen vuonna 2050
1,0%
maanvaraisesti perustetut asunnot, joissa on vaurioriski

Lähde: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): maanpinnan painuminen satelliittimittausten perusteella (Bodemdalingskaart), perustusten vaurioitumisriski asuinalueittain (Deltares/KCAF, vaurioriskissä olevien puupaaluille tai maanvaraisesti perustettujen asuntojen osuus). Luvut ovat asuinalueen keskiarvoja eivätkä kuvaa yksittäisen asunnon tilannetta.

Tulot ja työ

Kotitalouksien varallisuuden mediaani
€ 9.300
Työllisyysaste
65%
15–74-vuotiaista
Yrittäjät
16%
työllisistä
Suurituloisin 20 %
13,4%
osuus henkilöistä (koko maassa 20 %)