Asuinalue De Blesse
Asuinalue kaupunginosassa De Blesse-Peperga · kunta: Weststellingwerf · Fryslân (Friesland)
- 338 asuntoa
- 810 asukasta
- keskim. rakennusvuosi 1967
- keskim. WOZ-verotusarvo € 300.000
Asuminen alueella De Blesse: asuinalue kunnassa Weststellingwerf, jossa on 338 asuntoa, 810 asukasta ja 335 kotitaloutta. Alueen De Blesse asunnot: pääasiassa tyyppiä omakotitalo (49%) ja paritalo (34%), rakennettu pääosin ajanjaksolla 1970-1989 (33%) ja omistusasuntoja 74% ja vuokra-asuntoja 26%. Keskimääräinen WOZ-verotusarvo on € 300.000. Asunnoista, joille on rekisteröity energialuokka, 31 % kuuluu luokkaan A tai B. Yleisin energialuokka on C. Asumisviihtyvyyden arvosana on melko hyvä Leefbaarometer-arvion mukaan, keskimääräinen melutaso on 54 dB (kohtalainen) ja poliisi kirjasi 21,0 rikosta tuhatta asukasta kohden (koko maassa 45,3). Ruokakauppaan on keskimäärin 4,8 km, alakouluun 400 m ja 40 % kotitalouksista on lapsiperheitä. Huisleonista löydätte alueella De Blesse sijaitsevien asuntojen suuntaa antavat arvohaarukat, energialuokat, kuukausittaiset asumiskulut ja elinympäristön tiedot sekä ajantasaiset myynti- ja vuokrausilmoitukset.
Kartta
Asunnot alueella De Blesse
- Asunnot
- 338 asuinkäyttöön tarkoitetut osoitteet (BAG)
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1967
- Keskimääräinen asuinpinta-ala
- 136 m²
- Asuntokanta (CBS)
- 349 2025
Asuntotyyppi
Energialuokka
Rakennusajankohta
Asukkaat
- Asukkaita
- 810 1. tammikuuta 2025
- Kotitaloudet
- 335 keskimäärin 2,4 henkilöä
- Yhden hengen kotitaloudet
- 28% Alankomaat: 40%
- Lapsiperheet
- 40% Alankomaat: 32%
- Väestötiheys
- 364 asukasta/km²
- Pinta-ala
- 2,3 km² josta vesialuetta 0,0 km²
- Alankomaiden ulkopuolella syntyneet
- 2% Alankomaat: 16%
- Köyhyydessä elävät
- 1% Alankomaat: 3%
- Toimeentulotuet
- 0 1 000 asukasta kohti · Alankomaat: 22
- Työllisyysaste
- 73% Alankomaat: 72%
- Vakituisessa työsuhteessa olevat palkansaajat
- 59% Alankomaat: 56%
Ikärakenne
Syntyperä
Koulutustaso (15–75-vuotiaat)
Lähde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Syntyperä CBS:n luokituksen mukaan (henkilön itsensä tai hänen vanhempiensa syntymämaa); koulutustaso 15–75-vuotiaiden osalta; tulot standardoitu kotitalouden koon ja rakenteen mukaan; CBS ei julkaise pieniä lukumääriä.
Asuminen ja asuntojen arvot
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 300.000 CBS 2024
- Omistusasunnot
- 74%
- Vuokra-asunnot
- 26% 19% yleishyödyllisten vuokrataloyhteisöjen omistuksessa
- Pientaloasunnot
- 99% 1% kerrostaloasuntoja
- Viimeisten 10 vuoden aikana rakennetut
- 2%
- Tyhjillään olevat asunnot
- 4%
- Vuoden uudisrakentaminen
- 0 valmistuneet asunnot
WOZ-verotusarvo on alueen asuntojen WOZ-verotusarvojen keskiarvo (arvostuspäivä on edellisen vuoden 1. tammikuuta), ei yksittäisen asunnon markkina-arvo.
Energia
- Keskimääräinen sähkönkulutus
- 2.960 kWh asuntoa kohti vuodessa
- Verkkoon syötetyn sähkön keskimääräinen määrä
- 1.530 kWh aurinkosähköä asuntoa kohti
- Keskimääräinen kaasunkulutus
- 1.080 m³ asuntoa kohti vuodessa
- Asunnot, joissa on aurinkopaneelit
- 59%
- Maakaasuton
- 3%
- Pääosin sähkölämmitteinen
- 7%
- Lämmitys (WarmteAtlas)
- Huoneistokohtainen keskuslämmitys 96%, 2 % sähkölämmitystä 2022
- Geotermisen energian potentiaali
- Ongunstig Slochteren-muodostuma
Kulutus on kaikkien alueen verkkoon liitettyjen asuntojen keskiarvo (CBS). Energialuokkajakauma on kohdassa ”Asunnot”.
Lähipalvelut ja liikenneyhteydet
- Suuri ruokakauppa
- 4,8 km keskim. etäisyys
- Yleislääkärin vastaanotto
- 5,1 km keskim. etäisyys
- Alakoulu
- 400 m keskim. etäisyys
- Päiväkoti
- 400 m keskim. etäisyys
- Koulut 3 km:n säteellä
- 2
- Kaupungistumisaste
- Ei kaupunkimainen 115 osoitetta / km²
- Autoja kotitaloutta kohden
- 1,3 430 henkilöautoa
- Yritysten toimipaikat
- 80 joista 15 kaupan sekä majoitus- ja ravitsemisalan toimipaikkoja
Etäisyydet tieverkkoa pitkin, alueen kaikkien asukkaiden keskiarvo (CBS).
Koulut
asuinalue De Blesse: 1 koulu. Tiedot oppilasmäärästä ja Inspectie van het Onderwijs -viranomaisen arviosta.
- Basisschool Dorpsschool de Blesse 38 oppilasta
Kaikki koulut kunnassa Weststellingwerf
DUO:n avoimet koulutustiedot ja Inspectie van het Onderwijs; koulu on yhdistetty asuinalueeseen toimipisteen osoitteen perusteella.
Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet
- Keskimääräinen melutaso (Lden)
- 54 dB kunnassa 51 dB
- Asunnot, joissa tieliikenteen melu ylittää 55 dB
- 35% kunta: 15%
- Asunnot, joissa raideliikenteen melu ylittää 55 dB
- 0% kunta: 1%
- Asunnot, joissa lentoliikenteen melu ylittää 48 dB
- 0% kunta: 0%
- Asunnot, joissa tuulivoimaloiden melu ylittää 40 dB
- 0%
- Tieliikenteen melu yöllä yli 50 dB
- 13% kunta: 7%
338 asunnon melutaso
Tulva
- Asunnot, jotka voivat jäädä tulvan alle
- 0% kunta: 4%
- Näistä veden syvyys yli 0,5 m
- 0%
- Näistä veden syvyys yli 2 m
- 0%
- Veden enimmäissyvyys
- ei lainkaan
Ilma, valo ja viheralueet
- NO₂
- 5,9 µg/m³ 0% yli WHO:n suosituksen (10)
- PM2,5
- 6,5 µg/m³ 100% yli WHO:n suosituksen (5)
- PM10
- 12,1 µg/m³ 0% yli WHO:n suosituksen (15)
- Valo yöllä
- Pimeä kunta: pimeä
- Viheralueet 500 m:n säteellä
- 72% kunnassa 60%
Melu: RIVM:n melukartat (tie- ja raideliikenne 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024), vuotuinen keskimääräinen Lden-arvo 10 m:n tarkkuudella, poimittu kunkin osoitteen kohdalta. Tulvat: LIWO (Rijkswaterstaat), veden enimmäissyvyyden kartta; syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Ilma: RIVM:n vuotuiset keskimääräiset pitoisuudet 25 m:n tarkkuudella. Valo: RIVM:n valopäästökartta 2023. Viheralueet: RIVM:n viheraluekartta 2022, viheralueiden osuus 500 m:n säteellä. Ottakaa melukartta käyttöön yllä olevalla kartalla.
Ilmasto ja turvallisuus
- Koettu lämpötila kuumana päivänä
- 44 °C äärimmäinen lämpöstressi
- Äärimmäiselle lämpöstressille altistuvat asunnot (vähintään 41 °C)
- 96% kunta: 91%
- Lämpösaarekevaikutus
- 0,2–0,4 °C keskimäärin lämpimämpi kuin ympäröivä maaseutu
- Asunnot, joista on viileään paikkaan enintään 300 m
- 100% kunta: 96%
- Kuivana pysyvä kerros pahimmassa tulvassa
- 100%
- Asunnot, joissa pohjavesihaittojen todennäköisyys on suurempi vuonna 2050
- 43% kunta: 65%
- Asunnot, joiden vieressä kulkee sadeveden virtausreitti
- 4% kunta: 9%
- Asunnot suurjännitelinjan magneettikenttävyöhykkeellä
- 0% kunta: 0%
- Asunnot enintään 1 km:n päässä tuulivoimalasta
- 0% kunta: 2%
Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): koettu lämpötila ja lämpösaarekeilmiö 2022, viileät paikat, paikallinen tulvan todennäköisyys (vähintään 20 cm vettä), kuivana pysyvät kerrokset, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 (voimakkaan ilmastonmuutoksen skenaario), virtausreitit sademäärällä 70 mm tunnissa; tiedot poimittu asuntokohtaisesti. Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet. Tuulivoimalat: RIVM. Ottakaa lämpökartta käyttöön yllä olevalla kartalla.
Turvallisuus
- Rikoksia 1 000 asukasta kohti
- 21 syy 2025 – elo 2026
- Kirjatut rikokset
- 17 +89 % edellisvuoteen verrattuna
- Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
- 0,0 0 asuntomurtoa
- Kunta
- 19 1 000 asukasta kohti
- Nederland
- 45 1 000 asukasta kohti
Rikoslajit (viimeiset 12 kuukautta)
Vuosittain
Lähde: poliisi, alueittain kirjatut rikokset (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Luvut 1 000 asukasta kohti on laskettu alueen asukasluvun perusteella. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.
Asumisviihtyvyys
Melko hyvä Leefbaarometer 2024
erittäin heikkoerinomainen
- Asumisviihtyvyys
- Melko hyvä luokka 6/9, mittausvuosi 2024
- Pistemäärä
- 4,11 +0,01 koko maan keskiarvoon verrattuna
- Muutos edellisestä mittauksesta
- +0,00 mittaus 2022: Melko hyvä
- Kunta
- Hyvä pistemäärä 4,12
Viisi osa-aluetta, poikkeama koko maan keskiarvosta
- Fyysinen ympäristö viheralueet, vesistöt, rakennukset, melu +0,00 tyydyttävä
- Asuntokanta asuntotyyppi, rakennusvuosi, hallintamuoto +0,05 melko hyvä
- Lähipalvelut kaupat, koulut, terveyspalvelut, joukkoliikenne −0,19 selvästi riittämätön
- Sosiaalinen yhteenkuuluvuus väestörakenne, muutot +0,06 melko hyvä
- Häiriöt ja turvattomuus rikollisuus ja häiriöt +0,09 hyvä
Lähde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0). Kahden vuoden välein laadittava arvio, joka perustuu yli sataan ominaisuuteen. Pistemäärä kuvaa asukkaiden keskimääräistä arviota asumisviihtyvyydestä. Negatiivinen arvo = alle koko maan keskiarvon.
Maaperä ja perustukset
- Maanpinnan kokonaispainuminen
- −2,5 mm vuodessa kunta: −1,7 mm
- Maanpinnan painuminen (pintakerrokset)
- −0,3 mm vuodessa turpeen ja saven tiivistyminen
- Ennustettu painuminen vuoteen 2050 mennessä
- 0 cm voimakkaan muutoksen skenaario
- Asunnot, joissa on perustuspaalujen lahoamisriski
- 0,1% zeer laag, kunta: 0,6%
- Perustuspaalujen lahoaminen vuonna 2050
- 0,1% voimakkaan muutoksen skenaario, kuivemmat kesät
- Epätasainen painuminen vuonna 2050
- 0,9% maanvaraisesti perustetut asunnot, joissa on vaurioriski
Lähde: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): maanpinnan painuminen satelliittimittausten perusteella (Bodemdalingskaart), perustusten vaurioitumisriski asuinalueittain (Deltares/KCAF, vaurioriskissä olevien puupaaluille tai maanvaraisesti perustettujen asuntojen osuus). Luvut ovat asuinalueen keskiarvoja eivätkä kuvaa yksittäisen asunnon tilannetta.
Tulot ja työ
- Kotitalouksien varallisuuden mediaani
- € 208.900
- Työllisyysaste
- 73% 15–74-vuotiaista
- Yrittäjät
- 16% työllisistä
- Suurituloisin 20 %
- 13,6% osuus henkilöistä (koko maassa 20 %)