Asuinalue De Esch

Asuinalue kaupunginosassa Centrum · kunta: Assen · Drenthe

  • 352 asuntoa
  • 675 asukasta
  • keskim. rakennusvuosi 1941
  • keskim. WOZ-verotusarvo € 358.000

Asuminen alueella De Esch: asuinalue kunnassa Assen, jossa on 352 asuntoa, 675 asukasta ja 345 kotitaloutta. Alueen De Esch asunnot: pääasiassa tyyppiä paritalo (33%) ja kerrostaloasunto (25%), rakennettu pääosin ajanjaksolla ennen vuotta 1945 (66%) ja omistusasuntoja 92% ja vuokra-asuntoja 8%. Keskimääräinen WOZ-verotusarvo on € 358.000. Asunnoista, joille on rekisteröity energialuokka, 15 % kuuluu luokkaan A tai B. Yleisin energialuokka on G. Asumisviihtyvyyden arvosana on erinomainen Leefbaarometer-arvion mukaan, keskimääräinen melutaso on 48 dB (hiljainen) ja poliisi kirjasi 32,6 rikosta tuhatta asukasta kohden (koko maassa 45,3). Ruokakauppaan on keskimäärin 700 m, alakouluun 1,1 km ja 22 % kotitalouksista on lapsiperheitä. Huisleonista löydätte alueella De Esch sijaitsevien asuntojen suuntaa antavat arvohaarukat, energialuokat, kuukausittaiset asumiskulut ja elinympäristön tiedot sekä ajantasaiset myynti- ja vuokrausilmoitukset.

Kartta

Alueraja perustuu CBS:n vuoden 2024 kaupunginosa- ja asuinaluekarttaan. Lähentäkää karttaa nähdäksenne yksittäiset asunnot. Avatkaa asunnon tiedot napsauttamalla asuntoa. Avatkaa asuntokartalla

Asunnot alueella De Esch

Asunnot
352
asuinkäyttöön tarkoitetut osoitteet (BAG)
Keskimääräinen rakennusvuosi
1941
Keskimääräinen asuinpinta-ala
139 m²
Asuntokanta (CBS)
350
2025

Asuntotyyppi

  • Paritalo 33% 116
  • Kerrostaloasunto 25% 88
  • Omakotitalo 19% 67
  • Rivitalon keskiasunto 13% 45
  • Rivitalon päätyasunto 10% 36

Energialuokka

  • A tai parempi 10% 34
  • B 5% 17
  • C 20% 72
  • D 6% 21
  • E 8% 27
  • F 13% 47
  • G 36% 127
  • Ei energialuokkaa 2% 7

Rakennusajankohta

  • Ennen vuotta 1945 66% 232
  • 1945–1969 6% 21
  • 1970–1989 13% 47
  • 1990–2009 14% 51
  • Vuodesta 2010 alkaen 0% 1

Asukkaat

Asukkaita
675
1. tammikuuta 2025
Kotitaloudet
345
keskimäärin 1,9 henkilöä
Yhden hengen kotitaloudet
39%
Alankomaat: 40%
Lapsiperheet
22%
Alankomaat: 32%
Väestötiheys
5.108
asukasta/km²
Pinta-ala
0,1 km²
Alankomaiden ulkopuolella syntyneet
5%
Alankomaat: 16%
Köyhyydessä elävät
1%
Alankomaat: 3%
Toimeentulotuet
15
1 000 asukasta kohti · Alankomaat: 22
Työllisyysaste
70%
Alankomaat: 72%
Vakituisessa työsuhteessa olevat palkansaajat
64%
Alankomaat: 56%

Ikärakenne

  • 0–15-vuotiaat 11% 75
  • 15–25-vuotiaat 7% 50
  • 25–45-vuotiaat 16% 110
  • 45–65-vuotiaat 30% 205
  • 65-vuotiaat ja vanhemmat 35% 240

Syntyperä

  • Nederland 90% 605
  • Eurooppa (pl. Alankomaat) 5% 35
  • Euroopan ulkopuoli 4% 30

Lähde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Syntyperä CBS:n luokituksen mukaan (henkilön itsensä tai hänen vanhempiensa syntymämaa); koulutustaso 15–75-vuotiaiden osalta; tulot standardoitu kotitalouden koon ja rakenteen mukaan; CBS ei julkaise pieniä lukumääriä.

Asuminen ja asuntojen arvot

Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
€ 358.000
CBS 2024
Omistusasunnot
92%
Vuokra-asunnot
8%
0% yleishyödyllisten vuokrataloyhteisöjen omistuksessa
Pientaloasunnot
76%
24% kerrostaloasuntoja
Viimeisten 10 vuoden aikana rakennetut
0%
Tyhjillään olevat asunnot
3%
Vuoden uudisrakentaminen
0
valmistuneet asunnot

WOZ-verotusarvo on alueen asuntojen WOZ-verotusarvojen keskiarvo (arvostuspäivä on edellisen vuoden 1. tammikuuta), ei yksittäisen asunnon markkina-arvo.

Energia

Keskimääräinen sähkönkulutus
2.390 kWh
asuntoa kohti vuodessa
Verkkoon syötetyn sähkön keskimääräinen määrä
650 kWh
aurinkosähköä asuntoa kohti
Keskimääräinen kaasunkulutus
1.180 m³
asuntoa kohti vuodessa
Asunnot, joissa on aurinkopaneelit
34%
Maakaasuton
1%
Pääosin sähkölämmitteinen
6%
Lämmitys (WarmteAtlas)
Huoneistokohtainen keskuslämmitys 99%, 1 % sähkölämmitystä
2022
Geotermisen energian potentiaali
>50%kans >5MWth
Slochteren-muodostuma

Kulutus on kaikkien alueen verkkoon liitettyjen asuntojen keskiarvo (CBS). Energialuokkajakauma on kohdassa ”Asunnot”.

Lähipalvelut ja liikenneyhteydet

Suuri ruokakauppa
700 m
keskim. etäisyys
Yleislääkärin vastaanotto
1,2 km
keskim. etäisyys
Alakoulu
1,1 km
keskim. etäisyys
Päiväkoti
1,1 km
keskim. etäisyys
Koulut 3 km:n säteellä
9
Kaupungistumisaste
Hyvin kaupunkimainen
1.861 osoitetta / km²
Autoja kotitaloutta kohden
1,0
333 henkilöautoa
Yritysten toimipaikat
90
joista 15 kaupan sekä majoitus- ja ravitsemisalan toimipaikkoja

Etäisyydet tieverkkoa pitkin, alueen kaikkien asukkaiden keskiarvo (CBS).

Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet

Keskimääräinen melutaso (Lden)
48 dB
kunnassa 50 dB
Asunnot, joissa tieliikenteen melu ylittää 55 dB
2%
kunta: 16%
Asunnot, joissa raideliikenteen melu ylittää 55 dB
0%
kunta: 1%
Asunnot, joissa lentoliikenteen melu ylittää 48 dB
0%
kunta: 0%
Asunnot, joissa tuulivoimaloiden melu ylittää 40 dB
0%
Tieliikenteen melu yöllä yli 50 dB
0%
kunta: 3%

352 asunnon melutaso

  • enintään 45 dB: erittäin hiljainen 21% 73
  • 46–50 dB: hiljainen 58% 203
  • 51–55 dB: kohtuullinen 21% 75
  • 56–60 dB: melko meluisa 0% 1

Tulva

Asunnot, jotka voivat jäädä tulvan alle
0%
kunta: 0%
Näistä veden syvyys yli 0,5 m
0%
Näistä veden syvyys yli 2 m
0%
Veden enimmäissyvyys
ei lainkaan

Ilma, valo ja viheralueet

NO₂
6,3 µg/m³
0% yli WHO:n suosituksen (10)
PM2,5
6,4 µg/m³
100% yli WHO:n suosituksen (5)
PM10
12,0 µg/m³
0% yli WHO:n suosituksen (15)
Valo yöllä
Hämärä
kunta: hämärä
Viheralueet 500 m:n säteellä
53%
kunnassa 45%

Melu: RIVM:n melukartat (tie- ja raideliikenne 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024), vuotuinen keskimääräinen Lden-arvo 10 m:n tarkkuudella, poimittu kunkin osoitteen kohdalta. Tulvat: LIWO (Rijkswaterstaat), veden enimmäissyvyyden kartta; syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Ilma: RIVM:n vuotuiset keskimääräiset pitoisuudet 25 m:n tarkkuudella. Valo: RIVM:n valopäästökartta 2023. Viheralueet: RIVM:n viheraluekartta 2022, viheralueiden osuus 500 m:n säteellä. Ottakaa melukartta käyttöön yllä olevalla kartalla.

Ilmasto ja turvallisuus

Koettu lämpötila kuumana päivänä
45 °C
äärimmäinen lämpöstressi
Äärimmäiselle lämpöstressille altistuvat asunnot (vähintään 41 °C)
99%
kunta: 94%
Lämpösaarekevaikutus
0,8–1,0 °C
keskimäärin lämpimämpi kuin ympäröivä maaseutu
Asunnot, joista on viileään paikkaan enintään 300 m
95%
kunta: 96%
Kuivana pysyvä kerros pahimmassa tulvassa
100%
Asunnot, joissa pohjavesihaittojen todennäköisyys on suurempi vuonna 2050
82%
kunta: 40%
Asunnot, joiden vieressä kulkee sadeveden virtausreitti
10%
kunta: 9%
Asunnot suurjännitelinjan magneettikenttävyöhykkeellä
0%
kunta: 0%
Asunnot enintään 1 km:n päässä tuulivoimalasta
0%
kunta: 0%

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): koettu lämpötila ja lämpösaarekeilmiö 2022, viileät paikat, paikallinen tulvan todennäköisyys (vähintään 20 cm vettä), kuivana pysyvät kerrokset, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 (voimakkaan ilmastonmuutoksen skenaario), virtausreitit sademäärällä 70 mm tunnissa; tiedot poimittu asuntokohtaisesti. Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet. Tuulivoimalat: RIVM. Ottakaa lämpökartta käyttöön yllä olevalla kartalla.

Turvallisuus

Rikoksia 1 000 asukasta kohti
33
syy 2025 – elo 2026
Kirjatut rikokset
22
+57 % edellisvuoteen verrattuna
Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
0,0
0 asuntomurtoa
Kunta
47
1 000 asukasta kohti
Nederland
45
1 000 asukasta kohti

Rikoslajit (viimeiset 12 kuukautta)

  • Vernieling 64% 14
  • Fietsdiefstal 5% 1

Vuosittain

  1. 162021
  2. 162022
  3. 262023
  4. 102024
  5. 152025

Lähde: poliisi, alueittain kirjatut rikokset (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Luvut 1 000 asukasta kohti on laskettu alueen asukasluvun perusteella. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.

Asumisviihtyvyys

Erinomainen Leefbaarometer 2024

erittäin heikkoerinomainen

Asumisviihtyvyys
Erinomainen
luokka 9/9, mittausvuosi 2024
Pistemäärä
4,34
+0,24 koko maan keskiarvoon verrattuna
Muutos edellisestä mittauksesta
+0,00
mittaus 2022: Erinomainen
Kunta
Hyvä
pistemäärä 4,14

Viisi osa-aluetta, poikkeama koko maan keskiarvosta

  • Fyysinen ympäristö viheralueet, vesistöt, rakennukset, melu +0,04 tyydyttävä
  • Asuntokanta asuntotyyppi, rakennusvuosi, hallintamuoto +0,08 melko hyvä
  • Lähipalvelut kaupat, koulut, terveyspalvelut, joukkoliikenne +0,02 tyydyttävä
  • Sosiaalinen yhteenkuuluvuus väestörakenne, muutot +0,04 melko hyvä
  • Häiriöt ja turvattomuus rikollisuus ja häiriöt +0,06 melko hyvä

Lähde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0). Kahden vuoden välein laadittava arvio, joka perustuu yli sataan ominaisuuteen. Pistemäärä kuvaa asukkaiden keskimääräistä arviota asumisviihtyvyydestä. Negatiivinen arvo = alle koko maan keskiarvon.

Maaperä ja perustukset

Maanpinnan kokonaispainuminen
−1,5 mm vuodessa
kunta: −1,6 mm
Maanpinnan painuminen (pintakerrokset)
−0,1 mm vuodessa
turpeen ja saven tiivistyminen
Ennustettu painuminen vuoteen 2050 mennessä
0 cm
voimakkaan muutoksen skenaario
Asunnot, joissa on perustuspaalujen lahoamisriski
0,6%
zeer laag, kunta: 0,1%
Perustuspaalujen lahoaminen vuonna 2050
0,7%
voimakkaan muutoksen skenaario, kuivemmat kesät
Epätasainen painuminen vuonna 2050
1,9%
maanvaraisesti perustetut asunnot, joissa on vaurioriski

Lähde: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): maanpinnan painuminen satelliittimittausten perusteella (Bodemdalingskaart), perustusten vaurioitumisriski asuinalueittain (Deltares/KCAF, vaurioriskissä olevien puupaaluille tai maanvaraisesti perustettujen asuntojen osuus). Luvut ovat asuinalueen keskiarvoja eivätkä kuvaa yksittäisen asunnon tilannetta.

Tulot ja työ

Kotitalouksien varallisuuden mediaani
€ 300.800
Työllisyysaste
70%
15–74-vuotiaista
Yrittäjät
17%
työllisistä
Suurituloisin 20 %
25,6%
osuus henkilöistä (koko maassa 20 %)