Asuinalue Ettingen

Asuinalue kaupunginosassa West · kunta: Roosendaal · Noord-Brabant

  • 1.065 asuntoa
  • 2.200 asukasta
  • keskim. rakennusvuosi 1964
  • keskim. WOZ-verotusarvo € 193.000

Asuminen alueella Ettingen: asuinalue kunnassa Roosendaal, jossa on 1.065 asuntoa, 2.200 asukasta ja 1.160 kotitaloutta. Alueen Ettingen asunnot: pääasiassa tyyppiä kerrostaloasunto (54%) ja rivitalon keskiasunto (32%), rakennettu pääosin ajanjaksolla 1945-1969 (92%) ja omistusasuntoja 29% ja vuokra-asuntoja 71%. Keskimääräinen WOZ-verotusarvo on € 193.000. Asunnoista, joille on rekisteröity energialuokka, 39 % kuuluu luokkaan A tai B. Yleisin energialuokka on A. Asumisviihtyvyyden arvosana on riittämätön Leefbaarometer-arvion mukaan, keskimääräinen melutaso on 57 dB (vilkas) ja poliisi kirjasi 40,0 rikosta tuhatta asukasta kohden (koko maassa 45,3). Ruokakauppaan on keskimäärin 500 m, alakouluun 700 m ja 27 % kotitalouksista on lapsiperheitä. Huisleonista löydätte alueella Ettingen sijaitsevien asuntojen suuntaa antavat arvohaarukat, energialuokat, kuukausittaiset asumiskulut ja elinympäristön tiedot sekä ajantasaiset myynti- ja vuokrausilmoitukset.

Kartta

Alueraja perustuu CBS:n vuoden 2024 kaupunginosa- ja asuinaluekarttaan. Lähentäkää karttaa nähdäksenne yksittäiset asunnot. Avatkaa asunnon tiedot napsauttamalla asuntoa. Avatkaa asuntokartalla

Asunnot alueella Ettingen

Asunnot
1.065
asuinkäyttöön tarkoitetut osoitteet (BAG)
Keskimääräinen rakennusvuosi
1964
Keskimääräinen asuinpinta-ala
87 m²
Asuntokanta (CBS)
1.067
2025

Asuntotyyppi

  • Kerrostaloasunto 54% 574
  • Rivitalon keskiasunto 32% 346
  • Rivitalon päätyasunto 14% 144
  • Paritalo 0% 1

Energialuokka

  • A tai parempi 28% 297
  • B 10% 107
  • C 16% 174
  • D 16% 166
  • E 20% 213
  • F 7% 79
  • G 1% 6
  • Ei energialuokkaa 2% 23

Rakennusajankohta

  • 1945–1969 92% 983
  • 1970–1989 1% 11
  • 1990–2009 7% 71

Asukkaat

Asukkaita
2.200
1. tammikuuta 2025
Kotitaloudet
1.160
keskimäärin 1,9 henkilöä
Yhden hengen kotitaloudet
56%
Alankomaat: 40%
Lapsiperheet
27%
Alankomaat: 32%
Väestötiheys
5.545
asukasta/km²
Pinta-ala
0,4 km²
Alankomaiden ulkopuolella syntyneet
42%
Alankomaat: 16%
Köyhyydessä elävät
8%
Alankomaat: 3%
Toimeentulotuet
77
1 000 asukasta kohti · Alankomaat: 22
Työllisyysaste
60%
Alankomaat: 72%
Vakituisessa työsuhteessa olevat palkansaajat
46%
Alankomaat: 56%

Ikärakenne

  • 0–15-vuotiaat 16% 360
  • 15–25-vuotiaat 12% 260
  • 25–45-vuotiaat 34% 740
  • 45–65-vuotiaat 25% 550
  • 65-vuotiaat ja vanhemmat 13% 295

Syntyperä

  • Nederland 34% 725
  • Eurooppa (pl. Alankomaat) 23% 495
  • Euroopan ulkopuoli 43% 935

Lähde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Syntyperä CBS:n luokituksen mukaan (henkilön itsensä tai hänen vanhempiensa syntymämaa); koulutustaso 15–75-vuotiaiden osalta; tulot standardoitu kotitalouden koon ja rakenteen mukaan; CBS ei julkaise pieniä lukumääriä.

Asuminen ja asuntojen arvot

Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
€ 193.000
CBS 2024
Omistusasunnot
29%
Vuokra-asunnot
71%
63% yleishyödyllisten vuokrataloyhteisöjen omistuksessa
Pientaloasunnot
45%
55% kerrostaloasuntoja
Viimeisten 10 vuoden aikana rakennetut
0%
Tyhjillään olevat asunnot
4%
Vuoden uudisrakentaminen
0
valmistuneet asunnot

WOZ-verotusarvo on alueen asuntojen WOZ-verotusarvojen keskiarvo (arvostuspäivä on edellisen vuoden 1. tammikuuta), ei yksittäisen asunnon markkina-arvo.

Energia

Keskimääräinen sähkönkulutus
1.980 kWh
asuntoa kohti vuodessa
Verkkoon syötetyn sähkön keskimääräinen määrä
210 kWh
aurinkosähköä asuntoa kohti
Keskimääräinen kaasunkulutus
850 m³
asuntoa kohti vuodessa
Asunnot, joissa on aurinkopaneelit
14%
Maakaasuton
0%
Pääosin sähkölämmitteinen
1%
Lämmitys (WarmteAtlas)
Huoneistokohtainen keskuslämmitys 97%, Talokohtainen yhteislämmitys 2%
2022
Geotermisen energian potentiaali
Ongunstig
Slochteren-muodostuma

Kulutus on kaikkien alueen verkkoon liitettyjen asuntojen keskiarvo (CBS). Energialuokkajakauma on kohdassa ”Asunnot”.

Lähipalvelut ja liikenneyhteydet

Suuri ruokakauppa
500 m
keskim. etäisyys
Yleislääkärin vastaanotto
400 m
keskim. etäisyys
Alakoulu
700 m
keskim. etäisyys
Päiväkoti
600 m
keskim. etäisyys
Koulut 3 km:n säteellä
8
Kaupungistumisaste
Hyvin kaupunkimainen
1.761 osoitetta / km²
Autoja kotitaloutta kohden
0,7
814 henkilöautoa
Yritysten toimipaikat
215
joista 40 kaupan sekä majoitus- ja ravitsemisalan toimipaikkoja

Etäisyydet tieverkkoa pitkin, alueen kaikkien asukkaiden keskiarvo (CBS).

Koulut

asuinalue Ettingen: 1 koulu. Tiedot oppilasmäärästä ja Inspectie van het Onderwijs -viranomaisen arviosta.

  • KPO (V)SO De Kameleon Erityiskoulu 60 oppilasta · Inspectie van het Onderwijs -viranomaisen arvio: Voldoende

Kaikki koulut kunnassa Roosendaal

DUO:n avoimet koulutustiedot ja Inspectie van het Onderwijs; koulu on yhdistetty asuinalueeseen toimipisteen osoitteen perusteella.

Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet

Keskimääräinen melutaso (Lden)
57 dB
kunnassa 54 dB
Asunnot, joissa tieliikenteen melu ylittää 55 dB
27%
kunta: 23%
Asunnot, joissa raideliikenteen melu ylittää 55 dB
0%
kunta: 1%
Asunnot, joissa lentoliikenteen melu ylittää 48 dB
0%
kunta: 0%
Asunnot, joissa tuulivoimaloiden melu ylittää 40 dB
0%
kunta: 0%
Tieliikenteen melu yöllä yli 50 dB
20%
kunta: 9%

1.065 asunnon melutaso

  • 51–55 dB: kohtuullinen 42% 445
  • 56–60 dB: melko meluisa 38% 401
  • 61–65 dB: meluisa 19% 198
  • 66–70 dB: erittäin meluisa 2% 21

Tulva

Asunnot, jotka voivat jäädä tulvan alle
0%
kunta: 0%
Näistä veden syvyys yli 0,5 m
0%
Näistä veden syvyys yli 2 m
0%
Veden enimmäissyvyys
ei lainkaan

Ilma, valo ja viheralueet

NO₂
15,7 µg/m³
100% yli WHO:n suosituksen (10)
PM2,5
8,6 µg/m³
100% yli WHO:n suosituksen (5)
PM10
14,9 µg/m³
18% yli WHO:n suosituksen (15)
Valo yöllä
Valaistu
kunta: valaistu
Viheralueet 500 m:n säteellä
50%
kunnassa 45%

Melu: RIVM:n melukartat (tie- ja raideliikenne 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024), vuotuinen keskimääräinen Lden-arvo 10 m:n tarkkuudella, poimittu kunkin osoitteen kohdalta. Tulvat: LIWO (Rijkswaterstaat), veden enimmäissyvyyden kartta; syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Ilma: RIVM:n vuotuiset keskimääräiset pitoisuudet 25 m:n tarkkuudella. Valo: RIVM:n valopäästökartta 2023. Viheralueet: RIVM:n viheraluekartta 2022, viheralueiden osuus 500 m:n säteellä. Ottakaa melukartta käyttöön yllä olevalla kartalla.

Ilmasto ja turvallisuus

Koettu lämpötila kuumana päivänä
45 °C
äärimmäinen lämpöstressi
Äärimmäiselle lämpöstressille altistuvat asunnot (vähintään 41 °C)
96%
kunta: 94%
Lämpösaarekevaikutus
1,0–1,2 °C
keskimäärin lämpimämpi kuin ympäröivä maaseutu
Asunnot, joista on viileään paikkaan enintään 300 m
96%
kunta: 83%
Kuivana pysyvä kerros pahimmassa tulvassa
100%
Asunnot, joissa pohjavesihaittojen todennäköisyys on suurempi vuonna 2050
37%
kunta: 60%
Asunnot, joiden vieressä kulkee sadeveden virtausreitti
7%
kunta: 9%
Asunnot suurjännitelinjan magneettikenttävyöhykkeellä
0%
kunta: 0%
Asunnot enintään 1 km:n päässä tuulivoimalasta
0%
kunta: 0%

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): koettu lämpötila ja lämpösaarekeilmiö 2022, viileät paikat, paikallinen tulvan todennäköisyys (vähintään 20 cm vettä), kuivana pysyvät kerrokset, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 (voimakkaan ilmastonmuutoksen skenaario), virtausreitit sademäärällä 70 mm tunnissa; tiedot poimittu asuntokohtaisesti. Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet. Tuulivoimalat: RIVM. Ottakaa lämpökartta käyttöön yllä olevalla kartalla.

Turvallisuus

Rikoksia 1 000 asukasta kohti
40
syy 2025 – elo 2026
Kirjatut rikokset
88
-42 % edellisvuoteen verrattuna
Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
3,8
4 asuntomurtoa
Kunta
54
1 000 asukasta kohti
Nederland
45
1 000 asukasta kohti

Rikoslajit (viimeiset 12 kuukautta)

  • Winkeldiefstal 15% 13
  • Vernieling 11% 10
  • Mishandeling 9% 8
  • Fietsdiefstal 7% 6
  • Woninginbraak 5% 4
  • Diefstal uit auto 5% 4
  • Drugshandel 2% 2
  • Autodiefstal 1% 1

Vuosittain

  1. 1332021
  2. 1152022
  3. 1362023
  4. 1512024
  5. 1262025

Lähde: poliisi, alueittain kirjatut rikokset (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Luvut 1 000 asukasta kohti on laskettu alueen asukasluvun perusteella. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.

Asumisviihtyvyys

Riittämätön Leefbaarometer 2024

erittäin heikkoerinomainen

Asumisviihtyvyys
Riittämätön
luokka 3/9, mittausvuosi 2024
Pistemäärä
3,75
−0,35 koko maan keskiarvoon verrattuna
Muutos edellisestä mittauksesta
+0,02
mittaus 2022: Selvästi riittämätön
Kunta
Tyydyttävä
pistemäärä 3,97

Viisi osa-aluetta, poikkeama koko maan keskiarvosta

  • Fyysinen ympäristö viheralueet, vesistöt, rakennukset, melu −0,02 tyydyttävä
  • Asuntokanta asuntotyyppi, rakennusvuosi, hallintamuoto −0,06 heikko
  • Lähipalvelut kaupat, koulut, terveyspalvelut, joukkoliikenne −0,03 tyydyttävä
  • Sosiaalinen yhteenkuuluvuus väestörakenne, muutot −0,05 heikko
  • Häiriöt ja turvattomuus rikollisuus ja häiriöt −0,19 selvästi riittämätön

Lähde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0). Kahden vuoden välein laadittava arvio, joka perustuu yli sataan ominaisuuteen. Pistemäärä kuvaa asukkaiden keskimääräistä arviota asumisviihtyvyydestä. Negatiivinen arvo = alle koko maan keskiarvon.

Maaperä ja perustukset

Maanpinnan kokonaispainuminen
−1,2 mm vuodessa
kunta: −1,1 mm
Maanpinnan painuminen (pintakerrokset)
−0,0 mm vuodessa
turpeen ja saven tiivistyminen
Ennustettu painuminen vuoteen 2050 mennessä
0 cm
voimakkaan muutoksen skenaario
Asunnot, joissa on perustuspaalujen lahoamisriski
0,0%
zeer laag, kunta: 0,4%
Perustuspaalujen lahoaminen vuonna 2050
0,0%
voimakkaan muutoksen skenaario, kuivemmat kesät
Epätasainen painuminen vuonna 2050
1,0%
maanvaraisesti perustetut asunnot, joissa on vaurioriski

Lähde: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): maanpinnan painuminen satelliittimittausten perusteella (Bodemdalingskaart), perustusten vaurioitumisriski asuinalueittain (Deltares/KCAF, vaurioriskissä olevien puupaaluille tai maanvaraisesti perustettujen asuntojen osuus). Luvut ovat asuinalueen keskiarvoja eivätkä kuvaa yksittäisen asunnon tilannetta.

Tulot ja työ

Kotitalouksien varallisuuden mediaani
€ 3.500
Työllisyysaste
60%
15–74-vuotiaista
Yrittäjät
13%
työllisistä
Suurituloisin 20 %
6%
osuus henkilöistä (koko maassa 20 %)