Asuinalue Peize

Asuinalue kaupunginosassa Peize · kunta: Noordenveld · Drenthe

  • 1.891 asuntoa
  • 4.360 asukasta
  • keskim. rakennusvuosi 1976
  • keskim. WOZ-verotusarvo € 399.000

Asuminen alueella Peize: asuinalue kunnassa Noordenveld, jossa on 1.891 asuntoa, 4.360 asukasta ja 1.900 kotitaloutta. Alueen Peize asunnot: pääasiassa tyyppiä omakotitalo (35%) ja paritalo (29%), rakennettu pääosin ajanjaksolla 1970-1989 (42%) ja omistusasuntoja 80% ja vuokra-asuntoja 20%. Keskimääräinen WOZ-verotusarvo on € 399.000. Asunnoista, joille on rekisteröity energialuokka, 40 % kuuluu luokkaan A tai B. Yleisin energialuokka on C. Asumisviihtyvyyden arvosana on erittäin hyvä Leefbaarometer-arvion mukaan, keskimääräinen melutaso on 45 dB (erittäin hiljainen) ja poliisi kirjasi 11,0 rikosta tuhatta asukasta kohden (koko maassa 45,3). Ruokakauppaan on keskimäärin 900 m, alakouluun 800 m ja 33 % kotitalouksista on lapsiperheitä. Huisleonista löydätte alueella Peize sijaitsevien asuntojen suuntaa antavat arvohaarukat, energialuokat, kuukausittaiset asumiskulut ja elinympäristön tiedot sekä ajantasaiset myynti- ja vuokrausilmoitukset.

Kartta

Alueraja perustuu CBS:n vuoden 2024 kaupunginosa- ja asuinaluekarttaan. Lähentäkää karttaa nähdäksenne yksittäiset asunnot. Avatkaa asunnon tiedot napsauttamalla asuntoa. Avatkaa asuntokartalla

Asunnot alueella Peize

Asunnot
1.891
asuinkäyttöön tarkoitetut osoitteet (BAG)
Keskimääräinen rakennusvuosi
1976
Keskimääräinen asuinpinta-ala
148 m²
Asuntokanta (CBS)
1.984
2025

Asuntotyyppi

  • Omakotitalo 35% 669
  • Paritalo 29% 554
  • Rivitalon keskiasunto 14% 262
  • Kerrostaloasunto 11% 211
  • Rivitalon päätyasunto 10% 195

Energialuokka

  • A tai parempi 23% 444
  • B 16% 306
  • C 25% 469
  • D 19% 365
  • E 3% 65
  • F 6% 115
  • G 6% 106
  • Ei energialuokkaa 1% 21

Rakennusajankohta

  • Ennen vuotta 1945 8% 152
  • 1945–1969 17% 327
  • 1970–1989 42% 796
  • 1990–2009 23% 441
  • Vuodesta 2010 alkaen 9% 174
  • Ei tiedossa 0% 1

Asukkaat

Asukkaita
4.360
1. tammikuuta 2025
Kotitaloudet
1.900
keskimäärin 2,3 henkilöä
Yhden hengen kotitaloudet
29%
Alankomaat: 40%
Lapsiperheet
33%
Alankomaat: 32%
Väestötiheys
1.389
asukasta/km²
Pinta-ala
3,2 km²
Alankomaiden ulkopuolella syntyneet
3%
Alankomaat: 16%
Köyhyydessä elävät
1%
Alankomaat: 3%
Toimeentulotuet
5
1 000 asukasta kohti · Alankomaat: 22
Työllisyysaste
73%
Alankomaat: 72%
Vakituisessa työsuhteessa olevat palkansaajat
62%
Alankomaat: 56%

Ikärakenne

  • 0–15-vuotiaat 16% 685
  • 15–25-vuotiaat 9% 395
  • 25–45-vuotiaat 18% 795
  • 45–65-vuotiaat 29% 1.270
  • 65-vuotiaat ja vanhemmat 28% 1.220

Syntyperä

  • Nederland 92% 4.045
  • Eurooppa (pl. Alankomaat) 3% 130
  • Euroopan ulkopuoli 5% 200

Koulutustaso (15–75-vuotiaat)

  • Perusopetus, vmbo, mbo 1 17% 510
  • Havo, vwo, mbo 2–4 38% 1.160
  • Hbo, wo 45% 1.360

Lähde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Syntyperä CBS:n luokituksen mukaan (henkilön itsensä tai hänen vanhempiensa syntymämaa); koulutustaso 15–75-vuotiaiden osalta; tulot standardoitu kotitalouden koon ja rakenteen mukaan; CBS ei julkaise pieniä lukumääriä.

Asuminen ja asuntojen arvot

Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
€ 399.000
CBS 2024
Omistusasunnot
80%
Vuokra-asunnot
20%
14% yleishyödyllisten vuokrataloyhteisöjen omistuksessa
Pientaloasunnot
85%
15% kerrostaloasuntoja
Viimeisten 10 vuoden aikana rakennetut
6%
Tyhjillään olevat asunnot
3%
Vuoden uudisrakentaminen
2
valmistuneet asunnot

WOZ-verotusarvo on alueen asuntojen WOZ-verotusarvojen keskiarvo (arvostuspäivä on edellisen vuoden 1. tammikuuta), ei yksittäisen asunnon markkina-arvo.

Energia

Keskimääräinen sähkönkulutus
2.710 kWh
asuntoa kohti vuodessa
Verkkoon syötetyn sähkön keskimääräinen määrä
1.460 kWh
aurinkosähköä asuntoa kohti
Keskimääräinen kaasunkulutus
1.040 m³
asuntoa kohti vuodessa
Asunnot, joissa on aurinkopaneelit
62%
Maakaasuton
6%
Pääosin sähkölämmitteinen
13%
Lämmitys (WarmteAtlas)
Huoneistokohtainen keskuslämmitys 96%, 3 % sähkölämmitystä
2022
Geotermisen energian potentiaali
>50%kans >5MWth
Slochteren-muodostuma

Kulutus on kaikkien alueen verkkoon liitettyjen asuntojen keskiarvo (CBS). Energialuokkajakauma on kohdassa ”Asunnot”.

Lähipalvelut ja liikenneyhteydet

Suuri ruokakauppa
900 m
keskim. etäisyys
Yleislääkärin vastaanotto
900 m
keskim. etäisyys
Alakoulu
800 m
keskim. etäisyys
Päiväkoti
700 m
keskim. etäisyys
Koulut 3 km:n säteellä
2
Kaupungistumisaste
Ei kaupunkimainen
470 osoitetta / km²
Autoja kotitaloutta kohden
1,2
2.259 henkilöautoa
Yritysten toimipaikat
495
joista 80 kaupan sekä majoitus- ja ravitsemisalan toimipaikkoja

Etäisyydet tieverkkoa pitkin, alueen kaikkien asukkaiden keskiarvo (CBS).

Koulut

asuinalue Peize: 2 koulua. Tiedot oppilasmääristä ja Inspectie van het Onderwijs -viranomaisen arvioista.

Kaikki koulut kunnassa Noordenveld

DUO:n avoimet koulutustiedot ja Inspectie van het Onderwijs; koulu on yhdistetty asuinalueeseen toimipisteen osoitteen perusteella.

Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet

Keskimääräinen melutaso (Lden)
45 dB
kunnassa 47 dB
Asunnot, joissa tieliikenteen melu ylittää 55 dB
3%
kunta: 8%
Asunnot, joissa raideliikenteen melu ylittää 55 dB
0%
Asunnot, joissa lentoliikenteen melu ylittää 48 dB
0%
kunta: 0%
Asunnot, joissa tuulivoimaloiden melu ylittää 40 dB
0%
Tieliikenteen melu yöllä yli 50 dB
0%
kunta: 3%

1.891 asunnon melutaso

  • enintään 45 dB: erittäin hiljainen 64% 1.201
  • 46–50 dB: hiljainen 26% 495
  • 51–55 dB: kohtuullinen 9% 161
  • 56–60 dB: melko meluisa 2% 32
  • 61–65 dB: meluisa 0% 2

Tulva

Asunnot, jotka voivat jäädä tulvan alle
0%
kunta: 1%
Näistä veden syvyys yli 0,5 m
0%
Näistä veden syvyys yli 2 m
0%
Veden enimmäissyvyys
0,2 m
keskimäärin 0,1 m tulvivilla alueilla

Ilma, valo ja viheralueet

NO₂
5,7 µg/m³
0% yli WHO:n suosituksen (10)
PM2,5
6,3 µg/m³
100% yli WHO:n suosituksen (5)
PM10
12,0 µg/m³
0% yli WHO:n suosituksen (15)
Valo yöllä
Pimeä
kunta: pimeä
Viheralueet 500 m:n säteellä
70%
kunnassa 63%

Melu: RIVM:n melukartat (tie- ja raideliikenne 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024), vuotuinen keskimääräinen Lden-arvo 10 m:n tarkkuudella, poimittu kunkin osoitteen kohdalta. Tulvat: LIWO (Rijkswaterstaat), veden enimmäissyvyyden kartta; syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Ilma: RIVM:n vuotuiset keskimääräiset pitoisuudet 25 m:n tarkkuudella. Valo: RIVM:n valopäästökartta 2023. Viheralueet: RIVM:n viheraluekartta 2022, viheralueiden osuus 500 m:n säteellä. Ottakaa melukartta käyttöön yllä olevalla kartalla.

Ilmasto ja turvallisuus

Koettu lämpötila kuumana päivänä
43 °C
äärimmäinen lämpöstressi
Äärimmäiselle lämpöstressille altistuvat asunnot (vähintään 41 °C)
94%
kunta: 92%
Lämpösaarekevaikutus
0,2–0,4 °C
keskimäärin lämpimämpi kuin ympäröivä maaseutu
Asunnot, joista on viileään paikkaan enintään 300 m
99%
kunta: 99%
Kuivana pysyvä kerros pahimmassa tulvassa
100%
Asunnot, joissa pohjavesihaittojen todennäköisyys on suurempi vuonna 2050
47%
kunta: 58%
Asunnot, joiden vieressä kulkee sadeveden virtausreitti
11%
kunta: 10%
Asunnot suurjännitelinjan magneettikenttävyöhykkeellä
0%
kunta: 0%
Asunnot enintään 1 km:n päässä tuulivoimalasta
0%
kunta: 0%

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): koettu lämpötila ja lämpösaarekeilmiö 2022, viileät paikat, paikallinen tulvan todennäköisyys (vähintään 20 cm vettä), kuivana pysyvät kerrokset, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 (voimakkaan ilmastonmuutoksen skenaario), virtausreitit sademäärällä 70 mm tunnissa; tiedot poimittu asuntokohtaisesti. Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet. Tuulivoimalat: RIVM. Ottakaa lämpökartta käyttöön yllä olevalla kartalla.

Turvallisuus

Rikoksia 1 000 asukasta kohti
11
syy 2025 – elo 2026
Kirjatut rikokset
48
+14 % edellisvuoteen verrattuna
Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
5,3
10 asuntomurtoa
Kunta
20
1 000 asukasta kohti
Nederland
45
1 000 asukasta kohti

Rikoslajit (viimeiset 12 kuukautta)

  • Woninginbraak 21% 10
  • Vernieling 19% 9
  • Fietsdiefstal 15% 7
  • Inbraak schuur/garage 4% 2

Vuosittain

  1. 642021
  2. 692022
  3. 542023
  4. 522024
  5. 352025

Lähde: poliisi, alueittain kirjatut rikokset (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Luvut 1 000 asukasta kohti on laskettu alueen asukasluvun perusteella. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.

Asumisviihtyvyys

Erittäin hyvä Leefbaarometer 2024

erittäin heikkoerinomainen

Asumisviihtyvyys
Erittäin hyvä
luokka 8/9, mittausvuosi 2024
Pistemäärä
4,26
+0,15 koko maan keskiarvoon verrattuna
Muutos edellisestä mittauksesta
+0,01
mittaus 2022: Erittäin hyvä
Kunta
Erittäin hyvä
pistemäärä 4,25

Viisi osa-aluetta, poikkeama koko maan keskiarvosta

  • Fyysinen ympäristö viheralueet, vesistöt, rakennukset, melu +0,05 melko hyvä
  • Asuntokanta asuntotyyppi, rakennusvuosi, hallintamuoto +0,04 melko hyvä
  • Lähipalvelut kaupat, koulut, terveyspalvelut, joukkoliikenne −0,12 riittämätön
  • Sosiaalinen yhteenkuuluvuus väestörakenne, muutot +0,06 melko hyvä
  • Häiriöt ja turvattomuus rikollisuus ja häiriöt +0,12 hyvä

Lähde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0). Kahden vuoden välein laadittava arvio, joka perustuu yli sataan ominaisuuteen. Pistemäärä kuvaa asukkaiden keskimääräistä arviota asumisviihtyvyydestä. Negatiivinen arvo = alle koko maan keskiarvon.

Maaperä ja perustukset

Maanpinnan kokonaispainuminen
−1,5 mm vuodessa
kunta: −0,7 mm
Maanpinnan painuminen (pintakerrokset)
+0,0 mm vuodessa
turpeen ja saven tiivistyminen
Ennustettu painuminen vuoteen 2050 mennessä
0 cm
voimakkaan muutoksen skenaario
Asunnot, joissa on perustuspaalujen lahoamisriski
0,1%
zeer laag, kunta: 0,3%
Perustuspaalujen lahoaminen vuonna 2050
0,1%
voimakkaan muutoksen skenaario, kuivemmat kesät
Epätasainen painuminen vuonna 2050
0,7%
maanvaraisesti perustetut asunnot, joissa on vaurioriski

Lähde: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): maanpinnan painuminen satelliittimittausten perusteella (Bodemdalingskaart), perustusten vaurioitumisriski asuinalueittain (Deltares/KCAF, vaurioriskissä olevien puupaaluille tai maanvaraisesti perustettujen asuntojen osuus). Luvut ovat asuinalueen keskiarvoja eivätkä kuvaa yksittäisen asunnon tilannetta.

Tulot ja työ

Keskitulot asukasta kohti
€ 36.500
vuodessa
Keskitulot tulonsaajaa kohti
€ 44.700
vuodessa
Kotitalouksien varallisuuden mediaani
€ 315.600
Työllisyysaste
73%
15–74-vuotiaista
Yrittäjät
16%
työllisistä
Suurituloisin 20 %
23,1%
osuus henkilöistä (koko maassa 20 %)