Kaupunginosa Beesel

Kaupunginosa kunnassa Beesel · Limburg

  • 1.140 asuntoa
  • 2.430 asukasta
  • keskim. rakennusvuosi 1966
  • keskim. WOZ-verotusarvo € 359.000

Asuminen alueella Beesel: kaupunginosa kunnassa Beesel, jossa on 1.140 asuntoa, 2.430 asukasta ja 1.080 kotitaloutta. Alueen Beesel asunnot: pääasiassa tyyppiä omakotitalo (45%) ja paritalo (21%), rakennettu pääosin ajanjaksolla 1970-1989 (30%) ja omistusasuntoja 80% ja vuokra-asuntoja 20%. Keskimääräinen WOZ-verotusarvo on € 359.000. Asunnoista, joille on rekisteröity energialuokka, 36 % kuuluu luokkaan A tai B. Yleisin energialuokka on C. Asumisviihtyvyyden arvosana on erittäin hyvä Leefbaarometer-arvion mukaan, keskimääräinen melutaso on 47 dB (hiljainen) ja poliisi kirjasi 26,3 rikosta tuhatta asukasta kohden (koko maassa 45,3). Ruokakauppaan on keskimäärin 3,2 km, alakouluun 900 m ja 31 % kotitalouksista on lapsiperheitä. Huisleonista löydätte alueella Beesel sijaitsevien asuntojen suuntaa antavat arvohaarukat, energialuokat, kuukausittaiset asumiskulut ja elinympäristön tiedot sekä ajantasaiset myynti- ja vuokrausilmoitukset.

Kartta

Alueraja perustuu CBS:n vuoden 2024 kaupunginosa- ja asuinaluekarttaan. Lähentäkää karttaa nähdäksenne yksittäiset asunnot. Avatkaa asunnon tiedot napsauttamalla asuntoa. Avatkaa asuntokartalla

Asunnot alueella Beesel

Asunnot
1.140
asuinkäyttöön tarkoitetut osoitteet (BAG)
Keskimääräinen rakennusvuosi
1966
Keskimääräinen asuinpinta-ala
171 m²
Asuntokanta (CBS)
1.109
2025

Asuntotyyppi

  • Omakotitalo 45% 510
  • Paritalo 21% 240
  • Rivitalon keskiasunto 16% 182
  • Rivitalon päätyasunto 11% 121
  • Kerrostaloasunto 8% 87

Energialuokka

  • A tai parempi 14% 162
  • B 17% 193
  • C 20% 224
  • D 12% 141
  • E 4% 47
  • F 10% 110
  • G 11% 123
  • Ei energialuokkaa 12% 140

Rakennusajankohta

  • Ennen vuotta 1945 16% 177
  • 1945–1969 25% 289
  • 1970–1989 30% 347
  • 1990–2009 21% 241
  • Vuodesta 2010 alkaen 8% 86

Asukkaat

Asukkaita
2.430
1. tammikuuta 2025
Kotitaloudet
1.080
keskimäärin 2,2 henkilöä
Yhden hengen kotitaloudet
28%
Alankomaat: 40%
Lapsiperheet
31%
Alankomaat: 32%
Väestötiheys
177
asukasta/km²
Pinta-ala
14,5 km²
josta vesialuetta 0,8 km²
Alankomaiden ulkopuolella syntyneet
5%
Alankomaat: 16%
Köyhyydessä elävät
1%
Alankomaat: 3%
Toimeentulotuet
4
1 000 asukasta kohti · Alankomaat: 22
Työllisyysaste
74%
Alankomaat: 72%
Vakituisessa työsuhteessa olevat palkansaajat
61%
Alankomaat: 56%

Ikärakenne

  • 0–15-vuotiaat 12% 295
  • 15–25-vuotiaat 10% 240
  • 25–45-vuotiaat 20% 480
  • 45–65-vuotiaat 32% 770
  • 65-vuotiaat ja vanhemmat 27% 655

Syntyperä

  • Nederland 89% 2.145
  • Eurooppa (pl. Alankomaat) 8% 200
  • Euroopan ulkopuoli 3% 65

Koulutustaso (15–75-vuotiaat)

  • Perusopetus, vmbo, mbo 1 21% 390
  • Havo, vwo, mbo 2–4 46% 860
  • Hbo, wo 32% 600

Lähde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Syntyperä CBS:n luokituksen mukaan (henkilön itsensä tai hänen vanhempiensa syntymämaa); koulutustaso 15–75-vuotiaiden osalta; tulot standardoitu kotitalouden koon ja rakenteen mukaan; CBS ei julkaise pieniä lukumääriä.

Asuminen ja asuntojen arvot

Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
€ 359.000
CBS 2024
Omistusasunnot
80%
Vuokra-asunnot
20%
14% yleishyödyllisten vuokrataloyhteisöjen omistuksessa
Pientaloasunnot
93%
7% kerrostaloasuntoja
Viimeisten 10 vuoden aikana rakennetut
3%
Tyhjillään olevat asunnot
4%
Vuoden uudisrakentaminen
5
valmistuneet asunnot

WOZ-verotusarvo on alueen asuntojen WOZ-verotusarvojen keskiarvo (arvostuspäivä on edellisen vuoden 1. tammikuuta), ei yksittäisen asunnon markkina-arvo.

Energia

Keskimääräinen sähkönkulutus
3.310 kWh
asuntoa kohti vuodessa
Verkkoon syötetyn sähkön keskimääräinen määrä
1.490 kWh
aurinkosähköä asuntoa kohti
Keskimääräinen kaasunkulutus
1.090 m³
asuntoa kohti vuodessa
Asunnot, joissa on aurinkopaneelit
52%
Maakaasuton
4%
Pääosin sähkölämmitteinen
11%

Kulutus on kaikkien alueen verkkoon liitettyjen asuntojen keskiarvo (CBS). Energialuokkajakauma on kohdassa ”Asunnot”.

Lähipalvelut ja liikenneyhteydet

Suuri ruokakauppa
3,2 km
keskim. etäisyys
Yleislääkärin vastaanotto
900 m
keskim. etäisyys
Alakoulu
900 m
keskim. etäisyys
Päiväkoti
800 m
keskim. etäisyys
Koulut 3 km:n säteellä
1
Kaupungistumisaste
Ei kaupunkimainen
256 osoitetta / km²
Autoja kotitaloutta kohden
1,3
1.348 henkilöautoa
Yritysten toimipaikat
280
joista 35 kaupan sekä majoitus- ja ravitsemisalan toimipaikkoja

Etäisyydet tieverkkoa pitkin, alueen kaikkien asukkaiden keskiarvo (CBS).

Koulut

kaupunginosa Beesel: 1 koulu. Tiedot oppilasmäärästä ja Inspectie van het Onderwijs -viranomaisen arviosta.

Kaikki koulut kunnassa Beesel

DUO:n avoimet koulutustiedot ja Inspectie van het Onderwijs; koulu on yhdistetty asuinalueeseen toimipisteen osoitteen perusteella.

Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet

Keskimääräinen melutaso (Lden)
47 dB
kunnassa 52 dB
Asunnot, joissa tieliikenteen melu ylittää 55 dB
17%
kunta: 15%
Asunnot, joissa raideliikenteen melu ylittää 55 dB
0%
kunta: 3%
Asunnot, joissa lentoliikenteen melu ylittää 48 dB
0%
kunta: 0%
Asunnot, joissa tuulivoimaloiden melu ylittää 40 dB
0%
Tieliikenteen melu yöllä yli 50 dB
2%
kunta: 4%

1.140 asunnon melutaso

  • enintään 45 dB: erittäin hiljainen 45% 509
  • 46–50 dB: hiljainen 22% 249
  • 51–55 dB: kohtuullinen 20% 223
  • 56–60 dB: melko meluisa 13% 149
  • 61–65 dB: meluisa 1% 10

Tulva

Asunnot, jotka voivat jäädä tulvan alle
35%
kunta: 6%
Näistä veden syvyys yli 0,5 m
23%
Näistä veden syvyys yli 2 m
2%
Veden enimmäissyvyys
5,8 m
keskimäärin 0,8 m tulvivilla alueilla

Ilma, valo ja viheralueet

NO₂
8,9 µg/m³
2% yli WHO:n suosituksen (10)
PM2,5
7,7 µg/m³
100% yli WHO:n suosituksen (5)
PM10
13,1 µg/m³
0% yli WHO:n suosituksen (15)
Valo yöllä
Pimeä
kunta: hämärä
Viheralueet 500 m:n säteellä
71%
kunnassa 50%

Melu: RIVM:n melukartat (tie- ja raideliikenne 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024), vuotuinen keskimääräinen Lden-arvo 10 m:n tarkkuudella, poimittu kunkin osoitteen kohdalta. Tulvat: LIWO (Rijkswaterstaat), veden enimmäissyvyyden kartta; syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Ilma: RIVM:n vuotuiset keskimääräiset pitoisuudet 25 m:n tarkkuudella. Valo: RIVM:n valopäästökartta 2023. Viheralueet: RIVM:n viheraluekartta 2022, viheralueiden osuus 500 m:n säteellä. Ottakaa melukartta käyttöön yllä olevalla kartalla.

Ilmasto ja turvallisuus

Koettu lämpötila kuumana päivänä
46–48 °C
äärimmäinen lämpöstressi
Äärimmäiselle lämpöstressille altistuvat asunnot (vähintään 41 °C)
96%
kunta: 98%
Lämpösaarekevaikutus
0,2–0,4 °C
keskimäärin lämpimämpi kuin ympäröivä maaseutu
Asunnot, joista on viileään paikkaan enintään 300 m
90%
kunta: 85%
Asunnot, joissa tulvan todennäköisyys on keskisuuri tai suuri
16%
kunta: 16%
Asunnot, joissa pohjavesihaittojen todennäköisyys on suurempi vuonna 2050
97%
kunta: 98%
Asunnot, joiden vieressä kulkee sadeveden virtausreitti
3%
kunta: 6%
Asunnot suurjännitelinjan magneettikenttävyöhykkeellä
0%
kunta: 0%
Asunnot enintään 1 km:n päässä tuulivoimalasta
0%
kunta: 0%

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): koettu lämpötila ja lämpösaarekeilmiö 2022, viileät paikat, paikallinen tulvan todennäköisyys (vähintään 20 cm vettä), kuivana pysyvät kerrokset, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 (voimakkaan ilmastonmuutoksen skenaario), virtausreitit sademäärällä 70 mm tunnissa; tiedot poimittu asuntokohtaisesti. Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet. Tuulivoimalat: RIVM. Ottakaa lämpökartta käyttöön yllä olevalla kartalla.

Turvallisuus

Rikoksia 1 000 asukasta kohti
26
syy 2025 – elo 2026
Kirjatut rikokset
64
+25 % edellisvuoteen verrattuna
Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
2,6
3 asuntomurtoa
Kunta
28
1 000 asukasta kohti
Nederland
45
1 000 asukasta kohti

Rikoslajit (viimeiset 12 kuukautta)

  • Vernieling 16% 10
  • Mishandeling 11% 7
  • Woninginbraak 5% 3
  • Drugshandel 5% 3
  • Drugs-/drankoverlast 3% 2
  • Diefstal uit auto 2% 1
  • Bedreiging 2% 1

Vuosittain

  1. 452021
  2. 382022
  3. 372023
  4. 462024
  5. 582025

Lähde: poliisi, alueittain kirjatut rikokset (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Luvut 1 000 asukasta kohti on laskettu alueen asukasluvun perusteella. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.

Asumisviihtyvyys

Erittäin hyvä Leefbaarometer 2024

erittäin heikkoerinomainen

Asumisviihtyvyys
Erittäin hyvä
luokka 8/9, mittausvuosi 2024
Pistemäärä
4,24
+0,13 koko maan keskiarvoon verrattuna
Muutos edellisestä mittauksesta
−0,02
mittaus 2022: Erittäin hyvä
Kunta
Hyvä
pistemäärä 4,16

Viisi osa-aluetta, poikkeama koko maan keskiarvosta

  • Fyysinen ympäristö viheralueet, vesistöt, rakennukset, melu +0,01 tyydyttävä
  • Asuntokanta asuntotyyppi, rakennusvuosi, hallintamuoto +0,06 melko hyvä
  • Lähipalvelut kaupat, koulut, terveyspalvelut, joukkoliikenne −0,09 riittämätön
  • Sosiaalinen yhteenkuuluvuus väestörakenne, muutot +0,06 melko hyvä
  • Häiriöt ja turvattomuus rikollisuus ja häiriöt +0,09 hyvä

Lähde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0). Kahden vuoden välein laadittava arvio, joka perustuu yli sataan ominaisuuteen. Pistemäärä kuvaa asukkaiden keskimääräistä arviota asumisviihtyvyydestä. Negatiivinen arvo = alle koko maan keskiarvon.

Tulot ja työ

Kotitalouksien varallisuuden mediaani
€ 288.900
Työllisyysaste
74%
15–74-vuotiaista
Yrittäjät
17%
työllisistä
Suurituloisin 20 %
21%
osuus henkilöistä (koko maassa 20 %)

Asuinalueet – Beesel 4