Kaupunginosa Pannerden

Kaupunginosa kunnassa Zevenaar · Gelderland

  • 1.041 asuntoa
  • 2.320 asukasta
  • keskim. rakennusvuosi 1977
  • keskim. WOZ-verotusarvo € 324.000

Asuminen alueella Pannerden: kaupunginosa kunnassa Zevenaar, jossa on 1.041 asuntoa, 2.320 asukasta ja 995 kotitaloutta. Alueen Pannerden asunnot: pääasiassa tyyppiä rivitalon keskiasunto (25%) ja omakotitalo (22%), rakennettu pääosin ajanjaksolla 1970-1989 (35%) ja omistusasuntoja 67% ja vuokra-asuntoja 33%. Keskimääräinen WOZ-verotusarvo on € 324.000. Asunnoista, joille on rekisteröity energialuokka, 36 % kuuluu luokkaan A tai B. Yleisin energialuokka on C. Asumisviihtyvyyden arvosana on hyvä Leefbaarometer-arvion mukaan, keskimääräinen melutaso on 47 dB (hiljainen) ja poliisi kirjasi 12,5 rikosta tuhatta asukasta kohden (koko maassa 45,3). Ruokakauppaan on keskimäärin 500 m, alakouluun 600 m ja 37 % kotitalouksista on lapsiperheitä. Huisleonista löydätte alueella Pannerden sijaitsevien asuntojen suuntaa antavat arvohaarukat, energialuokat, kuukausittaiset asumiskulut ja elinympäristön tiedot sekä ajantasaiset myynti- ja vuokrausilmoitukset.

Kartta

Alueraja perustuu CBS:n vuoden 2024 kaupunginosa- ja asuinaluekarttaan. Lähentäkää karttaa nähdäksenne yksittäiset asunnot. Avatkaa asunnon tiedot napsauttamalla asuntoa. Avatkaa asuntokartalla

Asunnot alueella Pannerden

Asunnot
1.041
asuinkäyttöön tarkoitetut osoitteet (BAG)
Keskimääräinen rakennusvuosi
1977
Keskimääräinen asuinpinta-ala
139 m²
Asuntokanta (CBS)
1.034
2025

Asuntotyyppi

  • Rivitalon keskiasunto 25% 260
  • Omakotitalo 22% 233
  • Paritalo 21% 220
  • Rivitalon päätyasunto 20% 206
  • Kerrostaloasunto 12% 122

Energialuokka

  • A tai parempi 16% 170
  • B 17% 178
  • C 34% 355
  • D 10% 101
  • E 3% 30
  • F 5% 53
  • G 8% 80
  • Ei energialuokkaa 7% 74

Rakennusajankohta

  • Ennen vuotta 1945 12% 125
  • 1945–1969 22% 227
  • 1970–1989 35% 365
  • 1990–2009 22% 230
  • Vuodesta 2010 alkaen 9% 94

Asukkaat

Asukkaita
2.320
1. tammikuuta 2025
Kotitaloudet
995
keskimäärin 2,3 henkilöä
Yhden hengen kotitaloudet
28%
Alankomaat: 40%
Lapsiperheet
37%
Alankomaat: 32%
Väestötiheys
439
asukasta/km²
Pinta-ala
6,6 km²
josta vesialuetta 1,2 km²
Alankomaiden ulkopuolella syntyneet
6%
Alankomaat: 16%
Köyhyydessä elävät
2%
Alankomaat: 3%
Toimeentulotuet
17
1 000 asukasta kohti · Alankomaat: 22
Työllisyysaste
72%
Alankomaat: 72%
Vakituisessa työsuhteessa olevat palkansaajat
61%
Alankomaat: 56%

Ikärakenne

  • 0–15-vuotiaat 14% 315
  • 15–25-vuotiaat 10% 230
  • 25–45-vuotiaat 20% 470
  • 45–65-vuotiaat 30% 695
  • 65-vuotiaat ja vanhemmat 26% 615

Syntyperä

  • Nederland 88% 2.075
  • Eurooppa (pl. Alankomaat) 8% 190
  • Euroopan ulkopuoli 4% 100

Koulutustaso (15–75-vuotiaat)

  • Perusopetus, vmbo, mbo 1 34% 600
  • Havo, vwo, mbo 2–4 47% 820
  • Hbo, wo 19% 340

Lähde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Syntyperä CBS:n luokituksen mukaan (henkilön itsensä tai hänen vanhempiensa syntymämaa); koulutustaso 15–75-vuotiaiden osalta; tulot standardoitu kotitalouden koon ja rakenteen mukaan; CBS ei julkaise pieniä lukumääriä.

Asuminen ja asuntojen arvot

Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
€ 324.000
CBS 2024
Omistusasunnot
67%
Vuokra-asunnot
33%
27% yleishyödyllisten vuokrataloyhteisöjen omistuksessa
Pientaloasunnot
89%
11% kerrostaloasuntoja
Viimeisten 10 vuoden aikana rakennetut
5%
Tyhjillään olevat asunnot
3%
Vuoden uudisrakentaminen
7
valmistuneet asunnot

WOZ-verotusarvo on alueen asuntojen WOZ-verotusarvojen keskiarvo (arvostuspäivä on edellisen vuoden 1. tammikuuta), ei yksittäisen asunnon markkina-arvo.

Energia

Keskimääräinen sähkönkulutus
2.900 kWh
asuntoa kohti vuodessa
Verkkoon syötetyn sähkön keskimääräinen määrä
1.330 kWh
aurinkosähköä asuntoa kohti
Keskimääräinen kaasunkulutus
930 m³
asuntoa kohti vuodessa
Asunnot, joissa on aurinkopaneelit
49%
Maakaasuton
3%
Pääosin sähkölämmitteinen
14%

Kulutus on kaikkien alueen verkkoon liitettyjen asuntojen keskiarvo (CBS). Energialuokkajakauma on kohdassa ”Asunnot”.

Lähipalvelut ja liikenneyhteydet

Suuri ruokakauppa
500 m
keskim. etäisyys
Yleislääkärin vastaanotto
600 m
keskim. etäisyys
Alakoulu
600 m
keskim. etäisyys
Päiväkoti
500 m
keskim. etäisyys
Koulut 3 km:n säteellä
1
Kaupungistumisaste
Ei kaupunkimainen
304 osoitetta / km²
Autoja kotitaloutta kohden
1,3
1.262 henkilöautoa
Yritysten toimipaikat
235
joista 40 kaupan sekä majoitus- ja ravitsemisalan toimipaikkoja

Etäisyydet tieverkkoa pitkin, alueen kaikkien asukkaiden keskiarvo (CBS).

Koulut

kaupunginosa Pannerden: 1 koulu. Tiedot oppilasmäärästä ja Inspectie van het Onderwijs -viranomaisen arviosta.

Kaikki koulut kunnassa Zevenaar

DUO:n avoimet koulutustiedot ja Inspectie van het Onderwijs; koulu on yhdistetty asuinalueeseen toimipisteen osoitteen perusteella.

Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet

Keskimääräinen melutaso (Lden)
47 dB
kunnassa 51 dB
Asunnot, joissa tieliikenteen melu ylittää 55 dB
5%
kunta: 11%
Asunnot, joissa raideliikenteen melu ylittää 55 dB
0%
kunta: 1%
Asunnot, joissa lentoliikenteen melu ylittää 48 dB
0%
kunta: 0%
Asunnot, joissa tuulivoimaloiden melu ylittää 40 dB
0%
kunta: 0%
Tieliikenteen melu yöllä yli 50 dB
1%
kunta: 3%

1.041 asunnon melutaso

  • enintään 45 dB: erittäin hiljainen 47% 487
  • 46–50 dB: hiljainen 35% 367
  • 51–55 dB: kohtuullinen 14% 142
  • 56–60 dB: melko meluisa 4% 38
  • 61–65 dB: meluisa 1% 6
  • yli 70 dB: äärimmäisen meluisa 0% 1

Tulva

Asunnot, jotka voivat jäädä tulvan alle
95%
kunta: 95%
Näistä veden syvyys yli 0,5 m
95%
Näistä veden syvyys yli 2 m
93%
Veden enimmäissyvyys
6,1 m
keskimäärin 4,4 m tulvivilla alueilla

Ilma, valo ja viheralueet

NO₂
9,6 µg/m³
6% yli WHO:n suosituksen (10)
PM2,5
8,1 µg/m³
100% yli WHO:n suosituksen (5)
PM10
13,6 µg/m³
0% yli WHO:n suosituksen (15)
Valo yöllä
Pimeä
kunta: hämärä
Viheralueet 500 m:n säteellä
69%
kunnassa 58%

Melu: RIVM:n melukartat (tie- ja raideliikenne 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024), vuotuinen keskimääräinen Lden-arvo 10 m:n tarkkuudella, poimittu kunkin osoitteen kohdalta. Tulvat: LIWO (Rijkswaterstaat), veden enimmäissyvyyden kartta; syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Ilma: RIVM:n vuotuiset keskimääräiset pitoisuudet 25 m:n tarkkuudella. Valo: RIVM:n valopäästökartta 2023. Viheralueet: RIVM:n viheraluekartta 2022, viheralueiden osuus 500 m:n säteellä. Ottakaa melukartta käyttöön yllä olevalla kartalla.

Ilmasto ja turvallisuus

Koettu lämpötila kuumana päivänä
46–48 °C
äärimmäinen lämpöstressi
Äärimmäiselle lämpöstressille altistuvat asunnot (vähintään 41 °C)
99%
kunta: 95%
Lämpösaarekevaikutus
0,2–0,4 °C
keskimäärin lämpimämpi kuin ympäröivä maaseutu
Asunnot, joista on viileään paikkaan enintään 300 m
72%
kunta: 91%
Asunnot, joissa tulvan todennäköisyys on keskisuuri tai suuri
22%
kunta: 84%
Asunnot, joissa pohjavesihaittojen todennäköisyys on suurempi vuonna 2050
82%
kunta: 45%
Asunnot, joiden vieressä kulkee sadeveden virtausreitti
5%
kunta: 4%
Asunnot suurjännitelinjan magneettikenttävyöhykkeellä
0%
kunta: 0%
Asunnot enintään 1 km:n päässä tuulivoimalasta
0%
kunta: 0%

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): koettu lämpötila ja lämpösaarekeilmiö 2022, viileät paikat, paikallinen tulvan todennäköisyys (vähintään 20 cm vettä), kuivana pysyvät kerrokset, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 (voimakkaan ilmastonmuutoksen skenaario), virtausreitit sademäärällä 70 mm tunnissa; tiedot poimittu asuntokohtaisesti. Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet. Tuulivoimalat: RIVM. Ottakaa lämpökartta käyttöön yllä olevalla kartalla.

Turvallisuus

Rikoksia 1 000 asukasta kohti
13
syy 2025 – elo 2026
Kirjatut rikokset
29
0 % edellisvuoteen verrattuna
Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
1,0
1 asuntomurto
Kunta
32
1 000 asukasta kohti
Nederland
45
1 000 asukasta kohti

Rikoslajit (viimeiset 12 kuukautta)

  • Vernieling 10% 3
  • Bedreiging 7% 2
  • Mishandeling 7% 2
  • Woninginbraak 3% 1
  • Fietsdiefstal 3% 1
  • Openlijk geweld 3% 1

Vuosittain

  1. 332021
  2. 212022
  3. 302023
  4. 242024
  5. 292025

Lähde: poliisi, alueittain kirjatut rikokset (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Luvut 1 000 asukasta kohti on laskettu alueen asukasluvun perusteella. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.

Asumisviihtyvyys

Hyvä Leefbaarometer 2024

erittäin heikkoerinomainen

Asumisviihtyvyys
Hyvä
luokka 7/9, mittausvuosi 2024
Pistemäärä
4,12
+0,02 koko maan keskiarvoon verrattuna
Muutos edellisestä mittauksesta
+0,05
mittaus 2022: Melko hyvä
Kunta
Hyvä
pistemäärä 4,13

Viisi osa-aluetta, poikkeama koko maan keskiarvosta

  • Fyysinen ympäristö viheralueet, vesistöt, rakennukset, melu +0,01 tyydyttävä
  • Asuntokanta asuntotyyppi, rakennusvuosi, hallintamuoto +0,05 melko hyvä
  • Lähipalvelut kaupat, koulut, terveyspalvelut, joukkoliikenne −0,16 selvästi riittämätön
  • Sosiaalinen yhteenkuuluvuus väestörakenne, muutot +0,04 melko hyvä
  • Häiriöt ja turvattomuus rikollisuus ja häiriöt +0,09 hyvä

Lähde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0). Kahden vuoden välein laadittava arvio, joka perustuu yli sataan ominaisuuteen. Pistemäärä kuvaa asukkaiden keskimääräistä arviota asumisviihtyvyydestä. Negatiivinen arvo = alle koko maan keskiarvon.

Tulot ja työ

Kotitalouksien varallisuuden mediaani
€ 188.100
Työllisyysaste
72%
15–74-vuotiaista
Yrittäjät
14%
työllisistä
Suurituloisin 20 %
13,9%
osuus henkilöistä (koko maassa 20 %)

Asuinalueet – Pannerden 2