Kaupunginosa Stein
Kaupunginosa kunnassa Stein · Limburg
- 5.292 asuntoa
- 10.675 asukasta
- keskim. rakennusvuosi 1966
- keskim. WOZ-verotusarvo € 279.000
Asuminen alueella Stein: kaupunginosa kunnassa Stein, jossa on 5.292 asuntoa, 10.675 asukasta ja 5.165 kotitaloutta. Alueen Stein asunnot: pääasiassa tyyppiä paritalo (22%) ja omakotitalo (21%), rakennettu pääosin ajanjaksolla 1945-1969 (46%) ja omistusasuntoja 68% ja vuokra-asuntoja 32%. Keskimääräinen WOZ-verotusarvo on € 279.000. Asunnoista, joille on rekisteröity energialuokka, 28 % kuuluu luokkaan A tai B. Yleisin energialuokka on D. Asumisviihtyvyyden arvosana on hyvä Leefbaarometer-arvion mukaan, keskimääräinen melutaso on 52 dB (kohtalainen) ja poliisi kirjasi 28,7 rikosta tuhatta asukasta kohden (koko maassa 45,3). Ruokakauppaan on keskimäärin 800 m, alakouluun 800 m ja 29 % kotitalouksista on lapsiperheitä. Huisleonista löydätte alueella Stein sijaitsevien asuntojen suuntaa antavat arvohaarukat, energialuokat, kuukausittaiset asumiskulut ja elinympäristön tiedot sekä ajantasaiset myynti- ja vuokrausilmoitukset.
Kartta
Asunnot alueella Stein
- Asunnot
- 5.292 asuinkäyttöön tarkoitetut osoitteet (BAG)
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1966
- Keskimääräinen asuinpinta-ala
- 137 m²
- Asuntokanta (CBS)
- 5.313 2025
Asuntotyyppi
Energialuokka
Rakennusajankohta
Asukkaat
- Asukkaita
- 10.675 1. tammikuuta 2025
- Kotitaloudet
- 5.165 keskimäärin 2,1 henkilöä
- Yhden hengen kotitaloudet
- 35% Alankomaat: 40%
- Lapsiperheet
- 29% Alankomaat: 32%
- Väestötiheys
- 1.240 asukasta/km²
- Pinta-ala
- 9,2 km² josta vesialuetta 0,6 km²
- Alankomaiden ulkopuolella syntyneet
- 8% Alankomaat: 16%
- Ekvivalentit tulot
- € 39.100 keskim. kotitaloutta kohden vuodessa · Alankomaat: € 42.080
- Köyhyydessä elävät
- 3% Alankomaat: 3%
- Toimeentulotuet
- 18 1 000 asukasta kohti · Alankomaat: 22
- Työllisyysaste
- 65% Alankomaat: 72%
- Vakituisessa työsuhteessa olevat palkansaajat
- 64% Alankomaat: 56%
Ikärakenne
Syntyperä
Koulutustaso (15–75-vuotiaat)
Lähde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Syntyperä CBS:n luokituksen mukaan (henkilön itsensä tai hänen vanhempiensa syntymämaa); koulutustaso 15–75-vuotiaiden osalta; tulot standardoitu kotitalouden koon ja rakenteen mukaan; CBS ei julkaise pieniä lukumääriä.
Asuminen ja asuntojen arvot
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 279.000 CBS 2024
- Omistusasunnot
- 68%
- Vuokra-asunnot
- 32% 25% yleishyödyllisten vuokrataloyhteisöjen omistuksessa
- Pientaloasunnot
- 78% 22% kerrostaloasuntoja
- Viimeisten 10 vuoden aikana rakennetut
- 3%
- Tyhjillään olevat asunnot
- 5%
- Vuoden uudisrakentaminen
- 5 valmistuneet asunnot
WOZ-verotusarvo on alueen asuntojen WOZ-verotusarvojen keskiarvo (arvostuspäivä on edellisen vuoden 1. tammikuuta), ei yksittäisen asunnon markkina-arvo.
Energia
- Keskimääräinen sähkönkulutus
- 2.820 kWh asuntoa kohti vuodessa
- Verkkoon syötetyn sähkön keskimääräinen määrä
- 1.210 kWh aurinkosähköä asuntoa kohti
- Keskimääräinen kaasunkulutus
- 920 m³ asuntoa kohti vuodessa
- Asunnot, joissa on aurinkopaneelit
- 51%
- Maakaasuton
- 2%
- Pääosin sähkölämmitteinen
- 6%
Kulutus on kaikkien alueen verkkoon liitettyjen asuntojen keskiarvo (CBS). Energialuokkajakauma on kohdassa ”Asunnot”.
Lähipalvelut ja liikenneyhteydet
- Suuri ruokakauppa
- 800 m keskim. etäisyys
- Yleislääkärin vastaanotto
- 600 m keskim. etäisyys
- Alakoulu
- 800 m keskim. etäisyys
- Päiväkoti
- 700 m keskim. etäisyys
- Koulut 3 km:n säteellä
- 3
- Kaupungistumisaste
- Kohtalaisen kaupunkimainen 1.086 osoitetta / km²
- Autoja kotitaloutta kohden
- 1,2 6.058 henkilöautoa
- Yritysten toimipaikat
- 995 joista 195 kaupan sekä majoitus- ja ravitsemisalan toimipaikkoja
Etäisyydet tieverkkoa pitkin, alueen kaikkien asukkaiden keskiarvo (CBS).
Koulut
kaupunginosa Stein: 3 koulua. Tiedot oppilasmääristä ja Inspectie van het Onderwijs -viranomaisen arvioista.
- Integraal Kindcentrum de triviant 263 oppilasta
- Kindcentrum Bonjour! 146 oppilasta
- Scholengemeenschap Groenewald voor Vmbo Havo VWO 1.400 oppilasta · Inspectie van het Onderwijs -viranomaisen arvio: Voldoende
DUO:n avoimet koulutustiedot ja Inspectie van het Onderwijs; koulu on yhdistetty asuinalueeseen toimipisteen osoitteen perusteella.
Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet
- Keskimääräinen melutaso (Lden)
- 52 dB kunnassa 52 dB
- Asunnot, joissa tieliikenteen melu ylittää 55 dB
- 20% kunta: 13%
- Asunnot, joissa raideliikenteen melu ylittää 55 dB
- 0% kunta: 1%
- Asunnot, joissa lentoliikenteen melu ylittää 48 dB
- 0% kunta: 0%
- Asunnot, joissa tuulivoimaloiden melu ylittää 40 dB
- 0%
- Tieliikenteen melu yöllä yli 50 dB
- 6% kunta: 4%
5.292 asunnon melutaso
Tulva
- Asunnot, jotka voivat jäädä tulvan alle
- 5% kunta: 7%
- Näistä veden syvyys yli 0,5 m
- 4%
- Näistä veden syvyys yli 2 m
- 1%
- Veden enimmäissyvyys
- 7,3 m keskimäärin 2,0 m tulvivilla alueilla
Ilma, valo ja viheralueet
- NO₂
- 10,8 µg/m³ 79% yli WHO:n suosituksen (10)
- PM2,5
- 7,8 µg/m³ 100% yli WHO:n suosituksen (5)
- PM10
- 13,1 µg/m³ 0% yli WHO:n suosituksen (15)
- Valo yöllä
- Hämärä kunta: hämärä
- Viheralueet 500 m:n säteellä
- 48% kunnassa 50%
Melu: RIVM:n melukartat (tie- ja raideliikenne 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024), vuotuinen keskimääräinen Lden-arvo 10 m:n tarkkuudella, poimittu kunkin osoitteen kohdalta. Tulvat: LIWO (Rijkswaterstaat), veden enimmäissyvyyden kartta; syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Ilma: RIVM:n vuotuiset keskimääräiset pitoisuudet 25 m:n tarkkuudella. Valo: RIVM:n valopäästökartta 2023. Viheralueet: RIVM:n viheraluekartta 2022, viheralueiden osuus 500 m:n säteellä. Ottakaa melukartta käyttöön yllä olevalla kartalla.
Ilmasto ja turvallisuus
- Koettu lämpötila kuumana päivänä
- 49–50 °C äärimmäinen lämpöstressi
- Äärimmäiselle lämpöstressille altistuvat asunnot (vähintään 41 °C)
- 98% kunta: 98%
- Lämpösaarekevaikutus
- 1,2–1,4 °C keskimäärin lämpimämpi kuin ympäröivä maaseutu
- Asunnot, joista on viileään paikkaan enintään 300 m
- 71% kunta: 76%
- Asunnot, joissa tulvan todennäköisyys on keskisuuri tai suuri
- 20% kunta: 6%
- Asunnot, joissa pohjavesihaittojen todennäköisyys on suurempi vuonna 2050
- 100% kunta: 99%
- Asunnot, joiden vieressä kulkee sadeveden virtausreitti
- 20% kunta: 21%
- Asunnot suurjännitelinjan magneettikenttävyöhykkeellä
- 0% kunta: 1%
- Asunnot enintään 1 km:n päässä tuulivoimalasta
- 0% kunta: 0%
Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): koettu lämpötila ja lämpösaarekeilmiö 2022, viileät paikat, paikallinen tulvan todennäköisyys (vähintään 20 cm vettä), kuivana pysyvät kerrokset, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 (voimakkaan ilmastonmuutoksen skenaario), virtausreitit sademäärällä 70 mm tunnissa; tiedot poimittu asuntokohtaisesti. Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet. Tuulivoimalat: RIVM. Ottakaa lämpökartta käyttöön yllä olevalla kartalla.
Turvallisuus
- Rikoksia 1 000 asukasta kohti
- 29 syy 2025 – elo 2026
- Kirjatut rikokset
- 306 -13 % edellisvuoteen verrattuna
- Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
- 2,1 11 asuntomurtoa
- Kunta
- 26 1 000 asukasta kohti
- Nederland
- 45 1 000 asukasta kohti
Rikoslajit (viimeiset 12 kuukautta)
Vuosittain
Lähde: poliisi, alueittain kirjatut rikokset (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Luvut 1 000 asukasta kohti on laskettu alueen asukasluvun perusteella. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.
Asumisviihtyvyys
Hyvä Leefbaarometer 2024
erittäin heikkoerinomainen
- Asumisviihtyvyys
- Hyvä luokka 7/9, mittausvuosi 2024
- Pistemäärä
- 4,12 +0,01 koko maan keskiarvoon verrattuna
- Muutos edellisestä mittauksesta
- +0,04 mittaus 2022: Melko hyvä
- Kunta
- Hyvä pistemäärä 4,14
Viisi osa-aluetta, poikkeama koko maan keskiarvosta
- Fyysinen ympäristö viheralueet, vesistöt, rakennukset, melu +0,01 tyydyttävä
- Asuntokanta asuntotyyppi, rakennusvuosi, hallintamuoto +0,03 tyydyttävä
- Lähipalvelut kaupat, koulut, terveyspalvelut, joukkoliikenne −0,05 heikko
- Sosiaalinen yhteenkuuluvuus väestörakenne, muutot +0,02 tyydyttävä
- Häiriöt ja turvattomuus rikollisuus ja häiriöt +0,01 tyydyttävä
Lähde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0). Kahden vuoden välein laadittava arvio, joka perustuu yli sataan ominaisuuteen. Pistemäärä kuvaa asukkaiden keskimääräistä arviota asumisviihtyvyydestä. Negatiivinen arvo = alle koko maan keskiarvon.
Tulot ja työ
- Keskitulot asukasta kohti
- € 33.600 vuodessa
- Keskitulot tulonsaajaa kohti
- € 38.800 vuodessa
- Kotitalouksien varallisuuden mediaani
- € 175.800
- Työllisyysaste
- 65% 15–74-vuotiaista
- Yrittäjät
- 13% työllisistä
- Suurituloisin 20 %
- 16,3% osuus henkilöistä (koko maassa 20 %)