Kaupunginosa Steyl

Kaupunginosa kunnassa Venlo · Limburg

  • 1.772 asuntoa
  • 3.655 asukasta
  • keskim. rakennusvuosi 1968
  • keskim. WOZ-verotusarvo € 284.000

Asuminen alueella Steyl: kaupunginosa kunnassa Venlo, jossa on 1.772 asuntoa, 3.655 asukasta ja 1.710 kotitaloutta. Alueen Steyl asunnot: pääasiassa tyyppiä kerrostaloasunto (32%) ja rivitalon keskiasunto (27%), rakennettu pääosin ajanjaksolla 1945-1969 (38%) ja omistusasuntoja 62% ja vuokra-asuntoja 38%. Keskimääräinen WOZ-verotusarvo on € 284.000. Asunnoista, joille on rekisteröity energialuokka, 43 % kuuluu luokkaan A tai B. Yleisin energialuokka on C. Asumisviihtyvyyden arvosana on melko hyvä Leefbaarometer-arvion mukaan, keskimääräinen melutaso on 54 dB (kohtalainen) ja poliisi kirjasi 21,1 rikosta tuhatta asukasta kohden (koko maassa 45,3). Ruokakauppaan on keskimäärin 500 m, alakouluun 600 m ja 30 % kotitalouksista on lapsiperheitä. Huisleonista löydätte alueella Steyl sijaitsevien asuntojen suuntaa antavat arvohaarukat, energialuokat, kuukausittaiset asumiskulut ja elinympäristön tiedot sekä ajantasaiset myynti- ja vuokrausilmoitukset.

Kartta

Alueraja perustuu CBS:n vuoden 2024 kaupunginosa- ja asuinaluekarttaan. Lähentäkää karttaa nähdäksenne yksittäiset asunnot. Avatkaa asunnon tiedot napsauttamalla asuntoa. Avatkaa asuntokartalla

Asunnot alueella Steyl

Asunnot
1.772
asuinkäyttöön tarkoitetut osoitteet (BAG)
Keskimääräinen rakennusvuosi
1968
Keskimääräinen asuinpinta-ala
129 m²
Asuntokanta (CBS)
1.715
2025

Asuntotyyppi

  • Kerrostaloasunto 32% 569
  • Rivitalon keskiasunto 27% 487
  • Rivitalon päätyasunto 15% 258
  • Paritalo 13% 235
  • Omakotitalo 13% 223

Energialuokka

  • A tai parempi 20% 347
  • B 22% 385
  • C 24% 417
  • D 10% 186
  • E 6% 109
  • F 8% 135
  • G 7% 121
  • Ei energialuokkaa 4% 72

Rakennusajankohta

  • Ennen vuotta 1945 16% 292
  • 1945–1969 38% 669
  • 1970–1989 20% 361
  • 1990–2009 22% 394
  • Vuodesta 2010 alkaen 3% 56

Asukkaat

Asukkaita
3.655
1. tammikuuta 2025
Kotitaloudet
1.710
keskimäärin 2,1 henkilöä
Yhden hengen kotitaloudet
39%
Alankomaat: 40%
Lapsiperheet
30%
Alankomaat: 32%
Väestötiheys
2.633
asukasta/km²
Pinta-ala
1,5 km²
josta vesialuetta 0,1 km²
Alankomaiden ulkopuolella syntyneet
20%
Alankomaat: 16%
Köyhyydessä elävät
3%
Alankomaat: 3%
Toimeentulotuet
30
1 000 asukasta kohti · Alankomaat: 22
Työllisyysaste
68%
Alankomaat: 72%
Vakituisessa työsuhteessa olevat palkansaajat
62%
Alankomaat: 56%

Ikärakenne

  • 0–15-vuotiaat 12% 435
  • 15–25-vuotiaat 10% 355
  • 25–45-vuotiaat 20% 740
  • 45–65-vuotiaat 32% 1.155
  • 65-vuotiaat ja vanhemmat 27% 975

Syntyperä

  • Nederland 66% 2.405
  • Eurooppa (pl. Alankomaat) 17% 615
  • Euroopan ulkopuoli 17% 620

Koulutustaso (15–75-vuotiaat)

  • Perusopetus, vmbo, mbo 1 36% 1.000
  • Havo, vwo, mbo 2–4 39% 1.070
  • Hbo, wo 25% 680

Lähde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Syntyperä CBS:n luokituksen mukaan (henkilön itsensä tai hänen vanhempiensa syntymämaa); koulutustaso 15–75-vuotiaiden osalta; tulot standardoitu kotitalouden koon ja rakenteen mukaan; CBS ei julkaise pieniä lukumääriä.

Asuminen ja asuntojen arvot

Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
€ 284.000
CBS 2024
Omistusasunnot
62%
Vuokra-asunnot
38%
32% yleishyödyllisten vuokrataloyhteisöjen omistuksessa
Pientaloasunnot
71%
29% kerrostaloasuntoja
Viimeisten 10 vuoden aikana rakennetut
2%
Tyhjillään olevat asunnot
3%
Vuoden uudisrakentaminen
0
valmistuneet asunnot

WOZ-verotusarvo on alueen asuntojen WOZ-verotusarvojen keskiarvo (arvostuspäivä on edellisen vuoden 1. tammikuuta), ei yksittäisen asunnon markkina-arvo.

Energia

Keskimääräinen sähkönkulutus
2.690 kWh
asuntoa kohti vuodessa
Verkkoon syötetyn sähkön keskimääräinen määrä
990 kWh
aurinkosähköä asuntoa kohti
Keskimääräinen kaasunkulutus
890 m³
asuntoa kohti vuodessa
Asunnot, joissa on aurinkopaneelit
40%
Maakaasuton
3%
Pääosin sähkölämmitteinen
8%

Kulutus on kaikkien alueen verkkoon liitettyjen asuntojen keskiarvo (CBS). Energialuokkajakauma on kohdassa ”Asunnot”.

Lähipalvelut ja liikenneyhteydet

Suuri ruokakauppa
500 m
keskim. etäisyys
Yleislääkärin vastaanotto
700 m
keskim. etäisyys
Alakoulu
600 m
keskim. etäisyys
Päiväkoti
400 m
keskim. etäisyys
Koulut 3 km:n säteellä
5
Kaupungistumisaste
Hieman kaupunkimainen
980 osoitetta / km²
Autoja kotitaloutta kohden
1,0
1.750 henkilöautoa
Yritysten toimipaikat
320
joista 55 kaupan sekä majoitus- ja ravitsemisalan toimipaikkoja

Etäisyydet tieverkkoa pitkin, alueen kaikkien asukkaiden keskiarvo (CBS).

Koulut

kaupunginosa Steyl: 1 koulu. Tiedot oppilasmäärästä ja Inspectie van het Onderwijs -viranomaisen arviosta.

Kaikki koulut kunnassa Venlo

DUO:n avoimet koulutustiedot ja Inspectie van het Onderwijs; koulu on yhdistetty asuinalueeseen toimipisteen osoitteen perusteella.

Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet

Keskimääräinen melutaso (Lden)
54 dB
kunnassa 55 dB
Asunnot, joissa tieliikenteen melu ylittää 55 dB
20%
kunta: 22%
Asunnot, joissa raideliikenteen melu ylittää 55 dB
2%
kunta: 4%
Asunnot, joissa lentoliikenteen melu ylittää 48 dB
0%
kunta: 0%
Asunnot, joissa tuulivoimaloiden melu ylittää 40 dB
0%
kunta: 0%
Tieliikenteen melu yöllä yli 50 dB
7%
kunta: 8%

1.772 asunnon melutaso

  • enintään 45 dB: erittäin hiljainen 0% 2
  • 46–50 dB: hiljainen 31% 555
  • 51–55 dB: kohtuullinen 36% 640
  • 56–60 dB: melko meluisa 22% 394
  • 61–65 dB: meluisa 10% 173
  • 66–70 dB: erittäin meluisa 0% 8

Tulva

Asunnot, jotka voivat jäädä tulvan alle
20%
kunta: 27%
Näistä veden syvyys yli 0,5 m
15%
Näistä veden syvyys yli 2 m
4%
Veden enimmäissyvyys
8,5 m
keskimäärin 1,5 m tulvivilla alueilla

Ilma, valo ja viheralueet

NO₂
10,5 µg/m³
100% yli WHO:n suosituksen (10)
PM2,5
8,1 µg/m³
100% yli WHO:n suosituksen (5)
PM10
13,6 µg/m³
0% yli WHO:n suosituksen (15)
Valo yöllä
Hämärä
kunta: valaistu
Viheralueet 500 m:n säteellä
52%
kunnassa 45%

Melu: RIVM:n melukartat (tie- ja raideliikenne 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024), vuotuinen keskimääräinen Lden-arvo 10 m:n tarkkuudella, poimittu kunkin osoitteen kohdalta. Tulvat: LIWO (Rijkswaterstaat), veden enimmäissyvyyden kartta; syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Ilma: RIVM:n vuotuiset keskimääräiset pitoisuudet 25 m:n tarkkuudella. Valo: RIVM:n valopäästökartta 2023. Viheralueet: RIVM:n viheraluekartta 2022, viheralueiden osuus 500 m:n säteellä. Ottakaa melukartta käyttöön yllä olevalla kartalla.

Ilmasto ja turvallisuus

Koettu lämpötila kuumana päivänä
46–48 °C
äärimmäinen lämpöstressi
Äärimmäiselle lämpöstressille altistuvat asunnot (vähintään 41 °C)
96%
kunta: 95%
Lämpösaarekevaikutus
0,8–1,0 °C
keskimäärin lämpimämpi kuin ympäröivä maaseutu
Asunnot, joista on viileään paikkaan enintään 300 m
96%
kunta: 84%
Asunnot, joissa tulvan todennäköisyys on keskisuuri tai suuri
0%
kunta: 1%
Asunnot, joissa pohjavesihaittojen todennäköisyys on suurempi vuonna 2050
100%
kunta: 97%
Asunnot, joiden vieressä kulkee sadeveden virtausreitti
4%
kunta: 7%
Asunnot suurjännitelinjan magneettikenttävyöhykkeellä
0%
kunta: 1%
Asunnot enintään 1 km:n päässä tuulivoimalasta
0%
kunta: 0%

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): koettu lämpötila ja lämpösaarekeilmiö 2022, viileät paikat, paikallinen tulvan todennäköisyys (vähintään 20 cm vettä), kuivana pysyvät kerrokset, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 (voimakkaan ilmastonmuutoksen skenaario), virtausreitit sademäärällä 70 mm tunnissa; tiedot poimittu asuntokohtaisesti. Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet. Tuulivoimalat: RIVM. Ottakaa lämpökartta käyttöön yllä olevalla kartalla.

Turvallisuus

Rikoksia 1 000 asukasta kohti
21
syy 2025 – elo 2026
Kirjatut rikokset
77
-1 % edellisvuoteen verrattuna
Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
2,3
4 asuntomurtoa
Kunta
55
1 000 asukasta kohti
Nederland
45
1 000 asukasta kohti

Rikoslajit (viimeiset 12 kuukautta)

  • Vernieling 13% 10
  • Winkeldiefstal 8% 6
  • Woninginbraak 5% 4
  • Diefstal uit auto 5% 4
  • Mishandeling 5% 4
  • Fietsdiefstal 4% 3
  • Drugshandel 4% 3
  • Autodiefstal 3% 2

Vuosittain

  1. 872021
  2. 762022
  3. 1202023
  4. 682024
  5. 812025

Lähde: poliisi, alueittain kirjatut rikokset (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Luvut 1 000 asukasta kohti on laskettu alueen asukasluvun perusteella. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.

Asumisviihtyvyys

Melko hyvä Leefbaarometer 2024

erittäin heikkoerinomainen

Asumisviihtyvyys
Melko hyvä
luokka 6/9, mittausvuosi 2024
Pistemäärä
4,07
−0,03 koko maan keskiarvoon verrattuna
Muutos edellisestä mittauksesta
−0,02
mittaus 2022: Melko hyvä
Kunta
Melko hyvä
pistemäärä 4,07

Viisi osa-aluetta, poikkeama koko maan keskiarvosta

  • Fyysinen ympäristö viheralueet, vesistöt, rakennukset, melu +0,00 tyydyttävä
  • Asuntokanta asuntotyyppi, rakennusvuosi, hallintamuoto +0,03 tyydyttävä
  • Lähipalvelut kaupat, koulut, terveyspalvelut, joukkoliikenne −0,05 heikko
  • Sosiaalinen yhteenkuuluvuus väestörakenne, muutot +0,01 tyydyttävä
  • Häiriöt ja turvattomuus rikollisuus ja häiriöt −0,02 tyydyttävä

Lähde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0). Kahden vuoden välein laadittava arvio, joka perustuu yli sataan ominaisuuteen. Pistemäärä kuvaa asukkaiden keskimääräistä arviota asumisviihtyvyydestä. Negatiivinen arvo = alle koko maan keskiarvon.

Tulot ja työ

Keskitulot asukasta kohti
€ 33.800
vuodessa
Keskitulot tulonsaajaa kohti
€ 39.500
vuodessa
Kotitalouksien varallisuuden mediaani
€ 115.400
Työllisyysaste
68%
15–74-vuotiaista
Yrittäjät
11%
työllisistä
Suurituloisin 20 %
14,9%
osuus henkilöistä (koko maassa 20 %)

Asuinalueet – Steyl 2