Kaupunginosa Thamerdal
Kaupunginosa kunnassa Uithoorn · Noord-Holland
- 1.568 asuntoa
- 3.275 asukasta
- keskim. rakennusvuosi 1967
- keskim. WOZ-verotusarvo € 368.000
Asuminen alueella Thamerdal: kaupunginosa kunnassa Uithoorn, jossa on 1.568 asuntoa, 3.275 asukasta ja 1.510 kotitaloutta. Alueen Thamerdal asunnot: pääasiassa tyyppiä rivitalon keskiasunto (49%) ja kerrostaloasunto (27%), rakennettu pääosin ajanjaksolla 1945-1969 (66%) ja omistusasuntoja 35% ja vuokra-asuntoja 65%. Keskimääräinen WOZ-verotusarvo on € 368.000. Asunnoista, joille on rekisteröity energialuokka, 42 % kuuluu luokkaan A tai B. Yleisin energialuokka on A. Asumisviihtyvyyden arvosana on melko hyvä Leefbaarometer-arvion mukaan, keskimääräinen melutaso on 61 dB (meluisa) ja poliisi kirjasi 41,5 rikosta tuhatta asukasta kohden (koko maassa 45,3). Ruokakauppaan on keskimäärin 600 m, alakouluun 600 m ja 38 % kotitalouksista on lapsiperheitä. Huisleonista löydätte alueella Thamerdal sijaitsevien asuntojen suuntaa antavat arvohaarukat, energialuokat, kuukausittaiset asumiskulut ja elinympäristön tiedot sekä ajantasaiset myynti- ja vuokrausilmoitukset.
Kartta
Asunnot alueella Thamerdal
- Asunnot
- 1.568 asuinkäyttöön tarkoitetut osoitteet (BAG)
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1967
- Keskimääräinen asuinpinta-ala
- 96 m²
- Asuntokanta (CBS)
- 1.577 2025
Asuntotyyppi
Energialuokka
Rakennusajankohta
Asukkaat
- Asukkaita
- 3.275 1. tammikuuta 2025
- Kotitaloudet
- 1.510 keskimäärin 2,2 henkilöä
- Yhden hengen kotitaloudet
- 36% Alankomaat: 40%
- Lapsiperheet
- 38% Alankomaat: 32%
- Väestötiheys
- 5.540 asukasta/km²
- Pinta-ala
- 0,6 km² josta vesialuetta 0,0 km²
- Alankomaiden ulkopuolella syntyneet
- 24% Alankomaat: 16%
- Köyhyydessä elävät
- 5% Alankomaat: 3%
- Toimeentulotuet
- 27 1 000 asukasta kohti · Alankomaat: 22
- Työllisyysaste
- 70% Alankomaat: 72%
- Vakituisessa työsuhteessa olevat palkansaajat
- 53% Alankomaat: 56%
Ikärakenne
Syntyperä
Koulutustaso (15–75-vuotiaat)
Lähde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Syntyperä CBS:n luokituksen mukaan (henkilön itsensä tai hänen vanhempiensa syntymämaa); koulutustaso 15–75-vuotiaiden osalta; tulot standardoitu kotitalouden koon ja rakenteen mukaan; CBS ei julkaise pieniä lukumääriä.
Asuminen ja asuntojen arvot
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 368.000 CBS 2024
- Omistusasunnot
- 35%
- Vuokra-asunnot
- 65% 58% yleishyödyllisten vuokrataloyhteisöjen omistuksessa
- Pientaloasunnot
- 72% 28% kerrostaloasuntoja
- Viimeisten 10 vuoden aikana rakennetut
- 0%
- Tyhjillään olevat asunnot
- 6%
- Vuoden uudisrakentaminen
- 0 valmistuneet asunnot
WOZ-verotusarvo on alueen asuntojen WOZ-verotusarvojen keskiarvo (arvostuspäivä on edellisen vuoden 1. tammikuuta), ei yksittäisen asunnon markkina-arvo.
Energia
- Keskimääräinen sähkönkulutus
- 2.180 kWh asuntoa kohti vuodessa
- Verkkoon syötetyn sähkön keskimääräinen määrä
- 480 kWh aurinkosähköä asuntoa kohti
- Keskimääräinen kaasunkulutus
- 850 m³ asuntoa kohti vuodessa
- Asunnot, joissa on aurinkopaneelit
- 28%
- Maakaasuton
- 1%
- Pääosin sähkölämmitteinen
- 3%
Kulutus on kaikkien alueen verkkoon liitettyjen asuntojen keskiarvo (CBS). Energialuokkajakauma on kohdassa ”Asunnot”.
Lähipalvelut ja liikenneyhteydet
- Suuri ruokakauppa
- 600 m keskim. etäisyys
- Yleislääkärin vastaanotto
- 800 m keskim. etäisyys
- Alakoulu
- 600 m keskim. etäisyys
- Päiväkoti
- 500 m keskim. etäisyys
- Koulut 3 km:n säteellä
- 6
- Kaupungistumisaste
- Hyvin kaupunkimainen 1.937 osoitetta / km²
- Autoja kotitaloutta kohden
- 0,9 1.407 henkilöautoa
- Yritysten toimipaikat
- 370 joista 50 kaupan sekä majoitus- ja ravitsemisalan toimipaikkoja
Etäisyydet tieverkkoa pitkin, alueen kaikkien asukkaiden keskiarvo (CBS).
Koulut
kaupunginosa Thamerdal: 2 koulua. Tiedot oppilasmääristä ja Inspectie van het Onderwijs -viranomaisen arvioista.
- het Duet 410 oppilasta
- Rooms Katholieke Scholengemeenschap Thamen voor Mavo Vbo Lwoo 635 oppilasta · Inspectie van het Onderwijs -viranomaisen arvio: Onvoldoende
Kaikki koulut kunnassa Uithoorn
DUO:n avoimet koulutustiedot ja Inspectie van het Onderwijs; koulu on yhdistetty asuinalueeseen toimipisteen osoitteen perusteella.
Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet
- Keskimääräinen melutaso (Lden)
- 61 dB kunnassa 61 dB
- Asunnot, joissa tieliikenteen melu ylittää 55 dB
- 23% kunta: 14%
- Asunnot, joissa raideliikenteen melu ylittää 55 dB
- 0%
- Asunnot, joissa lentoliikenteen melu ylittää 48 dB
- 100% kunta: 100%
- Asunnot, joissa tuulivoimaloiden melu ylittää 40 dB
- 0%
- Tieliikenteen melu yöllä yli 50 dB
- 3% kunta: 3%
1.568 asunnon melutaso
Tulva
- Asunnot, jotka voivat jäädä tulvan alle
- 88% kunta: 92%
- Näistä veden syvyys yli 0,5 m
- 73%
- Näistä veden syvyys yli 2 m
- 0%
- Veden enimmäissyvyys
- 1,4 m keskimäärin 1,0 m tulvivilla alueilla
Ilma, valo ja viheralueet
- NO₂
- 12,2 µg/m³ 100% yli WHO:n suosituksen (10)
- PM2,5
- 8,2 µg/m³ 100% yli WHO:n suosituksen (5)
- PM10
- 14,7 µg/m³ 5% yli WHO:n suosituksen (15)
- Valo yöllä
- Valaistu kunta: valaistu
- Viheralueet 500 m:n säteellä
- 51% kunnassa 54%
Melu: RIVM:n melukartat (tie- ja raideliikenne 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024), vuotuinen keskimääräinen Lden-arvo 10 m:n tarkkuudella, poimittu kunkin osoitteen kohdalta. Tulvat: LIWO (Rijkswaterstaat), veden enimmäissyvyyden kartta; syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Ilma: RIVM:n vuotuiset keskimääräiset pitoisuudet 25 m:n tarkkuudella. Valo: RIVM:n valopäästökartta 2023. Viheralueet: RIVM:n viheraluekartta 2022, viheralueiden osuus 500 m:n säteellä. Ottakaa melukartta käyttöön yllä olevalla kartalla.
Ilmasto ja turvallisuus
- Koettu lämpötila kuumana päivänä
- 46–48 °C äärimmäinen lämpöstressi
- Äärimmäiselle lämpöstressille altistuvat asunnot (vähintään 41 °C)
- 95% kunta: 95%
- Lämpösaarekevaikutus
- 1,0–1,2 °C keskimäärin lämpimämpi kuin ympäröivä maaseutu
- Asunnot, joista on viileään paikkaan enintään 300 m
- 92% kunta: 80%
- Asunnot, joissa tulvan todennäköisyys on keskisuuri tai suuri
- 0% kunta: 0%
- Asunnot, joissa pohjavesihaittojen todennäköisyys on suurempi vuonna 2050
- 22% kunta: 36%
- Asunnot, joiden vieressä kulkee sadeveden virtausreitti
- 19% kunta: 12%
- Asunnot suurjännitelinjan magneettikenttävyöhykkeellä
- 0% kunta: 0%
- Asunnot enintään 1 km:n päässä tuulivoimalasta
- 0% kunta: 0%
Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): koettu lämpötila ja lämpösaarekeilmiö 2022, viileät paikat, paikallinen tulvan todennäköisyys (vähintään 20 cm vettä), kuivana pysyvät kerrokset, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 (voimakkaan ilmastonmuutoksen skenaario), virtausreitit sademäärällä 70 mm tunnissa; tiedot poimittu asuntokohtaisesti. Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet. Tuulivoimalat: RIVM. Ottakaa lämpökartta käyttöön yllä olevalla kartalla.
Turvallisuus
- Rikoksia 1 000 asukasta kohti
- 42 syy 2025 – elo 2026
- Kirjatut rikokset
- 136 -6 % edellisvuoteen verrattuna
- Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
- 2,6 4 asuntomurtoa
- Kunta
- 30 1 000 asukasta kohti
- Nederland
- 45 1 000 asukasta kohti
Rikoslajit (viimeiset 12 kuukautta)
Vuosittain
Lähde: poliisi, alueittain kirjatut rikokset (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Luvut 1 000 asukasta kohti on laskettu alueen asukasluvun perusteella. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.
Asumisviihtyvyys
Melko hyvä Leefbaarometer 2024
erittäin heikkoerinomainen
- Asumisviihtyvyys
- Melko hyvä luokka 6/9, mittausvuosi 2024
- Pistemäärä
- 4,02 −0,08 koko maan keskiarvoon verrattuna
- Muutos edellisestä mittauksesta
- +0,04 mittaus 2022: Tyydyttävä
- Kunta
- Melko hyvä pistemäärä 4,09
Viisi osa-aluetta, poikkeama koko maan keskiarvosta
- Fyysinen ympäristö viheralueet, vesistöt, rakennukset, melu +0,01 tyydyttävä
- Asuntokanta asuntotyyppi, rakennusvuosi, hallintamuoto −0,01 tyydyttävä
- Lähipalvelut kaupat, koulut, terveyspalvelut, joukkoliikenne −0,01 tyydyttävä
- Sosiaalinen yhteenkuuluvuus väestörakenne, muutot −0,03 tyydyttävä
- Häiriöt ja turvattomuus rikollisuus ja häiriöt −0,04 heikko
Lähde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0). Kahden vuoden välein laadittava arvio, joka perustuu yli sataan ominaisuuteen. Pistemäärä kuvaa asukkaiden keskimääräistä arviota asumisviihtyvyydestä. Negatiivinen arvo = alle koko maan keskiarvon.
Tulot ja työ
- Keskitulot asukasta kohti
- € 30.600 vuodessa
- Keskitulot tulonsaajaa kohti
- € 37.200 vuodessa
- Kotitalouksien varallisuuden mediaani
- € 27.400
- Työllisyysaste
- 70% 15–74-vuotiaista
- Yrittäjät
- 16% työllisistä
- Suurituloisin 20 %
- 14,8% osuus henkilöistä (koko maassa 20 %)