Nabolag Andijk Centrum

Nabolag i distriktet Andijk · Medemblik kommune · Noord-Holland

  • 927 boliger
  • 2.205 innbyggere
  • gj.sn. byggeår 1992
  • gj.sn. WOZ-verdi € 375.000

Bo i Andijk Centrum: nabolaget i kommunen Medemblik har 927 boliger, 2.205 innbyggere og 930 husholdninger. Boligene i Andijk Centrum er hovedsakelig av typen rekkehus i midten (30%) og enebolig (25%), hovedsakelig bygget i perioden 1990-2009 (46%) og med 64% eierboliger og 36% utleieboliger. Gjennomsnittlig WOZ-verdi er € 375.000. Av boligene med registrert energimerke har 79% energimerke A eller B. Det vanligste energimerket er A. Bokvaliteten vurderes som mer enn tilfredsstillende ifølge Leefbaarometer, gjennomsnittlig støynivå er 47 dB (stille) og politiet registrerte 18,6 lovbrudd per 1 000 innbyggere (på landsbasis 45,3). Gjennomsnittlig avstand til en dagligvarebutikk er 700 m, til en barneskole er den 700 m og 39% av husholdningene har barn. For hver bolig i Andijk Centrum finner du verdianslag, energimerke, månedlige boutgifter, informasjon om bomiljøet og gjeldende salgs- og utleieannonser på Huisleon.

Kart

Grense i henhold til CBS' distrikts- og nabolagskart fra 2024. Zoom inn for å se enkeltboliger, og klikk på en bolig for detaljer. Åpne i boligkartet

Boliger i Andijk Centrum

Boliger
927
adresser registrert til boligformål (BAG)
Gjennomsnittlig byggeår
1992
Gjennomsnittlig boareal
126 m²
Boligbestand (CBS)
923
2025

Boligtype

  • Rekkehus i midten 30% 280
  • Enebolig 25% 234
  • Leilighet 18% 171
  • Enderekkehus 16% 146
  • Tomannsbolig 10% 96

Energimerke

  • A eller bedre 55% 506
  • B 21% 191
  • C 10% 95
  • D 3% 28
  • E 2% 14
  • F 2% 18
  • G 4% 34
  • Uten energimerke 4% 41

Byggeperiode

  • Før 1945 6% 56
  • 1945–1969 12% 110
  • 1970–1989 8% 77
  • 1990–2009 46% 428
  • 2010 og senere 28% 256

Beboere

Innbyggere
2.205
1. januar 2025
Husholdninger
930
i snitt 2,4 personer
Énpersonshusholdninger
30%
Nederland: 40%
Husholdninger med barn
39%
Nederland: 32%
Befolkningstetthet
2.758
innbyggere per km²
Areal
0,8 km²
hvorav 0,0 km² er vann
Født utenfor Nederland
13%
Nederland: 16%
Personer i fattigdom
4%
Nederland: 3%
Sosialhjelpsytelser
9
per 1 000 innbyggere · Nederland: 22
Sysselsettingsandel
75%
Nederland: 72%
Ansatte med fast stilling
56%
Nederland: 56%

Aldersfordeling

  • 0–15 år 19% 420
  • 15–25 år 10% 220
  • 25–45 år 23% 515
  • 45–65 år 24% 535
  • 65 år og eldre 23% 515

Opprinnelse

  • Nederland 81% 1.805
  • Europa (unntatt Nederland) 13% 285
  • Utenfor Europa 6% 135

Utdanningsnivå (15–75 år)

  • Grunnskole og grunnleggende yrkesopplæring: vmbo, mbo 1 32% 490
  • Videregående opplæring: havo, vwo, mbo 2–4 47% 720
  • Høyere utdanning: hbo, wo 20% 310

Kilde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Opprinnelse etter CBS' inndeling (fødeland til personen selv eller foreldrene); utdanningsnivå for personer mellom 15 og 75 år; inntekt standardisert etter husholdningens størrelse og sammensetning; CBS publiserer ikke tall for små grupper.

Bolig og verdi

Gjennomsnittlig WOZ-verdi
€ 375.000
CBS 2024
Eierboliger
64%
Utleieboliger
36%
33% eid av allmennyttige boligselskaper
Enfamilieboliger
82%
18% flerfamilieboliger
Bygget de siste 10 årene
20%
Ubebodde boliger
3%
Nybygg i løpet av året
1
ferdigstilte boliger

WOZ-verdien er gjennomsnittet for alle boliger i området (med verdsettelsesdato 1. januar året før), ikke markedsverdien til en bestemt bolig.

Energi

Gj.sn. strømforbruk
2.820 kWh
per bolig per år
Gj.sn. innmating til strømnettet
1.290 kWh
solstrøm per bolig
Gj.sn. gassforbruk
740 m³
per bolig per år
Boliger med solcellepaneler
68%
Uten naturgass
8%
Hovedsakelig elektrisk oppvarming
20%
Oppvarming (WarmteAtlas)
82% sentralvarme, 4% felles varmesentral, 11% elektrisk oppvarming
2022
Potensial for geotermisk energi
Ongunstig
Slochteren-formasjonen

Forbruket er gjennomsnittet for alle boliger med tilknytning i området (CBS). Fordelingen av energimerker vises under «Boliger».

Nærtilbud og tilgjengelighet

Stort supermarked
700 m
gjennomsnittlig avstand
Allmennlegekontor
500 m
gjennomsnittlig avstand
Barneskole
700 m
gjennomsnittlig avstand
Barnehage
700 m
gjennomsnittlig avstand
Skoler innen 3 km
3
Urbaniseringsgrad
Lav urbaniseringsgrad
590 adresser per km²
Biler per husholdning
1,1
1.061 personbiler
Bedrifter
195
hvorav 30 innen handel, overnatting og servering

Avstander langs vei, i gjennomsnitt for alle innbyggerne i området (CBS).

Skoler

1 skole i nabolaget Andijk Centrum, med elevtall og vurdering fra Inspectie.

Alle skoler i Medemblik kommune

Åpne utdanningsdata fra DUO og Inspectie van het Onderwijs. Skolen er knyttet til nabolaget via skolestedets adresse.

Bomiljø: støy, vann, luft, lys og grøntområder

Gjennomsnittlig støynivå (Lden)
47 dB
kommunen: 50 dB
Boliger med veitrafikkstøy over 55 dB
4%
13% kommune
Boliger med togstøy over 55 dB
0%
Boliger med flystøy over 48 dB
0%
0% kommune
Boliger med vindturbinstøy over 40 dB
0%
2% kommune
Veitrafikkstøy over 50 dB om natten
2%
3% kommune

Støynivå ved de 927 boligene

  • opptil 45 dB: svært stille 35% 327
  • 46–50 dB: stille 54% 499
  • 51–55 dB: moderat støynivå 8% 70
  • 56–60 dB: en del støy 2% 15
  • 61–65 dB: støyende 0% 3
  • 66–70 dB: svært støyende 1% 8
  • over 70 dB: ekstremt støynivå 1% 5

Oversvømmelse

Boliger som kan rammes av oversvømmelse
100%
93% kommune
Hvorav med vanndybde over 0,5 m
100%
Hvorav med vanndybde over 2 m
10%
Maksimal vanndybde
2,2 m
gjennomsnittlig 1,7 m der oversvømmelse kan forekomme

Luft, lys og grøntområder

NO₂
6,0 µg/m³
0% over WHOs anbefaling (10)
PM2,5
6,7 µg/m³
100% over WHOs anbefaling (5)
PM10
12,9 µg/m³
0% over WHOs anbefaling (15)
Lys om natten
Mørkt
kommunen: mørkt
Grøntareal innen 500 m
59%
kommunen: 66%

Støy: støykart fra RIVM (vei og tog 2020, flytrafikk 2022, vindturbiner 2024), årsgjennomsnitt for Lden med 10 m oppløsning, hentet ut for hver adresse. Oversvømmelse: LIWO (Rijkswaterstaat), kart over maksimal vanndybde; dybden sier ingenting om sannsynligheten. Luft: årlige gjennomsnittskonsentrasjoner fra RIVM med 25 m oppløsning. Lys: RIVMs kart over lysutslipp fra 2023. Grøntområder: RIVMs grøntkart fra 2022, andel grøntareal innen 500 m. Slå på støylaget i kartet ovenfor.

Klima og sikkerhet

Følt temperatur på en varm dag
45 °C
ekstremt varmestress
Boliger med ekstremt varmestress (41 °C eller mer)
99%
96% kommune
Varmeøyeffekt
0,4–0,6 °C
i gjennomsnitt varmere enn områdene utenfor tettbebyggelsen
Boliger med et kjølig sted innen 300 m
91%
95% kommune
Boliger med middels eller høy sannsynlighet for oversvømmelse
81%
20% kommune
Etasje over vannstanden ved den kraftigste oversvømmelsen
85%
Boliger med økt risiko for grunnvannsproblemer i 2050
36%
37% kommune
Boliger med en flomvei for regnvann langs huset
5%
10% kommune
Boliger i magnetfeltsonen til en høyspentledning
0%
0% kommune
Boliger innen 1 km fra en vindturbin
0%
11% kommune

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): følt temperatur og varmeøyeffekt 2022, kjølige steder, stedsspesifikk sannsynlighet for oversvømmelse (minst 20 cm vann), etasjer over vannstanden, risiko for grunnvannsproblemer i 2050 (høyt scenario), flomveier ved 70 mm nedbør per time; data hentet ut for hver bolig. Høyspent: RIVM Netkaart med beregnede avstander. Vindturbiner: RIVM. Slå på varmelaget i kartet ovenfor.

Trygghet

Lovbrudd per 1 000 innbyggere
19
sep 2025 – aug 2026
Registrerte lovbrudd
41
-28% sammenlignet med året før
Boliginnbrudd per 1 000 boliger
0,0
0 innbrudd
Kommune
23
per 1 000 innbyggere
Nederland
45
per 1 000 innbyggere

Typer lovbrudd (de siste 12 månedene)

  • Vernieling 20% 8
  • Winkeldiefstal 15% 6
  • Bedreiging 12% 5
  • Mishandeling 2% 1

Per år

  1. 682021
  2. 552022
  3. 702023
  4. 652024
  5. 502025

Kilde: politiet, registrerte lovbrudd per område (åpne data fra CBS/politiet, månedstall). Tall per 1 000 innbyggere er beregnet ut fra innbyggertallet i området. Ikke alle lovbrudd blir anmeldt.

Bokvalitet

Mer enn tilfredsstillende Leefbaarometer 2024

svært utilfredsstillendeutmerket

Bokvalitet
Mer enn tilfredsstillende
klasse 6 av 9, måling 2024
Skår
4,03
−0,08 sammenlignet med landsgjennomsnittet
Siden forrige måling
−0,05
måling 2022: Mer enn tilfredsstillende
Kommune
Mer enn tilfredsstillende
skår 4,10

Fem dimensjoner, avvik fra landsgjennomsnittet

  • Fysiske omgivelser grøntområder, vann, bebyggelse, støy +0,03 tilfredsstillende
  • Boligbestand type, byggeår, eierforhold +0,02 tilfredsstillende
  • Nærtilbud butikker, skoler, helsetjenester, kollektivtransport −0,19 klart utilfredsstillende
  • Sosialt samhold befolkningssammensetning, flyttinger +0,02 tilfredsstillende
  • Ordensproblemer og utrygghet kriminalitet og ordensforstyrrelser +0,05 mer enn tilfredsstillende

Kilde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), anslag annethvert år basert på over hundre kjennetegn. Skåren viser hvordan beboerne i gjennomsnitt vurderer bokvaliteten. Negativ verdi = under landsgjennomsnittet.

Grunnforhold og fundamenter

Setninger i grunnen (totalt)
−0,7 mm per år
−1,0 mm kommune
Setninger i øvre jordlag
+0,1 mm per år
torv og leire som synker sammen
Forventede setninger frem mot 2050
2 cm
høyscenario
Boliger med risiko for råte i fundamentpeler
0,0%
zeer laag, 0,0% kommune
Råte i fundamentpeler i 2050
0,0%
høyscenario, tørrere somre
Skjevsetninger i 2050
3,2%
risikoutsatte boliger med fundament direkte på grunnen

Kilde: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): setninger i grunnen basert på satellittmålinger (Bodemdalingskaart), risiko for fundamentskader per nabolag (Deltares/KCAF, andel risikoutsatte boliger med trepeler eller fundament direkte på grunnen). Tallene er gjennomsnitt for nabolaget og sier ikke noe om den enkelte boligen.

Inntekt og arbeid

Medianformue for husholdninger
€ 199.500
Sysselsettingsandel
75%
i alderen 15 til 75 år
Selvstendig næringsdrivende
15%
av de sysselsatte
De 20 % høyeste inntektene
15,7%
andel personer (20 % på landsbasis)