Nabolag De Clomp
Nabolag i distriktet Zeist-West · Zeist kommune · Utrecht
- 327 boliger
- 455 innbyggere
- gj.sn. byggeår 1987
- gj.sn. WOZ-verdi € 285.000
Bo i De Clomp: nabolaget i kommunen Zeist har 327 boliger, 455 innbyggere og 315 husholdninger. Boligene i De Clomp er hovedsakelig av typen leilighet (97%) og rekkehus i midten (2%) og hovedsakelig bygget i perioden 1970-1989 (72%). Gjennomsnittlig WOZ-verdi er € 285.000. Av boligene med registrert energimerke har 39% energimerke A eller B. Det vanligste energimerket er D. Bokvaliteten vurderes som mer enn tilfredsstillende ifølge Leefbaarometer, gjennomsnittlig støynivå er 48 dB (stille) og politiet registrerte 184,6 lovbrudd per 1 000 innbyggere (på landsbasis 45,3). Gjennomsnittlig avstand til en dagligvarebutikk er 100 m, til en barneskole er den 200 m og 10% av husholdningene har barn. For hver bolig i De Clomp finner du verdianslag, energimerke, månedlige boutgifter, informasjon om bomiljøet og gjeldende salgs- og utleieannonser på Huisleon.
Kart
Boliger i De Clomp
- Boliger
- 327 adresser registrert til boligformål (BAG)
- Gjennomsnittlig byggeår
- 1987
- Gjennomsnittlig boareal
- 72 m²
- Boligbestand (CBS)
- 327 2025
Boligtype
Energimerke
Byggeperiode
Beboere
- Innbyggere
- 455 1. januar 2025
- Husholdninger
- 315 i snitt 1,4 personer
- Énpersonshusholdninger
- 71% Nederland: 40%
- Husholdninger med barn
- 10% Nederland: 32%
- Befolkningstetthet
- 3.955 innbyggere per km²
- Areal
- 0,1 km² hvorav 0,0 km² er vann
- Født utenfor Nederland
- 20% Nederland: 16%
- Personer i fattigdom
- 6% Nederland: 3%
- Sosialhjelpsytelser
- 44 per 1 000 innbyggere · Nederland: 22
- Sysselsettingsandel
- 59% Nederland: 72%
- Ansatte med fast stilling
- 56% Nederland: 56%
Aldersfordeling
Opprinnelse
Kilde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Opprinnelse etter CBS' inndeling (fødeland til personen selv eller foreldrene); utdanningsnivå for personer mellom 15 og 75 år; inntekt standardisert etter husholdningens størrelse og sammensetning; CBS publiserer ikke tall for små grupper.
Bolig og verdi
- Gjennomsnittlig WOZ-verdi
- € 285.000 CBS 2024
- Eierboliger
- 0%
- Utleieboliger
- 100% 79% eid av allmennyttige boligselskaper
- Enfamilieboliger
- 3% 97% flerfamilieboliger
- Bygget de siste 10 årene
- 20%
- Ubebodde boliger
- 4%
- Nybygg i løpet av året
- 0 ferdigstilte boliger
WOZ-verdien er gjennomsnittet for alle boliger i området (med verdsettelsesdato 1. januar året før), ikke markedsverdien til en bestemt bolig.
Energi
- Gj.sn. strømforbruk
- 1.750 kWh per bolig per år
- Gj.sn. innmating til strømnettet
- 60 kWh solstrøm per bolig
- Gj.sn. gassforbruk
- 570 m³ per bolig per år
- Boliger med solcellepaneler
- 1%
- Uten naturgass
- 1%
- Hovedsakelig elektrisk oppvarming
- 2%
- Oppvarming (WarmteAtlas)
- 91% sentralvarme, 8% felles varmesentral 2022
- Potensial for geotermisk energi
- Ongunstig Slochteren-formasjonen
Forbruket er gjennomsnittet for alle boliger med tilknytning i området (CBS). Fordelingen av energimerker vises under «Boliger».
Nærtilbud og tilgjengelighet
- Stort supermarked
- 100 m gjennomsnittlig avstand
- Allmennlegekontor
- 100 m gjennomsnittlig avstand
- Barneskole
- 200 m gjennomsnittlig avstand
- Barnehage
- 100 m gjennomsnittlig avstand
- Skoler innen 3 km
- 7
- Urbaniseringsgrad
- Høy urbaniseringsgrad 1.783 adresser per km²
- Biler per husholdning
- 0,5 166 personbiler
- Bedrifter
- 60 hvorav 15 innen handel, overnatting og servering
Avstander langs vei, i gjennomsnitt for alle innbyggerne i området (CBS).
Skoler
2 skoler i nabolaget De Clomp, med elevtall og vurdering fra Inspectie.
- Al Amana Zeist 336 elever
- Basisschool de Griffel 197 elever
Åpne utdanningsdata fra DUO og Inspectie van het Onderwijs. Skolen er knyttet til nabolaget via skolestedets adresse.
Bomiljø: støy, vann, luft, lys og grøntområder
- Gjennomsnittlig støynivå (Lden)
- 48 dB kommunen: 51 dB
- Boliger med veitrafikkstøy over 55 dB
- 0% 20% kommune
- Boliger med togstøy over 55 dB
- 0% 1% kommune
- Boliger med flystøy over 48 dB
- 0% 0% kommune
- Boliger med vindturbinstøy over 40 dB
- 0%
- Veitrafikkstøy over 50 dB om natten
- 0% 7% kommune
Støynivå ved de 327 boligene
Oversvømmelse
- Boliger som kan rammes av oversvømmelse
- 75% 15% kommune
- Hvorav med vanndybde over 0,5 m
- 0%
- Hvorav med vanndybde over 2 m
- 0%
- Maksimal vanndybde
- 0,4 m gjennomsnittlig 0,3 m der oversvømmelse kan forekomme
Luft, lys og grøntområder
- NO₂
- 12,1 µg/m³ 100% over WHOs anbefaling (10)
- PM2,5
- 8,8 µg/m³ 100% over WHOs anbefaling (5)
- PM10
- 15,0 µg/m³ 18% over WHOs anbefaling (15)
- Lys om natten
- Dempet kommunen: dempet
- Grøntareal innen 500 m
- 58% kommunen: 65%
Støy: støykart fra RIVM (vei og tog 2020, flytrafikk 2022, vindturbiner 2024), årsgjennomsnitt for Lden med 10 m oppløsning, hentet ut for hver adresse. Oversvømmelse: LIWO (Rijkswaterstaat), kart over maksimal vanndybde; dybden sier ingenting om sannsynligheten. Luft: årlige gjennomsnittskonsentrasjoner fra RIVM med 25 m oppløsning. Lys: RIVMs kart over lysutslipp fra 2023. Grøntområder: RIVMs grøntkart fra 2022, andel grøntareal innen 500 m. Slå på støylaget i kartet ovenfor.
Klima og sikkerhet
- Følt temperatur på en varm dag
- 44 °C ekstremt varmestress
- Boliger med ekstremt varmestress (41 °C eller mer)
- 91% 72% kommune
- Varmeøyeffekt
- 0,8–1,0 °C i gjennomsnitt varmere enn områdene utenfor tettbebyggelsen
- Boliger med et kjølig sted innen 300 m
- 100% 90% kommune
- Boliger med middels eller høy sannsynlighet for oversvømmelse
- 12% 40% kommune
- Etasje over vannstanden ved den kraftigste oversvømmelsen
- 78%
- Boliger med økt risiko for grunnvannsproblemer i 2050
- 18% 95% kommune
- Boliger med en flomvei for regnvann langs huset
- 1% 4% kommune
- Boliger i magnetfeltsonen til en høyspentledning
- 0% 0% kommune
- Boliger innen 1 km fra en vindturbin
- 0% 0% kommune
Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): følt temperatur og varmeøyeffekt 2022, kjølige steder, stedsspesifikk sannsynlighet for oversvømmelse (minst 20 cm vann), etasjer over vannstanden, risiko for grunnvannsproblemer i 2050 (høyt scenario), flomveier ved 70 mm nedbør per time; data hentet ut for hver bolig. Høyspent: RIVM Netkaart med beregnede avstander. Vindturbiner: RIVM. Slå på varmelaget i kartet ovenfor.
Trygghet
- Lovbrudd per 1 000 innbyggere
- 185 sep 2025 – aug 2026
- Registrerte lovbrudd
- 84 +95% sammenlignet med året før
- Boliginnbrudd per 1 000 boliger
- 0,0 0 innbrudd
- Kommune
- 34 per 1 000 innbyggere
- Nederland
- 45 per 1 000 innbyggere
Typer lovbrudd (de siste 12 månedene)
Per år
Kilde: politiet, registrerte lovbrudd per område (åpne data fra CBS/politiet, månedstall). Tall per 1 000 innbyggere er beregnet ut fra innbyggertallet i området. Ikke alle lovbrudd blir anmeldt.
Bokvalitet
Mer enn tilfredsstillende Leefbaarometer 2024
svært utilfredsstillendeutmerket
- Bokvalitet
- Mer enn tilfredsstillende klasse 6 av 9, måling 2024
- Skår
- 4,03 −0,08 sammenlignet med landsgjennomsnittet
- Siden forrige måling
- +0,06 måling 2022: Tilfredsstillende
- Kommune
- Svært god skår 4,19
Fem dimensjoner, avvik fra landsgjennomsnittet
- Fysiske omgivelser grøntområder, vann, bebyggelse, støy +0,03 tilfredsstillende
- Boligbestand type, byggeår, eierforhold −0,02 tilfredsstillende
- Nærtilbud butikker, skoler, helsetjenester, kollektivtransport +0,01 tilfredsstillende
- Sosialt samhold befolkningssammensetning, flyttinger −0,05 svak
- Ordensproblemer og utrygghet kriminalitet og ordensforstyrrelser −0,06 svak
Kilde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), anslag annethvert år basert på over hundre kjennetegn. Skåren viser hvordan beboerne i gjennomsnitt vurderer bokvaliteten. Negativ verdi = under landsgjennomsnittet.
Grunnforhold og fundamenter
- Setninger i grunnen (totalt)
- −0,3 mm per år −0,5 mm kommune
- Setninger i øvre jordlag
- +0,2 mm per år torv og leire som synker sammen
- Forventede setninger frem mot 2050
- 0 cm høyscenario
- Boliger med risiko for råte i fundamentpeler
- 0,0% zeer laag, 0,3% kommune
- Råte i fundamentpeler i 2050
- 0,0% høyscenario, tørrere somre
- Skjevsetninger i 2050
- 1,0% risikoutsatte boliger med fundament direkte på grunnen
Kilde: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): setninger i grunnen basert på satellittmålinger (Bodemdalingskaart), risiko for fundamentskader per nabolag (Deltares/KCAF, andel risikoutsatte boliger med trepeler eller fundament direkte på grunnen). Tallene er gjennomsnitt for nabolaget og sier ikke noe om den enkelte boligen.
Inntekt og arbeid
- Medianformue for husholdninger
- € 9.600
- Sysselsettingsandel
- 59% i alderen 15 til 75 år
- Selvstendig næringsdrivende
- 10% av de sysselsatte
- De 20 % høyeste inntektene
- 8,1% andel personer (20 % på landsbasis)