Nabolag De Comert

Nabolag i distriktet Grubbenvorst · Horst aan de Maas kommune · Limburg

  • 288 boliger
  • 525 innbyggere
  • gj.sn. byggeår 2003
  • gj.sn. WOZ-verdi € 350.000

Bo i De Comert: nabolaget i kommunen Horst aan de Maas har 288 boliger, 525 innbyggere og 210 husholdninger. Boligene i De Comert er hovedsakelig av typen rekkehus i midten (41%) og enebolig (22%), hovedsakelig bygget i perioden fra og med 2010 (47%) og med 73% eierboliger og 27% utleieboliger. Gjennomsnittlig WOZ-verdi er € 350.000. Av boligene med registrert energimerke har 66% energimerke A eller B. Det vanligste energimerket er A. Bokvaliteten vurderes som god ifølge Leefbaarometer, gjennomsnittlig støynivå er 53 dB (moderat) og politiet registrerte 21,0 lovbrudd per 1 000 innbyggere (på landsbasis 45,3). Gjennomsnittlig avstand til en dagligvarebutikk er 600 m, til en barneskole er den 900 m og 40% av husholdningene har barn. For hver bolig i De Comert finner du verdianslag, energimerke, månedlige boutgifter, informasjon om bomiljøet og gjeldende salgs- og utleieannonser på Huisleon.

Kart

Grense i henhold til CBS' distrikts- og nabolagskart fra 2024. Zoom inn for å se enkeltboliger, og klikk på en bolig for detaljer. Åpne i boligkartet

Boliger i De Comert

Boliger
288
adresser registrert til boligformål (BAG)
Gjennomsnittlig byggeår
2003
Gjennomsnittlig boareal
144 m²
Boligbestand (CBS)
193
2025

Boligtype

  • Rekkehus i midten 41% 118
  • Enebolig 22% 62
  • Enderekkehus 21% 60
  • Tomannsbolig 14% 40
  • Leilighet 3% 8

Energimerke

  • A eller bedre 26% 76
  • B 20% 57
  • C 19% 56
  • D 2% 6
  • F 1% 4
  • G 1% 4
  • Uten energimerke 30% 85

Byggeperiode

  • Før 1945 2% 7
  • 1945–1969 2% 5
  • 1970–1989 20% 57
  • 1990–2009 29% 83
  • 2010 og senere 47% 135
  • Ukjent 0% 1

Beboere

Innbyggere
525
1. januar 2025
Husholdninger
210
i snitt 2,4 personer
Énpersonshusholdninger
26%
Nederland: 40%
Husholdninger med barn
40%
Nederland: 32%
Befolkningstetthet
2.313
innbyggere per km²
Areal
0,2 km²
Født utenfor Nederland
14%
Nederland: 16%
Personer i fattigdom
4%
Nederland: 3%
Sosialhjelpsytelser
19
per 1 000 innbyggere · Nederland: 22
Sysselsettingsandel
78%
Nederland: 72%
Ansatte med fast stilling
60%
Nederland: 56%

Aldersfordeling

  • 0–15 år 16% 85
  • 15–25 år 10% 55
  • 25–45 år 25% 130
  • 45–65 år 31% 165
  • 65 år og eldre 17% 90

Opprinnelse

  • Nederland 75% 375
  • Europa (unntatt Nederland) 15% 75
  • Utenfor Europa 10% 50

Kilde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Opprinnelse etter CBS' inndeling (fødeland til personen selv eller foreldrene); utdanningsnivå for personer mellom 15 og 75 år; inntekt standardisert etter husholdningens størrelse og sammensetning; CBS publiserer ikke tall for små grupper.

Bolig og verdi

Gjennomsnittlig WOZ-verdi
€ 350.000
CBS 2024
Eierboliger
73%
Utleieboliger
27%
24% eid av allmennyttige boligselskaper
Enfamilieboliger
96%
4% flerfamilieboliger
Bygget de siste 10 årene
19%
Ubebodde boliger
1%
Nybygg i løpet av året
25
ferdigstilte boliger

WOZ-verdien er gjennomsnittet for alle boliger i området (med verdsettelsesdato 1. januar året før), ikke markedsverdien til en bestemt bolig.

Energi

Gj.sn. strømforbruk
3.490 kWh
per bolig per år
Gj.sn. innmating til strømnettet
1.750 kWh
solstrøm per bolig
Gj.sn. gassforbruk
900 m³
per bolig per år
Boliger med solcellepaneler
60%
Uten naturgass
17%
Hovedsakelig elektrisk oppvarming
22%
Oppvarming (WarmteAtlas)
84% sentralvarme, 16% elektrisk oppvarming
2022
Potensial for geotermisk energi
Ongunstig
Slochteren-formasjonen

Forbruket er gjennomsnittet for alle boliger med tilknytning i området (CBS). Fordelingen av energimerker vises under «Boliger».

Nærtilbud og tilgjengelighet

Stort supermarked
600 m
gjennomsnittlig avstand
Allmennlegekontor
700 m
gjennomsnittlig avstand
Barneskole
900 m
gjennomsnittlig avstand
Barnehage
500 m
gjennomsnittlig avstand
Skoler innen 3 km
3
Urbaniseringsgrad
Lav urbaniseringsgrad
594 adresser per km²
Biler per husholdning
1,1
232 personbiler
Bedrifter
80
hvorav 20 innen handel, overnatting og servering

Avstander langs vei, i gjennomsnitt for alle innbyggerne i området (CBS).

Bomiljø: støy, vann, luft, lys og grøntområder

Gjennomsnittlig støynivå (Lden)
53 dB
kommunen: 50 dB
Boliger med veitrafikkstøy over 55 dB
6%
17% kommune
Boliger med togstøy over 55 dB
0%
2% kommune
Boliger med flystøy over 48 dB
0%
0% kommune
Boliger med vindturbinstøy over 40 dB
0%
0% kommune
Veitrafikkstøy over 50 dB om natten
0%
6% kommune

Støynivå ved de 288 boligene

  • opptil 45 dB: svært stille 1% 2
  • 46–50 dB: stille 31% 88
  • 51–55 dB: moderat støynivå 47% 136
  • 56–60 dB: en del støy 18% 53
  • 61–65 dB: støyende 3% 9

Oversvømmelse

Boliger som kan rammes av oversvømmelse
5%
5% kommune
Hvorav med vanndybde over 0,5 m
3%
Hvorav med vanndybde over 2 m
3%
Maksimal vanndybde
2,2 m
gjennomsnittlig 1,4 m der oversvømmelse kan forekomme

Luft, lys og grøntområder

NO₂
11,4 µg/m³
100% over WHOs anbefaling (10)
PM2,5
8,0 µg/m³
100% over WHOs anbefaling (5)
PM10
13,5 µg/m³
0% over WHOs anbefaling (15)
Lys om natten
Mørkt
kommunen: dempet
Grøntareal innen 500 m
63%
kommunen: 58%

Støy: støykart fra RIVM (vei og tog 2020, flytrafikk 2022, vindturbiner 2024), årsgjennomsnitt for Lden med 10 m oppløsning, hentet ut for hver adresse. Oversvømmelse: LIWO (Rijkswaterstaat), kart over maksimal vanndybde; dybden sier ingenting om sannsynligheten. Luft: årlige gjennomsnittskonsentrasjoner fra RIVM med 25 m oppløsning. Lys: RIVMs kart over lysutslipp fra 2023. Grøntområder: RIVMs grøntkart fra 2022, andel grøntareal innen 500 m. Slå på støylaget i kartet ovenfor.

Klima og sikkerhet

Følt temperatur på en varm dag
46 °C
ekstremt varmestress
Boliger med ekstremt varmestress (41 °C eller mer)
100%
97% kommune
Varmeøyeffekt
0,4–0,6 °C
i gjennomsnitt varmere enn områdene utenfor tettbebyggelsen
Boliger med et kjølig sted innen 300 m
88%
78% kommune
Boliger med middels eller høy sannsynlighet for oversvømmelse
100%
10% kommune
Etasje over vannstanden ved den kraftigste oversvømmelsen
99%
Boliger med økt risiko for grunnvannsproblemer i 2050
96%
83% kommune
Boliger med en flomvei for regnvann langs huset
10%
9% kommune
Boliger i magnetfeltsonen til en høyspentledning
0%
0% kommune
Boliger innen 1 km fra en vindturbin
0%
0% kommune

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): følt temperatur og varmeøyeffekt 2022, kjølige steder, stedsspesifikk sannsynlighet for oversvømmelse (minst 20 cm vann), etasjer over vannstanden, risiko for grunnvannsproblemer i 2050 (høyt scenario), flomveier ved 70 mm nedbør per time; data hentet ut for hver bolig. Høyspent: RIVM Netkaart med beregnede avstander. Vindturbiner: RIVM. Slå på varmelaget i kartet ovenfor.

Trygghet

Lovbrudd per 1 000 innbyggere
21
sep 2025 – aug 2026
Registrerte lovbrudd
11
-8% sammenlignet med året før
Boliginnbrudd per 1 000 boliger
0,0
0 innbrudd
Kommune
32
per 1 000 innbyggere
Nederland
45
per 1 000 innbyggere

Typer lovbrudd (de siste 12 månedene)

  • Autodiefstal 9% 1
  • Fietsdiefstal 9% 1
  • Vernieling 9% 1

Per år

  1. 52021
  2. 152022
  3. 92023
  4. 112024
  5. 122025

Kilde: politiet, registrerte lovbrudd per område (åpne data fra CBS/politiet, månedstall). Tall per 1 000 innbyggere er beregnet ut fra innbyggertallet i området. Ikke alle lovbrudd blir anmeldt.

Bokvalitet

God Leefbaarometer 2024

svært utilfredsstillendeutmerket

Bokvalitet
God
klasse 7 av 9, måling 2024
Skår
4,12
+0,02 sammenlignet med landsgjennomsnittet
Siden forrige måling
−0,01
måling 2022: God
Kommune
God
skår 4,14

Fem dimensjoner, avvik fra landsgjennomsnittet

  • Fysiske omgivelser grøntområder, vann, bebyggelse, støy −0,01 tilfredsstillende
  • Boligbestand type, byggeår, eierforhold +0,05 mer enn tilfredsstillende
  • Nærtilbud butikker, skoler, helsetjenester, kollektivtransport −0,11 utilfredsstillende
  • Sosialt samhold befolkningssammensetning, flyttinger +0,04 mer enn tilfredsstillende
  • Ordensproblemer og utrygghet kriminalitet og ordensforstyrrelser +0,05 mer enn tilfredsstillende

Kilde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), anslag annethvert år basert på over hundre kjennetegn. Skåren viser hvordan beboerne i gjennomsnitt vurderer bokvaliteten. Negativ verdi = under landsgjennomsnittet.

Grunnforhold og fundamenter

Setninger i grunnen (totalt)
−0,6 mm per år
−0,7 mm kommune
Setninger i øvre jordlag
−0,0 mm per år
torv og leire som synker sammen
Forventede setninger frem mot 2050
0 cm
høyscenario
Boliger med risiko for råte i fundamentpeler
0,0%
zeer laag, 0,0% kommune
Råte i fundamentpeler i 2050
0,0%
høyscenario, tørrere somre
Skjevsetninger i 2050
1,0%
risikoutsatte boliger med fundament direkte på grunnen

Kilde: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): setninger i grunnen basert på satellittmålinger (Bodemdalingskaart), risiko for fundamentskader per nabolag (Deltares/KCAF, andel risikoutsatte boliger med trepeler eller fundament direkte på grunnen). Tallene er gjennomsnitt for nabolaget og sier ikke noe om den enkelte boligen.

Inntekt og arbeid

Medianformue for husholdninger
€ 189.500
Sysselsettingsandel
78%
i alderen 15 til 75 år
Selvstendig næringsdrivende
16%
av de sysselsatte
De 20 % høyeste inntektene
20%
andel personer (20 % på landsbasis)