Nabolag Noordeinde

Nabolag i distriktet Aarlanderveen · Alphen aan den Rijn kommune · Zuid-Holland

  • 166 boliger
  • 375 innbyggere
  • gj.sn. byggeår 1960
  • gj.sn. WOZ-verdi € 603.000

Bo i Noordeinde: nabolaget i kommunen Alphen aan den Rijn har 166 boliger, 375 innbyggere og 165 husholdninger. Boligene i Noordeinde er hovedsakelig av typen enebolig (57%) og tomannsbolig (19%), hovedsakelig bygget i perioden før 1945 (36%) og med 83% eierboliger og 17% utleieboliger. Gjennomsnittlig WOZ-verdi er € 603.000. Av boligene med registrert energimerke har 34% energimerke A eller B. Det vanligste energimerket er G. Bokvaliteten vurderes som svært god ifølge Leefbaarometer, gjennomsnittlig støynivå er 53 dB (moderat) og politiet registrerte 24,0 lovbrudd per 1 000 innbyggere (på landsbasis 45,3). Gjennomsnittlig avstand til en dagligvarebutikk er 3,3 km, til en barneskole er den 1,6 km og 33% av husholdningene har barn. For hver bolig i Noordeinde finner du verdianslag, energimerke, månedlige boutgifter, informasjon om bomiljøet og gjeldende salgs- og utleieannonser på Huisleon.

Kart

Grense i henhold til CBS' distrikts- og nabolagskart fra 2024. Zoom inn for å se enkeltboliger, og klikk på en bolig for detaljer. Åpne i boligkartet

Boliger i Noordeinde

Boliger
166
adresser registrert til boligformål (BAG)
Gjennomsnittlig byggeår
1960
Gjennomsnittlig boareal
153 m²
Boligbestand (CBS)
156
2025

Boligtype

  • Enebolig 57% 94
  • Tomannsbolig 19% 31
  • Leilighet 9% 15
  • Enderekkehus 8% 14
  • Rekkehus i midten 7% 12

Energimerke

  • A eller bedre 16% 27
  • B 14% 23
  • C 16% 27
  • D 7% 11
  • E 5% 9
  • F 8% 13
  • G 22% 37
  • Uten energimerke 11% 19

Byggeperiode

  • Før 1945 36% 59
  • 1945–1969 14% 24
  • 1970–1989 15% 25
  • 1990–2009 19% 31
  • 2010 og senere 16% 27

Beboere

Innbyggere
375
1. januar 2025
Husholdninger
165
i snitt 2,4 personer
Énpersonshusholdninger
27%
Nederland: 40%
Husholdninger med barn
33%
Nederland: 32%
Befolkningstetthet
131
innbyggere per km²
Areal
3,2 km²
hvorav 0,2 km² er vann
Født utenfor Nederland
7%
Nederland: 16%
Personer i fattigdom
0%
Nederland: 3%
Sosialhjelpsytelser
0
per 1 000 innbyggere · Nederland: 22
Sysselsettingsandel
80%
Nederland: 72%
Ansatte med fast stilling
47%
Nederland: 56%

Aldersfordeling

  • 0–15 år 13% 50
  • 15–25 år 12% 45
  • 25–45 år 18% 70
  • 45–65 år 35% 135
  • 65 år og eldre 22% 85

Opprinnelse

  • Nederland 87% 340
  • Europa (unntatt Nederland) 6% 25
  • Utenfor Europa 6% 25

Kilde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Opprinnelse etter CBS' inndeling (fødeland til personen selv eller foreldrene); utdanningsnivå for personer mellom 15 og 75 år; inntekt standardisert etter husholdningens størrelse og sammensetning; CBS publiserer ikke tall for små grupper.

Bolig og verdi

Gjennomsnittlig WOZ-verdi
€ 603.000
CBS 2024
Eierboliger
83%
Utleieboliger
17%
8% eid av allmennyttige boligselskaper
Enfamilieboliger
90%
10% flerfamilieboliger
Bygget de siste 10 årene
3%
Ubebodde boliger
3%
Nybygg i løpet av året
1
ferdigstilte boliger

WOZ-verdien er gjennomsnittet for alle boliger i området (med verdsettelsesdato 1. januar året før), ikke markedsverdien til en bestemt bolig.

Energi

Gj.sn. strømforbruk
3.600 kWh
per bolig per år
Gj.sn. innmating til strømnettet
1.550 kWh
solstrøm per bolig
Gj.sn. gassforbruk
1.040 m³
per bolig per år
Boliger med solcellepaneler
46%
Uten naturgass
6%
Hovedsakelig elektrisk oppvarming
13%
Oppvarming (WarmteAtlas)
88% sentralvarme, 6% elektrisk oppvarming
2022
Potensial for geotermisk energi
Ongunstig
Slochteren-formasjonen

Forbruket er gjennomsnittet for alle boliger med tilknytning i området (CBS). Fordelingen av energimerker vises under «Boliger».

Nærtilbud og tilgjengelighet

Stort supermarked
3,3 km
gjennomsnittlig avstand
Allmennlegekontor
1,3 km
gjennomsnittlig avstand
Barneskole
1,6 km
gjennomsnittlig avstand
Barnehage
1,6 km
gjennomsnittlig avstand
Skoler innen 3 km
0
Urbaniseringsgrad
Ikke urbant
97 adresser per km²
Biler per husholdning
1,3
211 personbiler
Bedrifter
85
hvorav 10 innen handel, overnatting og servering

Avstander langs vei, i gjennomsnitt for alle innbyggerne i området (CBS).

Bomiljø: støy, vann, luft, lys og grøntområder

Gjennomsnittlig støynivå (Lden)
53 dB
kommunen: 53 dB
Boliger med veitrafikkstøy over 55 dB
15%
24% kommune
Boliger med togstøy over 55 dB
0%
1% kommune
Boliger med flystøy over 48 dB
0%
0% kommune
Boliger med vindturbinstøy over 40 dB
0%
1% kommune
Veitrafikkstøy over 50 dB om natten
11%
8% kommune

Støynivå ved de 166 boligene

  • 46–50 dB: stille 24% 40
  • 51–55 dB: moderat støynivå 57% 95
  • 56–60 dB: en del støy 8% 13
  • 61–65 dB: støyende 6% 10
  • 66–70 dB: svært støyende 5% 8

Oversvømmelse

Boliger som kan rammes av oversvømmelse
94%
89% kommune
Hvorav med vanndybde over 0,5 m
78%
Hvorav med vanndybde over 2 m
3%
Maksimal vanndybde
4,0 m
gjennomsnittlig 0,9 m der oversvømmelse kan forekomme

Luft, lys og grøntområder

NO₂
12,9 µg/m³
100% over WHOs anbefaling (10)
PM2,5
8,1 µg/m³
100% over WHOs anbefaling (5)
PM10
14,4 µg/m³
0% over WHOs anbefaling (15)
Lys om natten
Mørkt
kommunen: opplyst
Grøntareal innen 500 m
84%
kommunen: 54%

Støy: støykart fra RIVM (vei og tog 2020, flytrafikk 2022, vindturbiner 2024), årsgjennomsnitt for Lden med 10 m oppløsning, hentet ut for hver adresse. Oversvømmelse: LIWO (Rijkswaterstaat), kart over maksimal vanndybde; dybden sier ingenting om sannsynligheten. Luft: årlige gjennomsnittskonsentrasjoner fra RIVM med 25 m oppløsning. Lys: RIVMs kart over lysutslipp fra 2023. Grøntområder: RIVMs grøntkart fra 2022, andel grøntareal innen 500 m. Slå på støylaget i kartet ovenfor.

Klima og sikkerhet

Følt temperatur på en varm dag
44 °C
ekstremt varmestress
Boliger med ekstremt varmestress (41 °C eller mer)
87%
94% kommune
Varmeøyeffekt
0–0,2 °C
i gjennomsnitt varmere enn områdene utenfor tettbebyggelsen
Boliger med et kjølig sted innen 300 m
55%
78% kommune
Boliger med middels eller høy sannsynlighet for oversvømmelse
0%
4% kommune
Etasje over vannstanden ved den kraftigste oversvømmelsen
53%
Boliger med økt risiko for grunnvannsproblemer i 2050
34%
43% kommune
Boliger med en flomvei for regnvann langs huset
37%
10% kommune
Boliger i magnetfeltsonen til en høyspentledning
0%
0% kommune
Boliger innen 1 km fra en vindturbin
0%
4% kommune

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): følt temperatur og varmeøyeffekt 2022, kjølige steder, stedsspesifikk sannsynlighet for oversvømmelse (minst 20 cm vann), etasjer over vannstanden, risiko for grunnvannsproblemer i 2050 (høyt scenario), flomveier ved 70 mm nedbør per time; data hentet ut for hver bolig. Høyspent: RIVM Netkaart med beregnede avstander. Vindturbiner: RIVM. Slå på varmelaget i kartet ovenfor.

Trygghet

Lovbrudd per 1 000 innbyggere
24
sep 2025 – aug 2026
Registrerte lovbrudd
9
-31% sammenlignet med året før
Boliginnbrudd per 1 000 boliger
0,0
0 innbrudd
Kommune
33
per 1 000 innbyggere
Nederland
45
per 1 000 innbyggere

Typer lovbrudd (de siste 12 månedene)

  • Inbraak schuur/garage 11% 1
  • Bedreiging 11% 1
  • Vernieling 11% 1

Per år

  1. 52021
  2. 82022
  3. 82023
  4. 82024
  5. 102025

Kilde: politiet, registrerte lovbrudd per område (åpne data fra CBS/politiet, månedstall). Tall per 1 000 innbyggere er beregnet ut fra innbyggertallet i området. Ikke alle lovbrudd blir anmeldt.

Bokvalitet

Svært god Leefbaarometer 2024

svært utilfredsstillendeutmerket

Bokvalitet
Svært god
klasse 8 av 9, måling 2024
Skår
4,24
+0,14 sammenlignet med landsgjennomsnittet
Siden forrige måling
−0,02
måling 2022: Svært god
Kommune
Mer enn tilfredsstillende
skår 4,08

Fem dimensjoner, avvik fra landsgjennomsnittet

  • Fysiske omgivelser grøntområder, vann, bebyggelse, støy +0,02 tilfredsstillende
  • Boligbestand type, byggeår, eierforhold +0,07 mer enn tilfredsstillende
  • Nærtilbud butikker, skoler, helsetjenester, kollektivtransport −0,14 utilfredsstillende
  • Sosialt samhold befolkningssammensetning, flyttinger +0,08 god
  • Ordensproblemer og utrygghet kriminalitet og ordensforstyrrelser +0,10 god

Kilde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), anslag annethvert år basert på over hundre kjennetegn. Skåren viser hvordan beboerne i gjennomsnitt vurderer bokvaliteten. Negativ verdi = under landsgjennomsnittet.

Grunnforhold og fundamenter

Forventede setninger frem mot 2050
18 cm
høyscenario
Boliger med risiko for råte i fundamentpeler
1,8%
laag, 0,7% kommune
Råte i fundamentpeler i 2050
2,5%
høyscenario, tørrere somre
Skjevsetninger i 2050
6,0%
risikoutsatte boliger med fundament direkte på grunnen

Kilde: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): setninger i grunnen basert på satellittmålinger (Bodemdalingskaart), risiko for fundamentskader per nabolag (Deltares/KCAF, andel risikoutsatte boliger med trepeler eller fundament direkte på grunnen). Tallene er gjennomsnitt for nabolaget og sier ikke noe om den enkelte boligen.

Inntekt og arbeid

Medianformue for husholdninger
€ 572.900
Sysselsettingsandel
80%
i alderen 15 til 75 år
Selvstendig næringsdrivende
34%
av de sysselsatte
De 20 % høyeste inntektene
30%
andel personer (20 % på landsbasis)