Kommune Moerdijk

Kommunen · Noord-Brabant

  • 17.188 boliger
  • 38.273 innbyggere
  • gj.sn. byggeår 1973
  • gj.sn. WOZ-verdi € 352.000

Bo i Moerdijk: kommunen i provinsen Noord-Brabant har 17.188 boliger, 38.273 innbyggere og 16.974 husholdninger. Boligene i Moerdijk er hovedsakelig av typen rekkehus i midten (35%) og enebolig (21%), hovedsakelig bygget i perioden 1970-1989 (37%) og med 67% eierboliger og 33% utleieboliger. Gjennomsnittlig WOZ-verdi er € 352.000. Av boligene med registrert energimerke har 43% energimerke A eller B. Det vanligste energimerket er C. Bokvaliteten vurderes som mer enn tilfredsstillende ifølge Leefbaarometer, gjennomsnittlig støynivå er 51 dB (moderat) og politiet registrerte 35,7 lovbrudd per 1 000 innbyggere (på landsbasis 45,3). Gjennomsnittlig avstand til en dagligvarebutikk er 1,5 km, til en barneskole er den 800 m og 34% av husholdningene har barn. For hver bolig i Moerdijk finner du verdianslag, energimerke, månedlige boutgifter, informasjon om bomiljøet og gjeldende salgs- og utleieannonser på Huisleon.

Kart

Grense i henhold til CBS' distrikts- og nabolagskart fra 2024. Zoom inn for å se enkeltboliger, og klikk på en bolig for detaljer. Åpne i boligkartet

Boliger i Moerdijk

Boliger
17.188
adresser registrert til boligformål (BAG)
Gjennomsnittlig byggeår
1973
Gjennomsnittlig boareal
130 m²
Boligbestand (CBS)
16.997
2025

Boligtype

  • Rekkehus i midten 35% 5.955
  • Enebolig 21% 3.625
  • Enderekkehus 19% 3.225
  • Leilighet 14% 2.384
  • Tomannsbolig 12% 1.999

Energimerke

  • A eller bedre 24% 4.112
  • B 17% 2.979
  • C 27% 4.634
  • D 10% 1.696
  • E 4% 769
  • F 6% 1.078
  • G 7% 1.152
  • Uten energimerke 4% 768

Byggeperiode

  • Før 1945 11% 1.862
  • 1945–1969 23% 3.960
  • 1970–1989 37% 6.337
  • 1990–2009 18% 3.011
  • 2010 og senere 11% 1.874
  • Ukjent 1% 144

Beboere

Innbyggere
38.273
1. januar 2025
Husholdninger
16.974
i snitt 2,2 personer
Énpersonshusholdninger
31%
Nederland: 40%
Husholdninger med barn
34%
Nederland: 32%
Befolkningstetthet
239
innbyggere per km²
Areal
184,0 km²
hvorav 24,9 km² er vann
Født utenfor Nederland
9%
Nederland: 16%
Standardisert inntekt
€ 41.900
gjennomsnitt per husholdning per år · Nederland: € 42.080
Personer i fattigdom
2%
Nederland: 3%
Sosialhjelpsytelser
16
per 1 000 innbyggere · Nederland: 22
Sysselsettingsandel
73%
Nederland: 72%
Ansatte med fast stilling
59%
Nederland: 56%

Aldersfordeling

  • 0–15 år 14% 5.374
  • 15–25 år 11% 4.024
  • 25–45 år 23% 8.766
  • 45–65 år 29% 11.123
  • 65 år og eldre 23% 8.986

Opprinnelse

  • Nederland 84% 32.116
  • Europa (unntatt Nederland) 7% 2.822
  • Utenfor Europa 8% 3.153

Utdanningsnivå (15–75 år)

  • Grunnskole og grunnleggende yrkesopplæring: vmbo, mbo 1 28% 8.080
  • Videregående opplæring: havo, vwo, mbo 2–4 47% 13.450
  • Høyere utdanning: hbo, wo 25% 7.030

Kilde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Opprinnelse etter CBS' inndeling (fødeland til personen selv eller foreldrene); utdanningsnivå for personer mellom 15 og 75 år; inntekt standardisert etter husholdningens størrelse og sammensetning; CBS publiserer ikke tall for små grupper.

Bolig og verdi

Gjennomsnittlig WOZ-verdi
€ 352.000
CBS 2024
Eierboliger
67%
Utleieboliger
33%
27% eid av allmennyttige boligselskaper
Enfamilieboliger
86%
14% flerfamilieboliger
Bygget de siste 10 årene
7%
Ubebodde boliger
3%
Nybygg i løpet av året
109
ferdigstilte boliger

WOZ-verdien er gjennomsnittet for alle boliger i området (med verdsettelsesdato 1. januar året før), ikke markedsverdien til en bestemt bolig.

Energi

Gj.sn. strømforbruk
2.880 kWh
per bolig per år
Gj.sn. innmating til strømnettet
1.070 kWh
solstrøm per bolig
Gj.sn. gassforbruk
880 m³
per bolig per år
Boliger med solcellepaneler
45%
Uten naturgass
5%
Hovedsakelig elektrisk oppvarming
11%

Forbruket er gjennomsnittet for alle boliger med tilknytning i området (CBS). Fordelingen av energimerker vises under «Boliger».

Nærtilbud og tilgjengelighet

Stort supermarked
1,5 km
gjennomsnittlig avstand
Allmennlegekontor
1,3 km
gjennomsnittlig avstand
Barneskole
800 m
gjennomsnittlig avstand
Barnehage
900 m
gjennomsnittlig avstand
Skoler innen 3 km
3
Urbaniseringsgrad
Lav urbaniseringsgrad
754 adresser per km²
Biler per husholdning
1,2
19.768 personbiler
Bedrifter
5.230
hvorav 1.050 innen handel, overnatting og servering

Avstander langs vei, i gjennomsnitt for alle innbyggerne i området (CBS).

Skoler

19 skoler i kommunen Moerdijk, med elevtall og vurdering fra Inspectie.

Alle de 19 skolene i Moerdijk

Åpne utdanningsdata fra DUO og Inspectie van het Onderwijs. Skolen er knyttet til nabolaget via skolestedets adresse.

Bomiljø: støy, vann, luft, lys og grøntområder

Gjennomsnittlig støynivå (Lden)
51 dB
Boliger med veitrafikkstøy over 55 dB
16%
Boliger med togstøy over 55 dB
1%
Boliger med flystøy over 48 dB
0%
Boliger med vindturbinstøy over 40 dB
4%
Veitrafikkstøy over 50 dB om natten
6%

Støynivå ved de 17.188 boligene

  • opptil 45 dB: svært stille 11% 1.898
  • 46–50 dB: stille 34% 5.812
  • 51–55 dB: moderat støynivå 37% 6.339
  • 56–60 dB: en del støy 13% 2.173
  • 61–65 dB: støyende 4% 699
  • 66–70 dB: svært støyende 1% 235
  • over 70 dB: ekstremt støynivå 0% 32

Oversvømmelse

Boliger som kan rammes av oversvømmelse
45%
Hvorav med vanndybde over 0,5 m
30%
Hvorav med vanndybde over 2 m
4%
Maksimal vanndybde
2,9 m
gjennomsnittlig 0,8 m der oversvømmelse kan forekomme

Luft, lys og grøntområder

NO₂
12,1 µg/m³
100% over WHOs anbefaling (10)
PM2,5
8,2 µg/m³
100% over WHOs anbefaling (5)
PM10
14,3 µg/m³
0% over WHOs anbefaling (15)
Lys om natten
Dempet
Grøntareal innen 500 m
57%

Støy: støykart fra RIVM (vei og tog 2020, flytrafikk 2022, vindturbiner 2024), årsgjennomsnitt for Lden med 10 m oppløsning, hentet ut for hver adresse. Oversvømmelse: LIWO (Rijkswaterstaat), kart over maksimal vanndybde; dybden sier ingenting om sannsynligheten. Luft: årlige gjennomsnittskonsentrasjoner fra RIVM med 25 m oppløsning. Lys: RIVMs kart over lysutslipp fra 2023. Grøntområder: RIVMs grøntkart fra 2022, andel grøntareal innen 500 m. Slå på støylaget i kartet ovenfor.

Klima og sikkerhet

Følt temperatur på en varm dag
46–48 °C
ekstremt varmestress
Boliger med ekstremt varmestress (41 °C eller mer)
97%
Varmeøyeffekt
0,4–0,6 °C
i gjennomsnitt varmere enn områdene utenfor tettbebyggelsen
Boliger med et kjølig sted innen 300 m
71%
Boliger med middels eller høy sannsynlighet for oversvømmelse
1%
Boliger med økt risiko for grunnvannsproblemer i 2050
25%
Boliger med en flomvei for regnvann langs huset
11%
Boliger i magnetfeltsonen til en høyspentledning
0%
Boliger innen 1 km fra en vindturbin
1%

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): følt temperatur og varmeøyeffekt 2022, kjølige steder, stedsspesifikk sannsynlighet for oversvømmelse (minst 20 cm vann), etasjer over vannstanden, risiko for grunnvannsproblemer i 2050 (høyt scenario), flomveier ved 70 mm nedbør per time; data hentet ut for hver bolig. Høyspent: RIVM Netkaart med beregnede avstander. Vindturbiner: RIVM. Slå på varmelaget i kartet ovenfor.

Trygghet

Lovbrudd per 1 000 innbyggere
36
sep 2025 – aug 2026
Registrerte lovbrudd
1.367
-2% sammenlignet med året før
Boliginnbrudd per 1 000 boliger
2,8
48 innbrudd
Nederland
45
per 1 000 innbyggere

Typer lovbrudd (de siste 12 månedene)

  • Vernieling 9% 126
  • Fietsdiefstal 6% 84
  • Diefstal uit auto 6% 81
  • Mishandeling 4% 61
  • Woninginbraak 4% 48
  • Bedreiging 3% 40
  • Inbraak schuur/garage 3% 39
  • Drugshandel 3% 35

Per år

  1. 1.4022021
  2. 1.5092022
  3. 1.5872023
  4. 1.3912024
  5. 1.3872025

Kilde: politiet, registrerte lovbrudd per område (åpne data fra CBS/politiet, månedstall). Tall per 1 000 innbyggere er beregnet ut fra innbyggertallet i området. Ikke alle lovbrudd blir anmeldt.

Bokvalitet

Mer enn tilfredsstillende Leefbaarometer 2024

svært utilfredsstillendeutmerket

Bokvalitet
Mer enn tilfredsstillende
klasse 6 av 9, måling 2024
Skår
4,06
−0,04 sammenlignet med landsgjennomsnittet
Siden forrige måling
+0,01
måling 2022: Mer enn tilfredsstillende

Fem dimensjoner, avvik fra landsgjennomsnittet

  • Fysiske omgivelser grøntområder, vann, bebyggelse, støy −0,01 tilfredsstillende
  • Boligbestand type, byggeår, eierforhold +0,03 tilfredsstillende
  • Nærtilbud butikker, skoler, helsetjenester, kollektivtransport −0,13 utilfredsstillende
  • Sosialt samhold befolkningssammensetning, flyttinger +0,03 tilfredsstillende
  • Ordensproblemer og utrygghet kriminalitet og ordensforstyrrelser +0,04 mer enn tilfredsstillende

Kilde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), anslag annethvert år basert på over hundre kjennetegn. Skåren viser hvordan beboerne i gjennomsnitt vurderer bokvaliteten. Negativ verdi = under landsgjennomsnittet.

Grunnforhold og fundamenter

Setninger i grunnen (totalt)
−1,3 mm per år
Setninger i øvre jordlag
−0,2 mm per år
torv og leire som synker sammen
Forventede setninger frem mot 2050
2 cm
høyscenario
Boliger med risiko for råte i fundamentpeler
0,7%
zeer laag
Råte i fundamentpeler i 2050
0,7%
høyscenario, tørrere somre
Skjevsetninger i 2050
2,4%
risikoutsatte boliger med fundament direkte på grunnen

Kilde: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): setninger i grunnen basert på satellittmålinger (Bodemdalingskaart), risiko for fundamentskader per nabolag (Deltares/KCAF, andel risikoutsatte boliger med trepeler eller fundament direkte på grunnen). Tallene er gjennomsnitt for nabolaget og sier ikke noe om den enkelte boligen.

Inntekt og arbeid

Gj.sn. inntekt per innbygger
€ 34.900
per år
Gj.sn. inntekt per inntektsmottaker
€ 41.600
per år
Medianformue for husholdninger
€ 182.000
Sysselsettingsandel
73%
i alderen 15 til 75 år
Selvstendig næringsdrivende
16%
av de sysselsatte
De 20 % høyeste inntektene
19,8%
andel personer (20 % på landsbasis)

Distrikter i Moerdijk 11