Distrikt Achthuizen

Distrikt i kommunen Goeree-Overflakkee · Zuid-Holland

  • 526 boliger
  • 1.120 innbyggere
  • gj.sn. byggeår 1963
  • gj.sn. WOZ-verdi € 325.000

Bo i Achthuizen: distrikt i kommunen Goeree-Overflakkee har 526 boliger, 1.120 innbyggere og 525 husholdninger. Boligene i Achthuizen er hovedsakelig av typen enebolig (31%) og rekkehus i midten (26%), hovedsakelig bygget i perioden 1970-1989 (26%) og med 64% eierboliger og 36% utleieboliger. Gjennomsnittlig WOZ-verdi er € 325.000. Av boligene med registrert energimerke har 30% energimerke A eller B. Det vanligste energimerket er C. Bokvaliteten vurderes som tilfredsstillende ifølge Leefbaarometer, gjennomsnittlig støynivå er 46 dB (stille) og politiet registrerte 17,9 lovbrudd per 1 000 innbyggere (på landsbasis 45,3). Gjennomsnittlig avstand til en dagligvarebutikk er 5,1 km, til en barneskole er den 900 m og 28% av husholdningene har barn. For hver bolig i Achthuizen finner du verdianslag, energimerke, månedlige boutgifter, informasjon om bomiljøet og gjeldende salgs- og utleieannonser på Huisleon.

Kart

Grense i henhold til CBS' distrikts- og nabolagskart fra 2024. Zoom inn for å se enkeltboliger, og klikk på en bolig for detaljer. Åpne i boligkartet

Boliger i Achthuizen

Boliger
526
adresser registrert til boligformål (BAG)
Gjennomsnittlig byggeår
1963
Gjennomsnittlig boareal
128 m²
Boligbestand (CBS)
522
2025

Boligtype

  • Enebolig 31% 164
  • Rekkehus i midten 26% 139
  • Tomannsbolig 18% 93
  • Enderekkehus 17% 89
  • Leilighet 8% 41

Energimerke

  • A eller bedre 18% 96
  • B 9% 46
  • C 23% 123
  • D 12% 65
  • E 4% 23
  • F 6% 33
  • G 17% 87
  • Uten energimerke 10% 53

Byggeperiode

  • Før 1945 25% 133
  • 1945–1969 22% 114
  • 1970–1989 26% 135
  • 1990–2009 16% 86
  • 2010 og senere 11% 57
  • Ukjent 0% 1

Beboere

Innbyggere
1.120
1. januar 2025
Husholdninger
525
i snitt 2,1 personer
Énpersonshusholdninger
36%
Nederland: 40%
Husholdninger med barn
28%
Nederland: 32%
Befolkningstetthet
104
innbyggere per km²
Areal
10,6 km²
hvorav 0,0 km² er vann
Født utenfor Nederland
6%
Nederland: 16%
Personer i fattigdom
1%
Nederland: 3%
Sosialhjelpsytelser
18
per 1 000 innbyggere · Nederland: 22
Sysselsettingsandel
74%
Nederland: 72%
Ansatte med fast stilling
61%
Nederland: 56%

Aldersfordeling

  • 0–15 år 11% 120
  • 15–25 år 11% 120
  • 25–45 år 21% 230
  • 45–65 år 34% 380
  • 65 år og eldre 23% 260

Opprinnelse

  • Nederland 89% 970
  • Europa (unntatt Nederland) 5% 60
  • Utenfor Europa 6% 65

Kilde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Opprinnelse etter CBS' inndeling (fødeland til personen selv eller foreldrene); utdanningsnivå for personer mellom 15 og 75 år; inntekt standardisert etter husholdningens størrelse og sammensetning; CBS publiserer ikke tall for små grupper.

Bolig og verdi

Gjennomsnittlig WOZ-verdi
€ 325.000
CBS 2024
Eierboliger
64%
Utleieboliger
36%
31% eid av allmennyttige boligselskaper
Enfamilieboliger
92%
8% flerfamilieboliger
Bygget de siste 10 årene
5%
Ubebodde boliger
4%
Nybygg i løpet av året
10
ferdigstilte boliger

WOZ-verdien er gjennomsnittet for alle boliger i området (med verdsettelsesdato 1. januar året før), ikke markedsverdien til en bestemt bolig.

Energi

Gj.sn. strømforbruk
2.870 kWh
per bolig per år
Gj.sn. innmating til strømnettet
1.290 kWh
solstrøm per bolig
Gj.sn. gassforbruk
920 m³
per bolig per år
Boliger med solcellepaneler
47%
Uten naturgass
5%
Hovedsakelig elektrisk oppvarming
9%

Forbruket er gjennomsnittet for alle boliger med tilknytning i området (CBS). Fordelingen av energimerker vises under «Boliger».

Nærtilbud og tilgjengelighet

Stort supermarked
5,1 km
gjennomsnittlig avstand
Allmennlegekontor
4,0 km
gjennomsnittlig avstand
Barneskole
900 m
gjennomsnittlig avstand
Barnehage
900 m
gjennomsnittlig avstand
Skoler innen 3 km
1
Urbaniseringsgrad
Ikke urbant
109 adresser per km²
Biler per husholdning
1,2
622 personbiler
Bedrifter
155
hvorav 20 innen handel, overnatting og servering

Avstander langs vei, i gjennomsnitt for alle innbyggerne i området (CBS).

Skoler

1 skole i distrikt Achthuizen, med elevtall og vurdering fra Inspectie.

Alle skoler i Goeree-Overflakkee kommune

Åpne utdanningsdata fra DUO og Inspectie van het Onderwijs. Skolen er knyttet til nabolaget via skolestedets adresse.

Bomiljø: støy, vann, luft, lys og grøntområder

Gjennomsnittlig støynivå (Lden)
46 dB
kommunen: 48 dB
Boliger med veitrafikkstøy over 55 dB
3%
6% kommune
Boliger med togstøy over 55 dB
0%
Boliger med flystøy over 48 dB
0%
0% kommune
Boliger med vindturbinstøy over 40 dB
2%
1% kommune
Veitrafikkstøy over 50 dB om natten
0%
1% kommune

Støynivå ved de 526 boligene

  • opptil 45 dB: svært stille 49% 256
  • 46–50 dB: stille 38% 201
  • 51–55 dB: moderat støynivå 11% 57
  • 56–60 dB: en del støy 2% 11
  • 61–65 dB: støyende 0% 1

Oversvømmelse

Boliger som kan rammes av oversvømmelse
40%
45% kommune
Hvorav med vanndybde over 0,5 m
35%
Hvorav med vanndybde over 2 m
0%
Maksimal vanndybde
1,7 m
gjennomsnittlig 1,2 m der oversvømmelse kan forekomme

Luft, lys og grøntområder

NO₂
10,6 µg/m³
86% over WHOs anbefaling (10)
PM2,5
7,6 µg/m³
100% over WHOs anbefaling (5)
PM10
13,8 µg/m³
0% over WHOs anbefaling (15)
Lys om natten
Mørkt
kommunen: dempet
Grøntareal innen 500 m
84%
kommunen: 65%

Støy: støykart fra RIVM (vei og tog 2020, flytrafikk 2022, vindturbiner 2024), årsgjennomsnitt for Lden med 10 m oppløsning, hentet ut for hver adresse. Oversvømmelse: LIWO (Rijkswaterstaat), kart over maksimal vanndybde; dybden sier ingenting om sannsynligheten. Luft: årlige gjennomsnittskonsentrasjoner fra RIVM med 25 m oppløsning. Lys: RIVMs kart over lysutslipp fra 2023. Grøntområder: RIVMs grøntkart fra 2022, andel grøntareal innen 500 m. Slå på støylaget i kartet ovenfor.

Klima og sikkerhet

Følt temperatur på en varm dag
46–48 °C
ekstremt varmestress
Boliger med ekstremt varmestress (41 °C eller mer)
99%
97% kommune
Varmeøyeffekt
0–0,2 °C
i gjennomsnitt varmere enn områdene utenfor tettbebyggelsen
Boliger med et kjølig sted innen 300 m
18%
67% kommune
Boliger med middels eller høy sannsynlighet for oversvømmelse
0%
0% kommune
Boliger med økt risiko for grunnvannsproblemer i 2050
0%
24% kommune
Boliger med en flomvei for regnvann langs huset
10%
11% kommune
Boliger i magnetfeltsonen til en høyspentledning
0%
0% kommune
Boliger innen 1 km fra en vindturbin
2%
2% kommune

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): følt temperatur og varmeøyeffekt 2022, kjølige steder, stedsspesifikk sannsynlighet for oversvømmelse (minst 20 cm vann), etasjer over vannstanden, risiko for grunnvannsproblemer i 2050 (høyt scenario), flomveier ved 70 mm nedbør per time; data hentet ut for hver bolig. Høyspent: RIVM Netkaart med beregnede avstander. Vindturbiner: RIVM. Slå på varmelaget i kartet ovenfor.

Trygghet

Lovbrudd per 1 000 innbyggere
18
sep 2025 – aug 2026
Registrerte lovbrudd
20
-5% sammenlignet med året før
Boliginnbrudd per 1 000 boliger
0,0
0 innbrudd
Kommune
21
per 1 000 innbyggere
Nederland
45
per 1 000 innbyggere

Typer lovbrudd (de siste 12 månedene)

  • Mishandeling 15% 3
  • Vernieling 10% 2
  • Bedreiging 5% 1

Per år

  1. 302021
  2. 232022
  3. 342023
  4. 222024
  5. 192025

Kilde: politiet, registrerte lovbrudd per område (åpne data fra CBS/politiet, månedstall). Tall per 1 000 innbyggere er beregnet ut fra innbyggertallet i området. Ikke alle lovbrudd blir anmeldt.

Bokvalitet

Tilfredsstillende Leefbaarometer 2024

svært utilfredsstillendeutmerket

Bokvalitet
Tilfredsstillende
klasse 5 av 9, måling 2024
Skår
3,96
−0,14 sammenlignet med landsgjennomsnittet
Siden forrige måling
−0,04
måling 2022: Mer enn tilfredsstillende
Kommune
Mer enn tilfredsstillende
skår 4,08

Fem dimensjoner, avvik fra landsgjennomsnittet

  • Fysiske omgivelser grøntområder, vann, bebyggelse, støy +0,01 tilfredsstillende
  • Boligbestand type, byggeår, eierforhold +0,04 tilfredsstillende
  • Nærtilbud butikker, skoler, helsetjenester, kollektivtransport −0,25 svært utilfredsstillende
  • Sosialt samhold befolkningssammensetning, flyttinger +0,03 tilfredsstillende
  • Ordensproblemer og utrygghet kriminalitet og ordensforstyrrelser +0,03 tilfredsstillende

Kilde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), anslag annethvert år basert på over hundre kjennetegn. Skåren viser hvordan beboerne i gjennomsnitt vurderer bokvaliteten. Negativ verdi = under landsgjennomsnittet.

Inntekt og arbeid

Medianformue for husholdninger
€ 138.900
Sysselsettingsandel
74%
i alderen 15 til 75 år
Selvstendig næringsdrivende
19%
av de sysselsatte
De 20 % høyeste inntektene
23,3%
andel personer (20 % på landsbasis)

Nabolag i Achthuizen 2