Distrikt Groot-Ammers
Distrikt i kommunen Molenlanden · Zuid-Holland
- 1.789 boliger
- 4.445 innbyggere
- gj.sn. byggeår 1975
- gj.sn. WOZ-verdi € 407.000
Bo i Groot-Ammers: distrikt i kommunen Molenlanden har 1.789 boliger, 4.445 innbyggere og 1.760 husholdninger. Boligene i Groot-Ammers er hovedsakelig av typen rekkehus i midten (32%) og enebolig (24%), hovedsakelig bygget i perioden 1970-1989 (34%) og med 69% eierboliger og 31% utleieboliger. Gjennomsnittlig WOZ-verdi er € 407.000. Av boligene med registrert energimerke har 54% energimerke A eller B. Det vanligste energimerket er A. Bokvaliteten vurderes som mer enn tilfredsstillende ifølge Leefbaarometer, gjennomsnittlig støynivå er 49 dB (stille) og politiet registrerte 15,5 lovbrudd per 1 000 innbyggere (på landsbasis 45,3). Gjennomsnittlig avstand til en dagligvarebutikk er 900 m, til en barneskole er den 800 m og 41% av husholdningene har barn. For hver bolig i Groot-Ammers finner du verdianslag, energimerke, månedlige boutgifter, informasjon om bomiljøet og gjeldende salgs- og utleieannonser på Huisleon.
Kart
Boliger i Groot-Ammers
- Boliger
- 1.789 adresser registrert til boligformål (BAG)
- Gjennomsnittlig byggeår
- 1975
- Gjennomsnittlig boareal
- 136 m²
- Boligbestand (CBS)
- 1.772 2025
Boligtype
Energimerke
Byggeperiode
Beboere
- Innbyggere
- 4.445 1. januar 2025
- Husholdninger
- 1.760 i snitt 2,5 personer
- Énpersonshusholdninger
- 29% Nederland: 40%
- Husholdninger med barn
- 41% Nederland: 32%
- Befolkningstetthet
- 304 innbyggere per km²
- Areal
- 15,7 km² hvorav 1,0 km² er vann
- Født utenfor Nederland
- 8% Nederland: 16%
- Personer i fattigdom
- 2% Nederland: 3%
- Sosialhjelpsytelser
- 11 per 1 000 innbyggere · Nederland: 22
- Sysselsettingsandel
- 78% Nederland: 72%
- Ansatte med fast stilling
- 58% Nederland: 56%
Aldersfordeling
Opprinnelse
Utdanningsnivå (15–75 år)
Kilde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Opprinnelse etter CBS' inndeling (fødeland til personen selv eller foreldrene); utdanningsnivå for personer mellom 15 og 75 år; inntekt standardisert etter husholdningens størrelse og sammensetning; CBS publiserer ikke tall for små grupper.
Bolig og verdi
- Gjennomsnittlig WOZ-verdi
- € 407.000 CBS 2024
- Eierboliger
- 69%
- Utleieboliger
- 31% 25% eid av allmennyttige boligselskaper
- Enfamilieboliger
- 84% 16% flerfamilieboliger
- Bygget de siste 10 årene
- 6%
- Ubebodde boliger
- 4%
- Nybygg i løpet av året
- 17 ferdigstilte boliger
WOZ-verdien er gjennomsnittet for alle boliger i området (med verdsettelsesdato 1. januar året før), ikke markedsverdien til en bestemt bolig.
Energi
- Gj.sn. strømforbruk
- 2.780 kWh per bolig per år
- Gj.sn. innmating til strømnettet
- 1.150 kWh solstrøm per bolig
- Gj.sn. gassforbruk
- 890 m³ per bolig per år
- Boliger med solcellepaneler
- 45%
- Uten naturgass
- 3%
- Hovedsakelig elektrisk oppvarming
- 8%
Forbruket er gjennomsnittet for alle boliger med tilknytning i området (CBS). Fordelingen av energimerker vises under «Boliger».
Nærtilbud og tilgjengelighet
- Stort supermarked
- 900 m gjennomsnittlig avstand
- Allmennlegekontor
- 1,0 km gjennomsnittlig avstand
- Barneskole
- 800 m gjennomsnittlig avstand
- Barnehage
- 700 m gjennomsnittlig avstand
- Skoler innen 3 km
- 3
- Urbaniseringsgrad
- Ikke urbant 489 adresser per km²
- Biler per husholdning
- 1,2 2.029 personbiler
- Bedrifter
- 680 hvorav 130 innen handel, overnatting og servering
Avstander langs vei, i gjennomsnitt for alle innbyggerne i området (CBS).
Skoler
3 skoler i distrikt Groot-Ammers, med elevtall og vurdering fra Inspectie.
- Basisschool Eben Haezer 160 elever
- Basisschool Rehoboth 121 elever
- Basisschool De Ammers 96 elever
Alle skoler i Molenlanden kommune
Åpne utdanningsdata fra DUO og Inspectie van het Onderwijs. Skolen er knyttet til nabolaget via skolestedets adresse.
Bomiljø: støy, vann, luft, lys og grøntområder
- Gjennomsnittlig støynivå (Lden)
- 49 dB kommunen: 50 dB
- Boliger med veitrafikkstøy over 55 dB
- 11% 13% kommune
- Boliger med togstøy over 55 dB
- 0% 0% kommune
- Boliger med flystøy over 48 dB
- 0% 0% kommune
- Boliger med vindturbinstøy over 40 dB
- 0% 0% kommune
- Veitrafikkstøy over 50 dB om natten
- 1% 3% kommune
Støynivå ved de 1.789 boligene
Oversvømmelse
- Boliger som kan rammes av oversvømmelse
- 93% 96% kommune
- Hvorav med vanndybde over 0,5 m
- 92%
- Hvorav med vanndybde over 2 m
- 82%
- Maksimal vanndybde
- 4,4 m gjennomsnittlig 3,2 m der oversvømmelse kan forekomme
Luft, lys og grøntområder
- NO₂
- 12,1 µg/m³ 100% over WHOs anbefaling (10)
- PM2,5
- 8,6 µg/m³ 100% over WHOs anbefaling (5)
- PM10
- 14,7 µg/m³ 3% over WHOs anbefaling (15)
- Lys om natten
- Mørkt kommunen: mørkt
- Grøntareal innen 500 m
- 71% kommunen: 74%
Støy: støykart fra RIVM (vei og tog 2020, flytrafikk 2022, vindturbiner 2024), årsgjennomsnitt for Lden med 10 m oppløsning, hentet ut for hver adresse. Oversvømmelse: LIWO (Rijkswaterstaat), kart over maksimal vanndybde; dybden sier ingenting om sannsynligheten. Luft: årlige gjennomsnittskonsentrasjoner fra RIVM med 25 m oppløsning. Lys: RIVMs kart over lysutslipp fra 2023. Grøntområder: RIVMs grøntkart fra 2022, andel grøntareal innen 500 m. Slå på støylaget i kartet ovenfor.
Klima og sikkerhet
- Følt temperatur på en varm dag
- 46–48 °C ekstremt varmestress
- Boliger med ekstremt varmestress (41 °C eller mer)
- 99% 98% kommune
- Varmeøyeffekt
- 0,2–0,4 °C i gjennomsnitt varmere enn områdene utenfor tettbebyggelsen
- Boliger med et kjølig sted innen 300 m
- 74% 68% kommune
- Boliger med middels eller høy sannsynlighet for oversvømmelse
- 100% 93% kommune
- Boliger med økt risiko for grunnvannsproblemer i 2050
- 55% 26% kommune
- Boliger med en flomvei for regnvann langs huset
- 12% 12% kommune
- Boliger i magnetfeltsonen til en høyspentledning
- 0% 3% kommune
- Boliger innen 1 km fra en vindturbin
- 17% 22% kommune
Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): følt temperatur og varmeøyeffekt 2022, kjølige steder, stedsspesifikk sannsynlighet for oversvømmelse (minst 20 cm vann), etasjer over vannstanden, risiko for grunnvannsproblemer i 2050 (høyt scenario), flomveier ved 70 mm nedbør per time; data hentet ut for hver bolig. Høyspent: RIVM Netkaart med beregnede avstander. Vindturbiner: RIVM. Slå på varmelaget i kartet ovenfor.
Trygghet
- Lovbrudd per 1 000 innbyggere
- 16 sep 2025 – aug 2026
- Registrerte lovbrudd
- 69 -39% sammenlignet med året før
- Boliginnbrudd per 1 000 boliger
- 2,2 4 innbrudd
- Kommune
- 16 per 1 000 innbyggere
- Nederland
- 45 per 1 000 innbyggere
Typer lovbrudd (de siste 12 månedene)
Per år
Kilde: politiet, registrerte lovbrudd per område (åpne data fra CBS/politiet, månedstall). Tall per 1 000 innbyggere er beregnet ut fra innbyggertallet i området. Ikke alle lovbrudd blir anmeldt.
Bokvalitet
Mer enn tilfredsstillende Leefbaarometer 2024
svært utilfredsstillendeutmerket
- Bokvalitet
- Mer enn tilfredsstillende klasse 6 av 9, måling 2024
- Skår
- 4,09 −0,01 sammenlignet med landsgjennomsnittet
- Siden forrige måling
- +0,00 måling 2022: Mer enn tilfredsstillende
- Kommune
- God skår 4,12
Fem dimensjoner, avvik fra landsgjennomsnittet
- Fysiske omgivelser grøntområder, vann, bebyggelse, støy +0,00 tilfredsstillende
- Boligbestand type, byggeår, eierforhold +0,04 tilfredsstillende
- Nærtilbud butikker, skoler, helsetjenester, kollektivtransport −0,14 utilfredsstillende
- Sosialt samhold befolkningssammensetning, flyttinger +0,03 tilfredsstillende
- Ordensproblemer og utrygghet kriminalitet og ordensforstyrrelser +0,06 mer enn tilfredsstillende
Kilde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), anslag annethvert år basert på over hundre kjennetegn. Skåren viser hvordan beboerne i gjennomsnitt vurderer bokvaliteten. Negativ verdi = under landsgjennomsnittet.
Inntekt og arbeid
- Gj.sn. inntekt per innbygger
- € 33.300 per år
- Gj.sn. inntekt per inntektsmottaker
- € 41.900 per år
- Medianformue for husholdninger
- € 252.000
- Sysselsettingsandel
- 78% i alderen 15 til 75 år
- Selvstendig næringsdrivende
- 18% av de sysselsatte
- De 20 % høyeste inntektene
- 21,1% andel personer (20 % på landsbasis)