Osiedle Akkrum

Osiedle w dzielnicy Boarnsterhim · gmina Heerenveen · Fryslân (Friesland)

  • 1.558 nieruchomości
  • 3.275 mieszkańców
  • śr. rok budowy 1967
  • śr. wartość podatkowa WOZ € 289.000

Życie w Akkrum: osiedlu w gminie Heerenveen liczy 1.558 nieruchomości, 3.275 mieszkańców i 1.495 gospodarstw domowych. Nieruchomości w Akkrum: głównie typu dom wolnostojący (24%) i mieszkanie (20%), pochodzące głównie z okresu 1970-1989 (39%) i z nieruchomościami własnościowymi (60%) i wynajmowanymi (40%). Średnia wartość podatkowa WOZ wynosi € 289.000. Spośród nieruchomości z zarejestrowaną klasą energetyczną 37% ma klasę A lub B; najczęściej występująca klasa energetyczna to C. Jakość życia uzyskała ocenę dobra według Leefbaarometer, średni poziom hałasu wynosi 53 dB (umiarkowanie cicho) i policja zarejestrowała 19,5 przestępstw na 1000 mieszkańców (w skali kraju: 45,3). Supermarket znajduje się średnio w odległości 700 m, szkoła podstawowa w odległości 1,1 km i W 32% gospodarstw domowych są dzieci. Dla każdej nieruchomości w Akkrum na Huisleon znajdą Państwo orientacyjny przedział wartości, klasę energetyczną, miesięczne koszty mieszkaniowe, informacje o otoczeniu nieruchomości oraz aktualne oferty sprzedaży i najmu.

Mapa

Granice według mapy dzielnic i osiedli CBS z 2024 r. Proszę przybliżyć mapę, aby zobaczyć poszczególne nieruchomości, i kliknąć nieruchomość, aby wyświetlić szczegóły. Otwórz na mapie nieruchomości

Nieruchomości w Akkrum

Nieruchomości
1.558
adresy nieruchomości o funkcji mieszkalnej (BAG)
Średni rok budowy
1967
Średnia powierzchnia mieszkalna
121 m²
Zasoby mieszkaniowe (CBS)
1.620
2025

Typ nieruchomości

  • Dom wolnostojący 24% 375
  • Mieszkanie 20% 316
  • Dom w zabudowie bliźniaczej 20% 311
  • Dom szeregowy – segment środkowy 20% 304
  • Dom szeregowy – segment skrajny 16% 252

Klasa energetyczna

  • A lub lepsza 23% 357
  • B 14% 218
  • C 23% 359
  • D 8% 130
  • E 10% 157
  • F 7% 113
  • G 13% 201
  • Brak klasy energetycznej 1% 23

Okres budowy

  • Przed 1945 r. 22% 335
  • 1945–1969 17% 270
  • 1970–1989 39% 607
  • 1990–2009 14% 217
  • 2010 r. i później 8% 124
  • Brak danych 0% 5

Mieszkańcy

Liczba mieszkańców
3.275
1 stycznia 2025 r.
Gospodarstwa domowe
1.495
średnio 2,1 os.
Jednoosobowe gospodarstwa domowe
38%
Nederland: 40%
Gospodarstwa domowe z dziećmi
32%
Nederland: 32%
Gęstość zaludnienia
298
mieszkańców na km²
Powierzchnia
11,9 km²
w tym 0,7 km² stanowią wody
Osoby urodzone poza Nederland
6%
Nederland: 16%
Osoby żyjące w ubóstwie
1%
Nederland: 3%
Zasiłki z pomocy społecznej
18
na 1000 mieszkańców · Nederland: 22
Wskaźnik zatrudnienia
72%
Nederland: 72%
Pracownicy z umową na czas nieokreślony
55%
Nederland: 56%

Struktura wiekowa

  • 0–15 lat 14% 450
  • 15–25 lat 11% 370
  • 25–45 lat 18% 600
  • 45–65 lat 27% 895
  • 65 lat i więcej 29% 955

Pochodzenie

  • Nederland 91% 3.015
  • Europa (bez Nederland) 3% 95
  • Spoza Europy 6% 210

Poziom wykształcenia (15–75 lat)

  • Podstawowe, przygotowujące do kształcenia zawodowego vmbo, zawodowe mbo 1 25% 580
  • Średnie ogólnokształcące havo i vwo, zawodowe mbo 2–4 43% 1.010
  • Wyższe zawodowe hbo, uniwersyteckie wo 32% 740

Źródło: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Pochodzenie według klasyfikacji CBS (kraj urodzenia danej osoby lub jej rodziców); poziom wykształcenia osób w wieku od 15 do 75 lat; dochód standaryzowany z uwzględnieniem wielkości i składu gospodarstwa domowego; CBS nie publikuje danych dla małych grup.

Mieszkalnictwo i wartość nieruchomości

Średnia wartość podatkowa WOZ
€ 289.000
CBS 2024
Nieruchomości własnościowe
60%
Nieruchomości na wynajem
40%
29% w zasobach organizacji mieszkalnictwa społecznego
Domy jednorodzinne
80%
20% w budynkach wielorodzinnych
Wybudowane w ostatnich 10 latach
7%
Niezamieszkane nieruchomości
3%
Nowe nieruchomości w danym roku
2
nieruchomości oddane do użytku

Wartość podatkowa WOZ to średnia dla wszystkich nieruchomości na danym obszarze (według stanu na 1 stycznia poprzedniego roku), a nie wartość rynkowa konkretnej nieruchomości.

Energia

Śr. zużycie energii elektrycznej
2.440 kWh
na nieruchomość rocznie
Śr. ilość energii oddanej do sieci
1.170 kWh
energia elektryczna z fotowoltaiki na nieruchomość
Śr. zużycie gazu
870 m³
na nieruchomość rocznie
Nieruchomości z panelami fotowoltaicznymi
45%
Bez gazu ziemnego
9%
Ogrzewanie głównie elektryczne
12%
Ogrzewanie (WarmteAtlas)
82% indywidualne centralne ogrzewanie, 9% ogrzewanie ze wspólnej kotłowni, 8% – ogrzewanie elektryczne
2022
Potencjał geotermalny
>50%kans >5MWth
Formacja Slochteren

Zużycie to średnia dla wszystkich nieruchomości z przyłączem na danym obszarze (CBS); rozkład klas energetycznych znajduje się w sekcji „Nieruchomości”.

Lokalna infrastruktura i dostępność komunikacyjna

Duży supermarket
700 m
śr. odległość
Gabinet lekarza rodzinnego
700 m
śr. odległość
Szkoła podstawowa
1,1 km
śr. odległość
Żłobek
500 m
śr. odległość
Szkoły w promieniu 3 km
2
Stopień urbanizacji
Obszar słabo zurbanizowany
528 adresów na km²
Samochody na gospodarstwo domowe
1,1
1.605 samochodów osobowych
Siedziby i oddziały firm
465
w tym 75 w handlu, gastronomii i hotelarstwie

Odległości mierzone wzdłuż dróg, uśrednione dla wszystkich mieszkańców danego obszaru (CBS).

Szkoły

2 szkoły w osiedlu Akkrum — liczba uczniów i ocena inspekcji oświatowej.

Wszystkie szkoły w gminie Heerenveen

Otwarte dane oświatowe DUO i Inspectie van het Onderwijs; szkołę przypisano do osiedla na podstawie adresu placówki.

Otoczenie nieruchomości: hałas, woda, powietrze, światło i zieleń

Średni poziom hałasu (Lden)
53 dB
gmina: 51 dB
Nieruchomości narażone na hałas drogowy powyżej 55 dB
21%
gmina 18%
Nieruchomości narażone na hałas kolejowy powyżej 55 dB
10%
gmina 4%
Nieruchomości narażone na hałas lotniczy powyżej 48 dB
0%
gmina 0%
Nieruchomości narażone na hałas turbin wiatrowych powyżej 40 dB
0%
gmina 0%
Nocny hałas drogowy powyżej 50 dB
8%
gmina 6%

Poziom hałasu w otoczeniu 1.558 nieruchomości

  • do 45 dB: bardzo cicho 2% 34
  • 46–50 dB: cicho 35% 547
  • 51–55 dB: umiarkowanie 33% 508
  • 56–60 dB: głośno 22% 348
  • 61–65 dB: hałaśliwie 7% 114
  • 66–70 dB: bardzo hałaśliwie 0% 7

Powódź

Nieruchomości zagrożone powodzią
11%
gmina 3%
W tym zagrożone zalaniem na głębokość ponad 0,5 m
0%
W tym zagrożone zalaniem na głębokość ponad 2 m
0%
Maksymalna głębokość wody
0,8 m
średnio 0,2 m na obszarach zalewanych

Powietrze, światło i zieleń

NO₂
6,7 µg/m³
0% powyżej poziomu zalecanego przez WHO (10)
PM2,5
6,4 µg/m³
100% powyżej poziomu zalecanego przez WHO (5)
PM10
12,4 µg/m³
0% powyżej poziomu zalecanego przez WHO (15)
Światło w nocy
Ciemno
gmina: półmrok
Tereny zielone w promieniu 500 m
66%
gmina: 61%

Hałas: mapy hałasu RIVM (ruch drogowy i kolejowy 2020, ruch lotniczy 2022, turbiny wiatrowe 2024), średnioroczny poziom Lden w siatce 10 m, odczytywany dla każdego adresu. Powódź: LIWO (Rijkswaterstaat), mapa maksymalnej głębokości zalania; głębokość nie określa prawdopodobieństwa powodzi. Powietrze: średnioroczne stężenia RIVM w siatce 25 m. Światło: mapa emisji światła RIVM 2023. Zieleń: mapa zieleni RIVM 2022, udział zieleni w promieniu 500 m. Warstwę hałasu można włączyć na mapie powyżej.

Klimat i bezpieczeństwo

Temperatura odczuwalna w upalny dzień
45 °C
ekstremalny stres cieplny
Nieruchomości narażone na ekstremalny stres cieplny (41 °C lub więcej)
100%
gmina 93%
Efekt miejskiej wyspy ciepła
0,2–0,4 °C
średnio cieplej niż na terenach pozamiejskich
Nieruchomości z dostępem do chłodnego miejsca w promieniu 300 m
96%
gmina 95%
Nieruchomości na obszarach o średnim lub wysokim prawdopodobieństwie powodzi
0%
gmina 1%
Kondygnacja niezalewana nawet podczas najpoważniejszej powodzi
95%
Nieruchomości o podwyższonym ryzyku podtopień spowodowanych wodami gruntowymi w 2050 r.
0%
gmina 36%
Nieruchomości, obok których przebiega trasa spływu wód opadowych
5%
gmina 4%
Nieruchomości w strefie pola magnetycznego linii wysokiego napięcia
0%
gmina 0%
Nieruchomości w promieniu 1 km od turbiny wiatrowej
1%
gmina 7%

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): temperatura odczuwalna i miejska wyspa ciepła z 2022 r., chłodne miejsca, lokalne prawdopodobieństwo powodzi (co najmniej 20 cm wody), niezalewane kondygnacje, ryzyko podtopień spowodowanych wodami gruntowymi w 2050 r. (scenariusz wysoki), trasy spływu wody przy opadach 70 mm na godzinę; dane odczytane dla każdej nieruchomości. Linie wysokiego napięcia: RIVM Netkaart z odległościami obliczeniowymi. Turbiny wiatrowe: RIVM. Na powyższej mapie można włączyć warstwę upałów.

Bezpieczeństwo

Przestępstwa na 1000 mieszkańców
20
wrz 2025 – sie 2026
Zarejestrowane przestępstwa
64
-12% względem poprzedniego roku
Włamania do domów lub mieszkań na 1 000 nieruchomości
1,3
2 włamania
Gmina
34
na 1000 mieszkańców
Nederland
45
na 1000 mieszkańców

Rodzaje przestępstw (ostatnie 12 miesięcy)

  • Fietsdiefstal 5% 3
  • Mishandeling 5% 3
  • Woninginbraak 3% 2
  • Openlijk geweld 3% 2
  • Vernieling 3% 2
  • Winkeldiefstal 3% 2
  • Drugshandel 2% 1

Według lat

  1. 622021
  2. 692022
  3. 672023
  4. 732024
  5. 722025

Źródło: policja, zarejestrowane przestępstwa według obszaru (otwarte dane CBS i policji, dane miesięczne). Wskaźnik na 1000 mieszkańców obliczono na podstawie liczby ludności danego obszaru. Nie każde przestępstwo jest zgłaszane.

Jakość życia

Dobra Leefbaarometer 2024

bardzo zładoskonała

Jakość życia
Dobra
klasa 7 z 9, pomiar z 2024 r.
Wynik
4,17
+0,07 względem średniej krajowej
Od poprzedniego pomiaru
−0,01
pomiar z 2022 r.: Dobra
Gmina
Dobra
wynik 4,19

Pięć wymiarów — odchylenie od średniej krajowej

  • Otoczenie fizyczne zieleń, woda, zabudowa, hałas +0,03 zadowalająca
  • Zasoby mieszkaniowe typ, rok budowy, forma własności +0,04 zadowalająca
  • Lokalna infrastruktura sklepy, szkoły, opieka zdrowotna, transport publiczny −0,12 niedostateczna
  • Spójność społeczna struktura ludności, przeprowadzki +0,03 zadowalająca
  • Uciążliwości i brak bezpieczeństwa przestępczość i uciążliwości +0,10 dobra

Źródło: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), szacunek sporządzany co dwa lata na podstawie ponad stu cech. Wynik odzwierciedla średnią ocenę jakości życia wśród mieszkańców. Wartość ujemna = poniżej średniej krajowej.

Grunt i fundamenty

Całkowite osiadanie gruntu
−2,5 mm rocznie
gmina −1,9 mm
Osiadanie gruntu (warstwy przypowierzchniowe)
−0,7 mm rocznie
zagęszczanie się torfu i gliny
Przewidywane osiadanie do 2050 r.
1 cm
scenariusz pesymistyczny
Nieruchomości zagrożone gniciem drewnianych pali fundamentowych
0,8%
laag, gmina 0,5%
Gnicie drewnianych pali fundamentowych w 2050 r.
1,0%
scenariusz pesymistyczny, bardziej suche okresy letnie
Nierównomierne osiadanie w 2050 r.
1,1%
zagrożone nieruchomości na fundamentach bezpośrednich

Źródło: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): osiadanie gruntu na podstawie pomiarów satelitarnych (Bodemdalingskaart), ryzyko uszkodzenia fundamentów według osiedli (Deltares/KCAF, odsetek zagrożonych nieruchomości na drewnianych palach lub fundamentach bezpośrednich). Są to średnie dla osiedla, a nie ocena konkretnej nieruchomości.

Dochody i praca

Średni dochód na mieszkańca
€ 31.800
rocznie
Średni dochód na osobę uzyskującą dochody
€ 37.700
rocznie
Mediana majątku gospodarstw domowych
€ 159.400
Wskaźnik zatrudnienia
72%
w wieku od 15 do 75 lat
Osoby samozatrudnione
20%
wśród osób pracujących
Osoby o najwyższych dochodach (górne 20%)
15,5%
odsetek osób (w skali kraju 20%)