Osiedle Centrum

Osiedle w dzielnicy Stad binnen de Linie-Oost · gmina Den Helder · Noord-Holland

  • 1.093 nieruchomości
  • 1.450 mieszkańców
  • śr. rok budowy 1969
  • śr. wartość podatkowa WOZ € 191.000

Życie w Centrum: osiedlu w gminie Den Helder liczy 1.093 nieruchomości, 1.450 mieszkańców i 885 gospodarstw domowych. Nieruchomości w Centrum: głównie typu mieszkanie (71%) i dom szeregowy – segment środkowy (21%), pochodzące głównie z okresu 1970-1989 (24%) i z nieruchomościami własnościowymi (42%) i wynajmowanymi (58%). Średnia wartość podatkowa WOZ wynosi € 191.000. Spośród nieruchomości z zarejestrowaną klasą energetyczną 45% ma klasę A lub B; najczęściej występująca klasa energetyczna to A. Jakość życia uzyskała ocenę słaba według Leefbaarometer, średni poziom hałasu wynosi 49 dB (cicho) i policja zarejestrowała 202,8 przestępstw na 1000 mieszkańców (w skali kraju: 45,3). Supermarket znajduje się średnio w odległości 300 m, szkoła podstawowa w odległości 600 m i W 16% gospodarstw domowych są dzieci. Dla każdej nieruchomości w Centrum na Huisleon znajdą Państwo orientacyjny przedział wartości, klasę energetyczną, miesięczne koszty mieszkaniowe, informacje o otoczeniu nieruchomości oraz aktualne oferty sprzedaży i najmu.

Mapa

Granice według mapy dzielnic i osiedli CBS z 2024 r. Proszę przybliżyć mapę, aby zobaczyć poszczególne nieruchomości, i kliknąć nieruchomość, aby wyświetlić szczegóły. Otwórz na mapie nieruchomości

Nieruchomości w Centrum

Nieruchomości
1.093
adresy nieruchomości o funkcji mieszkalnej (BAG)
Średni rok budowy
1969
Średnia powierzchnia mieszkalna
81 m²
Zasoby mieszkaniowe (CBS)
980
2025

Typ nieruchomości

  • Mieszkanie 71% 775
  • Dom szeregowy – segment środkowy 21% 227
  • Dom szeregowy – segment skrajny 5% 60
  • Dom wolnostojący 2% 21
  • Dom w zabudowie bliźniaczej 1% 10

Klasa energetyczna

  • A lub lepsza 24% 264
  • B 15% 167
  • C 18% 195
  • D 6% 69
  • E 10% 106
  • F 8% 91
  • G 6% 71
  • Brak klasy energetycznej 12% 130

Okres budowy

  • Przed 1945 r. 23% 249
  • 1945–1969 20% 221
  • 1970–1989 24% 266
  • 1990–2009 14% 154
  • 2010 r. i później 19% 203

Mieszkańcy

Liczba mieszkańców
1.450
1 stycznia 2025 r.
Gospodarstwa domowe
885
średnio 1,6 os.
Jednoosobowe gospodarstwa domowe
61%
Nederland: 40%
Gospodarstwa domowe z dziećmi
16%
Nederland: 32%
Gęstość zaludnienia
7.432
mieszkańców na km²
Powierzchnia
0,2 km²
Osoby urodzone poza Nederland
19%
Nederland: 16%
Osoby żyjące w ubóstwie
5%
Nederland: 3%
Zasiłki z pomocy społecznej
55
na 1000 mieszkańców · Nederland: 22
Wskaźnik zatrudnienia
63%
Nederland: 72%
Pracownicy z umową na czas nieokreślony
55%
Nederland: 56%

Struktura wiekowa

  • 0–15 lat 8% 120
  • 15–25 lat 8% 120
  • 25–45 lat 26% 370
  • 45–65 lat 28% 400
  • 65 lat i więcej 30% 435

Pochodzenie

  • Nederland 69% 980
  • Europa (bez Nederland) 9% 125
  • Spoza Europy 22% 315

Poziom wykształcenia (15–75 lat)

  • Podstawowe, przygotowujące do kształcenia zawodowego vmbo, zawodowe mbo 1 31% 330
  • Średnie ogólnokształcące havo i vwo, zawodowe mbo 2–4 56% 600
  • Wyższe zawodowe hbo, uniwersyteckie wo 13% 140

Źródło: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Pochodzenie według klasyfikacji CBS (kraj urodzenia danej osoby lub jej rodziców); poziom wykształcenia osób w wieku od 15 do 75 lat; dochód standaryzowany z uwzględnieniem wielkości i składu gospodarstwa domowego; CBS nie publikuje danych dla małych grup.

Mieszkalnictwo i wartość nieruchomości

Średnia wartość podatkowa WOZ
€ 191.000
CBS 2024
Nieruchomości własnościowe
42%
Nieruchomości na wynajem
58%
35% w zasobach organizacji mieszkalnictwa społecznego
Domy jednorodzinne
29%
71% w budynkach wielorodzinnych
Wybudowane w ostatnich 10 latach
9%
Niezamieszkane nieruchomości
9%
Nowe nieruchomości w danym roku
0
nieruchomości oddane do użytku

Wartość podatkowa WOZ to średnia dla wszystkich nieruchomości na danym obszarze (według stanu na 1 stycznia poprzedniego roku), a nie wartość rynkowa konkretnej nieruchomości.

Energia

Śr. zużycie energii elektrycznej
1.820 kWh
na nieruchomość rocznie
Śr. ilość energii oddanej do sieci
140 kWh
energia elektryczna z fotowoltaiki na nieruchomość
Śr. zużycie gazu
700 m³
na nieruchomość rocznie
Nieruchomości z panelami fotowoltaicznymi
12%
Bez gazu ziemnego
3%
Ogrzewanie głównie elektryczne
3%
Ogrzewanie (WarmteAtlas)
88% indywidualne centralne ogrzewanie, 4% ogrzewanie ze wspólnej kotłowni, 2% – ogrzewanie elektryczne
2022
Potencjał geotermalny
Ongunstig
Formacja Slochteren

Zużycie to średnia dla wszystkich nieruchomości z przyłączem na danym obszarze (CBS); rozkład klas energetycznych znajduje się w sekcji „Nieruchomości”.

Lokalna infrastruktura i dostępność komunikacyjna

Duży supermarket
300 m
śr. odległość
Gabinet lekarza rodzinnego
400 m
śr. odległość
Szkoła podstawowa
600 m
śr. odległość
Żłobek
700 m
śr. odległość
Szkoły w promieniu 3 km
9
Stopień urbanizacji
Obszar bardzo silnie zurbanizowany
2.837 adresów na km²
Samochody na gospodarstwo domowe
0,6
522 samochodów osobowych
Siedziby i oddziały firm
280
w tym 115 w handlu, gastronomii i hotelarstwie

Odległości mierzone wzdłuż dróg, uśrednione dla wszystkich mieszkańców danego obszaru (CBS).

Szkoły

1 szkoła w osiedlu Centrum — liczba uczniów i ocena inspekcji oświatowej.

  • IKC Haven48 Szkoła podstawowa · Zintegrowane centrum edukacji i opieki nad dziećmi Liczba uczniów: 138

Wszystkie szkoły w gminie Den Helder

Otwarte dane oświatowe DUO i Inspectie van het Onderwijs; szkołę przypisano do osiedla na podstawie adresu placówki.

Otoczenie nieruchomości: hałas, woda, powietrze, światło i zieleń

Średni poziom hałasu (Lden)
49 dB
gmina: 50 dB
Nieruchomości narażone na hałas drogowy powyżej 55 dB
15%
gmina 12%
Nieruchomości narażone na hałas kolejowy powyżej 55 dB
0%
gmina 1%
Nieruchomości narażone na hałas lotniczy powyżej 48 dB
0%
gmina 0%
Nieruchomości narażone na hałas turbin wiatrowych powyżej 40 dB
0%
gmina 1%
Nocny hałas drogowy powyżej 50 dB
2%
gmina 3%

Poziom hałasu w otoczeniu 1.093 nieruchomości

  • do 45 dB: bardzo cicho 28% 305
  • 46–50 dB: cicho 41% 449
  • 51–55 dB: umiarkowanie 19% 203
  • 56–60 dB: głośno 11% 123
  • 61–65 dB: hałaśliwie 1% 13

Powódź

Nieruchomości zagrożone powodzią
100%
gmina 93%
W tym zagrożone zalaniem na głębokość ponad 0,5 m
92%
W tym zagrożone zalaniem na głębokość ponad 2 m
19%
Maksymalna głębokość wody
2,1 m
średnio 1,5 m na obszarach zalewanych

Powietrze, światło i zieleń

NO₂
8,4 µg/m³
6% powyżej poziomu zalecanego przez WHO (10)
PM2,5
6,8 µg/m³
100% powyżej poziomu zalecanego przez WHO (5)
PM10
14,5 µg/m³
6% powyżej poziomu zalecanego przez WHO (15)
Światło w nocy
Jasno
gmina: półmrok
Tereny zielone w promieniu 500 m
21%
gmina: 47%

Hałas: mapy hałasu RIVM (ruch drogowy i kolejowy 2020, ruch lotniczy 2022, turbiny wiatrowe 2024), średnioroczny poziom Lden w siatce 10 m, odczytywany dla każdego adresu. Powódź: LIWO (Rijkswaterstaat), mapa maksymalnej głębokości zalania; głębokość nie określa prawdopodobieństwa powodzi. Powietrze: średnioroczne stężenia RIVM w siatce 25 m. Światło: mapa emisji światła RIVM 2023. Zieleń: mapa zieleni RIVM 2022, udział zieleni w promieniu 500 m. Warstwę hałasu można włączyć na mapie powyżej.

Klimat i bezpieczeństwo

Temperatura odczuwalna w upalny dzień
47 °C
ekstremalny stres cieplny
Nieruchomości narażone na ekstremalny stres cieplny (41 °C lub więcej)
89%
gmina 97%
Efekt miejskiej wyspy ciepła
1,0–1,2 °C
średnio cieplej niż na terenach pozamiejskich
Nieruchomości z dostępem do chłodnego miejsca w promieniu 300 m
95%
gmina 92%
Nieruchomości na obszarach o średnim lub wysokim prawdopodobieństwie powodzi
0%
gmina 0%
Kondygnacja niezalewana nawet podczas najpoważniejszej powodzi
87%
Nieruchomości o podwyższonym ryzyku podtopień spowodowanych wodami gruntowymi w 2050 r.
63%
gmina 27%
Nieruchomości, obok których przebiega trasa spływu wód opadowych
28%
gmina 7%
Nieruchomości w strefie pola magnetycznego linii wysokiego napięcia
0%
gmina 0%
Nieruchomości w promieniu 1 km od turbiny wiatrowej
0%
gmina 28%

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): temperatura odczuwalna i miejska wyspa ciepła z 2022 r., chłodne miejsca, lokalne prawdopodobieństwo powodzi (co najmniej 20 cm wody), niezalewane kondygnacje, ryzyko podtopień spowodowanych wodami gruntowymi w 2050 r. (scenariusz wysoki), trasy spływu wody przy opadach 70 mm na godzinę; dane odczytane dla każdej nieruchomości. Linie wysokiego napięcia: RIVM Netkaart z odległościami obliczeniowymi. Turbiny wiatrowe: RIVM. Na powyższej mapie można włączyć warstwę upałów.

Bezpieczeństwo

Przestępstwa na 1000 mieszkańców
203
wrz 2025 – sie 2026
Zarejestrowane przestępstwa
294
0% względem poprzedniego roku
Włamania do domów lub mieszkań na 1 000 nieruchomości
4,6
5 włamań
Gmina
53
na 1000 mieszkańców
Nederland
45
na 1000 mieszkańców

Rodzaje przestępstw (ostatnie 12 miesięcy)

  • Winkeldiefstal 23% 67
  • Fietsdiefstal 16% 48
  • Vernieling 10% 28
  • Mishandeling 7% 22
  • Woninginbraak 2% 5
  • Diefstal uit auto 2% 5
  • Openlijk geweld 1% 3
  • Bedreiging 1% 3

Według lat

  1. 2442021
  2. 2852022
  3. 3792023
  4. 4092024
  5. 2942025

Źródło: policja, zarejestrowane przestępstwa według obszaru (otwarte dane CBS i policji, dane miesięczne). Wskaźnik na 1000 mieszkańców obliczono na podstawie liczby ludności danego obszaru. Nie każde przestępstwo jest zgłaszane.

Jakość życia

Słaba Leefbaarometer 2024

bardzo zładoskonała

Jakość życia
Słaba
klasa 4 z 9, pomiar z 2024 r.
Wynik
3,90
−0,21 względem średniej krajowej
Od poprzedniego pomiaru
+0,01
pomiar z 2022 r.: Słaba
Gmina
W pełni zadowalająca
wynik 4,03

Pięć wymiarów — odchylenie od średniej krajowej

  • Otoczenie fizyczne zieleń, woda, zabudowa, hałas +0,05 w pełni zadowalająca
  • Zasoby mieszkaniowe typ, rok budowy, forma własności −0,01 zadowalająca
  • Lokalna infrastruktura sklepy, szkoły, opieka zdrowotna, transport publiczny −0,03 zadowalająca
  • Spójność społeczna struktura ludności, przeprowadzki −0,04 słaba
  • Uciążliwości i brak bezpieczeństwa przestępczość i uciążliwości −0,17 zdecydowanie niedostateczna

Źródło: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), szacunek sporządzany co dwa lata na podstawie ponad stu cech. Wynik odzwierciedla średnią ocenę jakości życia wśród mieszkańców. Wartość ujemna = poniżej średniej krajowej.

Grunt i fundamenty

Całkowite osiadanie gruntu
−0,6 mm rocznie
gmina −0,9 mm
Osiadanie gruntu (warstwy przypowierzchniowe)
−0,1 mm rocznie
zagęszczanie się torfu i gliny
Przewidywane osiadanie do 2050 r.
1 cm
scenariusz pesymistyczny
Nieruchomości zagrożone gniciem drewnianych pali fundamentowych
0,0%
zeer laag, gmina 0,0%
Gnicie drewnianych pali fundamentowych w 2050 r.
0,0%
scenariusz pesymistyczny, bardziej suche okresy letnie
Nierównomierne osiadanie w 2050 r.
1,0%
zagrożone nieruchomości na fundamentach bezpośrednich

Źródło: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): osiadanie gruntu na podstawie pomiarów satelitarnych (Bodemdalingskaart), ryzyko uszkodzenia fundamentów według osiedli (Deltares/KCAF, odsetek zagrożonych nieruchomości na drewnianych palach lub fundamentach bezpośrednich). Są to średnie dla osiedla, a nie ocena konkretnej nieruchomości.

Dochody i praca

Mediana majątku gospodarstw domowych
€ 22.900
Wskaźnik zatrudnienia
63%
w wieku od 15 do 75 lat
Osoby samozatrudnione
12%
wśród osób pracujących
Osoby o najwyższych dochodach (górne 20%)
12,4%
odsetek osób (w skali kraju 20%)