Osiedle Centrum

Osiedle w dzielnicy Valkenswaard · gmina Valkenswaard · Noord-Brabant

  • 2.436 nieruchomości
  • 3.800 mieszkańców
  • śr. rok budowy 1983
  • śr. wartość podatkowa WOZ € 356.000

Życie w Centrum: osiedlu w gminie Valkenswaard liczy 2.436 nieruchomości, 3.800 mieszkańców i 2.380 gospodarstw domowych. Nieruchomości w Centrum: głównie typu mieszkanie (71%) i dom szeregowy – segment środkowy (11%), pochodzące głównie z okresu 1990-2009 (33%) i z nieruchomościami własnościowymi (51%) i wynajmowanymi (49%). Średnia wartość podatkowa WOZ wynosi € 356.000. Spośród nieruchomości z zarejestrowaną klasą energetyczną 64% ma klasę A lub B; najczęściej występująca klasa energetyczna to A. Jakość życia uzyskała ocenę dobra według Leefbaarometer, średni poziom hałasu wynosi 55 dB (umiarkowanie cicho) i policja zarejestrowała 60,3 przestępstw na 1000 mieszkańców (w skali kraju: 45,3). Supermarket znajduje się średnio w odległości 500 m, szkoła podstawowa w odległości 800 m i W 16% gospodarstw domowych są dzieci. Dla każdej nieruchomości w Centrum na Huisleon znajdą Państwo orientacyjny przedział wartości, klasę energetyczną, miesięczne koszty mieszkaniowe, informacje o otoczeniu nieruchomości oraz aktualne oferty sprzedaży i najmu.

Mapa

Granice według mapy dzielnic i osiedli CBS z 2024 r. Proszę przybliżyć mapę, aby zobaczyć poszczególne nieruchomości, i kliknąć nieruchomość, aby wyświetlić szczegóły. Otwórz na mapie nieruchomości

Nieruchomości w Centrum

Nieruchomości
2.436
adresy nieruchomości o funkcji mieszkalnej (BAG)
Średni rok budowy
1983
Średnia powierzchnia mieszkalna
106 m²
Zasoby mieszkaniowe (CBS)
2.341
2025

Typ nieruchomości

  • Mieszkanie 71% 1.723
  • Dom szeregowy – segment środkowy 11% 274
  • Dom szeregowy – segment skrajny 8% 189
  • Dom w zabudowie bliźniaczej 6% 158
  • Dom wolnostojący 4% 92

Klasa energetyczna

  • A lub lepsza 43% 1.037
  • B 20% 477
  • C 19% 463
  • D 2% 56
  • E 4% 93
  • F 2% 58
  • G 7% 168
  • Brak klasy energetycznej 3% 84

Okres budowy

  • Przed 1945 r. 14% 352
  • 1945–1969 11% 264
  • 1970–1989 26% 622
  • 1990–2009 33% 800
  • 2010 r. i później 16% 395
  • Brak danych 0% 3

Mieszkańcy

Liczba mieszkańców
3.800
1 stycznia 2025 r.
Gospodarstwa domowe
2.380
średnio 1,7 os.
Jednoosobowe gospodarstwa domowe
50%
Nederland: 40%
Gospodarstwa domowe z dziećmi
16%
Nederland: 32%
Gęstość zaludnienia
4.863
mieszkańców na km²
Powierzchnia
0,9 km²
Osoby urodzone poza Nederland
11%
Nederland: 16%
Osoby żyjące w ubóstwie
2%
Nederland: 3%
Zasiłki z pomocy społecznej
13
na 1000 mieszkańców · Nederland: 22
Wskaźnik zatrudnienia
68%
Nederland: 72%
Pracownicy z umową na czas nieokreślony
58%
Nederland: 56%

Struktura wiekowa

  • 0–15 lat 7% 260
  • 15–25 lat 7% 255
  • 25–45 lat 22% 820
  • 45–65 lat 22% 840
  • 65 lat i więcej 43% 1.615

Pochodzenie

  • Nederland 82% 3.430
  • Europa (bez Nederland) 10% 435
  • Spoza Europy 7% 300

Poziom wykształcenia (15–75 lat)

  • Podstawowe, przygotowujące do kształcenia zawodowego vmbo, zawodowe mbo 1 28% 770
  • Średnie ogólnokształcące havo i vwo, zawodowe mbo 2–4 43% 1.210
  • Wyższe zawodowe hbo, uniwersyteckie wo 29% 820

Źródło: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Pochodzenie według klasyfikacji CBS (kraj urodzenia danej osoby lub jej rodziców); poziom wykształcenia osób w wieku od 15 do 75 lat; dochód standaryzowany z uwzględnieniem wielkości i składu gospodarstwa domowego; CBS nie publikuje danych dla małych grup.

Mieszkalnictwo i wartość nieruchomości

Średnia wartość podatkowa WOZ
€ 356.000
CBS 2024
Nieruchomości własnościowe
51%
Nieruchomości na wynajem
49%
23% w zasobach organizacji mieszkalnictwa społecznego
Domy jednorodzinne
33%
67% w budynkach wielorodzinnych
Wybudowane w ostatnich 10 latach
13%
Niezamieszkane nieruchomości
7%
Nowe nieruchomości w danym roku
0
nieruchomości oddane do użytku

Wartość podatkowa WOZ to średnia dla wszystkich nieruchomości na danym obszarze (według stanu na 1 stycznia poprzedniego roku), a nie wartość rynkowa konkretnej nieruchomości.

Energia

Śr. zużycie energii elektrycznej
2.360 kWh
na nieruchomość rocznie
Śr. ilość energii oddanej do sieci
440 kWh
energia elektryczna z fotowoltaiki na nieruchomość
Śr. zużycie gazu
720 m³
na nieruchomość rocznie
Nieruchomości z panelami fotowoltaicznymi
22%
Bez gazu ziemnego
6%
Ogrzewanie głównie elektryczne
10%
Ogrzewanie (WarmteAtlas)
89% indywidualne centralne ogrzewanie, 1% ogrzewanie ze wspólnej kotłowni, 6% – ogrzewanie elektryczne
2022
Potencjał geotermalny
Ongunstig
Formacja Slochteren

Zużycie to średnia dla wszystkich nieruchomości z przyłączem na danym obszarze (CBS); rozkład klas energetycznych znajduje się w sekcji „Nieruchomości”.

Lokalna infrastruktura i dostępność komunikacyjna

Duży supermarket
500 m
śr. odległość
Gabinet lekarza rodzinnego
500 m
śr. odległość
Szkoła podstawowa
800 m
śr. odległość
Żłobek
400 m
śr. odległość
Szkoły w promieniu 3 km
8
Stopień urbanizacji
Obszar silnie zurbanizowany
2.335 adresów na km²
Samochody na gospodarstwo domowe
0,9
2.152 samochodów osobowych
Siedziby i oddziały firm
790
w tym 215 w handlu, gastronomii i hotelarstwie

Odległości mierzone wzdłuż dróg, uśrednione dla wszystkich mieszkańców danego obszaru (CBS).

Otoczenie nieruchomości: hałas, woda, powietrze, światło i zieleń

Średni poziom hałasu (Lden)
55 dB
gmina: 51 dB
Nieruchomości narażone na hałas drogowy powyżej 55 dB
35%
gmina 19%
Nieruchomości narażone na hałas kolejowy powyżej 55 dB
0%
Nieruchomości narażone na hałas lotniczy powyżej 48 dB
0%
gmina 0%
Nieruchomości narażone na hałas turbin wiatrowych powyżej 40 dB
0%
Nocny hałas drogowy powyżej 50 dB
24%
gmina 11%

Poziom hałasu w otoczeniu 2.436 nieruchomości

  • 46–50 dB: cicho 27% 661
  • 51–55 dB: umiarkowanie 39% 950
  • 56–60 dB: głośno 13% 314
  • 61–65 dB: hałaśliwie 14% 334
  • 66–70 dB: bardzo hałaśliwie 7% 167
  • powyżej 70 dB: skrajnie hałaśliwie 0% 10

Powódź

Nieruchomości zagrożone powodzią
0%
gmina 2%
W tym zagrożone zalaniem na głębokość ponad 0,5 m
0%
W tym zagrożone zalaniem na głębokość ponad 2 m
0%
Maksymalna głębokość wody
brak

Powietrze, światło i zieleń

NO₂
10,6 µg/m³
100% powyżej poziomu zalecanego przez WHO (10)
PM2,5
8,8 µg/m³
100% powyżej poziomu zalecanego przez WHO (5)
PM10
14,6 µg/m³
0% powyżej poziomu zalecanego przez WHO (15)
Światło w nocy
Umiarkowanie jasno
gmina: półmrok
Tereny zielone w promieniu 500 m
29%
gmina: 47%

Hałas: mapy hałasu RIVM (ruch drogowy i kolejowy 2020, ruch lotniczy 2022, turbiny wiatrowe 2024), średnioroczny poziom Lden w siatce 10 m, odczytywany dla każdego adresu. Powódź: LIWO (Rijkswaterstaat), mapa maksymalnej głębokości zalania; głębokość nie określa prawdopodobieństwa powodzi. Powietrze: średnioroczne stężenia RIVM w siatce 25 m. Światło: mapa emisji światła RIVM 2023. Zieleń: mapa zieleni RIVM 2022, udział zieleni w promieniu 500 m. Warstwę hałasu można włączyć na mapie powyżej.

Klimat i bezpieczeństwo

Temperatura odczuwalna w upalny dzień
45 °C
ekstremalny stres cieplny
Nieruchomości narażone na ekstremalny stres cieplny (41 °C lub więcej)
93%
gmina 95%
Efekt miejskiej wyspy ciepła
1,6–1,8 °C
średnio cieplej niż na terenach pozamiejskich
Nieruchomości z dostępem do chłodnego miejsca w promieniu 300 m
45%
gmina 74%
Kondygnacja niezalewana nawet podczas najpoważniejszej powodzi
100%
Nieruchomości o podwyższonym ryzyku podtopień spowodowanych wodami gruntowymi w 2050 r.
100%
gmina 94%
Nieruchomości, obok których przebiega trasa spływu wód opadowych
1%
gmina 5%
Nieruchomości w strefie pola magnetycznego linii wysokiego napięcia
0%
gmina 0%
Nieruchomości w promieniu 1 km od turbiny wiatrowej
0%
gmina 0%

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): temperatura odczuwalna i miejska wyspa ciepła z 2022 r., chłodne miejsca, lokalne prawdopodobieństwo powodzi (co najmniej 20 cm wody), niezalewane kondygnacje, ryzyko podtopień spowodowanych wodami gruntowymi w 2050 r. (scenariusz wysoki), trasy spływu wody przy opadach 70 mm na godzinę; dane odczytane dla każdej nieruchomości. Linie wysokiego napięcia: RIVM Netkaart z odległościami obliczeniowymi. Turbiny wiatrowe: RIVM. Na powyższej mapie można włączyć warstwę upałów.

Bezpieczeństwo

Przestępstwa na 1000 mieszkańców
60
wrz 2025 – sie 2026
Zarejestrowane przestępstwa
229
-3% względem poprzedniego roku
Włamania do domów lub mieszkań na 1 000 nieruchomości
2,1
5 włamań
Gmina
30
na 1000 mieszkańców
Nederland
45
na 1000 mieszkańców

Rodzaje przestępstw (ostatnie 12 miesięcy)

  • Fietsdiefstal 22% 50
  • Vernieling 7% 15
  • Mishandeling 5% 12
  • Winkeldiefstal 4% 10
  • Diefstal uit auto 4% 9
  • Woninginbraak 2% 5
  • Drugshandel 2% 5
  • Zakkenrollerij 1% 3

Według lat

  1. 1942021
  2. 3082022
  3. 3132023
  4. 2722024
  5. 2472025

Źródło: policja, zarejestrowane przestępstwa według obszaru (otwarte dane CBS i policji, dane miesięczne). Wskaźnik na 1000 mieszkańców obliczono na podstawie liczby ludności danego obszaru. Nie każde przestępstwo jest zgłaszane.

Jakość życia

Dobra Leefbaarometer 2024

bardzo zładoskonała

Jakość życia
Dobra
klasa 7 z 9, pomiar z 2024 r.
Wynik
4,15
+0,04 względem średniej krajowej
Od poprzedniego pomiaru
−0,02
pomiar z 2022 r.: Dobra
Gmina
Dobra
wynik 4,14

Pięć wymiarów — odchylenie od średniej krajowej

  • Otoczenie fizyczne zieleń, woda, zabudowa, hałas +0,00 zadowalająca
  • Zasoby mieszkaniowe typ, rok budowy, forma własności +0,01 zadowalająca
  • Lokalna infrastruktura sklepy, szkoły, opieka zdrowotna, transport publiczny +0,01 zadowalająca
  • Spójność społeczna struktura ludności, przeprowadzki −0,01 zadowalająca
  • Uciążliwości i brak bezpieczeństwa przestępczość i uciążliwości +0,03 zadowalająca

Źródło: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), szacunek sporządzany co dwa lata na podstawie ponad stu cech. Wynik odzwierciedla średnią ocenę jakości życia wśród mieszkańców. Wartość ujemna = poniżej średniej krajowej.

Grunt i fundamenty

Całkowite osiadanie gruntu
−0,8 mm rocznie
gmina −0,6 mm
Osiadanie gruntu (warstwy przypowierzchniowe)
−0,2 mm rocznie
zagęszczanie się torfu i gliny
Przewidywane osiadanie do 2050 r.
0 cm
scenariusz pesymistyczny
Nieruchomości zagrożone gniciem drewnianych pali fundamentowych
0,0%
zeer laag, gmina 0,0%
Gnicie drewnianych pali fundamentowych w 2050 r.
0,0%
scenariusz pesymistyczny, bardziej suche okresy letnie
Nierównomierne osiadanie w 2050 r.
1,0%
zagrożone nieruchomości na fundamentach bezpośrednich

Źródło: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): osiadanie gruntu na podstawie pomiarów satelitarnych (Bodemdalingskaart), ryzyko uszkodzenia fundamentów według osiedli (Deltares/KCAF, odsetek zagrożonych nieruchomości na drewnianych palach lub fundamentach bezpośrednich). Są to średnie dla osiedla, a nie ocena konkretnej nieruchomości.

Dochody i praca

Średni dochód na mieszkańca
€ 36.100
rocznie
Średni dochód na osobę uzyskującą dochody
€ 39.900
rocznie
Mediana majątku gospodarstw domowych
€ 136.900
Wskaźnik zatrudnienia
68%
w wieku od 15 do 75 lat
Osoby samozatrudnione
17%
wśród osób pracujących
Osoby o najwyższych dochodach (górne 20%)
16,6%
odsetek osób (w skali kraju 20%)