Osiedle Grootstal

Osiedle w dzielnicy Nijmegen-Zuid · gmina Nijmegen · Gelderland

  • 2.875 nieruchomości
  • 5.510 mieszkańców
  • śr. rok budowy 1976
  • śr. wartość podatkowa WOZ € 333.000

Życie w Grootstal: osiedlu w gminie Nijmegen liczy 2.875 nieruchomości, 5.510 mieszkańców i 2.980 gospodarstw domowych. Nieruchomości w Grootstal: głównie typu dom szeregowy – segment środkowy (42%) i mieszkanie (36%), pochodzące głównie z okresu 1945-1969 (50%) i z nieruchomościami własnościowymi (30%) i wynajmowanymi (70%). Średnia wartość podatkowa WOZ wynosi € 333.000. Spośród nieruchomości z zarejestrowaną klasą energetyczną 54% ma klasę A lub B; najczęściej występująca klasa energetyczna to A. Jakość życia uzyskała ocenę w pełni zadowalająca według Leefbaarometer, średni poziom hałasu wynosi 50 dB (cicho) i policja zarejestrowała 41,9 przestępstw na 1000 mieszkańców (w skali kraju: 45,3). Supermarket znajduje się średnio w odległości 700 m, szkoła podstawowa w odległości 500 m i W 25% gospodarstw domowych są dzieci. Dla każdej nieruchomości w Grootstal na Huisleon znajdą Państwo orientacyjny przedział wartości, klasę energetyczną, miesięczne koszty mieszkaniowe, informacje o otoczeniu nieruchomości oraz aktualne oferty sprzedaży i najmu.

Mapa

Granice według mapy dzielnic i osiedli CBS z 2024 r. Proszę przybliżyć mapę, aby zobaczyć poszczególne nieruchomości, i kliknąć nieruchomość, aby wyświetlić szczegóły. Otwórz na mapie nieruchomości

Nieruchomości w Grootstal

Nieruchomości
2.875
adresy nieruchomości o funkcji mieszkalnej (BAG)
Średni rok budowy
1976
Średnia powierzchnia mieszkalna
94 m²
Zasoby mieszkaniowe (CBS)
2.869
2025

Typ nieruchomości

  • Dom szeregowy – segment środkowy 42% 1.197
  • Mieszkanie 36% 1.028
  • Dom szeregowy – segment skrajny 18% 527
  • Dom w zabudowie bliźniaczej 3% 86
  • Dom wolnostojący 1% 37

Klasa energetyczna

  • A lub lepsza 35% 1.018
  • B 18% 526
  • C 23% 649
  • D 7% 215
  • E 8% 217
  • F 5% 136
  • G 4% 108
  • Brak klasy energetycznej 0% 6

Okres budowy

  • Przed 1945 r. 6% 171
  • 1945–1969 50% 1.448
  • 1970–1989 0% 4
  • 1990–2009 35% 1.004
  • 2010 r. i później 9% 246
  • Brak danych 0% 2

Mieszkańcy

Liczba mieszkańców
5.510
1 stycznia 2025 r.
Gospodarstwa domowe
2.980
średnio 1,8 os.
Jednoosobowe gospodarstwa domowe
51%
Nederland: 40%
Gospodarstwa domowe z dziećmi
25%
Nederland: 32%
Gęstość zaludnienia
5.298
mieszkańców na km²
Powierzchnia
1,0 km²
Osoby urodzone poza Nederland
17%
Nederland: 16%
Dochód standaryzowany
€ 32.800
śr. na gospodarstwo domowe rocznie · Nederland: € 42.080
Osoby żyjące w ubóstwie
4%
Nederland: 3%
Zasiłki z pomocy społecznej
58
na 1000 mieszkańców · Nederland: 22
Wskaźnik zatrudnienia
65%
Nederland: 72%
Pracownicy z umową na czas nieokreślony
59%
Nederland: 56%

Struktura wiekowa

  • 0–15 lat 12% 685
  • 15–25 lat 12% 675
  • 25–45 lat 26% 1.445
  • 45–65 lat 27% 1.485
  • 65 lat i więcej 22% 1.225

Pochodzenie

  • Nederland 68% 3.745
  • Europa (bez Nederland) 8% 460
  • Spoza Europy 23% 1.265

Poziom wykształcenia (15–75 lat)

  • Podstawowe, przygotowujące do kształcenia zawodowego vmbo, zawodowe mbo 1 26% 1.100
  • Średnie ogólnokształcące havo i vwo, zawodowe mbo 2–4 38% 1.600
  • Wyższe zawodowe hbo, uniwersyteckie wo 36% 1.530

Źródło: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Pochodzenie według klasyfikacji CBS (kraj urodzenia danej osoby lub jej rodziców); poziom wykształcenia osób w wieku od 15 do 75 lat; dochód standaryzowany z uwzględnieniem wielkości i składu gospodarstwa domowego; CBS nie publikuje danych dla małych grup.

Mieszkalnictwo i wartość nieruchomości

Średnia wartość podatkowa WOZ
€ 333.000
CBS 2024
Nieruchomości własnościowe
30%
Nieruchomości na wynajem
70%
58% w zasobach organizacji mieszkalnictwa społecznego
Domy jednorodzinne
64%
36% w budynkach wielorodzinnych
Wybudowane w ostatnich 10 latach
8%
Niezamieszkane nieruchomości
2%
Nowe nieruchomości w danym roku
5
nieruchomości oddane do użytku

Wartość podatkowa WOZ to średnia dla wszystkich nieruchomości na danym obszarze (według stanu na 1 stycznia poprzedniego roku), a nie wartość rynkowa konkretnej nieruchomości.

Energia

Śr. zużycie energii elektrycznej
1.940 kWh
na nieruchomość rocznie
Śr. ilość energii oddanej do sieci
400 kWh
energia elektryczna z fotowoltaiki na nieruchomość
Śr. zużycie gazu
710 m³
na nieruchomość rocznie
Nieruchomości z panelami fotowoltaicznymi
27%
Bez gazu ziemnego
3%
Ogrzewanie głównie elektryczne
8%
Ogrzewanie (WarmteAtlas)
96% indywidualne centralne ogrzewanie, 2% ogrzewanie ze wspólnej kotłowni, 2% – ogrzewanie elektryczne
2022
Potencjał geotermalny
Ongunstig
Formacja Slochteren

Zużycie to średnia dla wszystkich nieruchomości z przyłączem na danym obszarze (CBS); rozkład klas energetycznych znajduje się w sekcji „Nieruchomości”.

Lokalna infrastruktura i dostępność komunikacyjna

Duży supermarket
700 m
śr. odległość
Gabinet lekarza rodzinnego
900 m
śr. odległość
Szkoła podstawowa
500 m
śr. odległość
Żłobek
400 m
śr. odległość
Szkoły w promieniu 3 km
9
Stopień urbanizacji
Obszar silnie zurbanizowany
2.229 adresów na km²
Samochody na gospodarstwo domowe
0,7
2.161 samochodów osobowych
Siedziby i oddziały firm
485
w tym 60 w handlu, gastronomii i hotelarstwie

Odległości mierzone wzdłuż dróg, uśrednione dla wszystkich mieszkańców danego obszaru (CBS).

Szkoły

3 szkoły w osiedlu Grootstal — liczba uczniów i ocena inspekcji oświatowej.

Wszystkie szkoły w gminie Nijmegen

Otwarte dane oświatowe DUO i Inspectie van het Onderwijs; szkołę przypisano do osiedla na podstawie adresu placówki.

Otoczenie nieruchomości: hałas, woda, powietrze, światło i zieleń

Średni poziom hałasu (Lden)
50 dB
gmina: 53 dB
Nieruchomości narażone na hałas drogowy powyżej 55 dB
25%
gmina 25%
Nieruchomości narażone na hałas kolejowy powyżej 55 dB
0%
gmina 4%
Nieruchomości narażone na hałas lotniczy powyżej 48 dB
0%
gmina 0%
Nieruchomości narażone na hałas turbin wiatrowych powyżej 40 dB
0%
gmina 1%
Nocny hałas drogowy powyżej 50 dB
9%
gmina 11%

Poziom hałasu w otoczeniu 2.875 nieruchomości

  • do 45 dB: bardzo cicho 25% 720
  • 46–50 dB: cicho 39% 1.112
  • 51–55 dB: umiarkowanie 16% 469
  • 56–60 dB: głośno 15% 438
  • 61–65 dB: hałaśliwie 5% 136

Powódź

Nieruchomości zagrożone powodzią
0%
gmina 49%
W tym zagrożone zalaniem na głębokość ponad 0,5 m
0%
W tym zagrożone zalaniem na głębokość ponad 2 m
0%
Maksymalna głębokość wody
brak

Powietrze, światło i zieleń

NO₂
11,7 µg/m³
100% powyżej poziomu zalecanego przez WHO (10)
PM2,5
8,7 µg/m³
100% powyżej poziomu zalecanego przez WHO (5)
PM10
14,5 µg/m³
3% powyżej poziomu zalecanego przez WHO (15)
Światło w nocy
Półmrok
gmina: umiarkowanie jasno
Tereny zielone w promieniu 500 m
56%
gmina: 51%

Hałas: mapy hałasu RIVM (ruch drogowy i kolejowy 2020, ruch lotniczy 2022, turbiny wiatrowe 2024), średnioroczny poziom Lden w siatce 10 m, odczytywany dla każdego adresu. Powódź: LIWO (Rijkswaterstaat), mapa maksymalnej głębokości zalania; głębokość nie określa prawdopodobieństwa powodzi. Powietrze: średnioroczne stężenia RIVM w siatce 25 m. Światło: mapa emisji światła RIVM 2023. Zieleń: mapa zieleni RIVM 2022, udział zieleni w promieniu 500 m. Warstwę hałasu można włączyć na mapie powyżej.

Klimat i bezpieczeństwo

Temperatura odczuwalna w upalny dzień
44 °C
ekstremalny stres cieplny
Nieruchomości narażone na ekstremalny stres cieplny (41 °C lub więcej)
94%
gmina 90%
Efekt miejskiej wyspy ciepła
1,0–1,2 °C
średnio cieplej niż na terenach pozamiejskich
Nieruchomości z dostępem do chłodnego miejsca w promieniu 300 m
83%
gmina 81%
Kondygnacja niezalewana nawet podczas najpoważniejszej powodzi
100%
Nieruchomości o podwyższonym ryzyku podtopień spowodowanych wodami gruntowymi w 2050 r.
100%
gmina 93%
Nieruchomości, obok których przebiega trasa spływu wód opadowych
7%
gmina 7%
Nieruchomości w strefie pola magnetycznego linii wysokiego napięcia
0%
gmina 0%
Nieruchomości w promieniu 1 km od turbiny wiatrowej
0%
gmina 1%

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): temperatura odczuwalna i miejska wyspa ciepła z 2022 r., chłodne miejsca, lokalne prawdopodobieństwo powodzi (co najmniej 20 cm wody), niezalewane kondygnacje, ryzyko podtopień spowodowanych wodami gruntowymi w 2050 r. (scenariusz wysoki), trasy spływu wody przy opadach 70 mm na godzinę; dane odczytane dla każdej nieruchomości. Linie wysokiego napięcia: RIVM Netkaart z odległościami obliczeniowymi. Turbiny wiatrowe: RIVM. Na powyższej mapie można włączyć warstwę upałów.

Bezpieczeństwo

Przestępstwa na 1000 mieszkańców
42
wrz 2025 – sie 2026
Zarejestrowane przestępstwa
231
0% względem poprzedniego roku
Włamania do domów lub mieszkań na 1 000 nieruchomości
2,8
8 włamań
Gmina
63
na 1000 mieszkańców
Nederland
45
na 1000 mieszkańców

Rodzaje przestępstw (ostatnie 12 miesięcy)

  • Fietsdiefstal 10% 24
  • Winkeldiefstal 8% 19
  • Mishandeling 7% 17
  • Vernieling 6% 14
  • Drugshandel 6% 14
  • Woninginbraak 3% 8
  • Diefstal uit auto 3% 7
  • Bedreiging 3% 7

Według lat

  1. 2062021
  2. 2112022
  3. 2612023
  4. 2652024
  5. 2322025

Źródło: policja, zarejestrowane przestępstwa według obszaru (otwarte dane CBS i policji, dane miesięczne). Wskaźnik na 1000 mieszkańców obliczono na podstawie liczby ludności danego obszaru. Nie każde przestępstwo jest zgłaszane.

Jakość życia

W pełni zadowalająca Leefbaarometer 2024

bardzo zładoskonała

Jakość życia
W pełni zadowalająca
klasa 6 z 9, pomiar z 2024 r.
Wynik
4,08
−0,03 względem średniej krajowej
Od poprzedniego pomiaru
+0,00
pomiar z 2022 r.: W pełni zadowalająca
Gmina
W pełni zadowalająca
wynik 4,09

Pięć wymiarów — odchylenie od średniej krajowej

  • Otoczenie fizyczne zieleń, woda, zabudowa, hałas +0,01 zadowalająca
  • Zasoby mieszkaniowe typ, rok budowy, forma własności −0,01 zadowalająca
  • Lokalna infrastruktura sklepy, szkoły, opieka zdrowotna, transport publiczny +0,03 zadowalająca
  • Spójność społeczna struktura ludności, przeprowadzki −0,05 słaba
  • Uciążliwości i brak bezpieczeństwa przestępczość i uciążliwości −0,01 zadowalająca

Źródło: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), szacunek sporządzany co dwa lata na podstawie ponad stu cech. Wynik odzwierciedla średnią ocenę jakości życia wśród mieszkańców. Wartość ujemna = poniżej średniej krajowej.

Grunt i fundamenty

Całkowite osiadanie gruntu
−0,9 mm rocznie
gmina −1,1 mm
Osiadanie gruntu (warstwy przypowierzchniowe)
+0,3 mm rocznie
zagęszczanie się torfu i gliny
Przewidywane osiadanie do 2050 r.
0 cm
scenariusz pesymistyczny
Nieruchomości zagrożone gniciem drewnianych pali fundamentowych
0,0%
zeer laag, gmina 0,1%
Gnicie drewnianych pali fundamentowych w 2050 r.
0,0%
scenariusz pesymistyczny, bardziej suche okresy letnie
Nierównomierne osiadanie w 2050 r.
1,0%
zagrożone nieruchomości na fundamentach bezpośrednich

Źródło: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): osiadanie gruntu na podstawie pomiarów satelitarnych (Bodemdalingskaart), ryzyko uszkodzenia fundamentów według osiedli (Deltares/KCAF, odsetek zagrożonych nieruchomości na drewnianych palach lub fundamentach bezpośrednich). Są to średnie dla osiedla, a nie ocena konkretnej nieruchomości.

Dochody i praca

Średni dochód na mieszkańca
€ 30.300
rocznie
Średni dochód na osobę uzyskującą dochody
€ 35.400
rocznie
Mediana majątku gospodarstw domowych
€ 20.200
Wskaźnik zatrudnienia
65%
w wieku od 15 do 75 lat
Osoby samozatrudnione
12%
wśród osób pracujących
Osoby o najwyższych dochodach (górne 20%)
13,9%
odsetek osób (w skali kraju 20%)