Cartier Boterzwin

Cartier din districtul Julianadorp · municipalitatea Den Helder · Noord-Holland

  • 542 locuințe
  • 1.090 locuitori
  • anul mediu al construcției: 1995
  • valoare fiscală WOZ medie: € 327.000

Viața în Boterzwin: cartierul în municipalitatea Den Helder, cu 542 locuințe, 1.090 locuitori și 540 gospodării. Locuințele din Boterzwin sunt în principal de tipul apartament (30%) și casă înșiruită intermediară (30%), construite în principal în perioada 1990-2009 (100%) și cu 67% locuințe ocupate de proprietari și 33% locuințe închiriate. Valoarea fiscală WOZ medie este de € 327.000. Dintre locuințele cu o clasă energetică înregistrată, 84% au clasa A sau B; cea mai frecventă clasă energetică este B. Calitatea vieții are calificativul pe deplin satisfăcătoare conform Leefbaarometer, nivelul mediu de zgomot este de 49 dB (liniștit) și poliția a înregistrat 46,8 infracțiuni la 1.000 de locuitori (la nivel național: 45,3). Un supermarket se află, în medie, la 600 m, o școală primară la 500 m și 26% dintre gospodării au copii. Pentru fiecare locuință din Boterzwin, găsiți pe Huisleon intervalul valoric estimativ, clasa energetică, costurile lunare ale locuinței, informații despre mediul rezidențial și anunțurile actuale de vânzare și închiriere.

Hartă

Limita zonei conform hărții CBS a districtelor și cartierelor din 2024. Măriți harta pentru a vedea locuințele individuale; faceți clic pe o locuință pentru detalii. Deschideți pe harta locuințelor

Locuințe în Boterzwin

Locuințe
542
adrese cu destinație rezidențială (BAG)
Anul mediu al construcției
1995
Suprafață utilă medie
120 m²
Fond locativ (CBS)
543
2025

Tipul locuinței

  • Apartament 30% 161
  • Casă înșiruită intermediară 30% 160
  • Casă duplex 18% 97
  • Casă individuală 15% 79
  • Casă la capăt de șir 8% 45

Clasă energetică

  • A sau o clasă superioară 30% 163
  • B 54% 291
  • C 16% 86
  • D 0% 1
  • F 0% 1

Perioada construcției

  • Înainte de 1945 0% 1
  • 1945–1969 0% 1
  • 1990–2009 100% 540

Locuitori

Locuitori
1.090
1 ianuarie 2025
Gospodării
540
în medie 2,0 persoane
Gospodării cu o singură persoană
33%
Nederland: 40%
Gospodării cu copii
26%
Nederland: 32%
Densitatea populației
3.746
locuitori pe km²
Suprafață
0,3 km²
din care 0,0 km² reprezintă suprafețe de apă
Născuți în afara Nederland
8%
Nederland: 16%
Persoane care trăiesc în sărăcie
1%
Nederland: 3%
Ajutoare sociale
18
la 1.000 de locuitori · Nederland: 22
Rata de ocupare a forței de muncă
64%
Nederland: 72%
Angajați cu contract pe durată nedeterminată
65%
Nederland: 56%

Structura pe vârste

  • 0–15 ani 11% 115
  • 15–25 de ani 9% 100
  • 25–45 de ani 17% 190
  • 45–65 de ani 28% 310
  • 65 de ani și peste 35% 380

Origine

  • Nederland 82% 900
  • Europa (fără Nederland) 6% 65
  • Din afara Europei 12% 130

Nivel de educație (15–75 de ani)

  • Învățământ primar, secundar preprofesional vmbo, profesional mbo 1 25% 200
  • Învățământ liceal havo și vwo, profesional mbo 2–4 48% 380
  • Învățământ superior profesional hbo și universitar wo 28% 220

Sursa: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Originea conform clasificării CBS (țara de naștere a persoanei sau a părinților); nivelul de educație al persoanelor cu vârsta între 15 și 75 de ani; venit standardizat în funcție de mărimea și componența gospodăriei; valorile foarte mici nu sunt publicate de CBS.

Locuințe și valoare

Valoare fiscală WOZ medie
€ 327.000
CBS 2024
Locuințe ocupate de proprietari
67%
Locuințe în regim de închiriere
33%
31% deținute de asociații de locuințe sociale
Locuințe unifamiliale
70%
30% în clădiri cu mai multe locuințe
Construite în ultimii 10 ani
0%
Locuințe neocupate
2%
Locuințe noi construite în anul de referință
0
locuințe finalizate

Valoarea fiscală WOZ reprezintă media valorilor fiscale ale tuturor locuințelor din zonă (la data de referință de 1 ianuarie a anului precedent), nu valoarea de piață a unei anumite locuințe.

Energie

Consum mediu de energie electrică
2.350 kWh
pe locuință pe an
Cantitate medie de energie injectată în rețea
970 kWh
energie electrică solară pe locuință
Consum mediu de gaze
770 m³
pe locuință pe an
Locuințe cu panouri solare
41%
Fără gaze naturale
0%
Încălzire predominant electrică
6%
Încălzire (WarmteAtlas)
99% centrală termică individuală, 1% încălzire electrică
2022
Potențial geotermal
30-50%kans >5MWth
Formațiunea Slochteren

Consumul reprezintă media tuturor locuințelor racordate din zonă (CBS); distribuția pe clase energetice se află la secțiunea „Locuințe”.

Facilități și servicii în apropiere, accesibilitate

Supermarket mare
600 m
distanță medie
Cabinet de medicină de familie
2,6 km
distanță medie
Școală primară
500 m
distanță medie
Creșă
300 m
distanță medie
Școli pe o rază de 3 km
5
Grad de urbanizare
Grad moderat de urbanizare
1.157 adrese pe km²
Autoturisme pe gospodărie
1,1
595 autoturisme
Unități economice
100
dintre care 15 în comerț și servicii de cazare și alimentație publică

Distanțe rutiere medii pentru toți locuitorii zonei (CBS).

Școli

2 școli în cartierul Boterzwin, cu informații despre numărul de elevi și rezultatele inspecției școlare.

Toate școlile din municipalitatea Den Helder

Date deschise despre educație de la DUO și Inspectie van het Onderwijs; școala este asociată cartierului pe baza adresei sediului.

Mediul rezidențial: zgomot, apă, aer, lumină și spații verzi

Nivel mediu de zgomot (Lden)
49 dB
municipalitate: 50 dB
Locuințe expuse la zgomot rutier de peste 55 dB
2%
municipalitatea 12%
Locuințe expuse la zgomot feroviar de peste 55 dB
0%
municipalitatea 1%
Locuințe expuse la zgomot de peste 48 dB produs de traficul aerian
0%
municipalitatea 0%
Locuințe expuse la zgomot de peste 40 dB produs de turbine eoliene
0%
municipalitatea 1%
Zgomot rutier nocturn de peste 50 dB
0%
municipalitatea 3%

Nivelul de zgomot la cele 542 locuințe

  • până la 45 dB: foarte liniștit 12% 66
  • 46–50 dB: liniștit 57% 309
  • 51–55 dB: acceptabil 30% 165
  • 56–60 dB: zgomot intens 0% 2

Inundație

Locuințe care pot fi inundate
100%
municipalitatea 93%
Dintre care cu o adâncime a apei de peste 0,5 m
100%
Dintre care cu o adâncime a apei de peste 2 m
0%
Adâncimea maximă a apei
1,9 m
în medie 1,3 m în zonele inundabile

Aer, lumină și spații verzi

NO₂
6,4 µg/m³
0% peste nivelul recomandat de WHO (10)
PM2,5
6,8 µg/m³
100% peste nivelul recomandat de WHO (5)
PM10
14,3 µg/m³
0% peste nivelul recomandat de WHO (15)
Lumină pe timpul nopții
Slab iluminat
municipalitate: slab iluminat
Spații verzi pe o rază de 500 m
57%
municipalitate: 47%

Zgomot: hărțile de zgomot RIVM (trafic rutier și feroviar 2020, trafic aerian 2022, turbine eoliene 2024), media anuală Lden la o rezoluție de 10 m, cu valori extrase pentru fiecare adresă. Inundații: LIWO (Rijkswaterstaat), harta adâncimii maxime a apei; adâncimea nu indică probabilitatea unei inundații. Aer: concentrațiile medii anuale RIVM la o rezoluție de 25 m. Lumină: harta emisiilor luminoase RIVM 2023. Spații verzi: harta spațiilor verzi RIVM 2022, ponderea acestora pe o rază de 500 m. Activați stratul de zgomot pe harta de mai sus.

Climă și siguranță

Temperatura resimțită într-o zi caniculară
46 °C
stres termic extrem
Locuințe expuse unui stres termic extrem (41 °C sau mai mult)
96%
municipalitatea 97%
Efect de insulă termică
0,4–0,6 °C
în medie mai cald decât în afara zonei construite
Locuințe cu un loc răcoros la cel mult 300 m
65%
municipalitatea 92%
Locuințe cu probabilitate medie sau mare de inundație
0%
municipalitatea 0%
Nivel neinundat în cazul celei mai grave inundații
88%
Locuințe cu risc sporit de probleme cauzate de apele subterane în 2050
17%
municipalitatea 27%
Locuințe situate de-a lungul unui traseu de scurgere a apelor pluviale
0%
municipalitatea 7%
Locuințe în zona câmpului magnetic al unei linii de înaltă tensiune
0%
municipalitatea 0%
Locuințe la cel mult 1 km de o turbină eoliană
0%
municipalitatea 28%

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): temperatura resimțită și efectul de insulă de căldură din 2022, locuri răcoroase, probabilitatea de inundație la nivel local (cel puțin 20 cm de apă), niveluri neinundate, riscul de probleme cauzate de apele subterane în 2050 (scenariul cu valori ridicate), trasee de scurgere la precipitații de 70 mm pe oră; date extrase pentru fiecare locuință. Înaltă tensiune: RIVM Netkaart, cu distanțe calculate. Turbine eoliene: RIVM. Activați afișarea temperaturilor pe harta de mai sus.

Siguranță

Infracțiuni la 1.000 de locuitori
47
sep 2025 – aug 2026
Infracțiuni înregistrate
51
+28% față de anul precedent
Furturi prin efracție din locuințe la 1.000 de locuințe
5,5
3 furturi prin efracție
Municipalitate
53
la 1.000 de locuitori
Nederland
45
la 1.000 de locuitori

Tipuri de infracțiuni (ultimele 12 luni)

  • Winkeldiefstal 18% 9
  • Fietsdiefstal 12% 6
  • Vernieling 10% 5
  • Woninginbraak 6% 3
  • Bedreiging 6% 3
  • Mishandeling 6% 3
  • Inbraak schuur/garage 2% 1

Pe an

  1. 622021
  2. 382022
  3. 432023
  4. 302024
  5. 422025

Sursă: poliție, infracțiuni înregistrate pe zone (date deschise CBS/poliție, statistici lunare). Rata la 1.000 de locuitori este calculată pe baza populației zonei; nu toate infracțiunile sunt raportate.

Calitatea vieții

Pe deplin satisfăcătoare Leefbaarometer 2024

foarte slabexcelent

Calitatea vieții
Pe deplin satisfăcătoare
clasa 6 din 9, evaluarea din 2024
Scor
4,09
−0,02 față de media națională
De la evaluarea precedentă
+0,02
evaluarea din 2022: Pe deplin satisfăcătoare
Municipalitate
Pe deplin satisfăcătoare
scor 4,03

Cinci dimensiuni: abaterea față de media națională

  • Mediul fizic spații verzi, apă, construcții, zgomot +0,10 bună
  • Fond locativ tip, anul construcției, forma de proprietate +0,03 satisfăcătoare
  • Facilități și servicii în apropiere magazine, școli, servicii medicale, transport public −0,20 clar nesatisfăcătoare
  • Coeziune socială structura populației, schimbări de domiciliu +0,01 satisfăcătoare
  • Factori de disconfort și nesiguranță criminalitate și tulburarea liniștii publice +0,04 pe deplin satisfăcătoare

Sursă: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), estimare realizată o dată la doi ani pe baza a peste o sută de caracteristici; scorul exprimă aprecierea medie a locuitorilor asupra calității vieții. Valorile negative indică un nivel sub media națională.

Sol și fundație

Tasarea solului (totală)
−0,8 mm pe an
municipalitatea −0,9 mm
Tasarea solului (de suprafață)
−0,3 mm pe an
turbă și argilă care se compactează
Tasare estimată până în 2050
1 cm
scenariu cu impact ridicat
Locuințe cu risc de putrezire a piloților de fundație din lemn
0,0%
zeer laag, municipalitatea 0,0%
Putrezirea piloților de fundație din lemn în 2050
0,0%
scenariu cu impact ridicat, veri mai secetoase
Tasare diferențială în 2050
0,9%
locuințe cu fundații directe expuse riscului

Sursă: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): tasarea solului pe baza măsurătorilor prin satelit (Bodemdalingskaart), risc de deteriorare a fundației pe cartier (Deltares/KCAF, ponderea locuințelor cu fundații pe piloți din lemn sau cu fundații directe expuse riscului). O medie la nivel de cartier, nu o evaluare a unei locuințe individuale.

Venituri și ocuparea forței de muncă

Averea mediană a gospodăriilor
€ 210.800
Rata de ocupare a forței de muncă
64%
între 15 și 75 de ani
Lucrători independenți
10%
din populația ocupată
Cele mai mari 20% dintre venituri
21%
ponderea persoanelor (20% la nivel național)