Cartier Ilpendam

Cartier din districtul Ilpendam · municipalitatea Waterland · Noord-Holland

  • 765 locuințe
  • 1.735 locuitori
  • anul mediu al construcției: 1970
  • valoare fiscală WOZ medie: € 464.000

Viața în Ilpendam: cartierul în municipalitatea Waterland, cu 765 locuințe, 1.735 locuitori și 775 gospodării. Locuințele din Ilpendam sunt în principal de tipul casă înșiruită intermediară (29%) și casă individuală (24%), construite în principal în perioada 1970-1989 (48%) și cu 78% locuințe ocupate de proprietari și 22% locuințe închiriate. Valoarea fiscală WOZ medie este de € 464.000. Dintre locuințele cu o clasă energetică înregistrată, 30% au clasa A sau B; cea mai frecventă clasă energetică este C. Calitatea vieții are calificativul bună conform Leefbaarometer, nivelul mediu de zgomot este de 51 dB (moderat) și poliția a înregistrat 30,5 infracțiuni la 1.000 de locuitori (la nivel național: 45,3). Un supermarket se află, în medie, la 4,8 km, o școală primară la 500 m și 37% dintre gospodării au copii. Pentru fiecare locuință din Ilpendam, găsiți pe Huisleon intervalul valoric estimativ, clasa energetică, costurile lunare ale locuinței, informații despre mediul rezidențial și anunțurile actuale de vânzare și închiriere.

Hartă

Limita zonei conform hărții CBS a districtelor și cartierelor din 2024. Măriți harta pentru a vedea locuințele individuale; faceți clic pe o locuință pentru detalii. Deschideți pe harta locuințelor

Locuințe în Ilpendam

Locuințe
765
adrese cu destinație rezidențială (BAG)
Anul mediu al construcției
1970
Suprafață utilă medie
129 m²
Fond locativ (CBS)
760
2025

Tipul locuinței

  • Casă înșiruită intermediară 29% 222
  • Casă individuală 24% 184
  • Casă la capăt de șir 21% 159
  • Casă duplex 13% 101
  • Apartament 13% 99

Clasă energetică

  • A sau o clasă superioară 15% 113
  • B 15% 115
  • C 35% 266
  • D 13% 100
  • E 4% 28
  • F 6% 48
  • G 11% 84
  • Fără clasă energetică 1% 11

Perioada construcției

  • Înainte de 1945 14% 106
  • 1945–1969 18% 135
  • 1970–1989 48% 367
  • 1990–2009 13% 103
  • Din 2010 încoace 7% 53
  • Necunoscut 0% 1

Locuitori

Locuitori
1.735
1 ianuarie 2025
Gospodării
775
în medie 2,3 persoane
Gospodării cu o singură persoană
28%
Nederland: 40%
Gospodării cu copii
37%
Nederland: 32%
Densitatea populației
780
locuitori pe km²
Suprafață
2,5 km²
din care 0,2 km² reprezintă suprafețe de apă
Născuți în afara Nederland
9%
Nederland: 16%
Persoane care trăiesc în sărăcie
1%
Nederland: 3%
Ajutoare sociale
12
la 1.000 de locuitori · Nederland: 22
Rata de ocupare a forței de muncă
73%
Nederland: 72%
Angajați cu contract pe durată nedeterminată
57%
Nederland: 56%

Structura pe vârste

  • 0–15 ani 16% 270
  • 15–25 de ani 10% 170
  • 25–45 de ani 21% 370
  • 45–65 de ani 29% 495
  • 65 de ani și peste 25% 430

Origine

  • Nederland 83% 1.460
  • Europa (fără Nederland) 6% 110
  • Din afara Europei 11% 185

Nivel de educație (15–75 de ani)

  • Învățământ primar, secundar preprofesional vmbo, profesional mbo 1 19% 240
  • Învățământ liceal havo și vwo, profesional mbo 2–4 42% 540
  • Învățământ superior profesional hbo și universitar wo 39% 500

Sursa: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Originea conform clasificării CBS (țara de naștere a persoanei sau a părinților); nivelul de educație al persoanelor cu vârsta între 15 și 75 de ani; venit standardizat în funcție de mărimea și componența gospodăriei; valorile foarte mici nu sunt publicate de CBS.

Locuințe și valoare

Valoare fiscală WOZ medie
€ 464.000
CBS 2024
Locuințe ocupate de proprietari
78%
Locuințe în regim de închiriere
22%
17% deținute de asociații de locuințe sociale
Locuințe unifamiliale
89%
11% în clădiri cu mai multe locuințe
Construite în ultimii 10 ani
4%
Locuințe neocupate
4%
Locuințe noi construite în anul de referință
12
locuințe finalizate

Valoarea fiscală WOZ reprezintă media valorilor fiscale ale tuturor locuințelor din zonă (la data de referință de 1 ianuarie a anului precedent), nu valoarea de piață a unei anumite locuințe.

Energie

Consum mediu de energie electrică
2.810 kWh
pe locuință pe an
Cantitate medie de energie injectată în rețea
950 kWh
energie electrică solară pe locuință
Consum mediu de gaze
1.000 m³
pe locuință pe an
Locuințe cu panouri solare
44%
Fără gaze naturale
2%
Încălzire predominant electrică
8%
Încălzire (WarmteAtlas)
92% centrală termică individuală, 3% centrală termică de bloc, 3% încălzire electrică
2022
Potențial geotermal
Ongunstig
Formațiunea Slochteren

Consumul reprezintă media tuturor locuințelor racordate din zonă (CBS); distribuția pe clase energetice se află la secțiunea „Locuințe”.

Facilități și servicii în apropiere, accesibilitate

Supermarket mare
4,8 km
distanță medie
Cabinet de medicină de familie
500 m
distanță medie
Școală primară
500 m
distanță medie
Creșă
500 m
distanță medie
Școli pe o rază de 3 km
2
Grad de urbanizare
Zonă neurbană
248 adrese pe km²
Autoturisme pe gospodărie
1,0
764 autoturisme
Unități economice
290
dintre care 25 în comerț și servicii de cazare și alimentație publică

Distanțe rutiere medii pentru toți locuitorii zonei (CBS).

Școli

2 școli în cartierul Ilpendam, cu informații despre numărul de elevi și rezultatele inspecției școlare.

Toate școlile din municipalitatea Waterland

Date deschise despre educație de la DUO și Inspectie van het Onderwijs; școala este asociată cartierului pe baza adresei sediului.

Mediul rezidențial: zgomot, apă, aer, lumină și spații verzi

Nivel mediu de zgomot (Lden)
51 dB
municipalitate: 51 dB
Locuințe expuse la zgomot rutier de peste 55 dB
22%
municipalitatea 18%
Locuințe expuse la zgomot feroviar de peste 55 dB
0%
Locuințe expuse la zgomot de peste 48 dB produs de traficul aerian
0%
municipalitatea 0%
Locuințe expuse la zgomot de peste 40 dB produs de turbine eoliene
0%
municipalitatea 0%
Zgomot rutier nocturn de peste 50 dB
9%
municipalitatea 6%

Nivelul de zgomot la cele 765 locuințe

  • până la 45 dB: foarte liniștit 3% 22
  • 46–50 dB: liniștit 53% 404
  • 51–55 dB: acceptabil 24% 187
  • 56–60 dB: zgomot intens 12% 92
  • 61–65 dB: zgomotos 6% 43
  • 66–70 dB: foarte zgomotos 2% 16
  • peste 70 dB: zgomot extrem 0% 1

Inundație

Locuințe care pot fi inundate
72%
municipalitatea 80%
Dintre care cu o adâncime a apei de peste 0,5 m
57%
Dintre care cu o adâncime a apei de peste 2 m
2%
Adâncimea maximă a apei
2,7 m
în medie 0,8 m în zonele inundabile

Aer, lumină și spații verzi

NO₂
13,1 µg/m³
100% peste nivelul recomandat de WHO (10)
PM2,5
7,8 µg/m³
100% peste nivelul recomandat de WHO (5)
PM10
14,4 µg/m³
0% peste nivelul recomandat de WHO (15)
Lumină pe timpul nopții
Întunecat
municipalitate: Întunecat
Spații verzi pe o rază de 500 m
76%
municipalitate: 70%

Zgomot: hărțile de zgomot RIVM (trafic rutier și feroviar 2020, trafic aerian 2022, turbine eoliene 2024), media anuală Lden la o rezoluție de 10 m, cu valori extrase pentru fiecare adresă. Inundații: LIWO (Rijkswaterstaat), harta adâncimii maxime a apei; adâncimea nu indică probabilitatea unei inundații. Aer: concentrațiile medii anuale RIVM la o rezoluție de 25 m. Lumină: harta emisiilor luminoase RIVM 2023. Spații verzi: harta spațiilor verzi RIVM 2022, ponderea acestora pe o rază de 500 m. Activați stratul de zgomot pe harta de mai sus.

Climă și siguranță

Temperatura resimțită într-o zi caniculară
45 °C
stres termic extrem
Locuințe expuse unui stres termic extrem (41 °C sau mai mult)
98%
municipalitatea 97%
Efect de insulă termică
0,2–0,4 °C
în medie mai cald decât în afara zonei construite
Locuințe cu un loc răcoros la cel mult 300 m
78%
municipalitatea 89%
Locuințe cu probabilitate medie sau mare de inundație
6%
municipalitatea 18%
Nivel neinundat în cazul celei mai grave inundații
86%
Locuințe cu risc sporit de probleme cauzate de apele subterane în 2050
61%
municipalitatea 20%
Locuințe situate de-a lungul unui traseu de scurgere a apelor pluviale
14%
municipalitatea 9%
Locuințe în zona câmpului magnetic al unei linii de înaltă tensiune
0%
municipalitatea 0%
Locuințe la cel mult 1 km de o turbină eoliană
0%
municipalitatea 0%

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): temperatura resimțită și efectul de insulă de căldură din 2022, locuri răcoroase, probabilitatea de inundație la nivel local (cel puțin 20 cm de apă), niveluri neinundate, riscul de probleme cauzate de apele subterane în 2050 (scenariul cu valori ridicate), trasee de scurgere la precipitații de 70 mm pe oră; date extrase pentru fiecare locuință. Înaltă tensiune: RIVM Netkaart, cu distanțe calculate. Turbine eoliene: RIVM. Activați afișarea temperaturilor pe harta de mai sus.

Siguranță

Infracțiuni la 1.000 de locuitori
31
sep 2025 – aug 2026
Infracțiuni înregistrate
53
+23% față de anul precedent
Furturi prin efracție din locuințe la 1.000 de locuințe
6,5
5 furturi prin efracție
Municipalitate
24
la 1.000 de locuitori
Nederland
45
la 1.000 de locuitori

Tipuri de infracțiuni (ultimele 12 luni)

  • Woninginbraak 9% 5
  • Fietsdiefstal 8% 4
  • Inbraak schuur/garage 6% 3
  • Openlijk geweld 6% 3
  • Mishandeling 6% 3
  • Vernieling 6% 3
  • Drugshandel 6% 3
  • Diefstal uit auto 2% 1

Pe an

  1. 402021
  2. 562022
  3. 472023
  4. 502024
  5. 432025

Sursă: poliție, infracțiuni înregistrate pe zone (date deschise CBS/poliție, statistici lunare). Rata la 1.000 de locuitori este calculată pe baza populației zonei; nu toate infracțiunile sunt raportate.

Calitatea vieții

Bună Leefbaarometer 2024

foarte slabexcelent

Calitatea vieții
Bună
clasa 7 din 9, evaluarea din 2024
Scor
4,13
+0,03 față de media națională
De la evaluarea precedentă
−0,03
evaluarea din 2022: Bună
Municipalitate
Bună
scor 4,15

Cinci dimensiuni: abaterea față de media națională

  • Mediul fizic spații verzi, apă, construcții, zgomot +0,00 satisfăcătoare
  • Fond locativ tip, anul construcției, forma de proprietate +0,04 satisfăcătoare
  • Facilități și servicii în apropiere magazine, școli, servicii medicale, transport public −0,11 nesatisfăcătoare
  • Coeziune socială structura populației, schimbări de domiciliu +0,04 pe deplin satisfăcătoare
  • Factori de disconfort și nesiguranță criminalitate și tulburarea liniștii publice +0,07 pe deplin satisfăcătoare

Sursă: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), estimare realizată o dată la doi ani pe baza a peste o sută de caracteristici; scorul exprimă aprecierea medie a locuitorilor asupra calității vieții. Valorile negative indică un nivel sub media națională.

Sol și fundație

Tasarea solului (totală)
−1,3 mm pe an
municipalitatea −2,5 mm
Tasarea solului (de suprafață)
−0,0 mm pe an
turbă și argilă care se compactează
Tasare estimată până în 2050
29 cm
scenariu cu impact ridicat
Locuințe cu risc de putrezire a piloților de fundație din lemn
0,0%
zeer laag, municipalitatea 0,0%
Putrezirea piloților de fundație din lemn în 2050
0,0%
scenariu cu impact ridicat, veri mai secetoase
Tasare diferențială în 2050
61,7%
locuințe cu fundații directe expuse riscului

Sursă: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): tasarea solului pe baza măsurătorilor prin satelit (Bodemdalingskaart), risc de deteriorare a fundației pe cartier (Deltares/KCAF, ponderea locuințelor cu fundații pe piloți din lemn sau cu fundații directe expuse riscului). O medie la nivel de cartier, nu o evaluare a unei locuințe individuale.

Venituri și ocuparea forței de muncă

Averea mediană a gospodăriilor
€ 352.300
Rata de ocupare a forței de muncă
73%
între 15 și 75 de ani
Lucrători independenți
22%
din populația ocupată
Cele mai mari 20% dintre venituri
26%
ponderea persoanelor (20% la nivel național)