Cartier Varik

Cartier din districtul Varik en Ophemert · municipalitatea West Betuwe · Gelderland

  • 407 locuințe
  • 985 locuitori
  • anul mediu al construcției: 1971
  • valoare fiscală WOZ medie: € 454.000

Viața în Varik: cartierul în municipalitatea West Betuwe, cu 407 locuințe, 985 locuitori și 400 gospodării. Locuințele din Varik sunt în principal de tipul casă individuală (42%) și casă înșiruită intermediară (19%), construite în principal în perioada 1970-1989 (26%) și cu 78% locuințe ocupate de proprietari și 22% locuințe închiriate. Valoarea fiscală WOZ medie este de € 454.000. Dintre locuințele cu o clasă energetică înregistrată, 40% au clasa A sau B; cea mai frecventă clasă energetică este A. Calitatea vieții are calificativul pe deplin satisfăcătoare conform Leefbaarometer, nivelul mediu de zgomot este de 42 dB (foarte liniștit) și poliția a înregistrat 9,1 infracțiuni la 1.000 de locuitori (la nivel național: 45,3). Un supermarket se află, în medie, la 7,5 km, o școală primară la 700 m și 36% dintre gospodării au copii. Pentru fiecare locuință din Varik, găsiți pe Huisleon intervalul valoric estimativ, clasa energetică, costurile lunare ale locuinței, informații despre mediul rezidențial și anunțurile actuale de vânzare și închiriere.

Hartă

Limita zonei conform hărții CBS a districtelor și cartierelor din 2024. Măriți harta pentru a vedea locuințele individuale; faceți clic pe o locuință pentru detalii. Deschideți pe harta locuințelor

Locuințe în Varik

Locuințe
407
adrese cu destinație rezidențială (BAG)
Anul mediu al construcției
1971
Suprafață utilă medie
143 m²
Fond locativ (CBS)
429
2025

Tipul locuinței

  • Casă individuală 42% 169
  • Casă înșiruită intermediară 19% 77
  • Casă duplex 18% 73
  • Casă la capăt de șir 15% 62
  • Apartament 6% 26

Clasă energetică

  • A sau o clasă superioară 29% 116
  • B 9% 35
  • C 21% 85
  • D 6% 26
  • E 3% 11
  • F 9% 36
  • G 16% 66
  • Fără clasă energetică 8% 32

Perioada construcției

  • Înainte de 1945 22% 91
  • 1945–1969 16% 65
  • 1970–1989 26% 104
  • 1990–2009 15% 61
  • Din 2010 încoace 21% 85
  • Necunoscut 0% 1

Locuitori

Locuitori
985
1 ianuarie 2025
Gospodării
400
în medie 2,4 persoane
Gospodării cu o singură persoană
23%
Nederland: 40%
Gospodării cu copii
36%
Nederland: 32%
Densitatea populației
976
locuitori pe km²
Suprafață
1,0 km²
din care 0,0 km² reprezintă suprafețe de apă
Născuți în afara Nederland
6%
Nederland: 16%
Persoane care trăiesc în sărăcie
1%
Nederland: 3%
Ajutoare sociale
10
la 1.000 de locuitori · Nederland: 22
Rata de ocupare a forței de muncă
79%
Nederland: 72%
Angajați cu contract pe durată nedeterminată
56%
Nederland: 56%

Structura pe vârste

  • 0–15 ani 15% 145
  • 15–25 de ani 9% 90
  • 25–45 de ani 25% 245
  • 45–65 de ani 30% 295
  • 65 de ani și peste 21% 205

Origine

  • Nederland 89% 875
  • Europa (fără Nederland) 4% 40
  • Din afara Europei 7% 70

Nivel de educație (15–75 de ani)

  • Învățământ primar, secundar preprofesional vmbo, profesional mbo 1 24% 180
  • Învățământ liceal havo și vwo, profesional mbo 2–4 47% 360
  • Învățământ superior profesional hbo și universitar wo 29% 220

Sursa: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Originea conform clasificării CBS (țara de naștere a persoanei sau a părinților); nivelul de educație al persoanelor cu vârsta între 15 și 75 de ani; venit standardizat în funcție de mărimea și componența gospodăriei; valorile foarte mici nu sunt publicate de CBS.

Locuințe și valoare

Valoare fiscală WOZ medie
€ 454.000
CBS 2024
Locuințe ocupate de proprietari
78%
Locuințe în regim de închiriere
22%
14% deținute de asociații de locuințe sociale
Locuințe unifamiliale
94%
6% în clădiri cu mai multe locuințe
Construite în ultimii 10 ani
14%
Locuințe neocupate
5%
Locuințe noi construite în anul de referință
2
locuințe finalizate

Valoarea fiscală WOZ reprezintă media valorilor fiscale ale tuturor locuințelor din zonă (la data de referință de 1 ianuarie a anului precedent), nu valoarea de piață a unei anumite locuințe.

Energie

Consum mediu de energie electrică
3.280 kWh
pe locuință pe an
Cantitate medie de energie injectată în rețea
1.540 kWh
energie electrică solară pe locuință
Consum mediu de gaze
1.010 m³
pe locuință pe an
Locuințe cu panouri solare
57%
Fără gaze naturale
8%
Încălzire predominant electrică
13%
Încălzire (WarmteAtlas)
94% centrală termică individuală, 2% centrală termică de bloc, 3% încălzire electrică
2022
Potențial geotermal
Ongunstig
Formațiunea Slochteren

Consumul reprezintă media tuturor locuințelor racordate din zonă (CBS); distribuția pe clase energetice se află la secțiunea „Locuințe”.

Facilități și servicii în apropiere, accesibilitate

Supermarket mare
7,5 km
distanță medie
Cabinet de medicină de familie
3,2 km
distanță medie
Școală primară
700 m
distanță medie
Creșă
700 m
distanță medie
Școli pe o rază de 3 km
1
Grad de urbanizare
Zonă neurbană
134 adrese pe km²
Autoturisme pe gospodărie
1,4
564 autoturisme
Unități economice
165
dintre care 15 în comerț și servicii de cazare și alimentație publică

Distanțe rutiere medii pentru toți locuitorii zonei (CBS).

Școli

1 școală în cartierul Varik, cu informații despre numărul de elevi și rezultatele inspecției școlare.

Toate școlile din municipalitatea West Betuwe

Date deschise despre educație de la DUO și Inspectie van het Onderwijs; școala este asociată cartierului pe baza adresei sediului.

Mediul rezidențial: zgomot, apă, aer, lumină și spații verzi

Nivel mediu de zgomot (Lden)
42 dB
municipalitate: 50 dB
Locuințe expuse la zgomot rutier de peste 55 dB
2%
municipalitatea 9%
Locuințe expuse la zgomot feroviar de peste 55 dB
0%
municipalitatea 2%
Locuințe expuse la zgomot de peste 48 dB produs de traficul aerian
0%
municipalitatea 0%
Locuințe expuse la zgomot de peste 40 dB produs de turbine eoliene
0%
municipalitatea 0%
Zgomot rutier nocturn de peste 50 dB
0%
municipalitatea 3%

Nivelul de zgomot la cele 407 locuințe

  • până la 45 dB: foarte liniștit 82% 333
  • 46–50 dB: liniștit 11% 43
  • 51–55 dB: acceptabil 6% 25
  • 56–60 dB: zgomot intens 1% 6

Inundație

Locuințe care pot fi inundate
79%
municipalitatea 96%
Dintre care cu o adâncime a apei de peste 0,5 m
79%
Dintre care cu o adâncime a apei de peste 2 m
2%
Adâncimea maximă a apei
4,9 m
în medie 1,1 m în zonele inundabile

Aer, lumină și spații verzi

NO₂
10,1 µg/m³
48% peste nivelul recomandat de WHO (10)
PM2,5
8,5 µg/m³
100% peste nivelul recomandat de WHO (5)
PM10
14,2 µg/m³
0% peste nivelul recomandat de WHO (15)
Lumină pe timpul nopții
Întunecat
municipalitate: slab iluminat
Spații verzi pe o rază de 500 m
84%
municipalitate: 70%

Zgomot: hărțile de zgomot RIVM (trafic rutier și feroviar 2020, trafic aerian 2022, turbine eoliene 2024), media anuală Lden la o rezoluție de 10 m, cu valori extrase pentru fiecare adresă. Inundații: LIWO (Rijkswaterstaat), harta adâncimii maxime a apei; adâncimea nu indică probabilitatea unei inundații. Aer: concentrațiile medii anuale RIVM la o rezoluție de 25 m. Lumină: harta emisiilor luminoase RIVM 2023. Spații verzi: harta spațiilor verzi RIVM 2022, ponderea acestora pe o rază de 500 m. Activați stratul de zgomot pe harta de mai sus.

Climă și siguranță

Temperatura resimțită într-o zi caniculară
44 °C
stres termic extrem
Locuințe expuse unui stres termic extrem (41 °C sau mai mult)
97%
municipalitatea 98%
Efect de insulă termică
0,2–0,4 °C
în medie mai cald decât în afara zonei construite
Locuințe cu un loc răcoros la cel mult 300 m
58%
municipalitatea 80%
Locuințe cu probabilitate medie sau mare de inundație
100%
municipalitatea 95%
Nivel neinundat în cazul celei mai grave inundații
67%
Locuințe cu risc sporit de probleme cauzate de apele subterane în 2050
28%
municipalitatea 37%
Locuințe situate de-a lungul unui traseu de scurgere a apelor pluviale
13%
municipalitatea 10%
Locuințe în zona câmpului magnetic al unei linii de înaltă tensiune
0%
municipalitatea 0%
Locuințe la cel mult 1 km de o turbină eoliană
0%
municipalitatea 0%

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): temperatura resimțită și efectul de insulă de căldură din 2022, locuri răcoroase, probabilitatea de inundație la nivel local (cel puțin 20 cm de apă), niveluri neinundate, riscul de probleme cauzate de apele subterane în 2050 (scenariul cu valori ridicate), trasee de scurgere la precipitații de 70 mm pe oră; date extrase pentru fiecare locuință. Înaltă tensiune: RIVM Netkaart, cu distanțe calculate. Turbine eoliene: RIVM. Activați afișarea temperaturilor pe harta de mai sus.

Siguranță

Infracțiuni la 1.000 de locuitori
9
sep 2025 – aug 2026
Infracțiuni înregistrate
9
-10% față de anul precedent
Furturi prin efracție din locuințe la 1.000 de locuințe
2,5
1 furt prin efracție
Municipalitate
26
la 1.000 de locuitori
Nederland
45
la 1.000 de locuitori

Tipuri de infracțiuni (ultimele 12 luni)

  • Woninginbraak 11% 1
  • Diefstal uit auto 11% 1
  • Bedreiging 11% 1

Pe an

  1. 212021
  2. 132022
  3. 212023
  4. 82024
  5. 112025

Sursă: poliție, infracțiuni înregistrate pe zone (date deschise CBS/poliție, statistici lunare). Rata la 1.000 de locuitori este calculată pe baza populației zonei; nu toate infracțiunile sunt raportate.

Calitatea vieții

Pe deplin satisfăcătoare Leefbaarometer 2024

foarte slabexcelent

Calitatea vieții
Pe deplin satisfăcătoare
clasa 6 din 9, evaluarea din 2024
Scor
4,09
−0,02 față de media națională
De la evaluarea precedentă
−0,02
evaluarea din 2022: Pe deplin satisfăcătoare
Municipalitate
Pe deplin satisfăcătoare
scor 4,11

Cinci dimensiuni: abaterea față de media națională

  • Mediul fizic spații verzi, apă, construcții, zgomot +0,01 satisfăcătoare
  • Fond locativ tip, anul construcției, forma de proprietate +0,06 pe deplin satisfăcătoare
  • Facilități și servicii în apropiere magazine, școli, servicii medicale, transport public −0,22 clar nesatisfăcătoare
  • Coeziune socială structura populației, schimbări de domiciliu +0,06 pe deplin satisfăcătoare
  • Factori de disconfort și nesiguranță criminalitate și tulburarea liniștii publice +0,07 pe deplin satisfăcătoare

Sursă: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), estimare realizată o dată la doi ani pe baza a peste o sută de caracteristici; scorul exprimă aprecierea medie a locuitorilor asupra calității vieții. Valorile negative indică un nivel sub media națională.

Sol și fundație

Tasarea solului (totală)
−0,8 mm pe an
municipalitatea −0,9 mm
Tasarea solului (de suprafață)
+0,1 mm pe an
turbă și argilă care se compactează
Tasare estimată până în 2050
2 cm
scenariu cu impact ridicat
Locuințe cu risc de putrezire a piloților de fundație din lemn
1,2%
laag, municipalitatea 1,3%
Putrezirea piloților de fundație din lemn în 2050
1,4%
scenariu cu impact ridicat, veri mai secetoase
Tasare diferențială în 2050
0,7%
locuințe cu fundații directe expuse riscului

Sursă: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): tasarea solului pe baza măsurătorilor prin satelit (Bodemdalingskaart), risc de deteriorare a fundației pe cartier (Deltares/KCAF, ponderea locuințelor cu fundații pe piloți din lemn sau cu fundații directe expuse riscului). O medie la nivel de cartier, nu o evaluare a unei locuințe individuale.

Venituri și ocuparea forței de muncă

Averea mediană a gospodăriilor
€ 313.800
Rata de ocupare a forței de muncă
79%
între 15 și 75 de ani
Lucrători independenți
23%
din populația ocupată
Cele mai mari 20% dintre venituri
23,6%
ponderea persoanelor (20% la nivel național)