District Westerlee

District din municipalitatea Oldambt · Groningen

  • 589 locuințe
  • 1.495 locuitori
  • anul mediu al construcției: 1955
  • valoare fiscală WOZ medie: € 324.000

Viața în Westerlee: district în municipalitatea Oldambt, cu 589 locuințe, 1.495 locuitori și 615 gospodării. Locuințele din Westerlee sunt în principal de tipul casă individuală (68%) și casă duplex (18%), construite în principal în perioada înainte de 1945 (41%) și cu 79% locuințe ocupate de proprietari și 21% locuințe închiriate. Valoarea fiscală WOZ medie este de € 324.000. Dintre locuințele cu o clasă energetică înregistrată, 39% au clasa A sau B; cea mai frecventă clasă energetică este G. Calitatea vieții are calificativul bună conform Leefbaarometer, nivelul mediu de zgomot este de 48 dB (liniștit) și poliția a înregistrat 26,1 infracțiuni la 1.000 de locuitori (la nivel național: 45,3). Un supermarket se află, în medie, la 3,6 km, o școală primară la 700 m și 40% dintre gospodării au copii. Pentru fiecare locuință din Westerlee, găsiți pe Huisleon intervalul valoric estimativ, clasa energetică, costurile lunare ale locuinței, informații despre mediul rezidențial și anunțurile actuale de vânzare și închiriere.

Hartă

Limita zonei conform hărții CBS a districtelor și cartierelor din 2024. Măriți harta pentru a vedea locuințele individuale; faceți clic pe o locuință pentru detalii. Deschideți pe harta locuințelor

Locuințe în Westerlee

Locuințe
589
adrese cu destinație rezidențială (BAG)
Anul mediu al construcției
1955
Suprafață utilă medie
156 m²
Fond locativ (CBS)
614
2025

Tipul locuinței

  • Casă individuală 68% 401
  • Casă duplex 18% 104
  • Casă înșiruită intermediară 7% 40
  • Casă la capăt de șir 6% 37
  • Apartament 1% 7

Clasă energetică

  • A sau o clasă superioară 20% 120
  • B 19% 110
  • C 10% 60
  • D 10% 56
  • E 4% 21
  • F 6% 37
  • G 31% 180
  • Fără clasă energetică 1% 5

Perioada construcției

  • Înainte de 1945 41% 243
  • 1945–1969 16% 96
  • 1970–1989 16% 93
  • 1990–2009 24% 142
  • Din 2010 încoace 2% 11
  • Necunoscut 1% 4

Locuitori

Locuitori
1.495
1 ianuarie 2025
Gospodării
615
în medie 2,4 persoane
Gospodării cu o singură persoană
24%
Nederland: 40%
Gospodării cu copii
40%
Nederland: 32%
Densitatea populației
95
locuitori pe km²
Suprafață
15,9 km²
din care 0,1 km² reprezintă suprafețe de apă
Născuți în afara Nederland
4%
Nederland: 16%
Persoane care trăiesc în sărăcie
2%
Nederland: 3%
Ajutoare sociale
13
la 1.000 de locuitori · Nederland: 22
Rata de ocupare a forței de muncă
70%
Nederland: 72%
Angajați cu contract pe durată nedeterminată
59%
Nederland: 56%

Structura pe vârste

  • 0–15 ani 14% 215
  • 15–25 de ani 11% 170
  • 25–45 de ani 21% 310
  • 45–65 de ani 32% 480
  • 65 de ani și peste 21% 320

Origine

  • Nederland 93% 1.400
  • Europa (fără Nederland) 4% 60
  • Din afara Europei 3% 45

Nivel de educație (15–75 de ani)

  • Învățământ primar, secundar preprofesional vmbo, profesional mbo 1 26% 310
  • Învățământ liceal havo și vwo, profesional mbo 2–4 50% 590
  • Învățământ superior profesional hbo și universitar wo 24% 280

Sursa: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Originea conform clasificării CBS (țara de naștere a persoanei sau a părinților); nivelul de educație al persoanelor cu vârsta între 15 și 75 de ani; venit standardizat în funcție de mărimea și componența gospodăriei; valorile foarte mici nu sunt publicate de CBS.

Locuințe și valoare

Valoare fiscală WOZ medie
€ 324.000
CBS 2024
Locuințe ocupate de proprietari
79%
Locuințe în regim de închiriere
21%
18% deținute de asociații de locuințe sociale
Locuințe unifamiliale
99%
1% în clădiri cu mai multe locuințe
Construite în ultimii 10 ani
1%
Locuințe neocupate
2%
Locuințe noi construite în anul de referință
3
locuințe finalizate

Valoarea fiscală WOZ reprezintă media valorilor fiscale ale tuturor locuințelor din zonă (la data de referință de 1 ianuarie a anului precedent), nu valoarea de piață a unei anumite locuințe.

Energie

Consum mediu de energie electrică
3.050 kWh
pe locuință pe an
Cantitate medie de energie injectată în rețea
1.780 kWh
energie electrică solară pe locuință
Consum mediu de gaze
1.110 m³
pe locuință pe an
Locuințe cu panouri solare
72%
Fără gaze naturale
2%
Încălzire predominant electrică
16%

Consumul reprezintă media tuturor locuințelor racordate din zonă (CBS); distribuția pe clase energetice se află la secțiunea „Locuințe”.

Facilități și servicii în apropiere, accesibilitate

Supermarket mare
3,6 km
distanță medie
Cabinet de medicină de familie
3,4 km
distanță medie
Școală primară
700 m
distanță medie
Creșă
800 m
distanță medie
Școli pe o rază de 3 km
3
Grad de urbanizare
Zonă neurbană
160 adrese pe km²
Autoturisme pe gospodărie
1,3
827 autoturisme
Unități economice
160
dintre care 25 în comerț și servicii de cazare și alimentație publică

Distanțe rutiere medii pentru toți locuitorii zonei (CBS).

Școli

1 școală în district Westerlee, cu informații despre numărul de elevi și rezultatele inspecției școlare.

Toate școlile din municipalitatea Oldambt

Date deschise despre educație de la DUO și Inspectie van het Onderwijs; școala este asociată cartierului pe baza adresei sediului.

Mediul rezidențial: zgomot, apă, aer, lumină și spații verzi

Nivel mediu de zgomot (Lden)
48 dB
municipalitate: 50 dB
Locuințe expuse la zgomot rutier de peste 55 dB
26%
municipalitatea 14%
Locuințe expuse la zgomot feroviar de peste 55 dB
0%
municipalitatea 0%
Locuințe expuse la zgomot de peste 48 dB produs de traficul aerian
0%
municipalitatea 0%
Locuințe expuse la zgomot de peste 40 dB produs de turbine eoliene
0%
municipalitatea 0%
Zgomot rutier nocturn de peste 50 dB
2%
municipalitatea 3%

Nivelul de zgomot la cele 589 locuințe

  • până la 45 dB: foarte liniștit 42% 250
  • 46–50 dB: liniștit 16% 92
  • 51–55 dB: acceptabil 24% 139
  • 56–60 dB: zgomot intens 17% 102
  • 61–65 dB: zgomotos 1% 6

Inundație

Locuințe care pot fi inundate
45%
municipalitatea 67%
Dintre care cu o adâncime a apei de peste 0,5 m
27%
Dintre care cu o adâncime a apei de peste 2 m
3%
Adâncimea maximă a apei
2,7 m
în medie 0,8 m în zonele inundabile

Aer, lumină și spații verzi

NO₂
5,8 µg/m³
0% peste nivelul recomandat de WHO (10)
PM2,5
6,1 µg/m³
100% peste nivelul recomandat de WHO (5)
PM10
11,7 µg/m³
0% peste nivelul recomandat de WHO (15)
Lumină pe timpul nopții
Întunecat
municipalitate: Întunecat
Spații verzi pe o rază de 500 m
80%
municipalitate: 60%

Zgomot: hărțile de zgomot RIVM (trafic rutier și feroviar 2020, trafic aerian 2022, turbine eoliene 2024), media anuală Lden la o rezoluție de 10 m, cu valori extrase pentru fiecare adresă. Inundații: LIWO (Rijkswaterstaat), harta adâncimii maxime a apei; adâncimea nu indică probabilitatea unei inundații. Aer: concentrațiile medii anuale RIVM la o rezoluție de 25 m. Lumină: harta emisiilor luminoase RIVM 2023. Spații verzi: harta spațiilor verzi RIVM 2022, ponderea acestora pe o rază de 500 m. Activați stratul de zgomot pe harta de mai sus.

Climă și siguranță

Temperatura resimțită într-o zi caniculară
46–48 °C
stres termic extrem
Locuințe expuse unui stres termic extrem (41 °C sau mai mult)
95%
municipalitatea 96%
Efect de insulă termică
0,2–0,4 °C
în medie mai cald decât în afara zonei construite
Locuințe cu un loc răcoros la cel mult 300 m
95%
municipalitatea 98%
Locuințe cu probabilitate medie sau mare de inundație
0%
municipalitatea 0%
Locuințe cu risc sporit de probleme cauzate de apele subterane în 2050
75%
municipalitatea 65%
Locuințe situate de-a lungul unui traseu de scurgere a apelor pluviale
7%
municipalitatea 11%
Locuințe în zona câmpului magnetic al unei linii de înaltă tensiune
0%
municipalitatea 0%
Locuințe la cel mult 1 km de o turbină eoliană
47%
municipalitatea 10%

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): temperatura resimțită și efectul de insulă de căldură din 2022, locuri răcoroase, probabilitatea de inundație la nivel local (cel puțin 20 cm de apă), niveluri neinundate, riscul de probleme cauzate de apele subterane în 2050 (scenariul cu valori ridicate), trasee de scurgere la precipitații de 70 mm pe oră; date extrase pentru fiecare locuință. Înaltă tensiune: RIVM Netkaart, cu distanțe calculate. Turbine eoliene: RIVM. Activați afișarea temperaturilor pe harta de mai sus.

Siguranță

Infracțiuni la 1.000 de locuitori
26
sep 2025 – aug 2026
Infracțiuni înregistrate
39
+22% față de anul precedent
Furturi prin efracție din locuințe la 1.000 de locuințe
1,7
1 furt prin efracție
Municipalitate
46
la 1.000 de locuitori
Nederland
45
la 1.000 de locuitori

Tipuri de infracțiuni (ultimele 12 luni)

  • Vernieling 15% 6
  • Diefstal uit auto 5% 2
  • Bedreiging 5% 2
  • Woninginbraak 3% 1
  • Fietsdiefstal 3% 1
  • Mishandeling 3% 1
  • Drugshandel 3% 1

Pe an

  1. 282021
  2. 222022
  3. 282023
  4. 452024
  5. 322025

Sursă: poliție, infracțiuni înregistrate pe zone (date deschise CBS/poliție, statistici lunare). Rata la 1.000 de locuitori este calculată pe baza populației zonei; nu toate infracțiunile sunt raportate.

Calitatea vieții

Bună Leefbaarometer 2024

foarte slabexcelent

Calitatea vieții
Bună
clasa 7 din 9, evaluarea din 2024
Scor
4,14
+0,04 față de media națională
De la evaluarea precedentă
+0,01
evaluarea din 2022: Bună
Municipalitate
Pe deplin satisfăcătoare
scor 4,07

Cinci dimensiuni: abaterea față de media națională

  • Mediul fizic spații verzi, apă, construcții, zgomot +0,04 pe deplin satisfăcătoare
  • Fond locativ tip, anul construcției, forma de proprietate +0,07 pe deplin satisfăcătoare
  • Facilități și servicii în apropiere magazine, școli, servicii medicale, transport public −0,17 clar nesatisfăcătoare
  • Coeziune socială structura populației, schimbări de domiciliu +0,06 pe deplin satisfăcătoare
  • Factori de disconfort și nesiguranță criminalitate și tulburarea liniștii publice +0,04 pe deplin satisfăcătoare

Sursă: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), estimare realizată o dată la doi ani pe baza a peste o sută de caracteristici; scorul exprimă aprecierea medie a locuitorilor asupra calității vieții. Valorile negative indică un nivel sub media națională.

Venituri și ocuparea forței de muncă

Averea mediană a gospodăriilor
€ 226.800
Rata de ocupare a forței de muncă
70%
între 15 și 75 de ani
Lucrători independenți
16%
din populația ocupată
Cele mai mari 20% dintre venituri
14,7%
ponderea persoanelor (20% la nivel național)

Cartiere din Westerlee 3