Grensstraat 58
1941 GN Beverwijk · Burgerhartstraat, Beverwijk
- Radhus i mellanläge
- Byggår 1946
- 65 m² boarea
- 202 m² tomt
- B energiklass
Ställ en fråga om Grensstraat 58
Ställ en fråga om bostaden, området, värdet eller kostnaderna. Assistenten svarar utifrån uppgifterna på den här sidan och söker vid behov efter aktuell information.
I korthet
Bostaden på Grensstraat 58 i Beverwijk är av typen radhus i mellanläge från 1946 med 65 m² boarea och energiklass B och ligger i området Burgerhartstraat (Beverwijk kommun). Boendemiljö: bullernivå 52 dB (måttligt bullrigt), luftkvalitet över WHO:s riktvärde, 28 % grönyta inom 500 m, inget tillämpligt översvämningsscenario. Flygtrafik: cirka 99 flygplan per dag på lägre höjd än 3 000 m inom 2 km. Boendetrivsel i området: mer än tillfredsställande.
Alla uppgifter på den här sidan kommer från offentliga register och kartor och är gratis. Att samla in dem själv tar flera timmar per bostad – här finns allt samlat på en sekund. Under varje avsnitt förklarar vi vad siffrorna betyder för den som bor här.
Läge
Uthyres
€ 1.800 per månad hyra · annonserad sedan 29 oktober 2026
Förmedlas av Uniek Makelaardij (0251-263000) · Visa hos fastighetsmäklaren.
Källa: bostadsutbudet, uppdateras dagligen. Huisleon visar endast utgångspriset, datumet och förmedlaren; det uppskattade värdeintervallet ovan är oberoende av detta.
Skicka visningsförfrågan
Den här bostaden hyrs ut för € 1.800 per månad. Via Huisleon skickar du en visningsförfrågan i några enkla steg: vi sammanställer ett komplett meddelande till fastighetsmäklaren med alla uppgifter som behövs och anger vilka uppgifter du har låtit verifiera.
Logga in och skicka förfrågan Skapa konto
Det är gratis att skapa ett konto. Din förfrågan och fastighetsmäklarens svar hittar du under Mitt konto.
Hyran: rimlig för området?
Begärd hyra: € 1.800 per månad (noterad 04-11-2026). Förmedlas av Uniek Makelaardij (0251-263000) · Visa hos fastighetsmäklaren.
Bedömning av den begärda hyran
- Energiklass B: låga energikostnader motiverar en något högre hyra.
- Boarea 65 m²; jämförelsen görs per kvadratmeter med hyresbostäder av samma typ.
Om denna bostad inte tillhör den oreglerade hyresmarknaden
Med cirka 163–216 poäng i systemet för hyressättning tillhör denna bostad den oreglerade hyresmarknaden: det finns inget lagstadgat hyrestak och marknaden bestämmer hyran.
Poängberäkning baserad på yta, energiklass, WOZ-värde och antaganden; detaljerna finns i avsnittet Hyra nedan.
En uppskattning baserad på offentliga uppgifter och aktuella hyror i närheten, inte rådgivning.
Bostadsfakta
- Bostadstyp
- Radhus i mellanläge
- Användningsändamål
- Bostad
- Byggår
- 1946
- Boarea
- 65 m²
- Byggnadsarea
- 65 m²
- Tomtarea
- 202 m²
- Energiklass
- B (20 december 2020)
- Nyttjandeenhetens status
- I bruk
- Byggnadens status
- I bruk
- Adressbeteckning i BAG
- 0375200000007442
- Nyttjandeenhet i BAG
- 0375010000007442
- Byggnad i BAG
- 0375100000021035
Källa och metod
Basisregistratie Adressen en Gebouwen (Kadaster) och registret över energiklasser. Tomtarean är den totala arean enligt fastighetsregistret. För lägenheter avses hela tomten som byggnaden står på.
Tomt, mark och planbestämmelser
Marken är stabil här.
- Tomtarea (BAG)
- 202 m²
- Risk för grundläggningsskador i Burgerhartstraat
- 0,0 % av bostäderna löper risk att drabbas av röta i grundpålar (mycket låg) 2050, högalternativ: 0,0 %, ojämna sättningar 3,9 % — Klimaateffectatlas (Deltares/KCAF)
- Marksänkning i Burgerhartstraat
- −0,9 mm per år i ytliga jordlager −0,1 mm; Beverwijk kommun −1,0 mm
- Kadaster, höjdläge, markanvändning, markförhållanden
- hämtas…
Källa och metod
Tomt: Kadaster (BRK, via PDOK; tomtgränsen visas på kartan ovan). Höjd: Actueel Hoogtebestand Nederland. Planbestämmelser: ruimtelijkeplannen.nl (detaljplaner fram till 2024-01-01; nyare bestämmelser finns i kommunens plan för den fysiska miljön). Mark och grundläggning: Klimaateffectatlas (CC BY 4.0) och RVO/KCAF. Uppgifterna är ungefärliga och utgör inte byggteknisk eller juridisk rådgivning.
Sol och skugga
Hur ligger fasaderna, trädgården och taket i förhållande till solen, och hur mycket skuggar byggnaderna runt omkring? Beräknat utifrån solens position och byggnadshöjder från 3D BAG.
- Fasader, trädgård, tak och dagsljus
- beräknas…
Byggnadsuppgifterna kunde inte hämtas.
denna bostad skugga från byggnader tomt solens riktning
Byggnader och höjder: 3D BAG (TU Delft, CC BY 4.0; takets höjd = 70:e percentilen över marknivån vid denna bostad, från AHN). Tomt: Kadaster (BRK). Solens position: NOAA-algoritmen, lokal tid. Flygfoto: PDOK, Beeldmateriaal Nederland (CC BY 4.0). Ungefärlig beräkning: träd, plank, takkupor och terrängens höjdskillnader ingår inte.
Energi och värme
En energieffektiv bostad: låga energikostnader, behagligt inomhusklimat och förmånligare bolånevillkor hos många banker. Ytterligare energieffektivisering ger begränsad nytta här. För en jämförbar bostad är energikostnaderna ungefär € 192 lägre per år än för genomsnittsbostaden i Burgerhartstraat.
Energiklass
B registrerad energiklass (energiindex)
- Besiktigad den
- 20 december 2020
- Energiklass A eller bättre i Burgerhartstraat
- 14% av bostäderna
Bedömd enligt metoden som gällde före 2021; sedan 2021 gäller NTA 8800.
Förbrukning och kostnader
€ 160 per månad vid genomsnittlig förbrukning
- Naturgas
- 810 m³ per år; området 840
- El
- 1.830 kWh per år; området 2.410
- Kostnad per år
- € 1.924 gas € 1.125, el € 475, fasta avgifter € 324
- Genomsnittlig bostad i Burgerhartstraat
- € 2.116 per år
- Solpaneler
- 32% av jämförbara bostäder; området 24%
Källa och metod
Genomsnittlig energileverans till bostäder av samma typ och storlek, byggda under samma period (CBS 2025, temperaturkorrigerad), beräknad med genomsnittliga konsumentpriser för sep 2026 (CBS: 1,39 per m³ och 0,26 per kWh inklusive skatt, med hänsyn till fasta avgifter och avdrag på energiskatten). Den faktiska förbrukningen beror på de boende och installationerna.
Omställning av uppvärmningen och bidrag
- Uppvärmning i Burgerhartstraat
- 99% värmepanna 2022
- Potential för geotermisk energi
- Ogynnsamt Slochterenformationen, WarmteAtlas
- Fjärrvärmenät
- inget fjärrvärmenät eller någon känd plan för ett sådant i området
ISDE 2026 (500 miljoner €): bidrag för isolering, värmepump (även hybrid), solvärmeberedare, ventilation och anslutning till fjärrvärmenät (fast belopp på 3 775 €). För värmepumpar varierar bidraget från cirka 500 € till drygt 13 000 € beroende på typ och effekt. Ansök hos RVO efter installationen. ISDE hos RVO · Energiesubsidiewijzer (även kommunala bidrag)
Energiklasser i Burgerhartstraat
Källa och metod
Energiklass och fördelning av energiklasser: EP-Online (RVO) via vår databas; förbrukningsprofiler: CBS 85140NED (CC BY 4.0); energipriser: CBS 85592NED; förbrukning i området: CBS Kerncijfers; fjärrvärmenät, planer, pilotprojekt och fördelning av uppvärmningssätt: WarmteAtlas (RVO, på områdesnivå; planer kopplas till de områden vars mittpunkt ligger inom planområdet); ISDE: RVO. Ungefärliga uppgifter, inte energirådgivning.
Månatliga boendekostnader: köpa eller hyra
Räkna utifrån din egen köpeskilling, hyra och egna antaganden. Alla belopp kan ändras. Resultatet är ungefärligt.
Praktiska verktyg
Gör om inredningen med AI
Ladda upp en bild av ett rum, välj en stil och se inom en halv minut hur rummet kan se ut. Själva rummet förblir detsamma – bara inredningen förändras.
Verktyget är tillgängligt för inloggade besökare. Det är gratis att skapa ett konto.
Hyra: poängberäkning och avkastning
Poängberäkning och högsta tillåtna hyra
Se hur bostaden bedöms i hyressystemet: poäng, hyressegment, högsta tillåtna hyra och avkastning.
Gratis med ett konto. Inga betalningsuppgifter behövs.
Område, distrikt och kommun
Burgerhartstraat
- Bostäder
- 487
- Invånare
- 1.010
- Genomsnittligt WOZ-värde
- € 307.000
- Ägarbebodda bostäder
- 72%
- Genomsnittligt byggår
- 1954
- Vanligast
- Radhus i mellanläge (44%)
Centrum
- Bostäder
- 3.666
- Invånare
- 6.495
- Genomsnittligt WOZ-värde
- € 271.000
- Ägarbebodda bostäder
- 54%
- Genomsnittligt byggår
- 1965
- Vanligast
- Lägenhet (61%)
Beverwijk
- Bostäder
- 20.580
- Invånare
- 43.040
- Genomsnittligt WOZ-värde
- € 336.000
- Ägarbebodda bostäder
- 54%
- Genomsnittligt byggår
- 1972
- Vanligast
- Lägenhet (46%)
Bostäder i området på kartan Beverwijk · Noord-Holland
Vilka bor i området?
Vilka bor i området?
Jämför CBS-statistik för området, distriktet och kommunen med hela landet: ursprung, utbildning, inkomst, bidrag och arbete.
Gratis med ett konto. Inga betalningsuppgifter behövs.
Service och kommunikationer
Du har gångavstånd till mataffären. Det finns en grundskola på gångavstånd, vilket är praktiskt för barnfamiljer. En hållplats för kollektivtrafik finns runt hörnet. Stadsmiljö: nära till allt, med allt vad det innebär av liv och rörelse.
- Stor livsmedelsbutik
- 600 m genomsnittligt avstånd i området
- Allmänläkarmottagning
- 900 m genomsnittligt avstånd i området
- Grundskola
- 500 m genomsnittligt avstånd i området
- Förskola
- 500 m genomsnittligt avstånd i området
- Närmaste grundskola
- 300 m Katholieke Basisschool De Sleutelbloem
- Närmaste hållplats för kollektivtrafik
- 100 m Beverwijk, Kennemertheater · bus · 4 vertrekken per uur overdag
- Närmaste laddpunkt
- 140 m Heemskerkerweg 21 - TotalEnergies
- Närmaste barnomsorg
- 230 m Maertelaere
- Närmaste sändarmast
- 180 m Zendmast 2G, 4G, 5G · 3 antennes
- Skolor inom 3 km
- 13
- Urbaniseringsgrad
- Mycket hög urbaniseringsgrad 3.917 adresser per km²
Källa och metod
Vägavstånd, i genomsnitt för alla invånare i området (CBS). Skola (DUO), hållplats (OVapi/GTFS, avgångar på en vardag), sändarmast (Antenneregister), laddpunkt och barnomsorg: fågelvägen från denna adress, enligt vår egen databas.
Boendemiljö: buller, vatten, luft, ljus och grönska
Buller
52 dB Måttligt bullrigt
upp till 45 dB mycket tystöver 70 dB extremt högt
- Vägtrafik
- 48 dB
- Tågtrafik
- under 40 dB
- Flygtrafik
- 46 dB
- Vindkraftverk
- under 40 dB
- Vägtrafik, nattetid
- 39 dB
- Tågtrafik, nattetid
- 16 dB
I Burgerhartstraat (området) har 34% av bostäderna högre bullernivåer än vid den här adressen. Genomsnittet där är 56 dB.
Måttlig ljudnivå: hörbar trafik, som längs en genomfartsgata i ett bostadsområde. Inomhus märks den knappt med stängda fönster. Det går bra att sitta ute, men det är aldrig helt tyst. Den främsta bullerkällan är vägtrafik (48 dB).
Källa och metod
Lden: årsmedelvärde för bullerexponering under dag, kväll och natt (RIVM:s bullerkartor 2020, flygtrafik 2022, vindkraftverk 2024, rutnät på 10 m). En grov uppskattning, inte en mätning vid fasaden. WHO rekommenderar högst 53 dB för vägtrafik och 45 dB för flygtrafik.
Översvämning
Ingen Ingen
Kartan över maximalt vattendjup visar inget översvämningsscenario för den här platsen.
- Bostäder i Burgerhartstraat som kan översvämmas
- 0%
- Varav med vattendjup över 0,5 m
- 0%
- Maximalt vattendjup i området
- inget
Inget översvämningsscenario har beräknats för denna plats: vid ett vallbrott eller höga vattennivåer väntas platsen förbli torr. En översvämningsförsäkring är inget krav här.
Källa och metod
LIWO (Rijkswaterstaat), karta över maximalt vattendjup vid översvämning, rutnät på 25 m; sannolikhet för översvämning: Klimaateffectatlas. Djupet säger inget om sannolikheten för att en översvämning inträffar. Vallar och översvämningsskydd är dimensionerade utifrån den sannolikheten.
Luftkvalitet
- NO₂ 14,4 µg/m³ över WHO:s riktvärde
- PM2,5 8,2 µg/m³ över WHO:s riktvärde
- PM10 16,1 µg/m³ över WHO:s riktvärde
Förorenad luft: över EU:s gränsvärden för 2030, oftast på grund av en närliggande hårt trafikerad väg, industri eller intensiv djurhållning. Detta är särskilt relevant för personer med luftvägsbesvär och för små barn. Att vädra på husets lugna sida hjälper.
Genomsnitt i Burgerhartstraat: NO₂ 14,6, PM2,5 8,2 µg/m³.
Källa och metod
Årsmedelhalter med 25 m upplösning (RIVM, senaste kartan). Strecket i stapeln visar WHO:s riktvärde (NO₂ 10, PM2,5 5, PM10 15 µg/m³). Färgen visar förhållandet till WHO:s riktvärde och EU:s gränsvärde för 2030.
Ljus nattetid
Upplyst
mörktmycket ljust
Genomsnitt i Burgerhartstraat: upplyst.
Upplyst: som i en vanlig stad eller i centrum av en mindre ort. Mörkläggningsgardiner är till hjälp i sovrum som vetter mot gatan.
Källa och metod
Uppåtriktat artificiellt ljus uppmätt av satelliter (RIVM:s karta över ljusemissioner 2023, rutnät på 375 m), klassificerat i förhållande till alla bostäder i Nederländerna: mörkt motsvarar de mörkaste 20 %, mycket ljust de ljusaste 10 %.
Grönska i området
28% grönska inom 500 m
Genomsnitt i Burgerhartstraat: 26%.
Lite grönska: mest hårdgjorda ytor och tak, med få trädgårdar och träd. Sådana områden blir varmare på sommaren och upplevs som mer hektiska. Att själv skapa grönska med planteringar längs fasaden eller träd gör direkt nytta.
Källa och metod
Andel grönska (gräs, buskar, träd) i 500 m-rutan runt den här adressen (RIVM:s grönskekarta 2022). Hälften av bostäderna i Nederländerna har mer än 52 % grönska inom 500 m, och en av tio har mindre än 32 %.
Flygtrafik över denna adress
Flygtrafik över denna adress
Se hur många flygplan som passerar här per dag, på vilken höjd, vid vilka tider och vilka flygplatser de flyger till eller från.
Gratis med ett konto. Inga betalningsuppgifter behövs.
Klimat och säkerhet
Även under heta dagar är värmestressen runt huset måttlig. Omgivningen svalnar relativt bra på kvällen. Vid skyfall rinner regnvatten längs huset. Låga trösklar kan då släppa in vatten, och suterrängplan eller lågt belägna trädgårdar kan översvämmas.
Värme
46–48 °C extrem värmestress
Upplevd temperatur en het sommardag (2022), 1 m från huset.
- Värmeöeffekt
- 1,8–2,0 °C varmare än på landsbygden
- Varma nätter (20 °C eller mer)
- 8–14 nätter per år
- Avstånd till en sval plats
- 300–400 m
- Genomsnitt i Burgerhartstraat
- 46 °C upplevd temperatur
Vatten
- Regnvatten vid skyfall (70 mm/timme)
- en flödesväg går förbi huset (inom 10 m)
- Problem med högt grundvatten 2050
- Mycket stor ökning
- Torrt våningsplan i Burgerhartstraat
- 100% av bostäderna vid den svåraste översvämningen
Risker från omgivningen
- Högspänningsledning
- 1,3 km 150 kV
- Vindkraftverk
- 3,1 km Windturbine 3,5 MW, ashoogte 117 m · rotor 117 m · här cirka 23 dB
- Buller från vindkraftverk på denna adress
- 25 dB Lden enligt RIVM:s bullerkarta för vindkraftverk
- Riskfyllda verksamheter inom 1 km
- Aardgasstation, vervoer gevaarlijke stoffen
I Burgerhartstraat ligger 0% av bostäderna inom magnetfältszonen för en högspänningsledning och 0% inom 1 km från ett vindkraftverk.
Källa och metod
Värme, vatten och grundvatten: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0; upplevd temperatur och värmeöeffekt 2022, sannolikhet för översvämning och vattendjup från nationella översvämningsscenarier, sannolikhet för problem med högt grundvatten 2050 enligt det höga scenariot, flödesvägar vid 70 mm nederbörd på en timme). Högspänning: RIVM Netkaart med beräknade avstånd (magnetfältszon); vindkraftverk: RIVM; riskfyllda verksamheter: Register Externe Veiligheidsrisico's via RIVM Atlas Leefomgeving (verksamheter med en riskzon inom 1 km). Ungefärliga uppgifter baserade på kartor, inte mätningar.
Trygghet och boendetrivsel
Boendetrivsel – området Burgerhartstraat
Mer än tillfredsställande Leefbaarometer 2024, klass 6 av 9
- Fysisk miljö: tillfredsställande
- Bostäder: tillfredsställande
- Service: tillfredsställande
- Social sammanhållning: tillfredsställande
- Störningar och otrygghet: svag
Leefbaarometer 3.0 (BZK): uppskattad boendetrivsel i nio klasser, med fem dimensioner jämförda med riksgenomsnittet. Mer om området
Brott – området Burgerhartstraat
26 per 1 000 invånare och år +30% jämfört med föregående år
- Registrerat sep 2025 – aug 2026
- 26
- Distrikt Centrum
- 54 per 1 000
- Kommun Beverwijk
- 41 per 1 000
- Nederländerna
- 45 per 1 000
- Bostadsinbrott per 1 000 bostäder
- 2,1 1 inbrott
Vanligast
- Mishandeling
- 3
- Bedreiging
- 2
- Vernieling
- 2
- Drugshandel
- 2
Tryggare än genomsnittet: färre brott per invånare än i landet som helhet. Bostadsinbrott och cykelstölder är fortfarande sådant att vara uppmärksam på.
Källa och metod
Polisen, registrerade brott per område (öppna data från CBS och polisen, månadsstatistik). I små områden är antalet brott ofta lågt. Se siffran i förhållande till antalet invånare och bostäder. Alla brott anmäls inte.
Ska ni lägga bud på Grensstraat 58? Ta reda på vad bostaden faktiskt är värd.
Gratissidan ger er fakta. Rapporten svarar på den avgörande frågan: vad ska jag bjuda? Tre scenarier i euro, baserade på faktiska köpeskillingar för jämförbara bostäder från Kadaster, det modellberäknade värdet, kommunens statistik över bud över utgångspriset och bostadens skick på bilderna. Dessutom får ni frågorna att ställa till fastighetsmäklaren innan ni skriver under.
Räkneexempel: ett bud som är 2% för högt kostar hela € 9 000 för en bostad värd € 450 000. Rapporten kostar € 19.
-
Budstrategi med tre scenarier
Ett försiktigt, ett marknadsmässigt och ett konkurrenskraftigt bud i euro, baserade på det modellberäknade värdet, jämförbara försäljningar och hur mycket över utgångspriset köpare betalar i kommunen. -
Jämförbara försäljningar från Kadaster
Faktiska köpeskillingar för bostäder i området som liknar den här i fråga om typ, storlek och byggperiod. Priserna är omräknade till dagens prisnivå och visas på en karta och i en tabell. -
Modellberäknat värde och tidigare försäljningar
Den automatiserade värdeberäkningen med värdeintervall, försäljningshistoriken för den här adressen och WOZ-värdets utveckling genom åren. -
Marknadsstatistik för kommunen
Försäljningstid, hur många procent över utgångspriset bostäder säljs för, pris per m² och ett mått på hur begränsat utbudet är för denna bostadstyp (NVM), så att ni vet hur stor konkurrens ni kan förvänta er. -
Frågor till fastighetsmäklaren
En skräddarsydd frågelista inför visningen, baserad på byggår, energiklass, risker i omgivningen, annonsen och bildanalysen. -
Bostadens skick utifrån bilderna
En bildanalysmodell bedömer annonsbilderna: allmänt skick, kök och badrum, synliga fel och en ungefärlig budget för upprustning. -
Månatliga boendekostnader för olika bud
Vad varje scenario kostar per månad: bolån, köparens förvärvskostnader, kommunala skatter och avgifter, energi och underhåll, jämfört med att hyra. -
Allt på gratissidan ingår också
En sammanfattning av bostad, område, energi, boendemiljö, klimat, säkerhet och flygtrafik – allt samlat i en enda PDF.
Vill ni jämföra flera bostäder? 5 rapporter för € 39 per månad, ytterligare rapporter för € 6 styck. Ingen värdering och ingen garanti, men siffror som hjälper er att motivera ert bud.
Vanliga frågor om Grensstraat 58
Vilken typ av bostad är Grensstraat 58?
Grensstraat 58 i Beverwijk är av bostadstypen tussenwoning, byggd 1946, 65 m² boarea, tomt 202 m². Adressen ligger i området Burgerhartstraat i kommunen Beverwijk.
Vilken energiklass har Grensstraat 58?
Den registrerade energiklassen är B (registrerad 20 december 2020). För en jämförbar bostad är kostnaden för gas och el i genomsnitt € 160 per månad.
Ungefär hur mycket är Grensstraat 58 värt?
Det ungefärliga marknadsvärdet ligger mellan € 258.000 och € 325.000 (mittvärde € 291.000, prisnivå sep 2026), beräknat utifrån WOZ-värden, utgångspriser och försäljningar av jämförbara bostäder i området. Detta är en uppskattning, inte en värdering.
Hur tyst är det vid Grensstraat 58?
Årsmedelvärdet för ljudnivån vid fasaden är 52 dB Lden (måttligt bullrigt). Den största bullerkällan är vägtrafik. Varje dag passerar ungefär 99 flygplan på lägre höjd än 3 000 m inom en radie av 2 km.
Kan Grensstraat 58 drabbas av översvämning?
På den nationella kartan över maximalt vattendjup finns inget översvämningsscenario för den här platsen.
Hur tryggt är området kring Grensstraat 58?
I Burgerhartstraat (området) registrerade polisen 26 brott per 1 000 invånare och år, jämfört med 41 i kommunen och 45 i hela landet. Leefbaarometer bedömer boendetrivseln som mer än tillfredsställande.
Vilken service finns nära Grensstraat 58?
Genomsnittliga avstånd i området: stor livsmedelsbutik 600 m, allmänläkare 900 m, grundskola 500 m, förskola 500 m (CBS). På den här sidan visas närmaste skola, kollektivtrafikhållplats, laddpunkt och barnomsorg samt avståndet från adressen.
Varifrån kommer uppgifterna?
Från offentliga myndighetskällor: BAG och Kadaster (bostadsuppgifter, tomt), EP-Online (energiklass), CBS (områdesstatistik, prisindex, energianvändning), RIVM (buller, luft, ljus, grönska), Klimaateffectatlas och LIWO (värme, vatten), polisens öppna data och Leefbaarometer (trygghet) samt ADS-B-nätverk (flygtrafik). Alla beräkningar är ungefärliga och utgör varken värdering eller rådgivning.