Postweg 8

7957 BW de Wijk · Verspreide huizen De Wijk, De Wolden

  • Friliggande hus
  • Byggår 1911
  • 235 m² boarea
  • 5.035 m² tomt
  • G energiklass
Jämför
AI-assistent

Ställ en fråga om Postweg 8

Ställ en fråga om bostaden, området, värdet eller kostnaderna. Assistenten svarar utifrån uppgifterna på den här sidan och söker vid behov efter aktuell information.

Svaren är ungefärliga och utgör inte rådgivning. Samtalen sparas för att förbättra assistenten.

I korthet

Bostaden på Postweg 8 i de Wijk är av typen friliggande hus från 1911 med 235 m² boarea och energiklass G och ligger i området Verspreide huizen De Wijk (De Wolden kommun). Det ungefärliga marknadsvärdet ligger mellan € 685.000 och € 778.000. Boendemiljö: bullernivå 55 dB (måttligt bullrigt), luftkvalitet inom WHO:s riktvärde, 66 % grönyta inom 500 m, inget tillämpligt översvämningsscenario. Flygtrafik: cirka 3 flygplan per dag på lägre höjd än 3 000 m inom 2 km. Boendetrivsel i området: utmärkt.

Alla uppgifter på den här sidan kommer från offentliga register och kartor och är gratis. Att samla in dem själv tar flera timmar per bostad – här finns allt samlat på en sekund. Under varje avsnitt förklarar vi vad siffrorna betyder för den som bor här.

Läge

Position enligt BAG (52.67866, 6.29271). Öppna i OpenStreetMap

Uppskattat värdeintervall

Ungefärligt marknadsvärde för denna bostad € 685.000 – € 778.000 mittvärde € 732.000 · prisnivå sep 2026 € 3.114 per m² · 235 m²

Marknad

  • +5,7% försäljningspriser: Drenthe på ett år (CBS prisindex, sep 2026)
  • € 478.209 genomsnittligt försäljningspris i kommunen De Wolden under 2025 (CBS/Kadaster)
  • € 535.000 genomsnittligt WOZ-värde – området Verspreide huizen De Wijk (CBS 2024)

Så beräknas värdeintervallet

KällaUtgångsvärdeOmräknat till dagens prisnivåVikt
Bostadens WOZ-värde för 2025
värdetidpunkt 1 januari 2024
€ 622.000 € 770.564
+23,9% sedan 2024 K1
50%
40 jämförbara bostäder inom 880 m
indexerad median för WOZ-värde per m²
€ 3.034/m² € 712.990 42%
Genomsnitt, området: Verspreide huizen De Wijk
CBS WOZ 2024 (€ 535.000) / genomsnitt 275 m²
€ 1.945/m² € 592.376
+29,6% sedan 2023 K1
8%

Bostadens WOZ-värde genom åren

Bostadens WOZ-värde

Se WOZ-värdet för varje år sedan 2014 och hur det förhåller sig till det uppskattade värdeintervallet.

Gratis med ett konto. Inga betalningsuppgifter behövs.

Skapa ett gratis konto Logga in

Liknande bostäder i närheten (40 hittade)

Jämförbara bostäder

Se de jämförbara bostäder i området som ligger till grund för det uppskattade värdeintervallet, med pris per m² och avstånd.

Gratis med ett konto. Inga betalningsuppgifter behövs.

Skapa ett gratis konto Logga in

Beräkningsmetod: värdet från varje källa har räknats om från sin värdetidpunkt till dagens prisnivå med CBS prisindex för befintliga ägarbostäder (per provins, men per stad för Amsterdam, Rotterdam, Den Haag och Utrecht; för de senaste månaderna används det nationella månadsindexet). Mittvärdet är det viktade genomsnittet. Intervallets bredd bestäms av spridningen mellan källorna (minst 5 %). Skick, läge längs gatan, tomträtt och bostadens särskilda egenskaper ingår inte i beräkningen. Detta är ingen värdering.

Hyra eller köpa?

Hyra en jämförbar bostad

Det finns för få jämförbara hyresbostäder i närområdet för en uppskattning av hyran.

Köpa den här bostaden

€ 3.440 per månad

Annuitetsbolån på € 732.000 (värdeintervallets mittpunkt), 3,9% ränta, 30 års löptid och full belåning: € 2.360 i ränta och € 1.080 i amortering den första månaden. Exklusive underhåll, skatter och ränteavdrag.

Vad lönar sig bäst?

För en jämförelse krävs både en uppskattning av hyran och ett uppskattat värdeintervall.

Räkna med din egen kontantinsats, ränta och hyra i avsnittet Månatliga boendekostnader.

Bostadsfakta

Bostadstyp
Friliggande hus
Användningsändamål
Bostad
Byggår
1911
Boarea
235 m²
Byggnadsarea
352 m²
Tomtarea
5.035 m²
Energiklass
G
Nyttjandeenhetens status
I bruk
Byggnadens status
I bruk
Adressbeteckning i BAG
1690200000007897
Nyttjandeenhet i BAG
1690010000007897
Byggnad i BAG
1690100000000037
Källa och metod

Basisregistratie Adressen en Gebouwen (Kadaster) och registret över energiklasser. Tomtarean är den totala arean enligt fastighetsregistret. För lägenheter avses hela tomten som byggnaden står på.

Tomt, mark och planbestämmelser

Problem med grundläggningen är ovanliga i det här området.

Tomtarea (BAG)
5.035 m²
Risk för grundläggningsskador i Verspreide huizen De Wijk
0,0 % av bostäderna löper risk att drabbas av röta i grundpålar (mycket låg) 2050, högalternativ: 0,0 %, ojämna sättningar 1,0 %; De Wolden kommun 0,2 % — Klimaateffectatlas (Deltares/KCAF)
Kadaster, höjdläge, markanvändning, markförhållanden
hämtas…
Källa och metod

Tomt: Kadaster (BRK, via PDOK; tomtgränsen visas på kartan ovan). Höjd: Actueel Hoogtebestand Nederland. Planbestämmelser: ruimtelijkeplannen.nl (detaljplaner fram till 2024-01-01; nyare bestämmelser finns i kommunens plan för den fysiska miljön). Mark och grundläggning: Klimaateffectatlas (CC BY 4.0) och RVO/KCAF. Uppgifterna är ungefärliga och utgör inte byggteknisk eller juridisk rådgivning.

Sol och skugga

Hur ligger fasaderna, trädgården och taket i förhållande till solen, och hur mycket skuggar byggnaderna runt omkring? Beräknat utifrån solens position och byggnadshöjder från 3D BAG.

Fasader, trädgård, tak och dagsljus
beräknas…
Solens bana över bostaden (lokal tid): högt på sommaren, lågt på vintern. Mitten = rakt ovanför, kanten = horisonten. Grön punkt = trädgårdens riktning.

denna bostad skugga från byggnader tomt solens riktning

Byggnader och höjder: 3D BAG (TU Delft, CC BY 4.0; takets höjd = 70:e percentilen över marknivån vid denna bostad, från AHN). Tomt: Kadaster (BRK). Solens position: NOAA-algoritmen, lokal tid. Flygfoto: PDOK, Beeldmateriaal Nederland (CC BY 4.0). Ungefärlig beräkning: träd, plank, takkupor och terrängens höjdskillnader ingår inte.

Energi och värme

En energislukande bostad: höga energikostnader, drag och kalla väggar på vintern och ofta för varmt på sommaren. Räkna med tiotusentals euro för energieffektivisering, med ISDE-bidrag, och färre WWS-poäng vid uthyrning. Banker räknar ofta med högre boendekostnader här.

Energiklass

G preliminär energiklass

Energiklass A eller bättre i Verspreide huizen De Wijk
7% av bostäderna

En uppskattning från myndigheterna utifrån byggår och bostadstyp, inte en energiklass som registrerats efter en besiktning; vid försäljning eller uthyrning krävs en slutgiltig energiklass.

Energiklass E, F eller G ger bostaden ett avdrag på 4–15 WWS-poäng. Energieffektivisering (isolering, värmepump) kan berättiga till ISDE-bidrag.

Förbrukning och kostnader

€ 294 per månad vid genomsnittlig förbrukning

Naturgas
1.550 m³ per år; området 1.540
El
4.060 kWh per år; området 4.090
Kostnad per år
€ 3.530 gas € 2.152, el € 1.054, fasta avgifter € 324
Genomsnittlig bostad i Verspreide huizen De Wijk
€ 3.524 per år
Solpaneler
57% av jämförbara bostäder; området 41%
Källa och metod

Genomsnittlig energileverans till bostäder av samma typ och storlek, byggda under samma period (CBS 2025, temperaturkorrigerad), beräknad med genomsnittliga konsumentpriser för sep 2026 (CBS: 1,39 per m³ och 0,26 per kWh inklusive skatt, med hänsyn till fasta avgifter och avdrag på energiskatten). Den faktiska förbrukningen beror på de boende och installationerna.

Omställning av uppvärmningen och bidrag

Uppvärmning i Verspreide huizen De Wijk
93% värmepanna, 3% elvärme 2022
Potential för geotermisk energi
Ogynnsamt Slochterenformationen, WarmteAtlas
Fjärrvärmenät
inget fjärrvärmenät eller någon känd plan för ett sådant i området

ISDE 2026 (500 miljoner €): bidrag för isolering, värmepump (även hybrid), solvärmeberedare, ventilation och anslutning till fjärrvärmenät (fast belopp på 3 775 €). För värmepumpar varierar bidraget från cirka 500 € till drygt 13 000 € beroende på typ och effekt. Ansök hos RVO efter installationen. ISDE hos RVO · Energiesubsidiewijzer (även kommunala bidrag)

Energiklasser i Verspreide huizen De Wijk

  • A eller bättre 7% 6
  • B 3% 3
  • C 15% 14
  • D 5% 5
  • E 3% 3
  • F 9% 8
  • G 47% 43
  • Energiklass saknas 11% 10
Källa och metod

Energiklass och fördelning av energiklasser: EP-Online (RVO) via vår databas; förbrukningsprofiler: CBS 85140NED (CC BY 4.0); energipriser: CBS 85592NED; förbrukning i området: CBS Kerncijfers; fjärrvärmenät, planer, pilotprojekt och fördelning av uppvärmningssätt: WarmteAtlas (RVO, på områdesnivå; planer kopplas till de områden vars mittpunkt ligger inom planområdet); ISDE: RVO. Ungefärliga uppgifter, inte energirådgivning.

Månatliga boendekostnader: köpa eller hyra

Räkna utifrån din egen köpeskilling, hyra och egna antaganden. Alla belopp kan ändras. Resultatet är ungefärligt.

Egen insats 10% Sparpengar eller eget kapital från en bostad som ni använder i stället för att låna.
Amorteringsform
Bolån (brutto) —
varav amortering (förblir ert eget kapital)
Fasta kostnader —
Totalt per månad —
Fasta kostnader per månad (genomsnittsvärden, justera vid behov)
De Wolden kommun, 2026: OZB 0,0835 % av WOZ-värdet (€ 622.000, alltså € 519 per år), avfallsavgift € 296 och avloppsavgift € 205 per år för ett flerpersonshushåll (COELO).
WS Drents Overijsselse Delta, 2026: invånaravgift € 136, avloppsreningsavgift € 254 (tre föroreningsenheter) och vattenförvaltningsavgift 0,0387 % av WOZ-värdet (€ 241) per år (CBS).
Obligatorisk vid bolån; genomsnittlig premie.
Avsättning; ofta 1 % av bostadens värde per år.
1.550 m³ gas och 4.060 kWh per år (CBS-genomsnitt för bostäder av samma typ och storlek, byggda under samma period) till priserna för sep 2026.
Endast för lägenheter.
Ett vanligt internet- och tv-paket.

Köpa eller hyra?

PostKöpaHyra
Totalt per månad——
Varav amortering (uppbyggnad av eget kapital)——
Boendekostnad exklusive amortering——
Amorterat efter 10 år——

Utan hänsyn till värdeutveckling, ränteavdrag för bolån, schablonintäkt för ägd bostad, bostadsbidrag eller hyreshöjningar. En ungefärlig beräkning, inte rådgivning.

Vad kostar det att köpa den här bostaden?

Engångskostnader utöver köpeskillingen: skatt, notarie, värdering, rådgivning och besiktning. Sedan 2018 får du låna upp till bostadens värde, så dessa kostnader måste du betala med egna pengar.

Köparens kostnader totalt—
Som andel av köpeskillingen—
Varav skattemässigt avdragsgillt (engångsavdrag)—
Egen insats som krävs kostnader plus den del av köpeskillingen som du inte lånar—
Kostnadsposter (riktbelopp 2026, justera vid behov)
2 % av köpeskillingen för en bostad som du själv ska bo i.
Inklusive registrering i Kadaster och kostnader för kontroller. Avgifterna varierar mellan notarier. Ej avdragsgill.
Endast vid bolån, inklusive registrering i Kadaster. Avdragsgill.
Långivaren kräver en granskad och godkänd värderingsrapport. Avdragsgill.
Oftast 2 000 till 3 500 €, beroende på rådgivare och situation. Avdragsgill.
Köpeskillingen överstiger NHG:s beloppsgräns på € 470.000 (2026): NHG är inte möjligt.
Rekommenderas för bostäder byggda före 1995. Den här bostaden är från 1911. En besiktning visar skicket på grund och tak samt eventuella fuktproblem och eftersatt underhåll. Ej avdragsgill.
Ofta 1 till 1,5 % av köpeskillingen eller ett fast arvode. Ej avdragsgill.
Om du inte själv betalar in handpenningen på 10 %: cirka 1 % av det beloppet. Ej avdragsgill.
Flyttfirma, golv, gardiner och mindre anpassningar. Mycket individuellt.

Riktbelopp baserade på gängse taxor; begär offerter från notarie, värderingsman och rådgivare. De avdragsgilla kostnaderna drar du av en gång i inkomstdeklarationen för köpåret. Inte finansiell rådgivning.

Praktiska verktyg

Gör om inredningen med AI

Ladda upp en bild av ett rum, välj en stil och se inom en halv minut hur rummet kan se ut. Själva rummet förblir detsamma – bara inredningen förändras.

Verktyget är tillgängligt för inloggade besökare. Det är gratis att skapa ett konto.

Logga in

Område, distrikt och kommun

Distrikt

De Wijk

Bostäder
1.355
Invånare
2.985
Genomsnittligt WOZ-värde
€ 373.000
Ägarbebodda bostäder
67%
Genomsnittligt byggår
1973
Vanligast
Friliggande hus (34%)
Allt om De Wijk →
Kommun

De Wolden

Bostäder
10.204
Invånare
24.672
Genomsnittligt WOZ-värde
€ 396.000
Ägarbebodda bostäder
75%
Genomsnittligt byggår
1970
Vanligast
Friliggande hus (46%)
Allt om De Wolden →

Vilka bor i området?

Vilka bor i området?

Jämför CBS-statistik för området, distriktet och kommunen med hela landet: ursprung, utbildning, inkomst, bidrag och arbete.

Gratis med ett konto. Inga betalningsuppgifter behövs.

Skapa ett gratis konto Logga in

Service och kommunikationer

För att handla mat behöver ni ta bilen eller cykla en längre sträcka. Det är mer än en och en halv kilometer till grundskolan, så räkna med att lämna och hämta. Det är några minuters promenad till kollektivtrafiken. Lantlig miljö: lugn och gott om utrymme, men längre till service.

Stor livsmedelsbutik
2,9 km
genomsnittligt avstånd i området
Allmänläkarmottagning
2,8 km
genomsnittligt avstånd i området
Grundskola
2,3 km
genomsnittligt avstånd i området
Förskola
2,2 km
genomsnittligt avstånd i området
Närmaste grundskola
260 m
IKC De Horst
Närmaste hållplats för kollektivtrafik
520 m
de Wijk, H. Tillemaweg · bus · 1,0 vertrekken per uur overdag
Närmaste laddpunkt
350 m
Hendrik Tillemaweg 83 - Allego
Närmaste barnomsorg
260 m
IKC De Horst
Skolor inom 3 km
0
Urbaniseringsgrad
Ej urbaniserat
78 adresser per km²
Källa och metod

Vägavstånd, i genomsnitt för alla invånare i området (CBS). Skola (DUO), hållplats (OVapi/GTFS, avgångar på en vardag), sändarmast (Antenneregister), laddpunkt och barnomsorg: fågelvägen från denna adress, enligt vår egen databas.

Boendemiljö: buller, vatten, luft, ljus och grönska

Buller

55 dB Måttligt bullrigt

upp till 45 dB mycket tystöver 70 dB extremt högt

Vägtrafik
55 dB
Tågtrafik
inget
Flygtrafik
inget
Vindkraftverk
inget
Vägtrafik, nattetid
47 dB
Tågtrafik, nattetid
inget

I Verspreide huizen De Wijk (området) har 60% av bostäderna högre bullernivåer än vid den här adressen. Genomsnittet där är 55 dB.

Måttlig ljudnivå: hörbar trafik, som längs en genomfartsgata i ett bostadsområde. Inomhus märks den knappt med stängda fönster. Det går bra att sitta ute, men det är aldrig helt tyst. Den främsta bullerkällan är vägtrafik (55 dB).

Källa och metod

Lden: årsmedelvärde för bullerexponering under dag, kväll och natt (RIVM:s bullerkartor 2020, flygtrafik 2022, vindkraftverk 2024, rutnät på 10 m). En grov uppskattning, inte en mätning vid fasaden. WHO rekommenderar högst 53 dB för vägtrafik och 45 dB för flygtrafik.

Översvämning

Ingen Ingen

Kartan över maximalt vattendjup visar inget översvämningsscenario för den här platsen.

Bostäder i Verspreide huizen De Wijk som kan översvämmas
0%
Varav med vattendjup över 0,5 m
0%
Maximalt vattendjup i området
inget

Inget översvämningsscenario har beräknats för denna plats: vid ett vallbrott eller höga vattennivåer väntas platsen förbli torr. En översvämningsförsäkring är inget krav här.

Källa och metod

LIWO (Rijkswaterstaat), karta över maximalt vattendjup vid översvämning, rutnät på 25 m; sannolikhet för översvämning: Klimaateffectatlas. Djupet säger inget om sannolikheten för att en översvämning inträffar. Vallar och översvämningsskydd är dimensionerade utifrån den sannolikheten.

Luftkvalitet

  • NO₂ 9,8 µg/m³ inom WHO:s riktvärde
  • PM2,5 7,1 µg/m³ över WHO:s riktvärde
  • PM10 12,8 µg/m³ inom WHO:s riktvärde

Förorenad luft: över EU:s gränsvärden för 2030, oftast på grund av en närliggande hårt trafikerad väg, industri eller intensiv djurhållning. Detta är särskilt relevant för personer med luftvägsbesvär och för små barn. Att vädra på husets lugna sida hjälper.

Genomsnitt i Verspreide huizen De Wijk: NO₂ 8,7, PM2,5 6,9 µg/m³.

Källa och metod

Årsmedelhalter med 25 m upplösning (RIVM, senaste kartan). Strecket i stapeln visar WHO:s riktvärde (NO₂ 10, PM2,5 5, PM10 15 µg/m³). Färgen visar förhållandet till WHO:s riktvärde och EU:s gränsvärde för 2030.

Ljus nattetid

Mörkt

mörktmycket ljust

Genomsnitt i Verspreide huizen De Wijk: mörkt.

Mörkt: en av de mörkaste platserna i Nederländerna. Stjärnorna syns och det går bra att sova utan mörkläggning.

Källa och metod

Uppåtriktat artificiellt ljus uppmätt av satelliter (RIVM:s karta över ljusemissioner 2023, rutnät på 375 m), klassificerat i förhållande till alla bostäder i Nederländerna: mörkt motsvarar de mörkaste 20 %, mycket ljust de ljusaste 10 %.

Grönska i området

66% grönska inom 500 m

Genomsnitt i Verspreide huizen De Wijk: 71%.

Mycket grönska: träd, gräs och buskar präglar området. Grönska svalkar området under heta dagar, dämpar buller, fångar upp fina partiklar och uppmuntrar till rörelse. Forskning visar också ett samband med minskad stress.

Källa och metod

Andel grönska (gräs, buskar, träd) i 500 m-rutan runt den här adressen (RIVM:s grönskekarta 2022). Hälften av bostäderna i Nederländerna har mer än 52 % grönska inom 500 m, och en av tio har mindre än 32 %.

Beredskapszon för kärnteknisk olycka: Kerncentrale Emsland (D) på 73 km avstånd (zon upp till 100 km: jodtabletter för personer under 18 år och gravida). Zoner för skyddsåtgärder enligt den nationella krisplanen för strålningsolyckor.

Flygtrafik över denna adress

Flygtrafik över denna adress

Se hur många flygplan som passerar här per dag, på vilken höjd, vid vilka tider och vilka flygplatser de flyger till eller från.

Gratis med ett konto. Inga betalningsuppgifter behövs.

Skapa ett gratis konto Logga in

Klimat och säkerhet

Även under heta dagar är värmestressen runt huset måttlig. Omgivningen svalnar relativt bra på kvällen.

Värme

44–45 °C extrem värmestress

Upplevd temperatur en het sommardag (2022), 1 m från huset.

Värmeöeffekt
0,2–0,4 °C varmare än på landsbygden
Varma nätter (20 °C eller mer)
4–5 nätter per år
Avstånd till en sval plats
0–200 m
Genomsnitt i Verspreide huizen De Wijk
43 °C upplevd temperatur

Vatten

Regnvatten vid skyfall (70 mm/timme)
ingen flödesväg direkt intill huset
Problem med högt grundvatten 2050
Liten ökning
Torrt våningsplan i Verspreide huizen De Wijk
100% av bostäderna vid den svåraste översvämningen

Risker från omgivningen

Högspänningsledning
ingen inom 2 km
Vindkraftverk
3,9 km Windturbine 10 kW, ashoogte 25 m · rotor 11 m · här cirka 19 dB
Buller från vindkraftverk på denna adress
cirka 19 dB inte hörbart; prognos baserad på det närmaste vindkraftverkets effekt och avståndet dit, utanför RIVM-kartans täckningsområde
Riskfyllda verksamheter inom 1 km
Buisleiding, mestvergisting, tanken brandstoffen, vervoer gevaarlijke stoffen

I Verspreide huizen De Wijk ligger 0% av bostäderna inom magnetfältszonen för en högspänningsledning och 0% inom 1 km från ett vindkraftverk.

Källa och metod

Värme, vatten och grundvatten: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0; upplevd temperatur och värmeöeffekt 2022, sannolikhet för översvämning och vattendjup från nationella översvämningsscenarier, sannolikhet för problem med högt grundvatten 2050 enligt det höga scenariot, flödesvägar vid 70 mm nederbörd på en timme). Högspänning: RIVM Netkaart med beräknade avstånd (magnetfältszon); vindkraftverk: RIVM; riskfyllda verksamheter: Register Externe Veiligheidsrisico's via RIVM Atlas Leefomgeving (verksamheter med en riskzon inom 1 km). Ungefärliga uppgifter baserade på kartor, inte mätningar.

Trygghet och boendetrivsel

Boendetrivsel – området Verspreide huizen De Wijk

Utmärkt Leefbaarometer 2024, klass 9 av 9

  • Fysisk miljö: mer än tillfredsställande
  • Bostäder: god
  • Service: klart otillfredsställande
  • Social sammanhållning: god
  • Störningar och otrygghet: god

Leefbaarometer 3.0 (BZK): uppskattad boendetrivsel i nio klasser, med fem dimensioner jämförda med riksgenomsnittet. Mer om området

Brott – området Verspreide huizen De Wijk

25 per 1 000 invånare och år -33% jämfört med föregående år

Registrerat sep 2025 – aug 2026
8
Distrikt De Wijk
13 per 1 000
Kommun De Wolden
15 per 1 000
Nederländerna
45 per 1 000
Bostadsinbrott per 1 000 bostäder
0,0 0 inbrott

Vanligast

Vernieling
3
Woninginbraak
0
Inbraak schuur/garage
0
Diefstal uit auto
0
  1. 202021
  2. 172022
  3. 212023
  4. 232024
  5. 122025

Tryggare än genomsnittet: färre brott per invånare än i landet som helhet. Bostadsinbrott och cykelstölder är fortfarande sådant att vara uppmärksam på. Bostadsinbrott är ovanliga här.

Källa och metod

Polisen, registrerade brott per område (öppna data från CBS och polisen, månadsstatistik). I små områden är antalet brott ofta lågt. Se siffran i förhållande till antalet invånare och bostäder. Alla brott anmäls inte.

Bostadsrapport med budrådgivning

Ska ni lägga bud på Postweg 8? Ta reda på vad bostaden faktiskt är värd.

Gratissidan ger er fakta. Rapporten svarar på den avgörande frågan: vad ska jag bjuda? Tre scenarier i euro, baserade på faktiska köpeskillingar för jämförbara bostäder från Kadaster, det modellberäknade värdet, kommunens statistik över bud över utgångspriset och bostadens skick på bilderna. Dessutom får ni frågorna att ställa till fastighetsmäklaren innan ni skriver under.

Räkneexempel: ett bud som är 2% för högt kostar hela € 9 000 för en bostad värd € 450 000. Rapporten kostar € 19.

Försiktigtunder eller omkring utgångspriset, om det är få budgivare
Marknadsmässigvad jämförbara bostäder här har sålts för de senaste månaderna
Goda chanseröver marknadsvärdet, men inom värdeintervallet
  • Budstrategi med tre scenarier
    Ett försiktigt, ett marknadsmässigt och ett konkurrenskraftigt bud i euro, baserade på det modellberäknade värdet, jämförbara försäljningar och hur mycket över utgångspriset köpare betalar i kommunen.
  • Jämförbara försäljningar från Kadaster
    Faktiska köpeskillingar för bostäder i området som liknar den här i fråga om typ, storlek och byggperiod. Priserna är omräknade till dagens prisnivå och visas på en karta och i en tabell.
  • Modellberäknat värde och tidigare försäljningar
    Den automatiserade värdeberäkningen med värdeintervall, försäljningshistoriken för den här adressen och WOZ-värdets utveckling genom åren.
  • Marknadsstatistik för kommunen
    Försäljningstid, hur många procent över utgångspriset bostäder säljs för, pris per m² och ett mått på hur begränsat utbudet är för denna bostadstyp (NVM), så att ni vet hur stor konkurrens ni kan förvänta er.
  • Frågor till fastighetsmäklaren
    En skräddarsydd frågelista inför visningen, baserad på byggår, energiklass, risker i omgivningen, annonsen och bildanalysen.
  • Bostadens skick utifrån bilderna
    En bildanalysmodell bedömer annonsbilderna: allmänt skick, kök och badrum, synliga fel och en ungefärlig budget för upprustning.
  • Månatliga boendekostnader för olika bud
    Vad varje scenario kostar per månad: bolån, köparens förvärvskostnader, kommunala skatter och avgifter, energi och underhåll, jämfört med att hyra.
  • Allt på gratissidan ingår också
    En sammanfattning av bostad, område, energi, boendemiljö, klimat, säkerhet och flygtrafik – allt samlat i en enda PDF.

Vill ni jämföra flera bostäder? 5 rapporter för € 39 per månad, ytterligare rapporter för € 6 styck. Ingen värdering och ingen garanti, men siffror som hjälper er att motivera ert bud.

Vanliga frågor om Postweg 8

Vilken typ av bostad är Postweg 8?

Postweg 8 i de Wijk är av bostadstypen vrijstaande woning, byggd 1911, 235 m² boarea, tomt 5.035 m². Adressen ligger i området Verspreide huizen De Wijk i kommunen De Wolden.

Vilken energiklass har Postweg 8?

Den registrerade energiklassen är G. För en jämförbar bostad är kostnaden för gas och el i genomsnitt € 294 per månad.

Ungefär hur mycket är Postweg 8 värt?

Det ungefärliga marknadsvärdet ligger mellan € 685.000 och € 778.000 (mittvärde € 732.000, prisnivå sep 2026), beräknat utifrån WOZ-värden, utgångspriser och försäljningar av jämförbara bostäder i området. Detta är en uppskattning, inte en värdering.

Hur tyst är det vid Postweg 8?

Årsmedelvärdet för ljudnivån vid fasaden är 55 dB Lden (måttligt bullrigt). Den största bullerkällan är vägtrafik. Varje dag passerar ungefär 3 flygplan på lägre höjd än 3 000 m inom en radie av 2 km.

Kan Postweg 8 drabbas av översvämning?

På den nationella kartan över maximalt vattendjup finns inget översvämningsscenario för den här platsen.

Hur tryggt är området kring Postweg 8?

I Verspreide huizen De Wijk (området) registrerade polisen 25 brott per 1 000 invånare och år, jämfört med 15 i kommunen och 45 i hela landet. Leefbaarometer bedömer boendetrivseln som utmärkt.

Vilken service finns nära Postweg 8?

Genomsnittliga avstånd i området: stor livsmedelsbutik 2,9 km, allmänläkare 2,8 km, grundskola 2,3 km, förskola 2,2 km (CBS). På den här sidan visas närmaste skola, kollektivtrafikhållplats, laddpunkt och barnomsorg samt avståndet från adressen.

Varifrån kommer uppgifterna?

Från offentliga myndighetskällor: BAG och Kadaster (bostadsuppgifter, tomt), EP-Online (energiklass), CBS (områdesstatistik, prisindex, energianvändning), RIVM (buller, luft, ljus, grönska), Klimaateffectatlas och LIWO (värme, vatten), polisens öppna data och Leefbaarometer (trygghet) samt ADS-B-nätverk (flygtrafik). Alla beräkningar är ungefärliga och utgör varken värdering eller rådgivning.