Område Bonfut

Område i distriktet De Wadden · Lansingerland kommun · Zuid-Holland

  • 192 bostäder
  • 550 invånare
  • genomsnittligt byggår 1993
  • genomsnittligt WOZ-värde € 573.000

Bo i Bonfut: området i Lansingerland kommun har 192 bostäder, 550 invånare och 195 hushåll. Bostäderna i Bonfut är främst av typen parhus (33%) och friliggande hus (19%), huvudsakligen byggda under perioden från 2010 och framåt (61%) och med 77% ägarbostäder och 23% hyresbostäder. Det genomsnittliga WOZ-värdet är € 573.000. Av bostäderna med registrerad energiklass har 66% klass A eller B. Den vanligaste energiklassen är A. Boendetrivseln bedöms som mycket god enligt Leefbaarometer, den genomsnittliga ljudnivån är 61 dB (bullrigt) och polisen registrerade 67,3 brott per 1 000 invånare (45,3 i hela landet). Det genomsnittliga avståndet till en livsmedelsbutik är 800 m, till en grundskola är det 1,0 km och 54% av hushållen har barn. På Huisleon hittar ni ett uppskattat värdeintervall, energiklass, månatliga boendekostnader, information om boendemiljön och aktuella försäljnings- och uthyrningsannonser för varje bostad i Bonfut.

Karta

Gräns enligt CBS karta över distrikt och områden 2024. Zooma in för att se enskilda bostäder och klicka på en bostad för mer information. Öppna i bostadskartan

Bostäder i Bonfut

Bostäder
192
adresser registrerade för bostadsändamål (BAG)
Genomsnittligt byggår
1993
Genomsnittlig boarea
138 m²
Bostadsbestånd (CBS)
196
2025

Bostadstyp

  • Parhus 33% 64
  • Friliggande hus 19% 36
  • Lägenhet 18% 35
  • Radhus i mellanläge 18% 35
  • Gavelradhus 11% 22

Energiklass

  • A eller bättre 63% 120
  • B 1% 2
  • C 4% 7
  • D 5% 10
  • E 1% 2
  • F 13% 25
  • G 10% 20
  • Energiklass saknas 3% 6

Byggperiod

  • Före 1945 16% 31
  • 1945–1969 22% 43
  • 1970–1989 1% 1
  • 2010 och senare 61% 117

Invånare

Invånare
550
1 januari 2025
Hushåll
195
i genomsnitt 2,8 personer
Enpersonshushåll
18%
Nederländerna: 40%
Hushåll med barn
54%
Nederländerna: 32%
Befolkningstäthet
4.349
invånare per km²
Yta
0,1 km²
Födda utanför Nederländerna
9%
Nederländerna: 16%
Personer i fattigdom
3%
Nederländerna: 3%
Försörjningsstöd
0
per 1 000 invånare · Nederländerna: 22
Sysselsättningsgrad
86%
Nederländerna: 72%
Tillsvidareanställda
64%
Nederländerna: 56%

Åldersfördelning

  • 0–15 år 24% 135
  • 15–25 år 12% 65
  • 25–45 år 31% 175
  • 45–65 år 26% 145
  • 65 år och äldre 7% 40

Härkomst

  • Nederländerna 78% 420
  • Europa (exkl. Nederländerna) 5% 25
  • Utanför Europa 18% 95

Källa: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Härkomst enligt CBS:s indelning (personens eller föräldrarnas födelseland); utbildningsnivå för 15–75-åringar; inkomst standardiserad efter hushållets storlek och sammansättning; uppgifter som bygger på små antal publiceras inte av CBS.

Boende och värde

Genomsnittligt WOZ-värde
€ 573.000
CBS 2024
Ägarbebodda bostäder
77%
Hyresbostäder
23%
13% ägs av icke-vinstdrivande bostadsbolag
Enfamiljshus
82%
18% i flerfamiljshus
Byggda under de senaste 10 åren
60%
Obebodda bostäder
3%
Nybyggnation under året
0
färdigställda bostäder

WOZ-värdet är genomsnittet för alla bostäder i området (värdetidpunkt 1 januari föregående år), inte marknadsvärdet för en enskild bostad.

Energi

Genomsnittlig elförbrukning
3.680 kWh
per bostad och år
Genomsnittlig inmatning till elnätet
1.470 kWh
solel per bostad
Genomsnittlig gasförbrukning
530 m³
per bostad och år
Bostäder med solpaneler
75%
Naturgasfri
56%
Huvudsakligen eluppvärmda
59%
Uppvärmning (WarmteAtlas)
94% centralvärme, 3% elvärme
2022
Potential för geotermisk energi
Ongunstig
Slochterenformationen

Förbrukningen är genomsnittet för alla bostäder med anslutning i området (CBS). Fördelningen av energiklasser visas under ”Bostäder”.

Service och kommunikationer

Stor livsmedelsbutik
800 m
genomsnittligt avstånd
Allmänläkarmottagning
1,8 km
genomsnittligt avstånd
Grundskola
1,0 km
genomsnittligt avstånd
Förskola
900 m
genomsnittligt avstånd
Skolor inom 3 km
10
Urbaniseringsgrad
Låg urbaniseringsgrad
968 adresser per km²
Bilar per hushåll
1,3
257 personbilar
Arbetsställen
65
varav 10 inom handel, hotell och restaurang

Vägavstånd, genomsnitt för alla invånare i området (CBS).

Boendemiljö: buller, vatten, luft, ljus och grönska

Genomsnittlig ljudnivå (Lden)
61 dB
kommunen 54 dB
Bostäder med vägtrafikbuller över 55 dB
6%
15% kommun
Bostäder med tågtrafikbuller över 55 dB
66%
10% kommun
Bostäder med flygtrafikbuller över 48 dB
0%
14% kommun
Bostäder med vindkraftsbuller över 40 dB
0%
0% kommun
Vägtrafikbuller över 50 dB nattetid
1%
4% kommun

Bullernivå vid de 192 bostäderna

  • 56–60 dB: hög ljudnivå 29% 56
  • 61–65 dB: bullrigt 71% 136

Översvämning

Bostäder som kan översvämmas
8%
57% kommun
Varav med över 0,5 m vattendjup
5%
Varav med över 2 m vattendjup
0%
Maximalt vattendjup
0,7 m
i genomsnitt 0,5 m där översvämning kan inträffa

Luft, ljus och grönska

NO₂
15,1 µg/m³
100% över WHO:s riktvärde (10)
PM2,5
8,5 µg/m³
100% över WHO:s riktvärde (5)
PM10
15,1 µg/m³
49% över WHO:s riktvärde (15)
Ljus nattetid
Upplyst
kommunen: mycket ljust
Grönområden inom 500 m
59%
kommunen 54%

Buller: RIVM:s bullerkartor (väg- och tågtrafik 2020, flygtrafik 2022, vindkraftverk 2024), årsmedelvärde för Lden med 10 m upplösning, avläst vid varje adress. Översvämning: LIWO (Rijkswaterstaat), karta över maximalt vattendjup. Djupet säger inget om sannolikheten. Luft: RIVM:s årsmedelhalter med 25 m upplösning. Ljus: RIVM:s karta över ljusutsläpp 2023. Grönska: RIVM:s grönskekarta 2022, andel grönska inom 500 m. Aktivera bullerlagret på kartan ovan.

Klimat och säkerhet

Upplevd temperatur en het dag
46 °C
extrem värmestress
Bostäder med extrem värmestress (41 °C eller mer)
99%
99% kommun
Värmeöeffekt
0,8–1,0 °C
i genomsnitt varmare än den omgivande landsbygden
Bostäder med en sval plats inom 300 m
92%
50% kommun
Bostäder med medelhög eller hög risk för översvämning
0%
0% kommun
Torrt våningsplan vid den värsta översvämningen
100%
Bostäder med ökad risk för grundvattenproblem år 2050
6%
16% kommun
Bostäder med en flödesväg för regnvatten längs huset
6%
9% kommun
Bostäder inom magnetfältszonen kring en högspänningsledning
0%
0% kommun
Bostäder inom 1 km från ett vindkraftverk
0%
0% kommun

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): upplevd temperatur och värmeöeffekt 2022, svala platser, platsspecifik risk för översvämning (minst 20 cm vatten), torra våningsplan, risk för grundvattenproblem 2050 (högscenario), flödesvägar vid 70 mm nederbörd per timme. Värden har hämtats för varje bostad. Högspänning: RIVM Netkaart med beräkningsavstånd. Vindkraftverk: RIVM. Aktivera värmelagret på kartan ovan.

Trygghet

Brott per 1 000 invånare
67
sep 2025 – aug 2026
Registrerade brott
37
+76 % jämfört med föregående år
Bostadsinbrott per 1 000 bostäder
0,0
0 inbrott
Kommun
33
per 1 000 invånare
Nederländerna
45
per 1 000 invånare

Brottstyper (de senaste 12 månaderna)

  • Fietsdiefstal 35% 13
  • Diefstal uit auto 5% 2
  • Autodiefstal 3% 1
  • Bedreiging 3% 1
  • Vernieling 3% 1

Per år

  1. 132021
  2. 222022
  3. 112023
  4. 242024
  5. 282025

Källa: polisen, registrerade brott per område (öppna data från CBS/polisen, månadsstatistik). Antalet per 1 000 invånare beräknas utifrån områdets invånarantal. Alla brott anmäls inte.

Boendetrivsel

Mycket god Leefbaarometer 2024

mycket bristfälligutmärkt

Boendetrivsel
Mycket god
klass 8 av 9, mätning 2024
Poäng
4,22
+0,12 jämfört med riksgenomsnittet
Sedan föregående mätning
−0,06
mätning 2022: Utmärkt
Kommun
God
4,16 poäng

Fem dimensioner, avvikelse från riksgenomsnittet

  • Fysisk miljö grönska, vatten, bebyggelse, buller −0,01 tillfredsställande
  • Bostadsbestånd typ, byggår, ägarförhållanden +0,04 mer än tillfredsställande
  • Service butiker, skolor, vård, kollektivtrafik −0,03 tillfredsställande
  • Social sammanhållning befolkningssammansättning, flyttningar +0,04 mer än tillfredsställande
  • Störningar och otrygghet brottslighet och störningar +0,07 mer än tillfredsställande

Källa: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), en uppskattning som görs vartannat år utifrån drygt hundra faktorer. Poängen visar hur de boende i genomsnitt bedömer boendetrivseln. Negativt värde = under riksgenomsnittet.

Mark och grundläggning

Marksänkning (totalt)
−2,3 mm per år
−1,2 mm kommun
Marksänkning (ytliga jordlager)
−1,1 mm per år
torv och lera som sjunker ihop
Förväntad sänkning till 2050
3 cm
högalternativ
Bostäder med risk för röta i grundpålar
0,8%
zeer laag, 0,3% kommun
Röta i grundpålar 2050
0,9%
högalternativ, torrare somrar
Ojämna sättningar 2050
2,7%
riskutsatta bostäder med ytlig grundläggning

Källa: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): marksänkning enligt satellitmätningar (Bodemdalingskaart), risk för grundläggningsskador per område (Deltares/KCAF, andel bostäder med träpålar eller ytlig grundläggning som löper risk). Ett genomsnitt för området, inte en bedömning av en enskild bostad.

Inkomst och arbete

Hushållens medianförmögenhet
€ 332.300
Sysselsättningsgrad
86%
i åldern 15–74 år
Egenföretagare
14%
av den sysselsatta befolkningen
De 20 % med högst inkomst
43,3%
andel personer (20 % i hela landet)