Område De Eng

Område i distriktet de Eng-Soest-Midden · Soest kommun · Utrecht

  • 1.578 bostäder
  • 3.055 invånare
  • genomsnittligt byggår 1969
  • genomsnittligt WOZ-värde € 299.000

Bo i De Eng: området i Soest kommun har 1.578 bostäder, 3.055 invånare och 1.465 hushåll. Bostäderna i De Eng är främst av typen lägenhet (74%) och parhus (10%), huvudsakligen byggda under perioden 1945-1969 (64%) och med 39% ägarbostäder och 61% hyresbostäder. Det genomsnittliga WOZ-värdet är € 299.000. Av bostäderna med registrerad energiklass har 40% klass A eller B. Den vanligaste energiklassen är A. Boendetrivseln bedöms som mer än tillfredsställande enligt Leefbaarometer, den genomsnittliga ljudnivån är 49 dB (tyst) och polisen registrerade 25,9 brott per 1 000 invånare (45,3 i hela landet). Det genomsnittliga avståndet till en livsmedelsbutik är 600 m, till en grundskola är det 500 m och 31% av hushållen har barn. På Huisleon hittar ni ett uppskattat värdeintervall, energiklass, månatliga boendekostnader, information om boendemiljön och aktuella försäljnings- och uthyrningsannonser för varje bostad i De Eng.

Karta

Gräns enligt CBS karta över distrikt och områden 2024. Zooma in för att se enskilda bostäder och klicka på en bostad för mer information. Öppna i bostadskartan

Bostäder i De Eng

Bostäder
1.578
adresser registrerade för bostadsändamål (BAG)
Genomsnittligt byggår
1969
Genomsnittlig boarea
86 m²
Bostadsbestånd (CBS)
1.504
2025

Bostadstyp

  • Lägenhet 74% 1.160
  • Parhus 10% 151
  • Radhus i mellanläge 8% 130
  • Gavelradhus 5% 79
  • Friliggande hus 4% 58

Energiklass

  • A eller bättre 25% 387
  • B 15% 233
  • C 10% 163
  • D 15% 231
  • E 23% 356
  • F 5% 82
  • G 7% 112
  • Energiklass saknas 1% 14

Byggperiod

  • Före 1945 10% 151
  • 1945–1969 64% 1.015
  • 1970–1989 11% 180
  • 1990–2009 5% 76
  • 2010 och senare 10% 156

Invånare

Invånare
3.055
1 januari 2025
Hushåll
1.465
i genomsnitt 2,0 personer
Enpersonshushåll
48%
Nederländerna: 40%
Hushåll med barn
31%
Nederländerna: 32%
Befolkningstäthet
2.921
invånare per km²
Yta
1,0 km²
Födda utanför Nederländerna
24%
Nederländerna: 16%
Personer i fattigdom
4%
Nederländerna: 3%
Försörjningsstöd
33
per 1 000 invånare · Nederländerna: 22
Sysselsättningsgrad
66%
Nederländerna: 72%
Tillsvidareanställda
51%
Nederländerna: 56%

Åldersfördelning

  • 0–15 år 15% 475
  • 15–25 år 12% 380
  • 25–45 år 29% 880
  • 45–65 år 24% 750
  • 65 år och äldre 19% 580

Härkomst

  • Nederländerna 52% 1.545
  • Europa (exkl. Nederländerna) 6% 185
  • Utanför Europa 42% 1.235

Utbildningsnivå (15–75 år)

  • Grundskola, yrkesförberedande utbildning, yrkesutbildning på nivå 1 36% 820
  • Högskoleförberedande gymnasieutbildning, yrkesutbildning på nivå 2–4 41% 940
  • Högskola, universitet 23% 540

Källa: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Härkomst enligt CBS:s indelning (personens eller föräldrarnas födelseland); utbildningsnivå för 15–75-åringar; inkomst standardiserad efter hushållets storlek och sammansättning; uppgifter som bygger på små antal publiceras inte av CBS.

Boende och värde

Genomsnittligt WOZ-värde
€ 299.000
CBS 2024
Ägarbebodda bostäder
39%
Hyresbostäder
61%
52% ägs av icke-vinstdrivande bostadsbolag
Enfamiljshus
27%
73% i flerfamiljshus
Byggda under de senaste 10 åren
5%
Obebodda bostäder
6%
Nybyggnation under året
57
färdigställda bostäder

WOZ-värdet är genomsnittet för alla bostäder i området (värdetidpunkt 1 januari föregående år), inte marknadsvärdet för en enskild bostad.

Energi

Genomsnittlig elförbrukning
2.340 kWh
per bostad och år
Genomsnittlig inmatning till elnätet
430 kWh
solel per bostad
Genomsnittlig gasförbrukning
730 m³
per bostad och år
Bostäder med solpaneler
16%
Naturgasfri
5%
Huvudsakligen eluppvärmda
15%
Uppvärmning (WarmteAtlas)
44% centralvärme, 41% gemensam värmecentral, 13% elvärme
2022
Potential för geotermisk energi
Ongunstig
Slochterenformationen

Förbrukningen är genomsnittet för alla bostäder med anslutning i området (CBS). Fördelningen av energiklasser visas under ”Bostäder”.

Service och kommunikationer

Stor livsmedelsbutik
600 m
genomsnittligt avstånd
Allmänläkarmottagning
700 m
genomsnittligt avstånd
Grundskola
500 m
genomsnittligt avstånd
Förskola
500 m
genomsnittligt avstånd
Skolor inom 3 km
13
Urbaniseringsgrad
Hög urbaniseringsgrad
1.629 adresser per km²
Bilar per hushåll
0,9
1.312 personbilar
Arbetsställen
350
varav 25 inom handel, hotell och restaurang

Vägavstånd, genomsnitt för alla invånare i området (CBS).

Skolor

1 skola i området De Eng, med elevantal och bedömning från Inspectie van het Onderwijs.

Alla skolor i Soest kommun

Öppna utbildningsdata från DUO och Inspectie van het Onderwijs. Skolan kopplas till området utifrån skolenhetens adress.

Boendemiljö: buller, vatten, luft, ljus och grönska

Genomsnittlig ljudnivå (Lden)
49 dB
kommunen 52 dB
Bostäder med vägtrafikbuller över 55 dB
9%
16% kommun
Bostäder med tågtrafikbuller över 55 dB
0%
1% kommun
Bostäder med flygtrafikbuller över 48 dB
0%
0% kommun
Bostäder med vindkraftsbuller över 40 dB
0%
Vägtrafikbuller över 50 dB nattetid
0%
5% kommun

Bullernivå vid de 1.578 bostäderna

  • upp till 45 dB: mycket tyst 8% 134
  • 46–50 dB: tyst 67% 1.054
  • 51–55 dB: måttlig ljudnivå 17% 263
  • 56–60 dB: hög ljudnivå 8% 125
  • 61–65 dB: bullrigt 0% 2

Översvämning

Bostäder som kan översvämmas
0%
0% kommun
Varav med över 0,5 m vattendjup
0%
Varav med över 2 m vattendjup
0%
Maximalt vattendjup
inget

Luft, ljus och grönska

NO₂
9,8 µg/m³
16% över WHO:s riktvärde (10)
PM2,5
8,6 µg/m³
100% över WHO:s riktvärde (5)
PM10
14,7 µg/m³
0% över WHO:s riktvärde (15)
Ljus nattetid
Dämpat
kommunen: dämpat
Grönområden inom 500 m
64%
kommunen 63%

Buller: RIVM:s bullerkartor (väg- och tågtrafik 2020, flygtrafik 2022, vindkraftverk 2024), årsmedelvärde för Lden med 10 m upplösning, avläst vid varje adress. Översvämning: LIWO (Rijkswaterstaat), karta över maximalt vattendjup. Djupet säger inget om sannolikheten. Luft: RIVM:s årsmedelhalter med 25 m upplösning. Ljus: RIVM:s karta över ljusutsläpp 2023. Grönska: RIVM:s grönskekarta 2022, andel grönska inom 500 m. Aktivera bullerlagret på kartan ovan.

Klimat och säkerhet

Upplevd temperatur en het dag
44 °C
extrem värmestress
Bostäder med extrem värmestress (41 °C eller mer)
85%
84% kommun
Värmeöeffekt
1,0–1,2 °C
i genomsnitt varmare än den omgivande landsbygden
Bostäder med en sval plats inom 300 m
100%
89% kommun
Torrt våningsplan vid den värsta översvämningen
100%
Bostäder med ökad risk för grundvattenproblem år 2050
100%
98% kommun
Bostäder med en flödesväg för regnvatten längs huset
0%
3% kommun
Bostäder inom magnetfältszonen kring en högspänningsledning
0%
0% kommun
Bostäder inom 1 km från ett vindkraftverk
0%
0% kommun

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): upplevd temperatur och värmeöeffekt 2022, svala platser, platsspecifik risk för översvämning (minst 20 cm vatten), torra våningsplan, risk för grundvattenproblem 2050 (högscenario), flödesvägar vid 70 mm nederbörd per timme. Värden har hämtats för varje bostad. Högspänning: RIVM Netkaart med beräkningsavstånd. Vindkraftverk: RIVM. Aktivera värmelagret på kartan ovan.

Trygghet

Brott per 1 000 invånare
26
sep 2025 – aug 2026
Registrerade brott
79
+13 % jämfört med föregående år
Bostadsinbrott per 1 000 bostäder
1,3
2 inbrott
Kommun
29
per 1 000 invånare
Nederländerna
45
per 1 000 invånare

Brottstyper (de senaste 12 månaderna)

  • Fietsdiefstal 19% 15
  • Vernieling 15% 12
  • Mishandeling 9% 7
  • Inbraak schuur/garage 5% 4
  • Bedreiging 4% 3
  • Woninginbraak 3% 2
  • Diefstal uit auto 3% 2
  • Autodiefstal 3% 2

Per år

  1. 682021
  2. 542022
  3. 602023
  4. 752024
  5. 752025

Källa: polisen, registrerade brott per område (öppna data från CBS/polisen, månadsstatistik). Antalet per 1 000 invånare beräknas utifrån områdets invånarantal. Alla brott anmäls inte.

Boendetrivsel

Mer än tillfredsställande Leefbaarometer 2024

mycket bristfälligutmärkt

Boendetrivsel
Mer än tillfredsställande
klass 6 av 9, mätning 2024
Poäng
4,01
−0,09 jämfört med riksgenomsnittet
Sedan föregående mätning
+0,01
mätning 2022: Mer än tillfredsställande
Kommun
God
4,14 poäng

Fem dimensioner, avvikelse från riksgenomsnittet

  • Fysisk miljö grönska, vatten, bebyggelse, buller +0,00 tillfredsställande
  • Bostadsbestånd typ, byggår, ägarförhållanden −0,04 svag
  • Service butiker, skolor, vård, kollektivtrafik +0,00 tillfredsställande
  • Social sammanhållning befolkningssammansättning, flyttningar −0,03 tillfredsställande
  • Störningar och otrygghet brottslighet och störningar −0,02 tillfredsställande

Källa: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), en uppskattning som görs vartannat år utifrån drygt hundra faktorer. Poängen visar hur de boende i genomsnitt bedömer boendetrivseln. Negativt värde = under riksgenomsnittet.

Mark och grundläggning

Marksänkning (totalt)
−0,7 mm per år
−0,7 mm kommun
Marksänkning (ytliga jordlager)
−0,1 mm per år
torv och lera som sjunker ihop
Förväntad sänkning till 2050
0 cm
högalternativ
Bostäder med risk för röta i grundpålar
0,0%
zeer laag, 0,1% kommun
Röta i grundpålar 2050
0,0%
högalternativ, torrare somrar
Ojämna sättningar 2050
1,0%
riskutsatta bostäder med ytlig grundläggning

Källa: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): marksänkning enligt satellitmätningar (Bodemdalingskaart), risk för grundläggningsskador per område (Deltares/KCAF, andel bostäder med träpålar eller ytlig grundläggning som löper risk). Ett genomsnitt för området, inte en bedömning av en enskild bostad.

Inkomst och arbete

Genomsnittsinkomst per invånare
€ 29.600
per år
Hushållens medianförmögenhet
€ 25.400
Sysselsättningsgrad
66%
i åldern 15–74 år
Egenföretagare
18%
av den sysselsatta befolkningen
De 20 % med högst inkomst
13%
andel personer (20 % i hela landet)