Område Schuttersveld

Område i distriktet Brunssum-Oost · Brunssum kommun · Limburg

  • 524 bostäder
  • 940 invånare
  • genomsnittligt byggår 1939
  • genomsnittligt WOZ-värde € 183.000

Bo i Schuttersveld: området i Brunssum kommun har 524 bostäder, 940 invånare och 515 hushåll. Bostäderna i Schuttersveld är främst av typen radhus i mellanläge (26%) och lägenhet (25%), huvudsakligen byggda under perioden före 1945 (69%) och med 59% ägarbostäder och 40% hyresbostäder. Det genomsnittliga WOZ-värdet är € 183.000. Av bostäderna med registrerad energiklass har 16% klass A eller B. Den vanligaste energiklassen är G. Boendetrivseln bedöms som god enligt Leefbaarometer, den genomsnittliga ljudnivån är 55 dB (måttligt bullrigt) och polisen registrerade 42,6 brott per 1 000 invånare (45,3 i hela landet). Det genomsnittliga avståndet till en livsmedelsbutik är 1,3 km, till en grundskola är det 900 m och 26% av hushållen har barn. På Huisleon hittar ni ett uppskattat värdeintervall, energiklass, månatliga boendekostnader, information om boendemiljön och aktuella försäljnings- och uthyrningsannonser för varje bostad i Schuttersveld.

Karta

Gräns enligt CBS karta över distrikt och områden 2024. Zooma in för att se enskilda bostäder och klicka på en bostad för mer information. Öppna i bostadskartan

Bostäder i Schuttersveld

Bostäder
524
adresser registrerade för bostadsändamål (BAG)
Genomsnittligt byggår
1939
Genomsnittlig boarea
119 m²
Bostadsbestånd (CBS)
526
2025

Bostadstyp

  • Radhus i mellanläge 26% 136
  • Lägenhet 25% 131
  • Gavelradhus 25% 130
  • Parhus 24% 124
  • Friliggande hus 1% 3

Energiklass

  • A eller bättre 3% 18
  • B 13% 66
  • C 15% 77
  • D 9% 48
  • E 13% 66
  • F 19% 101
  • G 28% 147
  • Energiklass saknas 0% 1

Byggperiod

  • Före 1945 69% 364
  • 1945–1969 3% 14
  • 1970–1989 14% 73
  • 1990–2009 14% 72
  • 2010 och senare 0% 1

Invånare

Invånare
940
1 januari 2025
Hushåll
515
i genomsnitt 1,9 personer
Enpersonshushåll
45%
Nederländerna: 40%
Hushåll med barn
26%
Nederländerna: 32%
Befolkningstäthet
5.245
invånare per km²
Yta
0,2 km²
Födda utanför Nederländerna
9%
Nederländerna: 16%
Personer i fattigdom
5%
Nederländerna: 3%
Försörjningsstöd
32
per 1 000 invånare · Nederländerna: 22
Sysselsättningsgrad
56%
Nederländerna: 72%
Tillsvidareanställda
59%
Nederländerna: 56%

Åldersfördelning

  • 0–15 år 12% 115
  • 15–25 år 7% 65
  • 25–45 år 25% 235
  • 45–65 år 26% 240
  • 65 år och äldre 30% 285

Härkomst

  • Nederländerna 73% 710
  • Europa (exkl. Nederländerna) 18% 175
  • Utanför Europa 9% 90

Källa: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Härkomst enligt CBS:s indelning (personens eller föräldrarnas födelseland); utbildningsnivå för 15–75-åringar; inkomst standardiserad efter hushållets storlek och sammansättning; uppgifter som bygger på små antal publiceras inte av CBS.

Boende och värde

Genomsnittligt WOZ-värde
€ 183.000
CBS 2024
Ägarbebodda bostäder
59%
Hyresbostäder
40%
29% ägs av icke-vinstdrivande bostadsbolag
Enfamiljshus
75%
25% i flerfamiljshus
Byggda under de senaste 10 åren
0%
Obebodda bostäder
4%
Nybyggnation under året
0
färdigställda bostäder

WOZ-värdet är genomsnittet för alla bostäder i området (värdetidpunkt 1 januari föregående år), inte marknadsvärdet för en enskild bostad.

Energi

Genomsnittlig elförbrukning
2.500 kWh
per bostad och år
Genomsnittlig inmatning till elnätet
360 kWh
solel per bostad
Genomsnittlig gasförbrukning
850 m³
per bostad och år
Bostäder med solpaneler
20%
Naturgasfri
1%
Huvudsakligen eluppvärmda
3%
Uppvärmning (WarmteAtlas)
100% centralvärme
2022
Potential för geotermisk energi
Ongunstig
Slochterenformationen

Förbrukningen är genomsnittet för alla bostäder med anslutning i området (CBS). Fördelningen av energiklasser visas under ”Bostäder”.

Service och kommunikationer

Stor livsmedelsbutik
1,3 km
genomsnittligt avstånd
Allmänläkarmottagning
500 m
genomsnittligt avstånd
Grundskola
900 m
genomsnittligt avstånd
Förskola
500 m
genomsnittligt avstånd
Skolor inom 3 km
6
Urbaniseringsgrad
Måttlig urbaniseringsgrad
1.292 adresser per km²
Bilar per hushåll
1,0
510 personbilar
Arbetsställen
65
varav 5 inom handel, hotell och restaurang

Vägavstånd, genomsnitt för alla invånare i området (CBS).

Boendemiljö: buller, vatten, luft, ljus och grönska

Genomsnittlig ljudnivå (Lden)
55 dB
kommunen 54 dB
Bostäder med vägtrafikbuller över 55 dB
23%
24% kommun
Bostäder med tågtrafikbuller över 55 dB
0%
Bostäder med flygtrafikbuller över 48 dB
0%
8% kommun
Bostäder med vindkraftsbuller över 40 dB
0%
Vägtrafikbuller över 50 dB nattetid
14%
6% kommun

Bullernivå vid de 524 bostäderna

  • 51–55 dB: måttlig ljudnivå 72% 375
  • 56–60 dB: hög ljudnivå 16% 82
  • 61–65 dB: bullrigt 13% 67

Översvämning

Bostäder som kan översvämmas
0%
0% kommun
Varav med över 0,5 m vattendjup
0%
Varav med över 2 m vattendjup
0%
Maximalt vattendjup
inget

Luft, ljus och grönska

NO₂
9,2 µg/m³
6% över WHO:s riktvärde (10)
PM2,5
7,6 µg/m³
100% över WHO:s riktvärde (5)
PM10
12,9 µg/m³
0% över WHO:s riktvärde (15)
Ljus nattetid
Upplyst
kommunen: upplyst
Grönområden inom 500 m
51%
kommunen 48%

Buller: RIVM:s bullerkartor (väg- och tågtrafik 2020, flygtrafik 2022, vindkraftverk 2024), årsmedelvärde för Lden med 10 m upplösning, avläst vid varje adress. Översvämning: LIWO (Rijkswaterstaat), karta över maximalt vattendjup. Djupet säger inget om sannolikheten. Luft: RIVM:s årsmedelhalter med 25 m upplösning. Ljus: RIVM:s karta över ljusutsläpp 2023. Grönska: RIVM:s grönskekarta 2022, andel grönska inom 500 m. Aktivera bullerlagret på kartan ovan.

Klimat och säkerhet

Upplevd temperatur en het dag
46 °C
extrem värmestress
Bostäder med extrem värmestress (41 °C eller mer)
98%
93% kommun
Värmeöeffekt
1,4–1,6 °C
i genomsnitt varmare än den omgivande landsbygden
Bostäder med en sval plats inom 300 m
97%
86% kommun
Torrt våningsplan vid den värsta översvämningen
100%
Bostäder med ökad risk för grundvattenproblem år 2050
100%
100% kommun
Bostäder med en flödesväg för regnvatten längs huset
2%
19% kommun
Bostäder inom magnetfältszonen kring en högspänningsledning
0%
0% kommun
Bostäder inom 1 km från ett vindkraftverk
0%
0% kommun

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): upplevd temperatur och värmeöeffekt 2022, svala platser, platsspecifik risk för översvämning (minst 20 cm vatten), torra våningsplan, risk för grundvattenproblem 2050 (högscenario), flödesvägar vid 70 mm nederbörd per timme. Värden har hämtats för varje bostad. Högspänning: RIVM Netkaart med beräkningsavstånd. Vindkraftverk: RIVM. Aktivera värmelagret på kartan ovan.

Trygghet

Brott per 1 000 invånare
43
sep 2025 – aug 2026
Registrerade brott
40
+111 % jämfört med föregående år
Bostadsinbrott per 1 000 bostäder
0,0
0 inbrott
Kommun
52
per 1 000 invånare
Nederländerna
45
per 1 000 invånare

Brottstyper (de senaste 12 månaderna)

  • Inbraak schuur/garage 23% 9
  • Vernieling 23% 9
  • Mishandeling 13% 5
  • Bedreiging 8% 3
  • Autodiefstal 3% 1
  • Fietsdiefstal 3% 1

Per år

  1. 442021
  2. 332022
  3. 332023
  4. 262024
  5. 202025

Källa: polisen, registrerade brott per område (öppna data från CBS/polisen, månadsstatistik). Antalet per 1 000 invånare beräknas utifrån områdets invånarantal. Alla brott anmäls inte.

Boendetrivsel

God Leefbaarometer 2024

mycket bristfälligutmärkt

Boendetrivsel
God
klass 7 av 9, mätning 2024
Poäng
4,17
+0,07 jämfört med riksgenomsnittet
Sedan föregående mätning
+0,09
mätning 2022: Mer än tillfredsställande
Kommun
Mer än tillfredsställande
4,08 poäng

Fem dimensioner, avvikelse från riksgenomsnittet

  • Fysisk miljö grönska, vatten, bebyggelse, buller +0,01 tillfredsställande
  • Bostadsbestånd typ, byggår, ägarförhållanden +0,06 mer än tillfredsställande
  • Service butiker, skolor, vård, kollektivtrafik −0,01 tillfredsställande
  • Social sammanhållning befolkningssammansättning, flyttningar −0,01 tillfredsställande
  • Störningar och otrygghet brottslighet och störningar +0,01 tillfredsställande

Källa: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), en uppskattning som görs vartannat år utifrån drygt hundra faktorer. Poängen visar hur de boende i genomsnitt bedömer boendetrivseln. Negativt värde = under riksgenomsnittet.

Mark och grundläggning

Marksänkning (totalt)
+0,5 mm per år
+1,4 mm kommun
Marksänkning (ytliga jordlager)
−0,7 mm per år
torv och lera som sjunker ihop

Källa: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): marksänkning enligt satellitmätningar (Bodemdalingskaart), risk för grundläggningsskador per område (Deltares/KCAF, andel bostäder med träpålar eller ytlig grundläggning som löper risk). Ett genomsnitt för området, inte en bedömning av en enskild bostad.

Inkomst och arbete

Hushållens medianförmögenhet
€ 65.200
Sysselsättningsgrad
56%
i åldern 15–74 år
Egenföretagare
11%
av den sysselsatta befolkningen
De 20 % med högst inkomst
5,1%
andel personer (20 % i hela landet)