Distrikt Dorp

Distrikt i kommunen Zoetermeer · Zuid-Holland

  • 2.896 bostäder
  • 5.880 invånare
  • genomsnittligt byggår 1968
  • genomsnittligt WOZ-värde € 291.000

Bo i Dorp: distrikt i Zoetermeer kommun har 2.896 bostäder, 5.880 invånare och 7.490 hushåll. Bostäderna i Dorp är främst av typen lägenhet (44%) och radhus i mellanläge (26%), huvudsakligen byggda under perioden 1945-1969 (49%) och med 45% ägarbostäder och 55% hyresbostäder. Det genomsnittliga WOZ-värdet är € 291.000. Av bostäderna med registrerad energiklass har 35% klass A eller B. Den vanligaste energiklassen är A. Boendetrivseln bedöms som svag enligt Leefbaarometer, den genomsnittliga ljudnivån är 55 dB (måttligt bullrigt) och polisen registrerade 68,5 brott per 1 000 invånare (45,3 i hela landet). Det genomsnittliga avståndet till en livsmedelsbutik är 1,0 km, till en grundskola är det 600 m och 36% av hushållen har barn. På Huisleon hittar ni ett uppskattat värdeintervall, energiklass, månatliga boendekostnader, information om boendemiljön och aktuella försäljnings- och uthyrningsannonser för varje bostad i Dorp.

Karta

Gräns enligt CBS karta över distrikt och områden 2024. Zooma in för att se enskilda bostäder och klicka på en bostad för mer information. Öppna i bostadskartan

Bostäder i Dorp

Bostäder
2.896
adresser registrerade för bostadsändamål (BAG)
Genomsnittligt byggår
1968
Genomsnittlig boarea
97 m²
Bostadsbestånd (CBS)
2.600
2025

Bostadstyp

  • Lägenhet 44% 1.277
  • Radhus i mellanläge 26% 751
  • Gavelradhus 16% 474
  • Parhus 10% 298
  • Friliggande hus 3% 96

Energiklass

  • A eller bättre 24% 704
  • B 10% 280
  • C 14% 412
  • D 10% 287
  • E 19% 555
  • F 11% 325
  • G 10% 283
  • Energiklass saknas 2% 50

Byggperiod

  • Före 1945 17% 488
  • 1945–1969 49% 1.430
  • 1970–1989 5% 141
  • 1990–2009 14% 394
  • 2010 och senare 15% 438
  • Okänt 0% 5

Invånare

Invånare
5.880
1 januari 2025
Hushåll
7.490
i genomsnitt 2,1 personer
Enpersonshushåll
41%
Nederländerna: 40%
Hushåll med barn
36%
Nederländerna: 32%
Befolkningstäthet
6.957
invånare per km²
Yta
2,3 km²
varav 0,0 km² vatten
Födda utanför Nederländerna
68%
Nederländerna: 16%
Standardiserad inkomst
€ 35.700
genomsn. per hushåll och år · Nederländerna: € 42.080
Personer i fattigdom
4%
Nederländerna: 3%
Försörjningsstöd
116
per 1 000 invånare · Nederländerna: 22
Sysselsättningsgrad
66%
Nederländerna: 72%
Tillsvidareanställda
55%
Nederländerna: 56%

Åldersfördelning

  • 0–15 år 15% 905
  • 15–25 år 9% 555
  • 25–45 år 30% 1.750
  • 45–65 år 24% 1.425
  • 65 år och äldre 21% 1.245

Härkomst

  • Nederländerna 56% 8.890
  • Europa (exkl. Nederländerna) 9% 1.400
  • Utanför Europa 35% 5.630

Utbildningsnivå (15–75 år)

  • Grundskola, yrkesförberedande utbildning, yrkesutbildning på nivå 1 35% 3.960
  • Högskoleförberedande gymnasieutbildning, yrkesutbildning på nivå 2–4 42% 4.820
  • Högskola, universitet 23% 2.660

Källa: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Härkomst enligt CBS:s indelning (personens eller föräldrarnas födelseland); utbildningsnivå för 15–75-åringar; inkomst standardiserad efter hushållets storlek och sammansättning; uppgifter som bygger på små antal publiceras inte av CBS.

Boende och värde

Genomsnittligt WOZ-värde
€ 291.000
CBS 2024
Ägarbebodda bostäder
45%
Hyresbostäder
55%
49% ägs av icke-vinstdrivande bostadsbolag
Enfamiljshus
37%
63% i flerfamiljshus
Byggda under de senaste 10 åren
1%
Obebodda bostäder
2%
Nybyggnation under året
0
färdigställda bostäder

WOZ-värdet är genomsnittet för alla bostäder i området (värdetidpunkt 1 januari föregående år), inte marknadsvärdet för en enskild bostad.

Energi

Genomsnittlig elförbrukning
2.540 kWh
per bostad och år
Genomsnittlig inmatning till elnätet
450 kWh
solel per bostad
Genomsnittlig gasförbrukning
780 m³
per bostad och år
Bostäder med solpaneler
18%
Naturgasfri
3%
Huvudsakligen eluppvärmda
18%

Förbrukningen är genomsnittet för alla bostäder med anslutning i området (CBS). Fördelningen av energiklasser visas under ”Bostäder”.

Service och kommunikationer

Stor livsmedelsbutik
1,0 km
genomsnittligt avstånd
Allmänläkarmottagning
1,1 km
genomsnittligt avstånd
Grundskola
600 m
genomsnittligt avstånd
Förskola
500 m
genomsnittligt avstånd
Skolor inom 3 km
13
Urbaniseringsgrad
Mycket hög urbaniseringsgrad
2.986 adresser per km²
Bilar per hushåll
0,8
5.946 personbilar
Arbetsställen
1.375
varav 205 inom handel, hotell och restaurang

Vägavstånd, genomsnitt för alla invånare i området (CBS).

Skolor

3 skolor i distrikt Dorp, med elevantal och bedömning från Inspectie van het Onderwijs.

Alla skolor i Zoetermeer kommun

Öppna utbildningsdata från DUO och Inspectie van het Onderwijs. Skolan kopplas till området utifrån skolenhetens adress.

Boendemiljö: buller, vatten, luft, ljus och grönska

Genomsnittlig ljudnivå (Lden)
55 dB
kommunen 53 dB
Bostäder med vägtrafikbuller över 55 dB
36%
29% kommun
Bostäder med tågtrafikbuller över 55 dB
0%
2% kommun
Bostäder med flygtrafikbuller över 48 dB
0%
0% kommun
Bostäder med vindkraftsbuller över 40 dB
0%
1% kommun
Vägtrafikbuller över 50 dB nattetid
21%
9% kommun

Bullernivå vid de 2.896 bostäderna

  • upp till 45 dB: mycket tyst 1% 17
  • 46–50 dB: tyst 22% 629
  • 51–55 dB: måttlig ljudnivå 41% 1.181
  • 56–60 dB: hög ljudnivå 20% 571
  • 61–65 dB: bullrigt 16% 458
  • 66–70 dB: mycket bullrigt 1% 40

Översvämning

Bostäder som kan översvämmas
90%
97% kommun
Varav med över 0,5 m vattendjup
71%
Varav med över 2 m vattendjup
0%
Maximalt vattendjup
1,7 m
i genomsnitt 0,7 m där översvämning kan inträffa

Luft, ljus och grönska

NO₂
16,7 µg/m³
100% över WHO:s riktvärde (10)
PM2,5
8,7 µg/m³
100% över WHO:s riktvärde (5)
PM10
15,5 µg/m³
100% över WHO:s riktvärde (15)
Ljus nattetid
Ljust
kommunen: ljust
Grönområden inom 500 m
48%
kommunen 61%

Buller: RIVM:s bullerkartor (väg- och tågtrafik 2020, flygtrafik 2022, vindkraftverk 2024), årsmedelvärde för Lden med 10 m upplösning, avläst vid varje adress. Översvämning: LIWO (Rijkswaterstaat), karta över maximalt vattendjup. Djupet säger inget om sannolikheten. Luft: RIVM:s årsmedelhalter med 25 m upplösning. Ljus: RIVM:s karta över ljusutsläpp 2023. Grönska: RIVM:s grönskekarta 2022, andel grönska inom 500 m. Aktivera bullerlagret på kartan ovan.

Klimat och säkerhet

Upplevd temperatur en het dag
46–48 °C
extrem värmestress
Bostäder med extrem värmestress (41 °C eller mer)
96%
88% kommun
Värmeöeffekt
1,2–1,4 °C
i genomsnitt varmare än den omgivande landsbygden
Bostäder med en sval plats inom 300 m
93%
79% kommun
Bostäder med medelhög eller hög risk för översvämning
0%
0% kommun
Bostäder med ökad risk för grundvattenproblem år 2050
17%
22% kommun
Bostäder med en flödesväg för regnvatten längs huset
24%
12% kommun
Bostäder inom magnetfältszonen kring en högspänningsledning
0%
0% kommun
Bostäder inom 1 km från ett vindkraftverk
0%
2% kommun

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): upplevd temperatur och värmeöeffekt 2022, svala platser, platsspecifik risk för översvämning (minst 20 cm vatten), torra våningsplan, risk för grundvattenproblem 2050 (högscenario), flödesvägar vid 70 mm nederbörd per timme. Värden har hämtats för varje bostad. Högspänning: RIVM Netkaart med beräkningsavstånd. Vindkraftverk: RIVM. Aktivera värmelagret på kartan ovan.

Trygghet

Brott per 1 000 invånare
69
sep 2025 – aug 2026
Registrerade brott
403
+78 % jämfört med föregående år
Bostadsinbrott per 1 000 bostäder
2,4
7 inbrott
Kommun
44
per 1 000 invånare
Nederländerna
45
per 1 000 invånare

Brottstyper (de senaste 12 månaderna)

  • Vernieling 6% 25
  • Fietsdiefstal 5% 22
  • Diefstal uit auto 3% 12
  • Bedreiging 2% 8
  • Woninginbraak 2% 7
  • Mishandeling 1% 6
  • Winkeldiefstal 1% 4
  • Openlijk geweld 1% 3

Per år

  1. 2512021
  2. 2412022
  3. 2642023
  4. 2112024
  5. 2502025

Källa: polisen, registrerade brott per område (öppna data från CBS/polisen, månadsstatistik). Antalet per 1 000 invånare beräknas utifrån områdets invånarantal. Alla brott anmäls inte.

Boendetrivsel

Svag Leefbaarometer 2024

mycket bristfälligutmärkt

Boendetrivsel
Svag
klass 4 av 9, mätning 2024
Poäng
3,92
−0,18 jämfört med riksgenomsnittet
Sedan föregående mätning
−0,01
mätning 2022: Svag
Kommun
Mer än tillfredsställande
4,06 poäng

Fem dimensioner, avvikelse från riksgenomsnittet

  • Fysisk miljö grönska, vatten, bebyggelse, buller −0,02 tillfredsställande
  • Bostadsbestånd typ, byggår, ägarförhållanden −0,03 tillfredsställande
  • Service butiker, skolor, vård, kollektivtrafik +0,01 tillfredsställande
  • Social sammanhållning befolkningssammansättning, flyttningar −0,06 svag
  • Störningar och otrygghet brottslighet och störningar −0,09 otillfredsställande

Källa: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), en uppskattning som görs vartannat år utifrån drygt hundra faktorer. Poängen visar hur de boende i genomsnitt bedömer boendetrivseln. Negativt värde = under riksgenomsnittet.

Inkomst och arbete

Genomsnittsinkomst per invånare
€ 29.600
per år
Genomsnittsinkomst per inkomsttagare
€ 36.900
per år
Hushållens medianförmögenhet
€ 38.600
Sysselsättningsgrad
66%
i åldern 15–74 år
Egenföretagare
13%
av den sysselsatta befolkningen
De 20 % med högst inkomst
15,1%
andel personer (20 % i hela landet)

Områden i Dorp 7