Distrikt Kerkbeek
Distrikt i kommunen Heemskerk · Noord-Holland
- 1.549 bostäder
- 3.080 invånare
- genomsnittligt byggår 1967
- genomsnittligt WOZ-värde € 381.000
Bo i Kerkbeek: distrikt i Heemskerk kommun har 1.549 bostäder, 3.080 invånare och 1.525 hushåll. Bostäderna i Kerkbeek är främst av typen lägenhet (38%) och radhus i mellanläge (31%), huvudsakligen byggda under perioden 1945-1969 (78%) och med 65% ägarbostäder och 35% hyresbostäder. Det genomsnittliga WOZ-värdet är € 381.000. Av bostäderna med registrerad energiklass har 33% klass A eller B. Den vanligaste energiklassen är A. Boendetrivseln bedöms som mer än tillfredsställande enligt Leefbaarometer, den genomsnittliga ljudnivån är 54 dB (måttligt bullrigt) och polisen registrerade 26,6 brott per 1 000 invånare (45,3 i hela landet). Det genomsnittliga avståndet till en livsmedelsbutik är 500 m, till en grundskola är det 800 m och 30% av hushållen har barn. På Huisleon hittar ni ett uppskattat värdeintervall, energiklass, månatliga boendekostnader, information om boendemiljön och aktuella försäljnings- och uthyrningsannonser för varje bostad i Kerkbeek.
Karta
Bostäder i Kerkbeek
- Bostäder
- 1.549 adresser registrerade för bostadsändamål (BAG)
- Genomsnittligt byggår
- 1967
- Genomsnittlig boarea
- 106 m²
- Bostadsbestånd (CBS)
- 1.524 2025
Bostadstyp
Energiklass
Byggperiod
Invånare
- Invånare
- 3.080 1 januari 2025
- Hushåll
- 1.525 i genomsnitt 2,0 personer
- Enpersonshushåll
- 42% Nederländerna: 40%
- Hushåll med barn
- 30% Nederländerna: 32%
- Befolkningstäthet
- 5.855 invånare per km²
- Yta
- 0,5 km²
- Födda utanför Nederländerna
- 11% Nederländerna: 16%
- Personer i fattigdom
- 2% Nederländerna: 3%
- Försörjningsstöd
- 23 per 1 000 invånare · Nederländerna: 22
- Sysselsättningsgrad
- 73% Nederländerna: 72%
- Tillsvidareanställda
- 64% Nederländerna: 56%
Åldersfördelning
Härkomst
Utbildningsnivå (15–75 år)
Källa: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Härkomst enligt CBS:s indelning (personens eller föräldrarnas födelseland); utbildningsnivå för 15–75-åringar; inkomst standardiserad efter hushållets storlek och sammansättning; uppgifter som bygger på små antal publiceras inte av CBS.
Boende och värde
- Genomsnittligt WOZ-värde
- € 381.000 CBS 2024
- Ägarbebodda bostäder
- 65%
- Hyresbostäder
- 35% 29% ägs av icke-vinstdrivande bostadsbolag
- Enfamiljshus
- 63% 37% i flerfamiljshus
- Byggda under de senaste 10 åren
- 3%
- Obebodda bostäder
- 3%
- Nybyggnation under året
- 25 färdigställda bostäder
WOZ-värdet är genomsnittet för alla bostäder i området (värdetidpunkt 1 januari föregående år), inte marknadsvärdet för en enskild bostad.
Energi
- Genomsnittlig elförbrukning
- 2.190 kWh per bostad och år
- Genomsnittlig inmatning till elnätet
- 560 kWh solel per bostad
- Genomsnittlig gasförbrukning
- 870 m³ per bostad och år
- Bostäder med solpaneler
- 31%
- Naturgasfri
- 1%
- Huvudsakligen eluppvärmda
- 3%
Förbrukningen är genomsnittet för alla bostäder med anslutning i området (CBS). Fördelningen av energiklasser visas under ”Bostäder”.
Service och kommunikationer
- Stor livsmedelsbutik
- 500 m genomsnittligt avstånd
- Allmänläkarmottagning
- 600 m genomsnittligt avstånd
- Grundskola
- 800 m genomsnittligt avstånd
- Förskola
- 500 m genomsnittligt avstånd
- Skolor inom 3 km
- 13
- Urbaniseringsgrad
- Mycket hög urbaniseringsgrad 2.761 adresser per km²
- Bilar per hushåll
- 1,0 1.452 personbilar
- Arbetsställen
- 280 varav 30 inom handel, hotell och restaurang
Vägavstånd, genomsnitt för alla invånare i området (CBS).
Boendemiljö: buller, vatten, luft, ljus och grönska
- Genomsnittlig ljudnivå (Lden)
- 54 dB kommunen 54 dB
- Bostäder med vägtrafikbuller över 55 dB
- 31% 21% kommun
- Bostäder med tågtrafikbuller över 55 dB
- 0% 1% kommun
- Bostäder med flygtrafikbuller över 48 dB
- 0% 14% kommun
- Bostäder med vindkraftsbuller över 40 dB
- 0% 0% kommun
- Vägtrafikbuller över 50 dB nattetid
- 6% 7% kommun
Bullernivå vid de 1.549 bostäderna
Översvämning
- Bostäder som kan översvämmas
- 0% 0% kommun
- Varav med över 0,5 m vattendjup
- 0%
- Varav med över 2 m vattendjup
- 0%
- Maximalt vattendjup
- inget
Luft, ljus och grönska
- NO₂
- 13,0 µg/m³ 100% över WHO:s riktvärde (10)
- PM2,5
- 8,0 µg/m³ 100% över WHO:s riktvärde (5)
- PM10
- 15,7 µg/m³ 100% över WHO:s riktvärde (15)
- Ljus nattetid
- Upplyst kommunen: upplyst
- Grönområden inom 500 m
- 47% kommunen 54%
Buller: RIVM:s bullerkartor (väg- och tågtrafik 2020, flygtrafik 2022, vindkraftverk 2024), årsmedelvärde för Lden med 10 m upplösning, avläst vid varje adress. Översvämning: LIWO (Rijkswaterstaat), karta över maximalt vattendjup. Djupet säger inget om sannolikheten. Luft: RIVM:s årsmedelhalter med 25 m upplösning. Ljus: RIVM:s karta över ljusutsläpp 2023. Grönska: RIVM:s grönskekarta 2022, andel grönska inom 500 m. Aktivera bullerlagret på kartan ovan.
Klimat och säkerhet
- Upplevd temperatur en het dag
- 46–48 °C extrem värmestress
- Bostäder med extrem värmestress (41 °C eller mer)
- 87% 92% kommun
- Värmeöeffekt
- 1,2–1,4 °C i genomsnitt varmare än den omgivande landsbygden
- Bostäder med en sval plats inom 300 m
- 93% 88% kommun
- Bostäder med ökad risk för grundvattenproblem år 2050
- 100% 51% kommun
- Bostäder med en flödesväg för regnvatten längs huset
- 2% 9% kommun
- Bostäder inom magnetfältszonen kring en högspänningsledning
- 0% 0% kommun
- Bostäder inom 1 km från ett vindkraftverk
- 0% 3% kommun
Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): upplevd temperatur och värmeöeffekt 2022, svala platser, platsspecifik risk för översvämning (minst 20 cm vatten), torra våningsplan, risk för grundvattenproblem 2050 (högscenario), flödesvägar vid 70 mm nederbörd per timme. Värden har hämtats för varje bostad. Högspänning: RIVM Netkaart med beräkningsavstånd. Vindkraftverk: RIVM. Aktivera värmelagret på kartan ovan.
Trygghet
- Brott per 1 000 invånare
- 27 sep 2025 – aug 2026
- Registrerade brott
- 82 -4 % jämfört med föregående år
- Bostadsinbrott per 1 000 bostäder
- 5,2 8 inbrott
- Kommun
- 30 per 1 000 invånare
- Nederländerna
- 45 per 1 000 invånare
Brottstyper (de senaste 12 månaderna)
Per år
Källa: polisen, registrerade brott per område (öppna data från CBS/polisen, månadsstatistik). Antalet per 1 000 invånare beräknas utifrån områdets invånarantal. Alla brott anmäls inte.
Boendetrivsel
Mer än tillfredsställande Leefbaarometer 2024
mycket bristfälligutmärkt
- Boendetrivsel
- Mer än tillfredsställande klass 6 av 9, mätning 2024
- Poäng
- 4,11 +0,01 jämfört med riksgenomsnittet
- Sedan föregående mätning
- −0,02 mätning 2022: God
- Kommun
- Mer än tillfredsställande 4,09 poäng
Fem dimensioner, avvikelse från riksgenomsnittet
- Fysisk miljö grönska, vatten, bebyggelse, buller +0,02 tillfredsställande
- Bostadsbestånd typ, byggår, ägarförhållanden −0,02 tillfredsställande
- Service butiker, skolor, vård, kollektivtrafik +0,00 tillfredsställande
- Social sammanhållning befolkningssammansättning, flyttningar −0,01 tillfredsställande
- Störningar och otrygghet brottslighet och störningar +0,02 tillfredsställande
Källa: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), en uppskattning som görs vartannat år utifrån drygt hundra faktorer. Poängen visar hur de boende i genomsnitt bedömer boendetrivseln. Negativt värde = under riksgenomsnittet.
Inkomst och arbete
- Genomsnittsinkomst per invånare
- € 35.100 per år
- Genomsnittsinkomst per inkomsttagare
- € 41.300 per år
- Hushållens medianförmögenhet
- € 170.300
- Sysselsättningsgrad
- 73% i åldern 15–74 år
- Egenföretagare
- 13% av den sysselsatta befolkningen
- De 20 % med högst inkomst
- 19% andel personer (20 % i hela landet)