Mahalle Broeksittard

Overhoven semtine bağlı mahalle · Sittard-Geleen belediyesi · Limburg

  • 632 konut
  • 1.370 kişi
  • ort. yapım yılı 1951
  • ort. WOZ değeri € 239.000

Broeksittard bölgesinde yaşam: Sittard-Geleen belediyesi sınırları içinde yer alan bu mahalle, 632 konut, 1.370 kişi ve 630 hane barındırıyor. Broeksittard bölgesindeki konutlar ağırlıklı olarak ara sıra ev (39%) ve köşe sıra ev (27%) tipinde, çoğunlukla 1945-1969 döneminde inşa edilmiş (%44) ve 53% sahibinin oturduğu konut ve 47% kiralık konuttan oluşuyor. Ortalama WOZ değeri € 239.000. Kayıtlı enerji etiketi bulunan konutlarda A veya B etiketi oranı %31; en yaygın enerji etiketi A. Leefbaarometer verilerine göre yaşanabilirlik düzeyi zayıf, ortalama gürültü seviyesi 47 dB (sessiz) ve polis, her 1.000 kişi başına 34,3 suç kaydetti (ülke genelinde 45,3). Bir süpermarkete ortalama uzaklık 900 m, bir ilkokula uzaklık 1,3 km ve çocuklu hanelerin oranı %37. Huisleon'da Broeksittard bölgesindeki her konutun tahmini değer aralığını, enerji etiketini, aylık konut giderlerini ve yaşam çevresini inceleyebilir, güncel satılık ve kiralık ilanlarını görebilirsiniz.

Harita

Sınırlar, CBS 2024 semt ve mahalle haritasına göredir. Konutları tek tek görmek için yakınlaştırın; ayrıntılar için bir konuta tıklayın. Konut haritasında aç

Broeksittard bölgesindeki konutlar

Konutlar
632
konut olarak kayıtlı adresler (BAG)
Ortalama yapım yılı
1951
Ortalama kullanım alanı
133 m²
Konut stoku (CBS)
638
2025

Konut tipi

  • Ara sıra ev 39% 244
  • Köşe sıra ev 27% 169
  • İkiz ev 18% 115
  • Müstakil ev 9% 57
  • Daire 7% 47

Enerji etiketi

  • A veya daha iyi 22% 138
  • B 9% 55
  • C 17% 105
  • D 13% 79
  • E 10% 63
  • F 15% 95
  • G 15% 93
  • Etiket yok 1% 4

Yapım dönemi

  • 1945 öncesi 20% 125
  • 1945–1969 44% 281
  • 1970–1989 13% 82
  • 1990–2009 11% 69
  • 2010 ve sonrası 12% 75

Nüfus

Nüfus
1.370
1 Ocak 2025
Haneler
630
ortalama 2,2 kişi
Tek kişilik haneler
38%
Hollanda: 40%
Çocuklu haneler
37%
Hollanda: 32%
Nüfus yoğunluğu
3.683
km² başına kişi
Alan
0,4 km²
Hollanda dışında doğanlar
17%
Hollanda: 16%
Yoksulluk içinde yaşayanlar
4%
Hollanda: 3%
Sosyal yardım ödemeleri
44
1.000 kişi başına · Hollanda: 22
İstihdam oranı
59%
Hollanda: 72%
Süresiz sözleşmeli çalışanlar
52%
Hollanda: 56%

Yaş dağılımı

  • 0–15 yaş 16% 220
  • 15–25 yaş 10% 135
  • 25–45 yaş 23% 320
  • 45–65 yaş 28% 380
  • 65 yaş ve üzeri 23% 315

Köken

  • Nederland 65% 900
  • Avrupa (Hollanda hariç) 17% 235
  • Avrupa dışı 17% 240

Eğitim düzeyi (15–75 yaş)

  • İlköğretim, vmbo, mbo 1 39% 400
  • Havo, vwo, mbo 2–4 35% 360
  • Yüksekokul, üniversite 25% 260

Kaynak: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Köken, CBS sınıflandırmasına göredir (kişinin veya ebeveynlerinin doğum ülkesi); eğitim düzeyi 15–75 yaş arasındakiler içindir; gelir, hanenin büyüklüğü ve bileşimine göre standartlaştırılmıştır; CBS, sayının düşük olduğu gruplara ait verileri yayımlamaz.

Konut ve değer

Ortalama WOZ değeri
€ 239.000
CBS 2024
Ev sahibinin oturduğu konutlar
53%
Kiralık konutlar
47%
36% sosyal konut kuruluşlarına ait
Tek ailelik konutlar
92%
8% apartman dairesi
Son 10 yılda inşa edilenler
11%
Boş konutlar
4%
Yıl içinde inşa edilen yeni konutlar
0
teslim edilen konutlar

WOZ değeri, bölgedeki tüm konutların ortalamasıdır (değerleme tarihi bir önceki yılın 1 Ocak günüdür); belirli bir konutun piyasa değeri değildir.

Enerji

Ort. elektrik tüketimi
2.820 kWh
konut başına yıllık
Şebekeye verilen ort. elektrik
1.070 kWh
konut başına güneş enerjisinden üretilen elektrik
Ort. doğal gaz tüketimi
920 m³
konut başına yıllık
Güneş panelleri olan konutlar
52%
Doğal gazsız
8%
Ağırlıklı olarak elektrikle ısıtılan
11%
Isıtma (WarmteAtlas)
%94 bireysel ısıtma, %1 bina bazında merkezi ısıtma
2022
Jeotermal enerji potansiyeli
Ongunstig
Slochteren formasyonu

Tüketim, bölgedeki bağlantısı olan tüm konutların ortalamasıdır (CBS); enerji etiketi dağılımı için "Konutlar" bölümüne bakın.

Çevredeki olanaklar ve ulaşım

Büyük süpermarket
900 m
ort. mesafe
Aile hekimi muayenehanesi
900 m
ort. mesafe
İlkokul
1,3 km
ort. mesafe
Kreş
800 m
ort. mesafe
3 km içindeki okullar
5
Kentleşme düzeyi
Yüksek düzeyde kentleşmiş
km² başına 1.527 adres
Hane başına otomobil sayısı
1,1
707 binek otomobil
İş yerleri
120
bunların 20 kadarı ticaret, konaklama ve yeme içme sektöründe

Bölgede yaşayan tüm kişiler için ortalama kara yolu mesafeleri (CBS).

Yaşam çevresi: gürültü, su, hava, ışık ve yeşil alanlar

Ortalama gürültü düzeyi (Lden)
47 dB
belediye genelinde 55 dB
Kara yolu trafiği gürültüsü 55 dB'yi aşan konutlar
0%
21% belediyesi
Tren trafiği gürültüsü 55 dB'yi aşan konutlar
0%
2% belediyesi
Hava trafiği gürültüsü 48 dB'yi aşan konutlar
0%
1% belediyesi
Rüzgâr türbini gürültüsü 40 dB'yi aşan konutlar
0%
Gece kara yolu trafiği gürültüsü 50 dB'nin üzerinde
0%
10% belediyesi

632 konutun gürültü düzeyi

  • 45 dB'ye kadar: çok sessiz 36% 227
  • 46–50 dB: sessiz 55% 346
  • 51–55 dB: kabul edilebilir 9% 59

Sel

Sel riski altındaki konutlar
0%
15% belediyesi
Bunlardan su derinliği 0,5 m'yi aşanlar
0%
Bunlardan su derinliği 2 m'yi aşanlar
0%
En yüksek su derinliği
yok

Hava, ışık ve yeşil alanlar

NO₂
9,1 µg/m³
WHO'nun önerdiği sınırın (10) 0% üzerinde
PM2,5
7,7 µg/m³
WHO'nun önerdiği sınırın (5) 100% üzerinde
PM10
13,0 µg/m³
WHO'nun önerdiği sınırın (15) 0% üzerinde
Gece ışık düzeyi
Loş
belediye genelinde: aydınlık
500 m içindeki yeşil alanlar
48%
belediye genelinde %50

Gürültü: RIVM gürültü haritaları (kara yolu ve demir yolu 2020, hava trafiği 2022, rüzgâr türbinleri 2024); her adreste örneklenen, 10 m çözünürlükte yıllık ortalama Lden değerleri. Sel: LIWO (Rijkswaterstaat), maksimum su derinliği haritası; derinlik, sel olasılığı hakkında bilgi vermez. Hava: RIVM, 25 m çözünürlükte yıllık ortalama kirletici konsantrasyonları. Işık: RIVM ışık yayılımı haritası 2023. Yeşil alanlar: RIVM yeşil alan haritası 2022, 500 m içindeki yeşil alan oranı. Yukarıdaki haritada gürültü katmanını açın.

İklim ve güvenlik

Sıcak bir günde hissedilen sıcaklık
46 °C
aşırı ısı stresi
Aşırı ısı stresine maruz kalan konutlar (41 °C ve üzeri)
97%
87% belediyesi
Isı adası etkisi
1,2–1,4 °C
ortalama olarak kırsal alanlardan daha sıcak
En fazla 300 m mesafede serin bir alan bulunan konutlar
95%
86% belediyesi
En şiddetli selde su altında kalmayan kat
100%
2050'de yer altı suyundan kaynaklanan su baskını olasılığı daha yüksek olan konutlar
98%
97% belediyesi
Yanından yağmur suyu akış güzergâhı geçen konutlar
32%
27% belediyesi
Yüksek gerilim hattının manyetik alan bölgesindeki konutlar
0%
0% belediyesi
Bir rüzgâr türbinine en fazla 1 km uzaklıktaki konutlar
0%
0% belediyesi

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): 2022 yılına ait hissedilen sıcaklık ve ısı adası verileri, serin alanlar, konuma bağlı sel olasılığı (en az 20 cm su), su altında kalmayan katlar, 2050'de yer altı suyundan kaynaklanan su baskını olasılığı (yüksek senaryo), saatte 70 mm yağışta su akış yolları; her konut için örnekleme yapılmıştır. Yüksek gerilim: hesaplama mesafeleriyle birlikte RIVM Netkaart. Rüzgâr türbinleri: RIVM. Yukarıdaki haritada ısı katmanını açın.

Güvenlik

1.000 kişi başına suç sayısı
34
eyl 2025 – ağu 2026
Kayda geçen suçlar
47
önceki yıla göre %+24
1.000 konut başına evden hırsızlık sayısı
3,2
2 evden hırsızlık vakası
Belediye
52
1.000 kişi başına
Nederland
45
1.000 kişi başına

Suç türleri (son 12 ay)

  • Vernieling 17% 8
  • Inbraak schuur/garage 6% 3
  • Bedreiging 6% 3
  • Mishandeling 6% 3
  • Drugshandel 6% 3
  • Woninginbraak 4% 2
  • Diefstal uit auto 4% 2
  • Autodiefstal 4% 2

Yıllara göre

  1. 482021
  2. 432022
  3. 722023
  4. 492024
  5. 542025

Kaynak: polis, bölgelere göre kayda geçen suçlar (CBS/polis açık verileri, aylık rakamlar). 1.000 kişi başına değerler, bölgenin nüfusu esas alınarak hesaplanır; her suç ihbar edilmez.

Yaşanabilirlik

Zayıf Leefbaarometer 2024

çok yetersizmükemmel

Yaşanabilirlik
Zayıf
9 sınıf içinde 4. sınıf, 2024 ölçümü
Puan
3,95
ülke ortalamasına göre −0,15
Önceki ölçümden bu yana
+0,03
2022 ölçümü: Zayıf
Belediye
Yeterli düzeyin üzerinde
puan: 4,06

Beş boyutta ülke ortalamasından sapma

  • Fiziksel çevre yeşil alanlar, su alanları, yapılaşma, gürültü +0,00 yeterli
  • Konut stoku tür, yapım yılı, mülkiyet −0,02 yeterli
  • Çevredeki olanaklar mağazalar, okullar, sağlık hizmetleri, toplu taşıma −0,03 yeterli
  • Sosyal bağlar nüfus yapısı, taşınmalar +0,00 yeterli
  • Rahatsızlık veren olaylar ve güvensizlik suç ve çevreyi rahatsız eden davranışlar −0,10 yetersiz

Kaynak: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0). Yüzü aşkın özelliğe dayalı bu tahmin iki yılda bir yapılır. Puan, bölge sakinlerinin yaşanabilirliğe ilişkin ortalama değerlendirmesini yansıtır. Negatif değer = ülke ortalamasının altında.

Zemin ve temel

Zemin çökmesi (toplam)
yılda −1,2 mm
−0,6 mm belediyesi
Zemin çökmesi (sığ katmanlar)
yılda −0,0 mm
turba ve kil tabakalarının sıkışması
2050'ye kadar beklenen çökme
0 cm
yüksek senaryo
Ahşap temel kazıklarında çürüme riski olan konutlar
0,0%
zeer laag, 0,0% belediyesi
2050'de ahşap temel kazıklarında çürüme
0,0%
yüksek senaryo, daha kurak yazlar
2050'de düzensiz temel oturması
1,0%
yüzeysel temelli, risk altındaki konutlar

Kaynak: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): uydu ölçümlerine dayalı zemin çökmesi (Bodemdalingskaart), mahalle bazında temel hasarı riski (Deltares/KCAF, ahşap kazıklı veya yüzeysel temelli olup risk taşıyan konutların oranı). Mahalle ortalamasıdır; tek bir konuta ilişkin değerlendirme niteliği taşımaz.

Gelir ve istihdam

Hanelerin medyan net serveti
€ 57.700
İstihdam oranı
59%
15–74 yaş arası nüfusta
Kendi hesabına çalışanlar
16%
çalışan nüfus içindeki payı
En yüksek gelirli %20'lik kesim
10,1%
kişilerin oranı (ülke genelinde %20)