Mahalle De Rompert

Noord semtine bağlı mahalle · Den Bosch belediyesi · Noord-Brabant

  • 1.150 konut
  • 2.305 kişi
  • ort. yapım yılı 1977
  • ort. WOZ değeri € 339.000

De Rompert bölgesinde yaşam: Den Bosch belediyesi sınırları içinde yer alan bu mahalle, 1.150 konut, 2.305 kişi ve 1.130 hane barındırıyor. De Rompert bölgesindeki konutlar ağırlıklı olarak ara sıra ev (48%) ve daire (28%) tipinde, çoğunlukla 1970-1989 döneminde inşa edilmiş (%96) ve 73% sahibinin oturduğu konut ve 27% kiralık konuttan oluşuyor. Ortalama WOZ değeri € 339.000. Kayıtlı enerji etiketi bulunan konutlarda A veya B etiketi oranı %19; en yaygın enerji etiketi C. Leefbaarometer verilerine göre yaşanabilirlik düzeyi yeterli düzeyin üzerinde, ortalama gürültü seviyesi 51 dB (orta düzeyde) ve polis, her 1.000 kişi başına 93,7 suç kaydetti (ülke genelinde 45,3). Bir süpermarkete ortalama uzaklık 700 m, bir ilkokula uzaklık 400 m ve çocuklu hanelerin oranı %28. Huisleon'da De Rompert bölgesindeki her konutun tahmini değer aralığını, enerji etiketini, aylık konut giderlerini ve yaşam çevresini inceleyebilir, güncel satılık ve kiralık ilanlarını görebilirsiniz.

Harita

Sınırlar, CBS 2024 semt ve mahalle haritasına göredir. Konutları tek tek görmek için yakınlaştırın; ayrıntılar için bir konuta tıklayın. Konut haritasında aç

De Rompert bölgesindeki konutlar

Konutlar
1.150
konut olarak kayıtlı adresler (BAG)
Ortalama yapım yılı
1977
Ortalama kullanım alanı
115 m²
Konut stoku (CBS)
1.172
2025

Konut tipi

  • Ara sıra ev 48% 550
  • Daire 28% 322
  • Köşe sıra ev 16% 188
  • Müstakil ev 6% 66
  • İkiz ev 2% 24

Enerji etiketi

  • A veya daha iyi 10% 116
  • B 9% 103
  • C 55% 632
  • D 15% 172
  • E 10% 114
  • F 0% 4
  • Etiket yok 1% 9

Yapım dönemi

  • 1970–1989 96% 1.109
  • 1990–2009 4% 41

Nüfus

Nüfus
2.305
1 Ocak 2025
Haneler
1.130
ortalama 2,1 kişi
Tek kişilik haneler
40%
Hollanda: 40%
Çocuklu haneler
28%
Hollanda: 32%
Nüfus yoğunluğu
4.285
km² başına kişi
Alan
0,5 km²
Hollanda dışında doğanlar
11%
Hollanda: 16%
Yoksulluk içinde yaşayanlar
2%
Hollanda: 3%
Sosyal yardım ödemeleri
9
1.000 kişi başına · Hollanda: 22
İstihdam oranı
72%
Hollanda: 72%
Süresiz sözleşmeli çalışanlar
56%
Hollanda: 56%

Yaş dağılımı

  • 0–15 yaş 13% 290
  • 15–25 yaş 10% 220
  • 25–45 yaş 23% 540
  • 45–65 yaş 25% 575
  • 65 yaş ve üzeri 29% 675

Köken

  • Nederland 77% 1.780
  • Avrupa (Hollanda hariç) 9% 205
  • Avrupa dışı 14% 330

Eğitim düzeyi (15–75 yaş)

  • İlköğretim, vmbo, mbo 1 25% 430
  • Havo, vwo, mbo 2–4 38% 650
  • Yüksekokul, üniversite 36% 620

Kaynak: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Köken, CBS sınıflandırmasına göredir (kişinin veya ebeveynlerinin doğum ülkesi); eğitim düzeyi 15–75 yaş arasındakiler içindir; gelir, hanenin büyüklüğü ve bileşimine göre standartlaştırılmıştır; CBS, sayının düşük olduğu gruplara ait verileri yayımlamaz.

Konut ve değer

Ortalama WOZ değeri
€ 339.000
CBS 2024
Ev sahibinin oturduğu konutlar
73%
Kiralık konutlar
27%
24% sosyal konut kuruluşlarına ait
Tek ailelik konutlar
73%
27% apartman dairesi
Son 10 yılda inşa edilenler
0%
Boş konutlar
11%
Yıl içinde inşa edilen yeni konutlar
0
teslim edilen konutlar

WOZ değeri, bölgedeki tüm konutların ortalamasıdır (değerleme tarihi bir önceki yılın 1 Ocak günüdür); belirli bir konutun piyasa değeri değildir.

Enerji

Ort. elektrik tüketimi
2.720 kWh
konut başına yıllık
Şebekeye verilen ort. elektrik
900 kWh
konut başına güneş enerjisinden üretilen elektrik
Ort. doğal gaz tüketimi
930 m³
konut başına yıllık
Güneş panelleri olan konutlar
36%
Doğal gazsız
1%
Ağırlıklı olarak elektrikle ısıtılan
5%
Isıtma şebekesi geliştirme aşamasında
Den Bosch Noord
Initiatiefase, techniek onbekend, beklenen tarih: 2035
Isıtma (WarmteAtlas)
%90 bireysel ısıtma, %9 bina bazında merkezi ısıtma
2022
Jeotermal enerji potansiyeli
Ongunstig
Slochteren formasyonu

Tüketim, bölgedeki bağlantısı olan tüm konutların ortalamasıdır (CBS); enerji etiketi dağılımı için "Konutlar" bölümüne bakın.

Çevredeki olanaklar ve ulaşım

Büyük süpermarket
700 m
ort. mesafe
Aile hekimi muayenehanesi
700 m
ort. mesafe
İlkokul
400 m
ort. mesafe
Kreş
400 m
ort. mesafe
3 km içindeki okullar
9
Kentleşme düzeyi
Yüksek düzeyde kentleşmiş
km² başına 2.298 adres
Hane başına otomobil sayısı
0,9
1.043 binek otomobil
İş yerleri
375
bunların 70 kadarı ticaret, konaklama ve yeme içme sektöründe

Bölgede yaşayan tüm kişiler için ortalama kara yolu mesafeleri (CBS).

Okullar

mahalle De Rompert bölgesindeki 1 okulun öğrenci sayıları ve Inspectie van het Onderwijs değerlendirmeleri.

Den Bosch belediyesindeki tüm okullar

DUO açık eğitim verileri ve Inspectie van het Onderwijs; okul, yerleşkesinin adresine göre mahalleyle eşleştirilmiştir.

Yaşam çevresi: gürültü, su, hava, ışık ve yeşil alanlar

Ortalama gürültü düzeyi (Lden)
51 dB
belediye genelinde 52 dB
Kara yolu trafiği gürültüsü 55 dB'yi aşan konutlar
17%
22% belediyesi
Tren trafiği gürültüsü 55 dB'yi aşan konutlar
0%
2% belediyesi
Hava trafiği gürültüsü 48 dB'yi aşan konutlar
0%
0% belediyesi
Rüzgâr türbini gürültüsü 40 dB'yi aşan konutlar
0%
2% belediyesi
Gece kara yolu trafiği gürültüsü 50 dB'nin üzerinde
7%
8% belediyesi

1.150 konutun gürültü düzeyi

  • 45 dB'ye kadar: çok sessiz 2% 25
  • 46–50 dB: sessiz 57% 650
  • 51–55 dB: kabul edilebilir 27% 306
  • 56–60 dB: orta düzeyde gürültülü 9% 108
  • 61–65 dB: gürültülü 5% 61

Sel

Sel riski altındaki konutlar
100%
97% belediyesi
Bunlardan su derinliği 0,5 m'yi aşanlar
100%
Bunlardan su derinliği 2 m'yi aşanlar
100%
En yüksek su derinliği
4,1 m
sel altında kalan yerlerde ortalama 3,5 m

Hava, ışık ve yeşil alanlar

NO₂
13,9 µg/m³
WHO'nun önerdiği sınırın (10) 100% üzerinde
PM2,5
9,4 µg/m³
WHO'nun önerdiği sınırın (5) 100% üzerinde
PM10
15,5 µg/m³
WHO'nun önerdiği sınırın (15) 100% üzerinde
Gece ışık düzeyi
Aydınlık
belediye genelinde: aydınlık
500 m içindeki yeşil alanlar
63%
belediye genelinde %56

Gürültü: RIVM gürültü haritaları (kara yolu ve demir yolu 2020, hava trafiği 2022, rüzgâr türbinleri 2024); her adreste örneklenen, 10 m çözünürlükte yıllık ortalama Lden değerleri. Sel: LIWO (Rijkswaterstaat), maksimum su derinliği haritası; derinlik, sel olasılığı hakkında bilgi vermez. Hava: RIVM, 25 m çözünürlükte yıllık ortalama kirletici konsantrasyonları. Işık: RIVM ışık yayılımı haritası 2023. Yeşil alanlar: RIVM yeşil alan haritası 2022, 500 m içindeki yeşil alan oranı. Yukarıdaki haritada gürültü katmanını açın.

İklim ve güvenlik

Sıcak bir günde hissedilen sıcaklık
44 °C
aşırı ısı stresi
Aşırı ısı stresine maruz kalan konutlar (41 °C ve üzeri)
91%
89% belediyesi
Isı adası etkisi
1,0–1,2 °C
ortalama olarak kırsal alanlardan daha sıcak
En fazla 300 m mesafede serin bir alan bulunan konutlar
100%
87% belediyesi
Sel olasılığı orta veya yüksek olan konutlar
100%
70% belediyesi
En şiddetli selde su altında kalmayan kat
32%
2050'de yer altı suyundan kaynaklanan su baskını olasılığı daha yüksek olan konutlar
100%
81% belediyesi
Yanından yağmur suyu akış güzergâhı geçen konutlar
3%
4% belediyesi
Yüksek gerilim hattının manyetik alan bölgesindeki konutlar
10%
1% belediyesi
Bir rüzgâr türbinine en fazla 1 km uzaklıktaki konutlar
0%
4% belediyesi

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): 2022 yılına ait hissedilen sıcaklık ve ısı adası verileri, serin alanlar, konuma bağlı sel olasılığı (en az 20 cm su), su altında kalmayan katlar, 2050'de yer altı suyundan kaynaklanan su baskını olasılığı (yüksek senaryo), saatte 70 mm yağışta su akış yolları; her konut için örnekleme yapılmıştır. Yüksek gerilim: hesaplama mesafeleriyle birlikte RIVM Netkaart. Rüzgâr türbinleri: RIVM. Yukarıdaki haritada ısı katmanını açın.

Güvenlik

1.000 kişi başına suç sayısı
94
eyl 2025 – ağu 2026
Kayda geçen suçlar
216
önceki yıla göre %+1
1.000 konut başına evden hırsızlık sayısı
5,2
6 evden hırsızlık vakası
Belediye
59
1.000 kişi başına
Nederland
45
1.000 kişi başına

Suç türleri (son 12 ay)

  • Winkeldiefstal 20% 43
  • Fietsdiefstal 10% 21
  • Vernieling 6% 13
  • Mishandeling 3% 7
  • Woninginbraak 3% 6
  • Diefstal uit auto 2% 5
  • Bedreiging 1% 3
  • Autodiefstal 0% 1

Yıllara göre

  1. 2032021
  2. 1942022
  3. 2502023
  4. 2092024
  5. 2112025

Kaynak: polis, bölgelere göre kayda geçen suçlar (CBS/polis açık verileri, aylık rakamlar). 1.000 kişi başına değerler, bölgenin nüfusu esas alınarak hesaplanır; her suç ihbar edilmez.

Yaşanabilirlik

Yeterli düzeyin üzerinde Leefbaarometer 2024

çok yetersizmükemmel

Yaşanabilirlik
Yeterli düzeyin üzerinde
9 sınıf içinde 6. sınıf, 2024 ölçümü
Puan
4,09
ülke ortalamasına göre −0,02
Önceki ölçümden bu yana
−0,04
2022 ölçümü: İyi
Belediye
İyi
puan: 4,12

Beş boyutta ülke ortalamasından sapma

  • Fiziksel çevre yeşil alanlar, su alanları, yapılaşma, gürültü −0,03 yeterli
  • Konut stoku tür, yapım yılı, mülkiyet −0,01 yeterli
  • Çevredeki olanaklar mağazalar, okullar, sağlık hizmetleri, toplu taşıma +0,04 yeterli düzeyin üzerinde
  • Sosyal bağlar nüfus yapısı, taşınmalar +0,01 yeterli
  • Rahatsızlık veren olaylar ve güvensizlik suç ve çevreyi rahatsız eden davranışlar −0,02 yeterli

Kaynak: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0). Yüzü aşkın özelliğe dayalı bu tahmin iki yılda bir yapılır. Puan, bölge sakinlerinin yaşanabilirliğe ilişkin ortalama değerlendirmesini yansıtır. Negatif değer = ülke ortalamasının altında.

Zemin ve temel

Zemin çökmesi (toplam)
yılda −0,8 mm
−0,9 mm belediyesi
Zemin çökmesi (sığ katmanlar)
yılda −0,0 mm
turba ve kil tabakalarının sıkışması
2050'ye kadar beklenen çökme
0 cm
yüksek senaryo
Ahşap temel kazıklarında çürüme riski olan konutlar
0,0%
zeer laag, 0,0% belediyesi
2050'de ahşap temel kazıklarında çürüme
0,0%
yüksek senaryo, daha kurak yazlar
2050'de düzensiz temel oturması
1,0%
yüzeysel temelli, risk altındaki konutlar

Kaynak: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): uydu ölçümlerine dayalı zemin çökmesi (Bodemdalingskaart), mahalle bazında temel hasarı riski (Deltares/KCAF, ahşap kazıklı veya yüzeysel temelli olup risk taşıyan konutların oranı). Mahalle ortalamasıdır; tek bir konuta ilişkin değerlendirme niteliği taşımaz.

Gelir ve istihdam

Hanelerin medyan net serveti
€ 213.500
İstihdam oranı
72%
15–74 yaş arası nüfusta
Kendi hesabına çalışanlar
20%
çalışan nüfus içindeki payı
En yüksek gelirli %20'lik kesim
21,6%
kişilerin oranı (ülke genelinde %20)