Mahalle Overzuid

Goes semtine bağlı mahalle · Goes belediyesi · Zeeland

  • 1.155 konut
  • 2.670 kişi
  • ort. yapım yılı 2006
  • ort. WOZ değeri € 459.000

Overzuid bölgesinde yaşam: Goes belediyesi sınırları içinde yer alan bu mahalle, 1.155 konut, 2.670 kişi ve 1.000 hane barındırıyor. Overzuid bölgesindeki konutlar ağırlıklı olarak müstakil ev (28%) ve ara sıra ev (23%) tipinde, çoğunlukla 1990-2009 döneminde inşa edilmiş (%62) ve 92% sahibinin oturduğu konut ve 8% kiralık konuttan oluşuyor. Ortalama WOZ değeri € 459.000. Kayıtlı enerji etiketi bulunan konutlarda A veya B etiketi oranı %96; en yaygın enerji etiketi A. Leefbaarometer verilerine göre yaşanabilirlik düzeyi çok iyi, ortalama gürültü seviyesi 53 dB (orta düzeyde) ve polis, her 1.000 kişi başına 22,5 suç kaydetti (ülke genelinde 45,3). Bir süpermarkete ortalama uzaklık 1,4 km, bir ilkokula uzaklık 1,1 km ve çocuklu hanelerin oranı %43. Huisleon'da Overzuid bölgesindeki her konutun tahmini değer aralığını, enerji etiketini, aylık konut giderlerini ve yaşam çevresini inceleyebilir, güncel satılık ve kiralık ilanlarını görebilirsiniz.

Harita

Sınırlar, CBS 2024 semt ve mahalle haritasına göredir. Konutları tek tek görmek için yakınlaştırın; ayrıntılar için bir konuta tıklayın. Konut haritasında aç

Overzuid bölgesindeki konutlar

Konutlar
1.155
konut olarak kayıtlı adresler (BAG)
Ortalama yapım yılı
2006
Ortalama kullanım alanı
145 m²
Konut stoku (CBS)
1.058
2025

Konut tipi

  • Müstakil ev 28% 319
  • Ara sıra ev 23% 263
  • İkiz ev 19% 214
  • Daire 17% 195
  • Köşe sıra ev 14% 164

Enerji etiketi

  • A veya daha iyi 61% 710
  • B 29% 337
  • C 2% 25
  • D 0% 4
  • E 0% 3
  • F 0% 3
  • G 1% 11
  • Etiket yok 5% 62

Yapım dönemi

  • 1945 öncesi 2% 23
  • 1945–1969 0% 2
  • 1970–1989 0% 2
  • 1990–2009 62% 713
  • 2010 ve sonrası 35% 410
  • Bilinmiyor 0% 5

Nüfus

Nüfus
2.670
1 Ocak 2025
Haneler
1.000
ortalama 2,5 kişi
Tek kişilik haneler
18%
Hollanda: 40%
Çocuklu haneler
43%
Hollanda: 32%
Nüfus yoğunluğu
2.551
km² başına kişi
Alan
1,0 km²
su ile kaplı alan: 0,0 km²
Hollanda dışında doğanlar
4%
Hollanda: 16%
Yoksulluk içinde yaşayanlar
0%
Hollanda: 3%
Sosyal yardım ödemeleri
0
1.000 kişi başına · Hollanda: 22
İstihdam oranı
81%
Hollanda: 72%
Süresiz sözleşmeli çalışanlar
66%
Hollanda: 56%

Yaş dağılımı

  • 0–15 yaş 16% 430
  • 15–25 yaş 11% 280
  • 25–45 yaş 21% 550
  • 45–65 yaş 34% 895
  • 65 yaş ve üzeri 19% 510

Köken

  • Nederland 88% 2.270
  • Avrupa (Hollanda hariç) 5% 120
  • Avrupa dışı 8% 200

Eğitim düzeyi (15–75 yaş)

  • İlköğretim, vmbo, mbo 1 23% 460
  • Havo, vwo, mbo 2–4 38% 760
  • Yüksekokul, üniversite 39% 790

Kaynak: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Köken, CBS sınıflandırmasına göredir (kişinin veya ebeveynlerinin doğum ülkesi); eğitim düzeyi 15–75 yaş arasındakiler içindir; gelir, hanenin büyüklüğü ve bileşimine göre standartlaştırılmıştır; CBS, sayının düşük olduğu gruplara ait verileri yayımlamaz.

Konut ve değer

Ortalama WOZ değeri
€ 459.000
CBS 2024
Ev sahibinin oturduğu konutlar
92%
Kiralık konutlar
8%
3% sosyal konut kuruluşlarına ait
Tek ailelik konutlar
85%
15% apartman dairesi
Son 10 yılda inşa edilenler
24%
Boş konutlar
3%
Yıl içinde inşa edilen yeni konutlar
16
teslim edilen konutlar

WOZ değeri, bölgedeki tüm konutların ortalamasıdır (değerleme tarihi bir önceki yılın 1 Ocak günüdür); belirli bir konutun piyasa değeri değildir.

Enerji

Ort. elektrik tüketimi
3.760 kWh
konut başına yıllık
Şebekeye verilen ort. elektrik
1.950 kWh
konut başına güneş enerjisinden üretilen elektrik
Ort. doğal gaz tüketimi
370 m³
konut başına yıllık
Güneş panelleri olan konutlar
69%
Doğal gazsız
59%
Bölgesel ısıtma
3%
Ağırlıklı olarak elektrikle ısıtılan
60%
Isıtma şebekesi
4%
oranındaki konutlar bağlı (WarmteAtlas 2023)
Isıtma (WarmteAtlas)
%43 bireysel ısıtma, %3 bina bazında merkezi ısıtma, %10 bölgesel ısıtma, %39 elektrikli ısıtma
2022
Jeotermal enerji potansiyeli
Ongunstig
Slochteren formasyonu

Tüketim, bölgedeki bağlantısı olan tüm konutların ortalamasıdır (CBS); enerji etiketi dağılımı için "Konutlar" bölümüne bakın.

Çevredeki olanaklar ve ulaşım

Büyük süpermarket
1,4 km
ort. mesafe
Aile hekimi muayenehanesi
1,1 km
ort. mesafe
İlkokul
1,1 km
ort. mesafe
Kreş
1,1 km
ort. mesafe
3 km içindeki okullar
5
Kentleşme düzeyi
Orta düzeyde kentleşmiş
km² başına 1.192 adres
Hane başına otomobil sayısı
1,3
1.278 binek otomobil
İş yerleri
280
bunların 30 kadarı ticaret, konaklama ve yeme içme sektöründe

Bölgede yaşayan tüm kişiler için ortalama kara yolu mesafeleri (CBS).

Okullar

mahalle Overzuid bölgesindeki 3 okulun öğrenci sayıları ve Inspectie van het Onderwijs değerlendirmeleri.

Goes belediyesindeki tüm okullar

DUO açık eğitim verileri ve Inspectie van het Onderwijs; okul, yerleşkesinin adresine göre mahalleyle eşleştirilmiştir.

Yaşam çevresi: gürültü, su, hava, ışık ve yeşil alanlar

Ortalama gürültü düzeyi (Lden)
53 dB
belediye genelinde 52 dB
Kara yolu trafiği gürültüsü 55 dB'yi aşan konutlar
16%
10% belediyesi
Tren trafiği gürültüsü 55 dB'yi aşan konutlar
0%
1% belediyesi
Hava trafiği gürültüsü 48 dB'yi aşan konutlar
0%
0% belediyesi
Rüzgâr türbini gürültüsü 40 dB'yi aşan konutlar
0%
Gece kara yolu trafiği gürültüsü 50 dB'nin üzerinde
3%
4% belediyesi

1.155 konutun gürültü düzeyi

  • 46–50 dB: sessiz 26% 300
  • 51–55 dB: kabul edilebilir 55% 631
  • 56–60 dB: orta düzeyde gürültülü 17% 202
  • 61–65 dB: gürültülü 2% 19
  • 66–70 dB: çok gürültülü 0% 3

Sel

Sel riski altındaki konutlar
99%
77% belediyesi
Bunlardan su derinliği 0,5 m'yi aşanlar
97%
Bunlardan su derinliği 2 m'yi aşanlar
6%
En yüksek su derinliği
3,8 m
sel altında kalan yerlerde ortalama 1,2 m

Hava, ışık ve yeşil alanlar

NO₂
12,1 µg/m³
WHO'nun önerdiği sınırın (10) 100% üzerinde
PM2,5
7,7 µg/m³
WHO'nun önerdiği sınırın (5) 100% üzerinde
PM10
14,0 µg/m³
WHO'nun önerdiği sınırın (15) 0% üzerinde
Gece ışık düzeyi
Aydınlık
belediye genelinde: aydınlık
500 m içindeki yeşil alanlar
55%
belediye genelinde %54

Gürültü: RIVM gürültü haritaları (kara yolu ve demir yolu 2020, hava trafiği 2022, rüzgâr türbinleri 2024); her adreste örneklenen, 10 m çözünürlükte yıllık ortalama Lden değerleri. Sel: LIWO (Rijkswaterstaat), maksimum su derinliği haritası; derinlik, sel olasılığı hakkında bilgi vermez. Hava: RIVM, 25 m çözünürlükte yıllık ortalama kirletici konsantrasyonları. Işık: RIVM ışık yayılımı haritası 2023. Yeşil alanlar: RIVM yeşil alan haritası 2022, 500 m içindeki yeşil alan oranı. Yukarıdaki haritada gürültü katmanını açın.

İklim ve güvenlik

Sıcak bir günde hissedilen sıcaklık
45 °C
aşırı ısı stresi
Aşırı ısı stresine maruz kalan konutlar (41 °C ve üzeri)
100%
94% belediyesi
Isı adası etkisi
0,6–0,8 °C
ortalama olarak kırsal alanlardan daha sıcak
En fazla 300 m mesafede serin bir alan bulunan konutlar
96%
88% belediyesi
Sel olasılığı orta veya yüksek olan konutlar
0%
0% belediyesi
En şiddetli selde su altında kalmayan kat
86%
2050'de yer altı suyundan kaynaklanan su baskını olasılığı daha yüksek olan konutlar
1%
48% belediyesi
Yanından yağmur suyu akış güzergâhı geçen konutlar
9%
11% belediyesi
Yüksek gerilim hattının manyetik alan bölgesindeki konutlar
0%
0% belediyesi
Bir rüzgâr türbinine en fazla 1 km uzaklıktaki konutlar
0%
0% belediyesi

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): 2022 yılına ait hissedilen sıcaklık ve ısı adası verileri, serin alanlar, konuma bağlı sel olasılığı (en az 20 cm su), su altında kalmayan katlar, 2050'de yer altı suyundan kaynaklanan su baskını olasılığı (yüksek senaryo), saatte 70 mm yağışta su akış yolları; her konut için örnekleme yapılmıştır. Yüksek gerilim: hesaplama mesafeleriyle birlikte RIVM Netkaart. Rüzgâr türbinleri: RIVM. Yukarıdaki haritada ısı katmanını açın.

Güvenlik

1.000 kişi başına suç sayısı
23
eyl 2025 – ağu 2026
Kayda geçen suçlar
60
önceki yıla göre %+13
1.000 konut başına evden hırsızlık sayısı
0,9
1 evden hırsızlık vakası
Belediye
52
1.000 kişi başına
Nederland
45
1.000 kişi başına

Suç türleri (son 12 ay)

  • Vernieling 10% 6
  • Diefstal uit auto 7% 4
  • Mishandeling 5% 3
  • Fietsdiefstal 3% 2
  • Bedreiging 3% 2
  • Woninginbraak 2% 1
  • Inbraak schuur/garage 2% 1
  • Autodiefstal 2% 1

Yıllara göre

  1. 482021
  2. 522022
  3. 422023
  4. 492024
  5. 532025

Kaynak: polis, bölgelere göre kayda geçen suçlar (CBS/polis açık verileri, aylık rakamlar). 1.000 kişi başına değerler, bölgenin nüfusu esas alınarak hesaplanır; her suç ihbar edilmez.

Yaşanabilirlik

Çok iyi Leefbaarometer 2024

çok yetersizmükemmel

Yaşanabilirlik
Çok iyi
9 sınıf içinde 8. sınıf, 2024 ölçümü
Puan
4,26
ülke ortalamasına göre +0,15
Önceki ölçümden bu yana
+0,00
2022 ölçümü: Çok iyi
Belediye
İyi
puan: 4,16

Beş boyutta ülke ortalamasından sapma

  • Fiziksel çevre yeşil alanlar, su alanları, yapılaşma, gürültü +0,03 yeterli
  • Konut stoku tür, yapım yılı, mülkiyet +0,04 yeterli
  • Çevredeki olanaklar mağazalar, okullar, sağlık hizmetleri, toplu taşıma −0,06 zayıf
  • Sosyal bağlar nüfus yapısı, taşınmalar +0,06 yeterli düzeyin üzerinde
  • Rahatsızlık veren olaylar ve güvensizlik suç ve çevreyi rahatsız eden davranışlar +0,09 İyi

Kaynak: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0). Yüzü aşkın özelliğe dayalı bu tahmin iki yılda bir yapılır. Puan, bölge sakinlerinin yaşanabilirliğe ilişkin ortalama değerlendirmesini yansıtır. Negatif değer = ülke ortalamasının altında.

Zemin ve temel

Zemin çökmesi (toplam)
yılda −1,4 mm
−1,6 mm belediyesi
Zemin çökmesi (sığ katmanlar)
yılda −0,1 mm
turba ve kil tabakalarının sıkışması
2050'ye kadar beklenen çökme
2 cm
yüksek senaryo
Ahşap temel kazıklarında çürüme riski olan konutlar
0,2%
zeer laag, 1,7% belediyesi
2050'de ahşap temel kazıklarında çürüme
0,2%
yüksek senaryo, daha kurak yazlar
2050'de düzensiz temel oturması
0,0%
yüzeysel temelli, risk altındaki konutlar

Kaynak: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): uydu ölçümlerine dayalı zemin çökmesi (Bodemdalingskaart), mahalle bazında temel hasarı riski (Deltares/KCAF, ahşap kazıklı veya yüzeysel temelli olup risk taşıyan konutların oranı). Mahalle ortalamasıdır; tek bir konuta ilişkin değerlendirme niteliği taşımaz.

Gelir ve istihdam

Kişi başına ort. gelir
€ 41.200
yılda
Hanelerin medyan net serveti
€ 360.100
İstihdam oranı
81%
15–74 yaş arası nüfusta
Kendi hesabına çalışanlar
14%
çalışan nüfus içindeki payı
En yüksek gelirli %20'lik kesim
29,8%
kişilerin oranı (ülke genelinde %20)